Očkování zarděnky-příušnice-spalničky. Měly vaše děti nějakou reakci?

tiki
29. máj 2008

Holky, měly vaše dítka nějakou reakci? Mně sestra při očkování řekla, že devátý den může mít teplotu, ale trvá to prý jen jeden den. Včera to byl osmý den a Zdíša večer dostala teplotu. Měla necelých 38, dneska taky pořád nad 37 a teď večer mi přišla zase nějaká teplejší (nepodařilo se mi ji ale změřit ani rychloběžkou dokonce ani když usnula 😒 ). Trvalo to u vás taky dýl???

jannicka
20. júl 2009

ahojte, piaty den po ockovani teploty, cely sa vysypal je unaveny, rano zatial jedol normalne....dufam, ze to skoro prejde na teplotu davame panadol plus do mliecka fenistilove kvapky podla rady lekarky.....

lvice9
20. júl 2009

Ahoj holky, pediatr nám k tomu chce dát ještě Prevenar, nemám raději počkat? Když ho dostal samostatně, tak se nic nedělo, ale s Hexou to tenkrát bylo vražedné a 40 horečky. 😢

artuse
20. júl 2009

lvice: jako dohromady Priorix a Prevenar? to já bych teda mezitím udělala rozestup, současně bych nenechala očkovat... 😕

vanish1
20. júl 2009

ivice, tiež by som to určite spolu nedávala! riziko je už samotný priorix, lebo je to trojkombinácia a k tomu ešte prevenar 😲
www.rizikaockovania.sk
www.ockovanie.org
www.rozalio.cz

sisi.v
20. júl 2009

lvice: mám stejný názor, udělala bych určitě pauzu mezi oběma vakcínami. spalničková vakcína je relativně silná, samotný prevenar se snáší velmi dobře, ale pokud bude mít reakci na priorix, bude to horší s prevenarem než bez něj.

agness02
20. júl 2009

ahoj, tak my máme očkování za sebou...měli jsme priorix - 8.-10. den horečky, max. 38,9 stupňů a pak jak klesla teplotka se příšerně osypal, po celým tělíčku červený pupínky ☹ .....týden jsme byli doma zavření... 😖
ani homeopatika nepomohly...možná to bylo i tím, že se nám klubala první stolička

kam.zyk
20. júl 2009

Prorix je živá vakcína, proto je to poměrně zásah do imunity dítěte. Priorix a Prevenar současně...nevím nevím, jestli i tady funguje "co tě nezabije, to tě posílí" 🙂

Zajímalo by mě- je mezi vámi někdo, kdo namísto Priorixu musel mít Trivivac? Například kvůli potrav.alergii na vaječnou bílkovinu (Priorix je pomnožen na buňkách kuř.embryí, je tu proto kontraindikace).

jankajs
20. júl 2009

lvice, tiež neodporúčam takto hromadne zaútočiť na imunitu malého dieťaťa. To je ako vojna na 4 frontoch - nesmierne vyčerpáva sily brániaceho sa. A len tak mimo tému - mala som krásneho polročného zl. retrievera - dostal poslednú dávku kombinovanej vakcíny proti infekčným chorobám psov - parvo, lepto, psinku a k tomu, že aby sme nechodili dvakrát aj očkovanie proti besnote. Jeho imunita to nezvládla - pes zdochol. Odvtedy som si povedala, že radšej budem chodiť viackrát ako potom ľutovať. A to bol "len" pes, ako mi povedal mm. S dieťaťom by som také pokusy určite nerobila. 😖

andyalukasek2008
21. júl 2009

kam.zyk: to slyším poprvé s tou alergií na vaječ. bílkovinu a Trivivacem...?Já totiž sama tuto alergii mám, ale u Lukáška zatím ticho po pěšině, možná i tím, že jsem mu ještě vaječný bílek nedala 😝 ... No zítra jdeme k MUDrovi, se na to poptám, neb se nám očkování též blíží...

dankadina
21. júl 2009

my sme mali minulý týžden priorix tetra a zvládli sme to v pohode bez teplotky, my celkovo zvládame očkovania super

artuse
21. júl 2009

to je pravda, že Priorixem by neměly být očkované děti s alergií na vaječný bílek (jako kontraindikace je to uvedeno i v příbalovém letáku Priorixu), měly by dostat Trivivac, ale myslím, že se bohužel na to vůbec nehledí 😖 pokud nemáte výslovné doporučení/nedoporučení od alergologa/imunologa...

safron1
21. júl 2009

Ted je problem sehnat Trivivac, je vypadek ve vakcinach, volala jsem do ockovaciho centra do Motola a tam mi to potvrdili, ze oni maji problem ziskat tu vakcinu rozdelenou na vice vakcin...to jsem chtela pro nasi malou. Ten Trivivac je zase kultivovany na psich ledvinach.

artuse
21. júl 2009

jo Trivivac by zase neměly dostat děti alergické na psí srst...

safron: jak myslíš vakcínu rozdělenou na více vakcín? Jako zvlášť spalničky, zvlášt příušnice a zvlášť zarděnky? 😕

kam.zyk
21. júl 2009

Podat Trivivac dítěti alerg.na roztoče a srst (přestože je kult.na psích ledv., to je pravda) ale nemá tak vážné důsledky (systém.reakce), jako podat Priorix pacientu alerg.na ovalbumin. Proto se na to hledět musí, systémová alerg.reakce je život ohrožující stav.

Andyalukasek2008: pokud je atopie v rodině, nepodávat vajíčko cca do 2 let života! Zvláště u chlapců vede předččasné podávání tohoto alergenu k vyšší incidenci astmatu v pozdějším věku.

Otázka: vakcína rozdělenou na více vakcín? Jako zvlášť spalničky, zvlášt příušnice a zvlášť zarděnky?

Ano, v někt.případech (pokud je k tomu imunol. důvod) toto lze.

petja
21. júl 2009

andyalukasek,Striktně bych trvala na min.odkladu s tím,že nesmí být naočkovaný vakcínou kontraind.alerg.na bílek! Hrozí přece anafylaktický šok!!!

andyalukasek2008
21. júl 2009

Holky, máte pravdu, zítra se na to pořádně poptám!
Tu alergii samozřejmě malý ještě prokázanou nemá, ale na to hrát nemůžeme.
kam.zyk: nemáme v rodině astma, ale já mám alergii na vaj. bílkovinu 😝 ...
Zítra písnu, co jsme pořešili...

kam.zyk
22. júl 2009

Jestli máte alerg.na vaj.bílek, ještě to neznamená, že jí má syn - jen to znamená, že je tzv.rizikové dítě, kde je potřeba vyšší opatrnosti jak v zavádění příkrmů, tak obecně v chování vzhledem k rodové atopii.

Ony ani alergo testy (IgE) neprokáží každý druh alergie (např. některé nonIgE, atd.), ale medicína umí přijít na to, zda dítě nebude vystaveno riziku. Nejlíp by bylo konzultovat toto s očkovacím centrem Motol, 224433810, volat po-čt, od 14-15:30.

sisstin
22. júl 2009

holky, já si mám volat doktorce, kdy půjdeme na druhou dávku..měl by ji dostat v srpnu, ale vakcíny prej moc nejsou...no natahuju to, jak můžu 😝 ale mám trošku obavy, že dostanu sprduňk 😖 😅

kam.zyk
22. júl 2009

Sisstin, jde o to, abyste to zas nenatáhla tak moc, abyste nemuseli zas znovu absolvovat i první dávku - vytvoření správné protilátkové imun.odpovědi proti tomu, na co je dítě očkováno, je vázáno taky na to, aby se dostaly dávky v určitém čas.rozestupu... 🙂

sisstin
22. júl 2009

kam.zyk: tady je 6-8m 😉 i když na Slovensku se druhá dávka očkuje v 11letech, takže to trošku nepobírám 😅

sisstin
22. júl 2009

kam.zyk: tudíš v září to bude 8m 😕 no zavolám tam zítra, stejně už si moc nepomůžu, jsem mu vůbec neměla dát první dávku do těch 2let, no co už 😒

andyalukasek2008
22. júl 2009

Tak už jsme od doktora zpět. No nakonec při rozebrání celé situace jsme přišli na to, že kdybych měla opravdickou silnou alergii na vaj. bílek, mohla bych upadat do šoků též... Ale to se mi nikdy nestalo a krev mi na to nikdy nebrali, jen to můj obvoďák konstatoval. Já po tepelně upravených bílc´ích, pokud jich je více, zvracím... Prý mám zkusit dát malému bílek a uvidíme. Pokud bude alergický, poznáme to tak dříve... No nevím...

artuse
22. júl 2009

siss: 2. dávka se má dávat v rozestupu 6-10 m, tuším, že jsem to takto někde četla, jestli najdu kde, hodím ti to, takže to byste měli ještě čas...

kam.zyk: tvoje odpovědi znějí fundovaně, ty jsi z oboru? 😀 já jsem dcerce očkování MMR odložila až na 2 roky (nyní má 21 m), ne že bysme měli vyloženě imunologický problém, ale dcerka měla 3 měsíce kašel, takže jsme odložili a teď dělám před dr. trochu mrtvého brouka, já se té živé vakcíny trochu děsím, tak proto jsem se rozhodla na ty 2 roky...od jedné dr. jsem ale zaslechla názor, že tělo si nejlépe tvoří protilátky mezi 15.-20. měsícem 😕 Co si o tom myslíš? Já osobně tomu teda moc nevěřím...

kam.zyk
22. júl 2009

Andyalukášek: s tím bílkem velmi opatrně a sledovat případné reakce. Moc držím palec, aby žádná nenastala. Hlavně- přoč jíte vaj.bílek, pokud na něj máte prokázanou alergii? Taková praxe se nemusí vyplatit např.v těhotenství a kojení, kdy takhle můžete senzibilizovat dítě...

Artuše: pravdu díš 🙂 z oboru - studovala jsem přírodní vědy, genetiku, mám imunol.základ. Máš atopii (alergie, ekzémy, astma, atd.) v rodině? Že si tělo nejlépe tvoří protilátky mezi 15-20.M je velmi nepřesná (a tudíž nepravdivá) informace. Jak které protilátky a jak proti čemu. Obecně, období nejvyššího rozvoje imunity je mezi 0-2roky, u někt.jedinců s atopickou zátěží ovšem může očkování jistým zp.zasáhnout do imunol.dějů i jinak, než je záhodno. Je to ale velmi individuální, vždy je potřeba zvážit, zda je vyšší přínos anebo potenc.rizika. U rizikových dětí (atopie v rodině) by se proto měl vyjáídřit imunolog, po provedení přísluš.testů, budou - li potřeba.

kam.zyk
22. júl 2009

PS:já funguju na netu jako hlavně poradce pro rizik.děti, zavádění příkrmů u rizik.a atop.dětí, ošetřování ekzému, atd. - prostě rizik.a atopické děti. Mám na to téma i spoustu článků na netu...

andyalukasek2008
22. júl 2009

kam.zyk: já bílky nejím vědomě, ale pokud jsou třeba v nějaké pomazánce na návštěvě a nepoznám to a nezeptám se... Pak je šavlový tanec 🙂...
No s Lukinkem to asi opatrně zkusím... Raději v přítomnosti kamarádky lékařky 🙂...
Jinak moc děkuji za rady!!!

artuse
23. júl 2009

kam.zyk: na články ráda kouknu, když dáš odkaz 🙂 napsala jsem ti ip...

sisstin
23. júl 2009

tak my jdeme ve středu, na Priorix..tak jsem zvědavá, jakej to bude rozdíl, minule jsme měli Trivivac 😝

kam.zyk
23. júl 2009

http://www.rodina.cz/clanek6872.htm

http://www.rodina.cz/clanek7034.htm

artuše: až přečteš tyhle dva, dám odkazy na další pokračování, přece tě nezahltím hned v úvodu 🙂

artuse
23. júl 2009

siss: to budete mít druhou dávku ani ještě ne ve dvou letech 😕 tak snad to bude ok...já si začínám připadat jak exot, když zatím očkování nemáme 😅

kam.zyk: dík, přečtu 🙂 jestli budeš mít čas, odepiš mi prosím na interní poštu 🙂