Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

prevenar
31. okt 2012

@vlnka81 zrejme od dnes 😀

vlnka81
31. okt 2012

@manof
@prevenar
aaaaaaa ja som si az teraz vsimla ze to nie je prevenar ale PRENEVAR2 😀 😀 😀 tak to urcite bude "veď-vieš-kto" ta ma problem so spellingom 😀

prevenar
31. okt 2012

@vlnka81 jo, tak to je jasne potom 😀 ..inak mas super postreh, ja som si to tiez nevsimol ..ale ona urcite "tak chcela" 😉

petot
31. okt 2012

@hlavacova
Znamena to teoreticky niektoru z moznosti, alebo ich kombinaciu, alebo niektoru neuvedenu moznost:
1, Vyrobca usudil, ze ziadne z existujucich dokazov nie su prenho dost presvedcive, a tak podla neho "nejsou dukazy".
2, Vyrobca nevie o vsetkych relevantnych dokazoch, preto tvrdi, ze "nejsou".
3, Vyrobca vie, ze dokazy existuju, no tvari sa, ze neexistuju, aby neohrozil svoj produkt.
4, Vyrobca ziadne dokazy nehladal a preto vie, ze ich ani nenasiel, a preto moze povedat (za seba), ze "nejsou".
5, Vyrobca nejake dokazy hladal, ale nenasiel ich. Odhliadnuc od toho, ze uz prva cast vety je velmi nepravdepodobna, tak to, ze dokazy nenasiel neznamena, ze neexistuju.
6, Dokazy skutocne zatial neexistuju. Nikto ich ani nehladal; hladat dokazy o poskodeni ockovanim je nerentabilne a politicky nepriechodne.
7, Dokazy skutocne zatial neexistuju. Niekto ich uz hladal, no zatial ich nenasiel. Kristof Kolumbus objavil Ameriku az v roku 1492, no to neznamena, ze predtym neexistovala. Absencia dokazu neznamena dokaz absencie.

hlavackova
31. okt 2012

@prevenar pochopila, vedela som, ze nemam reagovat, ale nejak mi nedalo, kedze v nejakom predchadzajucom prispevku sa dušoval-a, ze nechce aby za nu/neho rozhodovali jednostranny a zaslepeny. Vsetci dobre vieme, ze to je predsa sucasny stav na slovensku, evidente nema kontakt s realitou ak si mysli, ze momentalne za nas a pre nas rozhoduju objektivny a nestranny spickovy odbornici s maximalnym ohladom na nase dobro 🙂

petot
31. okt 2012

@kristinaanna Ak Ťa zaujímajú obyvatelia osád, tak vedz, že tam je zaočkovanosť dlhodobo nízka. Niekedy nevedia s istotou vypátrať ani to, koľko detí sa vlastne narodilo a komu patria. Je dosť možné, že aj tie nízke čísla zaočkovanosti sú v skutočnosti len papierové.

Keby bolo očkovanie dobrovoľné, určite by naďalej ostalo plne hradené posťovňou u tých vakcín, ktoré štát odporučí. Tak je to napr. v Nemecku.

kristinaanna
31. okt 2012

@petot to viem, ale sociálne slabší a ľudia s nižším vzdelaním, žijú aj v mestách a dedinách a ich deti chodia do riadnych škôl, ale o tom by bola diskusia na dlhšie
a ak by bolo očkovanie dobrovolné, kto by si dal dieťa zaočkovať keď sú všetky očkovania a vakcíny zlé?

petah82
31. okt 2012

@kristinaanna ockovat daju ti ludia, ktori sa boja chorob ovela viac ako nejakych hlupych kecov, ze vakciny su zle. ved pan dr. povedal, ze su dobre. ved to tu uz je tolko rokov, tak je to dobre. v krajinach, kde je ockovanie dobrovolne je vysoka zaockovanost, lebo ludia nestuduju, neriesia, je to dlhodoba zalezitost, ktoru prezili aj oni, tak daju ockovat aj deti. ine reci su sektarske reci...

kristinaanna
31. okt 2012

@petah82 nechápem ako to myslíš, vychádza mi z toho, že neočkovať vôbec? očkujte sa len vy hlúpy, nás ostatných sa tieto choroby netýkajú?

prevenar
31. okt 2012

@kristinaanna

..aj keby bolo ockovanie dobrovolne ( tak ako v 80% EU ? ) aj tak by ockovalo vsetko ,alebo vacsinu ockovani zrejme takych 80% ludi, mozno aj viac .. ludia su uz tak neschopni a zdegenerovani, ze malo kto si vie vobec predstavit, ze by si nieco nastudoval sam a prevzal zodpovednost za to za co ma . prebral ulohu pre kt. tu je na tejto zemi .. postarat sa o svoje deti, vychovat z nich bystre a pritomne bytosti , udrzat ich zdrave, vzdelat ich atd. ..a nie nechavat to na obchodnikov, "stat", cudzich ludi, organizacie s pochybnym ucelom atd. ...proste vzdy na niekoho ineho ..teda chapem ,ze je to takto ovela pohodlnejsie , ale je to pliaga tychto dni .. nieco ako mor mysle .

vzdy ked sa nad tym zamyslim mi pride zle. ..ale to je jedno 🤐

prevenar
31. okt 2012

@kristinaanna ..preco ta to trapi, ze kto by dal , alebo nedal svoje dieta zaockovat ? pytam sa , lebo toto som nikdy nechapal ..co ta do zivota niekoho ineho ? co to je v ludoch za chut ovladat zivot niekoho ineho ? ..ved kto by chcel sa zaockuje a bude "chraneny" (ehmm ehmm) ..a k to nie , nie ..to je jeho vec , nie ? kazdy sa rozhodne ako chce a bude niest nasledky svojich rozhodnuti. zatial mi to vychadza tak ,ze ked niekto chce "len dobre" pre niekoho ineho a este k tomu na silu ..tak to vzdy dopadne nejakym sposobom tragicky..

...aj ked je pravda,ze nie celkom chapem co chces vlastne povedat 🙂 - takze mozno nereagujem celkom presne 🙂

kristinaanna
31. okt 2012

@prevenar a trápi ma čo iní robia, predsa tu nežijem sama vo veľkej bubline, 😉 všetko zo všetkým súvisí

prevenar
31. okt 2012

@kristinaanna no, to je pekne ,ze ta to trapi 🙂 ..ale je dobre zistit zdravu hranicu, za ktorou to uz proste nie je tvojou starostou a je to zivotom ineho cloveka .. myslim, ze ockovanie je uz za tou hranicou . O_o 😵

petah82
1. nov 2012

@kristinaanna ja nikoho nepovazuje za hlupeho. ti ludia a ani ja nie som hlupa, len u nich prevladol strach. bola to slusna odpoved o tom, ako to asi funguje v statoch, kde je ocko DOBROVOLNE. si sa pytala, ci by sa niekto potom este ockoval. ano, ockoval. vsak to vidis po celom svete, ockuju sa, je to DOBROVOLNE. len v postkomunistickych krajinach je to povinne 😖 je to o volbe, ak sa bojim chorob hexa, tak ich dam zaockovat, ak sa nebojim chorob MMR, tak ich nedam zaockovat a budem ich liecit, ak ich moje dieta dostane. ak sa bojim len osypok, tak dam zaockovat len tie, ale mumps a rubeola nemusim. to je pre mna sloboda. zvazit si strach z chorob, strach z vakcin, prinos ockovania, rizika ockovania PRI KAZDEJ CHOROBE. (pokutovali, presviedcali, vyhrazali sa ludom, strasili hrozou TBC a zrazu sa to zrusilo... a teraz uz nikto nie je zradca, nezodpovedny, sektar, ze nedava ockovat TBC, aj ked v ociach mojej kamosky pediatri stale je...) mimochodom, AJ ja som pred rokmi zachytila v telke nejake rozhovory o rizikach ockovania, ale drzala som sa rad mojich kamosiek dr, ze to je zriedkave, ze choroby z ockovania by aj tak prepukli, casova nahoda atd.... ked sa syn narodil detto. nestudovala som, verila som im, pred MMR v 15.m sa ku mne dostali info, uz pol roka studujem a nelutujem, ze som MMR nedala, lebo sa tych chorob nebojim. a vakciny nefunguju 100pro... oni na tie clanky nechcu ani kuknut, takze maju stale len svoj pohlad... a ten radia ludom, co sa ich ako dr. spytaju.

petah82
1. nov 2012

@manof ale ja nemam strach! ani najmensi! 🙂

sasena033
1. nov 2012

ahojte opat a znova som tu a skumam.... som strasne znechutena a zmetena necitala som vsetko od uplnehoi zaciatku skor linky co davate uz som pisala ze 2ocko mame za sebou a tretie o 2 mes... dovtedy chcem stihnut pozbierat info a nejak to predostriet dr... neviem co mam robit chceme pre svoje dieta len to najlepsie len sa mi stale premieta co ked nedam ockovat a nieco sa stane ale taktiez z inej strany dam ockovat a baaaac ☹ aj som rozmyslala ze by som dala hexu a odmietla MMR kedy sa ockuje z touto latkou???
neviem som zufala ze musim ako laik argumenovat nato aby som si nedala dokalicit vlastne dieta ☹
ale bojim sa nakolko je dost mozne ze od buduceho roka budeme dost casto chodit 1 * mesacne do Afriky nie niekam k domorodcom ale normalne do dovolenkove destinacie. Kapvredske ostrovy... neviem co tam na nas ciha preto neviem co mam robit dakujem za nazory

zaockujteajslnko
1. nov 2012

@sasena033
vsak odpoved mas jasnu...........si schopna dobrovolne ublizit svojmu dietatu?...........ak ano, tak ockuj......... nie si schopna? tak neockuj..... ak sa tvojmu dietatu ockovanemu tebou dobrovolne nieco stane, tak to psychicky nerozchodis.......tomu ver ze nie......budes do konca zivota slintat do podusky alebo sa zabijes..
kapverdy a naco tam pojdete? ako turisti? alebo stretat sa s domacimi?........podla mna ako turistom vam ziadne vacsie riziko nehrozi ako v SR..

xlucia
1. nov 2012

@sasena033 MMR je v 15.-18. mesiac zivota dietata.

manof
1. nov 2012

@petah82
To by som si nedovolil tvrdiť. Ja len že v tej trilógii článkov je podrobne rozobratá otázka strachu v súvislosti s (ne)očkovaním, o čom aj Ty píšeš.

manof
1. nov 2012

Čo by ste sa chceli dočítať o očkovaní v decembrovej Vitalite?
Rozmýšľam, o čom mám písať. Napadá mi napr. čierny kašeľ, ale ak by niekto mal nejakú naliehavejšiu tému, tak môže byť aj niečo iné.

Článok z októbrového čísla je o detskej obrne:
http://www.slobodavockovani.sk/news/co-mozno-ne...

Ak sa už v tom seriáli strácate a neviete, v ktorej časti čo bolo, snáď vám pomôže obsah seriálu:
http://www.slobodavockovani.sk/news/co-mozno-ne...

sasena033
1. nov 2012

@zaockujteajslnko nikdy som ockovanie neriesila pred 4 rokmi ked sa syn narodil som to brala ako samozrejmost proste je to dane tak to ma byt.... ale veci sa zmenili a pravdu povediac negativa prisli ku mne az vtedy som to zacala vnimat a riesit ☹ na Kapverdach sme rozbehli podnikanie manzel tam bude mesiac a mesiac doma a kazali sa mu zaockovat proti hepatitide , a mz chceme chodit za nim kazde prazdniny 😒 je sanca ze moze aj dom nieco doniest
@xlucia dakujem uz som pozrela a procko je 6,11,13

mikymiky
1. nov 2012

@manof ja by som, ak smiem, poprosila nieco o hemofiloch. Zatial som o nich nasla najmenej informacii. Ty nemas pocit, ze sa o nich nejako malo hovori?

alenka600
1. nov 2012

@sasena033 Rozhodnut sa musis sama, keby ste ostali na SR, tak Ti poviem, ze pozri sa na vyskyt tych chorob a mas odpoved 🙂 Ale ked Kapverd.ostrovy - no netrufam si vyjadrit sa k tomu, nemam ziadne info, aj ked mozem mat nejaku mienku, ale je to cisto len mienka. Musis si teda najst nejaku wenstranku aktualnu pre tu krajinu, pripadne forum odtial - studuj, hladaj a nezufaj.
A pokial ide o argumentaciu pred lekarkou - mamicky su jednoducho prilis slusne, casto sa tu stretavame s otazkou "ale ako to len vysvetlit svijej lekarke???" Preferujem slusnost a dobre vztahy, ale po tu hranicu, kedy mi niekto siaha na nieco moje. Takze moja mierova odpoved - po prve neber dieta so sebou. Ked prides bez pacienta, nema koho zaockovat a si omnoho omnoho argumentacne silnejsia. A po druhe - Ty vazne nie si povinna s nou polemizovat. Ja som tiez riesila dilemu ako na to, ale pacil sa mi nazor, tusim to tu pisal @petot, ja to prelozim len do vlastnych slov. Usmev, vypnut prijem, vypnut vysielanie, nenechat sa vtiahnut do diskusie (celkom urcite pride na pretras ci si videla zomierat dieta na cierny kasel, lebo Tvoja lekarka urcite ano, to je oblubeny argument....a podobne). Chapes, ked nebudes diskutovat, par minut bude hadzat hrach na stenu, ale monolog ju dlho bavit nebude

alikaa
1. nov 2012

@manof ako pise @mikymiky aj ja som sa o hemofiloch docitala zatial najmenej, mohol by si skusit rozobrat aj tuto temu, kedze patri do povinneho ockovania.

dyba
1. nov 2012

ahojte. potrebujem poradiť. Dcéru sme nedali očkovať MMR vakcínou.Z RUVZ nám prišlo také Poučenie 4 kopie, kde sme si vedomí rizík a bla bla a že je to priestupok a možeme mať pokutu vo výške 331 eur . máme to podpísať, 3 kopie zaslať spať na urad a jednu si nechať. určite je tu o tom písaného veľa, ale nestíham to prečítať, kedže mám doma aj novorodenca. píšem na rýchlo ajs chybami. sorry.
takže máme to podpísať a odoslať? alebo ako postupovať? Dakujem

mikymiky
1. nov 2012

@dyba ja som si to precitala, schuti sa zasmiala a pouzila na umyvanie okien. Oni v podstate chcu, aby si sa "samoudala". Ved nech sa troska snazia, ked ta chcu stihat...co ja viem, tak im to nazad neposlal nikto, aspon z mojho okolia nie.

dyba
1. nov 2012

@mikymiky takže neposielať? a kedže si to neposlala, ozvali sa znovu?

mikymiky
1. nov 2012

@dyba urcite neposielat. Zatial sa neozval nikto, odmietli sme v marci.

dyba
1. nov 2012

@mikymiky ok. dik