Očkovanie. Ste za alebo proti?

erikasadek
14. júl 2008

ahojte ja osobne som za vakcinaciu ale v mnohych prispevkoch vidim ze niektore vahate a niektore mate zlu skusenost s lekarmi ich pristupom alebo zlou informovanostou co sa tyka urcitych vakcin tak akoje to s vami ake su vase skusenosti a nazory?

natas4
10. feb 2013

@hajanka ano, ale je to tiez natlak na rodicov

hajanka
10. feb 2013

@natas4 to je skor protizakonny biznis s detmi

moj syn zacal od 3r chodit do skolky v UK, nikto nikde nikdy neziadal ockovaci preukaz, ani ziadne potvrdenie o tom ze je ockovany, alebo ci vobec je ockovany, rovnako ked zacal od 4r chodit do skoly
napriek tomu, ze v tom case plne ockovany bol (podla SR kalendara)

to je jasne, ze sa zakony mozu kedykolvek zmenit, no pokial skolka nie je povinna (co nie je tusim nikde na svete) tak mi je ukradnuta, a komu na skolke zalezi, stale existuju skolky sukromne, alternativne a ine moznosti

tin007
10. feb 2013

@poiuytrewq Belgicko ma povinnu iba detsku obrnu, avsak monovakcina proti detskej obrne neexistuje (ked neberieme do uvahy oralnu zivu vakcinu, ktorou sa ockuje este v azii a tusim aj v afrike a ktora moze sposobit samotnu detsku obrnu), ta sa standardne ockuje Infanrixom Hexou, alebo (nechce sa mi hladat) vakcinou, kt. ma kombinaciu 4 chorob (zaskrt, tetanus, obrna a cierny kasel - myslim, ze je to ta, ktorou sa u nas preockovavaju deti v 5. roku). Mimochodom nechapem, preco Belgicania tak urputne lipia na ockovani proti obrne; asi to ma "historicke" dovody, ked este mali v Afrike kolonie (napr. Zair sa kedysi volal Belgicke Kongo) a pristahovalci mohli nosit rozne choroby do Belgicka (aj ked skor ako na obrnu by som to tipovala na hemorogoicke horucky - ako je dengue)

eaka
10. feb 2013

@poiuytrewq Zaujalo ma, čo povedal ten minister o liečení fajčiarov.. aj keď je to tu asi off topic...no v skutočnosti fajčiari neplatia zvýšené poistné do zdravotnej poisťovne, či? Platia daň, keď si kupujú cigarety, ale tie peniaze nejdú do zdrav.poisťovní, aby tie potom vyplácali ich liečbu.. tá liečba je platená z poistného, ktoré si platíme všetci a situácia je taká, že my si musíme platiť plomby a pečiatky u Dr práve pre tento nepomer, fajčiar síce zacáluje za svoj zlozvyk mrte peňazí.. ale nie do zdrav.systému, ktorý ho potom bude liečiť.. 😉

stanislava2
10. feb 2013

@eaka mne vobec nevadi že fajčiar neplati do zdravotnej poistovne viacej penazi on za to že fajči zaplati svojim životom a samozrejme zväčša sa nedoživa dochodku.Aspon v mojom okoli padaju fajčiari a konzumenti alkoholu ako muchy.

halienka
10. feb 2013

@poiuytrewq to je hranie sa so slovíčkami. Povinné je naozaj tam kde je povinné, ostatné sú síce nátlaky rôzneho druhu, ale stále to nie je povinnosť, ktorá keď sa odmietne, tak je chápaná ako priestupok, tak je aj riešená a pokutovaná. Stále je prijateľnejšia (ak sa to tak dá nazvať, aj keď sa mi bridí rovnako) tá varianta, že oficiálne je to dobrovoľné, akurát ti dieťa nevezmú do štátnej škôlky. Ako písala Hajanka, stále sú tam potom aj iné možnosti a človek nie je riešený ako nejaký zločinec. Každopádne neviem ako ostatným ale mne ide o úplnú dobrovoľnosť, nie aby si štát hľadal iné cestičky ako ľudí prinútiť aby robili to čo on chce.
Z toho čo píšeš usudzujem (oprav ma ak nesprávne), že s plošným očkovaním súhlasíš, a to že sa očkovanie presadzuje v iných krajinách pod rúškou iného nátlaku a nie cesto oficiálnej povinnosti pre teba znamená, potvrdenie správnosti plošného očkovania, akurát sa presadzuje nesprávnym spôsobom. To ale predsa nemôže byť ani len logicky argumentom správnosti plošného očkovania. Argumenty by mali byť v prvom rade čisto vedecké, 1000x preverené, a kedykoľvek znovu preveriteľné dôkazy účinku a bezpečnosti a tiež reálnej potreby. A aj keby toto bolo všetko splnené a dôkazy jasné a hocikedy overiteľné, okrem skutočne vysoko život ohrozujúcich pandémií (aj reálne potvrdených, nie ako tá s prasacou chrípkou) si neviem predstaviť dôvod, prečo by malo byť plošné a nútené pod akýmkoľvek nátlakom. Každopádne ak by som mala istotu účinku a bezpečnosti, mala by som omnoho menšie zábrany sa podrobiť očkovaniu (alebo svoje dieťa). Určite ma však o potrebnosti plošného očkovania nepresvedčí argument, že veď väčšina očkuje aj v krajinách, kde je to dobrovoľné, lebo by im dieťa nevzali do škôlky...
Ja osobne čo sa týka akéhokoľvek zásahu do ľudského organizmu, či už povinne alebo formou rôznych psychologických nátlakov, s takýmto jednaním absolútne nesúhlasím. Pretože to tým pádom nie je žiadna sloboda ani demokracia, je to dokonca protiústavné a ponižujúce. A keďže ja osobne v kolektívnu imunitu neverím (nie sú žiadne skutočne relevantné štúdie, ktoré by ju potvrdzovali, nerobia sa žiadne ani len námatkové kontroly aspoň na nejakých 10% detí každoročne, či sa im vytvorili protilátky v dostatočnej miere a ako dlho vydržia, či pri kontakte z nákazou preukázateľne ochorenie zmiernili poprípade sa očkovanec vôbec nenakazil alebo ochorenie vôbec neprepuklo) tak dôvod, že zaočkovaním môjho dieťaťa chránim ostatných, ktorí nemôžu byť očkovaní, je pre mňa momentálne neobhájiteľný. Týmto u mňa plošné očkovanie stráca nielen zmysel ale dokonca povinnosťou sa mu podrobiť sa stáva ponižujúcim pre ľudskú dôstojnosť.
A skús si uvedomiť aj druhý koniec tohto psychologického povrazu. Kam to môže dospieť, ak dáme zelenú takejto neslobode, aj keď skrytej za rúškou pomoci, ochrany atď.? Pod rúškou pomoci, ochrany zdravia a kadečoho iného sa budú môcť obmedzovať slobody človeka viac a viac, pozri len na to čo píše Natas4, vo VB už nemajú problém odnímať deti zo zdravých slušných rodín bez akéhokoľvek dôkazu ublíženia dieťaťu! Ale v mene ochrany dieťaťa pre hocijaké podozrenie a hocijaké smiešne dôvody. Stačí obviniť rodičov z MOŽNÉHO zanedbania starostlivosti - do tejto kategórie sa môže časom pridávať čo sa komu zráči, napr. dieťa má pokazené zuby a šup, sociálka ho môže rodičom odobrať. V Amerike mnohí ani netušia, ako oklieštila vláda ich slobody, v mene ochrany pred terorizmom môžu kohokoľvek aj bez dôkazov, len z obyčajného podozrenia zavrieť aj na roky do basy. A ako je možné, že si toto dovolia? Lebo spoločnosť to, čo sa skrýva za rúškom ochrany, toleruje a hlavne netuší, čo sa za tým skrýva, tak ako spoločnosť netuší, že očkovanie je založené viac na dohadoch a odhadoch, ako na skutočných hocikedy overiteľných faktoch. A tak v takýchto veciach stačí ak sa zmiešajú 3 dôležité ingrediencie: nevedomosť + strach + pozitívny dôvod (napr. ochrana zdravia, života, bezpečnosti atď.).
A ešte, prečo by mala EU bojovať proti antivakcinačným skupinám? Veď po A) ak by bolo všetko okolo vakcín tak transparentné, dokázateľné, bezpečné a účinné, ako sa tvária nebolo by proti komu bojovať a po B) nezaváňa ti to trochu potláčaním iného názoru - totalitou? Prípustný je jedine ten názor, ktorý sa stotožňuje s názorom horepostavených? Proti ostatným treba bojovať ako za totality?

adsumus
10. feb 2013

@halienka Aký bude váš postoj voči očkovaniu ak vypuknu epidemie?

poiuytrewq
10. feb 2013

@halienka Ulohou statu je chranit svojich obcanov. Nas stat chrani svojich obcanov tym, ze im poskytuje v ramci zdravotneho poistenia zakladne ockovanie. Stat nemoze nechat slobodnu volbu rozhodovania jednotlivcom, pretoze o zasadnych rozhodnutiach musia rozhodovat prislusne odborne kapacity, ktore sa problematike venuju. Aj sloboda rozhodovania musi byt urcitym sposobom obmedzena, inak by tu mohlo dojst k anarchii.

V EU je vakcinacia silne podporovana, priamo ( povinne ) ci nepriamo roznymi sposobmi ( problem s navstevou skolskych zariadeni, mozne odoberanie neockovanych deti UK Social service a ine typy perzekucie). Kedze na nete sa vytvorilo vela skupin, ktore odmietaju vakcinaciu, jednym z cielou EU je zacat vyuzivat internet na aktivnejsiu propagaciu vakcinacie, kedze EU sa nazdava, ze tieto skupiny siria dezinformacie.

Predstavme si hypoteticku situaciu ze ockovanie na SK bude dobrovolne. Co by sa stalo ? Urcita skupina rodicov by deti nezaockovala a boli by spokojni, ze sa respektuje ich slobodne rozhodnutie. Na SK vsak mame pol milionovu komunitu, ktora by pravdepodobne tiez dobrovolne neockovala svoje deti pokial ich do toho nenuti stat. Taktiez je tu rastuca skupina socialne slabsich, ktora by mozno tiez neockovala, pokial by ich do toho nenutil stat. Casom by v tychto komunitach doslo k nakaze urcitymi chorobami, ktore by dalej roznasali po SK. Su regiony kde tato komunita tvori 50% obyvatelstva. Poslali by ste svoje nezaockovane dieta do skoly ktoru navstevuju deti z takejto komunity? Lahko sa hovori ludom, ktori byvaju v BA a nie na vychode kde je tento problem ovela horsi. Alebo budeme zase sebecki a povieme si ze ide o moje dieta a ti ostatni co byvaju napriklad v Spisskom Stvrtku ma nezaujimaju ?

V roku 2009 doslo k epidemii osypiek v Bulharsku s 24 000 nakazenymi hlavne v romskej komunite. Napriek dobremu vakcinacnemu programu v Bulharsku doslo k nakazeniu vysokeho poctu hlavne deti a mladych ludi. Pravdepodobne ide o problem kocovania tejto skupiny v ramci Europe kedze sa im podarilo vyhnut povinnej vakcinacii. Pre objektivitu vsak treba spomenut ze doslo k nakazeniu aj ockovanych deti, a to hlavne u deti ktore dostali len prvu vakcinu MMR. Nizka ucinnost jednej davky MMR vakciny pri epidemii v Bulharsku sa skuma, neviem ci bol vykonany jednoznacny zaver ( v podozreni bol nespravny sposob skladovania vakciny )

Bez povinneho ockovania by sme za par rokov zase by sme bojovali proti tym istym chorobam ako pred 100 rokmi.
Podla mna treba byt realista, zrusit sankcie, povolit predlzenie moznosti ockovat dieta do veku 3 rokov napriklad a vybojovat nejake zmysluplne ustupky.

Ale obavam sa ze vzhladom na demograficku situaciu Slovenska by zrusenie povinneho ockovania bolo skokom do pekla.

Na zaver na odhlahcenie uvadzam malu konspiracnu teoriu kedze niektori antiockovaci maju v zalohe zopar konspiracnych teoriu, tak skusim aj ja tu moju. Myslim ze sme sa tu zhodli aj s antiockovakmi, ze vakciny nie su hlavnym ziskom farmafiriem. Kedze liecenie chorob je ovela lepsim biznisom ako predavanie vakcin, tak farmafirmam vyhovuje pokial z casu na cas nejaka epidemia vypukne. Z coho logicky vyplyva ze farmafirmam vyhovuje pokial existuju antiockovacie kampane a zopar tisic ludi sa nezaockuje aby potom mohli liecit choroby ktorymi sa nakazia. Z coho vyplyva, ze farmafirmy mozu tajne podporovat antiocko hnutie za cielom ziskat zopar epidemii rocne a trosku sa nabalit.

Scifi? Mozno. Podla mna je to podobny typ konspiracie ako ten ze vakcinami sa urcita skupina ludi snazi znizit pocet ludi na zemi a podobne.

Pre tych ktorych moja konspiracia” rozzurila do biela” pripominam, ze som na zaciatku napisal, ze ide o odlahcenie temy.

natas4
10. feb 2013

@poiuytrewq zaujimava konspiracna teoria 😀

natas4
10. feb 2013

@halienka dovolim si troska nesuhlasit...nemyslim si, ze ked odmietnem ocko a spacham priestupok, tak na mna budu hladiet ako na zlocinca 😉 a ak by nastala situacia, ze neockovane deti nezoberu do skolky, tak taka sukromna skolka vyjde koniec koncov drahsie ako jednorazove zaplatenie pokuty

alikaa
10. feb 2013

@natas4 Ak by takato situacia nastala, tak by to bola dan za zdravie svojho dietata. Niektore ockovane deti vdaka nasledkom totizto do skolky ani chodit nemozu a vdaka trvalym nasledkom rodicia platia za liecbu ovela viac ako mesacne naklady na sukromnu skolku.

kamilb
10. feb 2013

@poiuytrewq aby bol tvoj nazor konzistentny, mal by si presadzovat nie len povinne ockovania ale do povinneho zaradit aj vsetky momentalne dobrovolne. Inak tvoja teoria nedava zmysel. Momentalne najviac ludi umiera na chripku, takze podla tvojej teorie by sa mali vsetci povinne ockovat (dufam, ze tak aj osobne robis). Ak prisudime statu pravo presadzovat zdravotnu politiku, musi mat aj povinnost niest za to zodpovednost. Momentalne sa tak nedeje.

Na odlahcenie mam aj ja jednu konspiracnu teoriu. Farma firmy dnes neprodukuju lieky proti chorobam, ale len na potlacanie symptomov. Takze, cim viac chronickych chorob, tym vacsi biznys. A ked uz mame nastroj na vyrobu chronickych chorob, tak je ho potrebne presadzovat povinne. 😉

poiuytrewq
10. feb 2013

Ak by v nejakej sukromnej skolke doslo vdaka neockovanemu dietatu k nakaze tak by to sposobilo taky skandal, ze by do tej skolky uz ziadny rodic dieta nedal, tak by ju mohli rovno zavriet. Uprimne ak by mi nejake nezaockovane dieta nakazilo moje dieta, tak by som mal fakt problem sa ovladat sa aby to s tymi rodicmi neskoncilo zle.

kamilb
10. feb 2013

@poiuytrewq na toto by si mal pravo len vtedy, keby si mal deti zaockovane vsetkymi dosrupnymi vakcinami a nie len deti, ale celu svoju rodinu. Mas? Ak nie, potom len moralizujes a kecas.

poiuytrewq
10. feb 2013

@kamilb Snazim sa uvazovat triezvo i ked je to mozno nekonzistentne. Dovody povinneho ockovania na SK som vysvetlil v hornom prispevku. Tvojej konspiracnej teorii verim, sam sa liekom vyhybam, antibiotika nepoznam. Avsak momentalne ma argumenty druhej strany nepresvedcili o tom ze je vhodne neockovat. A hlavne je lahke neockovat ked drtiva vacsina populacie je zaockovana. Nahodou sa presuniete ( napriklad pracovne ) aj s celou rodinou do Afriky a budete vsetci ockovat ako divy. 😎

irenkask
10. feb 2013

@poiuytrewq Ty a ako by si dokázal, že tvoje očkované dieťa nakazilo nejaké neočkované. A môžem vedieť čo konkrétne by si urobil ak by to bolo moje a ako by si sa neovládol a ako zle by som v tom prípade skončila, konkretizuj napríklad uveď všetky zlé skončenia.

kamilb
10. feb 2013

@poiuytrewq ved presne o to ide. Sam si musis urcit hranicu, kde benefity ockovania prevysuju jeho rizika a naopak.

poiuytrewq
10. feb 2013

@irenkask Nejdem nic konkretizovat. Ako kazdy rodic by som bol nestastny pokial by moje dieta skoncilo v nemocnici napriklad so zapalom pluc alebo s encefalitidou po nakazeni osypkami. Napriek tomu ze komplikacie su pomerne zriedkave. A keby som vedel ktore to bolo dieta tak by som radsej rodicom vyhol, lebo by som bol asi velmi neslusny.

hajanka
10. feb 2013

@poiuytrewq
"Bez povinneho ockovania by sme za par rokov zase by sme bojovali proti tym istym chorobam ako pred 100 rokmi. "
nevidis nic ine len ockovanie 🙂 nic sa za tych 100 rokov na zemi nezmenilo, len sa vynaslo to slavne ockovanie 🙂

Vies si predstavit, ake komunity ziju napr. v Anglicku? Aky tam prevlada kocovny zivot? Kolko etnickych skupin, kolko pristahovalcov, kolko cudzincov... a napriek tomu je ockovanie dobrovolne. Ziadne smrtelne epidemie sa nekonaju 🙂 btw. zijem na vychode 😵

s tym prvym odstavcom a s tou konsiracnou teoriou si to teda zabil 😀 😀 😀 😀

a co keby to bolo (alebo je) takto?
Kedze liecenie chorob je ovela lepsim biznisom ako predavanie vakcin (co je podla mna osobne tiez riadny biznis, inak by farmafirmy nemali problem platit miliardove pokuty za porusovanie vyrobnych postupov a hygieny), tak farmafirmam vyhovuje pokial "z casu na cas" (rozumej kazde tretie dieta) utrpi neziaduce ucinky z ockovania (imunodeficity, alergie, astmu, poruchy lymf. systemu, choroby nervoveho systemu, poruchy metabolizmu, vyzivy, psoriazy a dermatitidy, coraz viac stupajuca neplodnost, rakoviny..atd). Z coho logicky vyplyva ze farmafirmam vyhovuje ze prislusne odborne kapacity, ktore sa problematike venuju 😀 rozhodnu, ze sa cela populacia zaockuje aby potom mohli liecit choroby ktorymi ich nepriamo nakazia.
Z coho vyplyva, ze farmafirmy mozu hrdo bijuc sa do hrude podporovat ockovanie za cielom ziskat "zopar" chronicky chorych, zmrzacenych deti/ludi rocne a poriadne sa nabalit.

😉

na dobru noc

irenkask
10. feb 2013

@poiuytrewq A čo a s kým by si urobil keby to nebol zápal pľúc, ale tvoje dieťa by dostalo čierny kašeľ po vakcinácii kde je pertusis vo vakcíne, teda očkovacia látka proti čiernemu kašľu a mal by si to v dokumentácii zaznamenané .lekárom že je to z toho.
Čo by si robil a s kým keby ti to tam do tej dokumentácie lekár odmietol napísať .

daneso
10. feb 2013

@poiuytrewq a čo keby bol prenašačom očkovaný?! V diskusii Pôrodnica Kramáre je mamička zhruba v roku 2010 , ktorá dala mesiac pred pôrodom očkovať svoje staršie dieťa vakcinou proti ovčim kiahnam a dva dni po poôrode bola týždeň na izolačke dostala pásovy opar . Mohla nakaziť čerstvo narodené babetka ! A píše jej tam druhá maminka či ju pediatrička neupozornila že dieťa je dva tyždne po podaní vakcíny infekčne.....

poiuytrewq
10. feb 2013

@kamilb Vies co je podla mna nefer? To ze vasa antiockovacia skupina si poviete, ze nebudem ockovat lebo ockovanie moze priniest komplikacie, autizmus, autoimunitne ochorenia a chcem chranit vlastne dieta. Kedze zijeme v pomerne bezpecnej krajine, kde je nizky pocet emigrantov z krajin tretieho sveta, mame tu sice romsku komunitu v osadach ( ale zatial statom aktivne nutenu k ockovaniu takze pomerne bezpecne spolocenstvo ) , je tu nas vysoka zivotna uroven, dobra hygiena a takmer 100 % zaockovanost, tak je v podstate nizke riziko ze by sa moje nezaockovane dieta mohlo nakazit na Slovensku. Pokial by zaockovanost klesla zavedenym dobrovolneho ockovania pod nejake percento ( tusim sa hovori o 90 % alebo 85% ) tak by by riziko nakazenia bolo ovela vacsie. Takze momentalne antiockovaci profituju na ockovakoch vzhladom na vysoku zaockovanost. Takze ja ked dam zaockovat svoje dieta tak sa mozem obavat vsetkych negativnych dosledkov, ale ten co neockuje tak ten bude relativne bez rizika kvoli tomu ze ja a zvysok ludi zaockuje. Je to v poriadku? Vacsina ludi z antiocko hnutia mi mozno odpovie ano, pretoze ide o ich dieta a im nezalezi na ostatnych.

A inac cela ta kampan za dobrovolne ockovanie je tym padom kontraproduktivna. Tim co neockuju by mala vyhovovat z hladiska bezpecnosti ich deti momentalna situacia ked je tu takmer 100 % zaockovanost. Odporucam sa zamerat na ine ciele

kamilb
10. feb 2013

@adsumus preberme si jednu taku epidemiu a to epidemiu pertusu v USA. Za najvyssi vyskyt v poslednom obdobi su obvinovani ti, co neockuju. Co je pri 95% dlhorocne konstatnej zaockovanosti divne.
Dalej su obvinovani antivakcinisti z toho, ze svojimi neodbornymi obvineniami donutili vyrobcov nahradic celobunkovu vakcinu za acelularnu, ktora nema taku ucinnost ako ta minula. Co je divne, lebo aj slovensky vakcinacny guru tvrdi, ze celobunkova vakcina bola reaktogennejsia nez je ta dnesna. Dokonca Mudr Spanikova to oznacuje za vitazstvo pediatrov.
No a potom tu mame dovody, ktore pripisuju zvysenu incidenciu kratkodobemu ucinku vakciny, co je trochu v rozpore stvrdeniami nedavnominulymi o celozivotnej ochrane.
A potom su tu este tiche hlasy o zmutovanom kmeni pertusu. Tak ako to teda je?

hajanka
10. feb 2013

@daneso tak by to bolo dalsi bod smerom k neockovaniu, co ma co nejake zdrave dieta ktore chcem chranit pred chorobou podanim vakciny sirit chorobu 😠 a nakazovat ostatnych !
A cia je chyba, ze mamicka nebola nalezite informovana??? 😉

poiuytrewq
10. feb 2013

@hajanka Dobrovolnost v EU a UK sme uz riesili, ta dobrovolnost ako tu uz dnes niekto spomenul je len hranie so slovickami. V Ostbloku sme nauceny posluchat tak to mame povinne, na zapade sa tvaria ze je to len odporucane ale v skutocnosti rodicov stat nuti roznymi sposobmi deti ockovat. Uz tu niekto spomenul UK Social services a ich zaujem o nezaockovane deti. Takze ziadna vyhra byt v UK s nezaockovanym dietatom.
Hygienu a podobne sme uz rozoberali, vsak hygiena v osadach je taka aka je.
@daneso Pokial je prenasacom zaockovany tak by som samozrejme rovnako nestastny ale rodicom by som nic nevycital kedze urobil pre svoje dieta maximum tym ze ho dali zaockovat proti tejto chorobe.
@irenkask Viem ze pri ockovani sa mozu vyskytnut komplikacie takze bohuzial ak by sa moje dieta nakazilo ciernym kaslom pri vakcinacii tak by som asi preklinal vsetky farmafirmy. Avsak predpokladam ze takyto pripad je extremne vynimocny. Dufam 🙂 I ked sa hovori ze cierny kasel je zase spat.

daneso
10. feb 2013

@hajanka prečitaj si je to tam dokonca 6 tyždňov 🙂 http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/spc/variva...

monikamajova
10. feb 2013

len podotýkam,že v škole nás učili,že každý je bacilonosič...
to znamená.aj okrem iných kombinácii...že máš protilátky a nemusíš mať protilátky....
a koľkým...akože "dajú protilátky" a ochorejú..a keby tie vakcíny boli také úžasné,tak už by nikdy nikto nemal byť chorý 😉
ani žiadne akože ľahšie formy po očko
a ked to napichajú do alergika tak on má sám so sebou čo robiť a ked raz telo je slabé,tak nemá šancu si tie protilátky vytvoriť nie to ešte "bojovať" 😒
ved aj zdravého to môže nielen oslabiť,ale skoliť.☹

hajanka
10. feb 2013

"infekcne? po ockovani? nam nic take nepovedala ani nikomu koho som sa pytala..." ... 😉 a sme doma

vivat lekari, vivat nase odborne kapacity 😀

hajanka
10. feb 2013

@poiuytrewq v UK sme zili a ziadne nutenie sa nekonalo 😉
ziadne vysluchy, ziadne ocko preukazy, ziadne vyplnanie formularov pred vstupom do skolky, skoly....
keby som nemala os. skusenost, tak tu o tom ani nepisem

co sa tyka SS a vymyslania dovodov na kradnutie deti, to nema s povinnym/nepovinnym ockovanim ako takym nic spolocne, tam ide len cisto o biznis s detmi a tam si vymyslia aj tvoj nezny usmev a vysvetlia ako pedofiliu smerom k vlastnemu dietatu, ak ti ho chcu vziat, im je jedno ci je ockovane alebo nie, im nejde vobec o neockovane deti 😉 toto je uplne iny problem a s ockovanim/neockvoanim nema nic spolocne