Očkovanie 5-ročných detí. Aké máte skúsenosti?

kburgerin
21. sep 2009

kto ma prosim vas skusenosti s ockovanim proti tetanu zaskrtu ciernemu kaslu a detskej obrne poradte mi maleho mi maju ockovat vo stvrtok................a mam strach

adsumus
14. sep 2014

@habibi78 Názor je názor a fakty sú fakty, deti choreju na tetanus, neočkované deti, aj napriek tomu, že vy sa tu budete potlapkávať, že nechoreju. Toto sa nedá spochybniť, môžeš to akurát tak ignorovať. 😉
@fem Kludne sa rozhoduj kolko chceš, nikto ti nič neupiera. Stát akurát tak chráni právo dieťaťa na zdravie. Môže? Nemôže? Sup do parlamentu a robiť zmeny, podporu máte obrovsku na tomto fore.
Konkretne sav yjadrím k skusenosti s očkovaním na tetanus. Absolvovala som pred dvomi týždnami, spolu s čiernym kašľom a záškrtom. Pichanec nebolel vôbec, ruka bolela pol dna uplne minimálne. Som uplne a celkom v poriadku. Co by si ešte chcela vedieť?

sanym
14. sep 2014

@adsumus stále si mi neodpovedala na moju otázku, prečo na tetanus nechorejú deti na Slovensku (ani tie neočkované, ani tie bez protilátok), ani nepreočkovaní dospelí v produktívnom veku. Dokonca zo seniorov, ktorí u nás za posledných 10 rokov ochoreli, dvaja boli na tetanus preočkovaní v období kratšom ako 10 rokov pred úrazom. Moju otázku nazveš ultrastupídnou, ale čo sa čudujem, to je také adsumusovské.

roxana280
14. sep 2014

@sanym z mojej skusenosti, poskriabala ma vonkova macka, riadne mi to scervenalo, opuchlo, podozrenie na chorobu maciek zo spinavych pazurikov, okamzite mi pichli tetatovku a dali antibiotika na tu chorobu, bola som este v nejakej ochrannej lehote, pre istotu mi ju dali, ze ak by som mala uz malo protilatok, krasne sa to zhojilo. Myslim si, ze reaguju lekari obdobne, ak vidia zapalenu ranu, okamzite pichnu tetanovku a tak sa vyhnu, aby tetanus prepukol

roxana280
14. sep 2014

este tabulecka co tu nejake zenicky vyzadovali dole na konci strany:
http://www.ruvzpo.sk/novinky/128.htm

evittam
14. sep 2014

@sanym S tým adsumusovským si to vystihla 🙂 .

roxana280
14. sep 2014

Checme konkretny dokaz :
Varovaním pre nás môže byť Lotyšsko. V rokoch 1968 až 1985 tu neevidovali ani jeden prípad tohto ochorenia. Po rozpade Sovietskeho zväzu nastali výpadky v očkovaní populácie. Výsledok? V rokoch 1993 až 2001 sa vyskytla epidémia záškrtu, v ktorej ochorelo minimálne 1288 ľudí. V posledných desiatich rokoch (2002 – 2012) to bolo 212 prípadov, z toho 19 prípadov bolo smrteľných.Tu je cely clanok ak ma niekto zaujem citat:
http://plnielanu.zoznam.sk/c/1846/ockovanie-mno...

anuskaaprazko
14. sep 2014

@roxana280 jooj pokial to nie je zo stranky badatel.sk alebo slobodavockovani.sk tak to pre nich neplati 🙂)))

sanym
14. sep 2014

@roxana280 To je mi jasné, ale tebe musí byť zas jasné, že ani zďaleka nie každú zapálenú ranu, nie každý škrabanec zo ZOO, nie každú dieročku po rybacej kostičke atď. vidí lekár. Napriek tomu na Slovensku za posledných 10 rokov(k týmto rokom mám údaje, ale predpokladám že sa to týka oveľa dlhšieho časového obdobia), žiadne dieťa ani dospelý do 65 rokov na tetanus neochorel. Keď si len vezmeme neočkované deti (ich presný počet neviem, ale je ich už u nás dosť), deti u ktorých sa protilátky napriek očkovaniu nevytvorili (tých je aj podľa odborníkov cca 5 percent) a nepreočkovaných dospelých (ich presný počet tiež nepoznám, ale som si istá že je ich tiež dosť). Neverím, že každý z nich uteká s každým jedným škrabancom k lekárovi. Napriek tomu tu žiadnych chorých nemáme. Prečo? Ja odpoveď poznám - pretože tetanus naozaj (a chvalabohu) nie je také jednoduché dostať, ako to tu prezentuje milovníčka austrálskeho a amerického antivaxu. Ešte dodávam, že toto ochorenie v žiadnom prípade nebagatelizujem, ale nerobme z neho strašiaka, ktorý na naše deti číha na lavičkách a mačacích labkách. Viac sa k tomu vyjadrovať nemám potrebu, ja od očkovania nikoho neodrádzam, dospelí členovia mojej rodiny sa proti tetanu nedávajú preočkovávať kvôli škaredej osobnej skúsenosti, kedy môj otec na toto preočkovanie takmer doplatil svojim životom, deti mám doteraz očkované (s výnimkou posledného preočkovania mladšieho, na ktoré má uznanú kontraindikáciu), takže ja mám v tejto otázke jasno. Už som to na fóre písala tisíckrát, každý nech zváži čo preňho predstavuje väčšie riziko a s týmto rozhodnutím a jeho dôsledkami nech žije a nechá žiť aj ostatných. Peknú nedeľu. 🙂

adsumus
14. sep 2014

@sanym takmer 50 rokov tu máme takmer 100% zaočkovanosť a ty sa ma pýtaš prečo nikto neochorel? Ale ochorel, jedna pani zomrela, tu máš dalšie prípady. A nevypisuj nezmysly, že tu vypisujem, že je jednoduché ho dostať, nie je,ale je to reálne.
http://nzr.trnava.sk/?q=node/222
Dalšie info:
Na Slovensku (v rámci bývalej ČSR) bolo hlásených okolo 100 ochorení ročne, pričom polovica chorých zomrela. Po zavedení očkovania počet ochorení klesal, novorodenecký tetanus sa našom území nevyskytol vyše 50 rokov. Posledných desať rokov je hlásených ročne 0 – 4 prípadov, ojedinelé prípady sa vyskytujú najmä u osôb starších ako 60 rokov, ktoré neboli riadne očkované alebo preočkované proti tetanu.
http://www.zzz.sk/?clanok=10469

sanym
14. sep 2014

@adsumus rok 1956 - chorobnosť 1,4 prípadov na 100 000 obyvateľov. p. Urbančíková zabudla spomenúť, dôsledkom akých úrazov bol tetanus v 50-tych rokoch minulého storočia. Odvtedy sa mierne zmenil životný štýl ľudí a úmerne tomu sa znížila aj pravdepodobnosť nákazy. Btw, nepýtam sa prečo NIKTO neochorel, pýtam sa prečo neochoreli neočkovaní, nepreočkovaní a očkovaní bez protilátok, prečo ochoreli dvaja zo starčekov, ktorí boli preukázateľne preočkovaní... Ale od teba už žiadnu odpoveď nečakám.

roxana280
14. sep 2014

@sanym ak ma dieta skaredu reakciu na ockovanie kazda normalna matka si povie aj ta, ktora vie, ze ockovanie je prospesne, zapochybuje, ked vidi trpiet svoje dieta a povie si, bolo toto nutne? Moj syn ma dedicnu znizenu imunitu, ma to po otcovi, zial. Dala som ho po dlhom lieceni zaockovat kombinovanou vakcinou aj proti kiahnam, lebo u neho by sa mohli vyskytnut prave komplikacie pri kiahnach a moj manzel ich tiez nemal a vsetko co donesie moj syn kazdu chorobu okamzite chyti manzel. Mali sme asi este pockat a neskor ho dat zaockovat, lebo reakcia bola horucky 2 - 3 dni, par kiahni mozno 5, bol unaveny, soplik, kasel ...asi tyzden sme to prezivali. Inak to bola jednina zla reakcia na ockovanie, ktoru mal. Proti kiahnam som ho ur druhy krat nedala preockovat, lebo protilatky v krvi mal take hranicne, ale mal. Vsade okolo nas boli kiahne aj v dvoch triedach, kde bol, kiahne nedostal. Raz mal 2 vyrazky , ale ci to boli kiahne neviem. Zo skusenosti viem, ze navacsie riziko hrozi na skolach v prirode a vyletoch, kde deti nemaju matku, na jednom takto ochorelo dieta z mojej triedy na encefalitidu, kym si to po 4 dnoch vsimla doma matka, ked sa dieta vratilo, skoro dieta zomrelo. Ja som na vylete vtedy nebola. Dievcatko velmi mudre, vymeskalo pol roka, ako tak ju dali dokopy, ale ma nasledky, strasne migreny, je slaba a spava, nervozna. Takych pripadov je viac, moj otec to iste, ten dostal opar, lebo sa nedal preockovat aj encefalitidu, je trvdohlavy ako baran, vyhyba sa lekarom az kym mu zubata neklope na dvere, k lekarovi nejde. Mne najviac uskodilo ako som napisala uz, ze matky posielaju chore deti do skol a skolok, u niektorych deti to ma potom velmi komlikovany priebeh.Ano vacsine deti tie sopliky zelene co dostanu neublizia a uz za 4 dni je o. k. U nas nie, preto vrazdim pohladom kazdu matku co usoplene a ukaslane dieta strci do triedy, kde nakazi pol triedy..
Verim kazdej mame, ktora s ockovanim ma zlu skusenost, ze je z toho nestastna, verim, ze par deti mozu mat zlu reakciu. Verim, ze u takychto deti by sa ockovanie malo lekarsky zvazovat kazde jedno, u nas som kazde jedno aj proti encefalitide konzultovala s imunologom aj s detskym lekarom a vzdy sa pytam na mozne reakcie neziaduce a vzdy dieta necham doma a pozorujem ho jeden den.Ockovanie nepodcenujem ako banalitu. Ale cisla nepustia, vacsina deti ma len malu reakciu a je chranene tak ako aj dospeli. Percenta nepustia, ani roky skusenosti. Ockovanie nepodcenujem ani na mojom kocurovi, nie to na dietati. Aj tie sproste kiahne vacsine deti neublizia, ale hlavne detom so znizenou imunitou narobia riadny problem. A prosim nerozpravajte mi ako ma moje dieta papkat zelenku a otuzovat a prirodene zlepsovat imunitu, co sa mu tu snazili zenicky vypisovat. Nevedia nic, co vsetko preto robime cela rodina, aby sme manzelovi a synovi podporili imunitu a co vsetko sme uz skusali a za akymi odbornikmi sme boli...to len ak by ma chcel niekto poucovat. To moj nazor.UROBIM VSETKO PRETO ABY MOJE DIETA BOLO CHRANENE A ZDRAVE a nebudeme hazardovat s jeho zivotom.Ak si niekto mysli, ze som ovca, nech si posluzi, jeho nazor je irelevantny, ja vzdy konam podla svojho vedomia a svedomia.

adsumus
14. sep 2014

@sanym tu máš neočkovaného, čo OCHOREL. Ale to su informácie bežne dostupne, nevie načo sa vypytuješ kolem dokola tralala. Ale šak sa neočkuj, presviedčaj dalších, že sa nemaju ani kde ani ako nakaziť, lebo ty máš zdokladované, že sa NIKTO nenakazil, že NIKTO nezomrel, si tu anonymne, môžeš zavádzať a klamať kolko sa ti zažiada.

Až v apríli tohto roku bol nahlásený 1 prípad tetanu na oddelenie epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Prešove. Pracovníci oddelenia epidemiológie zistili, že vo svojej zdravotnej dokumentácii nemá žiadne údaje o očkovaní a pravdepodobne nebol očkovaný.
http://www.ruvzpo.sk/novinky/128.htm

adsumus
14. sep 2014

Tu je ešte jedna, čo zomrela NEBOLA preočkovaná. http://michalovce.korzar.sme.sk/c/4463057/zena-... ty povieš, starčekovia poumierali a čo? Nič. Zomrela.

celasapremenim
14. sep 2014

@adsumus hej hej, potom som to nasla, len mi to nestalo za to to sem opravovat, tak to mam v prdeli :D
a dlho ockovali az po druhom roku zivota aj tak

sanym
14. sep 2014

@adsumus uz som nechcela reagovat, ale naposledy, pytala som sa na neockovane resp. Nepreockovane deti, ockovane deti bez protilatok a nepreockovanych dospelych v produktivnom veku. Neviem, ktoremu z tychto pojmov nerozumies. Nehovoriac o tom, ze nikoho nepresviedcam, neagitujem, nezavadzam, na to su tu ini. A na rozdiel od teba tu nie som anonymne, ja sa za svoju tvar ani totoznost hanbit nemusim a ani na soc. Sieti sa nemusim skryvat pod iny face...

fem
14. sep 2014

@adsumus Ty si ma nepochopila. ja nepotrebujem chodit do parlamentu. Ja mam v aktualnom stave demokratickeho prava zarucene individualne pravo rozhodnut sa na zaklade informovaneho suhlasu o podani lieciva.
Miliony ludi v minulosti zomreli na to, aby sa spolocnost posunula k pravnemu mysleniu - k tomu, ze kazde jedno jedine dieta ma cenu a hodnotu a nikdy nema byt kolektiv uprednostneny pred jedinocnou hodnotou a dostojnostou cloveka! To je podstatou demokratickeho prava, v ktorom zijeme. Treba to respektovat, inak hovoris, konas proti demokratickemu pravu.
To nie je naozaj nepodstatna vec. Ale je to fakt, dobre si to uvedomit. Je tam toho viac.
Su uplne nerelevante vsetky vseobecne a prikladove argumenty. Lebo kazdy organizmus reaguje individualne. Kazdy organizmus reaguje takto a treba to respektovat. Kazdy zivot ma hodnotu a kazdy sa moze rozhodnut, ako uzna za vhodne, podla stavu zdravotneho stavu alebo etickych, nabozenskych alebo inych motivov.

katka2505
14. sep 2014

a na čo sa očkuje v 5. roku? naša malá mala 5 rokov v júli a doktorka nás neinformovala o žiadnom očkovaní

sanym
14. sep 2014

@katka2505 je to preockovanie v siestom roku zivota, zaskrt, detska obrna, tetanus a ck.

lubina
14. sep 2014

@katka2505 ako pise sanym je to to preockovanie, ale nasu m alu ockovali teraz v jan, tesne po 5-tych narodeninach

adsumus
14. sep 2014

@fem Môžem vedieť, aké konkretne kroky si podnikla ty alebo antivakcinisti na Slovensku preto, aby tu nedochádzalo k tomu, čo ty považuješ za porušovanie demokratického práva? A pre uplnosť,pretože vypisuješ, že ja ti upieram nejaké práva, čo nie je pravda, ked sa už ohánaš rešpektovaním, slobodou a demokraciou, ja nie som zástanca povinného očkovania. Súhlasím s pravidlami, ktoré su zavedené v zahraničí, platená liečba, zverejnovanie očkovacích statusov a karanténa v prípade vyskytu ochorenia pre neočkovaných.
@sanym Ja som tu dala aj prípady neočkovaných detí,ktoré ochoreli na tetanus, zo zahraničia, pretože u nás je vysoko nepravdepodobné, že pri 100% zaočkovanosti sa nakazí tetanom dieťa. Okrem toho, pri podozrivých ranách sa pichá tetanovka. Boužial, čím viac neočkovaných detí, tým je toto riziko vyššie.

fem
14. sep 2014

@adsumus Je mi luto, ale podporu pre informovany suhlas (s tym spojene pravo na poznanie a porozumenie informacii) nepovazujem za porusovanie konkretneho prava, ani prav vyplyvajucich z ustavy. Absolutne ma nezaujimaju tvoje ani delania, ani pseudodelenia, na anti-, pro-. Mna zaujima, co robi konkretny clovek. Ci porusuje alebo neporuje platne pozitivne pravo statu.
Diskusiou na viacerych miestach to tak zial robis, ty priamo utocis, dehonestujes individualne pravo sa rozhodnut matkou o zdravi svojho dietatka, je to lahko dohladatelne. Bezne nivelizujes ich hodnotu.

To je dolezite si uvedomit, nikto za nas nezodpoveda, ani tych par politikov s nizkym pravnym vedomim, ktori sa vymenia, ani studenti mediciny detto, ani lekari, ani tych par pseudointelektualov, ktori tiez o par rokov budu inde. Oni zodpovedaju samy sa seba tiez, je uplne jedno, ako samych seba nazyvaju, alebo ich niekto nazval. Konkretny clovek je pravne zodpovedny.
Mozno v skole sa deticky nejako delia, ale realny status dospeleho cloveka, je uplne inde.

adsumus
14. sep 2014

@fem Píšeš o mne nezmysly, to tu už bolo. Nikomu žiadne práva slobodne sa rozhodnúť neuberám, naopak, podporujem myšlienku, zrušenia pokut za neočkovanie a prijatie systému ako je v zahraničí.

veyuska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
aristka
14. sep 2014

@sanym mne vysvetli toto, prečo av mamička ,ktorej pohryzol jej psík dieťa ,ktorej chceli drobca očko tetanovkou po zranení ho odmietla ,tak isto mala problém z atb ,ktoré dieťa dostalo a po pár dňoch keďže sa stav zhoršil tj stav rany utekala dieťa dať pichnúť tetanovkou tj hotovými protilátkami ...mám pocit ,že takto to u av chodí neočkujeme ,ale potom ak sa niečo poserká ládujeme atb a prípadne aj niečo dopichneme .....a pritom ak by aj v tomto prípade bolo napr očko možno by stačila dezinfekcia rany,....určite tento prípad poznáš ,keďže si v av skupine....

sanym
14. sep 2014

@aristka nie, tento prípad nepoznám a netuším ako sa ma týka a už vôbec netuším, prečo ti mám práve ja vysvetľovať konanie dotyčnej mamičky.

aristka
14. sep 2014

@sanym no to mi je zvláštne ,keďže to bolo vo vašej skupine ,ale aspoň som povedala ako to u vás av chodí ... 😉

sanym
14. sep 2014

@aristka asi je to neuveriteľné, ale nie každý má čas čítať všetko čo sa na tomto fóre mihne, ja tu prispievam už len sporadicky a do očko tém obzvlášť. Ale super, že si všetkým vysvetlila, ako to u nás chodí. 🙂

aristka
14. sep 2014

@sanym vieš čo, ja neviem či teba sa dá považovať za av ,ja mám pocit ,že nejak si sa tam mihla ,keďže tvoje deti aspoň jedno viem určite ,ste očko a tvoje deti sú choré na genetickom základe plus máte v rodine artritídu ,sama bojuješ proti očku a očko si a tvoje dieťa malo ochor.v sebe či jedno alebo druhé ....slúžiš účelu a av to vyhuvuje .....takže do kategórie av moc nezapadáš.... 😉

sanym
14. sep 2014

@aristka keď si odmyslím opäť nepravdivé informácie o mojej rodine z tvojej strany, máš pravdu v jednom - nie som predstaviteľkou žiadneho av. Ale hlavne, nebojujem proti očkovaniu a nikomu a ničomu neslúžim. Týmto našu debatu končím.

roxana280
14. sep 2014

@lubina po piatom roku znamena v siestom roku, takze je to o.k