Očkovanie proti ovčím kiahňam

zdenka821
10. aug 2008

Dávate svoje detičky očkovať?

kaingrid
30. jún 2011

@sakura77 Vobec nemusis nic lutovat....Moj starsí syn (8r) dostal v skole (presne na den deti ) ovcie kiahne....tiez s nie najlepsím priebehom....tvar mal opuchnutu aj oči z tych vyrazok a teploty okolo 3á,5-39°C ale na moje prekvapenie ho to az tak nesvrbelo. Na 12-ty den to dostal aj moj mensí syn (16 mesacny) a prve tri dni mal iba malo vyrazok, no na 4-ty den bol vysypany az - az (nohy a ruky mal minimalne ale inak to mal vsade , vo vlasoch,na tvary,v plienkovej oblasti....) a vyrazky vo velkosti sosovice...a vtedy nastupili aj vysoké teploty, kt. nebolo mozne liekmi ani zabalmi ani sprchou znizit pod 38°C ...najhorsie bolo ze prestal prijímat tekutiny aj stravu...Isla som s nim k nasej dr. a potom vecer na pohotovost (viacmenej kvoli tekutinam), poslali nas do NR na infekcné odd...a smozrejme na infuzie. Tri dni dostaval 3x denne 500ml infuzii. Po piatich dnoch nas prepustili domov. Takze my sme tiez nemali lahky priebeh kiahni ale je podstatne ze to maju za sebou. Na infekcnom mi primarka kliniky vravela ze je dobre ze to maly prekonal,pretoze keby bol ockovany tak by to bolo ovela horsie keby to dostal....Ockovanie totiz nezarucí ze to dieta nedostane....a tym ze on mal tazky priebeh, je viac nez iste ze aj napriek ockovaniu by to chytil -a to uz by bolo ovela ovela horsie...TAkze bud rada ze to mate za sebou a nelutuj , ze si ho nedala zaockovat 🙂

kaingrid
30. jún 2011

@sakura77 praveze by bol priebeh este horsi, lebo to ze mala malinka tazky priebeh , znamena ze ma oslabenu imunitu.., kt. by jej ockovanie este viac potlacilo ...nechci vediet co by to s nou urobilo, keby to tak oslabena chytila aj napriek ockovaniu ☹ ☹ ☹

maggie2
30. jún 2011

@kaingrid presne tak, deti s oslabenou imunitou by sa ani nemali očkovať, oslabená imunita je kontraindikácia. Z toho vychádza - očkovanie proti kiahňam jednoducho big business a provízky do vačku na bielom plášti 😝

ironka
28. aug 2011

@erikasadek ahoj moja. celkom sa mi páčia tvoje príspevky. čítala som že žiješ vo Francúzsku. tam sa očkujú ovčie kiahne povinne? dobre som to pochopila? Alebo ak nie aký je tam trend u mamičiek + skúsenosti. Takže patrím k mamičkám, ktoré sa majú rozhodnúť či očkovať s MMR alebo nie. Tiež som tu čítala, že do troch rokov nechať tak, potom očkovať. Celkom sa mi táto varianta páči. Prosím radu.

erikasadek
28. aug 2011

@ironka ahoj nie tu je jedine ockobvanie povinne DTP, co je tetanus, obrna, a zaskrt nic viac nie je povinne;; 🙂 trend tazko povedat tu je vela ludi co neockuje a uplne normalne s tym nikto nema probklem nikto ta nebude strasit ani napadat kazdy ako chce... takze trend je podla mojej skusensti asi takyto, nie je vela ludi co ockuje na kiahne uz len kvoli tomu ze tu ani lekari nie su za.. 😉

ironka
28. aug 2011

@daisy33 ahoj ty pracuješ na epidemológii? Ty si za očkovanie proti ovčím kiahňam? neviem sa rozhodnúť.

ironka
28. aug 2011

@erikasadek ty si písala, že si svoje deti dala zaočkovať, alebo dieťa? teraz už neviem presne. Urobila by si to znovu? Vieš neviem sa rozhodnúť. Pretože zatiaľ som o očkovaní zistila toto:
- očkovanie má nejaké riziká - teplota, hrozný plač, neurologické....
- neočkovanie má tiež nejaké riziká - encefalitída pri ťažkom priebehu a tak....
- očkovanie nezaručí že nedostane kiahne - ale ak dostane mierny priebeh - to je celkom fajn 🙂
- podľa mňa ovčie kiahne nie sú moc príjemné ochorenie
- imunita je lepšia ak to prebehne prirodzene
- takže všetko je tak 50 na 50 stále mi to vychádza nerozhodne a fakt neviem ako sa nakoniec rozhodnem. Prosím rady....

erikasadek
28. aug 2011

@ironka starsieho som dala pred 4 rokmi mladsieho uz nie kedze u starsieho nastali negativne nasledky po ockovani MMR vakcinou a od vtedy som zmenila nazor na ockovanie:!!!! uplne!!!!!! mladsi nema ziaden, okrem DTP kiahne preknal normalne tento rok!!! 🙂

ironka
28. aug 2011

@erikasadek ok tak si mi pomohla v rozhodovaní, to je super, že vo Fr. je povinné iba DTP, aké následky ste mali po MMR ak smiem vedieť?

erikasadek
28. aug 2011

autizmus.. ☹

ironka
28. aug 2011

ak smiem vedieť mohla by si mi popísať ako vieš že je to z toho očkovania? to sa prejaví hneď?

ba80
28. aug 2011

@ironka ja som dala ockovat a nelutujem, mala kiahne nedostala, aj ked bola v prostredi, v ktorom boli... nastastie nema ziaden problem s imunitou, takze ockovania znasa dobre, nemala ani reakciu... priebeh kiahni vie byt dost neprijemny a moze mat rozne nasledky, takze riziko je aj tam, aj tam... ja osobne sa viac obavam ochorenia ako ockovania... 😉

zuzkap2
28. aug 2011

ja som ockovat proti kiahnam nedala, ved je to bezna detska choroba, ktoru vacsina z nas prekonala. Moj starsi syn dostal kiahne pred vianocami od neho to potom dostal aj mladsi a dcera. Dcera mala vtedy len 1 mesiac a kiahne zvladla bez teplot s celkom miernim priebehom

zuzimia
28. aug 2011

Ja som starsiu dceru tiez dala ockovat, nemala ziadnu reakciu, davali sme dve davky uz neviem v akom odstupe. A som rada, lebo komplikacie pri kiahnach sa lahko mozu objavit a ak ich aj dostane, urcite bude preibeh velmi mierny, lebo po dvoch davkach ma protilatok az.az.

bonsai
29. aug 2011

ahojte, nás čaká očkovanie v septembri..a tiež sa neviem rozhodnúť, či zaočkovať alebo nie..malá je skôr narodená..očkovanie doposiaľ zvládala dobre..tak neviem

bridget
30. aug 2011

nahodou som sem nakukla a dost sa cudujem dileme mamiciek - dat zaockovat, nedat zaockovat... Nikdy by som dobrovolne nedala narvat dietatu do tela uplne zbytocnu vakcinu navyse proti ochoreniu, ktore zanechava celozivotnu imunitu...

miika
30. aug 2011

Ja mam prave tretie dieta, babatko a dalsi dvaja synovia mali ovcie kiahne spolu pred rokom. A velmi rozmyslam nad tym ze tretieho zaockujem, pretoze takto to bude loteria kedy to vlastne chyti a kde... a ci to nedostane tesne pred odchodom na nejaku dovolenku. Ale este uvidim ci sa k tomu odhodlam.

aduskatt
30. aug 2011

@miika ockovanie proti ovcim kiahnam nechrani do konca zivota, myslim, ze max na 10 rkokv....ak to dostane potom ako dospely, bude sa s tym organizmus vyrovnavat omnoho tazsie, ako ked to dostane ako dieta....ja by sopm ockovanie zvazila, ale samozrejme je na tebe ako sa rozhodnes, ty si zodpovedna🙂

adka7755
16. sep 2011

fúúúú...ako vidím, nie som jediná, ktorá stojí pred rozhodnutím dať či nedať očkovať proti kiahňam.. ☹ ☹ ☹
a to som si myslela, že keď dočítam túto diskusiu, budem mať v tom jasnejšie.. ale presný opak - som ešte viac nerozhodná..a najhoršie na tom je, že sa mi čas kráti, nakoľko do dvoch týždňov musím dať vedieť lekárovi, pre ktorú vakcínu som sa rozhodla.. 😖 😖 😖

mamabiba
20. sep 2011

Ja som proti očkovaniu. ako píše aduskatt, nechráni to po celý život. Moja kamarátka ich dostala keď mala 35 rokov a nebolo to nič chválneho. Dokonca u mužov je to nebezpečné. Najlepšie je to pochytať v škôlke...tak som to spravila ja, moja dcéra mala 4 roky a prešlo to bez problémov a nemá žiadne následky. Ani moju najmladšiu určite nedám. Dám ju očkovať proti všetkému možnému ako sú pneumokoky, chrípka, proti kliešťom, ale ovčie kiahne dostane raz za život a nieje to nebezpečné.

ika33
24. sep 2011

Ahojte,
zavítala som sem k vám, lebo ako vidím riešite tiež či dať alebo nedať zaočkovať deti. Ja sa tiež rozhodujem a čítam kde čo, aby osm sa o vakcíne dozvedela viac, no a na jednej stránke som našla toto:

Ovčie kiahne pozná z detstva asi každý. Vyrážky po celom tele, svrbenie a riziko, že ak si vyrážku poškriabeme, na celý život nám zostane jazva. Ochorenie kiahní vyvoláva herpetický vírus. Inkubačná doba, teda doba od nakazenia po prejavenie prvých príznakov choroby, je 9 ž 20 dní. Niekedy až 28 dní. Pacient začína byť infekčný pre svoje okolie už 2 dni pred vysypaním prvých vyrážok. Preto je táto choroba ľahko prenosná. Šíri sa vzduchom a je až 90 percentná pravdepodobnosť, že ak ste ju ešte nemali, nakazíte sa. Kiahne sa prejavujú výsevom vyrážok v priebehu 5 až 7 dní a má rôzne štádiá. V tom lepšom prípade ochorenie môže prebiehať ľahko, s malým výsevom vyrážok. Častokrát je však sprevádzané vysokými teplotami, rozsiahlym kožným výsevom a druhotnou baktériovou infekciou vyrážok, keď si najmä deti škrabaním prenesú do vyrážky špinu. Medzi život ohrozujúce komplikácie patrí zápal pľúc, zápal mozgu a mozočka. Najťažší priebeh je u osôb, ktoré majú poruchy imunity v dôsledku iného ochorenia alebo špeciálnej liečby, ktorá potláča imunitu. Po prekonaní kiahní sa vírus usídľuje v mieche a mozgu, kde prežíva po celý život jedinca. Prejavom opätovnej aktivácie prežívajúcich vírusov v tele je pásový opar.

Očkovanie na Slovensku
Očkovanie proti kiahňam patrí medzi očkovanie na vlastnú žiadosť. Odporúča sa deťom s chronickými ochoreniami, u ktorých je predpoklad ťažkého priebehu ochorenia a komplikácii ako aj dospelým, ktorí neprekonali ochorenie v detstve, najmä neimúnnym ženám, ktoré plánujú tehotenstvo.

Kto a kedy sa očkuje proti kiahňam?
Existujú samostatné vakcíny proti kiahňam, ako aj kombinovaná vakcína, kedy sa naraz očkuje vakcínou proti osýpkam, príušniciam a ružienke. Deti sa môžu očkovať od veku 9 alebo 12 mesiacov – podľa druhu samostatnej vakcíny. Základné očkovanie sa v súčasnosti odporúča v 2 dávkach s odstupom najmenej 4 týždňov, u kombinovanej vakcíny je špeciálna očkovacia schéma. Vakcíny sa podávajú subkutánne (pod kožu).

Kto nemôže byť očkovaný proti kiahňam?
•osoby so závažnou alergickou reakciou po predchádzajúcej dávke vakcíny alebo alergiou na niektorú zložku vakcíny,
•osoby s poruchou bunkovej imunity,
•tehotné ženy,
•osoby s podávaním imunoglobulínov sa očkujú spravidla 11 mesiacov po ich podávaní (závisí to od druhu a množstva preparátu).

NO a ešte len toľko, že môj detský lekár mi povedal, že tým , že je to herpetický vírus, ktorý potom zostáva v tele, môžu vznikať v budúcnosti rôzne onkologické choroby, pásový opar, rakovina krčka maternice. Tak neviem či aj vám niečo takéto bolo povedané prípadne či ste sa o niečom takomto dočítali.

andrejka1974
24. sep 2011

ja som svoju najmensiu dcerku zaockovat dala mame to ockovanie uz za sebou

pe
3. jan 2012

ja som teraz v obdobi rozhodovania, ci dcerku dat zaockovat, ci nie .. myslela som si, ze tu najdem nieco, co ma presvedci tak alebo tak, ale som este viac v dileme a navyse z niektorych prispevkov aj riadne vystrasena, o kiahnach som mala mienku ako o beznom ochoreni, ktore si musi kazdy prekonat a teraz som skor za ockovanie, ale aj tak ma cosi odradza... od septembra tu nikto neprispel, nema odvtedy niekto nejake nove skusenosti???

mircova
3. jan 2012

@pe Tiež zvažujem toto očkovanie, ale stále nie som rozhodnutá. Naša detská lekárka mi aj dala letáčik, kde sa o tom píše viac, ale rada by som vedieť aj názor dákej mamičky, či dieťatko nemalo potom dáke reakcie.

jerryjanka
3. jan 2012

ja nebudem určite dávať a ak by som sa niekedy aj rozhodla určite by som to nemiešala s mmr vakcínou - tie reakcie po nej sú dosť zle už pri 3valentnej vakcíne načo tam davať ešte 4tu živú zložku.
kiahnami sme si tu prešli všetcia a sme ok. Nevidím dôvod očkovať. No ja som skeptik aj v ohľade očkovania celkovo.

pe
5. jan 2012

pytala som sa na nazory aj vo svojom okoli a mam 3 kamosky farmaceutky, z ktorych mi ani jedna neodporucala toto ockovanie, vraj dnes su uz vyborne lieky na potlacenie choroby a na zmiernenie toho svrbenia, takze radsej tak pomoct dietatku nez ockovanim, takze som si od nich dala poradit a malu nedam zaockovat...

katey
7. jan 2012

Ahojte, prave riesim tuto otazku.. ci sa mam alebo nemam dat zaockovat. doteraz som bola s vela detmi, ktore mali kiahne, dokonca som ich aj zatierala, dva roky som ucila v skolke, kde sa kiahne tiez vyskytli. Nikdy som ich nedostala. Teraz planujem otehotniet a bojim sa, ci ich nahodou teraz nedostanem. Ked vsak citam o tom, ze ten virus v tele tak ci tak ostava, bolo by pre mna asi lepsie vyhnut sa aj ockovaniu a verit, ze ked sami do teraz vyhybali, aj to tak ostane. co by ste mi poradili?

jerryjanka
7. jan 2012

@katey ty si možno už aj kiahne prekonala, nemusiš o tom ani vedieť mohla si byť dieťa, mohli prebehnuť bezpriznakovo, pretože ak si bola vystavena a nedostala si ich je takmer isté že telo už malo protilátky. 😉

katey
8. jan 2012

@jerryjanka dakujem 🙂 tak budem dufat, ze je to tak 🙂

nancy1974
20. jan 2012

@andrejka1974 neboli žiadne problémy?