Očkovanie proti menigokokom sk. C - klinická štúdia

alu78
28. apr 2009

ahojte kocky,
V 3 mesiaci nas caka ockovanie nasho drobca a pri poslednej poradni mi lekar dal do ruky Formular informovaneho suhlasu s tym, ci suhlasime aby nase dieta bolo "pokusny kralik" na novovyrabanu vakcinu proti pneumokokom sk. C. Stretli ste sa niektora s takouto situaciou?
Vopred dakujem za prispevky a nazory.

yasmina
29. apr 2009

Aj mna by zaujimal nazov studie...

vanish1
29. apr 2009

ja by som do toho určite nikdy nešla a nikdy by som nedovolila, aby také niečo pichli môjmu dieťaťu, súhlasím s jarkou, že deťom sa pichá aj placebo, ktoré ale tiež obsahuje hnus, prípadne som čítala, že dokonca sa deťom v jednej štúdii, ktoré mali dostať placebo pichala iná experimentálna vakcína - potom tá testovaná vyzerá lepšie ako by v skutočnosti vyzerala, keby sa pichalo len placebo

johanda
29. apr 2009

mě zaujala ta motivační platba za účast. Nejen, že je to neetické, ale ovlivní to i reprezentativnost statistického vzorku. Fakt se za to platí?

roasha
29. apr 2009

sirenie poplasnych sprav ohladom ockovania! 😉 🙄
http://www.uvzsr.sk/vypis_clanku.html?cast=1-46...

lentilka11
29. apr 2009

johanda, možná to není motivační..může to být "proplacení cesty" - jestli ta studie bude trvat několik let, je možný, že se rodiny odstěhuje a takhle je aspoň naděje, že ve studii zůstanou..

nebo jinej důvod, tohle mě prostě jen tak napadlo..

vanish1
29. apr 2009

roasha, myslím, že ak si to prečíta normálny rozumný človek, tak zistí, je to chabý pokus zo strany Úvz obhájiť neobhájiteľné...

lentilka11
30. apr 2009

vanish, proč ti to připadá jako chabý pokus?

ledaže nevěříš, že citují existující studie, ale vymýšlejí si, nebo že ty studie jsou tendenční a jejich výsledky odrážejí nějaké "konkrétní zadání"..?

denduska
30. apr 2009

hihi, lentilka, musela by si najprv nejaku studiu vidiet - myslim to co obnasa praca na nej a videla by si ako sa niektore vysledky "doplnaju" 😀 tym nechcem povedat ze su vsetky studie zle, najma nie tie ked sa skuma nieco co predtym vobec nebolo - ale tie, kde sa uz da opriet o predchadzajuce vysledky - proste ak nieco nesedi, a neda sa to vysvetlit zatial, tak sa jednoducho doplni podla predchadzajucej studie - co nemusi byt zakonite zly postup, ale niekedy to moze vysledky skreslit.
Cize vzdy to bude slovo proti slovu - nam vyslo tak, a inym naopak. Pravdu ma ten kto si zaplati. A mozno je to aj ozaj skutocna pravda. Ale to sa nikdy neda na 100% tvrdit.
Asi na kazdy liek existuju protichodne studie... Az po desiatkach rokov pozivania daneho lieciva sa daju dosiahnut skutocne relevantne vysledky.

lentilka11
30. apr 2009

ale potom, jak se teda rozhodujete ohledně očkování? chci říct, proč věříte studii B a ne studii A?

(to neber jako rýpání, prostě mě to zajímá...)

jarka007
30. apr 2009

lentilka11 ked studia A je robena nezavislou firmou, skutocne nezavilslou, tak je objektivnejsia ako studia B od farmafirmy . Ale napr ta americka studia na ockovanie na rotavirus sa mi celkom pacila, boli tam 3 vzorky pacientov a vysledky boli okolo 70 percent uspesnosti 😉 . Manz. robi v jednej biotech firme, diskutuju na obede s bilogmi aj o liekoch, a hovoril, ze faramfirmy proste robia viacero studii a to dovtedy, kym im jedna "nezapasuje". No a uverejnuju len tu jednu "spravnu". Ty by si teda verila, ked vies aky je postup ?

lentilka11
30. apr 2009

omlouvám se, že teda trochu mimo původní téma..

jak se zjistí, kdo zadal studii (myslím už hotovou, starou, o jejíž výsledky se pak někdo opírá)?

denduska
30. apr 2009

lenti, ved to ze ohladom ockovania sa nemozem rozhodnut - myslim povinne ocko. U nas nie je viacero vakcin na jednu chorobu aby som si mohla vyberat ktora sa mi viac pozdava... 😒
z nepovinnych som dala len prevenar a aj to som si letak (ohladom studie) precitala az neskoro - moja chyba. Inak by som ho urcite nedala.

V pribalovom letaku by malo byt uvedene (alebo v originalnom letaku na nete byva) a aku studiu sa dane liecivo opiera. Ak sa v tom chces viac vrtat, ostava len hladat cele znenie vysledkov danej studie a tam by mali byt uvedene referencie - teda z coho autori vychadzali.

lentilka11
30. apr 2009

denduska, jarka.. dík

yasmina
30. apr 2009

denduska o akom letaku na prevenar hovoris co tam bolo? my sme mali skarede neziaduce ucinky po prevenare... 😔

alu78
autor
30. apr 2009

kocky identifikacne cislo studie je: 111761 (DTPA-HBV-IPV=HIB-MENC-TT-001 PRI)
nazov studie: Klinicka studia spolocnosti GSK GSK 2202083A

denduska
30. apr 2009

yasmi, na nete som si nasla originalny letak...a teraz ho uz neviem najst,mal asi 23 stran....a tam bolo ohladom studie podrobne pisane ze sa robila v USA bla bla..teda tie vysledky co tam su, su vsetko americke a v europe sa ucinnost aj vsetko ostatne len odhaduje na zaklade vyskytu danych pneumokokov... neviem kde to je doprcic, lebo vtedy mi to vyhodilo medzi prvymi odkazmi... 😠
my sme mali tiez skaredu reakciu ale neviem ci na prevenar alebo hexu, lebo nam to pichali naraz..

aspon ze tie meningokoky studuju aj v europe, ze im to napadlo...

mamaja5
30. apr 2009

nuz,baby je to velmi diskutabilna situacia.na jednej strane tie ockovania su pre deti potrebne aby sme sa potom nedostali do nejakych zlych situacii.ako napr.ja.mam 2 a pol mes synceka a uz mal pneumokoka.neviem sa dockat kedy ho bude dr ockovat aby sme uz boli kryty.myslim si ze po takejto skusenosti-ked mi dr povedal ze sledujte ho ci neprestane dychat tak by som urcite do toho skusobneho ockovania isla... ale to je len moj nazor.

yasmina
30. apr 2009

denduska aj nam to pichali naraz hexa+prevenar rotarix 😉 ja len tipujem ze to bolo na prevenar lebo nam byva najviac zlych reakcii...

denduska
30. apr 2009

mne vadi na tom to, ze ucinnost tej vakciny (prevenar) nie je v tunajsich podmienkach seriozne overena...cize sa moze stat to, ze dieta zaockovane, aj tak dostane pneumokoka a nedajboze to skonci horsie nez zle... tak potom fakt super... 😒

ak by bolo dieta rizikove alebo by som mala iny padny dovod zucastnit sa na takej studii, preco nie. ale len z mojho strachu pred vsetkym volnym okom neviditelnym, tak to nie. ved nezijeme v skleniku😒

yasmina
30. apr 2009

denduska ve dprave prevenar bol na americky druh virusov a v europe mame ine 😒 takze dali sme ockovat a mozno uplne zbytocne...

lentilka11
30. apr 2009

vím, že je tu ve volné dikusi založené asi vhodnější téma (a pomalu se jím prokousávám (jsem na str. 5/123 😀 ), ale když už jsme se do toho tady pustily...

to je fakt děsné, jak se má člověk rozhodnout..stejně, předpokládám, tady minimum z nás umí vyhodnocovat epidemiologické studie (tj. porovnávat validitu důkazů..třeba dendušky muž v tom aspoň trochu dělá a dopátrat se na netu, že prospektivní dvojitě zaslepená randomizovaná studie má větší výpovědní hodnotu než pár kazuistik, to asi není tak těžký..

..já si jen nedokážu představit, jak se pídím po tom, jaký měla ta která studie design, kolik se jí účastnilo lidí...kdo tu studii zadával a když to nebyla firma, tak jestli to byl někdo opravdu nezávislej... 😝

yasmina
30. apr 2009

Novy Prevenar vylepseny pre Europu Synflorix...pri testovani zomrelo 14 deti v Argentine ...
http://www.msnbc.msn.com/id/26219689/

denduska
30. apr 2009

yasmina, ved ja viem..ma to s.rie 🤐 a ten synflorix...no este lepsie ☹ a preco to testuju v argentine...nie je to juzna amerika?? ja som asi uplne mimo...aj mimo temy 😅

dufam ze ten menigogok je aspon nejaka europska sorta..ale to asi rodicom nikto nepovie, kto sa do toho nevrta, nezisti nic...fakt des 🙄

lenti, velke studie su vacsinou financovane farmaceutickymi firmami, v podstate len oni na to maju peniaze..no a ked do toho daju tolko prachov, ocakava sa ze sa vklad aj vrati... je to zacarovany kruh...

lentilka11
30. apr 2009

to je pak čiré zoufalství 😅 😅 😅 😅 😅 😅

a obyčejný člověk si může házet mincí, vyjde to nastejno...

možná bysme si měli zjistit, čím a kdy jsou očkované děti velkého pana Glaxa/Merxe atp.. 😖

vanish1
30. apr 2009

lentilka, sú to existujúce štúdie, ktoré odrážajú "zadanie", napr. tá citovaná dánska štúdia o súvislosti MMR a autizmu ,o ktorú sa všetci tak opierajú , pozri sa na ňu aj z druhej strany - str. 5 http://www.rizikaockovania.sk/dok/vran/MMR_regr...

vanish1
30. apr 2009
petrus29
1. máj 2009

Ahojte aj my sme zaradene do studie na ockovanie proti meningitide..vsetko co to obnasa je ze malej zoberu krv a ak bude mat v poriadku bude zaockovana..ja som sa na to dala lebo som pracovala v Londyne 9 rokov ako opatrovatelka deti a tam je to povinne ockovanie tak preco nezaockovat moje slniecko???Inak taketo studie sa robili aj pri Prevenari(pneumokokovi)..

johanda
2. máj 2009

Petrus, můžeš se, prosímtě ,podívat, jaký je přesný název té studie do které jste zařazeni? Díky

denduska
2. máj 2009

teraz to moj muz pozeral tu http://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT00871741
povedal ze tu nejde o placebo (teda nevyzera to tak), podla toho co tam pisu.. ale pozeral strasne narychlo, lebo je teraz v praci, nema cas..tak kto sa v tom vyznate, kuknite 🙂

a este ze priemerny zarobok za kazdeho pacienta v studii cini 1000 eur 😉