Očkování zarděnky-příušnice-spalničky. Měly vaše děti nějakou reakci?

tiki
29. máj 2008

Holky, měly vaše dítka nějakou reakci? Mně sestra při očkování řekla, že devátý den může mít teplotu, ale trvá to prý jen jeden den. Včera to byl osmý den a Zdíša večer dostala teplotu. Měla necelých 38, dneska taky pořád nad 37 a teď večer mi přišla zase nějaká teplejší (nepodařilo se mi ji ale změřit ani rychloběžkou dokonce ani když usnula 😒 ). Trvalo to u vás taky dýl???

anehap
23. okt 2011

@petot můžu se zeptat - myslíš - že pokud se do dvou let vyvíjí buňková imunita,jak píšeš, je lepší očkovat až po druhém roce života dítěte?Měly by být pak mírnější reakce? Díky 😉 Myslím konkrétně MMR

martinak11mk
23. okt 2011

@kaja73 to jen souhlasím. Starší měl být přeočkovaný v 10letech na tetan, dáv.kašel, záškrt...ale že je alergik, tak na alergo nám vzali protilátky na tyto nemoci. Prý pokud je protilátek v těle dost a přeočkuje se, udělá to větší reakce než když jsou v nižší míře. Takže podle výsledků...měl dostatek šel na toto přeočkování až o rok později. A nechtěla bych vidět co by to udělalo v těch 10letech, pač ikdyž byl o rok později, v ten den dostal kašel, rýmu, teplotu a trvalo to celých 14dnů než se toho zbavil.

martinak11mk
23. okt 2011

@anehap za sebe, kdybych nebyla tenkrát neznalá, včetně staršího / tam jsem neměla net / 🙂 tak bych šla až k 2roku.

martinak11mk
23. okt 2011

Tak mě napadlo. Když mě dr straší jak může malej onemocnět že nemá přeočkování...takže ted je vlastně chráněný. Tak čím byl chráněný do 15měsíců??? To dr nic neříkala, že by mohl onemocnět. A nevěřím, že měl takovou dobu moje protilátky. nevíte jak to je? To je přece pro dítě větší risk, když nemá nic než když má 1.dávku ne? 😕

anehap
23. okt 2011

@martinak11mk mám to taky v plánu 😉

martinak11mk
23. okt 2011

@anehap ono ti i víc poví co mu třeba je než v 15měsících🙂 naše dr nám to sprostě prohodila s hexou. Měli jsme mít hexu a málem jsem zešedivěla když mi řekla že má priorix v sobě. A to měl hned v povolené časové době - 1.den 15.měsíce:-)))) 14dnů jsem žila ve strachu.

petot
23. okt 2011

@nicole_1 Je to tak, lekári sú tiež ľudia a nemajú patent na pravdu ani na rozum. Práve preto je dôležité, aby sa človek mohol slobodne rozhodnúť, ktorú liečbu prijme a ktorú nie. A som veľmi rád, že v tomto sa zhodneme.

V medicíne nepracujem (to by ma pri mojich názoroch už inkvizícia dávno potopila... 🙂 ) Ale tému očkovania mám samostatne naštudovanú veľmi dobre. Stalo sa to tak, že keď som zistil, že sa na lekárov v tomto nemôžem spoľahnúť, musel som si urobiť vlastný názor v záujme mojich detí, aby som sa vedel rozhodnúť.

petot
23. okt 2011

@kocicinka V prvom rade by som vyhodil kostlivca zo skrine, inými slovami, zrušil komunistický zvyk povinného očkovania a všetky formy štátnej šikany v tomto smere. Očkovanie by bolo len odporúčané, a tie vakcíny, ktoré by boli štátom plošne odporúčané, by boli pre pacienta bezplatné, ostatné by boli pacientom hradené (tak je to napr. v Nemecku).

Povinnosť lekára hlásiť nežiaduci účinok by som zaťažil ešte aj pokutou v prípade, že by pacient preukázateľne lekára oboznámil a lekár následky nehlásil na ŠÚKL.

Potom by som prikročil k zmenšeniu záťaže detí očkovaním, a to nasledovným opatrným spôsobom:

Zrušil by som absolútne neodôvodnené vakcíny, ako napr. plošne hepatitída B u dojčiat. Potom by som zrušil z plošného očkovania vakcíny, ktoré nemajú jasne preukázaný celkový prevažne pozitívny vplyv, ako sú pneumokoky, hemofilus B a chrípka.

Ďalej, zrušil by som preočkovanie proti čiernemu kašľu u 6- a 13-ročných, pretože pre nich nemá v tomto veku už význam a má príliš krátku životnosť a priveľké riziko.

Očkovanie proti tetanu by som posunul najskôr až po 1. roku života, pretože menšie bábätko sa príliš nemá ako nakaziť (rodičia ho snáď nenechávajú loziť medzi hrdzavými klincami).

Nechal by som štát zaplatiť klinické štúdie dostupných a v praxi už ("neoficiálne") odskúšaných možností liečby záškrtu, tetanu, čierneho kašľa, osýpok, polio a hepatitídy A a v prípade úspechu by som zrušil plošné (aj odporúčané) očkovanie, pretože načo očkovať plošne proti ľahko a bezpečne liečiteľným chorobám, a rskovať nežiaduce účinky očkovania.

Polio by som z plošného očkovania možno zrušil v každom prípade, pretože sa u nása už 50 rokov nevyskytlo, a u dospelých je omnoho ťažšie než u detí, a dospelí sa napriek tomu nepreočkovávajú, hoci má vakcína obmedzenú dĺžku účinku (inaktivovaná len pár rokov), čiže ak nie sú ohrození dospelí, tak deti o to menej.

Plošné očkovanie proti mumpsu a rubeole by som zrušil okamžite, pretože pomer rizika a možného prínosu je zlý a tieto choroby sú omnoho nebezpečnejšie v dospelosti, kedy už akákoľvek ochrana z očkovania je dávno preč (ak vôbec bola), preto je prínosnejšie nechať deťom možnosť prekonať ich v detstve, kedy majú mierny priebeh, a získať celoživotnú imunitu (tieto choroby navyše trénujú imunitu a po ich prekonaní klesá napr. riziko rakoviny). Ponechal by som pre dospelé ženy možnosť bezplatného očkovania proti rubeole v prípade záujmu.

Pre posilnenie celkovej odolnosti, zaviedol by som bezplatnú dostupnosť vitamínu D3 pre každého v období od septembra do apríla a vitamínu C nepretržite. Nechal by som štát zaplatiť výskum, aké sú skutočne potrebné dávky týchto vitamínov pre udržanie dobrého zdravia.

Nechal by som PNku preplácať do výšky 90% mzdy (v Nemecku majú až 95%) a zaviedol by som povinnosť zamestnávateľa poslať zamestnanca k lekárovi v prípade, že napr. kašle alebo javí iné známky akútneho ochorenia. Pretože teraz ľudia prechádzajú choroby zo strachu o peniaze a o zamestnanie a potom sú nedoliečení, stále viac chorí a hrozia vážne komplikácie (jeden náš asi 30-ročný kolega má poškodené srdce, lebo niekoľkokrát prechodil chorobu). Okrem toho zbytočne šíria ochorenie.

brisalek
23. okt 2011

@petot Myslim, ze kdyby tohle nekdo udelal a existovalo by to ,tak tady za 20-30let budou stejne zive diskuze o tom jak zavest ockovani🙂🙂.

petot
23. okt 2011

@anehap Z hľadiska pomeru dávky k hmotnosti, nežiaduce účinky by mali byť o niečo miernejšie. Ale z pohľadu imunity, ide najmä o neživé vakcíny s obsahom hliníka. Tu má odklad očkovania po 2. roku ten význam, že by prišli až v čase, kedy už je imunita vyzrelá a už by ju nemohli negatívne ovplyvniť na celý život, ako je to teraz.

Pokiaľ ide o živé vakcíny, najmä MMR, na ktorú sa pýtaš, odloženie by malo samozrejme tiež význam, pretože spôsobujú oslabenie imunity (predovšetkým vírusy osýpok a rubeoly majú tento vplyv) takže dieťaťu niekoľko týždňov až mesiacov po očkovaní hrozia rôznorodé choroby. Deti do 2 rokov majú nezrelú imunitu a nevedia si dosť dobre poradiť s niektorými bacilmi, napr. s hemofilmi a pneumokokmi. Vo vyššom veku už majú lepšiu schopnosť sa brániť.

Ako som už písal, mumps a rubeolu by som nedával vôbec, je to kontraproduktívne. Pokiaľ ide o osýpky, tie by sa v princípe mohli zrušiť tiež, ale aby nenastala panika, ktorú zasievajú niektoré subjekty cez médiá, tak by sa najprv formálne zakotvila účinná liečba, aby mohli byť všetci pokojní a nebáli sa bežného detského ochorenia (liečba bola publikovaná už koncom 40. rokov, ale bola úplne odignorovaná hlavným prúdom medicíny).

petot
23. okt 2011

@brisalek Omnoho skôr, farmaakciovky by sa len tak ľahko nevzdali svojho stabilného príjmu 😀

petot
23. okt 2011

@martinak11mk Finta je tá, že vakcína proti osýpkam (spalničky) v mladšom veku nefunguje. 15 mesiacov je spodná hranica, kedy nastane aspoň ako-tak stabilná hladina protilátok (to samozrejme ešte nezaručuje imunitu).

Samozrejme, že dieťa je dovtedy nechránené. Ba dokonca nechránených detí bude stále viac, pretože ženy, ktoré sú dnes matkami, boli v detstve očkované, takže nedostali príležitosť prekonať ochorenie a vytvoriť si doživotnú imunitu. Očkované matky prenášajú na svoje dieťa primálo protilátok, takže deti očkovaných matiek sú vočí osýpkam v omnoho väčšom riziku, a to práve vo veku, kedy ešte ani nemôžu byť očkované.

Podobný princíp existuje aj pri čiernom kašli.

brisalek
23. okt 2011

@petot ne ty by dlouho bojovaly, ale kdyby uz prohraly, tak by tady za tech 30 let bojovaly ty maminy, jejichz deti by umrely,diky vrozene oslabene imunte, nebo nevcasne diagnoze lekare,nevcasne a nevhodne nasazene lecbe...atd., treba na zaskrt a pritom uz by skoro 100 let bylo zname ockovani a kdyby ho nechaly naockovat nikdy by nemoc nedostal....Je to oboji trochi scifi, ale neni to ani tak jednoduche jak pises ty. 100% souhlasim jen s tim poslednim odstavcem o nemocenske, ale rekla bych, ze jen u toho je 100% jistota, ze k tomu u nas nikdy nedojde 😀

petot
23. okt 2011

@brisalek Vychádzaš z predpokladu, že práve očkovanie spôsobilo ústup týchto chorôb. To je bežná predstava, ale je mylná. Tieto ochorenia vymizli v desaťročiach pred zavedením plošného očkovania. Pozri si oficiálne štatistiky úmrtnosti. Takže ak zavedenie očkovania nemalo vplyv na ich ústup, ukončenie očkovania by nemalo mať ani vplyv na ich návrat.

Vplyv má skôr systematické oslabovanie prirodzenej imunity, najmä jej rozvratom očkovaním v prvom roku života očkovaním, a tiež neprimeraným používaním antibiotík, ktoré likvidujú črevnú flóru, ako aj klesajúcou kvalitou ovocia a zeleniny, ich cenovou nedostupnosťou v potrebnom množstve, a používaním opaľovacích krémov zabraňujúcim tvorbe vitamínu D.

brisalek
23. okt 2011

@petot dobre si napsal "nemalo by mat" : me jako matku by opravdu nezajimalo, co by kdyby , kdyz bud emoje dite ohrozene na zivote.
Statistiky si rada prectu, mas nejaky odkaz. Mylsis, ze na deti nic jineho nez ockovane choroby od narozeni do dvou let nepusobi, aby si mohly vytvorit bunecnou imunitu?

takyja
23. okt 2011

@martinak11mk 1. den 15. měsíce není povolená doba. Povolená doba je 1. den následující po ukončeném 15.měsíci. Takže šedivět měla tvoje dr, protože očkovala "contra legem artis" a kdyby se tvému dítěti něco stalo, tak by mohla skončit i před soudem. I tak je to na problémy s lékařskou komorou.

petot
23. okt 2011

@brisalek Hliník vo vakcínach veľmi silno pôsobí na Th2 zložku imunity, preto sa vlastne vo vakcínach používa. Dokáže imunitný systém na niekoľko týždňov udržať v protilátkovej reakcii, pretože toto je vlastne klinický cieľ očkovania. Nejde o to, že by na dieťa nič iné nepôsobilo. Samozrejme, pôsobí. Ale telo nemôže na toto pôsobenie reagovať posilnením svojej bunkovej (Th1) imunity. Pretože pri veľkej Th2 reakcii spôsobovanej vakcínami telo nemôže rozvinúť riadnu Th1 reakciu (vidno to aj na tých chorobách, deti akoby sa nevedeli brániť ani obyčajným kašlíkom a soplíkom). Lenže rozvinutie Th1 reakcie je potrebné k dozretiu a vytvoreniu Th1 imunitných buniek. V prírode platí princíp niečo za niečo. Nemôžeme mať oboje - aj protilátky po očkovaní, aj silnú bunkovú imunitu. Kvôli neustálemu posúvaniu rovnováhy opakovaným očkovaním smerom k Th2 práve v kritickom období, Th1 sa nestihne rozvinúť a ostáva potom oslabená na celý život.

martinak11mk
23. okt 2011

@takyja Doufám, že to počítám ok. Syn je narozen 21.1.09 a 1.dávku dostal 21.4.10. Jak to tedy je?

sunysara
23. okt 2011

tož čtu vás a jde mi z toho hlava kolem, zítra máme termín na očko, tak uvidím, malý je relativně v klidu, je zdravý, nic ho netrápí tak nevím. uvidíme teda zítra.

takyja
23. okt 2011

@martinak11mk Tvůj syn dostal dávku v 1 roku a ukončených 3 měsících, tj. přesně v 15 měsících, tedy správně. Špatně jsi nahoře uvedla, že to dostal 1. den 15. měsíce (1.den 15 měsíce = den následující po ukončeném 14. měsíci), ve skutečnosti to dostal v ukončených patnácti měsících. Takže odvolávám, co jsem napsala o tvé dr s tím pochybením -vycházela jsem z tebou nesprávně uvedeného údaje o věku, když jsi napsala, že to byl 1. den 15. měsíce (ve skutečnosti to byl 1. den 16. měsíce).

martinak11mk
24. okt 2011

@takyja už jsem z toho fakt mimo🙂 omlouvám se za pochybení. Tak u nás se straší dost škaredě rozkašlal, tak jsem zvědavá co na to řekne dr. To bude boj že se zase bude odkládat. Držte mi pěsti.

martinak11mk
24. okt 2011

Tak máme přeočkování v únoru-na moji žádost. A s hlášením na hygienu je to nakonec úplně jinak, předtím jen fakt strašila - i tou sociálkou - o té dnes ani slovo. Na hygienu se jen hlásí kdo je a není naočko, aby věděli počet.Když se člověk ozve a jen nepřikyvuje, jde vše.Starší má ted náběh na laringitidu, takže očko by nepřipadalo v úvahu. A na to, že na SK se dává přeočko až v 11letech neměla ani slovo.

sunysara
24. okt 2011

@martinak11mk ahojky tak my máme po očkování

lojzina
24. okt 2011

@martinak11mk ahoj,tak super,ne?a jaka byla reakce ze chces odklad?

martinak11mk
24. okt 2011

@sunysara to bude ok, možná bude uplakanější. Musíš podávat info🙂

lojzina
24. okt 2011

@martinak11mk myslim reakci vasi dr?

sunysara
24. okt 2011

@martinak11mk budu podávat info, jako půl hodiny jsme jezdili s kočárem kolem dr radši ale ona mi to řekla i sama 😲 jsem se divila asi když videla jak jsem vyklepaná tak se lekla taky.

martinak11mk
24. okt 2011

@lojzina no řekla jsem jí, že ted je počasí na virozy, a že v zimě to bývá lepší, takže jsme s manželem dospěli k tomu, že to necháme na únor. Tak to napsala do karty, a že by to event. mohl chytit - to jsem ji řekla, že dr petráš v tom naopak problém nevidí a že by stačilo než půjde do školky. A že když je v rodině nemoc, tak rozhodně nebudu riskovat, že něco málo vím o té horní hranici....byla vnitřně krklá, pak ani neodpověděla na pozdrav. Že nejsem proti očkování, ale nechám ho tehdy, když budou všichni ok. Ani nic nechtěla podepsat. Takže vše jde, záleží jen na domluvě. A statistiku očko a nepřeočkovaných at si pošle kam chce.

martinak11mk
24. okt 2011

@sunysara byla jsi vytřepaná?🙂 to chápu. A jindy ti to neříkala?

sunysara
24. okt 2011

@martinak11mk dobrý 😀