Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

palesandra
14. mar 2012

@hobit
@prevenar
zdravim vas, chcela by som sa s vami kusok poradit ohladom odmietnutia ockovania.
drobec ma rok a 2 mesiace, sme zaockovany tbc a 2x hexa a pneumokoky. ale dalej uz nechceme davat ockovat.
mame ist teraz na 3tiu davku vakcini koncom mesiaca, a preto zberam informacie co a ako mam postupovat u pediatra . este vysvetlim ze chodime k slovenskemu lekarovi ale inak sme sa prestahovali do zahranicia cca na 2 roky. na SK chodime kazde 3 mesiace, cize akoby sme aj boli na slovensku. lekar o tom vie, a stale ak treba nejake ockovanie, tak ockovanie a vysetrenia nam robi ked prideme, respektive sestricka je velmi mila a aj lekar je v pohode. v ramci jednej jeho navstevy nam vravel ze ak by nam to nahodou s ockovanim v ramci kalendara nevychadzalo, tak mozme dat zaockovat aj v zahranici - irsko, ze su to rovnake vakcini.
a teraz k teme.. ake su najlepsie argumeny, co si mam priniest a ake podklady aby som bola kryta a na co urcite nemam zabudnut? ako ste postupovali vy? citala som nieco na rizikaockovania.sk ale chcem nieco z praxe. (citam hobit ze to akualne mas za sebou)
velmi vam dakujem vopred

zuzana76
14. mar 2012

@prevenar myslim,ze ockovanie proti tetanu nefunguje, ak nie je prve zakladne ockovanie, teda 3 po sebe podane vakciny, takze ak sa uz poda vakcina po zraneni a dotycny nebol zaockovany, tak zrejme by ani toto ockovanie uz nemalo platnost, protilatky sa vraj vytvaraju az 2 tyzdne po podani vakciny a inkubacna doba tetanu moze byt aj kratsia, 5 dni. Po uraze sa preockovava vraj preto, pretoze dotycny nemusi vediet, kedy bol proti tetanu naposledy ockovany. To su ale vsetko info z netu.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Tetanus

zuzana76
14. mar 2012

@paris3 ja by som tetanus urcite dala, najma ak mate kone a zijete na vidieku, aj ked pravdepodobnost je sice mala, ale predsa nejaka je.

prevenar
14. mar 2012

@zuzana76
- jo, je to celkom mozne.
- v zasade vlastne celkom nerozumiem tomu , ako to ockovania vobec moze fungovat. kedze vakcina nebojuje vlastne s tetanovou bakteriou , ale nejakym sposobom, robi telo imunne voci jedu, ktory zacnu produkovat za specifickych podmienok. je to vlastne toxoid (ak tomu spravne rozumiem) niekde som aj cital, ako to vlastne funguje, ale zrejme som to nedokazal pochopit 😀 je to fakt haluz.

prevenar
14. mar 2012

@zuzana76 ..ved to , pravdepodobnost je "mala" resp. taka mala ,ze to cislo musi byt totalne sialene male. nepocital som to .. ale ked si prepocitas, ze za 10 rokov v 5 milionovej populacii ochoreli 3ja ludia .. tak sanca ,ze budes stvrta.. je .. neviem 😀 ale fakt mikroskopicka . na druhej strane sanca ,ze sa na tvojom dietati prejavia vedlajsie ucinky (inak dost skarede) musi byt snad aj niekolko tisic - mozno stotisic krat vyssia. tiez sa mi to nechce pocitat 🙂 takze urcite to stoji za dobre zvazenie.

tolko vravy matematika.

..za tych 10 rokov zomrelo na cestach v ramci slovenska cca 1800 ludi ! (nebavime sa o ludoch s trvalymi nasledkami, tych je este viac) ...cize nie 3ja ..ale 1800 !..to ,ze malo kto ma uplne totalnu hrozu z toho ked sada do auta ma fakt udivuje. ludia maju hrozu z tetanu ,,ale z auta nie . kto uz rozumie tomuto svetu 😀

heimdalls
14. mar 2012

@palesandra - nachádzaš sa v nezávideniahodnej stuácii kedy v určitom okamihu života dieťatka dôjde k prehodnuteniu všetkých pre a proti v oblasti očkovania. Jedna skupina ľudí tento problém absolútne nerieši, pred hodinou som stretol jednu sestričku na materskej, manželka sa jej pýtala na očkovanie, konkrétne MMR-priorix, odpoveď: ja som za každé očkovanie, aj MMR, radšej risknúť teplotu 1-2 dni, ako tažký mumps, alebo osýpky (pani pracuje ako zdravotná sestra v pôrodnici). Takto zmýšľa 98% matiek. Druhá skupina preferujúca slobodnú vôľu v očkovaní a jeho dobrovolnosť, poukazujúca na nežidúce účinky vakcín. Kto má pravdu? Ako to povedal Króner (Pichanda) v tisícročnej včele "pravda je niekde uprostred, ako vo včele žihadlo". Poviem ti to obrazne, pretransformované na náš prípad, dcérka absolvovala všetky očkovania, TBC v nemocnici, Hexa-Prevenar 3x všetky takmer bez najmenšieho problému, maximálne hrčka na stehienku 1 mesiac, kým som nezačal ČÍTAŤ, dnes má 17 mesiacov a stojíme pred Priorixom.....pre 98% ľudí problém na 5 sekúnd s výslednou vetou očkujeme, pre mňa neuplynul od poslednej hexy (6 masiacov) jediný deň, aby som nad výsledným rozhodnutím nerozmýšľal. Argument, čo ak raz príde osýpková epidémia, prípadne mumps a rubeola a ja svojmu dieťaťu vedome upriem právo na ochranu pred nimi je veľmi veľmi silným argumentom. Samozrejme na stránka www.sprievodcaockovanim.sk sa dočítame o 1000 000 obetí ročne, ktoré si osýpky vyžiadajú, ťažký priebeh liečby s 1/10 prípadou zápalu stredného ucha, 1/20 prípadou zápal pľúc a 1/1000 zápaľ mozgových blán a je v rozhodovaní sa razom problém, teda rozhodnúť sa správne a to sme len pri osýpkaych, ďalej je tu ten mumps a ružienka.

Postup u pediatra je najmenším problemom, potenciálna pokuta tiež, niekoľko strán dozadu je presné znenie odmietnutia očkovania ktoré doručíš lekárovi, na RÚVZ hlási lekár len počet odmietnutí, nie konkrétne prípady, takže ak tvoje údaje zverejní ďalšej osobe, možeš ju žalovať za porušenie zákona o osobných údajoch. NIČ u lekárky nepodpisuj, hlavnie nie papire ktoré ti predhodí ona sama, mohli by ich v budúcnosti proti tebe zneužiť - celkom pohoda, horšie je to s tým čo som popísal hore. Prajem ti veľa šťastia a správne rozhodnutie.

prevenar
14. mar 2012

@heimdalls ..my sme nasmu zdravemu krasnemu dietatku "nakupili" ekzem zrejme hned prvym ockovanim ☹

jezibosorka
14. mar 2012

@zuzana76 no budeme na vidieku za chvilu a aj napriek tomu ockovanie na tenas odmietam uplne, tetanus je aj v meste, a dieta sa tetanom ani nakazit nemoze, lebo je prekrvene, takze spora sa nedostane do vegetacneho stzadia a neprodukuje toxin,,, nehovoriac o tom, ze monovakcina proti tetanu nie je, je iba v kombinacii s ciernym kaslom alebo zaskrtom a su velmi skarede vedlajsie ucinky, najma na zlozku cierneho kasla, okr ineho 😒 ,,, ,, ale aj to si urcite na nete nasla 😉 boli iba 3 smrtelne pripady tetanu a vsetko boli stary ludia, a ako vieme ti mavaju cukrovku, vredy predkolenia,tzn ze nemaju take prekvenie,,,

... a este ako mozes byt imunna voci jedu??? ,,,, ako moze ockovanie sposobit odolnost voci jedu??? to by sa ockovalo aj proti hubam, hadom :D a to je hlupost :D

prevenar
14. mar 2012

@jezibosorka jo.. presne o tom som hovoril, ze tiez nechapem ako ten mechanizmus "ochrany" vobec funguje.. a niekde som to aj cital vysvetlene , ale aj tak som to moc nepochopil, vlastne vobec 😀

-v zasade by ma ani neprekvapilo, keby vlastne top ockovanie nefungovalo vobec a nebolo to cele zalozene na tom,ze tetanus je tak megazriedkavy , ze de facto ani neexistuje. ^^ a tym padom si chranena akymkolvek ockovanim .

-tazko povedat, celkom by ma zaujimalo ako to vlastne je s tymto konkretnym ockovanim. takze ak mi to niekto vie vysvetlit, tak poprosim aby nevahal 🙂

zuzana76
14. mar 2012

@jezibosorka ano, nasla som info, my sme dali celu vakcinu Infarix hexa , ja som za tetanus, aj zaskrt urcite, teraz uz 4 mesiace oddalujeme MMR Priorix

sabiatko
14. mar 2012

@prevenar hej, no vlastne som sa aj dnes dozvedela na prednaske, ze sa uz vobec neockuje, sa mi aj ulavilo, ze toto teda nemusim vobec riesit 🙂

@strociatka tak to je super na kramaroch, ja budem s babenkom tiez vsade chodit. som predtym rodila v kosiciach a tam pozbierali vsetky babetka na jeden vozik a sli ich vysetrovat bez mamiciek, mi to bolo strasne neprijemne, aj som si trosku vtedy poplakala. no a ta moja kamoska rodila v ruzinove minule leto. zobrali jej babetko tusim na kupanie alebo vysetrenie, to si uz nepamatam a vratili jej ho s oznamom, ze uz je aj zaockovany 😒

jezibosorka
14. mar 2012

@zuzana76 gratulujem, a preco vahas s tou dalsou ? horsie ako 3 davky hexa dokopy tato dalsia nebude, ako keby si nepochopila, tak som to myslela ironicky....

zuzana76
14. mar 2012

@jezibosorka ano, ja to chapem, ako si to myslela, pozri kazdy robi ako uzna za vhodne, si vyprosim, aby sme sa bavili na takejto urovni, deti su nastastie v poriadku, starsi je ockovany uplne

jezibosorka
14. mar 2012

@prevenar no asi nas vsetkych s tym ockovanim klamu, taky mam z toho pocit,, lebo ziadne vysvetlenie z radu zastancov ockovania ma nepresvedcilo, a je proti zdravemu rozumu 🙄 obchod so strachom

jezibosorka
14. mar 2012

@zuzana76 preco nastastie, ved podla toho co pises ockovanie je super 😉

zuzana76
14. mar 2012

cakam nech dovrsi 2-3 roky
@jezibosorka a potom sa rozhodnem co dalej, ale tebe sa tu spovedat nemusim 😉

zuzana76
14. mar 2012

@jezibosorka ja som nenapisala,ze je super, ja som napisala, ze tetanus a zaskrt by som dala urcite zaockovat, aj keby to nebolo povinne, tak co je na tom nepochipitelne

zuzana76
14. mar 2012

@jezibosorka nasastie preto, lebo si mala ironicke narazky

jezibosorka
14. mar 2012

@zuzana76 no zaskrt nebol na na slovensku asi od 60 rokov, preco by si ho dala ockovat ? Ironicke som mala preto, lebo sa mi zda hlupe, ze jednu vakcinu si chvalis a druhu oddialujes uz 4mesiace, ked vo vsetkych je to iste svinstvo...tomu nerozumiem 😕

hobit
14. mar 2012

@palesandra ahoj, ja som v tomto len zaciatocnik, podrobne info o dmietnuti su napr. tu: http://www.slobodavockovani.sk/news/ako-na-ruvz..., vela stastia 🙂

zuzana76
14. mar 2012

@jezibosorka ja nechvalim ziadnu vakcinu, pisala som @paris3 , ze by som konala rovnako, ona sama je rozhodnuta,ze ockovanie tetanu chce. Tak stale neviem, co za problem riesis so mnou. Je viac skupin ludi, niektori ockuju vsetko, niektori nieco a niektori nic.

jezibosorka
14. mar 2012

@zuzana76 no , mne to pride, ze si protirecis,,,, a neznamena, ze ked si ty dala ockovat tetanus a zaskrt, ze to bolo dobre riesenie, sama nevies zdovodnit, preco si vlastne ockovala, to co si ockovala, ale to neriesim, kazdy ide svojou cestou, a uci sa na vlastnej kozi,, niektori sa dostanu k informaciam neskor,ked uz deti ockovane su,,,, preto maju ockovane len nieco, ale keby si si precitala a poprezerala neake materialy, tak by si dosla k zaveru, ze jednoducho ockovanie nema niaky ochranny ucinok,,, a je to len travenie ludi,, neexistuje dobra a zla vakcina...,, je to len jed a otrava.....,, ja som citala obe strany, aj pre aj proti, a jednoducho som dospela k tomuto nazoru,,, 😉

prevenar
14. mar 2012

..este ked sa len tak zamyslim nas financnou strankou ockovania proti tetanu ..

nechce sa mi to pocitat, ale predsa mala rovnica.

cena tej vakciny X 7 (pocitajme ze jeden clovek ju dostane tak 7x za zivot) X 4 miliony (nepocitajme 5 - pocet obyvatelov) X 10 (rokov) = ? kolko milionov ? 😀

cize tieto VASE peniaze boli odobrate z verejnych financii na to, ze za toto obdobie ochoreli TRAJA ludia , ..ktori na dovazok este aj vsetci ZOMRELI ! trochu jaj , nie ? na co vsetko sa mohli vyuzit 😕 ,, 10 000 detskych ihrisk ? napriklad.

ale to je len taka moja uvaha 🙂

zuzana76
14. mar 2012

@jezibosorka tak ja citam uz vyse roka a prisla som k rozhodnutiu,ze jednoducho zaockovat tetanus a zaskrt by som dala v kazdom pripade. Tiez som si precitala rozne informacie a rozhodla som sa. Zaskrt som nasla info,ze bol u nas naposledy v roku 1980. Pozri ja si myslim,ze kazde rozhodnutie je ine a ako som uz raz pisala, zavisi aj do toho co nas caka v buducnosti. Aj ked nedam napr zaockovat MMR, tak raz moze moje dieta dostat osypky alebo mumps a mzoe mat velmi tazky priebeh aj s naslednym postihnutim. Moze sa to stat. Dokonca uz som aj pocula,ze dieta zomrelo na ovcie kiahne. Neznamena to,ze hned zajtra bezim a necham to dietatu zaockovat, risknem tie kiahne, hoci ja sama som ich neprekonala, ale tiez sa to moze vyvrbit roznym sposobom.

jezibosorka
14. mar 2012

@prevenar cele zdravotnictvo je uz len o peniazoch s farmaceutickymi firmami ako sedymi eminenciami,,, oni kaslu na pekne ihriska, oni chcu ihriska spinave, aby mohli ludi strasit, ze dieta sa v pieskovisku pichne injekcnou striekackou po narkomanovi, a reklama na zltacku je na svete,,, ako aj tak sa cudujem, ze na Slovensku nesmu davat reklamy na ockovania, lebo na ceskych staniciach je ich kopa,,,, cakam, kedy sa do toho pustia aj u nas a pretlacia si to aj tu 😒

takyja
14. mar 2012

@prevenar Jak už jsem řekla, mne nikdo popotahovat nebude. 😉

jjanica
14. mar 2012

Prídte na besedu o
(ne) očkovaní vo Vašom meste
http://www.slobodavockovani.sk/podujatia/

Ja neočkujem . . .

prevenar
14. mar 2012

@zuzana76 @jezibosorka ..jo 🙂 ..ved v konecnom dosledku na koniec si kazdy vyberie sam co spravy. informacie su vylozene na stole ..a myslim,ze ich je dost ..tak je to uz na kazdom , ako sa mu zdaju, alebo nezdaju relevantne .

ako som uz niekolko krat povedal, my sme si uz nakupili "krasny" ekzem a to nam staci ^^ ..kazdy je iny a niekto si potrebuje "nakupit" proste sam . nad sa k tomu uz neda viac dodat . (heh, mozno by sa aj dalo ,,ale na co 😀 )

palesandra
14. mar 2012

@heimdalls ja som sa nad tym ockovanim zamyslala ked som bola tehotna, ale som to uzavrela s tym ze ked to zacnem studovat, tak sa nebudem vediet rozhodnut ci dat alebo nie, tak som radsej ani nestudovala a ockovat dala. no zacalo ma to zaujimat ked drobec ani po pol roku od ockovania proti TBC nemal zahojenu jazvycku a po prvej hexa plus pneumokoky mal len zvysenu teplotu celu noc ale po druhej mal v mieste vpichu taku hrcku ktoru mal este asi 2 mesiace, a to som mu davala rozne obklady a podobne a to som sa dost bala ze co to je...a vtedy som zacala kus zabrdat do temy. inak sestricka mi len vravela ze hrcka sa urobi ak sa piche injekcia do svalu a dieta ho ma pocas vpichu stuhnuty (cize ja napaty) a ten tak zareaguje, ale ze aj jej syn take mal ;) ale zas ma velmi neupokojila...
inak mumps som prekonala aj ja s bratom, a az na to ze sme mali krky opuchnute a tazko sa nam prehltalo a nemohli sme vyjst z domu respektive z izby , tak sa to dalo prezit

jezibosorka
14. mar 2012

@zuzana76 no kazdy sa rozhoduje individualne, a nechcem byt zla, ale zmenila som zdroj tvojich informacii, lebo prave mmr ockovanie oddialuje a posuva tieto bezne detske choroby do vyssieho veku-bubertalneho, kedy naozaj mozu mat horsi priebeh,,,, dieta ich prekona bez vatsich problemov, ja aj moji bratia sme mali aj mumps, aj kiahne, a nikto nie je niako postihnuty,,, prekonali sme ich cca 8 rocny, su to bezne detske choroby, ktore imunitny system potrebuje aby dozrel, stal sa silnejsim,,, a to ockovanie neurobi, skor naopak, autoimunne ochorenia, kedy imunitny system ja taky poblazneny, ze nici sam seba,,,, ako ja ta nepresviadcam o svojej pravde, ja som sama rozmyslala nad tetanom, ale vrtala som sa v tom a zistila som, ze je to vlastne viac skodlive ako uzitocne, a moje argumenty mi nikto nevyvratil,, preco? Vravis, myslet do buducna,,, prave preto, ze myslim, tak ockovat nedam, lebo ked si uvedomis, kolko chorych deti na rakovinu, leukemiu, cukrovku a krivka tychto chorob rastie s krivkou ockovanosti, tak to o niecom hovori,, a dalsie poruchy, ako autizmus, hyperaktivita, agresivita, ako to je na dlho,,, ja nesiem zodpovednost za svoje dieta, ty nesies za svoje, je to na kazdom z nas ako sa rozhodnes,,,, ty si sa asi uspokojila s neakymi polovicnymi pravdami, lebo, keby si pochopila, ako ockovanie funguje a ako sa vakciny vyrabaju, netvrdila, ze dala by si ockovat dobrovolne ani tetanus a ani zaskrt.... vela stastia na tvojej ceste 😉