Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

kaja73
17. dec 2010

@vodicka75 Aj u nas to bolo hned po 1 očkovani.V tej dobe bol prikrmovany UM.A tak sa vytvorila alergia na bielkovinu KM.Po 2 očko. sa ekzem vyrazne zhoršil,plus mal 9 h neutichajuci krik a plač,40 tt,a svalove zašklby.No a odvteda mi 2 m nevedel spat.V noci sa budil 15-20 krat a cez den spal v kuse len par minut.Dovtedy to bolo vzorove dieta.

vodicka75
17. dec 2010

@kaja73 a teraz si rozhodnuta ako? pokracovat v ockovani, ci nie?
@manof, este upresnim otazku uvahou, ze ak je vakcina vyrobena s pouzitim nanocastic ako nosicov antigenu (v "nasich" vakcinach napr. hydroxid hlinity), ktore maju velmi dobru schopnost zabudovat sa do tkaniva, napr. traviaceho, tak potom kym sa ten kov nedostane z organizmu prec, tak imunitny system bude stale vytvarat protilatky, ked objavi bielkovinu podobnu biekovine vo vakcine naviazanej na ten nosic, takze mi z toho vychadza skor zbavit sa kovov (co je asi dost tazke a ak su vo forme nanocastic, tak neviem, ci mozne) a z toho plynuce "celozivotne autoimunitne ochorenie".

denduska
17. dec 2010

@viera27 no, ja viem o jednom grante, nebolo vobec jednoduche ho ziskat a ta suma sa neda porovnat s tym co ponukaju farmaceuticke firmy.....bolo to 33000 eur na projekt. Tak za to akurat sa sparat v nose a nie velku antiockovaciu studiu 😅 Nema to kto financovat jednoducho. Platit material, ludi....ale ja by som si tak priala aby sa urobila, aj keby vysla v prospech ockovania, lebo aspon by som netapala v neistote.

vodicka75
17. dec 2010

@kaja73, ako si pisala, ze dovtedy bol vzorove dieta, u nas podobne, po 3. ockovani nocne mory, po skorsich ockovaniach tiez strasny niekolkohodinovy plac, vtedajsia lekarka to nedavala do suvisu s ockovanim, ani ja, nic som netusila, myslela som si, ze brusko a kolika, chuda dieta utrapene. Po ockovani MMR mala dcerka generalizovany ekzem, to som uz bola riadne nastvana a povedala som byvalej Dr., ze mozno sa to nemuselo stat (ani som netusila, ze hovorim k veci, pretoze som skor mala na mysli, ze nedala dcerke patricnu liecbu ekzemu, lebo ho zlahcovala, akoby nic), odvtedy sme boli varene-pecene, poslala nas do kupelov, ale na ockovanie neupozornila ani slovkom, takze som stale bola v nevedomosti.

kaja73
17. dec 2010

@vodicka75 zatial mame odklad o pol rok.Potom uvidim ako sa rozhodneme.Ale skor sme nakloneni neočkovaniu.Pozerala som si tabulky-po dvoch davkach hexi by mali byt v priemere 90-98 percentne imunita 😕 A po tretej 95-99.takže v tom moc rozdiel nevidim.A MMR ku určite nedam do 2 rokov a zas potom uvidim.Ale asi by som chcela,aby tieto choroby prekonal a vybudoval si imunitu a nie ich odkladal na dospelost.A tiež som pred materskou 2 roky robila s autistami a tam mi niektore mamičky tvrdili,že ich dieta bolo až do tohto očkovania OK. Tiež mam podozrenie na alergiu na vajičko-maly totiž reaguje na kura vyražkami a tam može byt skrižena reakcia.No a MMR ka je robena s vaječnou biekovinou,alebo ako sa to hovori.Vajičko priamo ešte otestovane nemam.Nove jedla zavadzam velmi pomaly.

petot
17. dec 2010

@denduska Ten graf je zaujímavý. Je to len náhoda, že sa výskyt cukrovky mierne znížil po roku 2005, kedy sa prestalo očkovať živým poliovírusom? 😠

petot
17. dec 2010

@viera27 Zaujímavé, Ty si predtým citovala: "Pôvodcami sú vírusy, ktoré spôsobujú mumps, ružienku a tiež blízki príbuzní vírusu, ktorý spôsobuje detskú obrnu."

Nie je to zaujímavá zhoda náhod, že akurát v roku, kedy sa skončilo s očkovaním živým poliovírusom, nastal pokles nových prípadov cukrovky? A že v roku, kedy bola nasadená hexavakcína, to opäť išlo hore? A čo takto rok 1998, kedy sa zaviedla vakcína proti hepatitíde B. O tej aj imunológ Marc Girard písal, že spôsobuje (oproti iným vakcínam) dosť často autoimúnne ochorenia...

petot
17. dec 2010

@viera27 Živé vírusy vo vakcíne MMR (osýpky, mumps, rubeola) môžu spôsobiť cukrovku rovnako dobre, ako živé vírusy pri bežnom ochorení. Rozdiel je v tom, že kým pri ochorení telo čelí jednému vírusu, pri vakcíne hneď trom, takže sedliacky rozum hovorí, že tam je asi vyššia šanca, že imunitný systém z toho scvokne.

Napokon, diabetes melitus je priamo uvedený medzi nežiaducimi účinkami v príbalovom letáku vakcíny MMR II.

petot
17. dec 2010

@vodicka75 Autoimunitu proti myelinu moze vyvolat prakticky kazda vakcina. Akurat niektore su horsie nez ine. Podla Dr. Dunbar, vakcina proti hepatitide B je v tomto obzvlast zakerna, lebo obsahuje nejake polypeptidove retazce, ktore sa velmi podobaju na zakladny protein myelinu. Mimochodom, zriedkavo vraj aj samotna hepatitida B moze viest k takymto autoimunitnym porucham ako vakcina, takze je velmi pravdepodobne, ze za tym stoja prave molekularne mimikry.

petot
17. dec 2010

Teraz poviem asi veľmi neortodoxnú myšlienku, možno až kacírsku, ale kým nie je pankreas zničený, cukrovka je možno liečiteľná.

V jednej lekárskej knižke som sa dočítal, že protilátky proti bielkovinám pankreasu majú do istej miery aj zdraví ľudia, ktorí netrpia cukrovkou, akurát fungujú rovnovážne mechanizmy, ktoré zabránia poškodzovaniu pankreasu.

Takže diabetes by sme mohli považovať za ochorenie spôsobené narušením rovnovážnych mechanizmov imunitného systému. Len tak na okraj, očkovanie samo osebe je tak solídny kopanec imunitnému systému, že by bol skôr div, keby to u časti ľudí nespôsobilo narušenie rovnováhy imunity. Napríklad tetanová vakcína naruší pomer T4/T8 buniek tak, že zaočkovaný človek by z krvných testov vyšiel ako chorý na AIDS.

Taktiež je známe, že poškodenie pankreatických buniek je sprostredkované oxidačným stresom - voľnými radikálmi. Preto viaceré antioxidanty majú priaznivý vplyv, spomaľujú ničenie B-buniek.

Oxidačný stres je zároveň stavom, ktorý láka imunitné bunky a aktivizuje ich. Takže kým je v pankrease "niečo v nie poriadku" a tvoria sa voľné radikály, tak nielenže poškodzujú pankreas, ale ešte aj privolávajú "priateľskú paľbu" imunitného systému, čo vedie k ďalšiemu poškodzovaniu.

Takže keby sa odstránila príčina tvorby voľných radikálov a príčina nerovnováhy imunitného systému "príliš horlivého" k tvorbe protilátok (čo je mimochodom jeden z dopadov očkovania = imunitný systém horúčkovito produkujúci protilátky ktorý sa o nič iné nezaujíma), tak by sa mohlo ukončiť aj ničenie pankreasu. Záviselo by potom od toho, ako ďaleko to stihlo zájsť, a či a do akej miery sa pankreas dokáže regenerovať.

Verím, že som načrtol aké-také pozadie cukrovky a aj "kontaktné body" cukrovky a očkovania. Ďalšími sú samozrejme vplyv živého vírusu z vakcíny, alebo špecialita - vakcína proti čiernemu kašľu, ktorá vyvoláva hyperinzulinémiu a "vypálenie" pankreasu (používa sa na to aj pri experimentálnych modeloch cukrovky na zvieratách).

viera27
17. dec 2010

@petot zamysli sa trosku nad tym grafom ako takym. Jasne, v prvom momente ked ni 😀 co cielene HLADAS, tak to tam najdes (ako nostradamove proroctva 😉 ). Ale pri statistike sa musis zamysliet nad viacerymi faktormi, odhalovat suvislosti, nie dokazovat a dopasovavat dojmy. Ak by si chcel rozobrat tento graf spravne, musel by si brat do uvahy napriklad aj pohyb obyvatelstva, pocty zivonarodenych deti a dalsie a dalsie faktory aby mal vysledok potrebnu relevanciu. Napriklad ako sa tak pozeram okolo seba na ten velky narast tehotnych, tak na buduci rok predpokladam skok v pocte vyskytu chorob deti 0-14 vratane cukrovky 1. A nebude to vakcinou 😀
A dalsia vec ktora stoji za zamyslenie. Porozmyslajte aky je priemerny vek rodiciek aj okolo vas. A teraz hadajte, od ktoreho veku rodicky rastie pravdepodobnost genetickych poruch, ochoreni a vsetkeho mozneho exponencialnym rastom???? Ano, je to 30 tka.

kaja73
17. dec 2010

@viera27 Si neunavna,čo? 😀 Prečo si vobec prišla na toto forum?Mna sem nenapadlo ist,kym maly nemal problem.Tuto skupinu ludi som považovala,jemne povedane za blaznov a ani do debaty by som sa tu nepustila 😕 teba sem niečo musi tahat.Možno niekde vo vnutri pochybuješ aj ty a potrebuješ sa uistovat vo svojej pravde.Ja som každy rok nahanala mm do očkovania na chripku,starši syn mal tiež opakovane chripku-očkovanie,plus klieštovku.ja mam hep.B.aj mm. Proste som bola typicky vačšinovy človek.Ale ked nad tym spatne uvažujem,tak až do problemov som nad tymto nikdy ani len okrajovo neuvažovala.Brala som to za hotovu vec-oni-ti mudri maju proste pravdu .Takže ty maš predo mnou naskok.Zaujimaš sa o problem aj ked problem nemaš. 😉 Sice obhajuješ očkovanie,ale zbieraš si info.aj z opačneho uhla .Ja som nič take nikdy nerobila.A asi ani vačšina odtialto.Vačšine sa otvorili oči až po problemoch.

viera27
17. dec 2010

@kaja73 Neviem, bavi ma komunikovat s ludmi od ktorych sa moze clovek nieco dozvediet. Nuti ma to premyslat, diskutovat, formulovat. Nie, nepochybujem, svoj nazor mam tiez uceleny a dany. Ale napriklad ma zaujalo ze nie su u nas monovakciny. A to by som sa nedozvedela a ani by som nad tym nerozmyslala nebyt tu. To urcite povazujem za chybu. Takisto konflikt zaujmov doktorov stojacich za navrhmi a schvalovanim vakcin a zaroven su zamestnancami farm korporacii. . To je tiez pre mna zaujimavy poznatok
A celkovo sa mi paci styl tunajsej diskusie. Az na par vynimiek v prispevkoch nikto tu nie je urazajuci, a zaroven vsetci rozmyslaju a argumentuju logicky a vecne. A to sa mi paci. Takze som tu kvoli zaujimavej diskusii.

kaja73
17. dec 2010

@viera27 A ked je na pribalovom letačiku k vakcine napisane ,že vedlajši učinok -diabetes,tak ani vtedy neuveriš že ho može sposobit?Ved to tam napisal sam vyrobca.Ja som ovela kludnejšie spavala,kym som bola tak presvedčena ako si teraz ty.Možno ti aj zavidim.Je to tak lepšie.Pochybnosti a strach su fakt zle.Skus si tiež pozistovat info. o očkovani na polio živou vakcinou,ktoru stahli pred 5 rokmi,pretože sposobovala ona sama polio.Ako je možne že bola na trhu cca 40 rokov a nik ju verejne nespochybnoval,len ju zrazu stiahli a až vtedy sa to prevalilo.A bola povinna.Aj tu by si teraz obhajovala,nebyt toho ,že ju nahradili novou.Kym novu nemali,tak čušali.hexa je na trhu len 5 rokov,čo ked aj tu za par rokov stiahnu pre vyrazne negat.učinky.Mojmu synovi a mnohym inym detom ,to však už zdravie nevrati.

kaja73
17. dec 2010

@viera27 A tiež si prečitaj pribeh miliharmi,ma prispevky aj na tomto fore aj vo fore zomrelo mi dieta.Prave zajtra to budu 4 roky čo jej jedina dcerka zomrela po očkovani MMR.Od toho dna to šlo s nou dole vodou.ma tam aj jej fotky z nemocnice,ja som normalne pri čitani plakala. ☹ Tiež je tu dalšia baba,ktorej zas zomrel po očkovani syn.teraz by mal 13 rokov.Jej nick si nepamatam.Toto su veci ktore by sa nikdy nemali pri očkovani stat,ked je už tak vychvalovane.Ani jedna obet by byt nemala.Ani za ciel tzv kolektivnej imunity,nemožeme povedat že to nevadi,hlavne že ostatni žiju.Skus si predstavit , že by šlo o tvoje dieta.

viera27
17. dec 2010

@kaja73 Vsak jasne, ja nevravim ze to tak nemusi byt. Ja len vravim ze to nie je potvrdene. To zas nie som taka naivna, aby som si nemyslela, ze do nas leju svinstvo. Vsak staci aj nastup takych 3dnovych antibiotik. kedysi to vobec nebolo, pekne k nam nase maminy vstavali kazde 4 hodiny po dobu tyzdna. Teraz ti narvu trojdnove a potom mi kamos anesteziolog povie, ze stopy po nich v organizme ma clovek este 2! roky potom (on aj toto musi asi brat do uvahy pri podavani anestezy, neviem). Alebo kamoska geneticka lezala v nemocnici s malickou dcerkou (2 roky). Mala mala zvlastny typ zapalu pluc a nevedeli jej dat dole teplotu a zlepsit vysledky. Ked videla co do jej dcery pichli, plakala cele hodiny. Lebo povedala len tolko, ze malej to odrovna imunitu na dlhuuu dobu. Lebo nezabije len to zle, ale VSETKo v organizme. Takze tak, na vsetko treba asi dnes davat pozor.

manof
17. dec 2010

@viera27
No jo, a teraz si predstav, že sa nenakazíš jedným takým vírusom, ale hneď tromi naraz (v MMR sú tri živé vírusy) - to dáva asi oveľa vyššiu pravdepodobnosť vzniku cukrovky 1. typu (IDDM), než samostatné prekonanie príušníc (mumpsu), ružienky a/alebo osýpok. Pritom všetky tri choroby sú už dnes na Slovensku extrémne zriedkavé. Takže je vlastne oveľa pravdepodobnejšie, že dostane človek IDDM z očkovania, než že ju dostane z divokej nákazy ružienkou či príušnicami.

manof
17. dec 2010

@viera27
Podstatná časť prípadov IDDM na Slovensku
1. nemá IDDM v rodine, kam pamäť siaha
2. nie sú miešanci
3. nie sú obézni
4. vírusové ochorenia ako osýpky, ružienka a mumps prudko klesli za posledných 50 rokov, takže ich rozmachom to byť nemôže.

Takže sa budeme zase hrať na slepú babu ako aj s autizmom?

manof
17. dec 2010

Keď sa lekár rodičom za odmietnutie očkovania vyhráža políciou
http://www.slobodavockovani.sk/news/ked-sa-leka...

jonas17
17. dec 2010

@viera27 musím teraz porozmýšľať: môj syn, ktorý sa mi narodil v 19-tich rokoch, má dyslexiu, poruchy učenia a pozornosti.V 24-roch sa mi narodil druhý syn, ten dostal v 14 tich rokoch diabetes. Svoje tretie dieťa som porodila v 38-mych.Dúfam, že bude zdravé. Má už síce prvé očkovania, ale viac ich nedostane.Podobne, ako písala Kaja, pokiaľ Oliver neochorel, tak som očkovanie neriešila.A to , že najstarší má tie poruchy učenia, tak som brala ako modernú chorobu, to mi chovorievali,ked som s ním chodievala ku špec.pedag.a sa ma dotklo to o rodení po 30- tke.trafená hus zagágala. ale moja babka pred 65 rokmi v 38-mych porodila moju mamu a je celkom normálna, nemáme žiadne, ale fakt žiadne ochorenia v rodine, nech to len neurieknem, starí rodičia umierali na starobu, tak verím, že ani moje tretie dieťa nebude choré.

denduska
18. dec 2010

@petot a este si zabudol na jeden bonus do nasej konspiracnej teorie - od r. 1986 sa ockuje proti mumpsu. 😎
ozaj nemas nejake info ako je to s prejavmi diabetu "pomocou" ockovania, ak nejde ani o DM I. ani II., ale o monogenovo viazany....mame v dost blizkej rodine....ci na to ma vobec nieco vplyv alebo nie, ak je to autozomovo dominantne dedicne 😒

danto
18. dec 2010

@denduska & @manof

dakujem za vysvetlenie! nerada vytahujem pred lekarkou argumenty, ktore neobstoja

arki996
18. dec 2010

ahojte, videli ste reportaz o ockovani na joj v prvych novinach zo dna 15.12., ak nie pozrite si to 😖
http://televizia.joj.sk/tv-archiv/prve-noviny/1...

....ockovanie je na cely zivot a samozrejme, ze ti z nas co nedaju ockovat svoje deti, sme nezodpovedni a hazardujeme so zdravim, ba dokonca so zivotom nasich deti. No blleeee, preco takto zavadzaju verejnost, preco sa na to nepozrie neaky reporter z tej druhej strany...

manof
18. dec 2010

@vodicka75
Tú českú prednášku by si mal vypočuť Ivan Rovný, ktorý zaryto popiera akýkoľvek súvis IDDM s očkovaním - navzdory príbalovému letáku vakcíny M-M-R II. 🙂

manof
18. dec 2010

@magdal1
O nebezpečenstvách očkovania som vedel už dlhšie, ale viac mi to padlo do pozornosti v apríli 2009, keď sme prvý krát odmietli očkovanie a vyslovene intenzívne sa tým zaoberám od januára 2010, keď si ma prvý krát zavolali na RÚVZ.

kaja73
18. dec 2010

@manof vy ste prečo odmietli očkovanie? Mali ste aj daku osobnu negat.skusenost u svojich deti?

manof
18. dec 2010

@vodicka75
Čo myslíš účinkom vakcíny?
Ak ortuť, hliník a pod. tak tie by sa dali nejak z tela dostať von detoxikáciou, otázka je, či je možné napraviť škody spôsobené nimi v mozgu. Možno ak sú menšieho rozsahu, tak by to snáď aj šlo.

Druhá vec je vycvičená imunita zameraná proti vlastnému telu. Priznám sa, že v tomto zatiaľ nemám jasno. Subjektívne sa mi to ale javí byť ako niečo náročnejšie než dostať z tela hliník a ortuť.

Ono protilátky sa tvoria, kým je proti čomu. Aj u tých chorôb, u ktorých sa udáva, že imunita po prirodzenom ochorení je doživotná, je to tak len za predpokladu, že sa človek raz za čas stretne s daným ochorením znovu a tým pádom imunitný systém znovu rozbehne výrobu protilátok podľa už naučeného vzorca. Ak sa tak však nestane (kvôli nízkemu výskytu danej choroby, alebo kvôli izolácii toho človeka), aj prirodzená imunita slabne (hoci je silnejšia než očkovaním vybudená - zrejme s jedinou výnimkou, a tou je tetanus, kde to tak nie je). No a ten istý fakt (radikálne zníženie výskytu choroby) je zrejme aj dôvodom, pre ktorý má tá istá vakcína proti osýpkam, čiernemu kašľu alebo príušniciam dnes podstatne kratšiu účinnosť než pred 30 rokmi.

Je to možno ako s šoférovaním: 10 rokov nešoféruješ, nemáš cvik, tak potom to už je pre Teba problém. Keď sa imunitný systém povedzme 10 rokov nestretne s osýpkami, zabúda postupne na to, ako sa osýpky "riešia", a po nejakom čase, povedzme 30 alebo 40 rokov (ak celý ten čas sa s osýpkami nestretol) už nemusí byť schopný tvoriť protilátky proti nim. Tzn. aj pre očkovaných proti osýpkam je výhodnejšie, ak osýpky v populácii kolujú, lebo stretnutie s divokými osýpkami pôsobí ako prirodzený booster (posilňovacia dávka očkovacej látky). K tomu viď:
http://www.slobodavockovani.sk/news/osypky-ocko...

Preto teda aj imunita voči čiernemu kašľu, ktorá sa považovala za doživotnú, ak ho človek prirodzene prekonal, už dnes doživotná nemusí byť, keď je výskyt čierneho kašľa extrémne malý (povedzme, že len menej než 1% ľudí sa stretne s divokým čiernym kašľom). Zároveň to však znižuje aj dĺžku účinku očkovania proti čiernemu kašľu, takže keď možno v 60. rokoch trvala očkovaním vyvolaná imunita (trepnem) 10 rokov, dnes to už je sotva 5 rokov.

No a tým som chcel dospieť k tomu, že keď vo vlastnom tele má imunitný systém stále čo riešiť, lebo sa tvoria stále nové bunky a látky, proti ktorým autoimunita vyrába protilátky, tak to "zabudnutie" na autoimunitné "školenie", považujem za málo pravdepodobné. Teda prinajmenšom, keď sa s tým nič nerobí. Možno však homeopatia to nejak vyriešiť dokáže (nakoľko rozumiem homeopatickým princípom, tak to považujem za do značnej miery pravdepodobné), možno nejaké iné metódy jemnejším spôsobom ovplyvňujúce imunitný systém...

manof
18. dec 2010

@kaja73
"Len" ekzém a silnú potravinovú alergiu. Ale známi mali napr. ochrnutie očného svalstva u dcérky. Takže to bolo také nakopnutie k bližšiemu skúmaniu tejto veci.

A tiež vyznávame pokiaľ možno prírodné, prirodzené a/alebo celostné metódy. Inak povedané, alopatii sa vyhýbame, ako sa len dá. A očkovanie je "najväčším výdobytkom" alopatie, takže to tiež hralo určitú úlohu.

kaja73
18. dec 2010

@manof diky.Aj my sme vyhlasili vojnu alopatii.

manof
18. dec 2010

@viera27
Samozrejme, očkovanie nie je jediný faktor spôsobujúci rôzne choroby. Bolo by omylom si to myslieť. Napr. pri tzv. dánskej štúdii vplyvu MMR vakcíny na vznik autizmu bolo úplne zanedbané (hneď v úvode sa píše, že neuvažovali nijaké vedľajšie faktory), že Dáni prijímajú veľké množstvo ortuti (vedúcej k neurologickým poruchám vrátane autizmu) skrz konzumáciu morských rýb. Z toho potom vyplynie, že u neočkovaných detí nie je výskyt autizmu oveľa nižší, než u očkovaných, keďže u všetkých pôsobí iný silný faktor, ktorý štúdia nerieši. Keby sa to robilo v nejakej krajine, kde je konzumácia morských rýb minimálna a ani priemyselné znečistenie životného prostredia ortuťou nie je významné, dopadlo by to určite výrazne inak.

Späť k cukrovke: netvrdím, že očkovanie je jediným možným faktorom, ale bude asi faktorom podstatným. Ide o to pochopiť, ako tá cukrovka vzniká a aké faktory k tomu prispievajú. Ak sú to naozaj určité vírusy (resp. imunitná odpoveď na ne), tak treba preskúmať, ako človek prichádza do kontaktu s nimi. Výskyt osýpok, príušníc a ružienky za posledných 52 týždňov bol 0 resp. 3 resp. 3. MMR-kou mohlo byť očkovaných cca 60.000 detí (ktoré sa narodili v roku 2009). Tzn. u 6 detí mohlo prispieť k vzniku cukrovky (pritom nevieme, či nejaké z tých 6 detí ju dostalo) prirodzené vírusové ochorenie, u 60.000 detí tri živé vírusy z MMR vakcíny naraz v jednom čase. Takže čisto z hľadiska tohto faktoru je pravdepodobnosť (pre deti narodené v roku 2009) 10.000:1, že cukrovku spôsobila MMR vakcína a nie nákaza divokými osýpkami/príušnicami/ružienkou. A takto by sa mali preskúmať všetky ostatné známe faktory prispievajúce k vzniku IDDM. Každopádne, očkovanie je, ako vidno, faktorom dominantným.

Čo sa týka zmeny pôrodnosti, ten graf, čo poslala @denduska , obsahuje nielen absolútny výskyt, ale aj relatívny výskyt (v prepočte na 100.000 detí) a ten tiež začal stagnovať zrovna po vysadení živej vakcíny proti detskej obrne, takže Tvoja námietka týmto padá.