Očkovanie 5-ročných detí. Aké máte skúsenosti?

kburgerin
21. sep 2009

kto ma prosim vas skusenosti s ockovanim proti tetanu zaskrtu ciernemu kaslu a detskej obrne poradte mi maleho mi maju ockovat vo stvrtok................a mam strach

jarhal
5. dec 2015

@lucy1311 beriem na vedomie , ale stojim si za tym co som napisala a nie som slepa ovca....neverim bielemu plastu..vyberam si z moznosti chcem pre svoje deti tiez to najlepsie a vybrala som si ...pre mna nebudu neziaduce ucinky strasiakom...nemam v rodine anamnezu ak yb bola zvazovala by som ..mam v tom ale jasno...a dakujem za ozrejmenenie prikladu..v tvojom pripade by som zvazila..my sme nikdy nemali ,ani len teploty tym netvrdim ze nikdy nebudu teploty ci zacervenanie ale vazne sa tych chorob z ockovania nebojim...

elisvic
6. dec 2015

@jarhal nikda sa ani nic nedokaze , ked taky pacienti su hned odbitty tym ,ze to nieje z vakciny a nieje to podlozene faktami,pretoze doteraz to ani jeden lekar nepreskumal, takze to nema vyznam riesit. pretoze v takom pripade si urobim tak isto rozbor kvri a mocu, a porovnam vysledky ,,cierne na bielom,, alebo inak povedane FAKTY, a dalej budem tuto situaciu sledovat a analyzovat, to je to presne to co ja kritizujem, v tomto bode je velky chyba.

poviem to inak, ak pacient pride k lekarovi a povie mam podozrenie na nejake tazkosti , necitim sa uplne fit ale chripka to nie je , lekar odobere krv a da ju na rozbor pretoze v danom Momente nevie a nevidi do cloveka, aby mal presny vysledok a vedel viac ,tak to urobi. inak nemoze riesit situaciu dalej.

poockovaniach , kde boli kratko nato problemy , nebola odobrata krv a sa neporovnavali vysledky hoci mamicky presne popisali situaciu a urcite sa aj opakovali, prave preto , ze lekar nema nadprirodzene schopnosti, by mal tiez riesit situaciu ako v uvedenom priklade,

Tu ale lekar povie , ved to je normalne, neviem o Tom nic, nemame takze priznaky, ale krv neodobere aby mal presne vysledky, aby sa uistil. odbije to iba vetou, to by nemalo byt z vakciny,nepoznam taky pripad alebo teraz je chripkove , virusove atd..obdobie , to bude skor z toho.

Aby sa to lahsie chapalo , ja som za ockovanie, ale tie postupy lekarov niesu spravne a podlozene.

ja si pisem ako matka , dennik co kedy moja dcera zjedla, vypila a kolko, vsetko zapisujem, co sa len da. kolko mocila, snazim sa vsetko dokumentovat. je to praca na vyse ale sledujem si dieta a mam to zaznamenane a ak nieco potrebujem , tak nahliadnem spät a som hned v obraze. pretoze ist k lekarovi a povedat uz neviem presne, su tiez nepresne info, ale zda sa mi , ze mala v utorok alebo to bol piatok , kedy dostala vyraasky a Kasel. su pre mna odpovede neuplne a ako sa moze lekar potom vyznat.

ale tak isto je dolezite aj aby lekar kontroloval diane a skumal to patricne, co nik tuto pracu podctivo nerobi, preto nemozu byt ani vysledky presne, a tot je presne to co ja kritizujem.

mam dat ockovat moje jedine , dieta len preto lebo farmaceuticka industria nieco vytvori nabulikuje to lekarom do hlav a ti to dalej siria ale sami to nemaju overene , iba to co im povedala farmaceuticka spolocnost, viem ze aj tam niesu vysledky presne a to uz z viac velmi kvalitnych informacii.

Farmaceuticke spolocnosti , ktore maju sidlo aj v Indi, davali ludom tam testovat lieky , bez toho aby na ne boli upozornene, dali im podpisat , ze boli o tomto teste informovani, co jasne ze neboli. takze ten clovek v Indii Dostal nejaky liek na testovanie a nemohol to ani patricne sledovat a teda uz tam zacina chyba procesu, pretoze tieto vysledky niesu spravne zdokumentovane. a to je len zaciatok.

Dalej nikto to nekontroluje aky je priebeh skumania, ako jeden lekar povedal a to ma zarazilo vobec, ze EU potrebuje aby taketo farmaceuticke spolocnosti mali podla zakona komisiu. Takze sme zalozili jednu Komite zostavenu zo sedem ludi , ktory niesu ani v Tom obore a nemusia mat vysolku skolu.
No BUM. pretoze ten moderator sa pytal a co su to za ludia ti ktori tam sedia.
EU podtrebuje jednu Komisiu, tak ju dostanu 😀

Tieto preparaty neboli podla presneho predpisu a navodu skumane , taketo vysledky su potom ku koncu zmanipulovane ,lebo niesu presne a tie lieky idu do obehu.

To ist e aj s vakcinami, takze nebudem davat ockovat dieta ,kde FAKTY ako sa niektori ludia radi nato zakladaju a sa drzia, nemaju v mojichociach ziadnu hodnotu.

urcite , ze som za ockovanie a viem ake velke riziko je , ze nebude dcera zaockovana, ale nemusim robit z nej ani dalsieho pokusneho kralika.

neviem este ako zrozumitelnejsie by som to mala vysvetlit.

...alebo ako je mozne , ze do obehu boli pustene lieky ako su tusim to bolo Diana 35 antikoncepcia, po rokoch sa zistilo , ze to ma velmi neziaduce ucinky , lebo Vela zien po tych tabletkach mali potraty a deti sa rodili chybne ,takze tiez to Bola velmi dobre odvedena praca , za ktoru zaplatili zeny svojim telom , len preto , ze vtedy pride nejaka faraceuticka spolocnost s novym preparatom, a nabulikuje lekarom aby to predavali , ze je to super a nakoniec je to staihnute z obehu.

Preto ja NEVERIM; INAK by som dceru dala zaockovat.

a este jedna vec, Tie ockovacie latky nikdy NEBOLI NIKYM PRESKUMANE; kedysi sa zistilo ze hlinikom sa tie ockovacie latky lepsie prijimaju do tela alebo take nieco , teraz to neviem presne vysletlit aky je to proces, ale aj tak, nik sa viac tym nezaoberal , to to je dalsi pripad. a kazdy kto bol na medizine pozna dejiny zdravotnictva, takze uz len tu sa mi hlava zastvuje, co sa kedysi robilo a ako sa to riesilo alebo aj nie. Toto je velmi zaujmava tema, to vam poviem. Urcite momentalna moderna technologia umoznuje velmi Vela a tak je to super. Ale niektore strany mediciny niesu uplne pravdive.

Tak isto ako prehliadky u lekarov , je to jeden SOK .
1z 9 lekarov najde pap3 v priebehu 5rokov , ten 5 v poradi povie , no ja som to nevidel ale ten z laboru nieco nasiel , takze este jeden vyter pre istotu , lekar pozrie este raz a zrazu povie , ano je to chronicke. aha ,najskor lieky a potom vas poslem na operaciu.

pritom som robila kontrola kazdy pol roka , nikdy nic , zrazu je to uz chronicke. tie lieky som nebrala.
tak si myslim idem k dalsim lekarom a uvidim co ti mi este povedia a tam nikto nic nenasiel. dohromady ich bolo 9 od roku 2008 kde bolo podozrenie na Myom a az do roku 2013/14 tehotenstvo tam uz nikto nic nenasiel .

Tie vyteri tiez neboli u kazdeho lekara presne ako by sa malo robit. takze preto aj nespravne vysledky.

Je mi na grz z tohto systemu, a ja mam verit niekomu len preto ze je MUDR.??? riesi pacient za pacientom ako cislo za cislom??

ja niesom proti ockovaniu ako takemu ale proti tomu systemu. rozumies mi

Som zhrozena, z nepresnych prehliadok

aristka
6. dec 2015

@elisvic pises ,ze detickam nebola brana krv po ocku pri problemich....odkiak teda maju ,ze ich deti su intoxikovane hlinikom ....vycucali si to z prsta ......plus generacia pediatrov je vo veku 40 hore ,su to ludia ,ktori maju nieco odoockovane a tym padom aj odsledovane reakcie ,nehovoriac ,tati generacia prdiatrov nevysla rovno zo skoly robit ambulku ,ale su to ludia z praxe na deckych odd...lahsieho aj vaznejsieho zamerania....tj maju prax pred nastupom do ambul....takze tvoje tvrdenia ,ci celkove ponimanie prace dr.a jeho nerozpoznania chripky a riesenia odberov je viac ako usmevne .....inak ty trpis riadnou paranojou ,ked zapisujes ,co dieta zje ,vyprdne a vycika....to mas doma aj odmerny valec ....a konecne si vysvetlila ,preco nevies vysvetlovat ,lebo odpovede nevies....mozno ta bavia konspiracne teorie ,ktorym bez znalosti veris...

adsumus
6. dec 2015

@elisvic aristka je podla teba ťažký prípad, lebo sleduje štatistiky, ja som tiež potom asi ťažký prípad, uplne najťažší, ja ked som sa rozhodovala, či dám napriek týmto strašeniam antivaxerov, že dieťa chytlo leukémiu po očkovaní, že či dám svoju malu jedinu milovanú dceru zaočkovať, tak so sa tiež obrátila na štatistiky a budeš sa čudovať, vedci skumaju, či po očkovaniach maju deti zvýšené riziko roznych pchorení, vrátane leukémie a vieš čo opakovane stále dookola vychádza, že nemajú, že deti dostávaju rakovinu bez ohladu na to či su alebo nie su očkované a ja iné ochorenia ako je cukrovka, autizmus, že teda príčina je inde. A vieš , čo je gol, že antivaxeri o tom vedia a nikdy nedokázli opak a to už antivaxuju od začiatku očkovania, lebo veria z naboženských dovodov, že je lepšie zomrieť kvoli karme a deti, čo neočkované ochoreju alebo zomru, povedia, že nič by im nepomohlo, ale je to obrovské klamstvo, pretože ked máš z očkovania protilátky, tak ich máš a tie v tvojom tele bojuju s nákazou a ked ich nemáš, tak nemá čo bojovať a kým si ich telo vytvorí.....otázka života a smrti. Takže zhrniem, ked antivax seriozne na vedeckom základe dokáže svoje tvrdenia o škodlivosti očkovania, potom nebudeme očkovať,ale nie na základe klamstiev a dezinformácii, to je život našich detí, nie kupim nekupim čističku vzduchu, ktorú mi títo ludia sučasne s neočkovaním ponukaju.

volterra
6. dec 2015

@adsumus čo je to? Citujem: " a to už antivaxuju od začiatku očkovania " koniec citacie. Vymyslela si nové sloveso ?

adsumus
7. dec 2015

@volterra to sa bežne používa v zahraničí nič nové pod slnkom antivaxovať je široký pojem, lebo to nie je len neočkovať, to je aj kupovať čističky vzduchu, nadávať na očkujucich, odmietať klasickú medicínu, detoxikovať, no je toho viac, každý podla svojej individuality, či seyntetické cečko alebo cukrové guličky, možno aj oboje
https://www.google.sk/search?q=the+family+who+a...

a vedci zasa zabili, niet už o čom dalej, vieme na čom sme.

http://www.topky.sk/cl/13/1513945/Desive-zisten...

volterra
7. dec 2015

@adsumus neviem, čo je vaxovať, ani antivaxovať a topky.sk sú ozaj relevantný a doveryhodný zdroj. 😀 Odtiaľ berieš rozumy? Tak potom už je všetko jasné. 😀

aristka
7. dec 2015

@volterra si mimo temu ....

beva_z
7. feb 2016

Dievcata, zeny, matky, nemusime sa tu mi dohadovat, riesia o za nas ini. Som lekarka a nie len z teoret., ale prakt. hadiska, ockovat davam. Popri tych neoverenych poockovacich chorobach, mam aj svoju overenu skusenost. Pred rokom a pol mi zomrel otec. Bol po mozg. prihode a zomrel na zapal pluc. a viete cim vyvolaný ? Pnemokokom, proti kt. som ho nedala zaockovat a mohla som... a doteraz si to vycitam..Takze na margo podobnych tem, neockovanim ohruzujete aj nase ockovane deti...

lucy1311
8. feb 2016

@beva_z to mi je luto ... chcem sa spytat, ze ako ohrozujeme ockovane deti? ved su predsa chranene ... ??

beva_z
8. feb 2016

Napr. pokial viem, nie pri kazdej vakcine sa ziska dozivotna imunita, napr. taky cierny kašel sa moze objavit aj u ockovanych, mozno v slabsej odozve, ale predsa a hlavne nie vsetky rocniky sme uz ockovane..myslim nasa starsia generacia 🙂

lucy1311
9. feb 2016

@beva_z ved to sa da lahko napravit ;) a pri preventivke by mal lekar na to upozornit...

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lucy1311
2. máj 2016

vcera som sa rozpravala s kamoskou ... jej synovec bezprostredne po ockovani v 5 roku dostal teploty, neprechadzali ... po mesiaci akutna leukemia (tusim som to tu aj pisala). vcera mi hovori o druhom chlapcekovi co pozna, nic mu nebolo, zrazu malatny, bledy atd ... akutna leukemia ... pytam sa a nemalo to suvis zase s ockovanim (tiez 5 rocny) ... pousmiala sa, ze ano, bol ockovany ... mne viac nie je treba pocut ... moje dieta nie je pokusny kralik ... a jej mama ze on to mal v sebe, ockovanie to len spustilo ... dakujem pekne za taku utechu!!!! je rozdiel ci to vypukne v 5 rokoch, alebo v 20tich ... chudiatko male, aby chodilo po nemocniciach a bojovalo o zivot nehovoriac o tom, ze sa mu vyvija imunita ako taka ... detstvo poznacene takouto traumou ... utesit sa s tym, ze to mal v sebe, no nechapem doteraz ... 😖

elisvic
2. máj 2016

ahojte. ja som dcerku nedala ockovat, iba ten rotavirus. aj to preto , lebo p. Dr. dala jej vypit vakcinu. ani som nestacila pozerat ako rychlo to pani dr. vsetko urobila. kratko nato este v tom tyzdni, sa dcerka zacala prelinat viac menej v chrbatiku, robila take mostiky. toto som si vsimla az po ockovani. pred tym a ani neskor potom to nemala, teraz ma dcerka 10 mesiacov. rotavirus dostala v 2. alebo 3. mesiaci. a este som si vsimla ze bola strasne vyhadzana, take male cervene bodky a fliacky. to mala tiez az po ockovani rotavirusom. tu koznu reakciu som ja osobne ale pripisovala skor ze som nepouzivala vhodny prach/ gel na pranie. takze teraz neviem. kozna rakcia trvala okolo 2-3 dni a odvtedy uz nic nemala iba 2 razy sopliky v zimnom obdobi. momentalne som po vsetkych doterajsich informaciach proti ockovaniu. ...a neverim medicine , ked statistiky niesu spravne a presne. moja prva dr. povdala ak Malu nedam zaockovat , tak si musim hladat inu dr. ok tak som si nasla. ale aj tam stale je tema, ci nahodou predsa nechcem ockovat. nie nechcem.mozno robim chybu, to neviem. Predtam ludia neboli zaockovany a zili. je jedno, ci dam dcerku zaockovat alebo nedam, ak sa jej nieco stane, tak ako matka, to budem tazko znasat.

magic08
2. máj 2016

@peter952 nemysliš, že tie štatistiky su trosku skreslene, kedze očkovaných je viac ako neočkovaných?

maslenka47
2. máj 2016

@magic08 on vobec nemysli, ked povazuje obsah uvedenej stranky za relevantny a objektivny.

@elisvic zili.. a niektori aj nie. A hlavne nemali pocitace a internet a necitali za kazdym rohom zarucene pravdive informacie. Pravda bude ako obvykle niekde uprostred. Vsetky lieky (aj ockovacie latky) maju svoje neziaduce ucinky a teda rizika. Aj ich neuzivanie/neockovanie ma svoje rizika. Ked sa tvojim rozhodnutim nieco stane tvojmu decku, tak to budes tazko znasat. Ked sa tvojim rozhodnutim nieco stane inemu decku (napriklad preto, ze novorodenca nakazi chorobou, na ktoru ucinne ockovanie mame - najlepsie rovno v cakarni u lekara), to uz ti bude jedno. Ake typicke ....

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
elisvic
3. máj 2016

@maslenka47 ta pripecena dr. chcela moje dieta , vtedy soplave s durenymi dutinami ockovat, hoci som ju viackrat upozornila, takze , neviem akoby to dopadlo. Dr. ockuju aby si splnili asi plan. pokial ja viem, tak sa nesmie ockovat pokial dieta , nieje 100% zdrave. Preco by malo moje zdrave dieta, len preto ze ide k lekarovi na preventivnu prehliadku, nakazit ine dieta. moja dcera nema nic, je uplne zdrava. videla som dokumentacie o ockovani jedneho pana , ktory cestoval casto do zahranicia. po tej vakcine ciastocne ochrnul. nemohol chodit. cize , to neplati iba pre deti.
moja svokra zmysla podobne ako ty. dr. povie ockovat, tak sa musi ockovat. dala sa ockovat proti kliestom. tak som rozmyslala, ze chudera sa pohybuje max z kuchyne do obyvacky. zvysok pozemku. je betonovany. neviem kde si chce toho cicaveho kliesta chytiti. 😀 😀 😀 ,
raz som praxovala v domove dochodzov, starcekovia podostavali a aj ti dementni ( niektori ani nevedeli co podpisovali) ockovaciu latku. vsetci mali zacervene miesto v pichu plus pol ruky. lekari ordinovali lieky bez toho aby videli pacienta. cize ani nevedeli aky bol ich zdravotny stav. to sa mi zda tiez zaujimave.

beva_z
3. máj 2016

Ved predsa lekarke to moze byt jedno, ide je o vsak o zdravie deti, ockovanie schvaluje STAT a nie na zaklade obvodnych lekarov, ale odbornych komisii. No a a teraz si skuste skor nez tu davate priklady nastudovat tie choroby, ako prebiehaju a to ze my ockovani robime "imunitu" neockovanym a oni vzapati ohrozuju nase novonarodene babatka a nedonosencov, dokedy nemozu byt ockovani. Ked budete mat tieto skusenosti s chorobami, ktore vsetci vieme ako prebiehaju a je to 100% zazite, potom hovorme o nie 100% potvrdenych pripadov..Ja som videla zomierat starych ludi na pneumokokovu pneumoniu /vratane otca,kt. nebol ockovany/ a tiez desiatky inych a to chcete porovnavat so zacervenanim miesta vpichu po ockovani...A videli ste zomierat deti po kliestovej encefalitide? nie? ja ano a nie jedno...Cest ludom, kt. precitaju stovky clankov o tom, ale vacsinou siria protiockovaciu kampan ludia, kt. o tom" niekde poculi" alebo precitali desat clankov...joj, nech su nase deticky zdrave, vsetci si to prajeme a vsetkym detom a my lekari preco mame byt vynimka? ved mnohi zabudaju, ze chceme pomahat...

volterra
3. máj 2016

@beva_z zaujíma ma tá kliešťová encefalitída. Kde si videla zomierať tie deti na tú kliešťovú encefalitídu a koľko ich , prosím bolo, a za aké obdobie? Mňa zaujímajú len fakty, tak , prosím, konkrétne.

sardinka335
3. máj 2016

@lucy1311 zial je to smutné ale je to tak, očkovanie bolo dajme tomu spušťač...ale tu leukemiu by zrejme dostal tak či tak - len by to spustilo niečo ine, choroba, stres, uraz...a v inom veku. Ani v 20 tich to nie je o nič ,,lahšie,, ako v 5tich...

lucy1311
4. máj 2016

@sardinka335 minimalne je to uz dospely clovek, ktory vie, co liecba obnasa a nie male dieta, ktore musis tahat po nemocniciach, pchat liekmi, chemoterapiou, operacie a podobne ... dieta ma mat detstvo... a tazko povedat, ci je to tak, ze to mal v sebe ... citala som, ze zistili vedci, ze ockovanie moze u niektorych ludi sposobit zmenu spravania leukocitov ... http://www.slobodavockovani.sk/news/ockovanim-v...

elisvic
4. máj 2016

@beva_z za
1. ak dieta zostane postihnute po ockovani , tak ti lekari cest vynimkam, to nechcu zaregistrovat. potom mame nespravne statistiky . a nechcu to robit .len preto lebo to tak maju nastudovane, ze po ockovani sa za ziadnych okolnosti nemoze nic take stat.
2. moje dieta mohlo dopadnut tak isto , keby ju dr soplavu ockovala. ja niesom jasnovidec a ta dr. taktiez nieje.
3. je absolutne jedno ako sa stale ockuje, ked infekcne choroby sa prenasaju , lebo je jedno ci ockovani alebo neockovani ludia si nedokazu umyvat ruky s mydlom pod tecucou u nas mame ten luxus , ze este pitnou vodou, po toalete. . ...
4. ockovanie proti rakovine mater. krcku, sa uz zacala stahovat, lebo zistili , ze je to blbost, a je velmi vela neziaducich ucinkov. kde matka chcela chranit zdravie svojej 15 rocnej dcerky , holka chodila na sportovu skolu, po ockovani nevladala chodit, bolo jej stale na odpadnutie, nevladna, vynechala cely rok skolu.
Prave pri slabsich jedincoch je vidiet, co je to za bordel.... lenze to zdravie , to tym detom uz nevrati.
...nic v zlom, to je len tak ako to ja sledujem

adriana2301
4. máj 2016

@kburgerin ahoj my sme skoro 2 tyzdne po ockovani,malej to pichla lekarka do stehienka na boku aby sa to lepsie vstrebalo,vravela ze nemusim na to davat nic,ale kym to mala teple v okolo pichnutia take 3 dni som jej davala octovy obklad s vlaznou vodou,dost to pomohlo,na druhy den po ockovani vecer mala teplotu vyssiu 38,2 C tak som dala nurofen sirup inak nic,a uz beha..ale svagrina co davala dcerku pichat jej to pichli do pleca a ta sa tusim aj 2 tyzdne zbavovala cerveneho kruhu ktory sa jej tam vytvoril,mala to opuchnute,bolelo ju to,bolo to horuce a potom sla k lekarke aby jej na to nieco dali lebo to bolo dost skarede,no neskor to zacalo ustupovat a celkovo sa to vraj lepsie vstrebava do stehna.drzim palceky 🙂takze ak pojdete daj to pichnut do stehna nie do pleca,lebo na to plece som uz citala a pocula dost vraj sa to tam zle hoji..a su zle reakcie na injekciu...

adriana2301
4. máj 2016

Moj nazor na ockovanie,riesi sa to teraz tak velmi,uz viac ako 5 rokov,za tu dobu sa uz tolko deti nezaockovalo,ze je ich teda urcite dost,niekedy sli vsetky deti povinne,z mojho okolia co poznam mam kamosku ta nema zaockovanu dceru ani jedno ockovanie a chora je kazdy 2 mesiac..stale dookola,a zrejme ma aj alergiu,tak ak by dala ockovat asi by to padlo na ockovanie,tym chcem povedat ze kazda choroba ktora drieme v tele nieje ju hned vidno,mozno prave to ockovanie poukaze na chorobu, ktoru ste doteraz ani vy na svojich detickach nevideli a vypukla by inokedy.Moja dcera ma vsetky ockovania,na to v 15.mes dostala po tyzdni vysoke horucky,nedavala som to za vinu ockovaniu ale okoliu v ktorom sa po ockovani nachadzala,dosla sestra ta bola chora mala anginu,nevedeli sme.Nas stale upozorni lekarka na to ze aj ockovanie je urcity zasah do tela,a ze vtedy by mala byt dcerka doma,klud na lozku,nehrat sa s chorymi detickami a pod.a takto vzdy 1.tyzden po ockovani je mimo vsetkeho..a veru nam to pomaha..nejde ani do skolky,neberiem ju nakupovat a pod.je doma pozera rozpravky a nebeha..a nozicka po ockovani ju bolela len dva dni aj to len trosicku..tak ak niekto bude citat nech nekritizuje hned,moja skusenost moj nazor...

sardinka335
4. máj 2016

@lucy1311 no toto je fakt relevantny zdroj.....stranka antivaxera Fila a Tuharskeho, jeden vyštudoval sociálnu prácu a druhý inžinierstvo, kritizovat očkovanie mozu - ja som za, klepať po prstoch, ale nič lepšie zatial nevymysleli. ALebo? Ako inak sa chranit pred týmito chorobami? Pan Tuharsky odporuča vitamin C a rušku - ine nevymyslel ....no a toto budem čitať a tymto sa riadit...no čo mi uz vážne zaebkáva?