Očkovanie proti pneumokokom a rotavírusu. Kedy?

marcelaz
23. feb 2009

Ahojte, mam 6 mesacnú dcérku a pýtala som sa pani doktorky, ked mala asi 2 mesiace, že kedy je vhodné očkovať babo proti pneumokokom a povedala mi, že ona navrhuje až okolo roka, nakoľko tých očkovaní je menej či čo...teraz mi ale dve kamošky čo maju mladsie babatka povedali že už boli očkovaní proti pneumokokom a rotavirusu a to su mladší od mojej dcéry. Máte s tým niekto skúsenosť prosim Vás? ide o to, že mame ist do poradne až o dva mesiace a neviem či mám kvoli tomu doktorke zavolať. Boli sme teraz v poradni, lenže nakolko začíname s príkrmom tak som sa na to zabudla spýtat...dakujem pekne

erikasadek
23. feb 2009

marcela pre rotavirus uz je nepodstatne, tvoja dcerka uz ma aspon 6 mesiacov takze , v pohode.... 😉
uiz nemusis ockovat, teda je to oraklne ockovanie....

markiza
23. feb 2009

marcelaz, moju dceru ockovali proti penumokokom ked mala 4 mesiace, dostala 3 vakciny + 1 preockovanie v dvoch rokoch. maly ma 15 mesiacov a este ockovany nebol. je to ciste na tvojom rozhodnuti kedy das zaockovat. ak das neskor aj vakcin bude potrebnych menej. vseobecne u nas plati, ze ockovanie prevenarom pred prvym rokom je doporucene detom, ktore su v kolektive. podotykam, ze nezijem na svk... o rotaviruse neviem nic, nemam zaockovane ani jedno z deti.

marcelaz
autor
23. feb 2009

Babatka nad 6 mesiacov sa neockuju proti rotavirusu? resp. ako si napisala, ide o nejaku tekutinu ktoru vypiju...dakujem

zoubek
23. feb 2009

Ahojky také tato očkování máme. Marcelaz zkopírovala jsem Ti text, který jsem dostala mailem od mého pediatra o rotavirech, snad Ti to pomůže. Nechávala jsem očkovat ve 2 a 4 měsíci.

Rotavirus

je celosvětově nejdůležitějším původcem průjmů u malých dětí. V rozvojových zemích na tyto průjmy umírá několik set tisíc dětí ročně. Ve vyspělých zemích se na rotavirové průjmy umírá extrémně vzácně, ale jsou velmi častou příčinou hospitalizace (přijetí do nemocnice).
Onemocnění se typicky projevuje horečkou, zvracením, průjmem a bolestí břicha. Léčba spočívá v doplnění tekutin, většinou doma, v těžkých případech je třeba děti hospitalizovat a podat jim tekutiny nitrožilně.
Očkování se provádí 2 dávkami orální vakcíny (do úst) v časném kojeneckém věku. Očkování je velmi bezpečené i účinné.
Jedinou značnou nevýhodou této vakcíny je vysoká cena, kolem 2000 Kč za 1 dávku.

yasmina
23. feb 2009

marcela moji maju 14 mesiacov....ked mali 12 mesiacov dostali prvu davku Rotarixu a teraz v 14mesiacoch ideme na dalsiu davku Rotarixu spolu s Prevenarom co dostanu prvy krat...Rotarix je sirupcek a nam odporucali ockovat proti Rotavirusom aj v tomto veku...

markiza
23. feb 2009

marcela, tu je dobry link na info ohladne rotavirusu http://povodna.rodinka.sk/user/view_page.php?pa...

marcelaz
autor
23. feb 2009

Dakujem velmi pekne za rady....kamosky ma trosku vystresovali, obe deti, maju mladsie su uz zaockvoane proti pneumokokom a rotavirusu.

markiza
23. feb 2009

marcela, to je na tebe a tvojom zvazeni 😵

lienka79
23. feb 2009

no pokiual viem, prve ockovanie rotavirusom je najlepsie ockovat do pol roka...naseho syna sme dwali aockovat,ked mal 7 a to uz bolo ltt,ze sme stihli....maliu sme celkovo posunute ockovanie koli nehojacej sa tanke po TBC...asi by som sa poradila aj s inym lekarom

yasmina
23. feb 2009

ja som sa radila s Mudr. Martinom Mrazom a odporucal mi ist do toho Rotarixu...
http://poradnapediatra.rodinka.sk/

erikasadek
23. feb 2009

MARCELAz prepac,
no do 6 mesiacov sa odporuca pretoze je to nejnebezpecnejsi vek. na rotavirusi vatsie deti uz lepsie znasaju' teda az na vynimky..
druha vec je ze je to draha vakcina, a chrani len na rotavirus ; ale su aj ine typy virusu, na gastroeneteridu.. a na tie ti nezaberie..
a po druhe, aj tak ten virus dostane, to neznamena, ze ked je zaockovane, ze nedostane, dostane, len ma slabsi priebeh...
takze preto sa odporuca najlepsie do 6 mesiacoch je najviac odporucany potom uz je to vec rodicov..
druha vec je , ak dieta uz raz tento virus dostalo je to ako vakcina.. 😉
uz je mensi priebeh potom....

tina_
23. feb 2009

ja by som ockovanie neriskovala, ale to je len moj osobny nazor...
Tiez som kedysi setrila na Rotarix, a ked som zacala citat pribalove letaky a dalsie studie, tak som si spravila nazor.

knobloska
23. feb 2009

Já si myslím, že očkování na rotaviry je zbytečné. Naše malá má za sebou adenovirovou infekci, což je velmi podobné a sice to bylo nepříjemné, a v nemocnici jsme také byly, nicméně není to nic, co by se nedalo přežít. Nemá cenu děti naočkovat na úplně všechno, ať se jim ta imunita také trochu vyvíjí. A i kdyby byla naočkovaná na rotaviry, tak by to měla stejně, pže na adenoviry to očkování není. Erikasadek má pravdu...je mnoho virů, ze kterých dítě může mít střevní virózu a s úrovní lék péče u nás to opravdu problém není a za pár dní to přejde.

S Prevenarem jsem se rozhodla počkat po roce, dostane tedy myslím jen 2 vakcíny.

tina_
23. feb 2009

K tomu Prevenaru,
...
chrani proti 7 z 90 typov pneumokokov, vyvinuty bol pre USA a testovany v Sever. karoline, kde sa vyskytuje predovsetkym tych 7 typov, ktore tam sposobuju pneumokok. ochorenia.

U nas sa urcite vyskum nerobil, ale mozem dat link na stanovisko nemeckych lekarov-pediatrov, ktori NEODPORUCAJU plosne ockovat Prevenarom v nasich oblastiach, vzhladom na to, ze pneumokok. ochorenia u nas nesposobuje hlavne tych 7 typov, ktore su vo vakcine, a preto je viac rizik u takych malych deti, nez uzitku...

Tu je zdroj (v nemcine):
článok: PNEUMOKOKKEN-KONJUGATIMPFSTOFF FÜR ALLE UNTER ZWEIJÄHRIGEN?*
http://www.arznei-telegramm.de/register/D4937DR...

To len na margo pre mamicky, ktore sa domnievaju, ze ak bude dieta zaockovane Prevenarom, ze uz nemoze dostat pneumokoka...

markiza
23. feb 2009

tinka, to si myslim nikto nenamysla 🙂 , ze ho prevenar spasi....

mishkina
24. feb 2009

aj my mame pneumokokovu za sebou.
Dr. sa ma ani nepytala, len povedala, ze pichneme aj to a bolo. 😀 ale na preockovanie bola mierna reakcia, teplota, bolest, zatvrdnutie, pri prvej nic...

radka.m.
24. feb 2009

ahoj,můj názor je,že očkování proti rotavirům je stejně zbytečné,jako je např.očkování proti chřipce,své děti bych rozhodně očkovat nedala.

jaja0110
24. feb 2009

My sme boli ockovani na rotavirus ked mali 4 mesiace a ako 8 mesacne dostali brutalne hnacky mali nejaku crevnu virozu a prve co sa nas doktor pytal bolo, ci sme ockovani na rotavirusy...inak ze by to mohlo mat aj horsi priebeh ak by nie...urcite to ma svoje opodstatnenie, ved deti si furt pchaju nieco do ust...ihriska, pieskoviska... 😝 😝

akejka
24. feb 2009

očkovanie na rotavírus sa robí len do 6 mesiacov veku dieťatka. Väčšinou ho deti dostanú pri hospitalizícii v nemocnici, alebo v kolektíve - v jasliach...
My sme rotavírus chmatli v nemocnici.

A pneumokok je najlepšie zaočkovať tesne pred dovŕšením 2 rokov, lebo potom nie sú ďalšie preočkovania...Keď dáte zaočkovať dieťa do 1 roka proti pneumokokom, má viac preočkovaní.
Moja dr. hovorí, že pneumokok očkovať okolo roka odporúča len tým deťom, ktoré idú do jasiel...ostatným stačí až pred dovŕšením 2 rokov...
Apropo kamoška dala min. týždeň zaočkovať ročnú dcéru na pneumokoka a chytila jej z toho brutálnu reakciu - teploty cez 39 stupňov ☹

radka.m.
24. feb 2009

my jsme rotaviry měli a myslím,že pokud rodiče,nebo lékaři nic nepodcení,tak není tak hrozný průběh,to je to samé jako chřipka,pokud jí člověk zavčasu zaléčí a vyleží,tak to je v pohodě,ale pokud to podcení,tak může být i obyčejná chřipka smrtelná.

onlika
24. feb 2009

Ahojte. Tak ja som maleho nechala zaockovat proti rotavirom, najskor som bola rozhodnuta, ze urcite, potom postupne uz som si taka ista nebola, ale vakcinu som mala kupenu a nevyhodim ju do kosa 🙂. Takze vcera mu to dali, uvidim, ci na to bude nejako reagovat. Viem, ze u nas sa na tieto virozy neumiera, ale casto koncia v nemocnici na infuziach, tak na druhu stranu, ked drobca predtym mozem ochranit, tak preco nie. Dostali sme Rotateq a ten sa moze davat najneskor do 12.tyzdna, takze pre 6. mesacne dieta uz neskoro. S Prevenarom je to presne tak, ako tu uz bolo pisane, ked sa da okolo 2 rokov, tak je menej preockovani. A je lepsie u kojenych deti sa rozhodovat aj podla toho, ako byvaju chore. Ja pocitam s tym, ze maly pojde do jasli, ked bude mat cca 2 roky, tak na Prevenar este mame cas 🙂

erikasadek
24. feb 2009

baby ja som vam len chcel anapisat, ked pred 4 rokmi zacali prevnar , tu v FR, tak este nebol, znami a ani automaticky.. moj syn patril k skupine pokusnych klralikov.....
podotykam tu nie je ockovanie povinne...

bol nam doporuceny...
s dovodu... ak diet aje kojene menej ako 2 mesiace,
ak jedne so surodencov je v kolektive, a ak ono same je v kolektive, ako jasle, tak bolo odporucane..

takze nevchapem preco na slovensku je povinny, ak podla toho co viem vela mamiciek koji.... 😉

teda to bolo len na okraj.... 😉

zuzik_p
21. mar 2009

Ahoj, ja ted take resim tyto 2 vakciny. Pneumokoka uz jsem zavrhla,dr rekla, ze ted je to zbytecne brzy, uz tak dostalo miminko 3 hexavakciny, ze kdyz tak v roce, jak uz tu nekdo psal. O rotavirech stale premyslim...za normalnich okolnosti bych do toho nesla, ale zijeme v zemi s nizsim hygienickym standardem, kde je pry tato nemoc celkem bezna.

roana
22. mar 2009

Naše Káťa prodělala rotavirovou infekci, když jí byl měsíc, chytila ten vir v nemocnici!!!!, když jsme tam byly s něčím jiným. Tolik k zemi s vyšším hygienickým standardem.... 😢
Mělo to průběh jako střevní chřipka, ani neměla moc vysokou horečku...
Já bych malý děti nedala očkovat snad proti ničemu. Ale to je asi jiná debata...

Více o škodlivosti očkování na www.rozalio.cz.

zuzik_p
22. mar 2009

Nakonec jsem rotavirus take zavrhla. Male je uz 5 mesicu a rota se ockuje do 6. Roano, moje mala byla v 6nedeli na operaci triselni kyly a privezla si rymu, ktera nastesi byla slabsiho razeni, jen jsem ji parkrat strikla vincentku. Takze jednoho se zbavis a druhe chytnes.. ☹

roana
23. mar 2009

to vanish1 - zajímavý, ani se tomu nedivím....

lienka79
23. mar 2009

naseho ockovali proti rotavirusom v 7m a proti pneumokokom s II davkou hexavakciny...

nadik
23. mar 2009

Mě doktorka řekla, šetřete si peníze do roka nic navíc pak jen žloutenku A, než půjde do školky tak pak meningokoka. Tomu se nedá ubránit, ale Prevenar pro děti co nejsou nemocní nebo netrpí na střední ucho, je zbytečný. Od dvou let už se dává jen 1 dávka a stojí to pak míň jak polovinu. Poviných očkování je celkem dost a tělíčko si taky musí utvořit samo protilátky... toť můj názor.....

roana
23. mar 2009

Jo, a zjistila jsem, že Prevenar je americká vakcína, u nás máme jiný kmeny....