Očkovanie proti menigokokom sk. C - klinická štúdia

alu78
28. apr 2009

ahojte kocky,
V 3 mesiaci nas caka ockovanie nasho drobca a pri poslednej poradni mi lekar dal do ruky Formular informovaneho suhlasu s tym, ci suhlasime aby nase dieta bolo "pokusny kralik" na novovyrabanu vakcinu proti pneumokokom sk. C. Stretli ste sa niektora s takouto situaciou?
Vopred dakujem za prispevky a nazory.

petrus29
2. máj 2009

Jasne ze sa pozriem prepac mam teraz nejaky poprask🙂))))

marelica
2. máj 2009

Ahojte, väčšina štúdií prebieha tak, že sa časti z vybranej skupiny pocientov podá ozajstný liek a zvyšku len placebo. Nikto okrem supervisora štúdie nevie, či sledovaný pacient dostal skutočný liek alebo placebo. Náš zákon tiež hovorí, že klinické štúdie vykonané v zahraničí, nemôžu byť používané u nás, kým to neschváli náš úrad pre kontrolu liečiv... Lieky, ktoré sa "testujú" u nás už bývajú mnohokrát dlhoročne testované v zahraničí... Niekedy trvá aj 20 rokov medzi vytvorením a povolením lieku. Takže ak dnes bábätku zrazí teplotu paralenový čípok, tak je to len pre to, že ho niekto pred 20 rokmi "vynašiel".

sammy19
7. máj 2009

Ahojte kočky, tu je tiež diskusia na túto tému. A jedna mamina tam píše, že v jednej skupine sú deti, ktoré proste toho Meningokoka nedostanú, citujem:

"Tato studie je ovsem anonymni a deti se losovanim rozradi do 2 skupin, jedna dostane Hexa+Prevenar+MenB a druha pouze Hexa+Prevenar. Dominik nakonec byl v te druhe skupine, takze MenB nedostal.
Ani jedno z deti ve studii u nas (ptala jsem se na to Dr. Cool ) nemelo spatnou reakci, nekdo mel zvysenou teplotu, Dominik nemel nic. "

sammy19
7. máj 2009
denduska
5. jún 2009

tak dnes sa moj muz pytal nasej pediatricky ze ked by sme chceli dat ockovat malu proti meningokokom, tak ze kedy a tak...a ona na to, ze to teraz nema velky vyznam, kedze najohrozenejsou skupinou su adolescenti, ze takmer vsetky pripady meningitidy C co videla "mali" okolo 18 rokov...ze ona nam malu zaockuje ak chceme ale neodporuca to v takom malom veku... tym mi normalne vyrazila dych, lebo ona inak ockuje vsetko co prave leti... takze len tolko moja skusenost 🙂

petot
5. jún 2009

Ja som tiez kdesi cital, ze meningokoky "letia" najma u adolescentov. Takze pichat to dietatu je viac-menej nezmysel. Ale podobny nezmysel (hepatitida B) sa uz "povinne" ockuje dojcatam, takze koho by uz prekvapila meningokokova vakcina.. 🙄

mousunek
6. jún 2009

sammy19 - tak to muzou byt maminky rady ze decka nemeli reakci, ja kdyz jsem byla ockovana na meningokoka A a C tak mi bylo pomerne dlouho zle mela jsem horecky a byla jsem rada ze chodim

levik82
6. jún 2009

ahojte baby,
asi budem trochu mimo temy, ale ked tu tak odborne diskutujete tak sa vas opytam na nazor. ide o ockovanie prevenarom. este ho nemame, kedze sa nam stale odkladalo lebo ze by sme za neho mali platit kedze sme rocnik 2008 a tym padom este nie je kvazi pre nas povinne. ja som rozhodnuta ze ho zaockovat dam, len tu je otazka ze akos a rozhodnut ze kedy. poradnu kedy by to pripadalo do uvahy mame az v auguste. to by nam dali prvu davku a potom este dalsie 2 podla schemy. len otazka je ci nepockat rovno do oktobra, teda kym budeme mat jeden rok a dat potom uz iba 2 davky.
ked ja s tymi ockovaniami fakt neviem. na jednej strane sa bojim ockovat, na druhej neockovat 😖 a ked som sa opytala dr. ze aka je sanca ze by maly do roka nieco dostal jej odpoved alibisticky znela ze to mi nikto nezaruci 😔 asi tak. sa rozhodnite teraz. ide leto, neviem, chystame sa s malym aj na najekau kupalisko, teda k vode, je stale s nejakymi detckami, chodime plavat, na fitlopty, tak neviem ☹ poradite co robit a kedy dat zaockovat? aky je vas nazor? dakujem

barusha
6. jún 2009

levik82 : Ahojky, tak dle mého názoru... Já bych ho nechala očkovat. Tím spíš, že jste i v dětském kolektivu, jak píšeš. Ono je celkem jedno, jestli ho necháš naočkovat teď nebo za rok. Aspoň to už budete mít za sebou.
Jinak my máme naočkované vše, hexa+prevenar+menB... Byli jsme ve studii a v té skupině, co opravdu dostala MenB... Musím říct, že to bylo celkem náročné, hlavně na moji psychiku, ale malý neměl jiné reakce než jako po běžném očkování. Spíš mi ho jen bylo líto...

levik82
6. jún 2009

berus, podla mna je rozdiel ci mu dam dve davky alebo tri 😔 preto neviem ci mam zatazit jeho organizmus alebo pockat potom este 3 mesiace a dat iba tie dve davky... 😕

denduska
6. jún 2009

levik, ja by som pockala do roka a boli by len 2 davky....v lete je mala pravdepodobnost ze by nieco chytil a druha vec, prevenar je dost bolestiva vakcina, to mi rovno povedala aj sestricka, a videla som co to urobilo s mojou malou..pri hexe ani nemrnkla, ale prevenar, uz by som ho nedala vobec... 😖

ale ak si rozhodnuta zaockovat, ja by som urcite pockala az bude tych davok menej🙂

levik82
6. jún 2009

no, mam tu 2 nazory a kazdy iny 😅 ale dakujem. ja som skor za to ze az v roku a 2 davky. predsa len - po prve je vtedy aj imunita drobca uz lepsia ako do jedneho roka a mal by to zvladnut lepsie a po druhe su to "len" 2 davky a nie 3. ale zase co ak si to budemvycitat ze som nedala skor 😅dufam ze k takemu ale nedojde 😔joj, to cely zivot budem uz taka ustrachana??? ja som taka mamicka panikarka 😅
a co sa tyka tych navstev kupaliska resp. aquaparkov...tam je ake riziko ze by sme nieco chytili??? 😕

denduska
6. jún 2009

levik, my chodime s malou do aquaparkov a nikde nic nechytila...a urcite to nie je len kvoli tomu ze je zaockovana prevenarom 😉

a ozaj, pokial ja viem tak prevenar ak sa zacne do 1 roka su styri davky...prve tri s hexou plus booster v 2 rokoch... takze tak.

a tym sa netrap ze "co ak niekde nieco chyti"...tak sa neda rozmyslat, ved sa zblaznis....ak nechyti toto, tak chyti ine, neda sa chranit 100% pred vsetkym 🙂

garfie
6. jún 2009

levik, na prevenar je tady víc debat, zkus zapátrat. Jinak já jsem spíš proti očkování (doufám že nebudu litovat). Určitě bych počkala až po tom roce, myslím že během prvního roku je těch povinných zásahů do organismu dost a dost....

levik82
6. jún 2009

dakujem baby. garfie, som tu uz citala ohladom ockovania kadeco na MK. ale tato debata sa mi zdla taka najrozumnejsia 😉 a najvedeckejsia 😉 preto som sa sem zapojila 🙂
inak, ty si malu nedala azockovat prevenarom?
denduska, ja viem ze tak sa neda rozmyslat, ale ako som pisala, ja panikarim aj z toho co nie je. aj zo soplikov, proste zo svetkeho 😅 mozno preto lebo sme sa o maleho dlhsie snazili kym sa zadarilo 😔

denduska
6. jún 2009

levik, to poznam a to my sme sa ani nesnazili dlho 😅 ale co sa tyka ockovania, tak si predstav na co sme ockovani my a na kolko veci nase deti a predsa este zijeme. Vsetko s mierou 🙂

levik82
6. jún 2009

to si aj ja stale hovorim. ale zase na dalsej strane, teraz je vsetko nejake agresivnejsie ci co 😖 😠

garfie
6. jún 2009

Nedala. Naštěstí nemám TV, takže jsem ušetřená té strašné reklamy, která zničila všechny moje kamarádky. 🙂 Nastudovala jsem si o něm podrobnosti, poradila se se spoustou lidí. Je to prostě cizorodá látka, kterou dáváš dítěti do těla a tudíž může mít vedlejší účinky....nejsem žádná fanatička proti očkování aby bylo jasno, jen ho nechci dávát za každou cenu. Malá není v rizikové skupině, je jí devět měsíců a ještě nebyla vůbec nemocná, prostě mi ta zátěž očkování připadá moc. Možná to znovu zvážím po roce, nebo než půjde do školky....naočkovat proti všemu je nemůžem.

levik82
6. jún 2009

dakujem za prispevok garfie 😉

vanish1
6. jún 2009

levik, ja by som neočkovala vôbec, ale to asi nie je tvoj prípad, tak by som aspoň počkala, na jednej strane píšeš, že sa o dieťa bojíš a na druhej strane mu chceš pichnúť niekoľko vakcín naraz, a toho sa nebojíš? vieš aké zloženie majú tie vakcíny? čím menej naraz, tým lepšie, aby sa organizmus skôr spamätal

levik82
7. jún 2009

vanish,nechcem mu pichnut nic naraz 😲 stale len jednu vakcinu - jedna sa o vakcinu proti pneumokokom. ide len ot o ci ho dat zaockovat pred prvym rokom kde je schema 3 davok, ale po jednom roku kde su uz iba 2 davky. chapeme sa?

vanish1
7. jún 2009

aha, tak prepáč 😉 , ja som myslela, že to chceš pichnúť naraz s nejakou inou vakcínou, ako som už písala, určite až neskôr, ja som ale názoru, že viac pre dieťa urobím, ak ho zaočkovať nedám, viem, že si teraz myslíš, že som nejaká fanatička, ale nie je to tak.... skús si o tom niečo prečítať, napr. toto http://www.rizikaockovania.sk/dok/vran/Pneumoko...

levik82
8. jún 2009

a potom rozhodni sa spravne a vyber si 😲 😠 ☹ smutne ze ide stale len o peniaze a nikdy sa nepozera na skutocny prinos pre dieta 😔 ja poznam stale len bud nazory extremne pre alebo extremne proti. nic medzi. ja by som to medzi chcela vediet. co je este dobre a co uz prehnane 😔 ale to mi asi nikto nepovie 😔

vanish1
8. jún 2009

levik, na to musíš prísť sama