Očkovanie proti TBC a reakcie. Mám sa obávať?

majusienka
25. jan 2008

Ahojte, chcela by som sa opýtať či reakcia - HNIS po zaočkovaní proti TBC je v poriadku. Zaočkovali nás v pôrodnici , vytvorila sa mu taká červená bodka, doktorka na prvej poradni to pozrela a povedala, že je to v poriadku, teraz od 7 týždňa sa mu v tej červenej ranke vytvoril hnis. Čo s tým? Mám sa obávať? Je to niečo vážne alebo úplne bežné?

zubrienka1
17. dec 2011

ahojte, troska som to zbezne precitala... chcela by som sa vas opytat ako postupujete v tom pripade, ked sa chystate do exotickej krajiny (odporuca sa tam pred odcestovanim ockovat proti napr. zltej zimnici, brusnemu tyfusu, cholere). davate sa ockovat alebo to risknete bey ockovania?

cigaretka5
30. dec 2011

@petot ako to dopadlo s tym TBC, je to zrusene?

petot
31. dec 2011

@cigaretka5 Ano, BCG vakcina je zrusena.

abbey1
31. dec 2011

@petot 🙂 🙂 🙂

raffaella
31. dec 2011

@zubrienka1 ja som bola v krajinach, kde sa tyfus, zlta zimnica + antimalarika odporucaju...Ockovania sme si dali na hep. A+B, tyfus aj zltu zimnicu. Choleru sme si nedavali, resp. v krajinach kde sme sli nebolo treba. Tyfus sa da chytit zrejme pomerne lahko (napr. aj Dorota Nvotova to dostala v Nepale), zlta zimnica moze byt smrtelna a tam kde sme my isli bol vyskyt. Antimalarika sme mali so sebou, v pripade potreby by sme uzili, preventivne sme ale neuzivali. Chranili sme sa sprejmi proti hmyzu, ktore odpudzovali aj malaricke komare a ked sa dalo spali sme pod moskytierkami.

frola
7. jan 2012

@petot ja mam inu informaciu o BCG. nie je zrusena uplne, len sa presuva ockovanie na neskor aby sa nepichali 4dnove babatka. ale budu sa ockovat po vsetkych povinnych

petot
7. jan 2012

@frola Máš zlú informáciu.

barbyna6
7. jan 2012

ahoj,kedy vas ockovali?teraz niekedy?ja som porodila v aprili a z porodnice some odisli bez očkovania,

frola
7. jan 2012

@petot ja som nedala v auguste tbc ockovat synovi a minule mi jeho detska hovorila ze to sa nerusi od januara a ze sa to bude normalne dalej ockovat len neskor. ze ona sama bojovala za to aby sa to neockovalo 4dnovym

petot
7. jan 2012

@frola Novela vyhlášky je platná od 1.1.2012 a očkovanie proti tuberkulóze je úplne vypustené z plošného očkovania. Pozri si vyhlášku 544/2011.

frola
7. jan 2012

@petot diky a mozes mi prosim poslat link kde to najdem?

petot
7. jan 2012

@frola www.zbierka.sk - daj vyhľadať 544/2011 a porovnaj s 585/2008.

syla
9. jan 2012

@petot prosím ťa, ako mám chápať „lekár oznámi regionálnemu úradu každé odmietnutie povinného očkovania.“
Musí lekár nahlásiť, aj v prípade, že nebudem chcieť vakcínu, ktorú mi ponúkajú? Alebo keď budem chcieť posunúť vakcináciu na neskoršie obdobie?

petot
10. jan 2012

@syla Finta je v tom, že lekár NESMIE nič individuálne hlásiť, okrem samotného počtu odmietnutí. Ak by lekár menovite oznámil, že ten a ten odmietol očkovanie, tak by porušil zákon o ochrane osobných údajov a okrem mastnej pokuty by mu mohlo hroziť aj trestné stíhanie.

Pozri aj http://rizikaockovania.sk/leg/leg11-vyhlaska_zm...

peggi
26. jan 2012

Ahojte. Synovi sa po očkovaní proti TBC vytvorila hrčka na krku. Lekárka povedala,že to je bežná reakcia na toto očkovanie. Neskor,keď hrčka stále nemyzla,zobrala synovi krv,ale výsledky boli negatívne. Syn bude mať vo februári 3 roky a hrčku má stále na krku. Nie je veľká,ale po nahmataní je cítiť. Máte niektorá podobné skúsenosti?

bea1971
26. jan 2012

@petot ahoj,ja som minuly mesiac odmietla ockovanie mmr. ,tak lekarka napisala na cisty papier ,ze menovana bytom tam a tam odmieta dat syna menom... ockovat a bola poucena,mala to dvojmo,jeden papier,ze musi poslat na Ruvz. a druhy ma ostat zalozeny v zdrav. karte,pricom mi tiez zdoraznila,ze to musi nahlasit a ze pravdepodobne dostanem pokutu,to je vsetko co mi povedala,ale co sa tyka preventivnej prehliadky synceka,tak som ho nemala ani vyzliekat,nic, len ho popocuvala cez rolacik a opytala sa ci nema tazkosti,to bolo vsetko,takto vyzera cela ultrarychla prehliadka maleho dietata,ktoru si dava komplet preplatit od poistovne ,pricom to bolo len par sekund,ako na pase,pricom podotykam,ze ked sme boli v ambulancii,tak tam bola este jedna matka s 11. rocnou dcerou na ockovanie a kym im sestricka chystala vakcinu,tak zatial ma doktorka spovedala o tom ockovani a pytala osobne udaje a pohrozila tiez tou pokutou a to hovorila pred vsetkymi co boli dnu,pritom sa jedna o citlive informacie ,potom sa na mna pozerali ako by som mala lepru,konala spravne?

ninan2
26. jan 2012

@bea1971 Ahoj, samozrejme ze nie, spravila X veci ktore nemala, nehovoriac o poruseni zakona a vyhlasky, a ty si inak nemala nic podpisovat... Tvoja otazka je ale vhodnejsia do tejto temy, kedze sa netyka TBC:
https://www.modrykonik.sk/forum/ideme-ockovat/nesuhlas-s-povinnym-ockovanim/

petot
26. jan 2012

@peggi Môjmu synovi sa takisto spravila hrčka na krku, po tretej dávke Infanrixu Hexa - Infanrix oslabil imunitu a reaktivovali sa bacily z BCG vakcíny. Boli sme aj na sone, ale našťastie nič, mal to už vtedy neaktívne. Hrčku má na krku dodnes. A to sme obišli veľmi dobre, veľa detí museli kvôli BCG vakcíne operovať a dávať ťažké antibiotiká, zopár ich dokonca v priebehu ostatných rokov zomrelo.

petot
26. jan 2012

@bea1971 Konala protizákonne. Ak Ťa predvolajú na RÚVZ, tak podaj sťažnosť. @ninan2 má pravdu, lepšie to rozoberieme v inej téme.

bea1971
26. jan 2012

@petot mozes mi prosim ta napisat do IP.,dakujem 😉

jjanica
13. apr 2012

Nenechajte si ujsť na TV stanici TA3 v rámci cyklu "Študentskou kamerou"
TV reportáž o autistickom chlapcovi, ktorý sa stal autistickým následkom očkovania:
v túto sobotu - 14.4.2012 (ZAJTRA) o 13:30
alebo
v túto nedeľu - 15.4.2012 (POZAJTRA) o 14:30

monika2012
1. jún 2012

@petot. Ďakujem za info. Veľmi ma potešilo, že dcérku nemusím dať očkovať tým svinstvom proti tuberkulóze 😉

syla
9. jún 2012

@petot prosím ťa, ako je to teraz z protizákonným nahlasovaním na RÚVZ ? UOOU vydal nejaké usmernenie, že neočkujúci rodičia musia byť nahlásení, že to nie je v rozpore so zákonom?! Ďakujem

petot
10. jún 2012

@syla ÚOOÚ vydal "záväzné stanovisko", ale to je právne irelevantné, pretože podstatné je znenie zákona a zákony môže meniť len NRSR. ÚOOÚ nemôže lekárom nič "prikázať". ÚOOÚ v podstate skonštatoval, že lekári môžu osobné údaje odovzdať za účelom prejednania priestupku. To je dávno jasné, pretože to hovorí zákon o priestupkoch.

Pozri http://rizikaockovania.sk/leg/leg6-odmietnutie_...

syla
10. jún 2012

@petot lekár môže odovzdať osobné údaje, ale až keď RÚVZ o to požiada, nie? Teda pri samotnom odmietnutí očkovania, lekár nahlasuje počty neočkovaných detí a následne keď RÚVZ žiada, tak lekár dodá mená, chápem tomu správne?

eaka
10. jún 2012

@syla áno

syla
11. jún 2012

Ešte ma prosím usmernite: u lekárky dám nesúhlas s podaním očkovacích látok dcérke. Potom keď budem prejednávaná na RÚVZ tak doplním, že nesúhlasím s podaním očk. látok ani synovi + uvediem seba (tetanus) a bude sa to celé brať ako jeden priestupok?

petot
22. jún 2012

@syla Pravdepodobne nebude. Za priestupok tie ďalšie odmietnutia budú považovať až vtedy, keď vznikne "povinnosť" a vtedy odmietneš. Ak teraz nie je povinnosť syna, tak sa odmietnutím nemôžeš dopustiť ani priestupku.

ola82
20. feb 2013

Ahoj @peggi. Ja viem ze je to uz rok co si pisala, ale moja mala ma podobny problem ako tvoj syncek. Teda tiez som jej nahmatala hrcku na krku asik niekedy okolo dvoch mesiacov. Pred tym bola ockovana na BCG a ma aj vsetky 3 povinne ockovania hexou... Teraz bude mat 16 mesiacov ale hrcka je tam stale. Este som k tomu nahmatala aj dalsie dve. Vsetky su velmi malicke a na stastie sa nezvacsuju ale su tam stale. Ja som az teraz zistila ze by to mohlo mat suvis s ockovanim... Vobec som sa nad tym nezamyslala a nespekulovala. Ale po lekaroch som s nou behala a kazdy ma len posle prec ze to je normalne a deti maju hrcky... a ze sa mam dat ja liecit na hlavu... No ale ja si myslim, ze asik nie take co tam maju stale... Na sone tiez povedali, ze asik tukova hrcka (a dufam teda ze maju pravdu). Chcela som sa vlastne opytat ze ako so syncekom. Uz mu to zmyzlo? Verim ze uz hej. A inak nema ziadne ine tazkosti? Verim ze ste zdravi a v poriadku a modlim sa aby sme aj my boli!