Očkovanie proti pneumokokom. Máte o tom info?

konica
12. aug 2006

Ahoj, ma niekto o tom nejake informacie? Dik 🙂

ankejka
3. apr 2008

junovka - lebo Prevenar ma taku ockovaciu schemu, ze sa ockuje 1x do dvoch rokov a potom sa este raz preockuje po 2 rokoch. Detom po 2 rokoch staci uz len jedna vkacina, teda staci zaockovat 1x. A myslim ze uplne malinke deti musia mat tusim tri davky.
Podla mna je zbytocne davat male deti ockovat, ked nemali problem,ja som v podstate pokym mi Natalka nesla do skolky ani o ziadnom pneumokovi nepocula. Potom uz po kazdom vytere ano. Podla nasej doktorky su tych pneumokokov plne skolky - v kobercoh, na hrackach a tak.

sakura77
3. apr 2008

ankejka-no tak ste mali stastie ale ber to tak ze ste aj nemuseli,ja mam kopu kamaratok,co im detom museli kvli infekciam prepichovat uska a to este nemali ani rok,tak ja osobne teda nebudem cakat ,kym nieco nachyta,radsej tomu predidem.

ankejka
3. apr 2008

sakura77 - vsak ja som stastna, ze som vlastne do 3 rokov nepoznala, co je to choroba pri detoch, mozno snad tomu pomohlo aj to, ze su obidve odchovane na materskom mliecku do 2 rokov. Ale viem, ze kazde dietatko je ine, ani ja som velmi nebyvala chora, snad je to v genoch....

sakura77
3. apr 2008

no ja som vahala ci dat ockovat proti rotavirusom,nedala som a sup,co sme nedostali?jasne ze hnacky.tak uz sa teraz bojim ze keby ho nezaockujem,schvalne schyta zapal stredneho ucha alebo nieco podobne a zas by som si to vycitala,tak idem na to nech to stoji co to stoji.aj ked tych 89.-sk by sa mi viac pacilo,teda,ved uvidime. 🙂

maca66
3. apr 2008

ahojte.akurat vcera sme sa s kamoskami o tom bavili.vraj ked si to od doktorky vyziadas,zaockoju,ale iinac neponukaju.a ,ze sa doplaca len nejakych 80-90sk viac ani nie.pokusim sa buduci tyzden zistit co najviac a dam vediet.

ankejka
3. apr 2008

sakura - to sa mozes teda z ockovani zblaznit. Ale my sme tiez teraz davali zltacku a budeme davat menigokoka. A Prevenar mladsiemu..... bude mat dva roky, som zvedava, ako to stihneme, ci za 85 alebo za 2200

tribitka
3. apr 2008

od 1.4 je doplatok za očkovanie proti pneumokokom len 85,30 Skk.... 😀

dominica
3. apr 2008

práve to bolo v správach... pre deti do 2 rokov.

maca66
3. apr 2008

ahojte.aj ja som vam to prisla oznamit,ale telku asi maju vsetci😀cize zajtra volam doktorke kedy mozeme prist lebo uz len dva mesiace nas delia od 2rokov🙂

ingrid78
3. apr 2008

Ahojte, chcem sa este opytat, ked tomu dobre rozumiem, tak tu druhu davku si hradime sami, ze?

sue
3. apr 2008

Ingrid, zle chápeš. Obidve dávky stoja 85,30... len treba byť neoblomní. Mnohí lekári a najmä lekárne o tomto ešte nevedia, nakoľko im neprišli prípisy...

bubatko
3. apr 2008

baby, a ste si iste, ze prevenar? ja som bola vcera zobrat pre maleho recept na prevenar a ten sa plati v plnej vyske, "zadarmo" je len Pneumo23, cize ina vakcina...

ingrid78
3. apr 2008

No neviem, ale prave som si docitala spravy a tam hovorili, ze hradia len pre deti do 2 rokov. Od 2-5 sa plati normalne

sue
3. apr 2008

Bubatko, presne o tom som písala, ani lekári ani lekárne o tom ešte nevedia, nedostali prípisy.
Ingrid, očkuje sa v dvoch dávkach - deti do dvoch rokov si hradia len 85,30 OBIDVE, staršie deti si hradia viac.

bubatko
3. apr 2008

ja len ze v tych clankoch sa nepise o aku vakcinu ide, tak aby tam prave nebol ten trik, lebo o prevenare tam nie je ani slovo, co ak myslia len tu pneumo23?

bubatko
3. apr 2008

kazdopadne buducu stredu sa budeme ockovat, takze je mi to suma-fuk, hlavne, ze budeme mat dobry pocit, ze nas ta vakcina ochrani 🙂

dada2007
4. apr 2008

Toto som našla:

Od 1. apríla je konjugovaná vakcína proti pneumokokom dostupná pre všetky deti do 2 rokov veku s doplatkom 85,30 Sk a zvyšok je hradený zdravotnými poisťovňami. Vyplýva to z opatrenia vydaného Ministerstvom zdravotníctva SR. Odborníci hodnotia tento krok ako významný posun k ochrane zdravia detí aj celej populácie Slovenska.
Nedávno vydané opatrenie Ministerstva zdravotníctva SR platné od 1. apríla 2008 upravilo hradenie očkovania proti pneumokokom zdravotnými poisťovňami. Konjugovaná pneumokoková vakcína je uhrádzaná všetkým deťom od 0 do 2 rokov veku, pričom rodič dieťaťa dopláca 85 SK za jednu dávku. Očkovanie rizikových skupín detí je úplne bezplatné. „V súčasnosti je pneumokok azda najzávažnejším pôvodcom ťažkých invazívnych a potenciálne smrteľných ochorení. Ja i moji kolegovia-pediatri vítame opatrenie ministerstva, ktoré sprístupní očkovanie širokým skupinám detí – je to doslovne nový míľnik v oblasti ochrany našich detí pred závažnou, životohrozujúcou chorobou pomocou očkovania.“ uviedol Prof. MUDr. Svetozár Dluholucký, CSc., prednosta Detskej kliniky DFNsP v Banskej Bystrici.
Pneumokok je najčastejšou bakteriálnou príčinou takých bežných ochorení akými sú zápal stredného ucha a zápal pľúc. Táto baktéria je tiež pôvodcom závažných ochorení (meningitída, otrava krvi), ktoré sa môžu skončiť úmrtím alebo trvalým poškodením zdravia, najmä sluchu a reči. Odhaduje sa, že na Slovensku ochorie ročne 18 detí vo veku do 5 rokov na pneumokokovú meningitídu, 122 na pneumokokovú bakteriémiu/sepsu a 35 000 detí na pneumokokový zápal stredného ucha. Jedno zo šiestich detí zostane po prekonaní pneumokokovej meningitídy trvalo neurologicky postihnuté, 1 zo 4 detí ohluchne.
Najúčinnejšiu ochranu voči mnohým ochoreniam spôsobeným pneumokokom poskytuje práve očkovanie konjugovanou pneumokokovou vakcínou, ktorou sa očkujú deti v mnohých štátoch Európskej únie a sveta. Plošné očkovanie viedlo v USA k zníženiu výskytu invazívnych pneumokokových ochorení u detí do 5 rokov o 94 %. Rovnako prinieslo aj výrazný pokles výskytu neinvazívnych, no pritom veľmi bežných ochorení ako je zápal stredného ucha a zápal pľúc. Zároveň očkovanie proti pneumokokom u malých detí neposkytlo len ochranu pre populáciu zaočkovaných detí , ale vďaka tzv. kolektívnej imunite (herd immunity) výrazne znížilo výskyt invazívnych pneumokokových ochorení aj u nezaočkovanej populácie dospelých ľudí. Očkovanie proti pneumokokom odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá deklarovala jeho zaradenie do kalendára očkovania ako najvyššiu prioritu pre Národné imunizačné programy vo svete.

zuzana222
4. apr 2008

no baby a prave som volala nasej lekarke a ta o nicom nevedela. takze fasa, ze ti co maju byt o tom informovani ako 1. niektori vobec nic nevedia. mi tam zacala hovorit tie rizikove skupiny,kde mi samozrejme nepatrime.. ale na druhej strane mi to dufam moze byt jedno, ved ide o to, ze napise mi recept a budem platit len to co mam 85sk, nie ? (teda ak o tom budu vediet v lekarni 😒 )

lucaska
4. apr 2008

ahojte, tak mi sme dnes boli u doktorky,predpisala nam recept a v lekarni v pohode doplacalo som 90,50,sk....

maca66
4. apr 2008

ahojte.dnes som sa informovala.do dvoch rokov su dve davky a hradi sa za jednu 85sk priblizne a od dvoch rokov sa ta ockovacia latka vola prevenar a hradi ju celu poistovna.nedoplaca sa vobec nic.my uz budeme mat za dva mesiace 2roky,tak ze nam ju nestihne dat kedze bude ockovany v druhom roku zivota proti ani neviem co mu(to di musim este zistit) a treba aj odstup od ockovani. 🙂

zuzkafuny
4. apr 2008

Booože... koľko tých očkovaní musí dieťa podstúpiť... Ja som tiež rozmýšľala nad tým očkovaním... ale je to také dôležité...??? Veď dieťatku sa ani nestíha vytvárať imunita a než sa stihne, už je tu očkovanie proti tomu a hentomu... Alebo sa mýlim...???

maca66
4. apr 2008

ahoj zuzkafuny.no pneumokoki sposobuju velmi vela ochoreni od zapalu pluc az po zapal stredneho ucha.a hlavne v skolke kedy sa niektore deti nedoliecia a prenasaju to na druhe.je lepsie dat zaockovat.v novom cisle mama a ja je vela pribehov ako dopadli deti ,ktore tento virus mali.som plakala este dve hodiny

renattas
4. apr 2008

baby, prosim vas, zbezne som citala tuto diskusiu, maly mal 2 roky, caká nás ockovanie - tusim ten prevenar,nie som si ista, ako pisala maca 66 tuto ockovaciu latku hradi celu poistovna? Lebo ked som si bola pred cca mesiacom pre recept, lekárka spomínala,ze sa dopláca nejakých 600 Sk,-? Ja uz fakt neviem. 😉

jarmilka007
4. apr 2008

Ahojte 🙂
...my sme davali očkovat dcerku vakcinou Prevenar a doplácali sme 2285,-(dcerka už ma 2roky a 10 mesiacov)...ale lekárka ma informovala aj o vakcine Pneumo 23 a za tu sa dopláca cca 300 korun
...pri doplácani je doležitý typ vakciny,vek dietata,či dieta nepatrí do spomínaných rizikovách skupin,....potom su tam hradene poistovnami

...ale ako som Vás čitala tak v každom kute Slovenska su tuším ine informácie.... 🙂

.....ja z východu,ta som zaplacila calú vakcinu 🙂 😀

maca66
4. apr 2008

ahojte...dnes som sa bola osobne pytat na tu vakcinu.povedala mi toto: do dvoch rokov nestihneme zaockovat(maly bude mat 16teho 22mesiacov),kedze sa to musi na dvakrat ockovat,ale pridte po dvoch rokoch a napisem vam recept.kedze sa uz vakcina vola inac(teda prevenar) poistovna ju hradi celu a nedoplaca sa nic.

tak ja uz naozaj neviemp reco ste doplacali.ale mozno je aj toto s ucinnostou od 1.4 ako ta vakcina.ktora sa podava DO dvoch rokov 🙂

lucaska
4. apr 2008

jarmilka vsade by mali mat doktory rovnake info kedze je to shvalene ministerstvom zdravotnictva, len niektory doktory su malo informovany.

od 1:4 PREPLACA POISTOVNA PREVENAR VSETKYM DETOM DO DVOCH ROKOV(bez ohladu nato ci patri alebo nepatri do rizikovej skupiny.

maca66
4. apr 2008

lucaska nie od dvoch rokov prevenar?tak potom za prevenar nejakych 80-90korun a ta latka s inym nazvom co je od dvoch rokov sa neplati vobec.mam v tom uz misung 😀

lucaska
4. apr 2008

maca my sme dnes boli u doktorky, lucasko ma jeden rocik, predpisala nam prevenar ze detom do dvoch rokov preplaca poistovna a v lekarni som doplatila 90,sk. jednu davku mu pichnu teraz a druha sa preockovava najskor za dva mesiace. a detom od dvoch rokov staci jedna davka ale neviem ako je to tam s tym doplatkom nad dva roky........

maca66
4. apr 2008

no tak potom po dvoch rokoch sa to vola inac ako prevenar,a uz sa nedoplaca nic....no tak preto nestihneme lebo v dvoch rokoch ho maju zase ockovat.to by sme fakt nestihli.teda uz sme riadne veliky 😀

jarmilka007
4. apr 2008

lucaska-tak s tými doktormi máš pravdu,mali by byt rovnako informovaní,lenže nie su,keby boli,tak by sa predišlo zybtočnému polemizovaniu....

...naša dcerka má viac ako dva roky,takže my sme zaplatili celu sumu vakciny,..a zaočkovali ju jednorazovo

...v podstate nám ako rodičom je jedno,kolko by stála vakcina,robime to predovšetkým pre našu dcerku a to je podstatné...