Očkovanie 5-ročných detí. Aké máte skúsenosti?

kburgerin
21. sep 2009

kto ma prosim vas skusenosti s ockovanim proti tetanu zaskrtu ciernemu kaslu a detskej obrne poradte mi maleho mi maju ockovat vo stvrtok................a mam strach

sardinka335
11. máj 2016

@peter952 cholera sa neprenaša z človeka na človeka. Pitnu vodu tu mame čistu a kontaminacia potravinami v našich podmienkach je mozná, ale velmi nepravdepodobná. Mor tiez suvisi s hygienou atd...čize tieto priklady mi pridu odveci - čo na prave kiahne? na obrnu? na zaškrt?

sardinka335
11. máj 2016

@sova76 sak v niektorých končinách azie vraj mor stale je aktualny...
Proste mna zaujíma ako sa tedas chranit okrem očkovania? Na to mi nikto nikdy nevedel dat odpoved...že čo vymysleli antivaxeri ked teda vakcina ee...

963258
11. máj 2016

@peter952 máš cez 40 ale zmôžeš sa iba na konšpiračné teórie, oháňanie sa právami o ktorých nemáš šajn a urážanie, well done sir

sova76
11. máj 2016

@sardinka335 Áno, mor je živé ochorenie najmä tam, kde je veľa hlodavcov. A očkovacia látka existuje, len sa u nás nepoužíva, no dala by sa zohnať. Najlepšou ochranou je v tomto prípade nepáchnuť do oblastí, kde je rozšírený 🙂

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
buckeye
11. máj 2016

@peter952 tiez by si mohol pouzivat spravne nazvy vakcin, ked uz chces o nich diskutovat..existuju rekombinantne vakciny (tie nie su az taka novinka ako pises) a normalne sa pouzivaju (vyroba potrebných antigenov prebieha v modifikovanom nepatogennom organizme a nasledne vyizoluju potrebne antigeny), je to jednoduchsia priprava ako mnozit konkretny patogen a antigen izolovat z neho, pretoze niektore patogeny sa mnozia zle a zlozito, preto modifikuju napr E.coli, ktora lahko mnozi vo fermentoroch) a DNA vakciny, ktore sa vsak nepouzivaju, lebo este len prebiehaju pokusy na zvieratach, tie funguju na rpincipe injektovania plazmidovej DNA, ktora sa v hostitelskych bunkach navodi produkciu antigenov a ulahci sa tak interakcia s MHC bunkami, ktore tak vedia lepsie vyvolat bunkovu aj humoralnu imunitnu odpoved, ale este raz, este sa nepouzivaju na ludoch, kedze sa este len vyvyjaju a prebiehaju na animálnych modeloch.

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
buckeye
11. máj 2016

@sova76 myslim, ze je ta vakcina odporucana pri cestovani do krajin, kde sa vyskytuje, ale az tak hlboko som neksumala 🙂

sardinka335
11. máj 2016

@peter952 ale na otazku si stale neodpovedal - ked pride k situácii, ze sa bude treba chranit tak čo???? Co budeš robit potom? Vieš lebo to je jednoduché vyblakovat ako neočkovat ked nič nehrozi, 90% zaočkovaní a choroby su nam na mile vzdialene....to je kazdý hrdina. Ale len čo sa niečo stane tak aj tí lekari a hnusna chcemia bude dobra.

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sova76
11. máj 2016

@buckeye Môže byť. Tiež nemám presné info, nepotrebujem ich. Akurát mám poznatky z dejín v tomto smere.

sensen12
11. máj 2016

krasna diskusia,ale nikto nikoho nepresvedci,ludia chcu jasne hole dokazy,ktore tak skoro neuniknu,ide o prachy,takze zaockujme sa aj proti vzduchu ktory dychame,proti ludskej blbosti,napichajme vsetky deti horom spodom a vobec,zaockujme sa aj proti smrti a budeme vsetci naveky zit,strasne nieco,co dokazala cela medicina,maximalne tazit z cloveka plneho strachu,aby zil vecne a verte neverte,vsetci co su na svete,s najvacsou pravdepodobnostou 95 percent umre na kadeco ine,len nie ako nasledok,ze neboli ockovany,takze si preratajte 7 miliard,sanca chytit daco,naco nie ste ockovany a umret nato,ja by som zacala zit a nie prezivat v strachu

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
buckeye
11. máj 2016

@peter952 za A som zena, za B vies tymto akurát potvrdzujes, ze netusis ako sa vakciny vyrabaju, ani ako funguju, stale len predkladas svoje domienky a ziadne dokazy..cela tato afera okolo neockovania zacala Wakefieldom, o ktorom sa ale vie, ze tu prvu studiu zfalsoval vysledky (resp upravil), a ze bol u neho konflikt zaujmov, Wakefiled totizto vôbec nebol proti ockovaniu ako takemu, akurát si dal patentovat monovakcinu a nasledne chcel ociernit MMR, co by z toho mal je jasne, pouzivala by sa jeho monovaletna vakcina, ale prislo sa mu na to, aj napriek sudom sa mu to, ale cele sakra oplatilo, pretoze predaj knihy mu celkom dobre vynasa, inak by si nemohol dovolit krasnu vilku niekde tusim v Californii a natocit vlastny film (ktory mu pravdepodobne vynesie dalsie bubaciky), nalsedne studie ktore sa rpobili a nebolo ich malo, preukazali, ze ziadna suvislost autizmu a vakcin nie je, a to sa robili aj surodenecke studie, kde jeden zo surodencov bol autista...autizmus ako taky je zapeklita vec, podla studii, ktore sa mu venuju , sa ukazuju geneticke predispozicie (mutacie androgennych receptorov a ich silnejsia vazba testosteronu) a hladiny testosteronu u matiek pocas tehotenstva, preto su napr rizikove zeny s PCO, u ktorých je zvysena hladina testosteronu, pretoze tieto veci vplyvaju na prenatalny vyvoj mozgu

bibinka104
11. máj 2016

@peter952 dcére sa alergia zopakovala este raz pri antibiotikach,takže podla mna sa jej vytvorila alerbia na látku ktorú obsahovala vakcína a obsahovali tú látku aj antibiotiká.Inak nemáme zatiaľ žiadne iné príznaky.

volterra
11. máj 2016

@aristka pravdepodobne bol ockovany, nezistovala som jeho očkovací status, ale najskôr áno. Viem, kam touto otázkou mieris. Chceš povedať, že choroba neskončila smrťou len preto, že bol zaockovany. Dajme tomu, že je to tak. Ale to by znamenalo, že očkovanie proti čk nezabráni ochoreniu, len zmierni príznaky. Takže keď sa očkovaný človek nakazí čk, nemá veľké ťažkosti, môže pokojne chodiť medzi ľudí, roznášať čk ďalej, pretože infekcny zrejme bude. Rozumiem tomu správne? A tie chudence maličké deti, ktoré ešte nestihli byť zaockovane, novorodenci,príp. ľudia, ktorí z rôznych dôvodov nemôžu byť zaockovani proti čk - pre tých už tento prenasac nie je nebezpečný? Ten ich nemôže nakaziť čk? Lebo doteraz boli len neockovanci hrozbou a roznasacmi všetkej pliagy na zemi. Či ako mi to teraz vysvetlis? Pretože toho čierneho kasla je medzi mladými dosť, v skole u tohoto konkrétneho chalana mali čk viacerí z jeho triedy, niektorých ďalších chorých ani netestovali a čuduj sa svete - nijaké hromadné úmrtia novorodencov, príp maličkých detí sa nekonalo.

sardinka335
11. máj 2016

@peter952 tak to mozno fuguje tu na Sk...ale si predstav ze mi ideme aj mimo domov, mimo republiku...na letiska iných štatov. Nie vzdy mas čas riešiť wecka a ruky...bezne nam domorodci podavaju predmety, na trhu tovar chytame, cestujeme ich busmi....ale tak kto bude sediet ,,doma na lazoch,, tak jasne ze očkovanie asi nepotrebuje 😀
No je smutné, ze ani hypoteticky nemáš plan B čo budeš robit v pripade ohrozenia nakazou. Ja mam vzdy plán B....a ver či nie nie som zastancom pchania sa vakcinami hlava nehlava na kazdy prd - ale su choroby pred ktorými mám rešpekt a strach.

aristka
11. máj 2016

@volterra dokola je to tu hovorene .ze ocko nechrani pred chorobou .kolektivna imunita je len bonus .plus aj neocko jedine na zaciatku .ked je velmi inf.a roznasac .len pokasliava a pluje bacily okolo .takze v tom je to zajedno a normalna matka kaslajuceho jedinca nepusti k dietatku ....ci necha si kaslat na dieta v kociku ...
U mojich deti sa mohli priblizit len v ruske ..nedovolila som ak niekto pokasliaval ...kolko deti do pveho ocka malo ck na sk ...preco .lebo mamky si na deti kaslat nedaju a v kociku su relativne v bezpeci ...

aristka
11. máj 2016

@peter952 co tebe ide stale po rozume mor ...mala by ta trapit zaskrt .ci tetanus .ci polio ..ti sarapati aj na ukrajine ...ci doma chovas zablsene potkany ....a co ten metbolizmus mozgu ...

aristka
11. máj 2016

@sardinka335 on nemusi mat plan b ..kedze jeho dieta .ci jej je asi ocko ...
@peter952 ci .aky je ocko status tvojho dietatka...

volterra
11. máj 2016

@aristka no nech sa páči! Poslednú vetu si po sebe precitaj. Tak prečo stále argumentujete s tým, že neockovanci nakazia novorodencov a malé detičky, ktoré ešte nestihli byť zaockovane. Mozu ich nakaziť rovnako chorí očkovaní či neockovani jedinci. Pokiaľ ich teda matky chránia pred všetkými chorými, tak sú v bezpečí.

evittam
11. máj 2016

@sardinka335 A kde máš záruku, že tá vakcína ťa proti tej chorobe ochráni? Ty tomu naozaj veríš, že ak sa zaočkuješ tak tú chorobu nedostaneš? 😉

evittam
11. máj 2016

@volterra Vakcína proti ničomu ti nezabráni chorobu dostať a lepší priebeh - to už je zase len argument na to, že vlastne tá vakcína nezaručí to že chorobu nedostaneš. 😉

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sova76
11. máj 2016

@peter952 Len na margo tej mutácie. Počas Veľkej Moravy žilo na území Slovenska cca 6000 ľudí,... nejakí kočovníci potom ešte síce došli a ozdravili genetický fond..., ale, keď porátaš generácie, zistíš, že sme tu každý s každým spríbuznená duša 😀

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
buckeye
11. máj 2016

@peter952 vies keby si tomu rozumel bolo by s tebou lahsie diskutovat, ale zas keby si tomu naozaj rozumel, nezastaval by si taky nazor aky zastavas, kazdy clovek ma DNA a ziadny iny nema taku istu sekvnecniu ako iny jedinec, (netyka sa to jednovajecnych dvojciat, ktore ju maju identicku, ale aj pocas zivota casom nachytaju rozlicne mutacie, lebo to je prirodzeny proces), tak ma kazdy clovek ine predispozicie na nieco, inak sa tomu vo vseobecnosti nadava aj hybna sila evolucie, myslim tym mutaciam, druha vec je, ze ked sa vytvaraju pohlavne bunky pocas procesu delenia prebieha nieco, co sa vola crossing over, a teda dochadza k prirodzenej rekombinacii sekvencii DNA, takze ak ma rodic za sebou geny zoradene A, B, C, D, dieta moze mat ich poradie inak a aj tieto veci, mozu nasledne vplyvat, pretoze niektore geny sa navzájom ovplyvnuju, zvlast ak su to geny pre enzymy napr metabolizmu..co sa tyka imunologie ano aj tu su ochorenia na ktore existuju predispozizie, niektore ochorenia su priamo dedicne, viazane na urcity usek chormozomu, alebo su dane vadne mutacie konkrétneho useku genu, ale su aj take mutacie, ktore nesposobuju priamo ochorenie ale casom mozu prispiet k zhorseniu stavu, napríklad su popisane predispozicie u autoimunitnych ochoreni (a tie sa vyskytuju napriec spektrom populacii a bez ohladu na to, ci niekto je alebo nie je ockovany), mutacie ktore su priamo spajane s Crohnovou chorobou, ulceronou kolitidou, psoriázou etc..
co sa tyka lekarov, ktorých citujes, zatial si citoval Cesky Strunecku a Elekovu, ktore obe zarabaju na homeopatikach a sakra sa im to oplati, vo vedeckej obci niesu akceptovane, lebo dokazatelne hlasaju nezmysly..

buckeye
11. máj 2016

@sova76 no Europa sa od cias VM geneticky znacne premiesala, hlavne vdaka vojnam (vojaci nechali znacne potomstva) a stahovaniu národov, ale vramci Europy, inak ked sa tu vseobecne spominali mor a chorela, vdaka nim mame vyssie percenta vyskytu CFTR mutacii (cysticka fibroza), pretoze prislo k pozitivnej selekcii, nosici mutacii CFTR (heterozygoti)boli odolnejsi tymto nakazam, rovnako to je s kosacikovitou anemiou v africkych oblatiach vyskytu malarie

sova76
11. máj 2016

@buckeye Krásne si to napísala 🙂 Aj v našej vedeckej obci je pár exotov, ktorí oblbujú verejnosť a vo vnútri nie sú akceptovaní, pretože zneužívajú štatistiky, manipulujú dáta... vyťahujú informácie z textu a poskladajú z nich úplne niečo iné a pritom sa ešte na človeka drzo odkážu. Vrrr...