Očkování zarděnky-příušnice-spalničky. Měly vaše děti nějakou reakci?

tiki
29. máj 2008

Holky, měly vaše dítka nějakou reakci? Mně sestra při očkování řekla, že devátý den může mít teplotu, ale trvá to prý jen jeden den. Včera to byl osmý den a Zdíša večer dostala teplotu. Měla necelých 38, dneska taky pořád nad 37 a teď večer mi přišla zase nějaká teplejší (nepodařilo se mi ji ale změřit ani rychloběžkou dokonce ani když usnula 😒 ). Trvalo to u vás taky dýl???

erikasadek
17. jún 2010

@lott tiez sa cudujem, jediny rozdiel je ze je davka kiahni ; koktejlova pridana..
MMR ockovanie;

Virus vivants atténués de la rougeole (souche Schwartz) 1 dose priorix
Virus vivants atténués des oreillons (souche RIT 4385) 1 dose
Virus vivants atténués de la rubéole (souche Wistar RA 27/3)

PRIORIX-TETRA™ is a sterile lyophilised mixed preparation of the attenuated Schwarz measles, RIT 4385 mumps (derived from Jeryl Lynn strain), Wistar RA 27/3 rubella and OKA varicella strains of viruses, separately produced in chick embryo cells (mumps and measles) or human diploid MRC5 cells (rubella and varicella)

mimochodom , ockuje sa od 11 mesiaca v inych krajinach , takze spodna hranica moze byt nizsia. ako v chechach a na slovensku..

bubelko
17. jún 2010

veru, tu vo svajciarsku sa MMR ockuje od ukonceneho 12 mesiaca.

lott
17. jún 2010

Jejda, nikdo me nepochopil 🙂 Priorix je pomerne nova vakcina, drive se platila a stat proplacel jinou, nevim jak se jmenovala, proste se chodilo na MMR 😉 Ta drivejsi vakcina byla vic reaktivni nez priorix. Priorix tetra je jen rozsireni priorixu o nestovice, to mate pravdu, ale to jsem nemyslela, asi jsem se spatne vyjadrila 🙂

erikasadek
17. jún 2010

@bubelko v francuzsku od 9 mesiaca 🙂

shaula
17. jún 2010

Ta původní vakcína se jmenovala Trivivac.

sayast
17. jún 2010

ahoj holky,
moc se v tom nevyznam a nikdy se o to moc nezajimala,mame jit v blizkych dnech (cca za 14 dni) na priorix. docela me vydesili nejake reakce, tak uvazuju ze bych to odlozila, myslite ze ma cenu to odlozit o par mesicu nebo by to vyslo na stejno?

saminomimino
17. jún 2010

myslím že to má určitě smysl,mi to máme odložené po 3 roce života 🙂

lott
17. jún 2010

Myslim, ze je to jedno...jen, cim vic to budes odkladat, tim vic se budes bat, az to pak pro tebe bude postrach cislo 1 😉 V mem okoli jsme meli reakci jen my a jeste dve deti, jinak vsichni cca30 deti bez reakce. ale rozhodnuti je na tobe.

saminomimino
17. jún 2010

nemusíš z toho mít zákonitě větší strach,jen dáš dítěti větší prostor k vylepšení imunity,je to složité téma,rozhodnutí je na tobě...

bubelko
17. jún 2010

no my sme okrem jedneho vecera, ked mal lukas 39,5, tiez nic nemali, ockovany bol, ked mal rok. ale ako vravi lott, kazdy sa musi rozhodnut sam.

monik76
17. jún 2010

sayast, ja po precteni nekterych negativnivh reakci na toto ockovani mela taky strach, mam zkusenost jak s Trivivacem tak i s Priorixem, a ani u jednoho nebyla zadna reakce, ani zvysena teplota, proste vubec nic. V mem okoli neni nikdo, kdo by nejakou reakci na Priorix mel, treba jen zvysenou teplotu. Takze u nas to bylo naprosto v pohode.

ferinka
17. jún 2010

Ráno jsme dostali ďobanec,tak jsem zvědavá co se během týdne vyvrbí 😅

sisidani
17. jún 2010

Ahojky, tak já měla z toho očkováni Priorixem strach, ale malá ani nebrečela a potom neměla ani žádnou reakci. Jsem tomu moc ráda.

lott
17. jún 2010

Ja osobne jsem fakt rada, ze to mame za sebou, taky jsem se pri procitani na internetu leckdy vydesila....ale potom jsem se poradila s odborniky, precetla co se dalo (i o tom, co mohou zpusobit tyto zdanlive nevinne detske nemoci, pokud potkaji oslabeny imunitni system a nekdy i pokud potkaji zcela zdrave dite) a rozhodla se ockovat. Po druhe injekci jsou reakce raritni, tak snad to bude ok. Jeste nas ceka meningokok a casem klistovka a tim koncim 🙂

petot
17. jún 2010

@lott: MMR je všeobecné označenie pre vakcínu proti osýpkam, mumpsu a rubeole (angl. measles-mums-rubella). Nezávisle od výrobcu a marketingového názvu. S malou "odbočkou" MMR II, čo je názov registrovaný pre vakcínu od Merck (obdoba Priorix tetra).

Priorix tetra je síce marketingovo "nová" vakcína, ale v podstate je to len pôvodný Priorix s pridanou vakcínou proti varicelle.

MMR vakcíny sa vo všeobecnosti vyrábajú tak, že sa najprv vyrobia jednotlivé zložky (každá sa "pestuje" na iných tkanivách, osýpky a mumps na kuracích embryách a rubeola na bunkách z umelo potratených ľudských embryí). Nakoniec sa tie zložky zmiešajú a voila, MMR vakcína je na svete. Alebo sa nezmiešajú a predávajú sa samostatne ako tzv. monovakcíny, pretože v niektorých krajinách sa rodičia rozhodujú, ktorú z nich dajú, alebo ich dajú všetky ale s odstupom, nie naraz, kvôli väčšiemu riziku nežiaducich účinkov.

Princíp výroby týchto jednotlivých vakcín je po desaťročia viac-menej rovnaký, takže ťažko možno hovoriť o nejakých reálne "nových" vakcínach.

petot
17. jún 2010

@lott: Ak má dieťa oslabenú imunitu, tak mu môže ublížiť nielen choroba, ale aj vakcína. Rozdiel je, že kým chorobu nemusí vôbec dostať, podaním vakcíny sa vedome "prihlasujeme do lotérie". Ďalší rozdiel je v riziku (potenciálne smrteľnej) anafylaxie, ktorá nastáva len pri očkovaní, nie pri reálnej chorobe. Tiež v prísadách, ako aj fakte, že je prakticky vylúčené, aby sa dieťa muselo v realite potýkať so všetkými 3 (resp. 4) chorobami naraz, ktorých živé vírusy dostáva naraz vakcínou MMR (resp. MMRV).

lott
17. jún 2010

Viry maji ruzne kmeny s rozdilnou virulenci ac se jedna o virus zpusobujici jednu a tutez nemoc....a tudiz ve dvou vakcinach na tutez nemoc muze byt velky rozdil.......ale ja se nechci poustet do dlouhych diskuzi, stejne se navzajem nepresvedcime a to nemyslim nijak zle, jen to konstatuju.

petot
17. jún 2010

@lott: Rozdiel môže byť, ale vakcíny hlavných výrobcov používajú v podstate rovnaké kmene, takže by nemal byť nejaký výrazný. Z pohľadu výsledkov (a následkov) očkovania je podľa mňa dôležitejšia individualita dieťaťa, ako aj jeho momentálny stav (prebiehajúci stres, prebiehajúce ochorenie, výživa atď).

lott
17. jún 2010

@petot : souhlasim, ze na ockovani ma jit jen dite zdrave a lekar ho ma predtim poradne vysetrit....... rizikove deti by mela ockovat ockovaci centra za hospitalizace, jak to delaji v Motolske nemocnici , ale obecne si myslim, ze ockovat je dobre a prospesne a rozhodovani plne nepatri do rukou rodicu, protoze to vesmes nejsou zadni odbornici

shaula
17. jún 2010

@lott Podle mě naopak rozhodnutí patří do rukou rodičů, protože jen ti nesou za dítě odpovědnost. Ne lékaři, ne nikdo jiný, ale rodiče. Budou snad pak o případně postižené dítě pečovat ti, kteří očkování předepisují (ať už lékaři nebo zákonodárci)? Asi těžko, že...
Takže já očkování tak úplně nezavrhuji, ale ztratilaj semo něm iluze a rozhodně si nemyslím, že je to samospásná věc. Někdy bohužel může přinést víc problémů než užitku. Je třeba si uvědomit, že se tady jedná hlavně o obrovský byznys a tady jdou zájmy dětí trošku do pozadí... Bohužel 🙄

shaula
17. jún 2010

Omlouvám se za překlepy, blbne mi mezerník... 😅

lott
17. jún 2010

@shaula : jo, penize v tom jsou taky, jako vsude jinde....presto je to prinosne, z meho pohledu urcite. Nedavno zemrela asi rocni holcicka na meningokoka C, kdyby byla ockovana, byla by tady.....jako matka, bych z tohoto vedomi asi zesilela. Kazdy si to musi zvazit sam, co je ochotny riskovat, kazdy normalni clovek sve dite miluje jako nikoho a nic na svete....proto verim, ze i ti, co odmitaji ockovani to mysli dobre, ale.....je mnoho rodicu, kteri si nic zjistovat o ockovani nechteji, nemohou, nestaci jim na to vedomosti - pozor, tim nerikam, ze jsou hloupi, ale ne kazdy rozumi vsemu a navic je tu i neznedbatelne procento opravdu neprilis vzdelanych lidi.....a tem vsem rozhodovani o necem tak odbornem do rukou fakt nepatri. A taky se mi nelibi, kdyz odpurci ockovani vystupuji moc fanaticky nebo ostatni strasi, ja z toho citim jejich vlastni dilema, ktere nemaji doresene, i kdyz by se do krve hadali, ze maji...nechci to pausalizovat, urcite takovi nejsou vsichni. Ale ruku na srdce, je to strasne mala pravdepodobnost, ze ockovani ublizi, znama podala holcicce pri viroze paralen a mala otekla v krku a nebyt RZS, tak zemrela....taky mala pravdepodobnost, nebudu snad kvuli tomu davat paralen? A z vlastni zkusenosti vim, ze kdyz se neco moc odklada, stava se to strasidelnejsi a strasidelnejsi, az to nema s realitou nic spolecneho. Souhlasila bych s variantou, ze pokud rodice odmitnou ockovani, nebudou postizeni, ale v pripade nemoci ditete a pripadnych komplikaci si vse uhradi z vlastni kapsy. Abychom se vyhnuli tomu - neockoval jsem jelikoz tomu rozumim, me dite je nemocne a je na tom zle, ted se doktori starejte.......

gingerlady
17. jún 2010

@lott Naprosty souhlas ve vsem! Napsala jsi to opravdu pekne a vystizne.

petot
18. jún 2010

@lott: Meningokokové infekcie začali byť častejšie po zavedení vakcíny proti čiernemu kašľu a ešte častejšie po zavedení očkovania proti HIB. Pneumokoky sa očkujú ešte príliš krátko, takže ešte je priskoro na hodnotenie, ale pokiaľ ide o vývoj meningokokových infekcií, tak si trúfam tipnúť, že nastal ďalší vzostup. Už sa pozoroval nárast infekcií atypickými kmeňmi pneumokoka. Sú tu 2 faktory.
1, Okolo nás sú milióny rôznych druhov baktérií, je to ekosystém, v ktorom si niektoré vydobili miesto a naučili sa spolunažívať s ľuďmi. U oslabeného človeka môžu byť veľkým problémom, ale väčšina ľudí ich neškodne nosí (väčšina ľudí má kolonizované dutiny a hrtan HIB a streptokokmi, dokonca stafylokokmi, a nič sa nedeje). Keď do toho zasahujeme, spôsobujeme presuny a preskupovanie v tomto ekosystéme a ku slovu sa dostávajú také baktérie, ktoré sa doteraz nedokázali presadiť.
2, V dňoch a týždňoch po očkovaní nastáva oslabenie imunity, takže je človek náchylnejší ochorieť.
Nedostalo to dievčatko meningokoka náhodou krátko po očkovaní hexavakcínou? 😒

petot
18. jún 2010

@lott: Ak by som mal platiť za liečbu, tak potom nech si platia aj fajčiari, alkoholici, narkomani a obézni. Štát mi môže vrátiť peniaze za zdravotné poistenie. Takisto potom môžu platiť za liečbu aj tí, ktorí dostali nežiadúce účinky z očkovania, veď sa preň sami rozhodli, mali si byť vedomí rizika...

Ako vidíš, nie je to také jednoduché. 😉

lott
18. jún 2010

@petot : no, ja necekala, ze by se ti to s tim placenim libilo 🙂 ale bylo by to takove prijeti zodpovednosti se vsemi dusledky, takze by do toho sel jen ten, kdo si je opravdu jisty a to ty prece jsi, ne? Ale nechci se hadat nebo te presvedcovat. Jak uz jsem psala, kazdy mame svou pravdu a navzajem se nepresvedcime, ani si na to nedelam ambice 😎

lott
18. jún 2010

@petot : navic, nezlob se, ale asi se schodneme, ze kuraci, obezni, alkoholici a narkomani delaji neco nedobreho, co skodi jejich zdravi, tak jak muzes zarazovat do stejne skupiny rodice, co neockuji 😉 🙂

luthien.k
18. jún 2010

@lott, a v čem jsme u nás nebo na Slovensku "hloupější" než všechny sociální vrstvy ve zbytku západní Evropy, že tam mají možnost se svobodně rozhodnout a u nás je nám ta možnost odepřena, což podle mého názoru dosti odporuje naší Ústavě??? Kéž by Tohle mně prostě nějak nejde do hlavy... 😕
Jinak @petot, dobrý argument, kdyby si léčbu měli platit neočkované děti, tak ty očkované léčbu a péči po trvalých následcích očkování (které ošem téměř nikdy nikdo nepřizná, jak jsem se zde na mnoha příkladech dozvěděla) a pak by si také léčbu měly platit všechny ty skupiny lidí, jak jsi psal, kteří si zcela vědomě poškozují své zdraví a na jejich léčbu jdou sumy, které jsou laickým odhadem značně vyšší než sumy, než který kdy půjdou na léčbu nemocí, které neočkované děti díky nezaočkovanosti dostanou.
Jinak ale lott souhlasím s Tebou v tom, že se navzájem nepřesvědčíme 😎

luthien.k
18. jún 2010

@lott, srovnání těch skupin lidí, co si poškozují své zdarví a nezaočkovaných dětí má logiku z pohledu státu, který to platí 😉

erikasadek
18. jún 2010

@luthien.k za seeba vakcina stala stat 15e
terajsia dennodenna starostlivost d stoji denne stat;; okolo 500€ denne a to poriadne dlhe roky ☹
takze tu je lne prikald nasledku po vakcine .. kolko stoji teraz stat liecba a nehovorim a vysetreniach drahych.. 😉