Očkování zarděnky-příušnice-spalničky. Měly vaše děti nějakou reakci?

tiki
29. máj 2008

Holky, měly vaše dítka nějakou reakci? Mně sestra při očkování řekla, že devátý den může mít teplotu, ale trvá to prý jen jeden den. Včera to byl osmý den a Zdíša večer dostala teplotu. Měla necelých 38, dneska taky pořád nad 37 a teď večer mi přišla zase nějaká teplejší (nepodařilo se mi ji ale změřit ani rychloběžkou dokonce ani když usnula 😒 ). Trvalo to u vás taky dýl???

ined77
4. jan 2010

kam.zyk 🙂...v naší rodině má alergii(pylovou) jen švagrová,sestra mého muže.tenkrát naše dr.říkala,ať ten fenistil podám,prý jako prevenci...myslela jsem,že je to třeba i proti té teplotce.

bereninka
4. jan 2010

Holky, má nějaký smysl vakcínu oddalovat? Myslíte, že starší děti mají pak menší reakci? Nebo do toho mám jít v teď v 15. měs.?

V 17. měs máme jít na 4. hexa, trochu jsem uvažovala, zda do této vakcíny nejít potom?

Jinak 1. února začínáme chodit na cvičení. Jak dlouho po té vakcíně se nesmí do kolektivu?

shaula
4. jan 2010

Bereninka - taky jsme hexu očkovali později, ale doktorka nám napřed naočkovala poslední hexu (v 15 měs.) a teprve potom MMR (v 16 měs.). Já bych to asi radši odložila... Už vzhledem k tomu, že MMR mi připadá náročnější, tak bych radši naočkovala "lepší" hexu a teprve pak po nějaké době "horší" MMR...
Osobně nevidím důvod k omezování jakékoli činnosti. Pokud je dítě OK, není po očko třeba unavené, spavé apod., tak bych do cvičení klidně šla (my jsme byli očkováni v úterý a v pátek jsme ve cvíču byli, chodíme už od 2 měsíců a nikdy jsem to neomezovala kvůli očku).

chiwule
4. jan 2010

ahojda, příští týden máme jít na tohle očkování, vč. ještě neštovic v jednom, no a naše malá má rýmu, více-méně celej podzim a zimu, mudra jí dělala i výtěry z nosu a nic tam nenašla... pořád jí teče z nosu, stále odsáváme a tak zvažuju, jestli příští týden očkovat nebo ne... no hlavně nevím, co s tou rýmou počít... co myslíte?

shaula
4. jan 2010

Chiwule, poraď se s doktorkou, ale já osobně bych to odložila. V době, kdy organismus bojuje s infekcí, není vhodná doba pro očkování...
Nemůže ta rýma být alergického původu?

vercak.
4. jan 2010

chiwule - a nemůže mýt rýmičku k zoubkům??? Malej jí teda k zubům má a jedna známá tady z Koníka to má s chlapečkem to samý. taky měl při zoubkách pořád rýmu. Mýmu Robíčkovi teda teče jen taková vodnatá. Dneska jsme zrovna byli na priorixu tetra, tak jsem zvědavá, jestli se dostaví nějaké reakce.

jabber
4. jan 2010

chiwule - kvůli rýmě odložit, dítě by mělo být absolutně fit 😉 a rozumná mudra malou při rýmě ani nenaočkuje.

Já bych to neviděla ani tak na omezení kolektivu jako spíš mi přijde po očkování - a speciálně po tomhle, kdy můžou reakce klidně začít až 12. den - nevhodná ta fyzická zátěž 😉

chiwule
5. jan 2010

holky, díky za názory, určo se poradím s mudrou...
jinak jsem netušila, že by to mohlo být k zubům! je fakt, že té naší treperendě teď mohutně rostou, v podstatě každých 14dní jeden...
a ještě nám chybí jeden prevenar, nebylo by lepší dát nejdřív ten a pak tu vakcínu? mudra to chce udělat opačně až po vakcíně, prý do týdne... no ale to se mi moc nezdá, když píšete, že reakci na očkování může mít i 12tý den...

jabber
5. jan 2010

chiwule - problém je, že nemůžeš s určitostí říct, že má rýmu kvůli zubům, to nemůžeš vědět, tu jistotu prostě nemáš 😅

Prevenar do týdne po Priorixu? 😕 to určitě ne, mezi očkováními musí být odstup! Myslím, že minimálně měsíc. Jinak je asi jedno v jakém pořadí se to dá, jestli dřív Prevenar nebo Priorix.

cora73
5. jan 2010

13 kroků k bezpečnějšímu očkování

Image

Je naší rodičovskou přirozeností, že chceme pro svoje děti jen to nejlepší. Aby byly zdravé, šťastné, úspěšné. Pro každého z nás ale vede k tomuto cíli jiná cesta. Zatímco štěstí a úspěch v životě mohou znamenat pro každého velmi odlišné věci, zdravé dítě si představujeme víceméně stejně. I ke zdraví se však dá dospět různými cestami, upřednostňujeme postupy, které jsou našemu myšlení nebo životní filozofii nejbližší. Jednou z cest je i očkování dětí. Není úlohou o.s. ROZALIO rozhodovat, která cesta je ta správná, není naším úkolem někomu diktovat, zda je očkování správné nebo nesprávné. Chceme, aby se rodiče mohli rozhodovat sami. Neodsuzujeme toho, kdo očkování odmítá úplně, ani toho, kdo věří, že díky očkování bude jeho dítě zdravější. Pro ty rodiče, kteří se rozhodli svoje děti očkovat, máme připravených několik rad, které by jim mohly pomoci projít očkováním co nejbezpečněji.

1. Než se rozhodnete, zda vůbec chcete očkovat, ujasněte si, které nemoci jsou pro Vás skutečně nebezpečné svým průběhem, reálným počtem komplikací, výskytem nebo možností přenosu. Důležitý je i fakt, zda je možné dané onemocnění vyléčit a jaká je náročnost léčby pro dětský organismus;

2. Zjistěte, jaké vakcíny jsou u nás proti danému onemocnění k dispozici, co obsahují (ve všeobecnosti se považují za bezpečnější vakcíny obsahující neživé viry a bakterie (inaktivované), případně jen jejich části (acelulární), co nejmenší množství toxických přídavných látek) a jak časté jsou na ně negativní reakce. Porovnávejte pravděpodobnost nežádoucích reakcí po očkování s výskytem daného onemocnění nebo jeho komplikací. Téměř všechny příbalové letáky vakcín schválených Ministerstvem zdravotnictví ČR najdete například na adrese www.vakciny.net;

3. V případě, že Vám z nějakého důvodu u nás dostupná vakcína nevyhovuje, ale vyhovuje Vám ta, která je schválená v zahraničí, můžete si ji dovézt. V takovém případě ale kromě samotné vakcíny budete hradit i její aplikaci u pediatra. Váš pediatr je povinen o aplikaci u nás neschváleného přípravku podat hlášení Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL);

4. Dobře si prostudujte příbalový leták nebo souhrn údajů o přípravku (SPC) k vybrané vakcíně a zkontrolujte, zda u Vašeho dítěte není vakcína kontraindikovaná;

5. Když už máte představu, proti čemu a čím očkovat, zvažte, v jakém věku je Vaše dítě danou nemocí nejvíce ohrožené, naočkujte ho tedy tak, aby bylo očkování pro něho skutečně přínosné (většina očkování chrání po dobu 2-10 let);

Asi nejlepší a nejpřehlednější je projít si všechna očkování, povinná i nepovinná, jedno po druhém a jednotlivě si pro každé očkování zodpovědět předcházející otázky. Informace o očkování a komplikacích s ním spojenými čerpejte z vícerých, nejen očkování propagujících zdrojů a výzkumů. V této chvíli byste měli mít určitou představu, proti čemu, čím a kdy chcete očkovat. Jak ale najít tu nejlepší dobu pro očkování?

6. Dítě by mělo být při očkování 100% zdravé, to platí i pro dobu asi dvou týdnů před očkováním. Za zdravé dítě považujeme to, které nesmrká, nekašle, a to ani při nezvýšené teplotě;

7. Důležité je, aby i sourozenci nebo jiní rodinní příslušníci, žijící v jedné domácnosti byli zdraví. V opačném případě je velmi pravděpodobné, že je Vaše dítě v inkubační době daného onemocnění;

8. Ne vždy je jednoduché, obzvlášť v zimním období, najít u dětí delší časový úsek bez rýmy. Proto, pokud Vám to situace umožňuje, odložte očkování do období, kdy je menší pravděpodobnost různých viróz;

9. Kromě fyzického stavu je důležitá i celková pohoda dítěte. Očkování je lepší odložit v případě, že Vašemu dítěti rostou zoubky, stěhujete se nového prostředí, právě jste přestali kojit, narodil se mu sourozenec, nastupuje do školky nebo Vaše rodina prochází jinou významnou změnou či problémy;

Předpokládejme, že jste se úspěšně dostali od rozhodnutí až k činu a Vaše dítě je pediatrem naočkované. V tom případě:

10. Zůstaňte po očkování s dítětem 30 minut v čekárně lékaře. Mohlo by se totiž stát, že upadne do anafylaktického šoku. Je to sice velmi výjimečná reakce, ale velmi nebezpečná a bez okamžité reakce lékaře může skončit smrtí (old.sukl.cz/_download/cs01dulupoz/2006/anafylaxe20060815.rtf);

11. Následující dny dítě pečlivě pozorujte a každou odchylku od normálního stavu hlaste pediatrovi jako nežádoucí reakci. K nežádoucím reakcím patří i mírně zvýšená teplota nebo jakákoliv malá kožní reakce. Pediatr by měl správně vyplnit hlášení o nežádoucím účinku pro Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), většinou se tak ale neděje (podle informací SÚKLu hlásí lékaři jen 2% nežádoucích účinků). V případě, že ho pediatr odmítne podat, můžete hlášení o nežádoucím účinku podat sami na adrese: http://www.sukl.cz/hlaseni-podezreni-na-nezadou...

12. V léčení nežádoucích účinků po očkování má dobré výsledky například homeopatie. O podání homeopatik se poraďte se zkušeným homeopatem; Je otázkou, zda např. při zvýšené teplotě okamžitě podávat antipyretika nebo nechat tělo, které evidentně s něčím bojuje, pracovat bez vnějších zásahů (samozřejmě jen do té doby, dokud neupadá do vážného stavu) a tak podpořit jeho obranyschopnost;

13. I v případě, že dodržíte všechny zásady se může stát, že se u Vašeho dítěte objeví vážné nežádoucí účinky. Jejich kompletní seznam najdete v příbalovém letáku vakcíny. Mohou mít podobu vysokých horeček trvajících několik dní, zpozorujete, že se zdravotní stav dítěte po očkování dlouhodoběji zhoršil nebo z nějakého důvodu budete mít pocit, že očkování Vašemu dítěti nesvědčí. Někdy po vakcinaci propukne u dítěte onemocnění, proti kterému bylo právě očkované. Tehdy zvažte přerušení a odklad očkování až do doby, kdy bude možné dítěti vyšetřit stav imunity (přibližně ve 3 letech věku) a o dalším očkování se poraďte s imunologem. Odložení očkování do vyšetření imunity zvažte i v případě, že se s vážnými nežádoucími účinky setkal starší sourozenec Vašeho dítěte.

Věříme, že Vám naše pokyny pomohou projít očkováním dětí co nejbezpečněji. Přejeme všem rodičům a jejich dětem mnoho zdraví.

o.s. ROZALIO – Rodiče za lepší informovanost a svobodnou volbu v očkování

kam.zyk
5. jan 2010

Ined, Fenistil - pokud je v rodině byť slabá atopická zátěž, jako v případě tvého syna - můžeš podat- je to prevence alergické reakce, nikoli teploty, která s alergickou reakcí nesouvisí. Fenistil je antihistaminikum, takže případnou vyrážku, kopřivku a podobné atopické projevy může pomoci do jisté míry (závislé na míře atopie) zmírnit. Hodně zdaru!

martimarti
5. jan 2010

Chiwulw, kamarádka měla naprosto totožný problém, celý podzim rýma, výtěry negativní a doktorka je očkovala. Také se mi to nezdálo 😒 , radila jsem jí odložení, ale nakonec očkovali a měli negativní reakci, jednu noc vysokou teplotu a pak v pohodě. Pokud jsi byla u doktorky a dělali vám výtěry a jsou negativní, pak snad doktorka ví co dělá 😉 Ale chápu, je to blbý pocit, za sebe bych také váhala 😒 😒
Takže jsem ti vlastně neporadila, jen napsala tuto zkušenost 😉

mikulka
7. jan 2010

Holky, jak se jmenuje homeopatikum, které se dává proti reakcím po očko? A jak se bere?

mikulka
7. jan 2010

Jinak my nebudeme díávat neštovice, jen priorix, ale dr. ho dlouhoodbě nemá!!! Vaše dr. mají priorix? Prý je nějaký výpadek

mikulka
7. jan 2010

Holky, co je prosím potencovaná vakcína MMR?

mikulka
7. jan 2010

Ještě jeden dotaz, kočky, čtu o té vakcíně a jsem dost zhrozené. Je pravda, že se po ní může objevit autismus? Nebo jsem to špatně pochopila a objeví se jen, když jej už dítě v malé formě má?

ined77
7. jan 2010

kam.zyk 🙂 ...moc děkuji 🙂 .snad to proběhne bez větších problémů 🙂 .

vercak.
7. jan 2010

Tak v pondělí jsme teda byli na očku, to už jsem psala. reakce zatím žádné, jen v pondělí a v úterý měl takovej žlutej průjem. No čekáme, co se bude dít v následujících dnech 😒

eliota
8. jan 2010

Holky, to je pravda s tím autismem, jak psala mikulka? Dost mne to vyděsilo!

denduska
8. jan 2010

mikulka, eliota - tu mate odkaz na ten autizmus - ja ked som to citala, takmer ma porazilo 😕 Ale rozhodne to neberte tak ze kazdy po mmr ostane autistom, ale naozaj sa stava ze detom sa to prejavi po tej vakcine - mozno je to naozaj len casova suvislost, mozno nie. Ten clovek co toto pisal nie je vraj odporcom ockovania. Prejavy autizmu sa ale po ockovani vacsinou docasne zhorsuju, ci uz to vakcina vyvola alebo nie.

http://rizikaockovania.sk/dok/vran/MMR_regresiv...
http://rizikaockovania.sk/dok/vran/MMR_regresiv...

mikulka
8. jan 2010

Ale to se u zdravého dítrěte snad stát nemůže ne, pokud nemá autismus aspoň částečně od narození?

denduska
8. jan 2010

no ja mam znamu ktora tvrdi ze ona uz od zaciatku tusila ze nieco nie je v poriadku u dcerky..cize tam to urcite nebolo z vakciny, z hocijakej. Ale su vraj aj pripady kedy sa dietatko uplne normalne vyvija a zrazu hop...a prestane rozpravat a postupne je z neho autista...to je ten atypicky autizmus, toho je ovela viac nez toho "od narodenia" to je tak 4 na 10000 deti... bohvie co to vyvolava, kazdopadne net je plny burlivych diskusii ohladom mmr a autizmu...pravda bude niekde uprostred... 😒

schwarzovka
8. jan 2010

holky s tím autismem jsem se taky bála...páč syn hned přestal mluvit a celkově se vrátil ve vývoji na zpět, půl roku jsme nezaznamenali skoro žádný pokrok, splňoval 80% autistických rysů...naštěstí se z toho dostává i v mluvení dělá pokroky a auti. rysy pomalu mizí...nic to nemění na tom, že už druhou vakcínu mmr nedostane 😉

schwarzovka
8. jan 2010

ještě jsem chtěla dodat, že do té doby se vyvíjel naprosto v pořádku, dokonce byl spíše rychlejší než jeho vrstevníci... 😉

cora73
8. jan 2010

mne sa tak maly zasekol po druhej Hexe,zrazu bol v polroku ako narodene babatko,ani usmev,dovtedy mamakoval,dzavotal,potom zrazu ani e nepovedal.. ☹ ,uplne zamrzol,trvalo to cca 2 mesiace...Bolo mi povedane,ze jeden rozvoj potlaca druhy,cize ak zacina chodit,to potlaci do uzadia rozvoj reci-co mi pride ako totalna blbost,nakolko v 6 m nemal co zacat chodit,to zacal v 10 m..
v kazdom pripade u nas sa MMr-ka konat nebude...

pestujeme si generacie zavisle na vakcinach,priroda sa nam vypomsti,ved kolko je alergii v poslednych desatrociach,pomaly neexistuje clovek,co by nebol na nieco alergicky...

ja neviem,skuste si prestudovat aj druhu stranu vakcinacie a zvazit pre a proti,nikto nema pravo hrat sa na Boha a povedat,ze je to bezpecne a ze jedine nasledky su slabe horucky a bolestive miesto po vpichu...

alebo ze tragedia jednotlivca je menej,ako prinos pre spolocnost...

skuste to povedat mamicke dietatu,postihnuteho po ockovani... ☹ ☹ ☹

pattie
8. jan 2010

holky, dotaz, malá je 11 dnů po očkování na příušnice a v noci měla horečku, teď po obědě taky... ale jinak papá je veselá, hraje si. Myslíte, že to ještě může být reakce? A co dělat? Dávám jí čípky Paralenu a asi počkám, jestli z toho nebude nic víc....

mikulka
8. jan 2010

Holky, a co název toho homeopatika, jak se jmenuje?

Jinak budu očkování oddalovat.

Můžete mi ještě někdo říct, zda je rozdíl mezi mmr a priorixem, to jsou různé očko látky, nebo jak?

artuse
8. jan 2010

mikulko, nám homeopatka doporučila tato homeopatika: Silicea CH9 a Thuja CH9, ale mám trochu nepřesně napsané dávkování, psala jsem si to v rychlosti 😅 je to pravděpodobně 2x denně 2 kuličky 3 dny před očkem, v den očka a tři dny po očku, a kdyby byla reakce dávat ještě dál...ono to dávkování se liší homeopat od homeopata...nemám to ale odzkoušeno, očkování taky oddalujem, nemáme ještě ani první dávku

mezi mmr a priorixem rozdíl není, priorix je název vakcíny, mmr je zkratka - první písmena latinských názvů těch nemocí proti, kterým priorixem je - morbili=spalničky, mumps=příušnice, rubeola=zarděnky.

a k tomu autismu bych uvítala, kdyby se vyjádřil někdo renomovaný, když tu čtu ty reakce a následky, tak mám taky nahnáno

mikulka
9. jan 2010

Artuse, moc díky.
Já chci ještě zavolat jedné doktorce do kojeňáku, kam jsme chodili na praxi a zeptat se jí na názor. Abych měla víc názorů. Pak dám vedět, co říkala.

A co říkaly vaše dr. na ten případný autismus?

artuse
9. jan 2010

mikulko, tak dej pak vědět, co dr. říkala...já jsem naší pediatričce rovnou řekla, že chci očkovat až na dvou letech a zatím jsme ještě neočkovali, protože je malá pořád nějaká nachlazená...
jinak o případném autismu v souvislosti s vakcínou jsem s naší dr. nemluvila, ale pokoušela jsem se o tom mluvit s naší imunoložkou-alergoložkou, ale ta na to neslyšela a dala mi přednášku, jak je očkování prospěšné, a že, kdyby maminky neočkovaly, byly by tu zpět epidemie spalniček, atd., tož tak...akorát teda zdůraznila, že dítě musí být při očku naprosto zdravé...