Očkovanie. Ste za alebo proti?

erikasadek
14. júl 2008

ahojte ja osobne som za vakcinaciu ale v mnohych prispevkoch vidim ze niektore vahate a niektore mate zlu skusenost s lekarmi ich pristupom alebo zlou informovanostou co sa tyka urcitych vakcin tak akoje to s vami ake su vase skusenosti a nazory?

erikasadek
autor
14. okt 2008

tak asi len na slovesnku, musi to byt zvlastne davat reklamu na vakciny...

sonoga
14. okt 2008

ano, ale tam nie je napisane, ze ide prave o prevenar. ide o zaockovanie proti pneumokokom. zakon zakazuje reklamovat pripravky, ktore nie su volnopredajne.

sonoga
14. okt 2008

reklamy na zaockovanie som videla. bolo ich vela. ale nikde sa nespomina konkretny pripravok, pretoze vedia, ze to nemozu.

jarka007
14. okt 2008

U nas myslim v Nemecku. 🙂
A minule som videla obrovsky plagat u zenskeho. Na nom mlady chlapec a dievca a nad nimi slogan (nieco ako): U nas v Cechach sme to dokazali, nemame ziadne osypky. Dokazete to aj Vy ?
Pripadalo mi to dost divne.

erikasadek
autor
14. okt 2008

divne.....

videla som televiznu kampan v televizii financovanu statom ako prevencia a oboznamenie pre rodicov , ale nikdy nie na dany produk, len choroba, a to je ine nie?

sonoga
15. okt 2008

vanish, tak ta reklama na prevenar je prva, ktoru som videla. u nas nechodi. a to na ockovanie proti rakovine krcka maternice je reklama na ockovanie, nie na konretny pripravok. tak to bezi aj u nasm reklamy nie su na konkretne pripravky.

jarka007
15. okt 2008

Sonoga, na SR sa mi zda aj zbytocne reklamovat konkretnu vakcinu, ked stat kupuje aj tak iba jednu. 🙂

sonoga
15. okt 2008

no, napriklad proti zltacke a rakovine krcka maternice su vakciny dve

jarka007
15. okt 2008

😨 , a ake ak sa smiem opytat od ktorych vyrobcov ?

erikasadek
autor
15. okt 2008

HAPATITIDA B== Hb VAX PRO
GENHEVAC B
ENGERIX b10
ENGRIX B20
TWINRIX
HEXAVAC

rakovina krcka tu je GARDASIL;;;;

zukab
15. okt 2008

len tak mimochodom, pre odporkyne ockovania.
akurat citam, ze v cechach vyrazne pribudlo deti z ciernym kaslom. aj kojencov. ako nasledok nedostatocneho ockovania...
minuly rok jeden kojenec umrel, lebo nebol ockovany. takze neockovat, lebo je to business, vsak?

http://www.novinky.cz/clanek/151994-v-cesku-vyr...

jarka007
15. okt 2008

Erika myslela som na Slovensku.

erikasadek
autor
15. okt 2008

to nevadi nikdy nevies mozno su... 🙂

jarka007
15. okt 2008

🙂 Kedze sa o tu temu celkom zaujimam, bolo mi povedane, ze na SR kupuje vakciny stat a tudiz je moze si vybrat az jednu od jednej firmy. Preto ma prekvapilo, ze je tu dokonca moznost volby z dvoch.

denduska
15. okt 2008

na hepku B je Engerix a Euvax na SR...neviem aky je medzi nimi rozdiel..ja som bola ockovana Engerixom tusim...3 davky

sonoga
15. okt 2008

Proti rakovine krcka maternice su u nas Silgard od Merck-u a Cervarix od GlaxoSmithKline.
Proti zltacke typu A je Havrix (GlaxoSmithKline), Avaxim (Sanofi), typu B Engerix (GlaxoSmithKline), Euvax (LG Chemical), kombinovana je Twinrix (GlaxoSmithKline)
A proti chripke su tohto roku Vaxigrip (Sanofi), Influvac (Solvay), Fluarix (GlaxoSmithKline), Begrivac (Novartis)

sonoga
15. okt 2008

rozdiely su vacsinou vo firmach, ktore ich vyrabaju a potom sa mozu lisit aj v pomocnych latkach (engerix a euvax maju ucinnu latku uplne rovnaku). ale nie vzdy je to tak.

pectore
18. nov 2012

Nazor na to ci ockovat + teorie a praktiky neockovacich aktivistov : http://socialnasonda.webnode.sk/ockovat-ci-neoc...

nefertitka
21. nov 2012

baby prevenar je povinny?nam sa mala narodila v r.2008 v decembri a nezdalo sa mi, ze by bola nato ockovana, tak som sa pytala na to lekarky a ta mi povedala, ze deti narodene v tom roku to este nemali povinne, ze ju teda mame dat zaockovat teraz.

desszi
21. nov 2012

@nefertitka ockovanie proti pneumokokom je povinne od roku 2009, kedze tvoja dcerka je narodena v r. 2008 jej sa tato povinnost netyka. Nemusis ju dat zaockovat, nijako ti to zo zakona nevyplyva a podla mojho nazoru ani nedavaj. Dalsia zbytocna zataz. Ved tvoja dcerka zvladla krasne 3 roky bez tohoto ockovania 🙂

nefertitka
21. nov 2012

@desszi no ved to je prave to, co neviem, ci dat ci nedat...neviem na kt. stranu sa priklonit co sa tyka ockovania, na tu za ci proti?asi som viac proti, ale ked potom pocujem od lekarky ake je to potrebne a robim pre dieta to najlepsie...a vraj skolky su plne pneumokokov:(

hajanka
21. nov 2012

@nefertitka povinne je ockovanie proti pneumokokom, mozes si vybrat z dvoch vakcin
Prevenar13 - chrani proti 13 typom z vyse 90 typov - za neho sa doplaca v amb.
Synflorix - chrani proti 10 typom z vyse 90 typov - za neho sa nedoplaca

nastuduj si co tie vakciny obsahuju a ake maju neziaduce ucinky pred tym, nez das zaockovat nieco co vobec nemusis
ja by som nedala ani keby som musela

desszi
21. nov 2012

@nefertitka nemusis sa nicoho bat, nie je to potrebne, mozno je to potrebne len pre pani doktorku, aby si spravila ciarku, ale pre tvoju dcerku uz nie. Uz nie je vo veku, kedy by pneumokoky boli pre nu nebezpecne. Navyse, poznam pripady, ked prave po ockovani touto vakcinou zacali problemy - opakovane zapaly hrdla a usi, zelene sople a zacarovany kruh. Hlavne sa ukludni, mas zdravu dcerku, ktorej ku zdraviu toto ockovanie urcite nechyba 🙂 Treba sa starat o to, aby mala pestru stravu, dostatok pohybu a spanku a vela vela lasky 😉 nic viac a nic menej.

halienka
21. nov 2012

@nefertitka ja môžem potvrdiť slová @desszi , mne nedávno ORL lekárka vravela, že napriek tomuto očkovaniu majú aj očkované deti pneumokokové infekcie a zápaly uší, tak mi to príde fakt na pováženie, keď to dokonca ani skutočne poriadne nechráni...a ešte aby si si to zaplatila a aj tak ti to môže byť nanič. A nehovoriac o tom, že to môže mať aj nejaké nežiadúce účinky. Ja na tvojom mieste by som sa na to isto už vykašľala, radšej skús čo najviac posilovať imunitu a potom nebudú mať na ňu ani pneumokokové ani iné infekcie 😉 🙂

nefertitka
21. nov 2012

@desszi
@hajanka vy proti tomu nemate deturence zaockovane?
je mi to divne, ze je to povinne od r.2009 a mala sa mi narodila az na konci decembra 2008 , ze si na to lekarka nespomenula uz predtym. Len ma zaraza jedna vec, ona praveze nejak netlaci na ockovanie. Aj sme sa pytali na hepatitidu A a povedala nam, ze to nepovazuje za nutne, ze keby to aj dieta nahodou dostalo, ze to znasa ovela lahsie ako dospely. Ze ked moc budeme chciet, ze ju teda zaockuje trebars pred skolou. Ze v skolke to nepovazuje za nutnost. No divne. Skor to dieta v skolke da vsetko do ust napr., nie v skole. A pneumokoky zas odporuca. Tak som zmatena

nefertitka
21. nov 2012

@halienka problem je to, ze my sme tu vakcinu uz kupili, lebo v ten den nam dala aj recept a ten ma platnost 3 dni....aj napriek tomu, ze sme za to vysolili peniaze, tak ja vaham. Muz tiez nie moc za ockovania, ale on je taky dovercivy lajko, vsetko co povie lekarka je prenho svate... to sa uz asi neda vratit do lekarne, co?

Mala uz mala zapal priedusiek, ked mala 2r.aj 3mes., bola aj v nemocnici, ale odvtedy uz kazde prechladnutie vcelku pekne zvladla, par bolo horsich, 40tky horucky nezrazitelne, 5 dni a tak, ale to bola asi tak 3x dokopy. Inak byva chora tak 3 - 4 krat do roka. Lenze v sept. mi nastupila do skolky a tam to bola choroba za chorobou. Uz tam sice 2 mesiace nebola, kvoli chorobam a potom sme boli vybrat nosnu mandlu, v dec. zas nastupuje, tak sa bojim, tam moze nachytat vselico. Rozhodne papa kazdy den ovocie, zeleninu v ramci moznosti, tu moc nemusi, len rajciny a uhorky, chodieva von kazdy den ak sa da, vela spinka, ale nejak to na tu skolku nepomaha 😝

hajanka
21. nov 2012

@nefertitka moj nie je proti pneumokokom ockovany
ak chces, tu si mozes precitat o pneumokokoch
http://www.slobodavockovani.sk/news/je-prevenar...
http://www.slobodavockovani.sk/news/ockovanie-p...
http://www.slobodavockovani.sk/news/analyza-vak...
imunitny deficit je kontraindikaciou ockovania
dalsia vakcina jej moze imunitny system este viac oslabit

nefertitka
21. nov 2012

@hajanka urcite si to pozriem, zajtra si na to najdem cas...
strasne ma stve, ze kde kliknem, alebo aky detsky casopis otvorim, vsade sa na mna valia informacie o meningokokoch a ake su nebezpecne a vraj ockovat ockovat ockovat. A ten prevenar ma ciastocne vraj chranit aj pred meningokovymi infekciami...
ta choroba ma odvtedy stale strasi...ale naozaj mi to pripada na druhej strane uz iba ako reklama...
a vsade su o tom aj clanky, v kazdom druhom casopise
Uz mi to niekedy pripada tak, ze vlastne clovek aby prezil, sa musi dat zaockovat proti vsetkemu a prestava sa mi to pacit

halienka
21. nov 2012

@nefertitka začiatok škôlky je pre detičky hlavne psychicky náročný a to tiež automaticky znižuje imunitu, preto sú zo začiatku deti dosť chorľavé a ešte k tomu mohla prikladať aj tá nosná mandľa svoje, dobre že ste ju dali preč. Možno sa to teraz už všetko pomaly zlepší. Ono všetky tie infekcie a prechladnutia nemusia byť zrovna pneumokoky, a už vôbec nie tie typy, proti ktorým sa očkuje, vraj tá vakcína bola vyvinutá na americké podmienky, čiže hlavne na tie typy pneumokokov, ktoré sú tam bežné, tu v Európe ale vôbec nie sú také časté ako tam. Škoda, že si ju už zaplatila, neviem či sa to dá vrátiť, ale môžeš sa skúsiť spýtať, možno hej. Alebo ju môžeš ponúknuť doktorke, že si si to rozmyslela a že či by ju teda neponúkla niekomu inému 😅 😀 Moja malá mala zas Hemofila influenzae, proti ktorému sa očkuje v hexe, je proti nemu očkovaná a vidíš, mala ho 😖 preto som sa vtedy pýtala ORL lekárky ako to je, či aj tie pneumokoky môže chytiť aj keď je očkovaná a ona povedala, že má takých pacientov veru, očkovaní a aj tak majú opakovane pneumokokové infekcie a nevedia sa ich zbaviť. No neviem čo urobíš, ja keby som mala ten rozum pred rokmi ako dnes, tak by som malú očkovať nedala, ide ma roztrhnúť, že som riskovala nežiadúce účinky a aj tak zdá sa zbytočne, keď polovicu tých chorôb dieťa môže aj tak dostať 😖