Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

linnetka
23. júl 2010

@lenki33 ja som odlozila vsetky ockovania (okrem TBC - to ma 😠 ) mladsej do vyssieho veku, min. do 2 rokov s tym, ze moja Dr. volala na RUVZ ako ma postupovat a dohodli sa, ze ma nemusi nahlasovat, ale potom si tie ockovania musim uhradit z vlastneho vacku. Ale to bolo este pred schvalenim novej vyhlasky, takze odklad bol mozny, neviem ako je to teraz. Ja som len podpisala papier, ze ockovanie odkladame.

maggie2
23. júl 2010

@linnetka Ja si nemyslím, že je legálne aby Ti to dávali k úhrade

bambusko
23. júl 2010

lenki, preco myslis? ked si pozries ako do r. 1989 stupal pocet hlaseni a potom ako to prudko kleslo, na vrchole nastala zmena 😅

http://www.sukl.sk/buxus/docs/Bezpecnost_liekov...

tin007
23. júl 2010

@bambusko rychlo som si to ulozila (este pred precitanim), lebo sa tu uz niekolkokrat stalo, ze fungujuce linky akosi prestali fungovat 😖
riadim sa heslom: Keep your paranoia fresh!

lenki33
23. júl 2010

@bambusko a ze to je zvlastne ze to stupalo do prichodu kapitalizmu?? potom k nam asi prisli lieky bez vedlajsich ucinkov zo zapadu 😅 alebo farmaceuticke firmy a ich lobby??

@linnetka hej myslim ze ta julova vyhlaska toto zmenila 😝

blovitc120
23. júl 2010

@lenki33 ci ti to niekto potom ako odmietnes na SR naockuje, to neviem, ale bavili sme sa uz o tom a erikasadek povedala, ze sa pytala svojej lekarky vo Fr. a nie je problem, ze by to naockovali aj tam. tak by ste si urobili vylet napr. do Pariza a dali to pichnut, pripadne aj monovakciny tam aplikuju, stoja do 5 € ak sa nemylim, co erikasadek hovorila. teraz to nemyslim ako zart, ale vazne. ja som tak uvazovala o pripadnej rubeole a osypkach vo forme monovakcin u dcery, ak ju do puberty neschyta - nema moc kde, iba ak by sme sa chodili hravat k nam do jednej osady, hoci prave voci tej rubeolovej vakcine mam asi najvacsie vyhrady 😒.

tin007
23. júl 2010

@lenki33 @blovitc120 hej, bavili sme sa tu o "ockovacej" turistike. nastastie mame nejaky cas, takze ja osobne si pockam na zmeny, ktore verim, ze pridu a pripadne ockovanie proti mumpsu budem riesit u maleho pred pubertou, mozno aj takym vyletom do zahranicia (mozno bude stacit vylet do rakuska 😉 )

vseobecna otazka: vie mi, prosim, niekto napisat akou konkretnou vakcinou su ockovani ti, ktori pridu na pohotovost s hlbokou ranou a dostanu tzv. tetanovku? dostavaju iba cisto vakcinu proti tetanu alebo je to kombinacia tetanu a cierneho kasla, resp. je to dokonca DTP (dobre pisem?)?

bambusko
23. júl 2010

@lenki33 😀 bingo - lieky bez vedlajsich ucinkov zo zapadu. alebo sa zmenil system 😉

blovitc120
23. júl 2010

@tin007 ale v Rakusku nezozenies mono napr. na rubeolu, tu dostanes len vo Fr.
K tej tetanovke, podla mna pichaju cistu tetanovku, ved to by bola kravina davat dajme tomu po polroku DTP

tin007
23. júl 2010

@blovitc120 ako som pisala, este mame cas...

zuzanka.j
23. júl 2010

ahojte. moj syncek mal negativnu reakciu po ockovani proti tbc - t.j. neutobila sa mu nijaka vyrazka ani hnisavy pupienok. dr povedala, ze ho musia znova preockovat v 18mesiaci. preco? co to znamena? a okrem toho by som sa tomu preockovaniu chcela velmi vyhnut. ked som videla niektore deti, ako im to vizeralo mala som dost. nechcem aby to mal aj moj maly na rucke. je to povinne to preockovanie, neda sa to nejako odmietnut, bez postihov?

maggie2
23. júl 2010

@zuzanka.j "povinnosť" podľa očkovacieho kalendára si splnila, lekárka Ťa nesmie do ničoho nútiť. To nie je žiadna negatívna reakcia čo píšeš. Ak vieš po nemecky pozri sa nemeckej wikipédii čo píšu o vakcíne BCG

linnetka
23. júl 2010

@maggie2 ja som to vtedy vobec neriesila, lebo som bola rada, ze nemusim ockovat a budem usetrena vyletu na RUVZ, ale teda zaujimalo by ma, ako to je?
nebolo to z hlavy mojej Dr. ale priamu z RUVZ a teraz ked som bola naposledy s malou na prehliadke, tak mi sestricka prizvukovala, aby som prisla v termine, lebo o 4 dni potom bude mat mala 10 mesiacov a ze potom by im to uz poistovna nepreplatila.

veronika81
23. júl 2010

moja otázka zo včera zapadla prachom 😝
zaujíma ma iba, či lekár informuje pacienta o tom, že jeho negatívnu reakciu na vakcínu ide nahlásiť.
A teraz som zahliadla..že to môžem urobiť aj sama??

zuzanka.j
23. júl 2010

@maggie2dakujem za odpoved. to doktorka povedala, ze reakcia bola negativna - myslela to zrejme tak, ze vakcina neucinkovala. takze to preockovanie mozem v pohode odmietnut a nic mi nehrozi? vravela, ze plucne si ma potom predvola. nemusim sa dostavit? alebo to mam oznamit potom na plucne ze nechcem ockovat?

maggie2
23. júl 2010

@titkovamiriam to snáď nemyslia vážne, veď nenapísali tam pravdivé údaje o výskyte vedľajších účinkov. Na nemeckom príbalovom letáku k tej istej vakcíne proti tetanu je toto: nejde teraz o obsah, niet šasu to prekladať, ale o to, že tu na SK možné vedľajšie účinky odbavia na dvoch riadkoch a v skutočnosti je tých možných vedľajších účinkov toľkoto:

Die Nebenwirkungen sind entsprechend ihrer Häufigkeit unter Verwendung folgender Konventionen gereiht:
Sehr häufig: ≥10%, Häufig: ≥1% und 2 cm (12%). Diese Symptome treten gewöhnlich innerhalb von 48 Stunden nach der
Impfung auf und können 48 – 72 Stunden anhalten. Sie klingen spontan ab und erfordern keine spezifische Behandlung.
Allgemeine Erkrankungen und Beschwerden am Verabreichungsort:
Häufig: Rötung, Induration an der Einstichsstelle, Pyrexie (Fieber) ≥38°C
Gelegentlich: Rötung und Schwellung ≥5 cm an der Einstichstelle, Pyrexie (Fieber) ≥39°C
Selten: Pyrexie >40°C (hohes Fieber)
Erkrankungen des Gastrointesinaltrakts:
Häufig: Diarrhöe, Erbrechen
Stoffwechsel- und Ernährungsstörungen:
Häufig: Anorexie (Ernährungsstörungen)
Erkrankungen des Nervensystems:
Häufig: Schläfrigkeit
Psychiatrische Erkrankungen:
Häufig: Nervosität (Reizbarkeit), Schlaflosigkeit (Schlafstörungen)
Gelegentlich: Abnormes Schreien (lang anhaltendes, nicht zu beruhigendes Schreien)
Hypoton-hyporesponsive Reaktionen wurden nach Verabreichung von Tetravac während klinischer Studien nicht berichtet, wohl aber für andere Pertussis-
Impfstoffe.
Ödematöse Reaktionen, die eine oder beide untere Extremitäten betreffen, können nach der Verabreichung von Impfstoffen, die Haemophilus influenzae Typ
b-Vakzine enthalten auftreten. Falls diese Reaktion auftritt, passierte dies vor allem nach der primären Impfung und trat innerhalb der ersten Stunden nach
der Impfung auf. Assoziierte Symptome könnten weiters Zyanose, Rötung, vorübergehende Purpura und heftiges Schreien umfassen. Alle Ereignisse heilen
spontan innerhalb von 24 Stunden ohne Folgen ab.
Es wurde über einen derartigen Fall im Rahmen von klinischen Studien berichtet, wobei die Diphtherie-Tetanus-azelluläre-Pertussis-Poliomyelitis-Vakzine
Tetravac gleichzeitig mit der konjugierten Haemophilus influenzae Typ b-Vakzine an jeweils zwei verschiedenen Injektionsstellen verabreicht wurde.
Falls Tetravac für die Impfung von Kindern im Alter zwischen 5 und 12 Jahren als späte Auffrischung indiziert ist, werden Nebenwirkungen auf Tetravac bei
Kindern dieser Altersgruppe seltener oder gleich häufig beobachtet wie nach der Gabe von DTP-IPV (Ganzkeim-Pertussis) bzw. DT-IPV in derselben
Altersgruppe.
Daten der Postmarketing-Erfahrung
Basierend auf einem Spontanmeldesystem wurden während des breiten Einsatzes von Tetravac zusätzlich folgende Nebenwirkungen berichtet.
Diese Nebenwirkungen wurden sehr selten ( 50 mm) wurden bei Kindern berichtet, eingeschlossen großflächige Schenkelschwellung an der
Injektionsstelle über ein oder beide Gelenke. Diese Reaktionen treten 24-72 Stunden nach der Impfung auf, können assoziiert mit Hautrötung, Wärme,
Spannungsgefühl oder Schmerz an der Injektionsstelle sein, und klingen spontan innerhalb 3-5 Tage ab. Das Risiko scheint von der Anzahl an
vorangegangenen Dosen von Impfstoffen, die azelluläre Pertussis-Vakzine enthalten haben abzuhängen, ein größeres Risiko liegt bei der 4. und 5. Dosis
vor.
Erkrankungen des Nervensystems:
Krämpfe mit und ohne Fieber
Erkrankungen der Haut und des Unterhautzellgewebes:
Allergieartige Reaktionen wie verschiedene Arten von Ausschlag, Erythem und Urticaria.
Es gab sehr selten Berichte von Brachial-Neuritis und Guillain-Barré Syndrom nach Verabreichung anderer Tetanustoxoid-hältiger Impfstoffe.

maggie2
23. júl 2010

@zuzanka.j oznámiš, že Ty si si "povinnosť" splnila. Hotovo. To je subjektívny pocit lekárky, že podľa nej tam nie je reakcia. Robila vôbec nejaké odbery, alebo sa spoľahľa len na vzhľad miesta po vpichu?
@veronika81 áno pozri si stránky ŠÚKL a patričný formulár

titkovamiriam
23. júl 2010

ja som to len nasla na nete co narobis asi nemci maju vedlajsie ,my oslavaci vydrzime 😠 😠 😠 😠

maggie2
23. júl 2010

@linnetka nech povie sestrička, že podľa akého predpisu to je 😉

blovitc120
23. júl 2010

@veronika81 ked si pozries na stranke http://www.sukl.sk/sk/bezpecnost-liekov/hlaseni... ten wordový dokument, vidno tam, že to má urobiť lekár a ten vždy pacienta odbije. Tak fakt neviem, ako by si to hlásila, možno sa opýtať priamo na sukl, majú tam kontakt

zuzanka.j
23. júl 2010

@maggie2 nerobila nic, ziadne odbery. len sa na to minule pozrela pred ockovanim a spytala sa ako sa to hojilo. ked som povedala, ze tam vobec nic nemal a v podstate ani nebolo vidno kam ho pichli, povedala, ze to musi nahlasit na plucne a oni si ma potom predvolaju ked bude mat maly 18 mes.
dakujem za to co si napisala. som pevne rozhodnuta ze ho nedam preockovat a povzbudilo ma, ze som si tu povinnost uz splnila a basta 😀 a nevies nahodou co sposobilo, ze tam nemal vobec tu vyrazku ba ani zacervenanie?

maggie2
23. júl 2010

@blovitc120 nie je to tak: Na strańkach ŠÚKL rady pacientom píšu:

Ak lekár bude považovat vaše tažkosti za vedlajší úcinok lieku, opýtajte sa ho,
prosím, ci pošle hlásenie o nežiaducom úcinku na liek na ŠÚKL. Tlacivo je
dostupné na adrese www.sukl.sk

Ak zašlete priamo list ŠÚKL o tom, že ste po lieku dostali nežiaduci úcinok,
ŠÚKL vám pošle naspät list, v ktorom vás požiada, aby ste navštívili lekára
a dali mu vyplnit priložené tlacivo hlásenia nežiaduceho úcinku.

maggie2
23. júl 2010

Summam Summarum: Pre tých ktorí majú internet, a nepotrebujú utekať po tlačivo k lekárovi a žiadať ho aby on vypisoval, platí nasledovné

1.Povinnosť hlásiť podozrenie na nežiaducu reakciu vyplýva pre zdravotníckych pracovníkov z § 42 zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach č. 140/1998 Z.z.

Možnosť hlásenia NÚL nie je obmedzené iba na lekára. Hlásiť môže aj farmaceut, stredný zdravotnícky pracovník alebo pacient (pozri zvláštne pokyny).

6.Vyplnené tlačivo poskladajte, dajte do obálky a odošlite na nižšie uvedenú adresu. Môžete použiť aj fax alebo internet. Pri hlásení nežiaduceho účinku na vakcínu, okrem hlásenia na ŠÚKL, je potrebné zaslať hlásenie aj na regionálny úrad verejného zdravotníctva

Správy zasielajte na adresu:
Štátny ústav pre kontrolu liečiv
Sekcia bezpečnosti liekov a klinického skúšania

Kvetná ul. 11
825 08 Bratislava 26

blovitc120
23. júl 2010

OK, ja som myslela nejaké špeciálne tlačivo pre jednotlivca, nie lekára.

maggie2
23. júl 2010

Z toho samozrejme vyplýva, že pacient tak môže urobiť, ale ŠUKL mu pošle list aby požiadal lekára aby vypísal i on tlačivo. A to je kameň úrazu, pretože ak lekár povie že to vedľajší účinok nie je, tak aj keď ste ŠÚKL vedľajší účinok nahlásili, nebude sa to rátať, kým to nepotvrdí i lekár. 😠 Každopádne, trochu im to tam porobí vetry 😠

manof
23. júl 2010

@denduska
No tak to ale porušila Vyhlášku MZ SR, lebo mala pichať buď v 5. alebo v 11. mesiaci života. Určite nie v 9. ani 10.

blovitc120
23. júl 2010

Presne o toto mi šlo. Že to musí potvrdiť lekár

maggie2
23. júl 2010

@zuzanka.j

Podľa tohoto sa lekári riadia: Očakávaná reakcia po úspešnom očkovaní s BCG Vaccine SSI predstavuje induráciu v mieste vpichu injekcie s následnou miestnou léziou, ktorá môže hnisať o niekoľko týždňov neskôr, zahojí sa po niekoľkých mesiacoch, kedy sa vytvorí malá plochá jazva.

Ale Ty nie si povinná dávať dieťa preočkovať, svoju povinnosť si si splnila. Žiadaj nech mu urobia ak tak tuberkulinový test.