Očkovanie proti ovčím kiahňam

zdenka821
10. aug 2008

Dávate svoje detičky očkovať?

erikasadek
30. okt 2008

vanish su dve vakciny jedna americka a druha francuzska ty asi mas udaje co sa tyka americkej, moj syn je ockovany tu francuzkou, a v pohode, ziadene ockovanie a preockovanie sa zatial tu vo francuzsku nekona, len neskor mozno po dalsich studiach sa neskor znova preockuje v puberte, a ani to nie je iste , ci je to nutne... 😉

evulique
30. okt 2008

Ja by som najradsej nedala ockovat vobec. Ale nemam na pokutu, ktora je 50.000 opakovane az do vysky 3 mil. Sk.
Je fakt, ze sice bude chranene babo v detskom veku, ale v dospelosti uz takmer vobec. Tak je to aj s tuberou a inymi ochoreniami.
Nepoznam nikoho, kto by umrel na ovcie kiahne, na pasovy opar vsak znama oslepla. Na to, co nie je povinne, ockovat nebudem.

vanish1
31. okt 2008

evaligue, za neočkovanie môžeš na slovensku dostať pokutu max. 10 tis. za všetky očkovania dokopy, alebo nedostaneš vôbec, keďže ani nie je v platnosti zákon, ktorý by určoval, kedy má to očkovanie prebehnúť. Pozri si toto rozhodnutie hl. hygienika SR, ktorý zrušil rozhodnutie reg. úradu ver. zdrav, ktorý uložil mamičke pokutu za neočkovanie vo výške 5 tis. Mamička nemusí očkovať a ani platiť.
Originál tu http://iuro.awardspace.com/sved/aw.html

Odkiaľ si zobrala výšku tých pokút?

loren
22. jan 2009

baby my mame predpisanu vakcinu na kiahne varilrix tusim je tam pisane a doktorka povedala ze sa to ockuje v dvoch davkach a na nete som citala ze deti az od 12 rokov maju mat dve davky tak ako to je

erikasadek
22. jan 2009

loren ja som sa ti nato pozrela, ty mas tu americku , ta sa picha na dvakrat od 12 mesiaca az do 12 rokov, na dvakrat s 4 tyzdnovym intervalom..
po 12 roku zivota

erikasadek
22. jan 2009

po 12 roku zivota je interval 6 az 8 tyzdnov..

jarka007
23. jan 2009

Tak ako som slubila erike, pridavam link na vakcinu vo fr. aj slov.
http://www.doctissimo.fr/medicament-VARIVAX.htm

http://translate.google.sk/translate?hl=sk&sl=f...

Wow, take dlhe ? ale ten preklad si mozete spravit sami. Napisete www.google.sk a do toho okienka skopirujete povodnu adresu. Daju sa Vam vyhladat stranky, kde vpravo je moznost "prelozit". Kliknut a je to.

jarka007
23. jan 2009

Ide tam v podstate o to, ze v letaku na vakcinu sa pise, ze ma "po novom ?" ucinnost 9 rokov. Takze, ak date ockovat teraz, musite potom kazdych 10 rokov, ak nechcete, aby Vase dieta prekonalo kiahne v starsom veku 😒 . Ak nedate, moze ich prekonat skor a ma to s imunitou vyriesene .

loren
23. jan 2009

erika jarka v tom preklade ma ze raz sa to picha ale aj moja doktorka povedala na dva krat tak ako to potom je

erikasadek
23. jan 2009

loren, picha sa raz, ale s odstupom 4 tyzdne, takze lekarka ti povedala spravne.....
takze jedno pichnutie , a znova dalsie po 4 tyzdnoch;.

pred 2 rokmi , s

erikasadek
23. jan 2009

pred dvoma rokmi sa to ani nerobilo, vidis ako sa meni to ockovanie?
a to ma stve este pred 2 rokmi , trvali na tom ze je to na dozivotie teraz aha, uz len na niekolko rokov a ci treba preockovat este sa nevie...?????

jarka dakujem.... 😉

trixi
2. apr 2009

ahojte, nas maly je zaockovany Priorix Tetra a vcera mi volala doktorka, ze ma byt preockovany vakcinou Varil rix. Neviem preco, nejako sa mi to nezda. Mate niekto o tom info?

janina77
2. apr 2009

trixi, u nas tak isto. Na SK je totiz taky postup, ze ta standardna trojvakcina - mumps, rubeola, osypky sa preockuva druhou vakcinou az v 11 rokoch. No a Priorix Tetra je vakcina, ktora k tym 3 chorobam pridava ovc. kiahne. Tie sa vsak maju preockovat do 6 mesiacov od prvej vakciny, tak to preockuvaju len jednovalentnou ock. latkou Varilix - ci ako sa to vola.
Ja som taketo info dostala od nasej obvodnej.
Kamoska, ktora zije v nemecku vsak preockuvala maleho tou istou 4-valentnou ock. latkou.

trixi
2. apr 2009

janina, vdaka za odpoved. Ked som davala maleho ockovat tou 4vakcinou, tak som niekde zahliadla info, ze sa preockovava, pytala som sa doktorky a ta povedala, ze sa nepreockovava a za 2 mesiace ma nahana, ze treba preockovat ale len tie kiahne.

danuska24
2. apr 2009

ahoj, nam malu ockovali v utorok - priorix-tetra a dr. mi vravela ze ma byt preockovana o 6 mesiacov, nazov vakciny neviem, akurat mi vravela ze je na mimoriadny dovoz, ze sa mam ozvat cca mesiac predtym.

andy.a
3. apr 2009

tak my sme dali malú očkovať v septembri,keď mala 15 mesiacov-Priorix tetra..a bolo mi povedané,že ďalšia dávka až cca v 11.-12 rokoch 😕 😕 😕

Varilrix je vakcína len proti ovčím kiahňam..dáva sa starším deťom,ktoré už majú dávnejšie za sebou očkovanie MMR-mumps,osýpky,rubeola/ u nás na SK povinné v 15.mesiaci/ 😕

neviem,či sa stále tie info menia alebo čo 😕 😕 😕 či DR.ani poriadne nie sú informovaní/čo by som sa u našej Dr.divila 😕 😕 😕 /,takže neviem 😕

jarka007
3. apr 2009

Pririx Tetra sa podla odporucania vyrobcu GlaxoKleinSmith v zahranici ockuje dvakrat za sebou s odstupom min. 4 tyzdne. Slovensko ale nerespektuje tento postup a dotycni pani a dami, ktori o tom rozhoduju si vytvorili vlastny Slovensky ockovaci kalendar. Pokial viem, ockuje sa len v cca 15 mesiaoch a potom az v 11 rokoch. Ochrana ale vznika az po 2 ockovani, teda by som sa necudovala, keby ste na SR mali onedlho tak ako cierny kasel (znova kvoli inej ockovacej scheme) aj epidemiu mumpsu, osypok a rubeoly. Vyrobca pripusta ako alternativu moznost ockovanie plus davkou na ovcie kiahne ako napr. Varilrix po 6.- max 12. tyzdnoch. Tato ockovacia latka je povolena pre deti od ukonceneho 9 mesiaca. Aj vyrobca vsak odporuca, ze by sa malo uprednostovat ockovat rovnakou ock. latkou a sarzou 😝 . Bohuzial podla SR schvaleneho ockovacieho kalendara toto nie je mozne.
Pytajte si od svojich lekaroch pribalovy letak na Priorix tetra, aby ste sa sami mohli presvedcit, ako odporuca davkovat vakcinu vyrobca.

maruskak
3. apr 2009

Ahojte. Moja pediatricka ma asi pred mesiacom informovala o ockovani proti ovcim kiahnam.Sama mi to navrhla,vysvetlila o co vlastne ide a rozhodnutie je na mne. Ale ako citam,tak mne nepovedala, ze prve ockovenie je v 15.mesiaci a dalsie az v 11.rokoch?!Prve ockovanie okolo 15.mesiaca a dalsie po 4 tyzdnoch a nie az tak neskoro,ako tu citam,lebo ako sama povedala,nemalo by ockovanie zmysel. Ved ja si tu ockovaciu vakcinu kupujem sama,takze si pribalovy letak precitam,lebo ma to zaujima a mam nato narok.
Ani ja nie som presvedcena,ci dat maleho ockovat alebo nie. Ja a manzel sme kiahne mali ako deti a sme tu,neviem ci je dobre dat deti proti vsetkemu zaockovat,potom s nimi clovek nebudem moct vyjst ani von,lebo akakolvek zmena sa odzrkadli na zdravi. Este stale uvazujem 😒

trixi
3. apr 2009

jarka, v pribalovom letaku Priorixu Tetra nie je nic pisane o dalsom preockovani, a ani to, ze vyrobca odporuca, ze sa ma prednostne preockovavat rovnakou ockovacou latkou a sarzou. Prosim Ta, ak mas take odborne stanovisko, resp. pribalovy letak, posli mi ho do IP, resp. ma nasmeruj kde to najdem. Ja som ziadne taketo odporucania nenasla a rada by som to dala nasej doktorke, pretoze ak to tak naozaj je, ja rozhodujem o tom cim ho dam preockovat a nie Slovensky ockovaci kalendar. A na Slovensku je mozne vsetko, by si sa divila. 😉

jarka007
3. apr 2009

trixi
priorix tetra ma 2 davky
http://www.nobelplus.sk/web/humanne-lieky/detai...
som zvedava dokedy to tam bude napisane 😒 , kedze som si pozerala aj priorix len s MMR a tam odporucane 2 davky za sebou nie su 😲 . Pricom v zahranicnom letaku to tam mas.
toto je v nemcine, ak ti pomoze 😒, ak si zdatnejsia v Aj., skus pohladat sama. Tie pribalove letaky v slovecine, nie su uplne. Vela sa v nich nepise.
http://www.impfkritik.de/upload/pdf/fachinfo/pr...
ale spomina sa tam ockovacia latka jednotlivo ako mozna altenativa. Neviem presne, kde som citala, ze sa dalej odporuca ockovat dalsou sarzou a ock. latkou ako sa zacalo, ale mne osobne to znie aj logicky. Skusim cez vikend pohladat.

trixi
4. apr 2009

jarka vdaka, pozriem sa na to, dam prelozit synovcovi, ma statnicu z nemciny a v utorok to dam nasej doktorke a dohodnem sa s nou na dalsom postupe.

martao
4. apr 2009

Očkovať by som asi nedávala. Moji chalani ich prekonali minulý rok a bez problémov. Je dobré ak ich prekonajú ešte pred pubertou.

katka.m
5. apr 2009

Ja som si samozrejme prečítala o tomto očkovaní a keď som sa dostala k miestu, kde sa píše, že očkovaní môžu častejšie dostať Herpea zoster ( pásový opar), tak som už aj dočítala. Ja som ho mala, podľa mojej lekárky slabý priebeh, ale bolo to svinstvo. To by som nepriala nikomu a tobôž by som takouto možnosťou neohrozovala vlastné deti. Tak radšej kiahničky a menšie riziko ako toto.

erikasadek
5. apr 2009

ahoj jarka......
tak ja ti mozem potvrdit , ano, nove smernice su , ze sa preockovava, na kiahne , kd si zoberis este pred dvoma rokmi nic take nebolo.. 😠

, normlne je niekolkych tyzdnoch druha davka, inak je sanca ze dieta dostane ; ale aj tak je chranene do 9 rokov zivota co potom nikto nevie.. zatial nie su nove studie, ani smernice

co sa tyka mmr, v kazdom state sa preockovava , tu na 3 krat prv davka je 1 roku zivota druha je medzi 3 a 6 rokom zivota posledna je, V 12 rokoch.. 😉

jarka mas pravdu slovenske letaky su velmi neuplne... 😕 🙄

lulina1
6. apr 2009

Katka.m Herpes zoster môžeš dostať aj po prekonaných ovčích kiahňach- vírus totiž celoživotne prežíva v gangliách nervov pozdĺž chrbtice a pri oslabení organizmu dochádza k jeho zaktivovaniu a "vycestovaniu" pozdĺž nervu na kožu.

ankap
22. máj 2009

Ahojte baby, ja nie som za toto očkovanie, ale ked som si prečítala, že môže spôsobiť sterilitu u mužov, tak uvažujem či nedám môjho 6 ročného syna zaočkovať.

addaa
22. máj 2009

Babulky je tu niekde aj téma očkovanie MMR v 15. tom mesiaci?

zuz11
5. jún 2009

trochu som hladala a uvediem par veci na pravu mieru lebo par prispevkou ma tu zmiatlo 😀
najskor som bola za ockovanie, po precitani tejto temy proti ale po prestudovani netu a nastudovani si o tom nieco viac nie iba z kona som zasa za ockovanie 😀 😀 😀

Ovčie kiahne alebo varicela (lat. varicella, angl. chickenpox) je detské vírusové, silne nákazlivé ochorenie. Na rozdiel od pravých kiahní sú dobre liečiteľné. Infekciu spôsobuje varicella-zoster vírus (VZV), nazývaný tiež ľudský herpes vírus 3 (HHV-3, angl. human herpes virus 3)

Ochorenie je spôsobené DNA-vírusom VZV (Varicella-Zoster Virus), ktorý sa prenáša z chorých osôb priamym kontaktom a vzdušnou cestou. Inkubačná doba – teda čas od nakazenia po plné rozvinutie choroby je cca. 14 dní. Vyrážky sa najprv objavujú na trupe, tvári a vo vlasoch a postupujú na končatiny. Spočiatku majú podobu červených fliačikov a postupne sa menia na pupence, potom pľuzgieriky, ktorých obsah sa zakalí, pľuzgierik praská a vytvorí sa chrastička. Táto premena trvá cca 24 hodín. Počas ďalších 5-6 dní sa objavia nové vlny vyrážok, takže na tele chorého sú viditeľné všetky uvedené štádiá vyrážky. Priemerný počet vyrážok u inak zdravých jedincov je 250-500.

Prenos ochorenia
Zdrojom nákazy je chorý človek, ktorý vylučuje vírusy zo svojich čerstvých vyrážok a prenos sa deje vzdušnou cestou. Nákazlivosť začína posledným dňom inkubačnej doby (t.j. ešte počas obdobia bez príznakov) a končí premenou poslednej vyrážky na chrastu. Ochorenie začína spravidla horúčkou a výsevom červených fľakov tvaru šošovice, ktoré sa v priebehu niekoľkých hodín menia na pupence a pľuzgieriky. Výsev začína na trupe, tvári a vlasatej časti hlavy, ďalej sa šíri na končatiny s výnimkou dlaní a plosiek nôh. Pľuzgieriky sa v ďalsom priebehu (obvykle behom 1 dňa) skalia a neskôr zasychajú do chrasty (chrasty odpadajú cca za 2 týždne). Výsev vyrážok prebieha vo vlnách, takže sú prítomné rôzne štádiá vyrážky. U zdravých malých detí ochorenie prebieha zvyčajne bez vážnejších komplikácií, problematické býva u dospelých. Obsah pľuzgierikov je infekčný až do zaschnutia posledných vyrážok, čo si vyžaduje izoláciu 1-2 týždne. V našich podmienkach, v miernom klimatickom pásme, v populácii bez zavedeného plošného očkovania varicelu do dosiahnutia dospelosti prekoná viac než 90% ľudí. Najvyšší výskyt má ochorenie v predškolskom a skorom školskom veku. Po prekonaní ovčích kiahní vírus VZV pretrvávava neaktívny v organizme a v neskoršom veku sa môže znovu aktivovať v podobe pásového oparu (Herpes-Zoster). Opakovaný výskyt ovčích kiahní u jedinca, ktorý ich už raz prekonal bol popísaný ale je veľmi zriedkavý.

Liečba ochorenia
Ovčie kiahne majú vo väčšine prípadov mierny priebeh a odoznejú spontánne. Odporúča sa pokoj na lôžku, dostatok tekutín, ľahká strava s dostatkom prírodných vitamínov, prípadne, po porade s lekárom, zmierňovanie horúčky a svrbenia.

Komplikácie ochorenia
V niektorých prípadoch, aj u inak zdravých jedincov, môžu nastať komplikácie. Medzi najčastejšie patrí druhotná bakteriálna infekcia vyrážok, ktorá ak je ohraničená, môže mať za následok vznik jazvičiek, ak sa však rozšíri do organizmu, môže spôsobiť závažný celkový stav až s možnosťou úmrtia. Medzi ďalšie komplikácie patria zápal pľúc, zápal mozgu, neurologické poruchy, postihnutie obličiek a ďalších orgánov.

Skupiny s vyšším rizikom
Všeobecne závažnejší priebeh má ochorenie u detí mladších než 1 rok, u dospelých a u jedincov s oslabenou imunitou (onkologické ochorenia, stavy po transplantáciách orgánov, infekcia HIV, užívanie imunosupresív atď.) Varicela u tehotnej ženy v prvej polovici tehotenstva môže v cca. 2% prípadov viesť k poškodeniu plodu, pri infekcii v neskorších štádiách tehotenstva, hlavne pár dní pred a po pôrode môže dôjsť k prenosu ochorenia na dieťa, zvyčajne s ťažkým priebehom. Vyššiemu riziku vzniku ochorenia sú vystavení zdravotnícki pracovníci a pracovníci v detských kolektívoch.

Možnosti prevencie - očkovanie
Vzhľadom na rozšírenosť a nákazlivosť ochorenia je najúčinnejším spôsobom ako mu predísť očkovanie. Očkovanie proti varicele existuje vo forme kombinovanej detskej vakcíny proti viacerým ochoreniam a aj ako samostatná vakcína, ktorou môžu byť očkovaní aj dospelí. Na Slovensku sú dostupné obe vakcíny na lekársky predpis a očkovanie je dobrovoľné. Plošné očkovanie (t.j.všetci jedinci v určenom veku života) proti ovčím kiahňam bolo zavedené napr. v USA (1995) alebo Nemecku (2006). U žien v plodnom veku sa odporúča predchádzať otehotneniu po dobu troch mesiacov po očkovaní. Očkovanie tehotných a dojčiacich žien sa neodporúča. U osôb, ktoré ešte neprekonali ovčie kiahne a prišli do kontaktu s chorým jedincom má význam podať očkovaciu látku až do piateho dňa po kontakte s chorým. Tak ako u každej vakcíny, ochranná imunitná odpoveď sa nemusí vyvolať u všetkých očkovaných. U niektorých zaočkovaných môže aj napriek očkovaniu dôjsť k tomu, že varicelu dostanú, keď s ňou prídu do kontaktu. Ochorenie však u nich má vo väčšine prípadov miernejšiu podobu, než by malo bez očkovania. Vyrážok je obvykle menej než 50, horúčka je nižšia alebo úplne neprítomná a chorý jedinec je menej nákazlivý pre svoje okolie než chorý neočkovaný jedinec. Pre optimálnu ochranu sa v súčasnosti odporúča očkovanie v dvoch dávkach s odstupom minimálne mesiac medzi 1. a 2. dávkou.[1]

renca3
6. jún 2009

ahojte...no cumim ako sa tu rychlo menia nazory zhora. ja som pred dvomi rokmi kupila v CR Varilrix, lebo u nas nebol dostupny. moja Dr. ho detom nechcela pichnut, lebo to bolo zakazane a aj ma od toho odhovorila. Vakciny su stale u mna v chladnicke. kedze v tento mesiac uz expiruju, chcela som ich predsa len dat zaockovat, ale stale mali zo skolky nejake sople ci kasle. no a zaciatkom maja prepukli v skolke kiahne, tak cakam ako na trnoch, kedy to uz schytaju aj moji. dostal ich aj chlapcek, ktory mal jedno ockovanie. ale bol to velmi mierny priebeh, zopar pupakov bez teploty. ale zato jeho mladsia 3-rocna sestra nebola ockovana a skoncila v nemocnici s teplotou 42. bola vyhadzana proste vsade. je to velmi individualne ten priebeh, ale aj tak mam z toho obavy. lutujem, ze som to ockovanie nestihla.