Očkovanie. Ste za alebo proti?

erikasadek
14. júl 2008

ahojte ja osobne som za vakcinaciu ale v mnohych prispevkoch vidim ze niektore vahate a niektore mate zlu skusenost s lekarmi ich pristupom alebo zlou informovanostou co sa tyka urcitych vakcin tak akoje to s vami ake su vase skusenosti a nazory?

natas4
1. feb 2013

@blondiee83 tak to ti gratulujem, ze vam stacilo par hodin aby ste sa rozhodli 😝 ja si zistujem info uz viac ako rok a stale som sa nerozhodla ci MMR dam alebo nie....inak tvoj prispevok svedci len o tom aka si predpojata a zaujata...na zaklade mojho jedineho prispevku si ma niekam zaradila, hoci ja sa nezaradujem ani do jednej skupiny...gratulujem ti aj z tohto vidno ako si rychlo vyvodis nejaky zaver a si presvedcena o svojej pravde...takym ako ty lahko zit 😝

pectore
1. feb 2013

@sorciera24.... nie to sa bezne vyskytuje po ockovani ako reakcia imunitneho systemu.... a skutocne niekedy moze byt teplota okolo 37 aj viac mesiacov kym sa vrati do normy... mozgova mrtvica je o niecom inom.... lenze to je tiez taky bezny priklad .... 😝

sorciera24
1. feb 2013

@pectore reakcia imunitneho systemu (cize ta teplota, by mala byt mozno apr dni, nie mesiace, ci roky.....keby som to neriesila sama, mali by sme ju doteraz...no dakujem pekne, ked maly oragnizmus ma roky bojovta dennodenne s teplotou kvoli ockovaniu..... bezny ako bezny...oba pripady som uviedla na zakalde toho, ze jeden som zazila ja, jeden kamaratka.....cize je mi u r. .....ci je to bezne, ci nie...ale vidis, stava sa....

nikimax
1. feb 2013

@pectore evidentne si ešte neprehltla, že na zamknutí tej diskusie, čo spomínaš" Nesúhlas s povinným očkovaním " máš výrazný podiel...že si bola kritizovaná, že neodpovedáš na položené otázky,že si zrejme ako keby zámerne nechápala písanému textu a nikoho nebavilo ti dookola vysvetľovať tú istú vec, že tam bolo najviac zmazaných tvojich príspevkov, že si rýpala , že ťa admin upozorňoval,, že si bola označená za trolla danej diskusie??

blondiee83
1. feb 2013

@natas4 ja sa nestazujem, vazne mam lahky zivot 🙂
nezaradila som ta nikde, len som sa pytala na veci, ktore si sama tvrdila a napisala, no ako vidim, nevies mi k tomu povedat ziadne argumenty, radsej ma ides chytat za slovicka. len ma zaujimalo, na zaklade coho ty budes ockovat (spomenula som aj ine zeny)...
A diky za gratulaciu, vzdy mi to palilo velmi rychlo, asi aj preto mi stacilo postudovat si o tejto tematike par hodin 🙂 to staci na to, aby som sa vedela rozhodnut, co je viac a co menej rizikovejsie.
Drzim palce k spravnemu rozhodnutiu...aby si to nepochopila zle, spravnemu z tvojho pohladu.

natas4
1. feb 2013

@blondiee83 tvoja reakcia na moj prvy prispevok bola uplne od veci, este raz si ho precitaj..asi to s tvojim myslenim nebude take rychle 😅

natas4
1. feb 2013

@nikimax za zamknutie tej diskusie mozete vsetci co ste sa tam hadali ako male deti 😉

adsumus
1. feb 2013

@abbey1 Vieš, narážám na mladú mamičku, ktorá uverejnila príspevok o tom ako 39°C u malého bábetka zvladli len pomocou vitamínu C. To dieťa mohlo mať meningitídu alebo hocičo a mohlo umrieť. Uverila vaším radam. Vy ste jej ten príspevok zrušili. Neviem prečo.
Dospelí sa nemusia očkovať ak je dostatočne zaočkovaná detská populácia a nevznikajú epidémie.
Nikto vás neodsudzuje za to ako ste sa rozhodli. Ja vás úplne chápem, chápem, že strach z NU po takej skúsenosti je obrovský a zachovala by som sa rovnako. ALE. Moje dieťa malo vážne NU po liečbe obyčajnými antibiotikami, mám teraz začať vyhlasovať, aké sú nebezpečné a aké príšerné následky môžu spôsobiť. Ja to nedokážem, lebo ak by sa niekto podľa mňa rozhodol odmietnúť liečbu a tomu dieťaťu by sa niečo stalo, tak by som si to vyčítala.

nikimax
1. feb 2013

@natas4 Do príchodu istých ++++++++ to bola vynikajúca a poučná diskusia.....Drvivá väčšina sa snažila nevedomým vysvetľovať až do aleluja, ale ked to nejde, tak to nejde, občas niekto nevydržal a zareagoval na trolla, čo ho potom aj mrzelo, ja osobne som sa veľmi ovládala... Máme takú istú novú- súkromnú, ale tam trollovia nesmú, len ľudia, čo majú seriozny záujem o informácie, je tam pokoj a úžasný čistý vzduch..... 🙂 🙂 🙂

natas4
1. feb 2013

@nikimax vies mne sa napriklad nepacilo ako ste tam (nie vsetci) dost utocili na tu cesku lekarku (nepamatam si jej nick)...neskor uz komunikovala len s manofom a nakoniec sa vytratila z diskusie, pretoze ste ju vystvali...zaujimala ma diskusia medzi nou a manofom..skoda

abbey1
1. feb 2013

@adsumus Neviem o akej mamičke epíšeš, ani som jej ja žiadny príspevok nezrušila. Tak nebudem na seba preberať zodpovednosť. ja som tu na fóre za seba a nie za nejakú skupinu.
Vidíš, a to je zasa tvoj osobný názor, že stačí preočkovanie detí. Veď čierny kašel je hlavne rozšírený u dospelej populácii, a rovnako nosičom meningokoka môže, a aj je, aj dospelí človek. Malé deti tak nie sú teda chránené vôbec, lebo sa neočkujú voči meningokokom. Každá máme svoj názor ovplyvnení osobnými skúsenosťami, ľuďmi okolo seba a dotupnými info.
Mne tu vadí jediné, že sa znevažujú iné názory, že sa urážajú ľudia za iné názory. Vaša skúsenosť s natibiotikami ma mrzí a som si istá, že už si teraz i ty opatrnejšia pri ich podávaní, lebo bohužiaľ vieš, že pmáhajú, ale môžu aj škodiť. tak je to aj s očko. Preto by mal kždý mať právo po porade s lekárom zvážiť,a ké očko sú pre neho prínosom a aké už sú rizikom pre jeho dieťa. ja sa bojím meningokov, obrny a záškrtu.Ale uznaj sama, že niektoré očkované choroby sú bežne zvládnuteľné, a také aj boli v minulosti, teraz ešte lepšie vďaka dosptupným vedomostiam a liečbe, a tam by očkovanie už mohlo byť na povážení benefitu a rizika pre dieťa. Tým nezľahčujem všetky choroby, ale ozaj mumps, rubeolu a pdobné risknem,a žltašku moje dojča dostať prakticky nemôže. Určite je tam možnosť nákazy neporovnateľne nižšia akoriziko NÚ. strašia dcéra mala zlé NÚ po MMR v 11. roku, a práve toto očko je na pováženie. Bohužiaľ, to už nevezmem späť.
Len teda prosím, súď len moje názory, nie názory iných neočkovancov. Ja si tiež vytváram názor o každom podľa jeho príspevkov.

abbey1
1. feb 2013

@natas4 Vieš, aj medzi oboma stranami sa nájdu ľudia rôzny. Občas sa ovládneme, občas nie. Ja znesiem veľa, ale určitá oblasť je pre mňa veľmi bolestivá a istá osoba tu to vie a vždy zaútočí.
Ako som už písla som tu za seba, stojím si len za svojimi slovami a za iných nemôžem. tak isto i ty nemáš nič s inými ľuďmi.

nikimax
1. feb 2013

@natas4 od tej českej lekárky(tuším bola z Liberca) som ja osobne dostala na požiadanie perfektnú odpoved, na ktorú mi neodpovedal žiadny lekár (objektívne)tu na SK ....Radila NIKDY neočkovať živú a neživú vakcínu naraz( napr. hexa+rotavíry, alebo prevenar+mmr), pretože je to veľmi vážne riziko a nikto nikdy toto v živote netestoval!!! Nikto nevie ani len odhadnúť, k preklopeniu akej imunity dôjde TH1? TH2? Za to jej vdačím a samozrejme tým prispela k tomu, že môj názor neočkovať , veľmi posilnila.....

adsumus
1. feb 2013

@abbey1 Ale ja tvoje názory nesúdim, ja hľadám východisko, čo je najlepšie pre naše deti. To, že o niečom zapochybujem nie je hádam znevažovaním.To urážanie, o ktorom hovoríš je bohužiaľ obojstranné, na tom sa zhodnime. Niekoho niečo naštve a tak zaútočí a tak donekonečna. My rodičia by sme naozaj mali dôjsť k nejakej rozumnej dohode a žiadať, aby náš štát pracoval v prospech naších detí. A presne ako píšeš, ktoré očkovanie kedy a pre koho ano či nie. Toto treba rozoberať. Nie len agitovať do nemoty za alebo proti.

natas4
1. feb 2013

@nikimax no vidis a vystvali ste ju odtial....zaujimalo by ma aky ma pohlad dnes

abbey1
1. feb 2013

@natas4 Napíš vyštvali. Ja som s ňou nemala ani jeden konflikt.

halienka
1. feb 2013

@adsumus to je zaujímavé, po mamičkách, ktoré tu píšu svoj názor a skúsenosti očakávaš zodpovednosť za to že možno niekoho ovplyvnia, ale prečo teda nepožaduješ zodpovednosť od od farmafiriem, štátu, lekárov, keď svojim doporučovaním očkovania a následným očkovaním čo len jednému dieťaťu spôsobia ujmu? Aj tam sa biješ za to aby niesli zodpovednosť? Vieš lebo oni tiež ovplyvňujú mamičky svojimi doporučeniami. Ale ešte som nepočula aspoň v tomto štáte, že by niekto zo spomínaných potom niesol akúkoľvek zodpovednosť, ani len tú morálnu. Zrazu sa všetci skryjú za nutnosť kolektívnej imunity a nutnú občasnú obeť. Ale kto z nich sa otvorene čestne postavil pediatrami počínajúc a farmafirmou končiac pri jedinom takomto prípade (tu na slovensku) a povedal, áno, spôsobila to vakcína, je nám to ľúto, chceme vám pomôcť ako môžeme v liečbe alebo aspoň akosi odškodniť vaše utrpenie? Nikto nikdy. Tak celé desaťročia ( a to mi netvrď, že nebol ani jediný jeden nežiadúci účinok) to neurobil nikto. Kde je ich morálna zodpovednosť na ktorú tak apeluješ?

adsumus
1. feb 2013

@halienka No ak by mali riešiť všetky nežiadúce účinky pri všetkých liekoch, ktoré kedy komu spôsobili, tak to asi prestanú vyrábať lieky. Môžem vedieť prečo ste mi zrušili prístup do vašej skupiny, nijaké pravidlá som neporušila.

natas4
1. feb 2013

@abbey1 nechapem 😅 vadi ti, ze pisem bez diakritiky? 😝

nikimax
1. feb 2013

@natas4 Ja som ju nevyštvala, nemôžeš to takto napísať.....Pre mňa bola vcelku prínos, ale sama priznala, že o veľa veciach nevedela a s mnohými argumentami neočkujúcich rodičov súhlasila.....Mám taký dojem, že onedlho čakala svoje prvé dieťa (už je možno aj mama) a že tá diskusia veľmi ovplyvnila aj jej názor na očkovanie, a nakopla ju k dalšiemu štúdiu a hľadaniu informácií.....

natas4
1. feb 2013

@nikimax nehovorila som konkretne o tebe alebo o abbey 😉 ale velke mnozstvo prispievatelov na nu utocilo, vysmievalo sa az sa rozhodla tam prestat chodit, spomenut mozem urcite zaockovane slniecko 😉

miliharmi
1. feb 2013

Milé dámy, pojďme se dohodnout aspoň na tom, že nikdo z nás nemůže vědět, zda je očkování obecně dobro nebo zlo. Sama se přikláním k názoru, že princip očkování může být v určité situaci a u některých lidí použit s prospěchem, na druhé straně vnucované a neindividuálně podávané očkování všem dětem působí mnoho zlého. Proto si myslím, že zlem z mého pohledu je vnucované, povinné, neindividuální očkování. Můj pohled, někdo to může vidět jinak.
Pro mě je zvláště podstatné, že nelze vyžadovat lidské oběti, tím méně oběti dětí. Dle mého není pravda, že 100 zachráněných ospravedlňuje 1 oběť. Bolest a smrt je vždy individuální a nikdo nemůže odsuzovat druhého ke smrti, byť by to mělo jiné zachránit. Něco jiného je oběť dobrovolná, kdy se člověk sám rozhoduje obětovat pro druhé, té si naopak vážím. Jenže od našich dětí to nikdy nebude dobrovolná oběť. Tady se ptám ne prosím útočně, spíš každý napišme, co si myslíme. Může rodič se rozhodnout obětovat své dítě? Pozor, nyní nemyslím, že ho obětuje, když ho nechá očkovat. Pokud se rozhodne podle nejlepšího svědomí, že očkování je pro jeho dítě prospěšné a rizika nepřekračují míru prospěšnosti, pak to není obětování. Myslím nyní situaci, kdy rodič má velké podezření, že dítěti očkováním ublíží, že ho to může stát zdraví i život a přesto se rozhodne ho dát očkovat kvůli přesvědčení, že tak pomůže ostatním dětem. Má právo rozhodnout za své dítě, že se možná stane obětí ve prospěch ostatních? Za sebe toto právo rozhodně má, ale za své dítě? A další otázka je, má právo toto dokonce požadovat společnost, stát? 1:100 nebo i 1: 100000 je to oprávněné? Padla tady otázka, zda si uvědomujeme, že by ty děti možná stejně zemřely, byly nejspíš slabé málo odolné, když nepřestály očkování bez úhony. Máme právo obětovat ty slabé ve prospěch silných? 1 slabý: 10000silných zachráněných?
K tomu je samozřejmě třeba i přičíst, že vlastně nevíme jistě, zda očkováním a případnou smrtí jednoho bude těch 10 000 ochráněno, mnohé naznačuje, že tak jednoduché to rozhodně není. Možná jsme dokonce ty děti poškozené očkováním obětovaly zbytečně. Máme právo požadovat povinnost nechat očkovat všechny děti? V žádném případě nejde o to odsuzovat ty, kteří s čistým svědomím a dobrou vůlí své děti očkují. Ale u těch by dobrovolné očkování nic nezměnilo, očkovali by dál, jde o to, zda nutit i ty, kteří mají jiné přesvědčení.

abbey1
1. feb 2013

@natas4 Teraz nechápem ja. ty si napísala:Vyštvali ste ju. Preto si mala napísať Vyštvali ju. Ja osobne som ju nevyštvala a opakujem, že nemôžem za iných.

nikimax
1. feb 2013

@natas4 vieš, to ja neovplyvním, ľudia sú rôzni..... 😎

halienka
1. feb 2013

@adsumus toto nie je liek, toto je prevencia. Takže oni nemusia mať zodpovednosť pretože predávajú príliš veľa iných liečiv 😀 . Som lepší ragument ešte nepočula. Jasné, tak to ich nebudeme obťažovať chudáčikov, že naše rozhodnutie ovplyvnili doporučeniami, reklamou atď. a nám dieťa umrelo. 😒
Ja nie som moderátor tej skupiny tak neviem.

adsumus
1. feb 2013

@miliharmi Ja vidím hlavný problém v tom, že nevieme, čo dieťaťu ublíži a čo pomôže. Ćo ak svoje dieťa nedám zaočkovať, ono ochorie a zomrie? Čo ak svoje dieťa dám zaočkovať a tiež zomrie? To nie je o obetovaní. Obetovaním môže byť aj jedno aj druhé rozhodnutie. A nie, štát nemá právo si vynucovať očkovanie pod hrozbou sankcií.

natas4
1. feb 2013

@nikimax uz som si spomenula na jej nick 😉 @racerunner ahoj, neprides sa s nami podelit, aky je tvoj nazor na ockovanie teraz?

abbey1
1. feb 2013

@adsumus Mili to myslela tak, že očkovanie je vynucované, rodič nemá slobodnú voľbu. Vtedy hovorí použila spojenie obeť. Je rozdieľ rozhodnúť sa byť nútení.

abbey1
1. feb 2013

@natas4 Som rada, že sme sa pochopili. 😉

adsumus
1. feb 2013

@abbey1 Ako myslíš, že niekto by obetoval dieťa, že zato dostane pokutu? Neviem asi tomu nerozumiem. Neočkovanie by nemalo byť sankcionované. V mnohých štátoch nie je a očkovanosť tam je vyššia ako u nás. Preto nemá zmysel ľudí nútiť. A ak u niekoho prevládne strach z očkovania po prečítaní letáku a nedá očkovať, to je normálne. Ja som tak odmietla HAK.