Očkování zarděnky-příušnice-spalničky. Měly vaše děti nějakou reakci?

tiki
29. máj 2008

Holky, měly vaše dítka nějakou reakci? Mně sestra při očkování řekla, že devátý den může mít teplotu, ale trvá to prý jen jeden den. Včera to byl osmý den a Zdíša večer dostala teplotu. Měla necelých 38, dneska taky pořád nad 37 a teď večer mi přišla zase nějaká teplejší (nepodařilo se mi ji ale změřit ani rychloběžkou dokonce ani když usnula 😒 ). Trvalo to u vás taky dýl???

kam.zyk
29. júl 2009

Vidím, že panika roste, a tak to trochu uvedu na pravou míru:

vy, kdo nemáte v rodině atopickou zátěž (alergie, astma, ekzémy, autoimun.onemocnění, atd.), není třeba se bát - ano, může nastat zvýšená teplota, ale to je do jisté míry přirozený způsob reakce organismu na živou vakcínu, kterou je právě MMR 🙂

Pozorní by naopak měli být maminky vajíčkových alergiků - Priorix, jakožto vakcína pomnožená na kuř.embryích, pro ně vhodný není a vhodnější (i když ne bez možnosti jisté reakce) je Trivivac.

A teď příklad: atopie v rodině je (např.tchyně má astma), vajíčko jste ještě svému dítěti nedaly a nevíte tudíž, zda by mohla být reakce - zde je pak jednoduchá pomoc: zkusíte podat např.sušenku s vajíčkem (hl.bílek zde musí být), nebo malý kus vajíčka - a sledovat reakci. Pokud bude (pár minut až hodiny) - např.pupínky, kopřivka, atd., máte doma vaj.alergika, u kterého je třeba zvážit rizika příp.očkování Priorixem a nejl.konzultovat toto s očkovacím centrem Motol, 224 433 810 PO-ČT 14 - 15:30.

anke
29. júl 2009

kamzyk, ahoj ... koukam, ze jsi z oboru

my mame atopickou zatez (jsem atopik, alergik i astmatik - ooo my se mame 😎, maly bilek jako takovy napr. v polevce ci uvareny nedostal, nicmene dostal jiz napr. piskoty nebo i trochu zmrzliny, ve kterem je cele vejce a zadnou reakci nemel ... Priorixem byl ockovan vcera rano, tzn. ze reakce by uz ale musela probehnout ze? 🙂

anke
29. júl 2009

nase detska odmita i muj postup v prikrmech (az do 1. roku velka opatrnost - i nyni jsme celkem opatrni na zavadeni novych veci), tzn. ze o nejake mozne reakci po Priorixu ani nevzdechla ...

anke
29. júl 2009

tedy abych to uvedla na pravou miru - neodmita, nicmene se mnou stravovani vicemene radsi neresi 😀

kam.zyk
29. júl 2009

Anke, vážnější reakce by se už projevila.

Stravování: chválím tě velice!!! Určitě je namístě opatrnost a jisté preventivní snahy. Viz odstavec

"Obecná preventivní opatření u rizikových dětí" v článku (mém 🙂 )

http://www.potravinova-alergie.info/clanek/atop...

ale to ty už máš jistě zmáknuté, přeju pokud možno žádné atop.projevy u synka 🙂

anke
29. júl 2009

kamzyk: dekuji, snazim se ... zatim (klop klop) mame jen "sussi" kuzi, snad jsem zachranila, co se dalo, zbytek uz neni v mych rukou 😉

katka.m
30. júl 2009

kam.zyk: Ja sa nebojím kožnej reakcie po očkovaní Priorixom, ale horúčky. Ja keď si predstavím, že môj chlapček by opäť horúčkoval, normálne mi je na vracanie a nakopala by som celý svet, že tie choroby vôbec existujú. 1.x sme mali horúčku v 3 týždňoch, doniesol si stafylokoka aurea z pôrodnice, tak sme strávili 5 dni v nemocke. 3x po povinnom sme horúčkovali a 3x po prevenare. Každé som dala zvlášť, lebo spolu by to mohlo byť horšie. Teraz sme sa však s doktorkou dohodli, že očkujeme Priorixom až keď mu vylezú zvyšné zúbky a je mi jedno, či to bude na jeseň alebo v zime, skôr nedám a asi by nemal byť problém až do 2 rokov. A pri tom nie sme alergik nikto.

kam.zyk
30. júl 2009

Anke: atopici mají někdy slabší ceramidické kožní těsnění, v jehož důsledku je kůže sušší - dá se to kompenzovat kosmetikou vhodnou pro atopiky (Atoderm, Aderma, atd.) - přeju, ať jste zdraví 🙂

Katko: možná má syn nižší obranyschopnost, což by sice dokázalo až lék.vyšetření, ale hlavně - s věkem se to výrazně zvyšuje a můžeš tomu napomoct: Bio Gaia probiotické kapky, výborná věc, máš navíc výhodu, že u vás na SK stojí daleko míň, než tady v ČR. Jinak, s tím očkováním, to je rozumné, taky přeju, ať jste zdraví 🙂

anke
30. júl 2009

kamzyk: dekujeme, pouzivame Adermu a Excipial, kompenzujem zatim celkem dobre 🙂

sisstin
31. júl 2009

tak my zatím třetí den po druhé dávce, zarudlé a oteklé místo vpichu 😕

zusma
13. aug 2009

Dcera dostala 1.dávku Priorixu až nyní na začátku 22.měsíce života. Dnes je to 10.den a reakce zatím absolutně žádná, ani zarudlé místo po vpichu,prostě nic. Tak snad už nás nic nepotká 😕
Měla jsem z tohoto očkování vážně hrůzu a doufám, že to ustojíme bez reakce.

ronie
13. aug 2009

ahojky kamzyku, chci se zeptat-jaká je souvislost probiotik a imunity? Sice se v jedné známé reklamě říká, že 80% imunity je v břiše,ale abych pravdu řekla tak tomu nerozumím. V BIo Gaie jsou přeci probiotické bakterie-tedy komenzální bakterie podílející se na správném fungování trávení. takže je to dobrá prevence všech trávicích problémů, ale souvislost s imunitou jako takovou tedy nevidím. Můžeš mi to prosím objasnit, zajímá mě to 😉 Jako prevenci horeček po očkování nebo při růstu zubů...jak to souvisí?

kam.zyk
13. aug 2009

Fungování imunitního systému a osídlení střev mikroorganismy spolu souvisí velmi úzce. Probiotiky můžeme ovlivnit stav našeho imunitního systému, zejm.obranyschopnost, ale nejen tu. K základnímu prostudování je tu dobrý článek

http://www.rodina.cz/clanek5521.htm

Musím jít chrnět, dáme o tom ještě řeč, přečti a kdyžtak ještě podiskutujeme 🙂

ronie
14. aug 2009

díky, za článek...no.. tak mi to už je jasnější, souvislost je tam vlastně ,,jen,, v tom že stimuluje imunitní systém jako takový, ale když má dítě infekt nebo se jeho organismus brání naočkované látce nebo bolesti zubů-horečkou, tak s tím teda probiotika ani prebiotika nic nezmůžou 😉 Souvislost s alergiemi a jakýmikoliv trávicími obítžemi je mi jasná od začátku,a le tohle mi vrtalo hlavou. Díky 😉

jaku
14. aug 2009

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat, čeká nás přeočkování, na 1. dávku Proirixu měl syn na 15m reakci horečka,vyrážka,nevolnost, kdo jste už byl na přeočkování a u 1.dávky byla reakce, byla i u druhé?Stejná nebo mírnější?

hruskaskiku
14. aug 2009

Ja som sa dočítala v čas. Dieťa, že po očkovaní v 15. m može dôjsť k reakcii po 5-8 dňoch, 1 dňová horúčka, soplík. Veru môžem potvrdiť na dcére, len škoda, že som sa to nedočítala mesiac vopred.

kam.zyk
14. aug 2009

Jaku, jakou formu měla ta vyrážka (kopřivka?) a za jak dlouho od podání vakcíny se příznaky, které popisuješ, projevily?

jaku
15. aug 2009

Kam.zyk, příznaky přišly jak rána z čistého nebe 8.den po odpoledním spánku- nejdřív horečka a vcelku normální chování, 9.den nechtěl vůbec jíst, pít, měl nafouknutý bříško-větry,zduřelou uzlinku v zátylku, červený očička-taková světloplachost, ubrečený a nemohl celý den spát, v podvečer zabral a probudil se jako úplně zdravé dítko- takže reakce, u které vypadal jako nemocný (moje mamka říkala, že když měl můj bratr jako batole spalničky-tak vypadal úplně stejně), trvala dohromady cca 28h. 10. den vyskákaly pupínky, ale měl jich cca 5, nesvědily, zmizely za 2dny. Jo a vlastně od 3.dne po očko do té reakce byl takovej ukňouraný, rozmrzelý.

sisstin
15. aug 2009

tak my po druhé dávce naprosto bez reakce, aspon, že tak 🙂

jaku
15. aug 2009

Siss a na 1.jste reakvi měli?Měli jste trivivac nebo priorix?

sisstin
15. aug 2009

jaku:poprvý měl Trivivac a reakci měl dost hroznou,po druhý Priorix a nebylo mu nic.Nevím,jestli je to tou vakcínou nebo jsou druhé dávky bez reakci nebo jen mírné...

petja
15. aug 2009

siss a tys odklad nakonec nedala?A jaktože ještě očkovali trivivac?Byli jste kdy na 2.dávku?

jaku
15. aug 2009

My měli i poprvé priorix.Mě dr. říkala, že se moc nedá odhadnout zda reakce bude či ne i podruhé- že ten kdo neměl ji mít může i naopak. Ale zajímá mě to v praxi, co je častější. Já se utěšuju tím, že už nějaké protilátky se mu už udělaly, tak by ta reakce neměla být tak silná- doufám....

petja
15. aug 2009

pokud tě zajímá,jaké jsou statistiky, najdi si www.vakciny.net

sisstin
15. aug 2009

petja:na první byl v lednu,to se ještě běžně ockovalo Trivivacem,na druhý byl před necelým měsícem,a to uz Trivivac nebyl,jinak bych asi dala ten,moc nevěřím,že je ten Priorix v něčem lepší.

petja
15. aug 2009

jo,podruhý priorix,sorry 😅 priorix určo lepší není,jen rozdíl na čem se vakcína pěstuje.My měli právě ten a hrůza.

sisstin
15. aug 2009

petja:ono si asi moc nevyberes,záleží na náhodě,jinak odložit po druhým roce to nešlo,u moji Dr.to je nejdéle do 7m od první dávky,sice oficiálně to má být 10,na Sk se dokonce ockuje až v 11letech druhá dávka,ale fakt nemám sílu se dohadovat.

petja
15. aug 2009

já myslela,žes našla někoho jiného,tak nakonec ne...určo záleží na spoustě věcech,do kterých my ani nevidíme...

sisstin
15. aug 2009

petja: kdyby šlo ještě o tu první dávku, tak ted už bych se hádala..ale u tý druhý už to asi moc nemá smysl 😔

kam.zyk
15. aug 2009

Priorix je pomnožen na kuř.embryích, zareagovat mohou děti, které jsou citlivé na bílk.vaječnou, Trivivac je pomnožen na psích ledvinách, je proto pro pacienty alerg.na ovalbumin vhodnější.

Druhá reakce- pakliže by se při 1.očk.danou vakcínou jednalo o reakci alergickou (např.v příp.právě Priorixu versus alerg.na vaj.bílk.), naprosto při druhém očkování nehraje roli, nakolik se natvořily protilátky proti zmíněným chorobám. Reakce na druhé očkování stejnou vakcínou pak s největší pravd.bude závažnější.

Jaku: dle toho, co popisuješ, ale nelze v žádném případě usuzovat na alerg.reakci. Takže skutečně- prognostikovat chování při druhém očk.stejnou vakcínou nelze. U té první vakcíny si myslím, že reakce byla způsobena tím, jak se imunita těla vyrovnávala s působením sice oslabených, ale přesto živých infekčních působků. Pak by zřejmě při dalším očkování reakce skutečně byla slabší - s rostoucím časem vyzrává i imunita dítěte. Lze proces vyzrávání imunity podpořit probiotiky. Jedna z mála věcí, kdy nám reklamy skutečně nelžou je fakt, že cca 75% imunity spočívá ve správném fungování střev...