Očkovanie Prevenarom zadarmo?

denisocka
2. apr 2008

je pravda ,že je detom do 1.roka dobrovolné očkovanie proti pneumokokom -PREVENAROM,zadramo?

helka1
2. apr 2008

Denisocka, prevenar je "zadara" (uvidzovky preto, ze sa doplaca cca 70 Sk) je hradene rizikovym detom - predcasne narodenym, s nizkou porodnou hmotnostou, viac najdes info tuna http://www.babetko.sk/user/view_page.php?page_i...
My sme zatial mali 1 vakcinu.

denisocka
autor
2. apr 2008

no toto viem,ale rokovalo sa aby bol "zadara" aj pre zdrave deti a vraj od predvčera je 😖

junovka
2. apr 2008

to by bolo dobre, keby to schvalili 😉
Ozaj, Denisocka, ako ste pochodili na tom plucnom, koli ockovaniu TBC? 😕

danu
2. apr 2008

ano zevraj je to zadarmo detom do dvoch rokov.

danu
2. apr 2008

Tu je o tom uz tema a pise sa aj o ockovani po novm

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

denisocka
autor
2. apr 2008

junovka - dobre,ešte raz na kontrolu o 3 týž,ale samo to odletelo a zatial nehnisá ,hojí sa

vanila
2. apr 2008

Ahojte! Tak ja si myslim že každe dieta ma narok zadarmo ockovaciu vakcinu prevenar. mam kamaratku ta žije v brusely a tam je to povinne hradi to štát tak jej malý je očkovaný, môj malý je narodený predčastne 36+2 dokina my povedala že ho môžu zaočkovať zadarmo až po 2 roku llebo všeobecna to preplaca až vtedy ak by som ho chcela zaočkovať teraz tak si to musím zaplatiť.

denisocka
autor
2. apr 2008

Toto mam z oficialnych zdrojov:

Od 1. apríla 2008 je podľa Zoznamu liečiv a liekov plne uhrádzaných alebo čiastočne uhrádzaných na základe verejného zdravotného poistenia plne hradená konjugovaná očkovacia látka proti pneumokokovým invazívnym infekciám ? Prevenar, deťom do dvoch rokov veku dispenzarizovaným pre chronické ochorenia dýchacích ciest, srdcovo ? cievneho systému, metabolické, renálne a imunitné poruchy a pred splenektómiou s funkčnou alebo anatomickou aspléniou. Zdravým deťom do dvoch rokov veku je očkovacia látka Prevenar čiastočne hradená z verejného zdravotného poistenia, s doplatkom rodičov 85, 30 Sk za jednu dávku očkovacej látky.

len je este otazne,ktore poistovne to hradia

alififi
2. apr 2008

ja som v Dovere, volala som tam a zatial nemaju ziadny pripis. klasika, na co by sa ponahlali 😖

denisocka
autor
2. apr 2008

😀 asi tak,treba počkať,bo sami nevedia 😀

kisska
2. apr 2008

denisocka - ak je to v Zozname lieciv ako uhradzane, tak by to mali uhradzat vsetky poistovne. Uhrady sa mozu lisit len pri volnopredajnych liekoch (alebo ak je ciastocne hradeny, tak ti mozu zaplatit viac)- to uz si dava kazda poistovna svoju akciu. Ci a kolko sa plati by mali vediet v prvom rade lekari.

ankejka
2. apr 2008

Práve že v tom zozname liekov to podľa mna nie, asi naozaj musime pockat auvidime, akoto dopadne. Lebo to stale zatial vyzera len na JPP.....

denisocka
autor
2. apr 2008

no bola naša decembrova u detskej a vraj ta ešte o ničom nevie,treba dať tomu aspon 2 týž.čas 😒

nevesta
2. apr 2008

Inak volala som do VSZP a zajtra mi daju vediet mailom, tak vam sem potom hodim vyjadrenie...

denisocka
autor
3. apr 2008

takže baby,áno - je zadara 😀 http://www.babetko.sk/user/view_page.php?page_i...

ankejka
3. apr 2008

deni - citala si aj kometare pod tym? ono je to stale z agentury JPP. Ale verim, ze do dvoch tyzdnov bude jasne, ako to naozaj je.

lusiana999
3. apr 2008

Je to super že je to zadarmo každé dieťa si zaslúži byť chránené mrzí ma len že to už nedali od 01.01.2008 pretože ja som už malého zaočkovala ked mal 2 mesiace a komplet sme to museli hradiť ale nevadí som rada lebo to nebolo isté že to budú preplacať a tak mi to povedali aj v poistovni a som rad že teraz ešte za pol roka budeme potrebovať preočkovat a potom v druhom a piatom roku a to už poistovňa zaplatí,konečne sa aj slovensko spamatalo v zahraničí sa to už dávno prepláca

junovka
3. apr 2008

podla mna, kedze je uz zadara, tak by mali automaticky vopchat to do povinneho ockovanie ....si myslim, nie? 😕

lusiana999
3. apr 2008

určite áno ale lekári musia najprv dostať prípis aby to zahrnuli

junovka
3. apr 2008

TO ZNAMENA, ZE KED 20.4 IDEME NA OCKOVANIE , NA 3 DAVKU, TAK UZ BY AJ MOHLI MI nELKU ZAOCKOVAT, NIE? 😉

zuzana105
3. apr 2008

Očkovanie malých detí proti pneumokokom je od 1. apríla hradené poisťovňou

Od 1. apríla je konjugovaná vakcína proti pneumokokom dostupná pre všetky deti do 2 rokov veku s doplatkom 85,30 Sk a zvyšok je hradený zdravotnými poisťovňami. Vyplýva to z opatrenia vydaného Ministerstvom zdravotníctva SR. Odborníci hodnotia tento krok ako významný posun k ochrane zdravia detí aj celej populácie Slovenska.
Nedávno vydané opatrenie Ministerstva zdravotníctva SR platné od 1. apríla 2008 upravilo hradenie očkovania proti pneumokokom zdravotnými poisťovňami. Konjugovaná pneumokoková vakcína je uhrádzaná všetkým deťom od 0 do 2 rokov veku, pričom rodič dieťaťa dopláca 85 SK za jednu dávku. Očkovanie rizikových skupín detí je úplne bezplatné. „V súčasnosti je pneumokok azda najzávažnejším pôvodcom ťažkých invazívnych a potenciálne smrteľných ochorení. Ja i moji kolegovia-pediatri vítame opatrenie ministerstva, ktoré sprístupní očkovanie širokým skupinám detí – je to doslovne nový míľnik v oblasti ochrany našich detí pred závažnou, životohrozujúcou chorobou pomocou očkovania.“ uviedol Prof. MUDr. Svetozár Dluholucký, CSc., prednosta Detskej kliniky DFNsP v Banskej Bystrici.
Pneumokok je najčastejšou bakteriálnou príčinou takých bežných ochorení akými sú zápal stredného ucha a zápal pľúc. Táto baktéria je tiež pôvodcom závažných ochorení (meningitída, otrava krvi), ktoré sa môžu skončiť úmrtím alebo trvalým poškodením zdravia, najmä sluchu a reči. Odhaduje sa, že na Slovensku ochorie ročne 18 detí vo veku do 5 rokov na pneumokokovú meningitídu, 122 na pneumokokovú bakteriémiu/sepsu a 35 000 detí na pneumokokový zápal stredného ucha. Jedno zo šiestich detí zostane po prekonaní pneumokokovej meningitídy trvalo neurologicky postihnuté, 1 zo 4 detí ohluchne.
Najúčinnejšiu ochranu voči mnohým ochoreniam spôsobeným pneumokokom poskytuje práve očkovanie konjugovanou pneumokokovou vakcínou, ktorou sa očkujú deti v mnohých štátoch Európskej únie a sveta. Plošné očkovanie viedlo v USA k zníženiu výskytu invazívnych pneumokokových ochorení u detí do 5 rokov o 94 %. Rovnako prinieslo aj výrazný pokles výskytu neinvazívnych, no pritom veľmi bežných ochorení ako je zápal stredného ucha a zápal pľúc. Zároveň očkovanie proti pneumokokom u malých detí neposkytlo len ochranu pre populáciu zaočkovaných detí , ale vďaka tzv. kolektívnej imunite (herd immunity) výrazne znížilo výskyt invazívnych pneumokokových ochorení aj u nezaočkovanej populácie dospelých ľudí. Očkovanie proti pneumokokom odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá deklarovala jeho zaradenie do kalendára očkovania ako najvyššiu prioritu pre Národné imunizačné programy vo svete.

zdroj: mama a ja: http://www.mamaaja.sk/ActiveWeb/Article/663/ock...

danu
3. apr 2008

je to pravda ja mam Apollo poistovnu dnes som tam volala a potvrdili mi to ze poistovna hradi ja doplacam len tych cca 85,- Sk

nevesta
4. apr 2008

Takze slubovane vyjadrenie z VSZP
Dobrý deň,

Od 1.4.2008 došlo k zmene indikačných obmedzení u očkovacej látky
PREVENAR.

Do textu IO sa vsunula jedna veta: „ Vakcína je hradená plne:“ a za
textom sú uvedené diagnózy detí, ktoré sú dispenzarizované pre
konkrétne uvedené ochorenia alebo pre deti, ktoré nemajú slezinu,
prípadne sú pripravované na operačné odstránenie sleziny
(splenektómia).

Pre tieto deti do veku 2 rokov je vakcína plne hradená, t. zn. ZP
uhradí 2 282,60 Sk.

Ostatné deti do dvoch rokov veku, t. zn. tie, ktoré nemajú žiadne z
uvedených ochorení, sa finančne spolupodieľajú na úhrade za vakcínu,

ZP uhradí: 2 197,30 a poistenec uhradí: 85,30 Sk.

Deti nad 2 roky veku si vakcínu hradia v plnej výške, ev. im ZP
uhradí Pneumo 23, ak spĺňajú uvedené IO. Cena za vakcínu Pneumo 23:
404 Sk.

Indikačné obmedzenia pri vakcíne PREVENAR:

J07AL02
Pneumokokový čistený konjugovaný polysach.antigén parent. 1 dávka

Vakcína sa môže indikovať u detí do dvoch rokov veku.

Vakcína je hradená plne:
a) u dispenzarizovaných pacientov pre nasledovné chronické ochorenia:

1. dýchacích ciest: (J 45 Astma, J 47 Bronchiektázie, Q 32-33
Vrodené chyby priedušnice, priedušiek a pľúc, P 23-28 Perinatálne
vzniknuté respiračné poruchy),

2. srdcovo-cievneho aparátu (Q 20-25 Vrodené chyby srdca ),

3. metabolické poruchy (E 10 Diabetes mellitus 1 typu, E 70, E
71, E 72, E 75, E 76 E 77, E 78, E 79 Poruchy metabolizmu
aminokyselín, lipidov, purínu a pyrimidínu, E 84 Cystická fibróza),

4. renálne poruchy (N 04 Nefrotický syndróm, N 18-19 Zlyhanie
obličiek),

5. imunitné poruchy (A 39-41 Stav po prekonanej purulentnej
meningitíde alebo septikémii, B 20-24 Choroba vyvolaná vírusom
ľudskej imunitnej nedostatočnosti (HIV), C 00-97 Všetky zhubné
nádory vyžadujúce si komplexnú protokolárnu liečbu, D 55-59
Hemolytické anémie, D 70 Agranulocytóza, D 71 Funkčné poruchy
polymorfonukleárnych leukocytov,

D 72 Iné poruchy bielych krviniek, D 73 Choroby sleziny, D 76 Choroby
postihujúce lymforetikulárne tkanivo a retikulohistiocyty, D 80
Imunitná nedostatočnosť s prevahou poruchy protilátok, D 81
Kombinovaná imunitná nedostatočnosť, D 84 Iné imunodeficiencie, H 66
Hnisavý a nešpecifikovaný zápal stredného ucha (min. 3x, vyžadujúci
ORL intervenciu), P 05-07 Nízka pôrodná hmotnosť( do 25OO g(,
prematurita (GV 37.týž:), Q 89 Vrodené chyby sleziny, Q 90-91 Downov
syndróm, Edwardsov, Patauov syndróm),

b) pred splenektómiou s funkčnou alebo anatomickou aspléniou.

V prípade ďalších otázok nás môžete kontaktovať telefonicky na
tel.č. 0850 003 003 počas pracovných dní od 8.00 do 18.00 hod.

S pozdravom

Call centrum VŠZP

lucaska
4. apr 2008

ahojte, my sme boli dnes u doktorky, nepetrime do rizikovej skupiny predpisala nam prevenar a v lekarni sme doplatili 90,50...........takze super

stenli
4. apr 2008

aj ja sa teším, chcem dať zaočkovať malého, ke´d bude mať rok, vtedy stačia už len 2 dávky, je to určite dobrá vec

darty13
19. apr 2008

Ahojte, my sme nášho malého dali zaočkovať 4.apríla....kúpili sme v lekárni rovno 2 dávky a zaplatili sme za ne nejakých 4500,- , ešte v ten deň sme sa dozvedeli že poisťovna prepláca skoro celú čiastku...našťastie sme si účet z lekárne odložili takže nám vrátili peniaze a za jednu vakcínu sme platili cca 85,- 🙂

zuzana2706
21. apr 2008

a musite mat recept od pediatricky alebo to predaju iba tak v lekarni? moja pediatricka povedala ze mam este 2 ryzdne cakat lebo ze to nie je este potvrdena sprava, ale neviem na co mam cakat, lebo pozmam mamicku ktore uz vakcinu davno dali dietatu pichnut

danuska24
21. apr 2008

musis mat recept. 1.4. bola kategorizacia , schvalilo to MZ, takze to plati.