Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

zuzana76
21. feb 2012

@luba41 vobec nepriznal,ze je to z toho 🙄 , uplne ju zrusili

strociatka
21. feb 2012

dnes ma, prepacte za vyraz v prdeli imunitu, vlastne takmer ziadnu a je tazko hyperaktivne, ma diagnozu ADHD, komu mozem za to podakovat?

manof
21. feb 2012

Tak už je po...

@tean , môžeš stopnúť a hodiť MP3/WMA napr. na http://leteckaposta.cz/ ?

vefi89
21. feb 2012

ja pána profesora obdivujem! že má guráž na to, aby pre toľkými tisícmi ľudí spravil zo seba totálneho debila

nadezdah
21. feb 2012

No mám dosť. Úplne sa vyhýbal odpovediam, a ......škoda reči.

maja22
21. feb 2012

Ja som sa to snažila počúvať ako človek, ktorý nemá o očkovaní žiadne iné info, len počúva otázky a odpovede a vyšlo mi to tak, že pán Dluholucký poslucháčov presvedčil. 🙄 Štvalo ma, že odpovedá nie priamo, ale okľukou, ale štvalo ma to preto, že mám o tom info aj z druhej strany. Obávam sa však, že bežný poslucháč je utvrdený v tom, že očkovanie je bezpečné 🙄 Aj keď sa moderátor snažil klásť otázky, ktoré odporcovia povinného očkovania zväčša kladú, dával to iba ako otázky, bez argumentov. Napr. tá otázka o embryách. Položil otázku, dostali sme odpoveď, že to nie je pravda. Už to nevedel rozviesť, prečo sa v letáku Priorixu uvádza to, čo sa uvádza... Asi aj pre krátkosť času, chcel zodpovedať tých otázok čo najviac, ale toto sa takto povrchne prejsť nedá. S povrchnými otázkami a odpoveďami budú mať zástancovia očkovania vždy navrch. Potvrdil to aj ten pán, čo sa očkuje 10 rokov proti chrípke...Ak to nie je min 2 hodinová relácia s možnosťou vyjadrenia sa oboch strán bez náhlenia, bežného človeka, čo o tom nevie nič, to proste nepresvedčí... Škoda. Ale tak za pokus to stálo, pokusy robiť treba...

strociatka
21. feb 2012

@vefi89 smutne na tom je, ze on netusi, ze zo seba toho debila robi, kto vie, kolko dostane za taku perzentaciu, za niekolko miestnu sumu je vela ludi ochotnych urobit zo seba aj horsie veci

shakti9
21. feb 2012

@manof aha, takze to su ti, ktori nemaju napr. rad Ľ. Štura (pri vsetkej ucte) 🙂
a ja, ze ti, co maju radi prirodu 😉

abbey1
21. feb 2012

S dotyčným Dr mám rovnakú skúsenosť aj osobne. Ani mne nedokázal, či nechcel odpovedať priamo. Smutné smutné smutné!!! A takýto ľudia otvorene klamú verejnosti a rozhodujú o našich deťoch. Či sa aspoň o to snažia. Dokedy im to dovolíme?

manof
21. feb 2012

@maja22
Vieš, ja som mal byť v štúdiu, a to by bolo úplne iné. Lenže prof. Dluholucký povedal rádiu Lumen, že ak tam budem ja, tak on nepríde.

Je to veľmi dobre školený demagóg a pre mňa je to veľké poučenie do budúcnosti, že sa nemám dať zastaviť jeho šplechmi, ale pokračovať nerušene ďalej, až kým nedopoviem posledné písmenko toho, čo som povedať chcel. A to bolo toto:

* * *

Rád by som vyslovil niekoľko námietok proti povinnému plošnému očkovaniu, ktoré potom môžu byť predmetom ďalšej diskusie.

1. Plošné povinné očkovanie je určené podľa veku a nezohľadňuje nijaké ďalšie kritériá, od ktorých zásadne závisí bezpečnosť a účinnosť očkovania. Je to teda ako pásová výroba, pri ktorej sa do auta doplní v nejakom čase nejaká súčiastka a všetko pekne do seba zapadá.

Až na to, že ľudia nie sú autá a nie sú vôbec rovnakí. Máme rôzne dedičné vlohy - niekto je od narodenia lepšie schopný vysporiadať sa s určitými zložkami vakcíny (napr. s hliníkom), iný horšie. Niekto môže mať od narodenia oslabenú imunitu, pričom pár týždňov po narodení to nie je dosť dobre možné spoľahlivo zistiť, a tým pádom také dieťa horšie znáša akékoľvek očkovanie, v krajnom prípade môže dokonca zomrieť. Napr. v Nemecku už bolo hlásených vyše 100 úmrtí na následky očkovania hexavakcínou, ktorú dostávajú aj deti na Slovensku 3x v priebehu prvého roka života. Ale nielen v Nemecku - aj u nás 6. januára tohto roku zomrelo sotva-troj-mesačné bábätko z Oravy 3 dni po očkovaní hexavakcínou.

Povinné plošné očkovanie neprihliada ani na životné podmienky, dojčenie či nedojčenie, cestovanie či necestovanie do rizikových krajín, kontakt alebo absenciu kontaktu s rizikovými skupinami obyvateľov a mnohé ďalšie faktory, ktoré sú podstatné pre bezpečnosť, účinnosť či potrebnosť očkovania. Preto máme na Slovensku úplne zbytočne veľa nežiaducich účinkov očkovania, a to len preto, že je očkovanie povinné. Keby sa u nás neočkovalo hlava-nehlava, ale starostlivo sa zvážila potreba či nepotreba toho-ktorého očkovania pre každé dieťa zvlášť, keby sa neignorovali kontraindikácie očkovania v snahe dodržať jednotný očkovací kalendár, keby sa neočkovali zjavne choré deti, keby sa deti neočkovali proti chorobám, ktoré nemajú šancu chytiť (napr. žltačka typu B, ktorá sa prenáša rovnakým spôsobom ako AIDS resp. vírus HIV), keby sa zohľadňovala váha dieťaťa (čo je kľúčový parameter z hľadiska toxikológie), mohlo by byť na Slovensku oveľa menej nežiaducich účinkov očkovania, a tým zároveň aj menej dôvodov protestovať proti očkovaniu ako takému.

2. To, že očkovanie je povinné, má aj ďalšie neblahé následky. Napr. drvivá väčšina slovenských detských lekárov nad očkovaním nijak zvlášť nerozmýšľa, nevzdeláva sa v tejto oblasti a už vôbec nie z nezávislých zdrojov, lebo však je to povinné, tak niet dôvodu o tom diskutovať. Na lekárskej fakulte sa očkovaniu venujú len niekoľko hodín, ktoré ľahko spočítate aj na prstoch, a celoživotné vzdelávanie lekárov je zase dobre podchytené výrobcami vakcín. Bol som osobne na dvoch takých podujatiach a prvé, čo človeku udrie do očí, sú obrovské reklamné plagáty všetkých hlavných výrobcov vakcín predávaných na Slovensku. Odborná náplň podujatia potom zodpovedala očakávaniam - ani slovo o nebezpečných prídavných látkach vo vakcínach (ako sú napr. zlúčeniny hliníka, formaldehyd, fenoxyetanol, fenol či rôzne antibiotiká), ani slovo o nebezpečných kontamináciách vakcín (ako sú napr. rôzne zvieracie vírusy, ľudská či zvieracia DNA alebo jej fragmenty), a ak sa vôbec hovorilo o vážnych nežiaducich účinkoch, tak boli len bagatelizované či dokonca úplne popierané. Pritom príbalové letáky vakcín sú s takýmito tvrdeniami v ostrom rozpore, v niektorých dokonca nájdeme aj smrť ako možný nežiaduci účinok očkovania. Len veľmi málo detských lekárov sa vzdeláva v oblasti očkovania samostatne a len malý zlomok z nich číta odborné články o vážnych nežiaducich účinkoch očkovania, ktorých sú v odbornej literatúre tisíce, avšak drvivá väčšina z toho je v angličtine.

3. Ďalej mne osobne ako kresťanovi veľmi vadí, že sa aj z očkovania stal nechutný biznis. Napr. sa u nás masovo propaguje očkovanie proti HPV, čo je vírus, ktorý zrejme má nejaký podiel na vzniku rakoviny krčka maternice. Čo sa už však z reklamy ani od epidemiológov bežne nedozvieme, tento vírus sa prenáša len telesným kontaktom v intímnych oblastiach, čiže prakticky výlučne pohlavným stykom, veľmi výnimočne sa môže nakaziť aj dieťa od matky pri pôrode. Z tohto poznatku ale vyplýva, že tou najlepšou prevenciou nákazy HPV nie je očkovanie, ktoré aj tak chráni iba proti dvom z 18 nebezpečných typov HPV, ale partnerská vernosť, úplne ideálne keď si manželia sú navzájom prvými aj poslednými sexuálnymi partnermi.

Nepotešia ani do-očí-bijúce konflikty záujmov v poradných výboroch, ktoré určujú, ktoré očkovania majú byť povinné či odporúčané. Ako v USA, tak v Nemecku, ale aj na Slovensku sú členmi týchto výborov ľudia, finančne napojení na výrobcov vakcín. Úrad verejného zdravotníctva SR sa dokonca verejne priznáva, že podporuje internetovú stránku Sprievodca očkovaním, ktorú financuje firma Pfizer - najväčšia farmaceutická firma na svete.

4. Ďalšia vec, ktorou by som môj monológ uzavrel, je hlásenosť nežiaducich účinkov očkovania. V USA, kde majú na to prepracovaný systém, sa odhaduje, že len 1%-10% všetkých nežiaducich účinkov očkovania je aj hlásených. V Nemecku to odhadujú na sotva 5%. A na Slovensku Dr. Monika Laššánová z Farmakologického ústavu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského uvádza vo svojom článku, že na Slovensku je hlásených len menej než 1% nežiaducich účinkov. Pritom naši epidemiológovia obhajujú bezpečnosť očkovania práve štatistikami údajne nízkeho výskytu nežiaducich účinkov očkovania. Keď však zoberieme do úvahy, že sa hlási len menej než 1% nežiaducich účinkov, tak by sme mali oficiálne čísla násobiť najmenej stovkou, a to by sme boli ešte veľkí optimisti. Na veci nič nemení ani povinnosť lekárov hlásiť NÚO, lebo lekár jednoducho vyhlási, že podľa neho ten-ktorý zdravotný problém nesúvisí s očkovaním, a to aj v prípade, že by bol ako NÚO uvedený v príbalovom letáku. A tak sa takmer nič nehlási. Niektorí lekári dokonca otvorene hovoria, že keby mali hlásiť všetky nežiaduce účinky očkovania, tak by museli byť v práci ešte najmenej hodinu-dve denne, a tie im nikto nezaplatí.

* * *

Takže poučenie pre budúcnosť:

Pri akomkoľvek pokuse prerušiť ma protiotázkou poviem "skôr než odpoviem na otázku pána profesora, dopoviem myšlienku..." a dokončím, čo som povedať chcel.

Bola chyba pustiť sa do autosedačky, mal som to úplne ignorovať a prípadne na to reagovať až po prečítaní vyššie uvedeného.

manof
21. feb 2012

@shakti9
Tiež som nevedel, čo to slovo znamená. 🙂

manof
21. feb 2012

Inak, ak som dobre počítal, z 5 telefonátov boli 4 proti povinnému očkovaniu?
To nie je zlý výsledok, keď sa to takto zoberie...

barenka007
21. feb 2012

poradte, kde si viem to dnešné vysielanie vypočuť? bohužial som to zmeškala?

halienka
21. feb 2012

jój, škoda že som nestihla počúvať, ak sa podarí @tean -ovi to stiahnuť tak si rada vypočujem 🙂
@maja22 to máš veľkú pravdu, ja už okrem Lampy nepoznám reláciu, kde by sa všetko nebralo povrchne, ide mi tá povrchnosť strašne na nervy, všade redaktori len súria, rýchlo odpevedzte, jednou vetou alebo áno alebo nie, máme málo času... 😠 kurnik, no tak nech si vyhradia toho času viac a nepozvú si častokrát na 20 minútovú debatu 4 ľudí, veď to je na hlavu. A potom má byť človek dostatočne informovaný aby robil správne rozhodnutia - v hocičom 😠 no ale zrejme niekomu takáto povrchnosť=biedna informovanosť zrejme vyhovuje. 😖

manof
21. feb 2012

MP3 na stiahnutie:
http://leteckaposta.cz/797670674

E-mail na moderátora:
koroni@lumen.sk

halienka
21. feb 2012

@manof to je problém nás slušných ľudí, ktorí skákať do reči nechcú, a tak ich tí sviniari prekričia. Nuž čo, aspoń v tomto sa človek asi musí naučiť byť neslušný, aby čosi dosiahol. Taká je blbá doba... Ale aj tak dobre, nech ľudia počujú aj čo len trochu, aspoň niektorých to hádam nakoplo aby sa nad tým zamysleli 😉 🙂

halienka
21. feb 2012

@manof nechce mi tú leteckú poštu otvoriť, ESET smart security mi vypisuje že nejaký vírus (kurňá a proti tomuto sa prečo neočkujú počítače? 😅 😀 ) , nevieš v čom môže byť problém?

manof
21. feb 2012

@halienka Vypni antivírus a je to. 🙂

strociatka
21. feb 2012

@manof to vobec nevadi, musime sa ucit cely zivot, mna len v tej suvislosti napadlo, ze aka by bola reakcia, keby sa pokusil tu autosedacku preventivne vpichnut do svalu? Ked na tej kope ropy sedim, tak si max. odriem prdel, ale je to nieco ine, ked mi to koluje v zilach

vefi89
21. feb 2012

@strociatka geniálne si to napísala 🙂

strociatka
21. feb 2012

@vefi89 dakujem, len ma podrazdilo to prirovnanie (skoleny odbornik, to sa musi uznat), ale chcelo by to otvorenu diskusiu, kto vie, ci by sa pan prof. odvazil?

kik21
21. feb 2012

@manof ak by si mal zlu nahravku tak mozem poskytnut je tam jeden maly (nepodstatný) vypadok.

coraggiosa
21. feb 2012

@manof dôležitosť horúčky pri nachladnutí, ďakujem, vytvorila som si svoj zvláštny priečinok v počítači. Založila som si zošit , vypisujem si poznámky, a čítam články aj viackrát. Ano dá sa liečiť aj inak ako sme boli zvyknutí, potvrdzujem.......dokonca som si vymakala vlastný spôsob, neviem či to pochopíte ale ked si spomeniem aká som bývala chorá a unavená, ani ked som mala dvadsať som sa takto dobre necítila, teraz som šťastná, beznádej je pre mňa minulosť, myslím že som mala na mále. A práve články ktoré píše p. dr. Eleková mi pomohli.......ja som o tých veciach čítala ešte v angličtine, v maďarčine . Nikto nás nemôže dôkladnejšie vyliečiť, iba my sami, tak aj naše deti sú v našich rukách, učíme ich aj tým ako sa staviame k vlastnému zdraviu , nezabúdajte na to milí rodičia (moja dcéra nosila dlho v taške paralen proti bolesti, ale neužila ho, vydržala bolesť, lebo to počúva odo mňa denne .........)

barenka007
21. feb 2012

prirovnanie s autosedačkou je totálne scestné, a ešte skákať do rečí ..... no pán profesor nieje zvyknutý ked sa mu oponuje....... nuž a tomu že sa on pravidelne očkuje, tomu neverím, tak ako 99% z toho čo povedal sa dá v pohode vyvrátiť

barenka007
21. feb 2012

len nechápem ako tento pán Dluholucký, s titulom pred menom, sa znížil na tak amatérske prirovnanie .... smutné..... toto má byť fundovaná osobnosť? ako dlhoročný pediatér tipujem že takúto odpoved má predpripravenú pre malé deti, ktoré sa ho pytaju, na čo je vakcína dobrá. Nemôžem konštatovať nic iné, ako šikovný trik ako rýchlo pohodlnne a bezpečne oblbnuť laicku verejnosť.

brpt
21. feb 2012

ahojte, ja len, ze uz je relacia v archive
http://www.lumen.sk/live-detail.php?id=53

samiana
21. feb 2012

ahojte
nepočúvala som ctihodného slovutného zaslúžilého kecala, ale zato čítam bulvár:

http://vas.cas.sk/clanok/5573/desiva-realita-na...

celoplošné očkovanie proti pneumokokom a hep B, to je celkom iste záležitosť (po anglicky biznis 🙂 ) dotyčného pána, pekný peniaz to vydá z peňazí na zdravotníctvo smerom k farmaceutickému priemyslu, no a potom samozrejme, dakde to chýba ... len pekne plaťme, milí spoluobčania, čím ďalej viac peňazí, do zdravotníctva -že vraj do zdravotníctva, či kam to vlastne?

shakti9
21. feb 2012

ja som sa chcela pana profesora opytat trosku inu vec, ale tiez suvisi s ockovanim a hlavne spomenul to - aby posilnil presvedcenie verejnosti o dobrych umysloch vakcinacie, nadviazal na moderatorov uvod o historii a zacal so starou Cinou... ono to tak dobre zneje, ked sa odvolavame na staroveke civilizacie a Mariu Tereziu a pod... ok, tak teda k tej Cine, pokial ja viem, tradičná čínska medicína v jej sucasnej podobe nevnima ockovanie pozitivne, dokonca pracuje s pojmom "horúci toxín" v krvi a k nemu zaraduje aj problemy vzniknute prave nasledkom ockovania. Ked uz hovorime v historickych suvislostiach, ja si predstavujem, ako dufam raz nasi potomkovia budu krutit hlavami, co sme to vyvadzali s ludskym telom... asi ako my sme teraz zhrozeni, ako napriklad trhali zuby na stredovekom trhu...

tean
21. feb 2012

@manof
az teraz som sa vratil k mojmu PC doma, ale vidim, ze uz si to uploadol.

halienka
21. feb 2012

@barenka007 no on to nemá moc s čím iným porovnať, pretože absurdnosť povinného očkovania sa jednoducho nedá s ničím iným porovnať, nič už také tu nie je. Aj dane platíme povinne, ale z toho že ich zaplatíme nemôžme ochorieť alebo zomrieť, aj kopec iných vecí čo musíme povinne robiť, nás ale neohrozujú na zdraví ak ich urobíme. Takže on jednoducho nevie nájsť iné prirovnanie, tak zvolil autosedačku, lebo to rezonuje s deťmi a ich bezpečnosťou. Ale inak to nemá nič spoločného a každý kto sa trochu zamyslí, tak vidí, že to je somarina toto porovnávať.