Očkovanie proti ovčím kiahňam

zdenka821
10. aug 2008

Dávate svoje detičky očkovať?

andrejka1974
20. jan 2012

@nancy1974 nie nemala ziadne problemy

adkoalauri
24. jan 2012

@ika33
@adka7755 baby, a ako ste sa rozhodli ohľadom očkovania? Nás to čaká len za 6 mesiacov, no neviem čo mám urobiť ☹

simonavanova
24. jan 2012

@adkoalauri ja by som určite dala, neplánovala som, ale dr. mi to odporučila, nakoľko kto prekonal ovčie kiahne má nábeh na pásový opar a že nie je pravda, že keď si tým dieťa prejde je takpoviediac za vodou.... Malá mala silnú infekciu v pusinke, afty až na líčkach, celé pery a vnútro pusinky, jazyk, a ďasienka posiate hnisavými pupákmi, ktoré sa zliali do celých hlbokých rán, bola tak chúďa skoro mesiac pokiaľ jej to prešlo, nič nejedávala len slamkou pila, bolo to asi z oslabenej imunity a dr. mi povedala, že pokiaľ by dostala kiahne a má takýto nábeh na afty končí na infekčnom s vážnými následkami. Má 4,5roka, tak už je zaočkovaná cca 2týždne. Odporučila mi to aj pre 15.mesačného synčeka, ale nedala som ho hneď, lebo je to dosť drahé. Pre Sašku ma stála vakcína cca 42€ a na malého by to bolo za cca 70€-spojená vakcína s povinným očkovaním. Ale dám ho zhruba za 2-3mesiace, to bude už mať iba očkovanie proti kiahniam, tiež za sumu 42€. Keby mám naraz dosť financíí tak dám hneď aj jeho. A malú som dala pred rokom zaočkovať aj proti žltačke-chorobe špinavých rúk. Snáď som Ti aspoň trošku pomohla. PS: pýtala som sa na vedľajšie účinky, veľa sa v poslednej dobe o tom hovorí, ale dr. ma uistila, že teraz sú tie vakcíny na špičkovej úrovni a preto sú aj také strašné drahé, že nič nehrozí a našťastie všetko prebehlo v poriadku, ani teplota nebola, teda až na strašný krik a rev zo strachu našej Sašky 😝 😝 😝

dali4
24. jan 2012

Vakcíny na špičkovej úrovni 😝 ... hej, sú spolahlivé, v tom že lekár má istého pacienta do budúcnosti. Imunitný systém v ri.i ... Ja bysom nedala.

adka7755
25. jan 2012

@adkoalauri ja osobne som očkovať nedala,..nakoľko ako každá vakcína,..aj táto musí byť po určitých rokoch opäť preočkovávaná..a dočítala som sa, že aj tak ťa 100% neochráni pred kiahňami,len môžu mať miernejší účinok..ale aj pravý opak-môžu mať ťažší priebeh..
a stačilo mi, keď na markíze dávali príbeh muža,ktorý sa dal očkovať len proti blbej chrípke-a skončil ochrnutý 😖 😖 takže ja som volila radšej nejaký ten týždeň doma s vyrážkami 😀 😀

maribell
30. jún 2012

dnes uz clovek ani nevie coma robit aby bolo odbre vsade pocuvam ze ockovat proti kiahnam by sa malo ...ci od ludi alebo z telky ...ze aj ludia ktori nechcu dat svoje deti zaockovat by si to mali premysliet..ale co ak naozaj nechcem? ...ovcimi kiahnami si presiel kazdy ...a sme tu ..neviem preto sa zo vsetkych chorob robi taka veda ... same ockovania.. len chemikalie pchat do tela deti..potom ze su stale chore

dali4
1. júl 2012

Ano lekári vždy uistujú že je očkovanie bezpečné, ved ide o ich peniaze, z čoho budú žiť ? 😒

lilitela
24. nov 2012

Chcem sa opytat, ze ci to vlastne nevychadza "narovnako". Ockovat, ci neockovat? Ked dam ockovat, vytvorim imunitu voci dalsim kiahnam (mozno docasnu), ked nedam ockovat, ale prekonam kiahne, tiez sa vytvori imunita proti opakovanym kiahniam, nie?

alikaa
24. nov 2012

@lilitela ak si uz ovcie kiahne prekonala, tak mas dozivotnu imunitu, naco sa chces dat ockovat? Ockovanie chrani len par rokov, maximalne 10. Prekonanie choroby vytvara dozivotnu imunitu.

aduskatt
24. nov 2012

@lilitela ak das ockovat a budes chranena docasne( ak vobec) a tym padom ti choroba prepukne neskor, obvykle ma tazsi priebeh...podla mna je rozumne chytit ovcie kiahne v nizkom veku, prekonat ich a mas pokoj🙂

lilitela
24. nov 2012

@aduskatt myslim, ze sa da v pravidelnych intervaloch preockovat, takto by sa dala zachovat imunitu voci kiahnam celozivotne. neskor teda zrejme aj voci tomu pasovemu oparu, ako som sa tu docitala.
@alikaa

aduskatt
24. nov 2012

@lilitela a preco by som to robila, ked mi staci raz prekonat kiahne a som vybavena aj bez zbytocnych svinstiev do organizmu?🙂

tilly
24. nov 2012

@lilitela ja by som neockovala... kiahne nie su tak zavazna choroba, dnes trvaju tak 5 dni... ja som ich mala minuly rok v marci s mojimi chalanmi... a prezila som, oni to zvladali lepsie, ja som mala tri dni take chripkove stavy, bez teploty, len ma bolela hlava a take tie podobne stavy, co su pri chripke a teda vysyp... nebolo to nic prijemne, ale v nedelu vecer som sa vyhadzala a dalsi pondelok som uz behala po prahe... starsi bol po tyzdni normalne v skole...

treba si to prekonat a uplne najlepsie ako dieta... ja som mala ako dieta asi lepsiu imunitu, lebo si pamatam, ze sme chodili na navstevy k deckam, co mali kiahne a ja som to jedina nedostala... teraz by som svoje deti dala radsej nakazit... starsi sa nakazil v skole, mladsi a ja sme to potom dostali od neho...

tilly
24. nov 2012

ozaj, ja som sa chcela dat zaockovat, mala som kupenu aj vakcinu, ale ked som si citala pribalovy letak, tak mi nebolo vsetko jedno... no a den pred tym, ako mi to mali pichnut som zistila, ze som tehotna (nastastie), tak som si to potom tri roky neskor odpupacikovala 😀

uhnakova
24. nov 2012

@lilitela prve ockovanie proti kiahnam ucinkuje maximalne 10 rokov, ochrana ale nie je 100 percentna, len zhruba 40 percent pred chorobou ako takou a 85 percent pred vaznymi komlikaciami, ktore sa ale v detskom veku vyskytuju len u 0, 01 percenta nakazenych deti. Clovek, ktory neprekonal ovcie kiahne, ma velku pravdepodobnost, ze v dospelosti ochorie na pasovy opar, co je velmi bolestive ochorenie a pomerne casto prechadza v dlhotrvajucu chronicku bolest.

evicka_po
24. nov 2012

@uhnakova pasovy opar sa vyskytuje u ludi, ktori prekonali ocvie kiahne. je to sposobene tym, ze virus kiahni sa celkom neznici a ostava v tele, pri oslabeni u niektorych ludi prepukne v pasovy opar. http://primar.sme.sk/c/4117255/pasovy-opar-herp...

kaja73
24. nov 2012

@evicka_po mas pravdu 😉
a najlepsia prevencia ako ho nedostat po prekonanych kiahnach je stratavat sa s detmi co ich prave prekonavaju-teda ked ich nase deti maju,nase telo sa s tym virusom znovu stretne,obnovia sa nam protilatky a to je potrebne k tomu, aby sa nam neobjavil herpes zoster-v USA napr stupol vyskyt herpesu zoster u dospelych od zavedenia ockovania deti na kiahne.

tilly
24. nov 2012

@kaja73 cize deti, ktore maju napr. naraz kiahne su vo vyhode?

kaja73
24. nov 2012

@tilly to neviem-ja som pisala o dospelych co uz kiahne prekonali,ze je pre nich prinos ak sa s danym virusom kiahni stretavaju vdaka svoji prave chorym detom.

tilly
24. nov 2012

@kaja73 aha, uz chapem

lilitela
24. nov 2012

@aduskatt aké svinstvo máš namysli?
@tilly čo ťa v tom letáku odradilo?
@uhnakova nevieš prosím ťa kde sa docitam to o tých percentách?
@evicka_po no práve ta predstava nejakého zákerneho viru usadeneho v mieche ci kde sa mi nepáči. Ja mávam herpes na pere 4x ročne a aj ked je to tuším iný typ, princíp je rovnaký. Pri oslabení organizmu sa objaví a nie je to nič príjemné.
@kaja73 ale ten vírus je predsa usadeny v tele, telo ho pozná, nemalo by mať potrebu si obnovovať protilatky, tomu nerozumiem.

aduskatt
24. nov 2012

@lilitela no presne to, z coho sa ta vakcina sklada, snad si nemyslis, ze je tam len oslabeny virus a fyziologicky roztok🙂

broonislava
24. nov 2012

😠 Ja to nechápem, toto očkovanie proti kiahňam. Ja mám 40 rokov, z našej generácie nebol nikto proti nim očkovaní, generácia pred nami tiež nebola očkovaná proti kiahňam, 30 rokov z môjho života to tiež nik neriešil a zrazu posledných 10 rokov je vakcína! Ja nepoznám jediného človeka, ktorý by mal po prekonaní kiahní akékoľvek problémy. Dokonca keď ich dieťa prekoná v predškolskom veku /do cca.6 roku/, tak ich znáša lepšie, ako keď ich dostane v dospelom veku. My sme boli ako deti cielene "nakazované" od dieťaťa s kiahňami. Keď mal niekto v okolí kiahne, naše mamy nás dali na celý deň hrať sa s týmto dieťaťom. My sme to tiež urobili s našimi deťmi. Mám troch súrodencov a keď mal niekto z našich detí kiahne, hneď sme volali, že kto chce prísť. Samozrejme by som to nedoporučovala do cca.2 rokov, alebo ak dieťa je nejaké nachladené, alebo nebodaj choré. Potom si treba počkať radšej na inú "príležitosť". Môj starší syn mal len asi 5 vyrážiek a mierne zvýšenú teplotu a mladší syn mal priebeh kiahní dosť búrlivý, vyrážiek stovky, teplota vysoká, ale nezostali mu žiadne následky, len 2 malé jamky na tvári po dvoch najsilnejších vyrážkach. 😉

aduskatt
24. nov 2012

@lilitela sacharoza, močovina, chlorid sodny, draselny, zelatina, glutaman sodny, hydrogenfosforecnan sodny, dihydrogenfosforecnan draselny...no tak napriklad toto.a to fakt nemusim

alikaa
24. nov 2012

@lilitela tato vakcina je tiez mnozena na bunkach z potrateneho babatka v 16. tyzdni tehotenstva a nikto nevie co moze cudzia DNA urobit v tele cloveka. Preco mas taky strach prekonat ovcie kiahne prirodzene? Precitaj si v pribalovom letaku neziaduce ucinky. Tie vsetky boli pozorovane pri testovani vakciny, niektore z tych neziaducich ucinkov su ovela horsie ako samotne ovcie kiahne.

kaja73
24. nov 2012

@lilitela princip celkom nechapem ani ja.
Tu je o tom pisane viac-je tam aj odkaz na povoodny clanok-ak by ti vadila stranka kde je to prelozene
http://www.slobodavockovani.sk/news/preco-sa-na...

dedenini
24. nov 2012

ahojte..ja zijem v UK... moja dcerka mala nedavno 7 mesiacov a bola uz ockovana viac krat na vselico, a neviem presne ci bola uz ockvana aj na kiahne... no myslim ze ak nie..tak onedlho aj to bude.... ja sa len bojim toho ze ak to dostane tak ako to bude..lebo ani ja a ani moj priatel sme ich nemali... a vraj cim starsi, tym je to horsie pre nas..tak snad to zvladneme ....

tilly
25. nov 2012

@dedenini netreba z toho robit dramu... ja som mala tiez po tridsiatke s mojimi deckami a nebolo to nic takeho strasneho... prijemne to nie je, ale je to v pohode, su horsie choroby

tilly
25. nov 2012

@lilitela uz si presne nepamatam, tusim to malo dost vedlajsich ucinkov...

uhnakova
25. nov 2012

@lilitela Docitala som sa to tu: http://www.slobodavockovani.sk/news/preco-sa-na...
Je tam aj odkaz na povodny clanok v anglictine, ale prijemnejsie sa to cita v slovencine 🙂. Pozeram, ze tento odkat Ti uz poslala aj Kaja73. No este k protilatkam, na ktore si sa pytala Kaji: protilatky na rozne choroby maju v ludskom tele roznu dlzku zivota. Niektore typy vydrzia len par dni, preto clovek moze dostat stale dokola anginu, nadchu a podobne. Niektore protilatky vydrzia dlhsie - mesiace alebo roky. Protilatky proti ovcim kiahnam vydrzia niekolko rokov, potom ich telo prestane vyrabat. Ale ak medzitym pride clovek znovu do kontaktu s chorobou, telo s nou znovu zabojuje, aj ked to uz dotycny neciti. Obnovia sa komplet pocty protilatok a cely cyklus bezi odznova. Po nejakom case bez kontaktu s chorobou zase hrozi, ze uz ziadne protilatky v tele nie su. Ale ta doba, dokedy vydrzia v dostatocnom pocte, aby choroba znova nevypukla, je individualna. U niekoho 5 rokov u ineho 30. Preto niektori ludia mozu dostat aj ovcie kiahne dvakrat, aj ked povacsinou dospely ochorie skor na pasovy opar.