Očkování zarděnky-příušnice-spalničky. Měly vaše děti nějakou reakci?

tiki
29. máj 2008

Holky, měly vaše dítka nějakou reakci? Mně sestra při očkování řekla, že devátý den může mít teplotu, ale trvá to prý jen jeden den. Včera to byl osmý den a Zdíša večer dostala teplotu. Měla necelých 38, dneska taky pořád nad 37 a teď večer mi přišla zase nějaká teplejší (nepodařilo se mi ji ale změřit ani rychloběžkou dokonce ani když usnula 😒 ). Trvalo to u vás taky dýl???

lojzina
21. okt 2011

@martinak11mk no jasne tu prvni....ta druha ma nejakou hranici kdy s epreockovava.Ja tu ,1.,kdyz uz,dam nejdriv ve 2 letech...
Musim jit.

martinak11mk
21. okt 2011

@lojzina psala jsem na súkl, poslali mi odkaz, tak kdyby to někoho zajímalo kopíruju

Očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím (příp. v kombinaci
s planými neštovicemi)
Po podání vakcíny proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím (Trivivac nebo Priorix)
bylo v roce 2010 zasláno 36 hlášení nežádoucích účinků (30 závažných a 6 nezávažných).
V 17 případech se objevil morbiliformní exantém doprovázený horečkou
přesahující 38 °C. Ve 14 případech byly hlášeny pyretické reakce s teplotami často
přesahujícími 40 °C, v některých případech doprovázené průjmy. Dále byly hlášeny
4 případy febrilních křečí, zvracení a průjem. V jednom případě byla hlášena
orchiepididymitida, v jednom trombocytopenie a v jednom apatie. I u očkování proti
spalničkám, zarděnkám a příušnicím spektrum hlášených nežádoucích účinků převážně
odpovídalo svým charakterem i frekvencí očekávaným nežádoucím účinkům.2
Po podání Priorixu Tetra (vakcína doplněná o varicellu) bylo hlášeno 7 případů nežádoucích
účinků. V 5 hlášeních byl popsán generalizovaný exantém s/bez horečky,
v 1 případě došlo k rozvoji generalizovaných křečí a v 1 vznikla synovitida kolena.
Synovitis coxae není očekávaným nežádoucím účinkem po podání této vakcíny.

martinak11mk
21. okt 2011

těřko říct zda má hranici...na Slovesku se 1.dávka dává uším v 15.měsících a ta 2.dávka až v 11letech.

petot
21. okt 2011

@nicole_1 Píšeš, že veríš lekárom. Čo hovoríš na príklady o stránku späť, ako jeden tvrdí niečo úplne iné ako druhý? Ktorý má pravdu? Veď obaja sú MUDr. a mala by si im veriť. Toto je téma, kde nemať vlastný názor je v istom zmysle luxus. Ja som sa tiež spoľahol na lekárov, dokonca priateľov, a doplatili na to moje dve deti.

Hľadať niečo "na netu" nie je o nič horšie ako hľadať to v lekárskych knihách či lakovaných reklamách. Všade natrafíš aj na somariny. Nikde nemáš zaručený zdroj informácií, ak sa chceš zorientovať, v tejto téme musí človek získať určitú mozaiku poznatkov, s ktorými potom porovnáva nové informácie a rozhoduje sa o ich hodnovernosti. Ale keď ju získaš, tak už vieš o očkovaní podstatne viac než väčšina MUDr. Žiaľ.

Mimochodom, "na netu" je aj elektronické bankovníctvo, aj formuláre pre daňové priznania, a dokonca aj viaceré renomované lekárske žurnály. Takže "na netu" sa dá nájsť všeličo. Dokonca aj vo veľmi uznávaných lekárskych žurnáloch som už čítal strašne pavedecké bláboly. To je tým, že medicína je inzertné pole pre farmaceutické produkty a lekárske žurnály sú jedným z reklamných kanálov, a sú na financiách z reklamy zvyčajne plne závislé, takže málokedy si dovolia publikovať niečo, čo ide proti záujmom inzerentov. Takže aj tieto informácie treba doosť značne preverovať.

Ja som sa pozastavil len nad tým, že si sa vyjadrila, že radšej nechceš o tom nič vedieť, lebo sa bojíš, že by si to potom musela riešiť. Nuž, máš na to právo, a z istého pohľadu tým môžeš ušetriť veľa času, ktorý môžeš stráviť s dieťaťom (ale to by si ušetrila aj keby si nechodila na MK 😉
Ale chcel som poukázať na to, že to možno nie je celkom fér voči dieťatku. Som rád, že zastávaš slobodu rozhodnutia.

Ad rozvojové krajiny, tam sú ľudia mnohonásobne preočkovaní, robia sa na nich o.i. kadejaké vakcinačné experimenty, ale v konečnom dôsledku im je to nanič, keď sú podvyživení, tiesnia sa v špinavej chatrči a pitnú vodu v živote nevideli. Je úplne jedno, aká choroba ich v takomto stave skosí. Dokonca sa zistilo, že vakcíny ešte viac podkopávajú ich už aj tak oslabenú imunitu, a očkované deti majú 2-4x vyššiu úmrtnosť ako neočkované! To nie je nejaká šuškanda "z netu", to vyšlo oficiálne v lekárskom žurnáli. Ak máš záujem, môžeš si to sama prečítať: Aaby P, Jensen H, Gomes J, Fernandes M, Lisse IM. The introduction of diphtheria-tetanus-pertussis vaccine and child mortality in rural Guinea-Bissau: an observational study. Int J Epidemiol. 2004 Apr;33(2):374-80. PMID: 15082643

petot
21. okt 2011

@brisalek Otázka hliníku je legitímna, hoci nesúvisí priamo s vakcínou MMR? o ktorej sa tu bavíme.

Problém nie je v tom, že by pri rozdelených vakcínach deti dostali viacej hliníku - hexavakcína je v podstate len zlúčením viacerých neživých vakcín dohromady. Z pohľadu dávky hliníka je to rovnako. Z pohľadu jeho toxicity je samozrejme horšie, keď dieťa dostane konskú dávku naraz, než keď sa rozdelí.

Problém je však v imunomodulačných vlastnostiach hliníku. Hliník prepne imunitný systém do roviny Th2, čiže donúti ho k fanatickej tvorbe protilátok. V takomto stave je potlačená bunková imunita (Th2), ktorá má telo brániť pred bežnými infekciami a nádorovými bunkami. Preto sú deti po očkovaní náchylné na choroby, ako aj na alergie a atopické poruchy.

Lenže počas prvých 2 rokov života sa práveže musí vyvinúť bunková imunita (Th1). Tým, že vakcíny práve v tomto období tlačia imunitný systém stále len do Th2, zložka Th1 sa nemôže rozvinúť. Keď sa nerozvinie, dieťa má na celý život oslabenú Th1 zložku, a to je zlé.

Nuž a pri očkovaní monovakcínami sa vlastne ešte predlžuje celkové obdobie, kedy je dieťa vystavené týmto nepriaznivým vplyvom hliníka. Pri očkovaní kumulatívnou vakcínou zase dostane obrovskú dávku hliníka v jeden deň, čo môže v niektorých prípadoch poškodiť mozog.

Takže je to situácia "prašť jek uhoď".

Úplná katastrofa je potom kombinovanie živých a neživých vakcín. Neživé vakcíny zablokujú Th1 imunitu, ale práve tú telo potrebuje aby sa vysporiadalo so živou vakcínou. Imunitný systém sa nemôže zlomiť ani zdvojnásobiť, takže hrozí, že nezvládnutá živá vakcína spôsobí problémy.

petot
21. okt 2011

@brisalek Pardon, preklep, bunková imunita je Th1.

nicole_1
21. okt 2011

@petot a ty jsi vystudovala medicínu nebo děláš ve zdravotnictí?
já mám taky pár kamarádů Dr.a jsou to obyčejní lidé, kteří se snaží dělat svoji práci správně a svědomitě, ale bohužel jsou to jen lidé, neznají odpověd na všechno a jak člověk občas dělá chyby ve své práci tak oni ve své, bohužel jejich chyba může mít fatální důsledek, ale jsou to lidé ne bohové, nemůžeme čekat zázraky a když nemůžeš věřit lékařům a medicíně tak čemu, budeme spoléhat na bylinky...a to že každej dr. říká něco jiného je docela logické a už to tu zaznělo věci nejsou černobílé a neexistuje ta jediná správná věc, každý to vidí jinak a přebere si to podle sebe a proto každý Dr. má na to jiný názor

nicole_1
21. okt 2011

@petot a slepě lékařům nevěřím, když měl můj syn horečky tak jsme jeli na pohotoost a Dr.mu dal ATB, že má streptokoka,přitom mu neudělal výtěr a do krku se mu koukal jen tak zdálky, ATB jsme mu nedaly a ukázalo se, že to byla šestá nemoc...používám i vlastní rozum 😉
na MK moc nechodím, jen ted me zaujala tato diskuze 😉

kocicinka
21. okt 2011

@petot a co bys navrhoval? Přestat úplně očkovat?
Mě přišlo tak nějak intuitivně nejlepší( aniž bych studovala imunologii, na to vážně nemám) to očkování odsunout až po dovršení dvou let a dala jsem mu jen ten Infanrix hib- tj. bez obrny a žloutenky.

martinak11mk
21. okt 2011

Tak to vypadá, že malého asi rýma nemine. Přemýšlím jaká je ta horní hranice u té 2.dávky. Ted je asi plno viroz, nebude lepší očkovat někdy v lednu až budou bacily u ledu?

takyja
21. okt 2011

@martinak11mk U druhé dávky není horní hranice... druhá dávka posiluje proočkovanost populace v tom smyslu, že pokud někdo na první nezareagoval, tak na druhou třeba zareaguje. U těch, co už při prvním očko zareagovali, to cca na rok zvýší "imunitu" a po tom roce se to zase vrátí do předchozí hladiny. Má domněnka, která z toho plyne je ta, že smyslem 2. očkování je zejména zvýšení procenta těch, kdo celkově reagují na očkování (pokud si dobře pamatuji, jde o procenta v jednotkách).

martinak11mk
22. okt 2011

@takyja takže pokud bych to odložila ak by to moc nemělo vadit?

sunysara
22. okt 2011

@nicole_1 na spalničky nejsem ani na zardenky a žiju. jako musíme jít já to vím, jen proste si myslím, že to můžu trochu oddálit. uvidíme v pondelí. 😉

jo ta možnost by byla super, to je pravda, a je fakt, že vůbec zdravotnictví by nemelo vydelávat na detech.

martinak11mk
22. okt 2011

@sunysara ahoj,
taky zvažuju odložení, možná až na únor. To bývá i méně viroz.

sunysara
22. okt 2011

@martinak11mk Já vůbec nevím. malý je protivný, ale co já vím z čeho. zkusím se s dr domluvit.

martinak11mk
22. okt 2011

@sunysara u nás panuje taky protivnost od včera.

sunysara
22. okt 2011

@martinak11mk tak u nás je trojka tesne před proříznutím, myslím že zítra by tam už mohla být abysme meli už klid. 😀

1leontynka
22. okt 2011

Ahoj, trochu jsem pročetla nazpět a měla bych dotaz. Malému budou v březnu dva roky a rozhodla jsem se odložit očkování Priorixu - jen váhám jestli to mám dát na tom jaře nebo třeba až na podzim. Je nějaké roční období vhodnější?? Mám dojem, že léto a sluníčko třeba moc vhodné není, že?? A pak jsem se chtěla ještě zeptat - zůstáváte v čekárně po očkování těch 30 minut?? My jsme teda zatím nikdy nečekali a zároveň nikdy žádnou špatnou reakci na očkování malej neměl, ťuk, ťuk, ťuk.

takyja
23. okt 2011

@1leontynka Na ročním období nezáleží - záleží na tom, aby byl aspoň měsíc úplně zdravý (i bez rýmy), nikoliv v nenáladě, okolí (rodiče, sourozenec) zdraví. Na sluníčko bych s tím moc nešla, pro jistotu (bez toho, že bych ti uměla říci konkrétní důvod či argument - snad je že dítě je po očkování třeba šetřit - jako rekonvalescence a to se taky na slunce moc nechodí).
V čekárně vždy zůstáváme, anafylaktický šok je záludný tím, že je nepředvídatelný.

sunysara
23. okt 2011

@takyja a to se pozná do půl hodiny ??? ten šok??? my tam máme jít zítra. no, jako rýmu nemá, nachlazený není, ale i tak se toho bojím. takže když to bude dobrý půl hodky po očkování tak pak se mám jeste připravit na ty reakce 8 až 10 den???

martinak11mk
23. okt 2011

@sunysara o, přesně tak. Ale nám dr říká 6-14den.

sunysara
23. okt 2011

@martinak11mk no když jsem se na to ptala tak me dr říkala, že ještě nezažila žádnou reakci na očkování 😠

martinak11mk
23. okt 2011

@takyja tak aspon měsíc zdravý? Tak starší doléčujeýmu a mladý má jakoby zadní rýmu. Lítá mu tam něco, ale v nose nic nevidím, neteče. Tak by bylo lepší odložit? Právě o tom přemýšlím. A když odložím, tak asi až na únor.

takyja
23. okt 2011

@sunysara Ano, anafylaktický šok nastupuje okamžitě po podání alergenu - co to je, si můžeš přečíst třeba na wiki (http://cs.wikipedia.org/wiki/Anafylaktický_šok), ale je vzácný. Zato nežádoucí účinky jsou častá věc. Ostatně se o četnosti hovoří i v letáku (je na internetu, tak si ho najdi). Jestli ti lékařka tvrdí, že nežádoucí účinky nezažila, tak a) její praxe popírá všechny statistiky, protože se u jejích pacientů zrovna nikdy žádné nežádoucí účinky neprojevily nebo b) úmyslně ti lže anebo c) je nedbalá.

@martinak11mk Hele, to zda odložíš nebo ne, je tvé rozhodnutí. Já měla dítě 100% zdravé dva měsíce a v pohodě a dopadli jsme katastrofálně. Tvoje dítě to může v pohodě vzít i s rýmou, ale já bych to po svých zkušenostech neriskla. I když u tvé lékařky se nežádoucí účinky nevyskytují. 😀

Jinak dámy zalistujte v diskuzi. Vše už se tu řešilo.

1leontynka
23. okt 2011

Kamarádka šla s malým na očkování cca 10 dní po doléčení antibiotiky. Ještě k tomu je v 7 tt a doktorka nenaznačila ani v nejmenším, že by bylo lešpí očkování odložit. Chjo......a pak že se má doktorům věřit.
Takyja: díky za odpověd - já jsem léto myslela právě kvuli tomu sluníčku. A o tom celkovém zdraví vím.

martinak11mk
23. okt 2011

@takyja jj naše dr by očkovala i usopleného. Jen mě straší jedno, když odložím na únor-bude mít roky a 1měsíc. myslíte že je to hodně dlouho od té 1.v 15,měsíci? Dr mě straší, že chytí příušnice. Je pro ni chudinka co není doočkovaný.
Jj, jak usne, prolistuju.

kaja73
23. okt 2011

@martinak11mk Na SK sa druha davka dava až v 11 roku-takže Dr keca o život 😉
A ziadne epidemie mumsu tu nemame na rozdiel od Ciech,kde sa očkje tak skoro po prvej davke.

martinak11mk
23. okt 2011

@kaja73 taky mně to nešlo do hlavy, když to říkala. Přece na SK by jen tak neriskovali u dětí, že to chytí, když se dává 2.dávka v 11letech.A to mi i přesvědčivě říkala, že ím dýl od 1.dávky tím horší a bouřlivěější reakce. Až dr Petráš mě uklidnil, že u 2.jsou menší a že logiky naší dr by SK děti museli skončit v nemocnici po takovém skluzu 😨
Asi bych se měla porozhlídnout po jiné.

sunysara
23. okt 2011

@martinak11mk no to jsem si taky říkala, ale dneska je malej fakt v pohode tak nevím no. uvidím zítra. je fakt, že noc proplakal ale ted je ok. ale zub ještě není venku. potvora.

kaja73
23. okt 2011

@martinak11mk ono to je tak,že to druhe preockovanie by sa ani nemalo robit u vsetkych deti-spravne by bolo vysetrit protilatky a tu druhu davku dat len tym detom ktorym sa protilatky nevytvorili.
To je len male percento a namiesto toho sa pausalne dava druha davka vačšine deti uplne zbytocne. 😝 😲 😠
Vsetky tie sracky chemicke potom narobia viac zla ako dobra.