Očkování zarděnky-příušnice-spalničky. Měly vaše děti nějakou reakci?

tiki
29. máj 2008

Holky, měly vaše dítka nějakou reakci? Mně sestra při očkování řekla, že devátý den může mít teplotu, ale trvá to prý jen jeden den. Včera to byl osmý den a Zdíša večer dostala teplotu. Měla necelých 38, dneska taky pořád nad 37 a teď večer mi přišla zase nějaká teplejší (nepodařilo se mi ji ale změřit ani rychloběžkou dokonce ani když usnula 😒 ). Trvalo to u vás taky dýl???

didi35
27. jún 2011

@musko preco je nurofen lepsi ako panadol?

bobocka
27. jún 2011

@musko ja som sa na to pytala asi 3 nezavyslych od seba pediatrov a ani jeden mi nepotvrdil,ze panadol by znizoval ucinok vakciny,resp by sa "bil" s vakcinou a ze teda je akoze nevhodny pri stahovani teplot po ockovani(ak si toto tym myslela).pokial ma dieta vysoke horucky a dieta na nurofen nereaguje,nepomahaju ani vlazne sprchy ci zabaly,tak predsa matka nemoze dalej cakat 6 hodin na podanie nurofenu.nejak tu teplotu zrazit musi a panadol je v pohode.teplota sa nema znizovat do 38-38,5.ak je vyssia ako 38,5 tak uz musi matka dietatku pomoct.to je znak,ze telicko si s nou uz samo poradit nevie.pre deticky su lepsie capiky ako sirupy.nezatazuju tak pecen.ale zas ak sa dietatko do 20min po podani capiku pokaka,tak matka nema istotu,ci telicko uz stihnlo ucinne latky s capiku stravit.sirupy su zas hnusne sladke a deti ich niekedy vyvratia.takze je to dost individualne.niektore deti znasaju lepsie capik,ine sirup.mne doktorka poradila drzat capiky v chladnicke,ked taky studeny podam dietatku,tak uz aj tym stahujem teplotu.podanie diazepamu ako prevencia febrilnym krcom je neucinne pri detoch,ktore este febrilne krce nemali.je to zbytocne.pri teplotach treba telicko ochladzovat,to vsak neznamena,ze hned matka zabali dieta do ladovej plachty.taketo prudke znizovanie teploty moze prave tie febrilne krce navodit.staci ak sa dietatko osprchuje o par stupnov chladnejsou vodou ako je jeho teplota.a takisto to plati aj pri zabaloch.voda ,do ktorej plachru namocime ma byt o 3-4 stupne chladnejsia ako teplota telicka.uz aj tych par stupnov dole telicko ochladzuje.a ochladzovat treba hlavne trup a teda najdolezitejsie organy-srdce pluca.treba dbat na dostatok tekutin.ak do 24hodin dietatku teplota neklesne,mala by sa matka radit s lekarom.ja sa radim aj skor.to neznamena,ze idem s malym k doktorovi,proste zavolam,opisem teploty,moj postup znizovania teploty a pediatricka bud navrhne nieco ine,alebo mi potvrdi moje znizovanie teploty.

piacere
27. jún 2011

@bobocka moja pediatrička mi ale napr. vravela, že hneď ako prídeme domov, mám dať malému panadol... preventívne.... 🙄

bobocka
27. jún 2011

@piacere ja by som dietatu preventivne ziadne lieky nedavala.pride mi byt trosku divne preventivne do maleho telicka chemiu pchat.ked teplota vystupi,tak vtedy sa s nou popasujeme.ono panadol je aj proti bolesti a preto ti podla mna pediatricka odporucila hned podat,aby babo nebolelo miesto vpichu.niektore deticky s tym maju problem.placu,miesto vpichu sa im trochu zapali.moj syn s tym vsak nikdy problem nemal.ja som preventivne nepodavala.ale zas ak by si ty mala byt kludnejsia,tak daj nejaku polovicnu davku. 😉

musko
27. jún 2011

@piacere - práve to preventívne je absolutne nevhodné
Panadol viac zaťažuje pečeň/játra
@babocka - čo pediater, to názor, a čo matka, to iný postup
Ja teplotu nechávam tak, pokiaľ dieťa netrápi aj niečo iné - nap. boľavé ucho, aj do 39,5 stC. Dávam veľa piť, dieťa je málo oblečené a riadim sa jeho potrebami - buď leží, alebo nosím, proste podľa dieťaťa...... Panadol nedávam, resp. dala som pár krát a účinok bol prakticky nulový...... Zásada je - neznižovať teplotu, ak sú studené ruky a nohy. A dobré rady, čo a ako pri teplote sú na stránkach Welledy.

bobocka
27. jún 2011

@musko moj misko mal teploty,naozaj vysoke teploty ,len raz a skoncili sme s laryngitidou v nemocnici. ☹ za jeho 21mesiacov som mu znizovala doma teplotu asi 2x vseho vsudy.netreba.ked ma nahodou zvysenu teplotu(co nebolo ani nepamatam),tak sa dojci o zivot a to u nas skvelo zabera 🙂

musko
27. jún 2011

@babocka - no veď to je len dobre, že je malý zdravý- a o tekutiny si dieťa povie samo :o)

takyja
27. jún 2011

@piacere Tady je informace o studii, která hovoří o tom, že preventivní podávání paralenu vzápětí po očkování snižuje jeho účinnost: http://www.novinky.cz/veda-skoly/181727-paracet...

didi35
28. jún 2011

Na teploty dobre zaberaju zabaly zapasti a clenkov vodou s jablcnym octom. Ja som nechala teplotu do 39,5 C.

terezice
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lojzina
15. aug 2011

@kam.zyk ahoj,muzu mit dotaz:malemu je 17 mesicu,atop.ekzem,v souc.dobe bez flicku,cisty,jen sussi,pozit.BKM,vysadili jsme mleko a mlecne vyr.,na vejce nereaguje.A ted-dr me tvrdi ze je to bezpecne,ze se alergici bezne ockuji,me se do toho moc nechce,mam divny pocit kt.je jeste umocnen ctenim tady teto diskuze,proste mam o maleho strach....nechci byt za nezodp.matku kt.odmitne ocko(tim netvrdim ze matky ktere odmitnou,jsou nezodpovedne),ale proste me neco brzdi...Navic ted malemu lezou zuby,vice kaka ale bez teplot,zkratka uplne fit neni....takze to zas dlozime...Jak dlouho s to muze odkladat,ja nevim jak to vubec je s tim ockovanim....Dekuju za nazor 🙂

takyja
18. aug 2011

@lojzina Ahoj, snad nevadí, že odpovím taky. Malá alergik sice není, ale já jsem silný a predispozice rozhodně má. Po hexavakcíně a prevenaru se jí vždy vysypal ekzém (na tu souvislost jsem přišla až až... protože se osypávala s mírným odstupem). Sice ano, alergici se běžně očkují, ale...
Já jsem byla silný zastánce očkování, teď už jsem teda na vážkách, ale pokud z dítěte nemám dobrý pocit, nenechala bych ho očkovat v žádném případě (taky jsem s tímhle teď nastoupila před poslední hexou, že ne... kecy sester ze sesterny mě teda pěkně vytočily, grrr) - protože já jsem odpovědná za své dítě, nikdo jiný.
Odkládat můžeš teoreticky do nekonečna (právně), nicméně pokud chceš MMR očkovat, pak podle lékařů je batolecí období dobré kvůli dobré imunitní odpovědi na očkování, které třeba v 6 letech už není.

lojzina
19. aug 2011

@takyja ahoj...moc diky za odpoved...nechavam si to jeste projit hlavou 😒

lojzina
19. aug 2011

@takyja jeste sem slysela nazor ze pred nastupem do kolektivu aspon...takze ve 3 letech.No nevim,dr meporad rika ze ten priorix je setrnej 😒

takyja
22. aug 2011

@lojzina Bohužel to rozhodnutí musíš udělat sama a nikdo ti nedá 100% odpověď.

My Priorix měli taky, dokonce Tetru. Kamarádi doktoři mě za to pochválili (vč. toho, že ty silné reakce svědčí o dobré imunitní odpovědi), ale když jsem viděla malou, jak je jí po tom strašně zle, tak jsem se sama sebe ptala, zda jsem udělala dobře a vyčítala jsem si kdovíco .... ☹
Čím více bude hledat informace, tím víc zjistíš, že toho moc nevíš.. a přesně neví ani lékaři (dle mého mínění).

lojzina
22. aug 2011

@takyja ahoj...no prave,sama,to je to co nevim,dat nedat.Navic ted chytl nakozu strevni prihodu,trva to uz 10 dnu,2 dny mel vysoke teploty a uz nema,ale kaka jakoby vic dal...ve vyterech nic nebylo,dr to uzavrela jako letni virozu a berem ercefuryl.takze ocko opet odlozeno... 😔 .Myslis ze ta tetra je lepsi?

hojda
22. aug 2011

@lojzina TAk já bych teda do tetra nešla. Neštovice se dají doočkovat, kdykoli zvlášť a pokud nevíš, jak bude na tuto vakcínu dítě reagovat, tak bych mu tam nic navíc nepřidávala. U nás všechna očkování ok, jen tohle nám dalo zabrat. 14 dní po očkování začal v noci šíleně vyvádět, nevěděl, kde je, jen křičel ne ne ne a chtěl pořád někam utíkat pryč. Je to jediná živá vakcína, takže je to opravdu dost zátěžové očkování. Počkala bych až budu úplně fit.

lojzina
22. aug 2011

@hojda mam z toho hlavu jak patraci balon 🙄

hojda
22. aug 2011

@lojzina To chápu🙂. Z jedné strany člověk slyší očkovat očkovat z druhé strany zase neočkovat neočkovat, ale nakonec jsi to ty, kdo si musí vybrat.....☹. Třeba to očkování na TBC, nejdřív to musely děti dostat hned 4. den po porodu a teď najednou je to nepovinné??? To je sakra velký rozdíl, ne?

lojzina
22. aug 2011

@hojda je to divny toto....

No ja pockam jak se vylize tady z tech prujmu ,je fakt ze kdybych neotvirala internet,nic bych ted neresila 😅 😔

sunysara
22. aug 2011

tak já jsem si řekla, že tetra dávat určo nebudu mám strach z reakce z normálního priorixu. fakt me to děsí. tak snad to zvládneme i když bych to nejradši odsunula až až. no uvidíme.

petot
22. aug 2011

@lojzina Nepodceňuj intuíciu. Je to najdokonalejší nástroj, ktorý má matka na to, aby pochopila, čo jej dieťa potrebuje, v čase, kedy jej to ešte nevie povedať. Lekár nič podobného nemá a dieťa vidí 5 minút za štvrť roka, Ty si s ním 24/7. Nikto dieťa nepozná lepšie ako Ty. Nikto si nedokáže všimnúť drobné odtienky v jeho správaní a dedukovať príčinu. Lekár pozrie do hrdla a povie "je zdravé" ale Ty vieš, že niečo nie je v poriadku. Nepodceňuj intuíciu.

Pred očkovaním môžeš premýšľať koľko chceš a ak dáš vakcínu neskôr, nič sa nedeje. Odložíš o rok - stále sa nič nestane. Odložíš o dva - je to jedno. To je vakcína proti relatívne ľahkým detským chorobám, ktoré je najlepšie prekonať v detstve a získať doživotnú imunitu, to vakcína zaručiť nemôže, tohto roku ste mali v Ústeckom kraji epidémiu mumpsu, väčšinou ochoreli očkovaní tínedžeri.

Uvedom si, že keď už zaočkovať dáš, tak naspäť sa to už nedá vziať. Koľko som už čítal príbehov "ja som cítila, že tú vakcínu nedať, lekár ma prehovoril, dala som, dieťa na to doplatilo, prečo som neodolala, prečo som len viac nepátrala, prečo sa to nedá vrátiť späť"...

Priorix je veľmi šetrný... ó áno, to preto, že keď dieťaťu ublíži, tak doktor povie "vakcína za to nemôže" (tá je predsa veľmi šetrná)... a tak dokola. Nepátra, ako sa dieťaťu vodilo pred očkovaním, ako po ňom (že bolo zrazu každý mesiac choré, že sa zmenilo správanie, že stratilo šikovnosť, že niekoľko týždňov plakalo apod). Teplota, plač, to je nič. Čo ten plač znamená, bolí dieťa šialene hlava, končatiny, rozmazalo sa mu videnie, vie to niekto? A potom povie, že "za 30 rokov praxe som nemal žiadny nežiaduci účinok". Hovorí sa tomu selektívna slepota.

Uvedom si, prosím, že vakcíny sú farmaceutický produkt ako každý iný, nič viac, nič menej. Sú vyrábané za tým účelom, aby firma zarobila. Nič viac, nič menej. Keby vymysleli vakcínu proti ranným prdíkom, stav sa, že za niekoľko rokov by sa stala odporúčanou a o pár ďalších povinnou. Tak ako mnohé iné úplne zbytočné vakcíny, ktoré dnes dostávajú naše deti (ak to pravda dovolíme). Tak to proste je.

Ako rodič máš povinnosť starať sa čo najlepšie o svoje dieťa. Tak keď máš pochybnosť, diskutuj, študuj (napr. vo fóre "nesúhlas s povinným okovaním" máš stovky strán informácií a svedectiev). Rozhodni sa podľa svojho najlepšieho vedomia (nie NEVEDOMIA!) 😉 Je to Tvoje dieťa, spolieha na Teba, urob to preň. Nestrkaj hlavu do piesku, aby si si ju potom nemusela búchať o múr.

lojzina
22. aug 2011

@petot diky za nazor.Ted su uplne v .... 😔 .No pravdou je, ze hodne me ovlivnil net,kde sou spise negat.informace,ja se momentalne prikladam k neockovani,no.

Co kdyz to nedam,to ockovani?

petot
22. aug 2011

@lojzina Tak riziko nežiaducich účinkov zredukuješ na 0. A !!!AK!!! očkovanie chráni pred ochorením, ako bez dôkazu tvrdia propagátori očkovania (čomu ja nie som náchylný uveriť), tak mierne zvýšiš riziko, že dieťa v detstve dostane niektoré mierne detské ochorenie. Ak sa na to pripravíš, a získaš o tých ochoreniach základné informácie, tak to nemusí byť nejaký veľký problém a aspoň získa imunitu pre dospelosť, kedy sú tie ochorenia závažnejšie (a kedy vakcína už tak či tak stráca efekt aj prípade, že vôbec niekedy nejaký mala).

Ono oficiálne sa tvrdí, že tie ochorenia sa už takmer nevyskytujú (lebo ich predsa vytlačilo očkovanie, aspoň tak sa to podáva verejnosti, hoci štatistiky hovoria niečo iné). Takže ak by to bola pravda, tak sa predsa nemusíš báť, nemáš sa odkiaľ nakaziť 😉 Skutočnosť je taká, že sa vyskytujú, ale mnoho prípadov sa jednoducho nehlási, pretože ich lekári skryjú pod príbuzné diagnózy. Vyrážky majú stovky rôznych príčin a ja viem o prípade, kde polovica škôlky dostala niečo, čo vyzeralo úplne ako osýpky a malo aj typický horúčkový priebeh, ale lekári to diagnostikovali ako "potničky" alebo "alergiu na slnko". 😝 Veď predsa tie deti boli očkované, tak nikoho by ani nenapadlo zamyslieť sa, či to náhodou predsa len nie sú osýpky...

Zisti si niečo o tých ochoreniach (môžem Ti aj niečo poslať ak chceš), urob si vlastný názor, daj si dosť času na slobodné a informované rozhodnutie.

lojzina
22. aug 2011

@petot DEkuju,budu rada.

sunysara
22. aug 2011

děcka já fakt začínám mít strach z toho očkování. ☹

ja.na81
22. aug 2011

Ahoj ve spolek. Jen bych chtela pridat nasi cerstvou zkusenost z ockovanim MMR. Presne tyden po ockovani dostal maly horecku, mel ji dva dny, kolem 38,5. Kdyz pominula horecka, objevila se mu slaba vyrazka na brisku, na prvni pohled to nebylo ani videt, mel to asi dva dny a pak to zas zmizelo (s dr. jsem to nekonzultovala, vygooglila jsem, ze je to mozna reakce na ockovani, takze jsem jen trnula, aby se to nejak nezhorsovalo... no nastesti ne, zadne jine zmeny jsem u maleho nepozorovala) Je to ted mesic, co byl ockovany, tak snad jsme to "ve zdravi" prezili a do druhe davky je jeste daleko... uf uf...

lojzina
22. aug 2011

@ja.na81 to se ockuje 2krat jen?to ste teda meli docela dobry...ja se obavam horsiho

takyja
22. aug 2011

@lojzina Já sama nevím, co je lepší. Stále si myslím, že očkování - obecně - je prospěšná věc. Nicméně ano, je to i velký farmaceutický byznys a míru pravdomluvnosti farma firem v tomto asi není jednoduché zjistit.

Jak jsem psala, je to tvé rozhodnutí a nikdo ti nedá ty správné informace, těch informací je tolik, že se v tom normální člověk ztratí a neví, jak se má rozhodnout. Tak riskne jednu (očkovat) či druhou (neočkovat) variantu. Pokud bude jakýkoliv průser, ať už vyplývající z jedné či druhé varianty, tak si to stejně budeš vyčítat. Jinak v zemích, kde se neočkuje, mají sem tam úmrtí na některou z MMR nemocí, takže neočkovat taky není 100% bezpečné řešení.

Abychom se tu jen nestrašili - mé kamarádky holčička neměla nikdy na žádné očkování vůbec žádnou negativní reakci, a to ani na MMR.

U nás byl Priorix Tetra a bylo dost hodně nepříjemné (cca 3 - 5 týdnů), malá odmítala i jíst a málem jsme pak skončili na kapačkách. Jsme prostě druhý extrém. Jak to bude ve tvém případě, těžko říci, ale po mé zkušenosti bych MMR dávala jen dítěti, které je minimálně 1 měsíc, ale raději 2-3 měsíce, 100% zdravé, tj. ani rýma, ani nic jiného a odstup od předchozího očkování také aspoň takovou dobu. Je to taková trochu prevence dle mého mínění ...

ja.na81
22. aug 2011

@lojzina no ja mam informaci takovou, ze 2x - jednou ted, kolem toho roku a preockovani pak zas kolem 2. roku. Jinak jak rika @takyja, dite musi byt naprosto zdrave (tim ja se prave uklidnovala, ze prcek byl pred ockovanim dlouho dobu uplne fit, zadna ryma nic) a ten odstup od jinych ockovani, ono i tak je toho na ty nase mimina dost a dost.
Ja jsem vzdycky pred ockovanim uplne silena strachy, porad procitam kde co, maluju si ty nejhorsi scenare a zatim teda klepu na drevo, reakce pomerne v pohode...