Očkování zarděnky-příušnice-spalničky. Měly vaše děti nějakou reakci?

tiki
29. máj 2008

Holky, měly vaše dítka nějakou reakci? Mně sestra při očkování řekla, že devátý den může mít teplotu, ale trvá to prý jen jeden den. Včera to byl osmý den a Zdíša večer dostala teplotu. Měla necelých 38, dneska taky pořád nad 37 a teď večer mi přišla zase nějaká teplejší (nepodařilo se mi ji ale změřit ani rychloběžkou dokonce ani když usnula 😒 ). Trvalo to u vás taky dýl???

takyja
30. júl 2012

@petra.vavra 😕 Kde? Jak? Nespletla ses?

takyja
30. júl 2012

@sorciera24 Moru se nebojím, resp. nebojím se, že bych se jím nakazila. Cholery se bojím a je pro mne důvodem, pro který zvažuji, zda někam cestovat či nikoliv. Ne za každou cenu považuji očkování za vhodné, nicméně třeba očkování proti žluté zimnici MM absolvoval, stejně jako podávání antimalarik. Pokud by to bylo potřeba, zvážím očkování i proti choleře, popřípadě proti moru. Nevidím na tom nic špatného. Nicméně netroufla bych si srovnávat například hexavakcínu s očkování proti moru či choleře.

Jinak tvůj dotaz úplně nechápu, jako pokus o ironii nic moc.

luthien.k
30. júl 2012

No ale děvčata, co to tu vidím...? 😀

Já si myslím, že stejně jako u podávání léků, měl by i rodič u vakcín mít možnost si sám rozhodnout, zda je svému dítěti "dopřeje". Já osobně nejsem přesvědčená ani o jejich účinnosti ani neškodnosti a proto mi hodně vadí, že by mě měl do nich někdo nutit. A o tom to je.

Znám dítě, co mělo anafylaktickou reakci na Infarix Hexa, očkováno bylo, ačkoli bylo těžkým atopikem a alergikem na BKM. Výrobce totiž nedeklaruje v příbalovém letáku, že může obsahovat mléčnou bílkovinu - kasein - přesto, že ji obsahuje a což dokazují jak rozbory (výsledky mám v pfd. formátu a kdyžtak zašlu), tak reálné reakce velmi silných alergiků na BKM. Tak kde to jsme?

takyja
30. júl 2012

@luthien.k A teď se zeptám - hlásili jste SÚKLu? Co žaloba rodičů na farmafirmu?

To jsou pro mne legitimní a důrazné prostředky, jak dosáhnout narovnání nyní lehce nevyváženého stavu (ve prospěch farma průmyslu). Mne strašně rozčiluje, jak tady každý píše co všechno strašného vakcíny dělají (a že bych mohla vyprávět), ale neznám zde nikoho, kdo by hlášení SÚKLu podal, popřípadě učinil nějaké další právní kroky (snad s výjimkou slovenské skupiny neočkovačů, kteří ač s nimi zcela nesouhlasím, mají v tomto směru můj respekt, protože se snaží něco dělat..).

danielita7
30. júl 2012

@luthien.k Katko já bych měla zájem o ty rozbory kvůli naší alergii na BKM díky moc 🙂

sorciera24
30. júl 2012

@takyja vidis, tak sa dajte kludne poockovat vsetkzm moznym, ale zatial nie ste.....porovnavala som to akurat s tou obrnou (nie s celou hexavakcinou....)...moja lekarka napr. nase nez. ucinky hlasila na SUKL (a to je asi tak vsetko......si myslis, ze sa s tmy nieco robi?)...SUKL ani nik iny nic......a ano, patrim aspon k tej slovenskej skupine neockovancov (fu, takze nakoniec mam v tomto tvoj respekt....)

takyja
30. júl 2012

@sorciera24 Dobrá, ale správní orgány lze popoháně právními prostředky, ale přijde mi, že se o to nikdo nesnaží - všichni jen brblají... (ale jak říkám, na český SÚKL si opravdu stěžovat nemohu, takže třeba z mé strany nevidím důvod něco dalšího činit...).

sorciera24
30. júl 2012

@takyja neviem, ale asi si este nenahanala sprav. organy.....ja ano, je jedno aky.......proste, co sa chce sa ututle (proste na Slovensku to tak je.....)......dotahujes sa pravne, vyvalis kopu financi a nic z toho....pripady su na roky odlozene a nakoniec nedoriesene a zmatene zo stola.....na to financie uz fakt nemam a riesim to takto (ako skup. neockovancov.....)...myslim, ze sa snazime o vselijake kroky, ale je to velmi narocne......a pritom jedine, alebo to najdolezitejsie, co chceme je slobodna volba....nic viac....nech si kazdy ockuje, co chce, ale nech mna ako matku s dietatom, kt. malo nez. ucinky po ockvoani nik nenuti viac ockovat.....

luthien.k
30. júl 2012

@takyja žaloba určitě nebyla, nebylo to moje dítě, ale kamarádky, zda to hlásili, netuším, zeptám se. Jinak ty rozbory byly dělány na Infarixu, nikoli Infarixu Hexa, ale vzhledem k tomu, že v kontaminovaném médiu se pěstuje Clostridium tetani, selským rozumem si vyvozuju, že i u Inf. Hexa to bude obdobné, pokud se i zde pěstuje ten kmen stejně...

luthien.k
30. júl 2012

@danielita7 máš to v mailu 🙂

lusyy
30. júl 2012

@luthien.k Mohla bych vás poprosit do IP o sesumírování PRO a PROTI očkování MMR? respektive hlavně proti 🙂 Líbí se mě,že máte odborné znalosti. Předem mockrát děkuji.

takyja
30. júl 2012

@sorciera24 Já je naháním a pravidelně (obecně, nikoliv v souvislosti s očkováním, nenechávám si nic líbit). Mohu si to dovolit. Někdy na to nemám sílu, ale celkem pravidelně to dělám, aby systém neusnul na vavřínech.

Víš, já opravdu nechápu všechny ty nářky. My měli po očkování závažné nežádoucí účinky. Ale není nikdo, kdo by si dovolil mi cokoliv NUTIT. Odmítnutí druhé dávky MMR nebyl nakonec vůbec problém (byť jsem hysterčila - právě v důsledku zde proklamovaných problémů s odmítáním, atd.), stejně tak i odmítnutí Infanrixu Hexa a nastavení individuálního očkovacího kalendáře, který se neustále posunuje, vyhodnocuje, atd. vše dle aktuální situace. Všichni - počínaje našimi současnými lékaři, přes český SUKL, se snažili - v rámci svých možností a kompetencí pomoci.

Ano, měli jsme nějaká pochybení na začátku - špatný pediatr. Bohužel nás o stálo zbytečně riziková očkování. Ale to pokládám i za svou chybu s volbou pediatra. Očekávala jsem, že své práci rozumí. Prošla jsem si fází absolutního příznivce i absolutního odmítače očkování (podle aktuální zdravotního stavu dítěte, prostě emoce). A došla jsem do současné fáze, neboť právě s ohledem na to, čím jsem si prošla, mám pocit, že ze strany lékařů, kteří očkování rozumí, absolutně není zájem cokoliv nutit, rvát do dětí za každou cenu něco potenciálně nebezpečného, atd.

V současné době jsem spíše proti svobodné volbě, domnívám se, že by z toho vznikl chaos. Spíše jsem pro jiná opatření a pokusím se toho adekvátními prostředky dosáhnout, pokud to půjde.

sorciera24
30. júl 2012

@takyja akosi ti nerozumiem....tvoje deti/dieta preslo vaz. nez. ucinkami a ty ho najskor neockujes, potom individualne ockujes, potom chces zaockvoat pomaly aj proti cholere.....akosi sa v tom stracam 😕 ja som odmietla nasledne ockovanaia (zatial je ticho a neriesi sa to.....nasa dr. nas plne chape a podporuje), ale v inom okrese by to mozno tak nebolo......tu RUVZ nezaujima, ze tvoje dieta malo vaz. nez. ucinky........ich zaujima jedina vec....ockovat a hotovo....

sorciera24
30. júl 2012

@petra.vavra inak uz viem ten liek, kde je nez. ucinok smrt.....je to tento: http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/pil/sulpha... toto predpisali mojmu malemu cca pred pol rokom, lebo bol chory a do toho mu hnisali ocka......no hadam mu to nedam.....zvladli sme to nakoniec prirodnou liecbou (ale to je uz o inom...)....len ten liek som chcela

luthien.k
30. júl 2012

@takyja já myslím, že je také možná trochu rozdíl v přístupu tady a na Slovensku.
Já tomu taky moc nerozumím, Tvému postoji a zajímalo by mě, čeho bys chtěla dosáhnout, když ne dobrovolnosti očkování. Důkladnějšího prověřování zdravotního stavu před očkováním, imunologickými testy třeba, podrobné rozebrání rodinné amamnézy atd.? Nebo něco jiného?

@lusyy, za odborníka v tématu očkování se opravdu nepovažuju, umím řešit ekzémy u dětí, vím něco o alergiích a zajímám se o ně, proto jsem také přišla na ten kasein ve vakcínách. Ale až bude chvilka, tak napíšu 🙂

takyja
30. júl 2012

@sorciera24 Ano, mé dítě prošlo nežádoucími účinky. Zastavila jsem očkování do doby, než se vše vyjasnilo, udělaly se testy na imunitu, na protilátky, zkonzultovala jsem vše, kde jsem mohla. Tohle trvalo několik měsíců. Na základě toho všeho jsme přijali rozhodnutí, že budeme dále očkovat, vše velmi přísně individuálně... nikoliv např. podle pevných termínů, ale také podle aktuálního stavu dítěte, mj. jsem dostala nabídku očkovat za současné hospitalizace. Určitou dobu jsem v tom byla dobře ztracená, právě kvůli nepřebernému množství informací na netu..

@luthien.k Především si myslím, že je nízká vzdělanost a informovanost lékařů - pediatrů ohledně očkování (kdy ano, kdy ne - rýma, atd., popř. rodinná anamnéza), NÚ, jejich nástupu, trvání, závažnosti, atd. Vhodná by byla také větší sankcionovatelnost v případě, že nehlásí nežádoucí účinky.

Myslím, že i pediatrům by pomohla databáze nežádoucích účinků, ideálně s kazuistikou atypických a velmi závažných nežádoucích účinků spojených s trvalým poškozením zdraví / úmrtím. Protože ty kazuistiky jsou si určitým způsobem podobné, alespoň tak jak jsem zaznamenala jejich laickou publikaci.

Další - asi největší - průšvih vidím v tom, že když už závažné NÚ nastanou, tak v některých případech dojde k selhání poskytování lékařské péče v tom smyslu, že není adekvátně zasaženo a není zvrácen (dokud to ještě jde) ten těžký nežádoucí účinek. To se u některých případů stalo a je to to nejsmutnější.

luthien.k
30. júl 2012

@takyja máš tedy odvahu... Ono já tedy nevidím rozdíl v tom, jestli mi má zmrzačit dítě pediatr v ordinaci nebo očkovací expert pod dohledem v nemocnici 😅 Nicméně nevím, co přesně jste měli za potíže (četla jsem to tu asi dříve, ale těch informací je tolik, že si to nevybavuju), takže doufám kvůli malé, že ses rozhodla správně. Už máte nějaké další očko za sebou nebo vás teprve čeká?

Jak píšeš, že by se mělo změnit - stokrát ano! A k tomu svobodnou volbu 😀

takyja
30. júl 2012

@luthien.k Odvaha bych to nenazvala, spíše se snažíme do rozhodování pobrat maximum faktů a pečlivě vše uvážit. Něco už máme za sebou a další nás čeká, pokud se něco nezmění.. chtěla bych ještě tetanus a záškrt. Líbila by se mi i obrna (kvůli cestování třeba - já jsem byla v Americe, Asii i Africe a myslím, že jsou místa, která stojí za to vidět a věci, které stojí za to dělat), ale uvidíme. Taky doufám, že děláme správné rozhodnutí.

Pediatr v ordinaci vs. expert si myslím, že rozdíl je. Mj. v případě expertního dohledu lze podat premedikaci, což běžně v pediatrické praxi není.

Svobodná volba je pro odpovědné rodiče. Když vidím, kolik dětí nechodí na preventivní prohlídky, nechodí k zubaři, atd., tak nevím... Pokud by byl svět plný odpovědných a svéprávných rodičů, tak bych námitky neměla. Ale není. Můžeš namítnout, že svět není ani plný odpovědných pediatrů... a já budu muset souhlasït. Argumentace na obě strany může být nekonečná, ale můj názor pro odpovědné (viz výše) povinné očkování je jaký je.

luthien.k
30. júl 2012

@takyja je mi jasné, že částečně lze asi včasnou lékařskou pomocí zabránit některým nežádoucím věcem, ale jistě ne všem, které se mohou při očkování vyskytnout. Mimochodem, ta slova "zmrzačit dítě pod lékařským dohledem" jsem si vypůjčila z úst mojí kamarádky ( @blovitc120), jejíž dcera měla také nežádoucí reakci na očkování a rozhodla se jinak, než Ty... (snad se na mě nebudeš, @blovitc120, zlobit 🙂)

No jo, to je nekonečná debata, co je horší, jestli nezodpovědný rodič nebo lékař 🙂 Je to jako s tou slepicí a vejcem...

takyja
30. júl 2012

@luthien.k @blovitc120 Jakou reakci? Mne zajímají všechny relevantní informace, zejména u těžkých případů imunitní stav dětí před podáním očkování...

blovitc120
30. júl 2012

@luthien.k jasne, ze sa nehnevam, ja si za tym stojim.

@takyja plne suhlasim s tym, co povedala luth. Nevidim ziadny rozdiel medzi tym, ci bude dieta ockovane u pediatra alebo v ockovacom centre. Vlastne ano, v centre je to horsie. Napchaju ti decko vselijakymi preventivnymi oblbovakmi, cize aj reakcia, ktora by bola zjavna, bude potlacena. Hovorim s vlastnej skusenosti, lebo mi bolo odporucene ockovanie pod dozorom a hospitalizacia a bola som uistena, ze dieta dostane PREVENTIVNE Rectodelt, ktory mimochodom okrem ineho potlaca imunitu, takze posobi opacne. Mozno by pouzili rektalny Diazepam a nejake lieky proti epikepsii preventivne. Dakujem neprosim, nervovu sustavu poskodi u citliveho jedinca dostatocne aj vakcina, nie to este tieto lieky.
Nas pripad: dcera narodena v termine, po tazkom tehotenstve kliestami kvoli tomu, ze stracala ozvy. Mala opuch na hlavicke sposobeny tym porodom plus v tehotenstve bola zostupena 15 tyzdnov, tak jej hlava rastla uplne v porodnych cestach. Mala silnu zltacku, rozhodovali sa, ci jej budu menit krv, nakoniec nemenili (vdaka Bohu). Ale hospitalizovana kvoli zltacke na detskej JIS 2 tyzdne. Pred prelozenim z novorodeneckeho na JIS dostala bez mojho vedomia BCG napriek to u, ze mala tu zltacku a teplotu. Tomsom sa este o ockovanie nezaujimala a chcela som ockovat aj proti poteniu snad, vsak reklama na city fungovala, ak nezaockujem, dieta mi zomrie na vsetky choroby sveta. Chodili sme potom pravidelne na neurologiu kvoli tomu porodu a dcerinmu placu a vlastne vdaka neurologicke som sa zacala zaujimat o ockovanie. Ona mi povedala, ze v ziadnom pripade neockovat, lebo bude revat este viac, ved to posobi na mozog. V 14 mesiacoch sme dostali zelenu na ockovanie Hexy. Nechcela som dat, ale prehovorili ma. Reakcia desiva. Takmer tyzden horucky 40'C plus po ockovani neutisitelny plac v trvani niekolko hodin. Dcera si zacala buchat hlavu o zem, o stenu, bila sa po nej. Trvalo to niekolko tyzdnov a som presvedcena, ze hlavicka ju musela hrozne boliet, ked to robila. Takmer 8 mesiacov nepovedala jedine nove slovo, hoci prave v tom veku sa rozvija rec a dovtedy to tak bolo. Az na dovolenke v septembri zacala pouzivat par novych slov (ockovali ju v januari). Zaver od neurologocky, netoleruje pertussis zlozku, tak ockovat bez nej alebo pod dozorom v nemocnici ( tu mi vysvetlila, ako ju predpripravia, aby reakcia bola mensia, cize ako ju podla mojho chapania nadroguju, aby reakcie viditelne neboli). Odmietla som a odvtedy neockujeme, MMR nema, Hexa nedoockovana. Som presvedcena, ze jej to poskodilo mozog, hoci sa potom nakopla vo vyvoji a chvalabohu je dufam OK a poskodenie sa bud zvratilo alebo nevadi az tak, pchala som ju homeopatikami a vitaminom C v mega davkach. Nechcem vediet, ako by dopadla, keby sme vakciny dobrali podla schemy, radsej na to nemyslim. Syna uz neockujeme vobec. Tolko odo mna. Stav imunity posudit neviem, do 14m nedostala vakcinu okrem tej BCG a potom uz nic, prvykrat bola chora v 2 rokoch, mala prve sople a potom az v skolke parkrat zase sople, zhruba raz za rok ma divnu virozu, vysoke horucky bez inych priznakov, beha a lieta a nic jej. nie je, az na horucku do 40'C

zajaciq
30. júl 2012

@blovitc120 je mi z toho spatne co si napisala...aka hrozna moze byt realita.

petot
31. júl 2012

@petra.vavra Nežiaduci účinok smrť má napísaný napríklad aj vakcína MMR (obchodný názov M-M-R-II) firmy Merck. U nás sa síce očkuje Priorixom od GSK, ale žiadny dôvod na radosť tu nie je, pretože tie vakcíny majú prakticky totožné zloženie, dokonca aj použité vírusové kmene sú totožné. Takže aj nežiaduce účinky budú zrejme rovnaké.

Samozrejme, píše sa to v zahraničných verziách letáku, napr. v americkej, naše letáky sú omnoho "stručnejšie" 😠

Mimochodom, v americkom letáku sa uvádza ako nežiaduci účinok aj detská cukrovka a autizmus.

petot
31. júl 2012

@mitote Že by autizmus mohol mať genetický základ sa špekulovalo tak pred 15 rokmi. Táto téza je dávno vyvrátená. Žiadne genetické postihnutie sa nešíri rýchlosťou epidémie, a nemôže sa zakladať na mutáciách stoviek rôznych génov, a to dokonca mutáciách de novo, čiže takých, ktoré sa u rodičov nevyskytovali! http://soundchoice.us/images/June2012.pdf

De novo mutácie môžu vzniknúť napríklad pôsobením cudzorodej DNA (napríklad z buniek z potrateného ľudského plodu v MMR vakcíne), čo vedie napríklad k autoimúnnej reakcii, excitotoxicite a/alebo mitochondriálnej disfunkcii. A následne k autizmu.

petra.vavra
31. júl 2012

@petot promin, ale patrně jsi nepochopil, proč jsem to vubec psala, já jsem delší dobu v urcite skupine lidi, ktera se ockovanim zabyva a v ceskem letaku jsme srmt nenasli, proto jsme to sem psala, ja vim co se pise v zahranicnich letacich....ano, musi to by letak z USA, protoze vsechny EU pribalove letaky musi byt totozne, stručnejši...to je na povazenou ono to neni o strucnosti, ale o tom, kdo to preklada a jak to preklada a kdo to schvaluje a me spise zarazilo, ze ja jsem u nas v ČR nenašla příbalový leták, kde by se to psalo. Čekám na holky ze SÚKLu, až se vrátí z Bruselu, aby mi takový leták poslaly.... 😉

petra.vavra
31. júl 2012

@petot celá ta debata tady vzniklla ani nevím kvůli komu, ale celkově ať si každý očkuje co chce a jak chce a do koho chce, ale ať tady pak nepláče.....kolik tu "plakalo" maminek a kolik z nich něco nahlásily....toť asi vše k tomu celému co se tady odehrálo, jinak to určitě neber jako nějaké útoky, tady se to rádo stává a rádo se pak to dlouho a zbytečně škaredě řeší....kdyby šlo, všechny příspěvky v tomto tématu bych zrušila, ale to by asi admin nedělala nic jiného, protože řict kdekoliv veřejně svůj názor, je vždycky špatně, už jsem si tu nějak zvykla..... 😉

azarijka
31. júl 2012

@luthien.k ahoj prosim ta poslala by si aj mne tie vysledky o kaseini vo vakcine? vdaka velmiiii 😉

luthien.k
31. júl 2012

@azarijka napiš mi do IP mail 🙂

anehap
1. aug 2012

ahoj holky, prosím o váš názor 😉 Jsme předběžně s dětskou dr. domluvené, že necháme malou naočkovat na MMR v září , bude mít přes dva roky. Předtím necháme udělat na alergologii imunologické testy(dr. nás na ně posílá, protože malá byla v podstatě celou zimu nachlazená, nemocná, kašel, tak pro jistotu), myslíte, že pokud vyjdou v pořádku, mohly by být reakce na očkování dobré? Asi to zaručit nejde, jen jestli nemáte zkušenost s tím, že by testy byly v pořádku a přesto reakce závažné....pokud by nevyšly v pořádku, rozhodně budu dál posouvat, jak se dá, ale i když vyjdou v pořádku(což bych byla samozřejmě ráda), tak stejně budu pořád na vážkách 🤐 😢 Děkuji za názory....

sachy
7. aug 2012

Je to tady zajímavá diskuze. Já mám také velké dilema. 1.syn (4,5 roku) je autista (začal říkat první slova před půl rokem, zajímá se pouze o čísla a chodí všude s kalkulačku...je toho víc). 2.syn (2 roky) - ještě nebyl očkován MMR. Právě to řeším. Po mnoha konzulatcích s různými doktory a pročítáním relevatních informací - bych shrnula, že u autismu mohou být (u nějakého procenta případů) určité genetické predispozice, které se "spustí" právě v mnoha případech očkováním, a to jakýmkoli. Když měl jít mladší syn na očkování MMR zhruba v roce a půl, volala jsem do očkovacího centra do Motola. Doporučili mi odložit očkování po 2 roku (vzhledem k tomu, že sourozenec je autista). Nyní nastal 2 rok a já se očkování bojím, nepotřebuju mít doma autisty dva. Myslela jsem, že bych alespoń očování rozložila na monovakcíny, volala jsem teď do Motola, prý už je 3 roky nemají a dělat se nebudou. A hlavně mladší sourozenec autisty je "zdravý", takže mě ani neobjednají. Holt se zajímají už jen o ty postižené...ale postižení předcházet nemají v popisu práce. Malý jde od září do jeslí (aby byl v kolektivu s "normálními" dětmi), ale měl by být očkovaný... Zatím u všech očkování provádím metodu oddalování, posouvání termínu, zavolám, že je nemocný atd., alespoň se nervová soustava stačí zase dovivinout. Máte někdo zkušenosti s tím, že dítě naočkovat MMR nedáte a kdo potom po vás jde a jaké jsou následky?? Co byste dělali na mém místě?? Jinak pro "anehap" - mladší syn je také pořád nemocný, tento čtvrtek jdeme na alergologii a imunologii, vaše dr. je dobrá, že vás tam posílá, počkejte na výsledky a pak oddalujte 🙂 a pak sama dál nevím....