Očkovanie. Ste za alebo proti?

erikasadek
14. júl 2008

ahojte ja osobne som za vakcinaciu ale v mnohych prispevkoch vidim ze niektore vahate a niektore mate zlu skusenost s lekarmi ich pristupom alebo zlou informovanostou co sa tyka urcitych vakcin tak akoje to s vami ake su vase skusenosti a nazory?

alla24
7. feb 2013

@abbey1 neosocuj ma laskavo lebo nevies aka som a ako zijem. Ja nepijem ani kavu kde to fajcit a sliepky, vajcia uz mame domace napriklad. No verim ze vsetkemu negativnemu sa aj tak v zivote nevyhneme.

Ked nemas argumenty tak neskac do ludi ale sa klikni na inu stranku 😉

loxa
7. feb 2013

Ja mám z očkovania síce strach, lebo nežiadúce účinky sú riziko, ale cez to všetko mám svoje dôvody, pre ktoré dám dieťa očkovať (okrem MMR) a aj nepovinné TBC, ale musím súhlasiť s @abbey1 že pokiaľ niekto očkovať nechce , je donebavolajúca kravina ( a podľa mňa aj porušovanie ľudských práv a slobôd) aby sa v demokratickom štáte nemohla matka rozhodnúť , že nedá dieťa zaočkovať..NEZMYSEL!!!

sorciera24
7. feb 2013

@alla24 samozrejme, ze rizika ams vsade a u vsetkeho...ale vakcinu mojmu dietatu nutia (kedze je povinna).....a o tom, co dam do svojho tela, alebo do tela mohjo dietata chcem rozhodnut sama (ci je to vakcina, ci ATB, ci zelezo, ci kura, ci hocico...)

abbey1
7. feb 2013

@adsumus Slodnú voľbu má mať každý, následne napr. fungujú isté možnosti, ako napr súdnou cestou vymôcť liečiteľnosť v opodstatrnených prípadoch.. Ale v prvom kroku sa má mať právo rozhodnúť každý. To máš aj ty pri akejkoľvek svojoj liečbe.

abbey1
7. feb 2013

@alla24 Neviem, čo si si vzala osobne. Ty si mi prvá napísala, či mi nevadí, že jem v mäse antibiotiká. Odpísala som, ža každá môžeme a jeme, čo chceme. Tak kľud.

pectore
7. feb 2013

@kamilb .... tri mesiace je dlha doba... a poskodene je cca kazde 4 dieta.... nejde o mna.... ale o ostatnych.. o nevzdelanych, neinformovanych.. a ludi ktory o ockovani poculi len v dectve ked ho museli absolvovat... spolocnost aby fungovala musi na niecom stat.... neockovanie deti ako prvy krok nieje riesenie... NAJPRV treba informacnu kampan, respektive navrhnut riesenie tohto problemu... aby sa ockovali starsie deti....(co sa aj robí) ... aby bolo "povinne ockovanie" pre dospele zeny........POTOM...treba ustupovat od ockovania deti v nizkom veku ....nie naopak...pretoze opacny scenar moze mat akurat tak katastroficky dopad . A este raz!!!! ani nie ockovanie ako zamedzenie sirenia nakazy je dolezite...pretoze ockovanie samotne pred chorobou nechrani.... dolezite je aby sa rubeola nesirila..ani medzi detmi ani medzi dospelymi......aby nebola vobec moznost s nou prist do kontaktu.... tak ako to bolo doposial...A nehnevaj sa na mna... hovorit o tom aby si dieta "naucil planovat" tehotenstvo je obycajny populizmus.... 😀 rodic vychovava iba do isteho veku...a vo veku ked uz sa to moze stat nema moc velke slovo .... sam mas este deti malicke... uvidis ked pojdu do puberty aky budes pre nich hlupy , a staromodny..a nicomu nebudes rozumet... 😉 ..a vtedy sa moze stat hoc co..staci trocha divokejsi temperamet ...

abbey1
7. feb 2013

@alla24 Napr rotavírus som nezažila ja u svojich detí, ani u mojich známych. Tým netvrdím, že môže byť nebezpečný, ale nenútim nikoho ho očkovať. Aj tam záleží, akú ličbu rodičia či lekár zvolia.

alla24
7. feb 2013

@sorciera24 nikto ta nenuti kludne nedaj ockovat, do vazenia nepojdes. Je to pristupok. Kazdy DEMOKRATICKY pravny stat ma svoje normy, zakony. Podla zavaznosti su aj postihovane. Demokracia nie je anarchia to je rozdiel... a neockovat nie je zlocin 😎

kvieta
7. feb 2013

No ženy, neviem, či by som vždy dokázala správne sama rozhodnúť, či ja, alebo moje dieťa potrebujeme alebo nepotrebujeme antb., vitamíny a pod. Sú ľudia, ktorí ani nevedia, čo môžu a nemôžu jesť a piť pri niektorých chorobách.

kali23
7. feb 2013

@adsumus takým ľuďom treba uťať ruku, a najlepšie obe... čo majú čo veriť niečomu inému...

poviem ti taký príbeh... slo to pred pár dnami... o Afrike... super lacné lieky na maláriu... rodicia chorého dietata nemali na cestu do nemocnice, kde by to dieta vyliecili zadarmo. lekár dal rodičom 1 dolár na cestu. nikto neprišiel. po nejakej dobe dosiel lekár do dediny a pýta sa preco neprisli? neprisli, lebo za ten 1 dolár si kúpili jedlo. dieta zomrelo. obetovali dieta za jedlo... a teraz ich odsúď...

sorciera24
7. feb 2013

@alla24 ved prave, je to prisetupok, za kt. mnohi platia....(to je dobrovolnost?)....ty si niekde pisala, ze nemas dieta ockovane...preco?

sorciera24
7. feb 2013

@kvieta a na zakalde coho sa ty rozhodujes, ci podas dietau liek, vitaminy, atb?

alla24
7. feb 2013

@abbey1 rotavirus sa nelieci ale to by si mala vediet ked tak vsetko studujes ako pozorujem 😉 . Pri rotaviruse sa iba zavodnuje dehydrovany organizmus preto tie infuzie. Moje dieta bolo relativne v poho ale videla som aj deti co v poho neboli preto ziadnu chorobu ja nikdy nebudem bagatelizovat chapes? To som ti chcela povedat nic viac. Ja ta v ziadnom pripade nejdem a NECHEM presviedcat o ockovani.

alla24
7. feb 2013

@sorciera24 napisem ti ip 😉

abbey1
7. feb 2013

@kvieta Ja som sa tiež rozhodla a aj rozhodujem o zdraví mojich detí po porade s lekármi. Môžeš a nemusíš mi veriť, ale poznám i manželské lekárske páry, ktoré povedali stop očkovaniu svojich detí.

abbey1
7. feb 2013

@alla24 Ja veľmi dobre viem, ako sa postupuje, či má pri "liečbe" rotarovírusu. Nelieči sa liekmi,a le existujú predsa pomôcky aby sa zabránilo dehydratácii a ochorenie malo, čo možno najmiernejší priebeh. To som sa zasa snažila povedať ja.

kvieta
7. feb 2013

@sorciera24 vitamíny užívame iba v strave, preventívne, no už sa stalo aj mne aj dcére, že sme mali železo naordinované lekárkou - po antibiotikách.
Pri sopľoch tiež nebežím hneď k lekárke, tiež to riešim čajíkmi, medom, citrónmi, propolisom..., no keď má malá cez 39 teplotu, riešim to s lekárkou. A keďže nemám medicínske vzdelanie, spolieham sa na ňu. Výberu lekárky som venovala dosť času pýtania sa iných na ich skúsenosti. Zatiaľ som spokojná.

sorciera24
7. feb 2013

@kvieta pises, ze by si sa nevedela sam rozhodnut, ci tvoje deita potrebuje/nepotrebuje ATB, vitaminy a pod. .....ale podla tvojej dalsej reakcie sa niekedy aj sama rozhodujes.....(niekedy aj sopel moze znamenat ATB a horucka zas nemusi vobec znamenat ATB)...cize aj tak sa rozhodujes, ci zajdes k lekarke, ci nie.....akurat mozes amt hranicu posunutu inde ako niekto iny (podla tvojich vedomosti, skusenosti...)

kvieta
7. feb 2013

@abbey1 Prečo by som Ti toto nemala veriť? Však lekári sú tiež ľudia s vlastným chápaním súvislostí presne tak, ako my ostatní.

kvieta
7. feb 2013

@sorciera24 Ja som nenapísala, že by som sa nevedela rozhodnúť, ale ..neviem, či by som vždy dokázala správne sama rozhodnúť. A bola to reakcia na tvoje tvrdenie ...a o tom, co dam do svojho tela, alebo do tela mohjo dietata chcem rozhodnut sama (ci je to vakcina, ci ATB, ci zelezo, ci kura, ci hocico

irenkask
7. feb 2013

@spuntikmathiasko Hej, tak ťa pozývam ku mne, máš to na skok z Martina a môžeš si prísť do Turčianskych Teplíc pozrieť vnučkinu prepúšťaciu správu a môžeš mi epidemiologička vysvetliť čo je to atypická reakcia na BCG vakcínu, dobre? Keď sa pasuješ za suverénnu odborníčku. Vieš akurát čo si sa nabiflila na tej zdravotníckej škole kde vedomosti sypú študentom ako zrno sliepkam.Tam nesmie byť nikto tvorivý a nesmie vynikať vo vedomostiach.
Ináč mali by ste sa dohodnúť s kolegami, lebo tvoj kolega Peter Celec genetický inžinier mi povedal že naša malá nemala nič vrodené ani dedičné a žiadne zárodky nemala v prenatálnom období.
Môžem ti skopírovať, že vrodené je len 10% rakoviny nič viac , tak mi to napísal. Tak tu nešír takéto bludy, lebo to je to zrno, ktoré sa sype sliepkam presne ako som povedala.
Prešli sme veľa zdravotníckych zariadení a poviem ti je to katastrófa na entú. Každá skončí školu, dá si narobiť deti a potom tu machruje čo všetko vie. No uveď aký materiál si si preštudovala, ktorými konkrétnymi prípadmi rakoviny si sa zaoberala, lebo ak sú to materiály zo školy a nič viac tak nie si zatiaľ vôbec nič nieto odborník. A tie materiály školské čo sa používajú u nás tak v zahraničí si s tým utierajú zadky a balia do toho vložky.
A ten váš slávny epidemiológ čo sa ho všetci boja ten čo ho volaJú dLHOSPROSTý TO JE NAOZAJ RIADNA HANBA PRE SLOVENSKO V ZAHRANIčí.
Ty kľudne očkuj a ak nemáš doporučujem aj BCG vakcínu, veď sa toľko rokov pichala a mala by si si to dať aj ty s manželom ,aby tento zaostalý národ bol chránený poriadne.
Ide hlavne o to, aby si ty nenútila ľudí do niečoho, keď nechceš pomôcť riešiť potom dôsledky. A za to,že inteligentní ľudia študujú a vedia viac ako ty , čo prídeš na to možno o 50 rokov ešte neznamená že máš také právo.
Ja som zažila múdrosť tvojich kolegov vo viacerých veciach a každý hovoril úplne niečo iné čo sa týka diagnostiky. Tak sa najprv dohodnite kým tu čosi vyblafnete. Na tvojom mieste sa za nich tak akurát hanbím.

irenkask
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sorciera24
7. feb 2013

@kvieta to nevie niekto, ci rozhodnutie bude spravne, ale ty zan preberas zodpovednost, nikto iny (ani lekar, ani ten, kto ti nieco odporuci, ci neodporuci...).....rozhodnutie je vzdy na tebe, preto chcem o vsetkom, co ide do mojho tela rozhodnut sama ( lebo sama si za to ensiem zodpovednost)

kvieta
7. feb 2013

@sorciera24 tak ale to by sme potom museli všetci vedieť všetko. Ja netvrdím, že nerozhodovať, ale aj tak príde moment, kedy by si mal človek uvedomiť, že nemá na to všetky potrebné informácie. Ak nebudem reagovať, prepáč, musím ísť.

sorciera24
7. feb 2013

@kvieta samozrejme, ze nemame vsetky informacie, ale to nema nikto (ani ten lekar).....nikdy nikto nebude vediet vsetko.....(Sokrates to uz davno pochopil..).......so svojim zdravim si chcem nakaldat rozhodne sama...este raz pre nechapajucich......aj ked sa rozhodnem nahodou zle (co kludne moze byt...aj tak zlo, ako vravim, je relativny pojem, lebo co je dobre, co je zle?...pre teba neico dobre, moze byt pre mna zle...a apod.....cize o absolutnom dobre, ci rpavde nemozno nikdy z objektivneho hladiska hovorit)...no, ale aj ked za teda nahodou rozhodnem "zle"....je to moje rozhodnutie a nesiem si zan zodpovednost....to chcem, chapes?
jarhal a tebe sa co myska na laikovani zasekla? 😉 😀

bralilienka
7. feb 2013

@spuntikmathiasko netrep blbosti. naša malá nemá rakovinu v genetike a očkovanie v troch mesiacoch jej ju spustilo. a prečítaj si aj ako očkovanie spustí leukémiu- nechceným napichnutím žily s vakcínou. chod sa pozrieť na onko a porozprávaj sa s mamičkami a medzi 4 očami s lekármi. prajem tvojim deťom šťastie v očkovaní. my sme tú ruletu prehrali. ☹

adsumus
7. feb 2013

@bralilienka Ja by som si rada precitala o tom napichnuti ak by som mohla poprosit link, teda.

bralilienka
7. feb 2013

@adsumus skúsim nájsť, ale ja som od diagnostikovania rakoviny malej prečítala toľko článkov, že vôbec neviem kde som to prečítala. zdalo sa mi to veľmi pravdepodobné. má to istú logiku. ale pohľadám. neviem, či to nebolo v angličtine. večer kuknem

spuntikmathiasko
7. feb 2013

@irenkask za ziadneho odbornika som sa nepasovala, ty mi chces povedat, ze ttvoja vnucka ma leukemiu po BCG vakcine? Lebo atypicka reakcia po BCG nie je leukemia pokial ja viem. Dalsia vec je ta, ze nemam vedomosti len zo skoly. A pana Celeca nepoznam asi tak. A dalsia vec je ta, ze by ma zaujima kto potvrdil tvojej vnucke, ze leukemiu ma po ockovani, pokial ja viem, tak v okrese MT a TT nebolo potvrdene ziadne ochorenie po ockovani a adakujem za odporucanie zaockovani sme vsetci.