Očkovanie proti ovčím kiahňam

zdenka821
10. aug 2008

Dávate svoje detičky očkovať?

tamilla
16. júl 2009

Caute,
chcem sa opytat na Vas nazor. Kamoska mi dnes hovorila, ze jej Dr. odporucila dat maleho zaockovat proti kiahnam iba 1x pretoze potom bude mat lahsi priebeh ak ich dostane. Je toto podla Vas cesta, alebo proste dat alebo nedat a hotovo.

tvoja.mima
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
helen
19. aug 2009

Ahojte,
ja som moju dcéru očkovať dala pred nástupom do škôlky, nemala žiadne reakcie. Očkovať som ju dala jednozložkovou vakcínou varilrix a po 6 týždňoch ju dám preočkovať, potom bude imunita 100%. Tak mi to poradila lekárka. Ja neverím, že deti to prekonávajú akože v pohode, oni len nevedia opísať pocity, ktoré pri tom zažívajú. Ja sama som mala ovčie kiahne pred 6 rokmi a skutočne to neželám nikomu. Je to utrpenie a nechcem, aby tým prechádzala moja dcéra, len preto, že je to akože prirodzenejšie. Vakcína, ktorá obsahuje proteíny z povrchov vírusov predsa nebude mať horšie následky, ako samotné ochorenie. A ako píše niekto tu na začiatku diskusie, nejaké ťažké ochorenie môže vyvolať akýkoľvek zásah do imunity, či už očkovaním, alebo samotnou chorobou. Toto nie je očkovanie proti zlému počasiu, ale proti veľmi nepríjemnej a zdĺhavej chorobe, pri ktorej predsa len hrozia komplikácie.

zdenocka
19. aug 2009

Ahojte maminy,
ja som za ockovnie proti ovcim kiahnem. My sme uz mali aj vakcinu kupenu, ockovanie nas cakalo bubuci mesiac. No tak pliaga nas predbehla a od pondelka sa trapime. Moj syncek ma 13 mesiacov, a poviem Vam nie je to sranda vidiet dietatko triast sa v horucke, obsypane pupacikmi po celom tele, vidiet unavene oci, lebo v noci to svrbi najviac a to najhorsie nas este len caka, lebo este 3 dni sa mu budu tvorit pupaciky a potom to srbenie, ani si to nechcem predstavit.
Ono mam niekedy pocit, ze lekari nepodavaju dostatocne informacie a kedze sa to nechce cloveku studovat na nete, tak radsej sa prikloni na stranu, ze neda zaockovat. Ja som o ockovani citala vela. Ockovanie nezaruci, ze jedinec kiahne nedostane, ale je to na 85 % a myslim, ze je to vysoke percento, na to, ze je to najinfekcnejsie ochorenie na Slovensku. Bezny jedinec ma okolo 250-500 kiahni, ked uz kiahne dostane po zaockovani, bude ich mat max. 30, co je dost znacni rozdiel, treba ustriehnut, aby sa dietatko neskrabalo, aby mu neostali jazvycky. Asi je lahsie ustriehnut 30, ako 500. Ked jedinec dostane ovcie kiahne, sice sa mu vytvori imunita, no virus ostava v tele a buducnosti moze hrozit, ze dostane pasovy opar, co je velmi vazne ochorenie.
No na zaklade tychto informacii dam urcite svoje druhe baby zaockovat 😉 , len dufam, ze ta pliaga nas zase nepredbehne 😠 .

atrami
19. aug 2009

Ja som očkovať nedávala. 2 synovia ich prekonali pred rokom. Priebeh bol super. Rozhodnutie je na každej mamine a záleží od okolností. Očkovať by som ich dala ak by ich neprekonali do 7. rokov.

vanish1
19. aug 2009

zdenočka, práveže som si o tom preštudovala veeeeeeľmi veľa a nedala by som
www.rizikaockovania.sk

atrami
19. aug 2009

zdenocka,
synovia mali na celom tele 20 pupáčikov a aj tak si rozškrábali a na tvári. Mali ste len smolu, že ste ich dostali v takomto veku. Ja tiež dúfam, že ich do 3 rokov nedostaneme.
Tvoje rozhodnutie chápem. Nieje nič horšie ako vidieť trpieť svoje dieťa.
Držím palce.
Mne kamarátka poradila dať lyžičku rumu. Deti sa po ňom rýchlejšie vyhádžu.

talafka
19. aug 2009

ahoj my sme dali syna zaockovat, ale len jednou vakcinou (priorix-tetra) lebo dr. povedala ze je lepsie ak dieta prejde aspon nejakymi slabsimi kiahnami lebo si lepsie vybuduje imunitu.ak by sme nechceli aby mal ovcie kiahne tak nam povedala ze staci ho dat zaockovat druhou vakcinou o pol roka zas...ale aj to len v pripade ak by mal nejaku vaznejsiu chorobu (napr.so srdieckom alebo s oblickami) aby sa jeho imunita velmi nenamahala 🙂

atrami
19. aug 2009

talafka,
to celkom dobré riešenie. V akom veku ste malinkého dali očkovať a koľko stála vykcína.

junovka
19. aug 2009

baby, zaujimalo by ma,ze ked date dieta zaockovat proti kiahnam, ci ich vobec dostanu?? 😕

zdenocka
20. aug 2009

Vanish, ale co dnes nie je rizikovove?
Rozhodnutie je na kazdom rodicovi. My by sme ockovat dali. Dne je to 4 den, co sme zistili, ze ma kiahne. Keby ste ho videli, ma ich vsade, uplne vsade. Ja uz ani nepodkujem, ale celeho ho natieram. Uz 4 den ma teplotu 38 a vyssie. Uz 4 dni sme doma. Uz 4 den vidim, ako sa anielik trapi 😢 .
Myslim, ze pri rozhodovani ci dat ockovat, alebo nie, treba napisat plusy a minusy. A mne plusy vysoko previsuju minusy.

vanish1
20. aug 2009

zdenocka, tak mne vysoko prevažujú plusy prečo neočkovať

vanish1
20. aug 2009

a prajem skoré uzdravenie

dadikka
20. aug 2009

ahojte babenky 🙂 . Ja som tiez za ockovanie... vakcinu mame kupenu a pichnu nam ju o dva tyzdne, tak dufam ze kiahne nebudu rychlejsie... 😉 Zdenocka drzime palce aby ste sa rychlo vyliecili 🙂

talafka
20. aug 2009

atrami... ockovali sme ho ked mal 14 mesiacov a mali sme stastie lebo prave vtedy dostali vakcinu za 20€ inac by sme ju mali za 70€.

janulec
20. aug 2009

Ja som dala malú zaočkovať vo štvrtok a v nedeľu sa začala vyhadzovať - teda našla som jej prvé pupačíky a od pondelku už bola ako frontový vojak. A to sme predtým skoro mesiac čakali, lebo to mali v škôlke. Potom bol mesiac kľud a bách po očkovaní hneď kiahne. Ale ja by som ju nebola dala očkovať, len som mala 4-mesačného synčeka, tak som sa bála aby to nedostal aj on. No a navyše ja som kojila a tiež som ešte kiahne nemala. Tak sme ju dali zaočkovať, aby to nedoniesla zo škôlky 😅 😅 No a dopadlo to tak, malá s kiahnami a my dvaja našťastie nič.

helen
21. aug 2009

Vanish, aj ja som si preštudovala veeeeľmi veľa a očkovať by som dala znova. Nechcem aby sa to tu zvrhlo na pre a proti očkovanie ako také, to je rozsiahla téma. Ale ovčie kiahne nie sú zďaleka tak banálne ochorenie, ako to doktori tvrdia, nie je to bez rizík a nie je to ani trochu príjemné.
Zdenocka, nech ste skoro zdraví!
Junovka, po prvej vakcíne (to je jedno, či jednozložkovej alebo ako 4. zložka pri MMR) je imunita na cca 85%. Ak dieťa dostane kiahne, je priebeh slabší a rýchlejší. Odporúča sa očkovanie zopakovať do 6 týždňov - 6 mesiacov, po tomto očkovaní je imunita na 100% a to zatiaľ s istotou na asi 12 rokov. Ak sa ukáže, že potom imunitný systém "zabudne", bude sa to vedieť včas a očkovanie bude možné zopakovať (tak ako je to napr. pri tetane). Zatiaľ sa to nevie na isto, pretože táto vakcína sa začala používať až po roku 1995.

vanish1
21. aug 2009

helen, samozrejme ja viem, že je to nepríjemné ochorenie, ale u mňa jednoznačne očkovanie predstavuje väčšie riziko. Potom sa budú tvoje deti preočkovávať až do staroby? 😒

kila
21. aug 2009

Ahojte! Ja len toľko k tejto téme, že naša pediatrička o tomto očkovaní by nám ani len nesekla keby som sa ju na to neopýtala. Ale potom bola veľmi "ochotná", vrelo odporúčala očkovanie, zatiaľ vraj zaočkovala len jedného chlačeka ale kiahne vôbec nedostal keď jeho spolužiaci kiahne dostali. Vtedy sme sa rozhodli že malú nedáme zaočkovať - žiaľ aj nás postihla finančná kríza - ja som na materskej, manžel nezamestnaný.
Ale ďakujem vám, že som sa dozvedela z vašich príspevkov že očkovať sa dá aj neskoršie nielen v 15 mesiacoch! Naša pediatrička o tom nič nehovorila! 😖 😠 😖 Malú by som tiež chcela dať zaočkovať. Manžel našťastie si už našiel prácu. Ale možno teraz už počkáme kým pôjde do škôlky. Zatiaľ do detského kolektívu nechodíme, väčšinou sa stretávame s kamoškami a ich deťmi.
Ešte raz vám ďakujem za tú skvelú správu! 😅 😵

helen
23. aug 2009

Vanish, a ako je to s tetanom? Každých desať rokov. Aký je to problém? Pri ovčích kiahňach sa to nepredpokladá, ale ak sa to stane, bude už na svete vakcína doživotná, tak ako napríklad pre hepatitíde typu A a B. Očkovanie nepredstavuje väčšie riziko ako samotné ochorenie, pretože spúšťačom autoimunitných ochorení (čo je hlavný a v podstate jediný argument anti-očkovacích hnutí) môže byť aj samotné ochorenie, väčšinou aj býva. Keď si prečítaš pár strán dozadu, jedna mamička písala o prípade, keď kiahne spustili akútnu leukémiu. Bohužiaľ, stáva sa to, veľmi často spustí tento vírus cukrovku.
Momentálne sa na podobnom princípe pracuje pri vývoji očkovania proti herpesu zoster (spôsobuje ho ten istý vírus) a ak bude k dispozícií, očkovať sa nechám aj ja.
Kila, na moje prekvapenie táto vakcína vraj zlacnela, ja som za ňu platila 50 Eur. Nie je to málo, zvlášť preto, lebo potrebuješ dve :(

vava2
24. sep 2009

ahojte,
neviete niečo o tom, že od júna 2009 do konca tohoto roka by mala byť tá vakcína Priorix Tetra vo zvýhodnenej cene???
http://detskechoroby.rodinka.sk/index.php?id=ov...

mojej kamoške lekár rovno odporučil, že jej vakcínu zoženie, malo by sa doplácať iba 23,22Eur
moja lekárka mi však bola schopná dať iba recept - no a na ten túto vakcínu je možné teraz kúpiť za 70Eur cca 🙄
preto Vás prosím súrne o info, ak viete poradiť viac vo veci - lebo dcérka práve začína obdobie tohoto očkovania, chceli by sme túto zvýhodnenú možnosť využiť, ak je to možné, ale k informáciám sa akosi ťažko človek dostane, pokiaľ nepozná správnych ľudí...
moc ďakujem za info 🙂

vanish1
24. sep 2009

helen, aký je to problém? 😕 taký, že si každých desať rokov do tela vstrekneš pekný mix hnusu.... Autoimunitné ochorenia nie sú zďaleka jediným a hlavným argumentom antiočkovacích kampaní...

www.rizikaockovania.sk

vanish1
24. sep 2009

a prepáč, ale musím sa zasmiať, doživotná vakcína? 😎

vava2
25. sep 2009

milá vanish, kľudne sa smej
o rizikách očkovania som samozrejme informovaná
KAŽDÝ MÁ PRÁVO VÝBERU A IDE O TO, ABY AJ LEKáR TIETO INFO VEDEL PODAť- moja voľba je urobiť pre dieťa to najlepšie, čo sa dá - TO JE MôJ NáZOR ALE TEBA TO TRáPIť NEMUSíí
iste si tak dobre informovaná aj o rizikách kiahní - pásový opar v neskoršom veku a tiež aj to, že sa môžu preniesť aj na vnútorné orgány, čo ani tak ľahko lekár nezistí a to už by som sa nesmiala
každopádne svoje som zistila
a podám info pre všetky mamičky, kt. svoje dieťa očkovať chcú dať - pretože majú na to právo - že tieto akciové vakcíny za vyše 20 eur ešte na trhu sú a vie ich zohnať lekárnik myslím, že nie sú na predpis

pekný dník 😉

vava2
25. sep 2009

prepáč ale nedá mi - Vanish a čo je tvoj problém, že si taká zatrpknutá, hmm??? 😎
....každého osobná vec

lienocka2001
25. sep 2009

nás čaká teraz tiež preočkovanie druhou vakcínou,mali sme už ísť minulý týždeň,ale ako naschval sme obidve prechladli.Ja som v detstve kiahne nemala,takže som sa dala očkovať a malú som dala tiež,síce nás vakcíny stáli viac,lebo sme ich objednali skorej,ale to nevadí.A určite keď budeme mať druhé dieťa dám zaočkovať aj to.Nech netrpí,keď nemusí.
Prajem pekný víkend 😉

vava2
25. sep 2009

lienocka,
ja tiež dám určite aj druhé očkovať, keď bude, sú to vyššie riziká pri ochorení, ako pri očkovaní a viac pravdepodobné hlavne, som rada, že nás je viac zdieľajúcich tento názor, tiež pekný dník 🙂

lienocka2001
25. sep 2009

Mne sa tiež veľa ľudí čudovalo,že prečo sa dáveme očkovať.Že či nechcem,aby malá dostala kiahne.Veľa ľudí si povie,veď sú to len kiahne...ale riziká a komplikácie pri zníženej imunite si nezistia.No náhodou by ich dostala,keby bola chorá,a čo potom.

vanish1
25. sep 2009

vava, môj príspevok nebol určený tebe, ale helen...

veď to je samozrejmé, že každý chce pre dieťa len to najlepšie a každý má právo na svoj názor, u mňa zas prevyšuje riziko očkovania
ak si sa informovala, tak určite si zistila, že očkovaním posúvaš ochorenie do neskoršieho veku, kedy je riziko komplikácií väčšie, viem, čo je to pásový opar, ale pozri sa nato aj z druhej strany
"očkovanie detí vakcínou proti ovčím kiahňam spôsobí vyschnutie zdrojov divokého vírusu. Dospelí, ktorí v detstve prekonali ovčie kiahne, potrebujú byť znovu vystavení divokému vírusu, aby udržali pod kontrolou akýkoľvek reziduálny dormantný vírus.
Odhaduje sa, že v súčasnosti až 2 z 10 osôb sú počas života zasiahnuté pásovým oparom. Predpokladá sa, že bez tejto priebežnej expozície podstatne narastie počet ľudí, ktorí dostanú pásový opar."

http://www.rizikaockovania.sk/dok/vran/Ovcie_ki...

nechápem, prečo útočíš 😒

evina313
25. sep 2009

no ja neviem, už som v jednom prispevku pisala ako sme dopadli po vakcine rubeola-mumps-osypky.
Maly mal 3 dni 40 teploty a vysypany bol kompletne. Bolo mi povedane, že takto vyzera rubeola a teda maly takto na tu latku zareagoval. Boli sme 5 dni v nemocnici. Ja sa už bojim každej vakcíny, nastastie dalsia bude až v 3 rokoch.
Starsí syn dostal kiahne ako 7 ročný a to som ho bola dat naschval nakazit /neukamenujte ma 😀 / chcela som aby to mal za sebou. vtedy sa este nedalo zaočkovat, ale priebeh mal uplne super. na celom tele mozno 10-15 vyrazok, prekonal to bez teploty, uplne super. Takže malinkeho očkovat nedam, hlavne po nedavnej skusenosti ☹ dala by som vsak ockovat seba ak by som ich nemala, pripadne starsie det, pretože v dospelosti toma ovela horsi priebeh