Očkovanie proti ovčím kiahňam

zdenka821
10. aug 2008

Dávate svoje detičky očkovať?

roasha
10. aug 2008

pre nas je to uz "pase",ale keby bola tato moznost pred viac ako rokom,urcite by som dala žabku zaockovat.
uz to mame za sebou,ale ked ich mala,bolo to strasne. ☹ 😝

andy.a
10. aug 2008

Zdenka,ja by som chcela dať 😉
už som sa na to pýtala u dr. 😉
je vraj možnosť dať v 15.-18 mes.pichnúť vakcínu,čo sa očkuje každé dieťa/mumps,rubeola,morbilli/,+ do druhej ručičky samostatná vakcína proti kiahňam 😉
alebo 4-valentná vakcína,ktorá obsahuje okrem tých 3 spomínaných zložiek aj 4.zložku na ovčie kiahne -cena je cca 2.700,- plus-mínus,plne sa hradí 😉

čo sa týka tej prvej možnosti,tak nemm info,ako sa presne tá vakcína volá,ani cenu 😕 ani dr.nevedela bližšie nič 😕 😕 😕

zdenka821
autor
10. aug 2008

Ahoj andy, áno, čítala som, že sa v 15. mesiacoch chodí na očkovanie, ale to je povinné, teda zdarma a možu dieťatku pichnúť spolu s tým aj vakcínu proti tým kiahňam. Je teda fakt dosť drahá. Zasa dopadnem tak že dám malého zaočkovať a o mesiac sa bude táto vakcína preplácať poisťovňou. ale čo už, nebudem čakať kým ich malý dostane, nechcem to prežívať, radšej tomu predíjdeme.

andy.a
10. aug 2008

veď to,Zdenka, 1.10.je zasa nová lieková kategorizácia 😉 😕 😨 ako každý kvartál,hlavne ,že už to malo bývať "len" raz za pol roka 😕 aj to by bolo až-až 😖

tiež sa mi nechce chodiť s malou na očkovanie viad razy ako je treba 😒

andy.a
10. aug 2008

http://forum.rodinka.sk/viewtopic.php?t=76185 😉 diskusia k tekto téme 😉

wienika
10. aug 2008

baby, ak mozem poradit, dajte si deti zaockovat, ja som to mala v plane, cakala som, kym bude mat mala 15 mesiacov,ale ta pliaga nas predbehla 😒 .....nastastie uz to mame za sebou, a uz sa to hoji, vsade ma uz len chrasticky....
pocula som, ze ta vakcina neucinkuje 100%, ale aj tak by som to riskla....tak snad pri druhom....

erikasadek
10. aug 2008

Ahojte ja som dala mojho syna zaockovat pred dvoma rokmi ked prisla na trh, chcela so predist , po ockovani bol v kontakte niekolkokrat z detmi ktore mali kiahne a mozem vam povedat je to parada, maly nic doteraz je v pohode, pokial moj druhy syn nedostane do dvoch rokov normalne tak ho dam tiez zaockovat.
tu nie je povinna, ale aspon je hradena poistovnou.
takze zatial u nas funguje na 100%

emjee
22. aug 2008

mimomo • 2d • Dnes o 21:45
Ahojte dnes mi doktorka ponúkla očkovaciu vakcínu pre malú proti kiahňam.Nemáte niekto s touto vakcínou skúsenosti, či je to vhodné pre dievčatko.Stojí to okolo 1000 Sk.Ďakujem

junovka
22. aug 2008

Neviem, ale ja by som nedavala ockovat, nakolko ja som mala ovcie kiahne v 13 rokoch a som tu a mam dve zdrave dievcatka Poviem vam pravdu baby, rada by som bola, keby aj moje kocky mali ovcie kiahne, nakolko v dospelosti namiesto ovcich kiahni je vraj pasovy opar a to je horsie ako kiahne, dokonca vraj ludia na to aj zomreli .

lienka55
22. aug 2008

Nas ockovanie este len caka v 15.mes.Ale nepocula som o tom ze by sme nieco doplacalai.

hanulicek
23. aug 2008

Ahojte ja som Hanka a som tu "nová". Musim sa pripojit k tejto teme nakolko tiez chcem dat synceka zaockovat ale zacinam byt zmätená...V casopisoch vsade citam ako je dobre dat dieta zaockovat proti kiahnam, zistila som si vsetky potrebne informacie o vakcine a bola som odhodlana dat synceka zaockovat. No ked som to oznamila nasej pediatricke tak ona nemala o tejto vakcine ziadne znalosti. Vraj u nas take nieco este neni, iba v Nemecku...Tak som ju "informovala" ze uz take nieco je aj u nas, ale aj tak sa ma snazila presvedcit ze nevidí velky vyznam davat zaockovat proti kiahnam. Citujem:"Ved to neni vazne ochorenie, detom sa urobí zopar pupacikov a je po chorobe" 😅 . No, co na to poviete? Poradte?

erikasadek
23. aug 2008

nie je to vazne ochorenie , v tom ma pravdu, len najlepsie ja ked to maju , v tych prvych rokoch zivota, a nie neskor, teda nechcela by som aby moje deti mali kiahne v 14 alebo neskor , je to otazka vzhladu trva to 1 mesiac, neskutocne to svrby, a dospely sa poskrabe , pretoze je to na nevydrzanie, moja znama to dostala skoro v 30 a ta si vytrpela , lezala vo vani, s ladom , pretoze uz nevedala , ako sa zbavyt stych symptomov, pre starsie deti , viete si predstavit , v skole ako s aim vatsina deti smeje, pretoze deti su take, si opsypany tak vytrcas
ja som svojho syna dala ockovat, pred 2 rokmy ; ked prisla tato vakcina, z dovodu , ze rastie, a coke dto nedostane yeraz , ale az potom , u chlapcov, v malych pripadoch , kiachne mozu sposobyt sterilitu , takze nechcela som aby rizkoval, dala som ho zaockovat, teraz je v prostredi kde su deti , co maju kiahne , nadhera , nikdy ju nedostal.
moj druhy syn spravim to iste, pockam,do 2 rokov a ked ju nedostane klasickym sposobom , tak ho dam znova zaockovat,

tak ci tak od buduceho roka , bude automaticke toto ockovanie spojene s rubeolov , ROR, takze zachvilu , asi neuvidime vela deti s kiahnamy.

vanish1
24. aug 2008

ahoj erikasadek, odkiaľ si nabrala, že od budúceho roka bude toto očkovanie povinné? myslíte si, že napichať všetko do detí, čo existuje je pre ne dobré? nežiadúce účinky Vám asi nič nehovoria

http://iuro.awardspace.com/dok/vran/Ovcie_kiahn...

www. ockovanie.org
http://iuro.awardspace.com/
www.rozalio.cz

erikasadek
24. aug 2008

odkial som nabrala, ja nezijam na slovensku , aj som to pisla , tu od buduceho roka , to je zaradene, do kalendara vakcin, a hovory sa o tom uz 2 roky, ako to je na slovensku to neviem.

junovka
24. aug 2008

s tym, aby to dali do povinneho ockovania, s tym vobec nesuhlasim ani ja 😠 😠 😉 Erika, a zeby to malo za nasledok na vzhlade, ked ma dieta asi tak v 13 rokoch kiahne????Ja som mala ako som uz pisala vyssie, a zeby mi to nejako dobabrala vzhlad, tak o tom neviem 🙂 Ja nemam ziadnu jazvu 😉 😎 mozno, ze som vynimka 😵

vanish1
24. aug 2008

http://iuro.awardspace.com/dok/vran/Ovcie_kiahn...

"Neustále dostávame hlásenia od rodičov, že ich deti utrpeli vysoké horúčky, lézie ovčích
kiahní, pásový opar, poškodenie mozgu a dokonca smrť po zaočkovaní proti ovčím
kiahňam, najmä v prípadoch, keď bola táto vakcína podaná v tom istom čase ako MMR a iné
vakcíny. Spomínané hlásenie FDA potvrdzuje naše obavy, že vakcína ovčích kiahní môže byť
reaktívnejšia, než sa predpokladá, u jednotlivcov tak so známymi, ako aj neznámymi
biologickými vysokorizikovými faktormi." Barbara Loe Fisher, prezidentka NVIC.

"Keď vakcína proti ovčím kiahňam dostala licenciu v roku 1995, dalo sa predpokladať, že
jedna dávka vakcíny nezabezpečí doživotnú ochranu takým spôsobom, akým ju zabezpečuje
prekonanie prirodzených ovčích kiahní. Vývojári živej vakcíny proti ovčím kiahňam, vrátane
Anne Gershon, to vedeli. Je všeobecne známe, že vakcíny vyvolávajú len dočasnú, čiastočnú
odolnosť, a že historická skúsenosť so živou vírusovou vakcínou proti osýpkam je toho
dokonalým príkladom. Zámenou doživotnej imunity za dočasnú, vyvolanú vakcínou, sa
populácie stávajú závislými na vakcíne. Ovčie kiahne sú pre 99,9% zdravých detí pomerne
neškodné ochorenie, ale omnoho závažnejšie sú pre tínedžerov a dospelých. Prikazovanie
očkovania vakcínou proti ovčím kiahňam a odstraňovanie možnosti, aby deti získali trvalú
imunitu voči ovčím kiahňam, vytvára pre ne riziko v čase, keď dospejú. Víťazmi v tejto
stratégii verejného zdravia sú farmaceutické spoločnosti, vyrábajúce vakcíny, ktoré vyžadujú
použitie viacerých dávok. Porazenými sú ľudia, ktorí najprv čelia riziku vedľajších účinkov
vakcíny, ktorú dostanú v detstve, a potom znovu čelia riziku ochorenia, pred ktorým ich už
v dospelosti vakcína nechráni."
Barbara Loe Fisher, National Vaccine Information Center

Vakcína proti ovčím kiahňam nezaručuje ochranu
11. decembra 2003
NEW YORK (Reuters Health) – Podľa tejto správy, epidémia ovčích kiahní u skupiny detí
v New Hampshire ukazuje, že vírus, ktorý spôsobuje ovčie kiahne, je vysoko infekčný
dokonca aj u zaočkovaných.
Dr . Karin Galil z Centier pre kontrolu a prevenciu ochorení (Centers for Disease Control and
Prevention -CDC) (správy – webové stránky) v Atlante, Georgia, spolu s jej kolegami,
oznámili svoje zistenia v The New England Journal of Medicine (správy – webové stránky)
v decembrovom 12-tom vydaní.
Výskumníci vyhodnocovali epidémiu ovčích kiahní, ktoré spôsobuje vírus varicella, v centre
dennej starostlivosti v New Hampshire. Celkovo 88 rodičov odovzdalo dotazníky, ktoré sa
zameriavali na odhadnutie predchádzajúceho ochorenia ovčích kiahní a očkovania u detí.
Celkovo, 25 detí ochorelo na ovčie kiahne medzi decembrom 2000 a januárom 2001.
Výskumníci vypátrali, že zdrojom nákazy bolo 4-ročné dieťa, ktoré bolo zaočkované proti
ovčím kiahňam 3 roky pred tým, ako dostalo túto chorobu.
Toto dieťa nainfikovalo približne polovicu svojich spolužiakov, ktorí nemali žiadnu históriu
infekcie ovčích kiahní. Hlásenie indikuje, že v čase epidémie bolo očkovaných približne
73% detí, z tých, ktoré boli dostatočne staré pre zaočkovanie.

Lenže štúdia v New England Journal of Medicine z roku 2002 ukazuje, že vakcína nie je
spoľahlivá. V centre dennej starostlivosti v New Hampshire nakazil chlapec ovčími
kiahňami 15 iných detí. On bol 3 roky predtým zaočkovaný, a väčšina nakazených detí
bola predtým tiež zaočkovaná.

vakcínou varicella zoster (ovčích kiahní) v USA. Jeho analýza spája nárast pásového oparu
s poklesom ochorenia ovčích kiahní v populácii. Toto predstavuje vážne varovanie pre tých,
ktorí spúšťajú národné masové očkovacie politiky. Štandard pre vyhodnotenie individuálneho
a verejného zdravia sa nedá založiť iba na dosiahnutí vymiznutia infekčného ochorenia
pomocou núteného používania vakcín. Každá vakcína, odporúčaná pre masové použitie, by sa
mala primerane preskúmať z pohľadu všetkých vedľajších účinkov, vrátane tých, ktoré
nezasahujú len očkovaného jednotlivca, ale aj tých, ktorí neboli zaočkovaní. Lenže toto sa dá
len ťažko uskutočniť, keď vládni činitelia nechcú, aby sa publikovali údaje, ktoré sú v rozpore
so zavedenou politikou. Ideologickým a finančným konfliktom záujmov by sa nemalo dovoliť,
aby zabránili poctivému skúmaniu a publikovaniu vedeckých údajov o vedľajších dôsledkoch
masového očkovania."
Barbara Loe Fisher
National Vaccine Information Center http://www.nvic.org

erikasadek
24. aug 2008

vy ma asi necitate, vsak pozorne tak opakujeml , ja nezijem na slovensku, tak nepisem o slovensku, zijem vo francuzku a tu to pojde rovno spolu s RORockovanim v prvom roku?tak neviem o com stale debatujete.
takto to bolo oznamemene, na slovensku nie je povinny prevnar a vidis tu sa ockuje povinne uz dva roky od 3 mesiaca.

vanish1
24. aug 2008

tak sa ospravedlňujem, čítala som celú diskusiu, ale asi mi to ušlo 😕

erikasadek
24. aug 2008

nevadi, 😉

sonoga
24. aug 2008

ja dam svoju zaockovat. ockovanie nam vychadza na november, tak som zvedava, ci to od oktobra zaradia do kategorizacie alebo nie.

kako
26. aug 2008

no tak teraz som v pomykove, ci dat maleho zaockovat, alebo nie
no asi sa priklonim k tej druhej verzii
v septembri mame ist na ockovanie { na 15 mesiacov }, a lekarka nic nespominala, ze ci sa chceme dat zaockovat aj proti kiahnam, no tak neviem ☹

tigri
28. aug 2008

my ockovat dame...zvazovala som to 2 mesiace a nakoniec som sa rozhodla takto, vakcinu uz mam v chladnicke, stala cca 2600 Sk, dostane to v ramci ockovania v 15tom mesiaci ako 4vakcinu (Priorix Tetra)....

podla mna sa musi kazdy rozhodnut sam za svoje dieta, pretoze extremnych negativnych aj pozitivnych nazorov bude vzdy velmi vela...akurat mi poslednu dobu riadne piju krv...je to na kazdom rodicovi, ako sa rozhodne, kedze sam ponesie za svoje rozhodnutie zodpovednost...

u mna zavazil okrem ineho aj fakt, ze v Kanade je toto ockovanie povinne (Kanadu povazujem za velmi vyspelu a na rozdiel od USA aj "rozumnu" krajinu, zije tam moja rodina) a tiez sa obavam prip. komplikacii, ktore by mohli nastat v pripade mojho druheho tehotenstva, ak by dcerka zaroven dostala kiahne (pocula som, ze aj tehotne zeny ktore prekonali ovcie kiahne a pridu s nim opat do kontaktu, mozu ohrozit svoje dieta v brusku)...zaroven sa mi tato choroba "nepaci", dietatu mozu ostat jazvicky, ak ho neochranite pred skriabanim (moja mama ich napr. ma)...

vroni
28. aug 2008

No, ja by som dieťa do 15 rokov proti kiahňam očkovať nedala. Nie som zástanca očkovania proti zlému počasiu a toto mi pripadá presne také. Je fakt, že kiahne môžu byť nebezpečné pre dospelého alebo tehotnú ženu. Takže ak by ich moje dieťa nedostalo "dobrovoľne", asi by som ho dala v tých +- 15 rokoch zaočkovať. A v prípade možného tehotenstva (môjho) a ešte-nekiahňového dieťaťa by som tiež nechala očkovať seba (pred otehotnením, pochopiteľne) a nie dieťa. Ale riešim to len platonicky, lebo moje dieťa kiahne dostalo na dovolenke a vybavilo ich dvoma (naozaj dvoma) vyrážkami bez teplôt a svrbenia (výsledky potvrdili prekonané kiahne) Ja som mala kiahne v 15 a jazvy mi neostali žiadne (na chorobu samotnú sa veru nepamätám) Ale 10 rokov na to ma doštípali pri mori komáre, driapala som sa ako besná a zopár jaziev mi zostalo (tuším 4) 😀
A tiež som toho názoru, že každý rodič sa má rozhodnúť sám, ktoré očkovanie považuje za zmysluplné pre svoje dieťa.

andy.a
28. aug 2008

tigri,tá vakcína je Priorix Tetra ?? 😕
nie Varilix ?? 😕

tigri
6. sep 2008

andy.a, teraz si ma zaskocila 😕

boli sme na dovolenke a teraz som u rodicov, ale mame ju doma v chladnicke, tak zajtra sa pozriem a dam vediet...

tigri
6. sep 2008

som sa teraz nad tym zamyslela a som si si ista, ze to co mame v chladnicke, je Priorix Tetra

na trhu su 2 vakciny proti ovcim kiahnam...Priorix Tetra je v kombinacii s povinnym ockovanim v 15tom mesiaci, je to stvorvakcina, Varilrix sa dava ockovat zvlast mimo povinneho ockovania...

andy.a
6. sep 2008

díky,presne tak som myslela,že to je 😉

tamarka
8. sep 2008

ahoje, očkovať, očkovať. určite. Kamarátka leží so synom na onkológii, má leukémiu. Lekári jej potvrdili, že u neho boli spúšťačom ovčie kiahne. čo k tomu dodať

tigri
8. sep 2008

tamarka, to sa mi ani verit nechce ☹

tamarka
9. sep 2008

tigri, on bol v inkubačnej dobe, keď sa začal sťažovať na bolesť nožičiek. Vtedy ho hospitalizovali na detskom. Spravili mu všetky možné vyšetrenia, ale nezistili nič, v nemocnici sa už ale vyhádzal a poslali ho domov s tým, že to mohli byť príznaky ovčích kiahní. Keď už ale s kiahňami skončil, tie bolesti nôh pokračovali ďalej. Opäť ho hospitalizovali a robili ďalšie vyšetrenia. Nakoniec ich poslali do BA, kde mu spravili odber kostnej drene a tam sa to potvrdilo. A tam jej vlastne lekári povedali, že spúšťačom boli kiahne. VIem, že takýchto prípadov určite nie je veľa, ale keď počujem tie reči, že dieťa by kiahne malo dostať, však nech si tým prejde, prešli sme si aj my, tak mi je zle. Priznám sa, že som bola tiež jedna z nich, preto mladšia už kiahne mala, ale staršia ešte nie a tú chcem dať zaočkovať určite.