Očkování zarděnky-příušnice-spalničky. Měly vaše děti nějakou reakci?

tiki
29. máj 2008

Holky, měly vaše dítka nějakou reakci? Mně sestra při očkování řekla, že devátý den může mít teplotu, ale trvá to prý jen jeden den. Včera to byl osmý den a Zdíša večer dostala teplotu. Měla necelých 38, dneska taky pořád nad 37 a teď večer mi přišla zase nějaká teplejší (nepodařilo se mi ji ale změřit ani rychloběžkou dokonce ani když usnula 😒 ). Trvalo to u vás taky dýl???

denduska
12. dec 2009

meleri, tak to je blbost...na SK sa druha davka dava v 11.rokoch! Rubeola je nebezpecna hlavne pre tehotne, inak je to uplne neskodne ochorenie. Inak ja som bola ako mala ockovana na rubeolu len raz (v 3.rokoch) a zijem a hlavne mam doteraz stale vysoku hladinu protilatok 😉

kam.zyk
12. dec 2009

Bereninka, reakce na vejce- pokud by se jednalo o alergii - by byla vždy. Je ale možné, že reagoval právě na onu čočku, protože reakce na luštěniny taky je poměrně častá. Předpokládám, že vždy měl vajíčko spolu s bílkem, protože právě na něj je reakce, na žloutek spíše výjimečně.

Meleri - rubeola je skutečně důležitá právě v těhotenství a děti se očkují právě hlavně proto, aby se snížilo riziko nákazy těhotných žen v populaci. Pediatrička tě opravdu straší naprosto nesmyslnými argumenty...kdyby si alespoň z té trojice chorob vybrala jinou (nebezpečnější), ale zrovna rubeola... 😒

artuse
12. dec 2009

kam.zyk ahoj 🙂 dá se vůbec říct, která z těch tří nemocí očkovaných MMR je nejnebezpečnějí? mně dr. hovořila, že komplikované můžou být příušnice, alergoložka zase mluvila o spalničkách...jinak já zarděnky (rubeolu) prý prodělala jako úplně malá s lehkým průběhem 🙂

kam.zyk
12. dec 2009

Artuše, to máš pravdu, těžko soudit mezi spalničkama a příušnicema...obojí je individuální v návaznosti na imunitní systém každého dítěte...akorát - podle toho, co jsem konzultovala s očk.centrem Motol, se u dětí, které mají imunol.probém a nemohou dostat Priorix ani Trivivac, doporučuje dát aspoň ty příušnice - s tím, že spalničky - mají čas (údajně je těžké je chytnout v naší dobře proočkované populaci)a rubeola taky...

denduska
12. dec 2009

kam.zyk, este mi prosim povedz - ak by dcera - s atopickym ekzemom - chytila jedno alebo druhe - ma nejake horsie vyhladky co sa tyka prognozy? Myslim ze znizenu imunitu nema,aj ked vysledky este nemame, kojena bola 15 mesiacov, chora bola nastastie len raz (aj to bola moja chyba ze prechladla 😖 )

lebo ako to tu tak citam, niektore deticky maju po ockovani reakcie co mi pripadaju horsie nez osypky (hlavne ten hystericky plac atd..) ☹

kam.zyk
12. dec 2009

Denduska, pokud dcera je atopik, znamená to, že její imunita reaguje atopicky neboli atypicky (z atopos = atypický). Takže "myslím že sníženou imunitu nemá" je nesmysl - někde má imunitu sníženou a někde zvýšenou, většinou bývá IgE zvýšeno a např.IgA (obranyschopnost) snížená, ale těch odchylek může být ohromně moc v rámci atopie, protože imunita, to je souběh milionu faktorů, kromě protilátkové imunity je tady buněčná imunita - a atopik má některé ty hodnoty více či méně posunuté mimo normál, jaké hodnoty a jak mimo normál často neřeknou ani testy, protože zkoumat milión hodnot by bylo nesmírně náročné a drahé a proto se imunol.testy omezují na několik velmi málo hodnot, které jsou z hlediska praxe důležité (IgE coby hodnota alergických protilátek, IgA obranyschopnost neboli slizniční imunita, a další imunoglobuliny, popř.některé parametry buněčné imunity, atd.). Takže prognóza u atopika - to je jako věštit z křišťálové koule. Samozřejmě záleží na míře atopie (což je taky otázka...) - každopádně, když to shrnu, nemusí mít horší vyhlídky co do prognózy, ale může, stejně tak očkování často právě atopici snášejí obtížněji a jakou "paseku" právě očkování u nich natropí - i tady je prognóza velice obtížná. Já vím, že jsem ti moc nepomohla...prostě, atopik, to je sázka do loterie. Já sama se netajím názorem, že očkovat atopiky, to chce hodně opatrně a dost zvážit, co a jak a moc s ním nechvátat a počkat, až se atypicky fungující imunita trochu ukáže...

denduska
12. dec 2009

kam.zyk - aj tak diky 😉 dost si pomohla aj tak 🙂 tou znizenou imunitou som chcela len tolko povedat, ze nebyva chora, na rozdiel od niektorych deti, co poznam, ze idu z jednej choroby do druhej, ani sa poriadne nevyzdraveju 😒 ja nie som imunolog tak sa vyjadrujem kostrbato 😅

shaula
12. dec 2009

Petja, není pravda, že se druhá dávka MMR očkuje nejdříve ve 2 letech. Očkuje se nejdříve 6 měsíců po první dávce, obvykle mezi 21. - 25. měsícem, lze ale i později. Viz např.

shaula
12. dec 2009

Tak koukám, že jsem zapomněla vložit ten odkaz 😀 http://www.vakciny.net/principy_ockovani/pr_04....

petja
12. dec 2009

...jo já sem se špatně vyjádřila,dík Shaula...

vercak.
13. dec 2009

Ahoj, nevím jestli to sem patří, možná jsem trošku mimo téma, ale zkusím se zeptat.

V úterý máme jít s malým na očkování Priorixem tetra, ale mám obavy z toho, že budeme mít reakce zrovna na vánoce ☹ Nevíte náhodou někdo, jestli se třeba očkování může odložit až na 16. měsíc??? malýmu bylo 15 měsíců v pondělí.
Předem díky za odpovědi.

jabber
13. dec 2009

vercak - 15 měsíců je spodní hranice, ne povinnost bezpodmínečně naočkovat - řešíme to tady v diskuzi pořád dokola 😉
Za sebe bych do toho takhle těsně před svátky nešla, proč mít zkažené vánoce kvůli nějakému blbému očkování, které může být kdykoliv potom 😉 🙂

vercak.
13. dec 2009

jabber - já jsem právě diskuzi nepročetla 😖 Ale díky za radu. taky si právě nechci kazit svátky teplotama a je mi jasný, že reakce po tomhle očkování budou. Navíc už 21. pros. odjíždíme k rodičům, takže to bychom asi po očkování nejeli. Zítra tam zavolám a přeobjednám nás.

pavlina05
14. dec 2009

vercak. 😉 zavolej a domluv si to na leden 😉 Není kam spěchat, ono to neuteče!
My měli min. týden Priorix a bylo nám 18 m 🙂
Jinak zatím bez reakce, ale je to teprve týden....

vercak.
14. dec 2009

Pavlina - už jsem tam dneska volala a doktorka v pohodě, ať si zavoláme v lednu a objednáme se. Tak jsem ráda. Vánoce budou snad v klidu a ve zdraví (ťuk ťuk ťuk) 😵 😵

pavlina05
14. dec 2009

😉

kikimaruska
14. dec 2009

My měli 10-12 den jen zvýšenou teplotu, malej víc spal a byl ukňouranej a mrzutej,nechtěl moc jíst, tot vše. Zvládl to krásně. (na to že má oslabenou imunitu, byl nedonošený a kamarádkám měl izdravé dětičky tedy reakce mnohem bouřlivější. My měli projistotu napsaný i diazepam a vubec jsme ho nemuseli použít..tuk tuk

pavlina05
14. dec 2009

kikimaruska
TAk to zvládnul bravurně, uvidíme co bude u nás 😖

vercak.
14. dec 2009

kikimaruska - tak to se teda máte, to malej fakt zvládnul skvěle. No my jsme teda neměli vůbec reakce při hexe, Robin je zdravej a donošenej. Měl jen na roce anginu, jinak vůbec nemarodíme, tak jsem zvědavá, jaký budeme mít reakce my. 😖 Ale jak píšeš, některé zdravé a donošené děti to můžou snášet hůř než ty, které jsou nedonošené a mají oslabenou imunitu. Každé dítě je jiné no.

pavlina05
16. dec 2009

Holky a kdy tak nejpozději mám kdyžtak očekávat reakci? 😕

artuse
17. dec 2009

pavli, tak pokud do těch 14 dní nic, tak asi ok, ale některé zdroje uvádí i 3 týdny 😅

bereninka
17. dec 2009

Holky, a stane se, že někdo je úplně bez reakce? Nebo jen zcela zanedbatelné reakce?

helcenka
17. dec 2009

My jsme byli po první dávce (Trivivac) jen tři dny trochu osypaný na hrudníku a ručkách, po druhé dávce (Priorix) úplně bez reakce. 😉

pavlina05
17. dec 2009

Díky holky 😔 Máme 10 den po o, zatím nic....

jabber
17. dec 2009

bereninka - my byli bez reakce po obou dávkách (Priorix)

sjuzocka
18. dec 2009

ahojte. som z toho zmotana. dr.vravela ze reakcie nebudu ziadne aj ked som sa pytala na ten cca 9.-10.den ma zahriakla ze nech necitam tolko ze hovori ze nic tak nic. vcera 9 dni po priorixe teplota 37.8 vecer 38.4. priznaky ine nema chova sa ako zdravy len cielko ma teple. zhodou okolnosti ja mam tiez teplotu a hnacky,je mi na zvrac a som unavena ale maly hnacku nema ani nechutenstvo. tak je to u neho reakcia a u mna daka light virozka alebo netusim co.. zeby az taka nahoda ze naraz sme zacali teplotovat?

erikasadek
18. dec 2009

ahojte, len na okraj, nahodne som vas nasla, denduska, no , tu v fr kezde meleri je tu tiez, mmr nie je povinne ako vies, meleri ak nechces ockovat tak nedavaj a je to blbost, ale rozhodnutie je na teba;. 😉

ockuje sa 12 mesiacoch prva davka; a potom je preockovanie... v 18 mesiacoch.. 😉
v nepovinnych ta nemoze nikto nutit... 😉

pavlina05
18. dec 2009

My máme 11 den po o, zatím ok. Ikdyž je malej celkem protiva, tak nevím jestli je to po očkování nebo zuby?????
Každopádně jsme dodrželi izolaci 10 dnů a jdeme mezi kámoše 🙂

babulina
18. dec 2009

my sme cakalli cakali na reakciu a ani nic, teraz sme 20dni po ockovani a vobec nic, tak teda zatial robim tuk tuk pre istotu

luckahr
18. dec 2009

pavli, vy jste byli minuly utery myslim? my v pondeli, takze my uz jsme 12. den (ja to teda pocitala az od nasledujiciho dne, takze by jsme byli 11., ale 12. je lepsi 😉 ) a presne jak pises, malej je protivnej uz par dnu, tak si taky myslim, ze to muze byt k tomu. Davam probiotika a vitaminy, tak verim, ze to snad pomohlo. Izolaci jsme nedrzeli 😉. Jo a 7. (8.) den mu holky vyskocil na tvaricce jeden pupinek, ale behem 30 minut zmizel, myslite, ze to byla nahoda nebo to mohlo byt k tomu? Takze tuk, tuk, tuk, doufam, ze to bude uz ok a horecky neprijdou. A to jsem se reakce bala fakt strasne (alergie na vajicko 😒 ).