Očkovanie proti TBC a reakcie. Mám sa obávať?

majusienka
25. jan 2008

Ahojte, chcela by som sa opýtať či reakcia - HNIS po zaočkovaní proti TBC je v poriadku. Zaočkovali nás v pôrodnici , vytvorila sa mu taká červená bodka, doktorka na prvej poradni to pozrela a povedala, že je to v poriadku, teraz od 7 týždňa sa mu v tej červenej ranke vytvoril hnis. Čo s tým? Mám sa obávať? Je to niečo vážne alebo úplne bežné?

anjelicek26
28. dec 2010

@petot - tak ro si ma velmi nepotesil, maly na hexu po dva razy reagoval velmi zle, horucky, zatvrdliny ☹

@olifcek - ja zacinam rozmyslat, ze dam malemu zaockovat cisto len mumps.

olifcek
28. dec 2010

@anjelicek26 ako vies, ja nemam tu moznost... ja asi nedam nic

anjelicek26
28. dec 2010

@olifcek - vsak ja viem, ja mam tu vyhodu, ze ja v UK nemam ockovanie vlastne povinne ziadne... su len odporucane. Takze keby vynecham MMR a doky v nemecku poviem, ze ho mal, tak si to ani z päty nevytiahne, ze ho nemal. Teda aspon dufam 😕

olifcek
28. dec 2010

@anjelicek26 predpokladam, ze mas ockovaci kalendar...

tin007
28. dec 2010

@anjelicek26 ak sa obavas pripadnej neplodnosti z mumpsu u maleho, tka sa velmi bat nemusis, dr. mendelshon (uznavany pediater z usa) vo svojej knihe Jak pecovat o zdravi ditete, navzdory vasemu lekari uvadza, ze pripadna neplodnost je velmi vzacna a vacsinou ma iba prechodny charakter, t.j. casom sa plodnost opat vrati a ak aj zasiahne mumps semeniky, tak vacsinou iba 1, takze ten druhy produkuje dostatok sperm.

anjelicek26
28. dec 2010

@olifcek - chodia domov pozvanky, menovite, s datumom a casom a v podkladoch z porodnice je ockovaci kalendar ze co kedy a co to je za ockovanie ... ale hovorila som zo sestrickami (tam to pichaju sestricky bez akehokolvek komentaru, co to je, proste ako na beziacom pase, dnu von do 5 minut a ma dieta 3 injekcie pichnute :( ), ze ak neprijdes, tak to nikto neriesi, poslu este dve pozvanky a hotovo... Potom pozvu na dalsie ockovanie... som to riesila kvoli Saske, lebo mi ju chceli ockovat druho davkou MMR a to som povedala, ze uz dostala v DE 🤐 Tak si to odskrtli a mam dobre alibi 😀

anjelicek26
28. dec 2010

@tin007 - musim si to pogooglit, hej, tej neplodnosti sa bojim, ja si zelam kopu vnucat 😵 Osypky a ruzienka, to by sme zvladli a tehotny asi nebude 🙂

tin007
28. dec 2010

@anjelicek26 ockovanie v nemecku nie je povinne (len sa tak tvaria vsetky "oficialne" institucie), precitaj si knihu od Hirteho - Ockovani pro a proti)
anjelicek26 vzdy mozes nechat maleho zaockovat pred pubertou monovakcinou, ak mumps prirodzene neprekona (monovakciny su tusim bezproblemov zohnatelne v nemecku, vo francuzsku na 100%)

zitaje
28. dec 2010

@anjelicek26 ja poznam aj osobne jednu kocku, ktoru jej rodicia pocali po tom, ako otec prekonal mumps, takze az tak sa neboj 😉 . Nehovoriac o tom, ze staci zaockovat pred pubertou, kedze mas tuto super moznost, ze ta nik nevlaci po sudoch a mozes dat pichnut aj monovakcinu. 🙂

anjelicek26
28. dec 2010

@tin007 - o tom, ze chcem pichnut MMR v samostatnych vakcinach som uz s lekarkou hovorila, povedala, ze to nie je problem, ze mi potom objedna. Len jej budem musiet povedat, ze chcem mumps, a teda az neskor.

Normalne sa mi lahsie dycha, ked viem, ze mu nemusim dat tu trojkombinaciu pichnut. Sasku tiez nedam preockovat. Len ruzienku neskor, tiez osobitne.

olifcek
28. dec 2010

@anjelicek26 zavidim, ale som rada, ze aspon niekde je moznost volby...

anjelicek26
28. dec 2010

@olifcek - ta kasa nebude taka horuca, ako sa uvari. Vravim, ze osobne poznam kocku zo Slovenska, co aj bola na tom predvolani (to ta prosim pekne musi nabonzovat pediatricka - inak by nic nezistili) a okrem jednej dlhsej prednasky z jednej a druhej strany a popuceni, ze nerobia spravne ich poslali domov, aby si to este premysleli.

olifcek
28. dec 2010

@anjelicek26 dakujem

ela2710
28. dec 2010

@petot citala som vo vedlajsom fore, a tak som si to nagooglila a je tam jasne napisane, ze v rakusku tbc naozaj zacalo rast...to je na kazdeho osobnom zvazeni, ja tu nikoho nejdem o nicom presviedcat, kazdy sa musi sam rozhodnut, ci si da dieta zaockovat ci nie, a tato konverzacia je z mojej strany nemozna, lebo ja som uz pevne rozhodnuta, ahoj

petot
29. dec 2010

@ela2710 Tak nakoľko Ty si skúpa na informácie 😉 pohľadal som si to sám. V Rakúsku mierne stúpol výskyt TBC v súvislosti s celkovým starnutím populácie - jednoducho sa zväčšila najohrozenejšia skupina >64r. Vo vekovej skupine detí je výskyt minimálny. http://www.ages.at/uploads/media/TB_Surveillanc...

To nič nemení na fakte, že vakcína preukázateľne nie je prevenciou nachytania TBC. Vakcína sa očkovala preto, lebo sa verilo, že ak už niekto dostane TBC, tak vakcína s 60-80% úspešnosťou zabráni prepuknutiu najťažších foriem ochorenia (ktoré však sú zriedkavé a málo nákazlivé). Z tohto pohľadu je tiež zaujímavé, že vakcína nechráni pred pľúcnou (ľahkou) formou TBC, ktorá je najnákazlivejšia.

Na Slovensku bolo vlani myslím 11 prípadov TBC u detí, vždy išlo o väčšie deti (cca 10r), z nich ak sa nemýlim 9 bolo z rómskej osady, ďalšie dieťa bolo zo sociálne slabej rodiny a posledné bolo z neznámych sociálnych pomerov. Všetky prípady boli ľahké (väčšinou len na úrovni zápalu lymf. uzlín). Naproti tomu bolo 9 detí hospitalizovaných pre následky očkovania BCG vakcínou. http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_conten...

V ČR sa očkovanie BCG zrušilo až po niekoľkoročnom vytrvalom tlaku lekárov a rodičov. Pediatri vyslovene odporúčali rodičom, aby odmietali očkovanie detí v pôrodnici. A značná časť rodičov (až do 20%) to skutočne robila. Očkovanie novorodencov je istá forma ruskej rulety, pretože ak má dieťa imunodeficienciu (čo v tomto veku nie je možné zistiť, ale má ju cca 1 zo 100000), tak hrozí ťažká forma BCG infekcie, ktorá ho môže aj zabiť. Je v tom kus mrazivej irónie, keď si pripomenieme, že vakcína má chrániť práve pred ťažkou formou tuberkulózy, ktorá sa u malých detí vôbec nevyskytuje (ak nerátame vakcínu).

Skutočným krokom v boji proti TBC by bolo vyhľadanie a ústavná liečba nakazených a nákazlivých bezdomovcov. Ale do toho sa nikomu nechce, šikanovanie vystrašených rodičov, najmä slabých žien po pôrode, je jednoduchšie.

petot
29. dec 2010

@olifcek To, čo som písal o MMR, je zhrnuté z mnohých zdrojov. Ale veľkú časť nájdeš v seriáli od pediatra Dr. Yazbaka, spolu s referenciami na príslušné oficiálne zdroje: http://rizikaockovania.sk/dok/vran/MMR_regresiv...
http://rizikaockovania.sk/dok/vran/MMR_regresiv...

petot
29. dec 2010

@ela2710 Ešte k Rakúsku som našiel názorné info, ako výskyt TBC po zrušení očkovania pomerne stabilne klesal až do roku 2008 (novšie údaje ešte v porovnávacej štatistike nie sú). http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/...

jerrymona
27. jan 2011

@ela2710 mila ela, prave citam tuto temu a som velmi zvedava odkial mas informacie, ze je v rakusku vela ludi chorych na tbc. ja tu uz urcity cas zijem a tiez sa dost s mm informujeme, nakolko sme proti ockovaniu. o nicom takom som nepocula...mozes mi poslat ten clanok z internetu?

jerrymona
27. jan 2011

@jerrymona uz nemusis odpisovat, nasla som to. 🙂

jerrymona
27. jan 2011

@ela2710 tebe som chcela odpisat, nie sebe. 😀

ela2710
28. jan 2011

@jerrymona 🙂

mexicanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
usiko
27. feb 2011

@ela2710 Ela, necitala som celu diskusiu...ale k TBC ockovaniu asi toto: mat ten rozum po porode ako mam teraz tal si dvakrat rozmyslim, kedy a co mi dceru niekto naockuje TBC...totiz: nasa dcera ma po ockovani TBC uzlinu na klucnej kosti,a to nevravim o uzlinach po pazuchou......tu na klucnej kosti taku zapalenu a znisanu, ze sa zacina delit alebo co a musi ist von...deti vo veku 2 mesiacov zacinaju brat kvoli tejto skvelej a prepotrebnej vakcine antibiotika v trvani aj pol roka, a castokrat bez vysledku lebo kmene, co im naockovali su voci vsetkym liekom rezistentne.......takze nase 4 a pol mesacne dieta pojde do narkozy a vyberat lymfaticke uzliny len preto,ze nejaky 'piiiip' za uplatok este stale pretlaca povinnost ockovat novorodencov a tiez celoplosne ostatne vakciny..........a ked sa opytam,preco sa nasmu dietatu take stalo,ked bola narodena uplne zdrava, tak dostavam vsade odpoved 'neviem'...ide ma vychytit z bezmocnosti preto, ze vdaka lekarom a kompetentnym ma zdravotne problemy, znizenu imunitu...a ked ju vlacime od jedneho plucneho k druhemu,tak vsetci traja maju na ten isty zdravotny problem iny nazor a iny liecebny postup...takze asi tak: vdaka lekarom je dcera tam kde je, a my ako rodicia si musime vybrat,co robit a ked to bude zle rozhodnutie, tak sme za to zodpovedni my...tak sorry......a ked v TV vidim argumenty kompetentnych asi v zmysle ze : 'to, ze zapadne krajiny neockuju povinne, znaci ze za nami zaostavaju'...alebo ze" rusit nieco /rozumej povinne ockovanie/ co tu je uz 50 rokov je nespravne'...tak fakt neviem, v akej bananovej republike to zijem.....asi tak....

ela2710
27. feb 2011

@usiko ahoj, ja len tolko, nie som zastancom vsetkych ockovani, ale podla mna su vakciny, ktore treba dat a hotovo, tiez som kukala Reflex a nepaci sa mi co tam ten pan trepal, ze zapadne krajiny za nami zaostavaju,lebo nemaju povinne ockovanie a ze rusit nieco co tu je 50 rokov je nespravne - ani to sa mi nepaci, ale nema kazde dieta na ockovanie zle reakcie, je to viac menej na rozhodnuti rodicov ci si daju dieta zaockovat alebo nie, ked si dceru nechcela dat zaockovat na tbc, nemala si, mohla si ist na sud a povedat dovod, preco nesuhlasis s tbc...je to len na rodicoch

usiko
27. feb 2011

@ela2710 no ano, keby sa o vakcinach tolko nezahmlievalo,tak sa asi mnoho rodicov rozhodne inak...proste evidentne moja chyba, ze som sa zaoberala porodom a problemami po nom a nemyslela som na ockovanie...mala som sa pripravit skor..... ☹

ela2710
27. feb 2011

@usiko nie je to tvoja chyba, aj ja som sa skor zaoberala porodom a veci okolo toho vsetkeho, nas nastastie nemal zlu reakciu, a uz je ockovany 2 krat a nemal ani raz ani teploty ani nic , nastastie

bambi2
27. feb 2011

@ela2710 tak to mas fakt z pekla stastie... len kto ti da istotu, ze prave ta buduca vakcina tvoje dieta nedorazi... 😖

ela2710
27. feb 2011

@bambi2 nikto, ale po sudoch behat nebudem..ani si to neviem predstavit, kedze je to povinne na vyber nemam a nikto z nasej rodiny -nikto a to my sme 3 sestry, mame 3 bratrancov a 4 sesternice, atd. vela vela malych deti amme momentalne v rodine, ale ani jedno jedine nic nemalo, maximalne tak teplotu a to je vsetko. Ja si skor myslim, ze zlu reakciu ma 1 z 1000

usiko
27. feb 2011

@ela2710 preco si kazdy mysli ze treba behat po sudoch? ak sa rozhodnem dieta nezaockovat, tak mi daju pokutu, zaplatim a konec......urcitesi teraz nezacnem studovat paragrafy ako niekto a obhajovat sa...nebudem sa obhajovat ani obhajovat svpje konanie, pred nikym.......na to nemam cas ani zaludok ani energiu.....a na to je mi prilis zle z tohto systemu ze poskodime vam dieta vakcinou, ale tak to uz je, no co.....

ela2710
27. feb 2011

@usiko hmm pokuta je do vysky 300 eur, a to si nie kazdy moze dovolit...takze keby som sa rozhodla odmietnut, co sa teda nerozhodnem, radsej by som sla cez sudy