Očkovanie proti menigokokom sk. C - klinická štúdia

alu78
28. apr 2009

ahojte kocky,
V 3 mesiaci nas caka ockovanie nasho drobca a pri poslednej poradni mi lekar dal do ruky Formular informovaneho suhlasu s tym, ci suhlasime aby nase dieta bolo "pokusny kralik" na novovyrabanu vakcinu proti pneumokokom sk. C. Stretli ste sa niektora s takouto situaciou?
Vopred dakujem za prispevky a nazory.

denduska
28. apr 2009

no veru, skoda len ze oni sa na tom podielaju tusim traja, tak sa budu musiet rozdelit 😠 ale i tak bude dobre 😀 no a taky pediater-obvodak, zhrabne vsetko sam 😝

denduska
28. apr 2009

pammy, ano, lenze tu ide o uplne iny liek ako vakcinu - vlastne ide len o inu formu uz existujuceho lieku, ktory sa predtym len pichal a teraz ho testuju v tabletkovej forme... a su to dospeli ludia s vlastnou hlavou a rozumom, ktori sa slobodne rozhoduju - kdezto dietatko sa samo rozhodnut nemoze. A to si myslim ze je sakramentsky rozdiel, u deti je navyse moznost neziaducich ucinkov ovela nevyspytatelnejsia ako u 50 rocneho cloveka s jasnou anamnezou.

denduska
28. apr 2009

a zasa ani moj muz by nesiel testovat hocico na hocikom, nie je az taky hamizny 😝 vsak sa nemohol ani divat ako nasu malu ockuju, kde by ten vydrzal testovat deti...v tomto je babovka 😀

skalnicka
28. apr 2009

zmenit lekara...klamar jeden vychc...nech sa na mna nikto nehneva, ale je mi z toho zle...on z toho nic nema, on si len dobrovolne "drie hubu", ked kazdeho, kto mu spada do potencialnej skupiny oslovuje, on je taky milovnik vyskumu od prirodzenia..isteze...

pammy
28. apr 2009

S tym krehkym telickom babatka suhlasim, aj s tym, ze testovanie vakcin moze napachat viac zleho, hlavne na nedozretom imunitnom systeme babatka, ale predsa len, z moralneho hladiska, studia je studia a testuju sa ucinky, preto si myslim, ze Tvoje poznamky o zisku neboli namieste. Aj ked na druhej strane, testovat sa vzdy bude, a niekto ten pokusny kralik byt bohuzial musi (a mozno aj chce).... len skoda, ze na tom veselo zarabaju lekari, a nie ten clovek, ktoremu to potencialne skodi...

denduska
28. apr 2009

no vies pammy, s lekarskou fakultou a 5-timi rokmi praxe robit za zakladny plat hrubych 18000...nesla by si robit studiu? a taku s ktorou sa skor stotoznujes a vidis ze ludia si pochvaluju? a on je workoholik, on si sam vypisuje vsetky lajstra, sam si odobera vzorky, sam si ich centrifuguje, sam zabezpecuje tym pacientom dovoz/odvoz na vysetrenia...mohol by to hodit na laborantky a hotovo...ale v tomto je precizny, nechce urobit chybu... (videla som uz aj ovela horsie studie ako sa robia 😝 ) takze si myslim ze v jeho pripade to budu poctivo zarobene peniazky... to uz je niekde inde chyba ze lekari sa k tomu musia uchylovat.. 😖
ale obvodaci nemaju nudzu o peniazky, tam je to uz o inom...

sammy19
28. apr 2009

ahojte kocky, tak som nakukla do tejto temy... teda, moj osobny nazor je asi taky, ze by som na taketo nieco svoje dieta nedala ani omylom 😒 stale sa vyvijaju nove a nove vakciny a objavuju sa nove a nove ochorenia, na ktore zatial ockovanie neexistuje - proste neda sa svoje dieta ochranit proti vsetkemu (aj ked my matky by sme chceli tak urobit, ale myslim, ze treba hladat aj ine sposoby, nielen slepo verit ockovaniu) a niekedy, zial, tie vakciny maju horsie vedlajsie ucinky nez samotne ochorenie. Okrem toho niektore dosledky ockovania sa ukazu az o vela vela rokov, nemusi sa to prejavit vsetko hned... neviem, proste mi to pride zbytocne zatazovanie detskeho organizmu. uz tak je toho ockovania dost. Ja by som do toho teda nesla.

pammy
28. apr 2009

To uz je kazdeho vec, k comu 'uchyli'.... Ale keby to bolo uplne 'neskodne' a 'ludom prospesne', tak by do toho ziadna farma firma neinvestovala ani cent, takze tazko skumaju iba pozitivne ucinky... Ale uz sme odbocili od temy, a vlastne uz ani nie je o com velmi diskutovat... ja nezatracujem studie, ja som reagovala na Tvoj prispevok ohladom zisku.

denduska
28. apr 2009

no ved samozrejme ze skumaju aj negativne...ale u niektorych liekov to clovek jednoducho pripusta lebo tie mozne pozitivne ucinky maju prenho vacsiu cenu.... ibaze v pripade testovania vakciny na babatku to nie je velmi o tom...

ja som len chcela povedat ze sa nehanbim za to ako tie peniazky zarobi, nie je studia ako studia a nie je lekar ako lekar...aj ked v konecnom dosledku ide len o peniaze vzdy 😝 takze ak niekto povie v suvisloti so studiou ze z toho nic nema, tak je to ubohe 🙄

a nakoniec aj tak najviac penazi zhrabne firma, to co zaplatia tomu doktorovi, to je pre nich nic 😝

yasmina
28. apr 2009

takže mám ďalšie info...
pozdravujem Dr. klamára...Glaxo do tejto štúdie natlačilo neskutočný balík prachov...tak mamičky hor sa pre 10 eur a vakcínu zdarma 😒

grenadinka
29. apr 2009

yasmina - pride mi divne ze vytahujes tych 10 eur, nemyslis si ze je hodne viac ludi ktory tu vakcinu podporuju a chvalia?proti su zatial len slovaci. nieje to divne?

10 eur urcite nie je pre nikoho motivacia.
ludia to nerobia pre peniaze, proste veria ze ich detom to pomoze,
tak neviem preco by mali byt tyto rodicia odsudzovany.
dnes idem ockovat malu, a som rada ze som sa tak rozhodla. co ak by som si to mohla popar rokoch vycitat ze som nesla len pre diskusiu.

yasmina
29. apr 2009

grenadinka tu nikto nezvrhuje očkovanie, ale klinicke štúdie na deťoch...
ale nevadí ...
keď som dobre pochopila ideš na túto vakcínu, že sa tu takto obúvaš do mňa? 😉

grenadinka
29. apr 2009

yasmine- prepac ak si to pochopila tak ze sa do teba obuvam.
len sa mi zda ze vobec ale ani omylom nechces pocut iny nazor ako je tvoj.
aj napriek tomu si tvoj nazor moc vazim, aj som uvazovala nad tvojim slovom.
ale asi to aj tak jedno, mam na to vsetko iny nazor a uz som rozhodnuta .
tak este sa urcite vyjadrim na tuto temu ale teraz uz nie. tak ti dakujem .
ak chces tak drz palce 😅

andyalukasek2008
29. apr 2009

Ahoj holky, my do studie u nás v ČR šli a malý je naočkován proti mening. typu B. A a C si můžete nechat naočkovat dnes již běžně. Můžete si myslet, že jsme s manželem udělali hloupost nebo naopak, my jsme přesvědčení, že dobře. Vakcína se již použila celkem plošně v Austrálii, jen je třeba ji otestovat i v Evropě, to neznamená ale, že by otestovaná nebala a byla škodlivá! Stejně se kdysi přece musela studovat dnes již běžná hexavakcína! Prostě potřebují vědět, jak si ty děti ty protilátky tvoří... Na počátku studie a jejím konci se odebere mimi krvička a porovnáním zjistí, jaké protilátky si vytvořilo, vyplňujeme pečlivě i archy celou dobu o všech nemocech, lécích apod., a budou nám výsledky i sděleny. Já budu klidnější, že pokud si Lukášek vybuduje látky proti béčku, áčko a céčko by snad měl přinejhorším zvládnout též. Není to něco ledabylé a náhodou, je to klinická studie dosti významné farmokologické firmy, jejíž léky máme doma běžně. Že za to něco náš pediatr má, je mi jasné, ale nijak mne to netrápí... 🙂 Nemyslím si že je třeba dnes očkovat proti všemu, třeba proti planým neštovicím malého očkovat nenechám, ale o tom meningokokovi jsem přesvědčená. Ale samozřejmě chápu všechny Vaše důvody, které jste výše uvedly, proč byste dítě očkovat nenechaly... Je to na každém. Tak ať ty bobky neocné nemáme a jsou jen zdraví!

zuzula25
29. apr 2009

ja zas suhlasim s grenadinkou.a ako si myslite,ze sa testovalo ockovanie proti pneumokokom???tak isto a presne ti isti doktori.2 roky dozadu.stalo sa nieco??nic.a teraz davate ockovat deti tou istou vakcinou???to vam uz nevadi?????
a to ze tu vytahujete tie peniaze-to mi je az do smiechu.kazda sme mamicka a nepoznam taku ktora by dala ublizovat dietatu pre nejakych 10 eur.kazda to robi pre dobro svojich deti.ak sa dieta dostane do styku s nakazou-prekonaju ju len na zaklade toho,ze si ziska protilatky a tie protilatky ziska bud ockovanim,alebo ze sa stretne s ochorenim a nemusi ho prekonat,alebo prekona s moznymi tazkymi nasledkami.....

jarka007
29. apr 2009

Tak ako Yasmina napisala, polovici detom sa dava placebo. Odkial mate tu istotu, ze prave vase, dostalo vakcinu proti meningokokom ? Pokial viem, nema sa to hovorit, kvoli vysledkom. Zaujima ma to, nechcem rypat. Povedia vam potom na konci toho skusobneho obdobia, ze pani XY, tak vase dieta dostalo len placebo, alebo o tom neinformuju ?
Inak placebo nie je ziadna injekcna voda. Dnes sa uz aj do neho davaju zluceniny hlinika, aby vo vysledkoch studie bolo co najmenej porovnatelnych alergickych reakcii.

yasmina
29. apr 2009

grenadinka ja som za očkovania a tvojmu maličkému držim palce ako aj vš.ostatným detičkám aby nemali vedľajšie účinky... 🙂

yasmina
29. apr 2009

jarka007 v niekt. štúdiách je až 50 % placeba...verím že to nie sú vakcinačné štúdie na detičkách...nikdy sa žiadny pacient nedozvie že dostal placebo bohužiaľ 😔

pastuska
29. apr 2009

Nečítala som všetky príspevky, ale asi by sme sa mali zamyslieť, prečo ešte robia štúdie po podaní vakcíny...nemali už mať náhodou výsledky a až potom očkovovať? A takto sledujú detičky po očkovaní, že aké to bude mať následky...paráda, ja by som nedala môjmu ani povinné, keby som nemusela, nieto ešte dobrovoľné.

motylek
29. apr 2009

pochybuji, že placebo, by dávali takovým malým mimčám 🙄 🙄 🙄 , jaký by to mělo význam, hlavně pokud se jedná o očkování, co má placebo společnýho s očkováním??? Jasně, pokud jde o léčivo nebo o léčivou látku, tak je jasný proč se užívá placebo, ale u očkování??? To by jako čekali, kolik z těch dětí ,,naočkovaných,, placebem onemocní, případně zemře???

Celkem pitomost, ne???

yasmina
29. apr 2009

Motylek "piomost" to urcite nie je ... PRV vakcina /proti rotavirusom/ bola takto klinicky monitorovana...

OBJECTIVE: To evaluate the effect of a human-bovine reassortant pentavalent rotavirus vaccine (PRV) on health care encounters in nearly 70 000 subjects randomized in three regions - Europe, the United States, and Latin America/the Caribbean - in the Rotavirus Efficacy and Safety Trial (REST). METHODS: Healthy 6- to 12-week-old infants received 3 doses of PRV or placebo at 4- to 10-week intervals.

jarka007
29. apr 2009

Presne tak motylek, porovnava sa ci a aky ucinok vakcina vobec ma. Okrem rotavirusu, som citala, ze aj vakcina na chripku sa takto testovala. Osobne som proti takymto neetickym pokusom na detoch.

andyalukasek2008
29. apr 2009

NO jelikož bychom se měli dozvědět, kolik protilátek si malý vytvořil, jak jsem již psala z té krvičky, myslím, že z toho to bude patrné. Ano, psali taktéž o randomizované studii, ale nemyslím, si, že píchají miminům placebo... Jelikož se daná vakcína při studii píchá zároveň s hexou, pak by to ztrácelo smysl, že? Když na hexu již dávno studie jsou... Stejně tak musely být na prevenar, že? Meningokok B se nebude v ČR očkovat v nejbožších 6-ti letech, prý na to zemřelo ještě málo dětí ☹ ...

johanda
29. apr 2009

Holky, placebo skupina je kontrolní, v případě dat, která se vyhodnocují statisticky, musí být.Placebo možná není nejlepší pojem, protože se jedná o "neúčinnou látku", lepším pojmem je vehikulum tj, směs, která rozřeďuje nebo objemově zvětšuje lék. I látky obsažené ve vehikulu mohou mít účinky na zdraví (např. těžké kovy apod.) a je třeba určit, co způsobuje samotná vakcína a co pomocné látky. O tom, zda pacientovi bude aplikováno placebo nebo skutečná vakcína, neví ani samotný lékař. Toto je známo výhradně zadavatelům studie.
U testování nových léčiv není nejde jen o to prokázat jejich účinnost, ale také určit statistickou významnost vedlejších účinků, od lokálních a v podstatě banálních (teploty, otoky) po systémové (šoky a další život ohrožující problémy)

denduska
29. apr 2009

johanda ma uplnu pravdu, a vola sa to dvojito slepa studia..

sissik
29. apr 2009

mne vysvetlila detska, ze jedna skupina deticiek sa bude ockovat hexavakcinou do jednoj nohy a meningokok do druhej a druha skupina deti sa bude ockovat heptavakciou.
bude sa sledovat vytvaranie protilatok v oboch skupinach.
vakcina na meningokoka existuje uz dlho a teraz ju chcu pripojit k hexavakcine.
aspon takto mi to bolo vysvetlene
a presne, ked sa ockovala pentavakcnou+pneumokok osobitne ale existovala uz hexavakcina, vela mamiciek si za hexavakcinu radsej priplatilo.
ja som zastancom ockovania. vsetko ma svoje plusy aj minusy, je na kazdom, ako ich zvazi.
a o nejakych 10eur som nepocula. pre mna by 10 eur nebola motivacia 😉

lentilka11
29. apr 2009

jak píše sissik, nejspíš se sleduje růst hladin protilátek v obou skupinách (tj., jestli se líp vytvářejí ve skupině, kde se očkuje zvlášť hexavakcínou a tou proti meningokoku - již ozkoušenou a schválenou k užívání, nebo se jich dělá víc ve skupině očkované heptavakcínou, taky by podle mě měla být ještě třetí, kontrolní skupina - hexavakcína + nic/placebo/vehikulum (jak kdo chce))

závěrem studie nejspíš bude doporučení (firmy GLaxo, takže zatím nezávazné pro lékařskou obec), jaké očkovací schéma je lepší (případně lobbing o zařazení do očkovacího kalendáře)..

na konci se každá studie "odslepí", takže se každý dozví, zda (a čím) je jeho dítě očkované, či ne a pak se podle toho eventuelně může zařídit..

pod čarou: taky myslím, že dr. z toho přece jen něco mít bude..

motylek
29. apr 2009

Přesně tak, vakcinou se očkuje už dávno (C a A), ovšem teď se provádí klinická studie pouze na heptavakcínu, tím pádem se nezkoumá, jak ta látka funguje samostatně, ale zda se stejně účinně dá naočkovat dohromady s hexou (tedy jako heptavakcína, ne každá zvlášt-ale pouze v jedné očkovací dávce). Ušetří se dětem další bodanec. Já nejsem proti, hexu už sice máme za sebou, ale kdyby v té době bylo na výběr, i za cenu příplatku, šla bych do toho. Nežádoucí účinky očkování jsou nic proti případnému onemocnění.

motylek
29. apr 2009

To víš, že bude, i s posr..ho receptu mu něco kápne - dělala jsem do farmacie, tak vím, jak to chodí, úplatky a úplatky a dost těžkýho kalibru - dovolený za 100 000, atd. pokud teda dr. píše to , co má 😀 😀 😀

denduska
29. apr 2009

vie niekto ako sa ta studia vola? kazda ma totiz nejaky nazov...ak ste niekto do toho zapojeny a podpisovali ste daco, predpokladam ze tam bol uvedeny nazov studie, tak ho hodte sem 😉 na nete urcite bude zakladny popis studie, takze aj to ci sa porovnava s placebom. Mozno to bude na zabezpecenych strankach ale na niektore sa mozno budem vediet dostat..aj ked ide o GSK to si nie som taka ista, ale fakt ma to zaujima 🙂 Diky 😉