Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

lott
29. jún 2010

@lin18 : Souhlasim, milli se k tomu umi jiste vyjadrit sama, takze je na case toho rozebirani nechat.
Mne tahle diskuze prijde uz ne ani o ockovani (respektive odmitani povinneho ockovani) jako o emocich, manipulaci s fakty, demagogii a absolutni netoleranci k nazorum druheho.....

lin18
29. jún 2010

@zelmirka1
A znovu opakuji, že nic příšerného na tom nebylo...jen jiný pohled na věc, ale podaný slušně a věcně.
Je zajímavé, že na vulgaritách, kterými se tu strefujete do mě ti nic příšerného nepřipadá..... 😒

@lott
souhlasím...hlavně, že je do koho kopat....

Když jsem sem já dávala odkazy na příběhy lidí, kteří mají děti postižené po prodělání nemocí, na které se u nás očkuje tak se k tomu nevyjádřila živá duše.....

zelmirka1
29. jún 2010

jasne vratme sa k ockovaniu, nikto nema pravo nutit druheho ked ide o zdravie jeho dietata, snad zijeme v 21 storoci a sme slobodni ludia, tu nejde o ziadne emocie ani manipulaciu s faktami, ked sa lin18 rozhodne ze chce svoje deti chranit vakcinami a pre mna za mna aj cim kolvek inym ma na to pravo ale ked sa niekto iny rozhodne inak tak ma na to tiez pravo.

lott
29. jún 2010

@zelmirka1 : kez by veci byly bud cerne nebo bile....taky bych si prala, aby bylo ockovani bud naprosto bezpecne nebo nemoci, proti kterym se ockuje nebyly tak nebezpecne 😕 To je to nejtezsi, rozhodovat za nase deti, za to nejdrazsi, co mame....Rada si poslechnu, prectu nazory pro a proti, mam problem spis s lidmi, kteri to vidi prave cernobile - typu : ockovani vubec nefunguje, vsichni lekari jsou svoloc, kazda nemoc se da zvladnout cesnekem ci vitaminy....vzdyt to jsou nesmysly, stejne jako tvryeni, ze ockovani nikdy nikomu neublizilo. Mozna by mohlo byt nepovinne, ale je spousta rodicu, co o tom vi opravdu minimum, nezajima je to a trebaby neockovali jen proto, ze by byli "lini" dorazit k doktorce a nekteri tomu fakt nerozumi, ta tiha rozhodovani by jim nebyla vubec prijemna...je tolik ruznych lidi a je strasne tezke to nastavit spravne......

lin18
29. jún 2010

@lott
A to je právě ten kámen úrazu. Jak potom rozhodnout kdo neočkuje proto, že o tom něco ví a je zcela přesvědčen o správnosti svého rozhodnutí a na druhou stranu také nést následky a kdo neočkuje z lenosti, nebo kvůli penězům nebo třeba proto, že nechce aby jeho dítě dostalo injekci. Mimochodem...i já jsem první Kubíkovo očkování obrečela...tak strašně křičel, když ho píchali..... ☹

zelmirka1
29. jún 2010

@lott ano je to tazke ale prave odporucane ockovanie by vytvorilo podmienky na vacsiou informovanost, predsa nemozeme fungovat ako v socializme, ze ideme sa ockovat lebo je to dobre ale neviem proti comu ani ako to funguje atd... poradne pre deticky normalne funguju vsade vo svete a lekari odporucia potrebne ockovanie, ale nemozeme to robit pausalne vsetci do radu, prave kvoli tomu ze naozaj su pripady kedy treba byt opatrny. Ja si proste myslim ze takto to nie je nastavene spravne, lebo clovek nemoze rozhodovat o zdravi svojho dietata. Citam vsetko pre aj proti ale niektore prispevky lin18 ma fakt nahnevali lebo ona chce vnutit svoj nazor druhym.

blovitc120
29. jún 2010

@deina myslim, ze jarka007 je v Nemecku, skus jej poslat IP, presne ten tvar ma jej nick

blovitc120
29. jún 2010

inak presne pre toto ma to tu uz nejako nebavi, niekto polozi otazku a zanikne v mori dristov o nicom

lin18
29. jún 2010

@zelmirka1
A vy svůj názor druhým nevnucujete? Vy mě nanazýváte hloupým primitivem jen proto, že s vámi nesouhlasím? Doporučuji přečíst poctivě diskuzi od okamžiku kdy jsem se zapojovala. Všechny mé logické argumenty byly smeteny s tím, že se jedná o zkorumpované studie, zkorumpovanou vládu, zkorumpovaný SÚKL.....že všichni lékaři jsou idioti, kteří ničemu nerozumí. Dokonce když sem přišli lékaři a začali rozumně argumentovat tak jste je odtud vyštípali s tím, že jsou to tupci, kteří věří tomu, co se píše v učebnicích. Toto rozhodně není rozumný přístup...a ani velmi nesvědčí o vaší úrovni.
Pokud bys četla skutečně pozorně věděla bys, že já jsem vícekrát připustila možnost vzniku neg. účinků očkování....zatímco vy jste možnost pozitiv nepřipustili ani jednou jedinkrát. Tak kdo je tu potom nesmiřitelný obhájce vlastní pravdy?

denisocka
29. jún 2010

@blovitc120 presne tak

erikasadek
29. jún 2010

lin jedna vec je mat nazor to je dobre ze ho mas.. 😉
ale druha je ked ti chyba takt..... 😒 a to je uz ine kafe... zas etoto je moj nazor a myslim si ze ohladne milihami ti ten takt chybal a poriadne , len si to neuvedomujes.. 😉
nic sa ned 😉 eje, mame apson v tom jasno pekny vecer vsetkym , alebo dovi.... v teme.... 😉

zelmirka1
29. jún 2010

ja som sa zatial moc nezapajala do diskusie, v podstate ma vyprovokovalo az necitlive vyjadrenia a citam pozorne,
ano kazdy si haji svoju pravdu ale priznaj @lin18 ze ty chces ockovat vsetkych lebo sa bojis ze tvoje dieta nieco dostane,
dokonca si tu pisala nieco co som musela brat ako vtip ze ked bude stale taka velka preockovanost nemusis mysliet na terminy preockovania a podobne veci. Ja keby som sa rozhodla neockovat tak nebudem nutit aj teba aby si neockovala, som za slobodnu volbu, to je pre mna podstatne. Ty vnucujes svoj nazor a chces aby ockovanie ostalo povinne.
odpoved na Nemcko tu bola 😉

blovitc120
29. jún 2010

vidis zelmirka, vravim, ze to zanika. ja som vzdy citala vsetko a pozorne, ale teraz to uz proste nejako neviem, len preletim pohladom a mozno som nieco prehliadla...

zelmirka1
29. jún 2010

neboj @blovitz120 to prejde a zase tu bude fajn debata 😉
ale nedalo sa nereagovat, zial nedochadza, ale zivot vyrovnava aj ked sa niekedy nezda.

lott
29. jún 2010

@zelmirka1 : no ono je to sice leckde nepovinne, ale pokud neockujes, tak sbohem skolko atd....takze je to takove nepovinne spis na oko 😉 Ja proste neverim, ze by to vsechny rodice donutilo k tomu, aby zacali hledat informace ( seriozni), nechci brat nikomu iluze, ale mam klientku, co se neumi skoro ani poradne podepsat a ma 7 deti, ta by teda nikde info nehledala...je to extremni pripad ( i kdyz ne tak ojedineli, jak si asi leckdo mysli ☹ ) a je tu velke mnozstvi rodicu, kteri maji pristup tzpu : platim si lekare, tak at mi rekne, co mam delat, je to jeho prace a kompetence....a jsou lidi, co na to proste kaslou, protoze deti maji tak mimochodem k svemu praci vyplnenemu zivotu a jsou lide......mohla bych tu psat do pulnoci. Jeste tak mi prijde spravne, aby to bylo dobrovolne, ale spojene s tim, ze pokud dite onemocni nemoci na kterou ho rodice odmitli ockovat a bude mit komplikace, zaplati si rodice celou lecbu ze sve kapsy. Tak by se zarucilo, ze do toho pujdou opravdu jen ti presvedceni.....ale za tento nazor me petot uz zdrbnul jinde, takze nevnucuju 😉

lin18
29. jún 2010

@zelmirka1
no jistě, že chci chránit svoje dítě to je snad přirozené. Pokud jsi četla vyjádření odborníků ohledně černého kašle je jasné, že ani očkování bohužel není stoprocentní. Takže pokud bude moje dítě naočkované a navíc ve společnosti kde se nemoci nevyskytují bude chráněno o to víc. A aby se nemoci nevyskytovaly...anebo chcete-li vyskytovaly co nejméně je nutné aby byla zaočkovanost co nejvyšší.
Co se týká Německa...tam je zaočkovanost stále stejně vysoká jako u nás...takže k žádné epidemii zatím nedošlo...ale jak zaručit, že tak vysoká zůstane? Pokud vím tak zatím v tomto není v žádném vyspělém státě precedens....kdy by zaočkovanost klesla řekněme pod 50%...co by se stalo?
A navíc...pokud teď všechno funguje....děti neumírají na smrtelné choroby.... tak proč to měnit? Jistě...napíšeš mi, že jsou tu ty negativní následky...ale rizika onemocnění bez očkování jsou prostě daleko vyšší.
Já nejsem pro očkování pokud jsou jasné kontraindikace. Mohly bychom také polemizovat o správném termínu pro očkování. I o množství očkování a druzích chorob. Ale paušálně si prostě trvám na tom, že povinné očkování je v principu správné.
Je teřba brát v úvahu, že nežijeme v anarchii, ale v určitém uskupení lidí a spousta věcí se holt dělá pro blaho celku. Btw....nikdo nikomu přece nebrání odstěhovat se do země, která mu bude vyhovovat více.

lin18
29. jún 2010

@lott
No ale v principu to už takto funguje, ne? Nebo aspoň nevím o nikom ke komu by po odmítnutí vtrhli muži v černém a dítě mu násilně naočkovali. Takže pokud jsou rodiče opravdu silně přesvědčení tak zaplatí pokutu a jsou vesele nenaočkovaní. Anebo může snad soud očkování nařídit? Já o ničem takovém ještě neslyšela, ale ráda se nechám poučit.
S tou školou je to pravda....i proto je asi i v zemích kde je očkování nepovinné vysoká zaočkovanost...otázkou je kdy i toto někdo napadne jakožto diskriminaci.

lott
29. jún 2010

@lin18 : je to, jak pises, taky neverim, ze by neockovali jen ti, co opravdu - na zaklade hledani informaci a uvazliveho rozhodnuti - dosli k nazoru, ze ockovat nechteji....

molka
29. jún 2010

@lin18 ako vieš, že v Nemecku je zaočkovanosť rovnako vysoká, ako u nás???

lott
29. jún 2010

@lin18 : Ockovani opravdu muze byt provedeno i proti vuli rodicu, jestli muzi v cernem, to nevim 😀 Ale v praxi se tohle asi nedeje, ani ty pokuty se moc nedavaji....

erikasadek
29. jún 2010

lott s tym platenim s vlastnej kapsy si ako moj otec pred rokmi , tiez stale nadaval a mal plno reci .. 😉
az doslo na jeho vnuka a skrotol .. ani nevies ako..

j eto tak citlive tema, ze to by nikdy nemohlo prejst 😉
ked is zoberiem ze osypky bv nemocnici no keby vysli na 4 000€ na slovensku , tak je to nic co musi stat vynalozit na lieky pre HIV pozityvnych tym tiez povieme nemal si trtkat tak teraz bud zomri , alebo si plat drahu naorcnu liecbu?? lebo to je tvoja vina.. ludom co piju , ked pridu o ladvny a hlavne o pecen tiez povieme teraz si platite liecbu lebo pijete a je to nasledok nie, a preto takyto argument nikdy neprejde a nikde;....

pojdes na dovolneku a odvlecies si tropicku chorobu ... nie je ockovanie. 😉 ale liecba je draha, co by si povedal, keby ti oznamili je to vasa volba vasa viona hradte si liecbu.???
vidis ten nezmysel..? 😉

lin18
29. jún 2010

@molka
tak musím přiznat, že v tomto věřím manofovi 😀

artuse
29. jún 2010

podle mě je těch povinných hrozně moc...dalo by se diskutovat, co je by povinné být nemuselo, ale jen doporučující, dle mého názoru se zbytečně očkují novorozenci na žloutenku typu B, která se přenáší jen krví a pohlavím stykem, pak si opravdu myslím, že zbytečné je očkování proti zarděnkám a příušnicím (navíc agresivní vakcínou jako je MMR, bez možnosti monovakcín), které by kdyžtak stačilo očkovat až před pubertou...v prvním dvou letech je ten očkovací kalendář nabitý až moc...konečně se tu aspoň bude rušit očkování TBC novorozenců, když vakcína byla stejně neúčinná...je to složitá otázka, já se snažím volit zlatou střední cestu...

lott
29. jún 2010

@erikasadek : no jasne, nic neni cernobile 😉

lott
29. jún 2010

@artuse : jo, TBC novorozencum mi prislo taky na hlavu....a to je prave to, jak jsi to napsala, tve nazory mohu respektovat stejne jako erikasadek a nekterych dalsich, protoze sice neco odmitate, ale nehazite vsechno do jednoho pytle.

artuse
29. jún 2010

@lin18 ten web se mi nezobrazuje...

lin18
29. jún 2010

@artuse
úplně s tebou souhlasím....je třeba v tom udělat pořádek....případně posunout termíny a podobně...ale rozhodně bych nerušila povinnost očkovaní jako takovou.
Ten web nechápu...zkusím ještě jednou....

lin18
29. jún 2010

to nechápu....hodím to sem celé.....doufám, že nebudu nařčena z tapetování 😀

Na Slovensku je povinné očkovanie proti jedenásti m ochoreniam, ale aj niekoľko dobrovoľných očkovaní. Majú zmysel? Očkovať či neočkovať deti? Prečo sa očkuje aj proti chorobám, ktoré sa už nevyskytujú?
Mnoho rodičov má pochybnosti o tom, Či očkovanie ich deťom pomôže alebo skôr uškodí. Odborníci tvrdia, že očkovanie je dôležitou súčasťou prevencie a jeho pozitíva prevyšujú nad negatívami.
Čo by sa stalo, keby sa prestalo s plošným očkovaním? Nejaký čas, kým by fungovala takzvaná kolektívna imunita, zrejme nič. Potom by sa však začali častejšie objavovať vážne ochorenia, ktoré dnes vďaka preventívnemu očkovaniu takmer vymizli. "Na Slovensku, podobne ako vo všetkých štátoch sveta, je očkovanie najefektívnejšou prevenciou v medicíne. Spolu so Slovinskom a Českom patríme medzi štáty s najvyššou zaočkovanosťou detí a sme medzi štátmi, kde sa podarilo odstrániť väčšinu detských ochorení. Obávané infekčné choroby sa však nestratili - na uzde ich drží práve vysoká kolektívna imunita zaočkovanej populácie. Stačí poľaviť a je zle," varuje profesor Svetozár Dluholucký, prednosta 2. detskej kliniky Fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici a člen pracovnej skupiny ministerstva zdravotníctva pre imunizáciu. Príkladom môže byť obrovská epidémia záškrtu v štátoch bývalého Sovietskeho zväzu v 90. rokoch minulého storočia, keď prerušili očkovanie. "Po roku 2000 u nás prepukla v utečeneckých táboroch epidémia osýpok. Vďaka zaočkovanosti však neochorel ani jeden Slovák," hovorí. V posledných rokoch sa vracia aj čierny kašeľ. "Ochrana očkovaním v detskom veku prestáva byť dostatočná. Bude treba preočkovať adolescentov, aby boli chránení a neohrozovali iných. Okrem pravých kiahní nijaké infekčné ochorenie nevymizlo, naopak, objavujú sa nové - AIDS, ebola a iné," dodáva profesor Dluholucký.
Povinné a bezpečné
Očkovanie je povinné prakticky vo všetkých vyspelých či už aj v mnohých rozvojových krajinách sveta. "V Spojených štátoch nevezmú dieťa do škôlky a školy, ak nemá v poriadku očkovania. V Európskej únii je nepovinné len v Nemecku, kde však majú problémy s epidémiami, ktoré sa u nás vôbec nevyskytujú. Nemecko je najväčší rezervoár a vývozca osýpok. Aj výskyt čierneho kašľa sa počíta na tisíce," upozorňuje Dluholucký.
Odporcovia očkovania zastávajú názor, že povinných očkovaní máme veľa a majú negatívny vplyv na zdravý vývoj dieťaťa. Podľa profesora Dluholuckého sa imunitný systém dieťaťa aktivuje podnetmi z vonkajšieho prostredia a jeho odpovede tvoria imunitnú pamäť. Podnet, na ktorý imunitný systém odpovedá, sa odborne nazýva antigén. Očkovanie je aktívne vpravenie žiadaných antigénov vakcíny do tela s cieľom stimulovať imunitnú odpoveď. Organizmus novorodenca je schopný bez záťaže odpovedať až na miliardu antigénov naraz a celý očkovací program oslovuje menej ako jednu tisícinu jeho kapacity. Je to, obrazne povedané, asi toľko, ako by zaťažila priviazaná topánka lokomotívu.
Časté sú aj diskusie o bezpečnosti vakcín. "Celosvetovo sa ich ročne aplikuje viac ako 500 miliónov. Ich bezpečnosť a možný výskyt nežiaducich účinkov sú veľmi pozorne sledované. Vo všeobecnosti sú miliónkrát bezpečnejšie ako ktorýkoľvek bežne užívaný liek," hovorí profesor Dluholucký.
Na vakcínu môžu deti reagovať rôzne, nežiaduce reakcie sú však väčšinou mierne. "Viac ako 99 percent reakcií je očakávaných, vyskytujú sa u viac ako desiatich percent. Zvyčajne ide o začervenanie, malý opuch či bolesť v mieste vpichu, dieťa môže byť nepokojné, môže sa vyskytnúť teplota," vymenúva profesor Dluholucký. O nežiaducich reakciách sa hovorí, až keď teplota vystúpi nad 38,5 stupňa Celzia. K tým závažnejším možno zaradiť stavy ochabnutosti svalov či kŕče. "Skutočnými komplikáciami boli výskyt obmy či zauzlenie čriev. Ani jedna z vakcín, ktoré ich však spôsobovali, sa u nás už nepoužíva," hovorí profesor.
Dobrovoľné očkovania
Na Slovensku máme aj niekoľko odporúčaných očkovaní či tých na vlastnú žiadosť. Patrí k nim napríklad chrípková vakcína či očkovanie proti ľudským papilomavírusom (HPV). Mnohých rodičov od nich odrádza, že sa za ne platí. Najmä vakcína proti HPV vírusom nie je lacnou záležitosťou. Profesor Dluholucký odporúča očkovanie detí od 6 mesiacov do 6 rokov proti sezónnej chrípke. "Odporúčam aj vakcínu proti rota- ' vírusom, ktorá ochráni pred hospitalizáciou s hnačkou a u malých detí aj s rizikom úmrtia. Na ovčie kiahne u nás ochorie okolo 20-tisíc detí ročne, môže ich ohrozovať vážnym priebehom či zanechať nepekné jazvičky. Nepochybne aktuálne je očkovanie dievčat proti rakovine krčka maternice, ktorá má u nás na svedomí okolo 600 chorých a 200 zomretých žien ročne." Podľa neho sa negatívne informácie šíria spravidla z radov tých, ktorí o tom veľa nevedia.
Text k obr.:
Očkovanie detí proti tuberkulóze, čiernemu kašlú, záškrtu, detskej obrne a ďalším ochoreniam je na Slovensku povinné.
----
Hlasy za a proti
* Iniciatíva pre uvedomenie si rizík očkovania tvrdí, že vakcíny nie sú nevyhnutné, efektívne ani bezpečné a očkovanie nie je príčinou hlavného ústupu infekčných ochorení. Hlavnými dôvodmi bolo, podľa nich, zlepšenie životných podmienok, najmä hygieny, vody, bývania, výživy.
* Argumentujú, že očkovanie podľa medicínskych štúdií robí deti náchylnejšími na ochorenie v čase po zaočkovaní, navyše vakcíny vraj obsahujú toxické substancie, napríklad formaldehyd či hliník. Poukazujú aj na to, že nie sú účinné v prevencii ochorení, proti ktorým by mali chrániť. Existujú štúdie, ktoré dokumentujú epidémie ochorenia vo vysoko zaočkovaných populáciách, niektoré sa vyskytli v 100-percentne zaočkovaných komunitách. Na Novom Zélande ochorelo v roku 1999 až 68 percent tých, ktorí boli proti čiernemu kašľu zaočkovaní.
* V štúdii Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zas bolo zapojených až 260-tisíc ľudí a preverovala sa vakcína proti tuberkulóze. Štúdia preukázala, že viac prípadov tuberkulózy nastalo u očkovaných ako u neočkovaných. Výsledok podľa nich potvrdzuje, že neexistuje nijaký dôkaz ochranného účinku tejto vakcíny. Navyše neexistuje spôsob, ako zistiť, či vakcína spôsobí alebo nespôsobí autoimunitné ochorenie o niekoľko rokov neskôr. Rodičom odporúčajú, že ak sa rozhodnú nechať svoje dieťa zaočkovať, mali by si vypýtať príbalový leták, aby sa o vakcíne dozvedeli čo najviac. Zastávajú aj názor, že neočkované deti sú zdravšie.
* Hlasy volajúce po dobrovoľnosti očkovania vychádzajú z radov laickej verejnosti, v odborných kruhoch panuje, naopak, názor, že očkovanie má byť povinné. "Očkovanie a skúsenosti s ním sú staré viac ako sto rokov a je jasné, že aj tie najúčinnejšie vakcíny ochránia len očkovaných, nedokážu znížiť výskyt samotných ochorení, epidémií ani navodiť stav kolektívnej ochrany celej populácie," hovorí profesor Dluholucký.
* Až celoplošné povinné očkovanie v druhej polovici 20. storočia zásadne ovplyvnilo výskyt infekčných chorôb a epidémií. Príkladom je úplné vymiznutie pravých kiahní, ktoré mali spolu s morom a cholerou na svedomí viac úmrtí ako všetky vojny dokopy. No a všetkých ostatných ochorení, proti ktorým je populácia zaočkovaná. Aby sa dosiahol tento stav, malo by byť zaočkovaných 95% populácie. Ak by bolo u nás očkovanie nepovinné, objavili by sa epidémie záškrtu, čierneho kašľa, osýpok, vrátila by sa detská obrna, smrteľný tetanus novorodencov, epidémie ružienky, stúpol by výskyt vrodených chýb srdca, mozgu z vrodenej ružienky, smrteľné prípady zápalov hrtana, mozgových blán, pľúc...
* V súvislosti s očkovaním sa hovorí aj o tom, že vakcíny spôsobujú poruchy učenia, správania. "Ak spomeniem dokázané príčiny porúch správania a učenia, tak je to napríklad expozícia olova zo znečisteného prostredia. Dokázaný je vzťah fajčenia, pitia alkoholu, stravy tehotných žien, predčasný pôrod, dĺžka dojčenia, výživa v prvých dvoch rokoch života. Nejestvuje žiadny podobný dokázaný vzťah s očkovaním," prízvukuje profesor Dluholucký.
----
Sedem dôvodov, prečo je očkovanie prioritou
1. Zachraňuje životy
2. Je základným právom. Podľa odhadov WHO a UNICEF žije vo svete približne 24 miliónov neočkovaných detí
3. Znižuje sa ním hrozba epidémií a vážnych poškodení zdravia
4. Každý rok vo svete zomrie na infekčné choroby 10.6 milióna detí do 5 rokov života, pritom by sa dalo očkovaním predísť smrti minimálne 1.4 milióna
5. Ochorenia sú eliminované. 0 96% sa znížil výskyt osýpok v roku 2008 v porovnaní s rokom 1997, o 97% výskyt rubeoly v roku 2008 oproti roku 1999
6. Je efektívne. Liečba jedného prípadu osýpok stojí 209 až 480 eur, náklady na očkovanie sú 0,17 až 0,97 eura na jednu osobu
7. Deti sú závislé od kvality zdravotného systému. Úroveň zaočkovanosti je ukazovateľom kvality zdravotníckej starostlivosti
ZDROJ: WHO
----
Mýty a fámy
* Spôsobuje diabetes mellitus. Veľká dánska štúdia zisťovala súvislosť medzi očkovaním a potvrdenou diagnózou diabetes mellitus 1. typu. Závery štúdie potvrdili, že medzi nimi neexistuje súvislosť.
* Očkovanie proti TBC je neúčinné. Jestvujúca vakcína nedokáže zabrániť nákaze tuberkulózou, s istotou však zabráni tuberkulóznemu zápalu mozgových blán a rozsiatej forme TBC.
* Vakcíny obsahujú hliník a ortuť. Pravda je, že obsahujú hliník vo forme hydroxidu hlinitého. Nepravda však je, že tento hliník je škodlivý. Hydroxid hlinitý je vo vakcíne tzv. adjuvans. Je to látka, ktorej prítomnosť zásadným spôsobom zvyšuje imunitnú odpoveď na očkovanie. Mnohé očkovacie látky obsahovali a niektoré ju obsahujú dodnes. Vo vakcínach sa používa 85 rokov, podobne ako aj v očných kvapkách. U nás používané vakcíny ju neobsahujú, pretože sa aplikujú zjednodávkových predplnených striekačiek.
* Má súvislosť s autizmom. Už od roku 1995 sa realizovali štúdie, ktoré skúmali súvislosť medzi očkovaním a vznikom autizmu. Ani v jednej nebola táto súvislosť potvrdená.
ZDROJ: UVZ SR, SPRIEVODCAOCKOVANIM.SK
----
Panadol: áno či nie?
Tím profesora Romana Prymulu. predsedu Českej vakcinologickej spoločnosti, skúmal zníženie výskytu teplôt po očkovaní. Štúdia porovnávala dve skupiny detí po očkovaní hexavakcínou, vakcínou proti pneumokokovej a rotavírusovej infekcii. Jednej skupine dávali preventívne (teda ešte predtým, ako sa objavila teplota) paracetamol vo forme čípku. Hladiny protilátok, ktoré sa po očkovaní bežne vytvoria, boli u detí s paracetamolom asi o tretinu nižšie ako v druhej skupine. Štúdia dokázala, že okrem zvýšenej teploty paracetamol ovplyvňuje aj ďalšie pochody imunitnej reakcie. Ak ho podáme, vyústi do tvorby protilátok už na začiatku a tieto sa nevytvoria. Ak dieťa dostane teplotu, imunitná reakcia bola naštartovaná a rodič môže paracetamol podať, ale: "Netlmil by som horúčku nižšiu ako 38 stupňov," upozornil profesor. Štúdia profesora Prymulu dáva rodičom aj detským lekárom jasné odporúčanie: "Nepodávať liek na zabránenie horúčky." Opäť sa tak potvrdilo, že teplota v rozumnej miere do 38,5 stupňa má pozitívny efekt.
ZDROJ: MF DNES
----
Čo sa u nás povinne očkuje
* Tuberkulóza. Ochorenie vyvolané bacilom najčastejšie postihuje pľúca.
Vedľajšie účinky po očkovaní: vytvorenie vredu alebo hnisavého obsahu v mieste očkovania, zväčšenie uzlín, kožné komplikácie v okolí miesta vpichu, keloidné jazvy
* Záškrt, tetanus, čierny kašeľ. Záškrt zapríčiňuje hrubé povlaky v hrdle, čo môže spôsobiť sťažené dýchanie, môže dôjsť k uduseniu. Tetanus spôsobuje bolestivé napnutie svalstva, dôsledkom čoho môžu stuhnúť aj žuvacie svaly, nedajú sa otvoriť ústa a prehĺtať. Neprežije ho takmer polovica chorých. Čierny kašeľ môže vyvolať zápal pľúc, kŕče, poškodenie mozgu a môže skončiť, najmä u dojčiat, smrťou.
Vedľajšie účinky: horúčka, začervenanie alebo opuch v mieste vpichu, bolestivosť, únava, strata chuti dojedla, vracanie. K závažnejším prejavom patria neutíšiteľný krik trvajúci viac ako 3 hodiny, kŕče pri teplote, horúčka viac ako 40,5 °C.
* Hemofilová infekcia. Pred zavedením očkovania bola najčastejšou príčinou hnisavého zápalu mozgových blán. Spôsobovala aj opuch v hrdle s rizikom udusenia. Tiež bola príčinou zápalov pľúc, uší, infekcií kĺbov či kostí.
Vedľajšie účinky: začervenanie, zvýšená teplota alebo opuch v mieste vpichu, zriedkavo horúčka
* Detská obrna. V niektorých prípadoch môže vírus obrny spôsobiť trvalé ochrnutie, ak postihne dýchacie svaly, môže byť smrteľná.
Vedľajšie účinky: bolestivé začervenanie v mieste vpichu
* Vírusová hepatitída typu B. Jej zákernosť je v tom, že prebieha často nepoznaná a dlhší čas. Postupne prechádza do chronicity, hrozí cirhóza pečene s možným vznikom nádoru.
Vedľajšie účinky: bolestivosť v mieste vpichu, začervenanie a opuch
* Pneumokokové ochorenia. Pneumokok je najčastejšou príčinou závažných infekcií aj úmrtí na infekciu u detí v prvých rokoch života. Spôsobuje hnisavý zápal mozgových blán, otravu krvi, zápaly pľúc, hnisavé zápaly stredného ucha.
Vedľajšie účinky: bolestivý opuch v mieste vpichu, asi tretina detí má zvýšenú teplotu do 38 °C, nechutenstvo, hnačka, deti môžu byť ospalé alebo podráždené
* Osýpky, mumps, rubeola. Prakticky každé dieťa, ktoré nemá imunitu proti osýpkam, pri kontakte s chorým ochorie. Mumps je spojený s horúčkou a bolesťami hlavy, výnimočne spôsobuje zápal mozgových blán, zápal podžalúdkovej žľazy a pohlavných žliaz u chlapcov. Chorý môže aj ohluchnúť. Ak dostane žena rubeolu v skorom období tehotenstva, tak je až 80-percentná pravdepodobnosť, že jej dieťa sa narodí slepé alebo hluché, s poškodením mozgu, s vrodenou srdcovou chybou alebo bude duševne postihnuté.
Vedľajšie účinky: slabý výsyp, zvýšená teplota, občas zdurenie lymfatických uzlín

lin18
29. jún 2010

Výstižné shrnutí, ne?