Očkovanie. Ste za alebo proti?

erikasadek
14. júl 2008

ahojte ja osobne som za vakcinaciu ale v mnohych prispevkoch vidim ze niektore vahate a niektore mate zlu skusenost s lekarmi ich pristupom alebo zlou informovanostou co sa tyka urcitych vakcin tak akoje to s vami ake su vase skusenosti a nazory?

abbey1
1. feb 2013

@adsumus Myslím to tak, že mnoho rodičov naozaj berie očkovanie ako niečo povinné a bohužiaľ aj väčšina pediatrov. tak to neriešia aočkuje sa hlava nehlava, neskúmajú sa kontraidikácie u detí, rodičia dostanú odpoveď, že očko je úplne bezpečné a nezamýšľajú sa viac. Vtedy môže dôjsť k obetiam. ja mám veľmi zlú skúsenosť a nie jednu z prof Dluholuckým. zarytým zástancom očka. On nie je prístupný žiadnej debate, ani kompromisu v očkovaní. Očkovať sa podľa neho musí presne podľa kalendára bez ohľadu na dieťa. Hovorila osm s ním 2 krát a raz mu písala. Zvažovali sme vtedy čiastočné očko. On však ide cez mŕtvoly. A to si teda myslím, že jeho rady sú oveľa nebezpečnejšie, ako naše na MK. Lebo on je braný ako autorita. ☹

miliharmi
1. feb 2013

@adsumus Nikdy nevíme na 100%, zda se rozhodujeme správně, protože naše poznání je vždy částečné. Taky proto jsem napsala, že očkovat neznamená obětovat. Nelze tvrdit, že se chová nezodpovědně ten, kdo očkuje, stejně tak nelze tvrdit, že ten kdo neočkuje. Proto si myslím, že kdo viní z nezodpovědnosti rodiče kvůli neočkování, měl by obhájit vyžadování obětování některých dětí ve prospěch ostatních. To nemyslím nyní přímo ne Tebe, nevím, zda jsi toto tvrdila. Spíš že se tady ozvaly i takové hlasy.
Jsem ráda, že si myslíš, že stát na to právo nemá. 🙂

blondiee83
1. feb 2013

@halienka
@adsumus A este si zabudla napisat, ze lieciva a antibiotika nas nikto nenuti brat, nie je to povinne...je to nasa slobodna volba, ci ich budeme uzivat aj po tom, ako sme si precitali pribalovy letak...naproti tomu, ockovanie je "povinne" a "nutia" nas do toho, moznost volby sme si takpovediac vynutili, ale pod hrozbou sankcie (no vlastne keby len hrozba, oni nas realne aj sankcionuju)...co u lieciv tiez nie je - ze by si dostala pokutu, lebo odmietas napr. antibiotika. Preto by mala byt zodpovednost firiem aspon za ockovanie.

adsumus
1. feb 2013

@blondiee83 Ak dieťa ochorie vážne, nie nejaké anginky a bude v nemocnici a začnú ho liečiť, tak aspon mne boli NU liekov, ktorými ho liečili ukradnuté. Tam nemáš čas študovať letáky a vyberať si také, čo nemajú NU. Všetky majú, je to svinstvo. A ak ho tak preliečia do dospelosti párkrát, verím, že jeho zdravie bude riadne poškodené. Preto mi ockovanie príde ako menšie zlo.

adsumus
1. feb 2013

@blondiee83 Tie antibiotika ťa nemusia nútiť brať pod hrozbou sankcie, pretože ty ich jednoducho neodmietneš. Poznám prípady rodičov, ktorí nechceli z náboženských dôvodov dovoliť transfúziu a súd ich donútil to urobiť. A všade vo svete existujú obmedzenia pre neočkovaných. Nemysli si, že štát na nich netlačí, ale ináč.

blondiee83
1. feb 2013

@adsumus bavili sme sa vseobecne o zodpovednosti za ockovanie a ty si spomenula zodpovednost za lieky, vsetky lieky - vacsina su volne dostupne, prip. na predpis, ked ochories...nebavime sa o liekoch pre tazko alebo smrtelne chorych, ktorym v opacnom pripade, ak si nevezmu silne atb, tak hrozi smrt...neviem, preco to sem tahas.
Ano, ockovanie je mensie zlo v pripade, ktory si spomenula..ale preco predpokladat, ze kazde dieta by malo vazne ochoriet a ist do nemocnice - a z toho dovodu ockovat....aj chemoterapia je v pripade rakoviny mensie zlo, ako smrt...tak teraz sa mam ist dobrovolne ozarovat, co ked raz nahodou dostanem rakovinu?
akoze tvoj priklad - cele zle.

adsumus
1. feb 2013

@blondiee83 Ak by neexistovali lieky očkovala by si alebo nie?

blondiee83
1. feb 2013

@adsumus Prepac, prestavam chapat tvojim prikladom - vazne choroby, transfuzia...co to ma spolocne s ockovanim? Ze sud donutil niekoho k transplantacii ? ano, pretoze tomu dietatu slo o zivot. Ale mi nechci tvrdit, ze ak odmietnem ockovanie, mojmu dietatu zakonite pojde o zivot. toto nie su ani zdaleka suvisiace priklady...ani to donutenie v jednom, alebo druhom priklade sa neda porovnavat.

nikimax
1. feb 2013

@adsumus pozri, ked začnú dieťa liečiť ATB v nemocnici a chytí trebars alergiu na ne, myslíš, že mu ich budú dávať nadalej??? Ked z nich skolabuje, alebo sa vysype.. Okamžite zvolia niečo iné šetrnejšie....hľadajú možnosti......skúšajú....Ty by si pratala do toho dieťatka nadalej lieky, čo mu škodia? Preto musí človek sám rozmýšľať, ako takýmto hospitalizáciám čo najlepšie predísť, sám si to zdravie strážiť....Nedovoliť robiť na sebe takéto pokusy, tobôž nie na deťoch! Každý musí začať sám od seba, so svojim rozumom, lebo sám rodič najlepšie pozná to dieťa....Vieš aký je problém dostať do karty kontraindikáciu a varovanie, že po vakcíne nastali také a také komplikácie, dalej neočkovať...je tu riziko poškodenia.....ked si pozrieš príbehy mamičiek, ked lekárka vytiahne prvý krát príbalový leták vakcíny, ktorý nikdy nečítala, čo sa tam píše a mamička jej diktuje, čo a aké sú nežiadúce účinky....?! To sú skúsenosti v praxi !!!!

blondiee83
1. feb 2013

@adsumus Odpovedat na hypoteticku otazku, ktorej realnost je nulova, je blbost uz len z principu. Ak by som ti odpovedala akokolvek, otocila by si to proti mne.
Lieky existuju, preto s kludnym svedomim mozem ockovanie odmietnut. na druhej strane, ak by neexistovali farmaceuticke firmy, ich lieky a ich obrovske mnozstvo NU, mozno by nebolo tolko chorob a my by sme ockovanie ani nepotrebovali. staci ako odpoved?

adsumus
1. feb 2013

@nikimax Presne ako hovoríš, nesmie sa očkovať ak sa vyskytne akákoľvek alergická reakcia na zložky vakcíny, ale ak sa nevyskytne, tak prečo nie. Mali by deti testovať, či nie sú alergické na zložky vakcíny. Ale to je podľa mna nadrámec naších finančných možností.Tie nežiadúce účinky zistili až z krvných testov po liečbe, nie všetky sa prejavia vyrážkou. Zdravy životný štýl nie je univerzálnou odpoveďou, bohužiaľ.

adsumus
1. feb 2013

@blondiee83 Nechcem nič proti tebe otáčať. Chcem povedať len toľko, že jedno či druhé rovnako na figu.

blondiee83
1. feb 2013

@adsumus S tym suhlasim... nie som zastanca ani ockovania, ani liekov...ale jasne, ze v pripade nutnosti tie lieky clovek musi brat, ak sa tomu neda vyhnut.

abbey1
1. feb 2013

@adsumus Ale aj ak máš dieťa vážne choré v nemocnici, lekári s tebou konzultujú a máš možnosť odmietnuť niektoré postupy. Ide o komunikáciu, povinnosť a možnosť zvážiť. Naozaj je nutné očkovať mumps, osýpky a žltačku 3 mesačné dojča?Rovnako rubeolu v tak nízkom veku? Prečo lekári neponúkajú očkovania voči iným vážnym chorobám?

racerunner
1. feb 2013

@natas4 ahoj holky, nedokážu se nyní moc zorientovat v této dikuzi. Přiznám se, že teď nemám psychicky na jakoukoliv polemiku...Měla jsem k přemýšlení o očkování důvod nejkrásnější, jenže jsem o něj před 5ti dny v 5.m přišla...Prosím nezlobte se. Na koníka teď chodím občas jen proto, že tady mám pár milých lidí, se kterými si píšu o svém smutku.

abbey1
1. feb 2013

@racerunner To nám je nesmierne ľúto. Iné sa ani nedá povedať. ☹

stanislava2
1. feb 2013

@tasiko neviem akého mali pediatra tvoje deti ale moje maju lekárku ktora by žiadne chore alebo prechladnute dieta neočkovala a vobec ich nedávam očkovat len ako dobytok ako to nazyvaš ty.Inak ked sme pri zvieratkách aj mačičku 4r. aj psika13r. dávame každoročne očkovat a su zdrave a hlavne sa nebojim mat mačku v domácnosti ani ked som bola tehotná.Toxoplazmoza besnota a veci podobne našu zver netrápia a my sa nebojime sa snimi mazlit.Každu jednu vakcinu som z lekarkou dopredu prekonzultovala poradila som sa nikdy ma do ničoho nikto nenutil.Dala som vakciny ktore mi odporučila.HPV som dala dcerkam po odporučani gynekologa z dlhoročnymi skusenostami a vyjadrili sa k nim aj samotné deti či ju chcu alebo nie. Ja každého vec či zaočkuje alebo nie ale pokial tu budeme mat bunkre plné neprisposobilych občanov ktorý fetuju a žiju v neskutočnej spine nesuhlasim aby bolo na Slovensku očkovanie nepovinné.Ak tomu niekedy tak nebude budem rada ak to bude ako v iných krajinách dobrovolné.No lenže momentálne povinné očkovanie pokladám za spravnu vec.Snad moje vnučatá alebo pravnučatá budu na tom inak.

natas4
1. feb 2013

@racerunner uff ☹ to mi je velmi velmi luto ☹ ☹ ☹

tasiko
1. feb 2013

@stanislava2 ze mas taku doktorku tak to je super, dufam ze sa tak sprava ku kazdemu ako pises, tak by to malo byt vsade. ale nie je. a takych doktoriek ako mas ty je coraz menej.a matiek co o ockovani nemaju ani sajnu je tiez velke percento a poniektore radsej ani nechcu vediet a vyhovaraju sa na to ze namaju cas sa o to zaujimat vsak je to povinne a basta. mi ked sme prisli k byvalej doktorke tak s usmevom na tvari nam len tak oznamila " tak a ideme ockovat" . tak to urcite. kym sme mi prisli na radu tak tam bolo aspon 7 deti a islo to ako na beziacom pase to ockovanie( to bolo to prirovnanie ako dobytok). po tychto skusenostiach, sme isli k dalsej pediatricke co je od nej asi 50 metrov a ked sme si spolu sadli tak sme sa jej opytali ze aky ma nazor na ockovanie. tak spustila klasicky naucene formulacie z ruvz. tak sme ostali prekvapeni. tak sme sa jej opytali ci je to jej aj osobny nazor. pre zmenu ostala ona prekvapena a opytala sa ze ci naozaj chceme vediet jej osobny nazor. ze ano. tak spustila: ze to co nam povedala musi hovorit tak im to kazu z ruvz ale povedala presne vsetko to co stale omielaju ti co neockuju(nemienim to tu vsetko pisat)a svoje deti nedala zaockovat proti nicomu a jedine s cim vnutorne bojuje ale stale to neurobila je, ze ci dceru nezaockovat proti tetanu a to len z dovodu ze chodi na kone. a verim tomu ze je vela takych doktorov(riek)co svoje deti neockuju. pise igor ktory nemal ani sajnu o ockovani a dakujem mojej priatelke tasiko ze ma donutila sa o tuto temu zaujimat a preto nas pampusik nema ani jedno ockovanie. dohovoril som

adsumus
1. feb 2013

Ahoj. Teoretická otázka pre každého. Čo ak sa naozaj všetci Slováci rozhodnú neočkovať, čo čakáte, že ako sa bude vyvíjať chorobnosť. Lebo ja očakávam epidémie, neviem ako vy?

alikaa
1. feb 2013

@adsumus Teoreticka odpoved: Ja ocakavam prudky pokles vsetkych autoimunitnych ochoreni - cukrovky, onkologicke choroby, epilepsie, ekzemy, alergie, neurologicke poruchy, atd. 🙂

adsumus
1. feb 2013

@alikaa Očkovacie látky predsa nie sú jediným spúšťačom ochorení, rovnaké účinky majú lieky na choroby, proti, ktorým sa očkuje. Autoimunitné ochorenia teda zostávajú v hre plus choroby.

alikaa
1. feb 2013

@adsumus To je tvoja teoria... Ja mam inu a podla toho som aj odpovedala 🙂 Este by som mozno doplnila, ze imunita deti by sa rapidne zlepsila a farmabiznis by bol na pokraji krachu 🙂

adsumus
1. feb 2013

@alikaa podľa mna je farmabiznisu šumafuk ci bude vyrabať lieky proti rubeole, mumpsu atd. dalebo vakcíny dokonca by som povedala, že tu by zarobil aj viac. Imunita detí predsa nesúvisí výlučne s vakcinami, čo takto všetka tá chémia okolo nás?

hajanka
1. feb 2013

@adsumus z akeho dovodu ich ocakavas?

adsumus
1. feb 2013

@hajanka Ahoj. V prvom rade by som rada vedieť, prečo ste mi zrušili prístup do vašej skupiny, neporušovala som žiadne pravidlá. Za odpoveď vopred ďakujem. Prešla som si štatistiky zaočkovanosti a chorobnosti v rôznych krajinách a za všetko hádam len Rakúsko, majú len 86 percentnu zaockovanost a chorobnosť tam stúpa. Vo Svedsku 98 percent a klesá. A ja verím, že očkovanie chráni pred ochorením. Nie na stopercent, ale chráni. plus zdravý životný štýl a blablabla.

hajanka
1. feb 2013

@adsumus posli prosim tie statistiky so zaockovanostou aj napis presne ktoru chorobu si zistoval, dakujem

adsumus
1. feb 2013

@hajanka http://apps.who.int/immunization_monitoring/en/... máš tam všetky štáty choroba je pertussis

alikaa
1. feb 2013

@adsumus haluz, ze si vybrala akurat take choroby, ktore sa liecia bez liekov a obvyke ich staci len vylezat 🙂 Takze farmabiznis by na liekoch proti rubeole alebo mumpsu nie len ze nezarobil ani cent, este by ani vakciny nepredal. Ta chemia okolo nas sa da vselijako minimalizovat, takze kto chce, si info najde.