Očkovanie. Ste za alebo proti?

erikasadek
14. júl 2008

ahojte ja osobne som za vakcinaciu ale v mnohych prispevkoch vidim ze niektore vahate a niektore mate zlu skusenost s lekarmi ich pristupom alebo zlou informovanostou co sa tyka urcitych vakcin tak akoje to s vami ake su vase skusenosti a nazory?

nae
6. feb 2013

@adsumus
"Podrobnodti o prípade, dúfam, že nechceš vypis zo zdravotného záznamu, sú takéto vo včerajšej diskusii lekárka z bratislavskej nemocnice uviedla, že mali 1 ročné nezaočkované dieťa v nemocnici s čiernym kašľom, ktoré predtým liečili homeopatikami. Jeho rodičia nielen že ho nedali zaočkovať ale ešte ho aj sami liečili homeopatikami. To dieťa mohlo zomrieť.Vieš čo to je? Dôsledok toho, čo tu neustále vtĺkate ľudom do hlavy."

Nie, naozaj nepotrebujem výpis zo zdravotného záznamu. Danú reláciu som nepozerala, nemáme TV, tak som sa slušne spýtala, čo je vo veci.
Neviem, čo je ale zlé na tom, keď sa rodičia najprv snažia svoje dieťa liečiť doma sposobom, s ktorým majú dobré skúsenosti. V prípade čk možu takto veľké deti brať atb. aj doma, v prostredí, ktoré poznajú. S ostatným súhlasím, ako to napísal Petot.
Doporučila by som ti dohľadať si niekde údaj, koľko detí hospitalizovaných s čiernym kašľom za x rokov bolo očkovaných v pomere s hospitalizovanými deťmi neočkovanými. Ale to už sa neprezentuje, lebo to nie je mediálne atraktívne.
A ľudia si názor spravia sami, nepotrebujem nikomu nič vtĺkať. Ja mám jasno 😉

katka0905
6. feb 2013
kamilb
6. feb 2013

@pectore ja som myslel, ze sme si toto uz vydiskutovali na inom mieste. Rubeolovy syndrom je najrizikovejsi v prvom trimestri. Každá žena sa môže nechať zaočkovať hocikedy vo vyssom veku. Mozes nechat zaockovat svoje dieta v 12 tich rokoch, ked sa obavas, ze ju nezvladnes vychovat tak, aby niekde nedobrovolne neotehodnela. Ziadat od ostatnych ludi, aby sa zaockovali voci rubeole, aby nezodpovedne zeny mohli slobodne sulozit a neplanovane otehotnievat je zatial ten najhlupejsi argument aky som pocul. Pectore, mas aj lepsie argumenty. tento uz nestoji za to, aby si ho pouzivala.

petot
6. feb 2013

@adsumus Snažím sa vysvetliť, že tieto čísla sú absolútne iluzórne, ale zatiaľ sa nestretám s pochopením. Skúsim polopate:

1, Nikto nikdy nedokázal, AKÁ je "hranica" kolektívnej imunity (ak vôbec existuje). To, čo vidíme v médiách, je cucanie čísiel z prsta.

2, Aj keby nejaká hranica existovala, v súčasnosti je nemožné ju dosiahnuť. Je to preto, lebo dospelí dávno stratili akékoľvek náznaky imunity z detského očkovania, a neexistuje žiadna schéma preočkovania dospelých, ktorá by to vedela napraviť. Účinok vakcíny u dospelých je totiž tak prchavý, že ani keby sa očkovali každý rok, nezaručovalo by to ochranu.

3, Z toho vyplýva, že aj keby vakcína mala 100% účinnosť (čo zďaleka nemá), reálne chránené by boli nanajvýš deti, aj to len krátko po preočkovaní. Dospelí sú prenášačmi ochorenia tak či tak. Čiže tu nehovoríme o 88-93% zaočkovanosti, ale reálne o 10% zaočkovanosti.

4, Ak započítame úbytok imunity s časom, a započítame reálnu účinnosť vakcíny (optimisticky cca 80%), tak reálne "chránených", aj to len teoreticky, je možno 5% obyvateľstva. To je veľmi ďaleko od (z prsta vycucaných) 95%.

5, Nikto nikdy nedokázal, že by vakcína proti čiernemu kašľu bola schopná znížiť prenos ochorenia. Priznáva to aj výrobca vakcíny Sanofi-Pasteur, priznali to viacerí vedci. Niektorí autori otvorene hovoria, že vakcína môže nanajvýš zmierniť priebeh ochorenia u očkovaného, ale nemôže zabrániť, aby očkovaný človek ochorel, a nemôže zabrániť, aby očkovaný šíril ochorenie. Viacero štúdií dokonca vysvetľuje, prečo je to tak.

6, Keďže teda vakcína nebráni šíreniu ochorenia, kolektívnu imunitu by nemohla zabezpečiť ani keby bola 100% účinná a keby 100% ľudí bolo zaočkovaných.

kamilb
6. feb 2013

@nae Bohuzial, hlboko s tebou nesuhlasim, rovnako ako s petotom. Neviem, ako sa daju ludia presvedcit, aby uz prestali pouzivat argument, ze 70% ci 90% ochorenych bolo zaockovanych. Nikto tu a ani inde netvrdi, ze vakciny funguju na 100%. preto existuje vzdy nejake percento ockovanych bez ochrany. Ak si povieme, ze vakcina funguje na 90% tak povedzme existuje pri detoch narodenych minuly rok cca 6 000 deti bez ochrany. Zatial co neockovanych je povedzme 3% co je 1 800. Za desat rokov to bude 60 000 vs 18 000. Takze vzdy bude viac ochoreni na chorobu deti zo statusom "ockovany"!!!!!!!. Prestanme uz prosim pouzivat nelogicke argumenty!

Ohladom homeopatik. Cely cas sa tu dohadujeme, posielame si studie, ktore si vzajomne vyvraciame. Obvinujeme vedcov z toho, ze nedodrzuju pravidla Evidence Based Medicine a pod. Pri homeopatikach nam to zrazu nevadi? Tam uz studie nepotrebujete? Staci viera, ze to funguje? Aky je rozdiel medzi slepou vierou vo vakciny a v homeopatika? To, ze po homeopatikach nie su vedlajsie ucinky? Nie je vedlajsim ucinkom nahodou aj to, ze spoliehanim sa na homeopatika mozte presvihnut termin, kedy je choroba este v takom stadiu, aby sa dala bezpecne liecit? Takymto argumentom nerozumiem. Ale to je mozno tema na ine forum.

nae
6. feb 2013

@kamilb V homeopatii sa nevyznám, nepoužívam ju, ani sa na to nechystám. Takže v tejto oblasti sa do hlbšej diskusie nemožem púšťať. Keď sa niekto v tejto oblasti orientuje a je preňho prínosom, tak je logické, že takúto "terapiu" uplatňuje v prvej línii.
Prvej časti príspevku dosť dobre nerozumiem, už som dnes asi preťažená. Skúsim sa k tomu vrátiť ešte zajtra, lebo teraz nedokážem porozumieť tvojim úvahám.

irenkask
6. feb 2013

Tu čítajte aké náhodné nežiadúce účinky môžu postihnúť deti rodičov ktorí budú očkovať

konopka1503 Dobrý podvečer...Chtěla bych se také trochu přidat k očkování...neočkování...Já po svých zkušenostech s Hexavakcínou své nynější dítko rozhodně očkovat nenechám...Má dcerka která má již čtyři roky byla očkována a po každém očkování jsme hned na druhý den skončily v nemocnici na jipce.Od streptokoků,stafilokoků,pneumokoků...pneumonie,měla vše.Dokonce se u ní objevily třesy a odpadávala mi...Díky Bohu se ze všeho tak nějak dostala,ale záněty středouší u nás byly na denním pořádku...A její imunita byla hodně oslabená.Tak jsme začali navštěvovat homeopaty a opravdu nám v posílení imunity pomohli.Setkala jsem se u lékářů s různými názory na očkování..řekla bych tak padesát na padesát...Horší to bylo u mé kamarádky...Má dvojčátka klučinu a holčičku...prospívali a měli se k světu..holčička byla daleko šikovnější,rychleji zvedala hlavičku,byla čipernější..až do očkování...Také s holčičkou skončila po každé na jipce...jenže jí zůstalo postižení do konce života..Mozková obrna,epilepsie...A naopak má spolužečka nenechala ani jedno dítko očkovat.Má tři holky,je jim devět ,sedm a šest..Ani jedno neví,co to nemoc je...Proto svou tříměsíční holčičku nyní naočkovat nenechám...Dost o tomto čtu a jednoznačně jsem rozhodnutá...Jen nevím,co mně bude čekat,až své lékařce sdělím ten fakt o nenaočkování...Hezký večer všem...
Dnes o 22:03 • Odpovedz • Už sa mi to nepáči • 1 • •

kvieta
7. feb 2013

@nae Ďakujem za odpoveď 🙂 Z časti s Tebou súhlasím. Všetci, od tých, čo vakcínu vyvíjali až po nás rodičov by sme si priali, aby očkovanie malo 100% účinnosť, žiadne NÚ. Ja som presvedčená o tom, že sa stále pracuje na tom, aby sa k tomuto ideálu stále približovalo. Súhlasím s Tebou, že tieto podmienky stále nie sú splnené. Toto - priblížiť sa k ideálu - sa deje určite aj vo výskume liekov. Ja som sa aj napriek tomu rozhodla očkovať. Neovplyvnia ma ani tieto emotívne názory mamičiek, pretože podľa mňa vplyvom emócií sa stráca objektívny pohľad na vec. Ja tu nechcem spochybňovať alebo nejako zľahčovať ich utrpenie. Ale stačí si prečítať túto diskusiu od začiatku. Koľko mamičiek, ktorých deti nemali žiadne NÚ sa tu zapojilo do debaty? Veď detí bez NÚ je predsa ešte stále viac. Necítia potrebu vykričať to do celého sveta, pretože necítia krivdu. Nepotrebujú sa tým pochváliť, pretože to nejako berú ako samozrejmosť. Preto sa tu narába iba s nešťastím, krivdou a nepochopením. V niektorých častiach mi táto diskusia pripomína hon na očkujúcich. Slovné útoky vo forme - veď si pozrite toto... apod. nie je na mieste. Myslím, že väčšina - ak nie všetci - diskutujúcich - má prejdené aj NÚ z očkovania, tieto veci nie sú zatajované, je toho plný internet. Snažím sa ozaj čo najviac chápať rodičov a príbuzných, ktorí majú choré deti, no babička by sa mala zamyslieť nad tým, či ozaj očkujúci môžu za to utrpenie, ktorým si prešla jej vnučka. Nechcem byť sprostá, ale to ako keby som mala vrátiť niečo, čo som neukradla. Všimnite si, koľko nových mamičiek sa pridáva do diskusie... málo, možno ich spočítať na jednej ruke. No ani sa nedivím - čo názor, to útok (Asi aj po mojom príspevku môžem očakávať virtuálne ukameňovanie😀)
Z môjho pohľadu, pohľadu rodiča, ktorý je zástancom očkovania, by som apelovala na minimalizovanie NÚ aj predočkovacími vyšetreniami, dodržiavaním výrobných postupov, skladovaním, prepravou, ale samozrejme aj zaznamenávaním zmien zdravotného stavu detí do kariet, pretože iba tak sa aj po čase budú dať zhrnúť čo najpravdivejšie a informácie. Nepodceňovala by som ani príznaky chorôb a choroby samé, pretože ako správne spomenul Kamil, je veľmi tenká čiara medzi tým, kde stačí na liečbu alternatívna medicína a prírodné liečivá a kde už musí nastúpiť liečba napr.antibiotikami - pod toto by som sa kedykoľvek podpísala, no nepodpíšem sa pod - neočkovať.
Nie všetko bolo samozrejme smerované na Teba, je to skôr celý môj dojem z diskusie, ktorá mi aj napriek mnoho-x nepríjemnému pocitu z nej, ešte viac pootvorila dvere do očkovať-neočkovať, takže ďakujem za ňu aj za vaše názory.

kvieta
7. feb 2013

@kvieta Nejako sa časť v predošlom mojom príspevku vymazala, tak dopĺňam
... Nechcem byť sprostá, ale to ako keby som mala vrátiť niečo, čo som neukradla. -komentár k ?, či sa očkujúci majú poskladať na odškodné za utrpenie, ktorým si malá prešla.

nae
7. feb 2013

@kvieta Samozrejme, pokiaľ je očkovanie pre teba správnou voľbou, je to v poriadku. Mala si čas o všetkom popremýšľať, pozisťovať si, zvážiť a rozhodnúť sa.
Na obranu rodičov či starých rodičov, ktorých deti/vnúčatá majú dlhodobé či doživotné problémy po očkovaní len toľko - áno, sú v tom emócie, a vždy budú. Najhoršie je ale to spochybňovanie zo strán "autorít" - lekárov. Keď ty ako rodič vidíš a vieš, že problém nastal skutočne kvoli očkovaniu (resp.očkovanie problém vyprovokovalo) a nikto, vobec nikto nedokáže uznať, že možeš mať pravdu. Nedokážu sklopiť uši s pokorou, uznať, že áno, bohužiaľ, očkovanie sposobilo ten a ten problém, ďalšie očkovanie už nesmie prebehnúť a teraz sa budeme snažiť vám pomocť... Myslím, že keby sa dialo toto - normálne ľudské zhodnotenie, oficiálny zápis do dokumentácie (a prípadné následné odškodnenie), tak by sa určite jedna tsunami emočná vlna zmenila aspoň na vlnku....
Prajem pekný deń.

kvieta
7. feb 2013

@nae Súhlasím s Tebou, ale o tom tu už diskusia bola a názor na to som tiež vyjadrila, nechcem sa opakovať🙂
Aj Tebe prajem pekný deň🙂

zeleny_cajik
7. feb 2013

@kvieta musim reagovat na tvoj prispevok, resp. na zopar tvrdeni v nom.

Doposial mali moje deti vsetky povinne ockovania, bez NU. Dalsie ockovanie zvazujem a priklanam sa na 90% k tomu, ze uz ockovane nebudu a to prave preto, ze nepovazujem ich dobru reakciu za samozrejmu, ale za nase velke stastie. Nemozem byt predsa tak zadubena, aby som sa tvarila, ze sa ma NU inych deti netykaju, nikdy predsa neviem, kedy sa z "nich" mozme zrazu stat "my".

Do debaty sa nezapajam, lebo nie som odbornik a neviem relevantne reagovat na medicinske fakty ci dohady. Diskusiu vsak sledujem a urcite nie som sama. Niekedy sa tazko orientujem v tom, na ktorej strane vlastne som, kedze kazda ma v niecom pravdu a v niecom je (pre mna) totalne mimo. U anti-ocko agendy sa neviem stotoznit s konspiracnymi teoriami, pausalnou kriminalizaciou lekarov a citovym vydieranim, ale informacie, ktore cela iniciativa priniesla povazujem za velmi vazne a dolezite, rovnako ako diskusiu samotnu. U ocko-agendy mi vadi takisto citove vydieranie z opacneho konca a slaba argumentacia a ocividne zapieranie a bagatelizacia NU, nechut postavit sa k existujucemu problemu a riesit ho. Vadi mi sucasny stav legislativy, kedy nikto nie je zodpovedny za vazne poskodenie zdravia ci dokonca umrtie. Na druhej strane vsak neverim, ze ockovanie (proti naozaj vaznym chorobam) nema ziadne benefity.

kvieta
7. feb 2013

@zeleny_cajik Ja tiež nie som za všetky očkovania a za každú cenu. Tiež nemám odborné znalosti z medicíny, biológie a chémie (na to máme v rodine inú hlavu🙂) Ja mám tiež z niektorých tvrdení minimálne zmiešané pocity, ver mi, veľmi rozmýšľam ako čo napísať, aby som sa nikoho nedotkla a nevsypala soľ do nezahojenej rany. Je dobré, že sa o veci diskutuje, že sa o tom píše. Ale niekedy nie celkom súhlasím so spôsobom, akým sa prezentujú vlastné názory - a to na oboch stranách. Mala by tu byť aj ikonka na palec dole.

hajanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kvieta
7. feb 2013

@hajanka OK🙂 ale akú súvislosť mala táto výčitka s témou? Bol to osobný útok, ktorý neviem, či by patril aj do IP.

zdenka99
7. feb 2013

@kvieta Nechcela som sa zapájať do diskusie, ale tvoja veta : "Veď detí bez NÚ je predsa ešte stále viac." Tak tá ma úplne dorazila. Kedy bude tých nežiadúcich účinkov dosť na to, aby to bol problém? Keď ich bude mať každé druhé dieťa? A aj potom bude trvať celé roky, kým sa to vyrieši. Ako napr. vakcína proti tuberkulóze. Na západe už dávno stiahnutá, ale u nás sa ňou ešte pichali 4 dňové detičky! Teraz už priznajú že nežiadúce účinky tej vakcíny prevažujú nad prospechom z vakcíny, ale pred vyše rokom ju ešte chceli pichnúť do môjho dieťaťa a ja som bola krkavčia matka, lebo som to nedovolila. Kde beriete istotu, že o pár rokov nebudú takto sťahovať aj hexu a iné vakcíny? Ja nemienim čakať, kým sa preukáže, že škodia. Nie ďakujem, moje dieťa nebude pokusný králik!

Ja mám pocit, že mamičky detičiek s NÚ sa ešte veľmi ovládajú. Priviedli na svet zdravé dieťa a očkovanie im ho zmrzačilo a vy sa čudujete, že sú emotívne? Keby sa to stalo mne, zrejme beriem do rúk samopal...

kvieta
7. feb 2013

@zdenka99 Tú vetu si vytrha z kontextu. Prečítaj si všetko, v akom zmysle som ju napísala.

alla24
7. feb 2013

Velmi ma hneva akym stylom sa diskusia o ockovani stale ubera. Niekto tu napise ze ide ockovat a nejaka neockujuca mamicka napise ze vedome ublizi svojmu dietatu????? A to este bol mierny priklad stylu komunikacie "protiockovacej lobby". Po tolkom case co som sa tejto teme venovala mi uz pridu niektore tvrdenia viac ako smiesne. Kde kto co sa tu hraje na strasne mudreho a nastudovaneho a pritom napise ze o rotavirusoch sa ani nepoculo a je to farma biznis. Tak vazena matka /verim ze sa v tom najde ta prava/ moje dieta zatial nie je vobec ockovane ziadnou vakcinou a ako 5 mesacne skoncilo v nemocnici s rotavirusom. Boli sme tam 5 dni lebo nam to neprechadazlo. Dieta napichane infuziami v hlavicke rucky priviazane o postielku aby si tie infuzky netrhala z hlavicky no strasny pohlad. Vtedy som lezala pri posteli a plakala ako male dieta... a to si dovolim povedat ze rotavirus sme mali v tej miernejsej forme. Dcera nestratila chut papat. Mrkvove odvary scucla na jeden sup a tiez vobec nezvracala.
Takiez chcem videt studiu ze exem je z ockovania. Zase blud jak ... Dcera sa pred 2 tyzdnami vyhadzala a uz nam to sice mizne ale stale to mame. Vyhadzala sa tak isto ako aj ockovane deti mojich znamych. Nic menej nic viac a zase davam do pozornosti nie je ockovana!!!
Takze na zaver len tolko. Ak sa tu niekto ohana studiami a podlozenymi dokazami 100% pravdou ze to vsetko sposobuju ockovania a tym tlaci na ockujuce matky nech neockuj tak nech mi vysvetli preco moje neockovane dieta ma take iste choroby ako ockovane??? Kazdy tu moze napisat co chce a ohanat sa kadecim co najde na nete ale do akej miery je to vsetko pravda? A na margo toho BIZNISU napisem len jedno. Aj taky zeleny caj je biznis lebo ho nik nezbiera pre moje modre oci...
mier vsetkym 😎

zdenka99
7. feb 2013

@kvieta Aj keď som ju vytrhla z kontextu, pointa ostala. Znovu sa pýtam, kedy bude tých nežiadúcich účinkov dosť? Som zvedavá na číslo. 1 z milióna? 1 zo 100 000? 1 z 10 00? 1 zo 100?

kvieta
7. feb 2013

@zdenka99 Pointa neostala, potom nechápeš text.

kvieta
7. feb 2013

@zdenka99 ale pre vysvetlenie... Nehovorila som o tom, či je veľa, alebo málo NÚ po očkovaní. Hovorila som o tom, že sa tu vyjadruje veľmi málo mamičiek bez NÚ, ktorých je väčší počet, ako mamičiek s NÚ, ktorý je menší počet, teda je to nepriama úmera.

danim
7. feb 2013

Ockovanie malych deti na TBC uz zrusili.... teraz opat TBC rozsirena... v telerane rano hovorili, ze mama opat moze dat dieta, ktore ockovane nebolo zaockovat, odporuca sa po 15m zivota, ZAPLATI si mama sama 🙂 a ockuju len v BA, BB a KE. No.. nech sa paci 🙂 o chvilu tu mame presne tie choroby, co obsahuje HEXA vakcina... a budeme pocuvat dtto.. ( aka som ja rada, ze nase deti maju povinne ockovanie uspesne za sebou )... nemusim sa obavat pri letoch na dovcu a pod.. ale mne je to jedno, nech si kazdy chrani svoje dieta ako uzna za vhodne ...- pisem to informacne, ak by niekto tuto info potreboval a nezachytil. ( lebo mam kamosku, kt sa narodila dcera 10/2012 a TBC im uz nedali a rodicia chceli, a Dr. povedala, ze sa to neda. ( ja som za ockovanie, a som rada, ze TBC, HEXA , MMR a pneumokoky mame )- a ostatni rodicia nech sa rozhoduju svojimi hlavami 😉 neplanujem tu na nikoho utocit, pisem to pre info, tak neutocne ani vy na mna, diky 🙂

hajanka
7. feb 2013

@danim nemusis sa obavat, len preto ze veris ze ta ochrani?
nevadi ti ze vacsia cast nakazenych je vzdy plne ockovanych?

danim
7. feb 2013

@hajanka koho teraz myslis.. nasich spoluobcanov z kolonii, ktori to teraz siria..... a nechodia na prehliadky, ockovania.. a td ? minule v telke hovorila dr. ze ako ich predvolavaju ako vsetky deti a nechodia vobec.. ze ich chodia ockovat do kolonii. No neviem, myslis si ze je isto vacsia pravdepodobnost, ze sa nakazi neockovany clovek ako ockovany.. a v tom sa mi asi neda protirecit

adsumus
7. feb 2013

Počty nežiadúcich účinkov máme v príbalovom letáku vakcín, treba si ich porovnať s počtom nežiadúcich účinkov v príbalovom letáku antibiotík a vybrať si, čomu dáš prednosť. Môžu si ruky podať.Ten útok na jarhal bol podľa mna nefer,berte ohľad na to, že čaká babetko a nevymýšľajte, že fajčí a pije,keď to nie je pravda. Čo sa týka bagatelizovania NU po očkovaní: nikto nemôže porieť, že sú,pretože je to normálne uvedené v príbalovom letáku. Ale to, že má niekto streptokoka, autizmus a ďašie veci z ockovania sa tam nenachádza, nie je to potvrdene, netreba si domýšľať. MMR vakcína sa používa už 30 rokov vo svete, je podrobovaná skúmaniam a nič, čo by ju stiahlo z obehu sa nezistilo. Zato špekulácií kopa.

zdenka99
7. feb 2013

@kvieta nehádam sa, je to nepriama úmera, ale mne by stačilo aj keby tu 99 mamičiek napísalo, že je všetko ok a jedna napísala, že skončili na onkológii a lekári neoficiálne priznali, že je to z očkovania.
Mne je jedno, že sa nepreukázalo, že očkovanie spôsobuje také a také NÚ. Keď chcú niečo pichnúť do môjho dieťaťa, nech mi oni najprv dokážu, že to nespôsobuje. Keď budú schopní dokázať, že očkovanie nespôsobuje napr. autizmus a iné, tak potom nech ma linčujú, že ohrozujem svoje dieťa a iných, keď neočkujem. Prečo má nejaká mamička dokazovať, že jej dieťa ochorelo po vakcíne. Nech jej oni dokážu, že neochorelo po vakcíne. A kým nie je zabezpečená bezpečnosť vakcín, tak nikto nemá právo nútiť ma, aby som ohrozila svoje dieťa.

danim
7. feb 2013

@hajanka ale vravim, ja som za, a ak sa niekto rozhodne inak.. popravde ma to vobec nemusi zaujimat, kazdy je zodpovedny sam za seba. A preto som do tejto temy nikdy nepisala. A aj tuto info som tu dala pre info, ak by to niekto nemal, chcel, potreboval a nezachytil. Nemam zaujem predviedcat cely MK, ze ockovanie je ok ( len preto, ze ja mam ten nazor ) Lebo no naco ?? My mame, som spokojna a nech sa kazdy rozhodne v svojej hlave, co urobi.

kali23
7. feb 2013

@danim hmm jediné čoho sa ja bojím pri lete na dovču je, ze spadne lietadlo 😀 😉 ostatné nekomentujem 😉

kvieta
7. feb 2013

@hajanka ak to vieš, aký je pomer očkovaných:neočkovaným, ktorí mali TBC a v ktorých rokoch? Sú tam uvedené aj nejaké vekové kategórie?

adsumus
7. feb 2013

@zdenka99 Ale ked dieta vážne ochorie a bude brat antibiotika, tiež môže dostať rakovinu.