Očkovanie. Ste za alebo proti?

erikasadek
14. júl 2008

ahojte ja osobne som za vakcinaciu ale v mnohych prispevkoch vidim ze niektore vahate a niektore mate zlu skusenost s lekarmi ich pristupom alebo zlou informovanostou co sa tyka urcitych vakcin tak akoje to s vami ake su vase skusenosti a nazory?

nae
5. feb 2013

@adsumus Zrejme máš na mysli napríklad situáciu, kedy je dieťa povedzme po chrípke, angíne, apod., je v rekonvalescencii a príde do styku s infekčnou chorobou typu čierny kašeľ. Pokiaľ by očkovanie proti týmto ochoreniam (ako čk) bolo také úžasné, ako nám je všade prezentované, tak by som sa vlastne nemala obávať. Moje dieťa by malo mať podľa očkovacej teórie predsa dostatok protilátok a okrem toho aj vybudené iné mechanizmy imunitnej odpovede.
Ty by si mala strach ísť so svojím plne zaočkovaným dieťaťom (zdravým, nie v rekonvalescencii) do kolektívu, kde má niekto čierny kašeľ, hepatitídu B, osýpky, mumps, záškrt, prenosnú detskú obrnu apod.? Ak áno, prečo? 😎

kvieta
5. feb 2013

@nae Ja si myslím, že odpoveď poznáš. Tak sem s ňou. A vieš aj to, že sa nedá porovnať negatívny vplyv antibiotík, ktorými je liečená napr. angína a tých, ktorými je liečený napr. čierny kašeľ. to isté si myslím vzťah choroba-vakcína.

trajana
5. feb 2013

😵 Dobrý večer! Čítala som na nete, že sa chystá globálna genocída na ľudstve a to práve cez očkovanie. Je nás vraj priveľa a treba nás značne preriediť. Vyvolajú epidémiu a potom každý bude mať povinnosť dať sa zaočkovať škodlivými až smrtiacimi látkami. Môžete si to naklikať cez Google- Genocída ľudstva.

adsumus
5. feb 2013

@nae zdrave dieťa neochorie, ľudí s oslabenou imunitou nakazia

kamilb
5. feb 2013

@poiuytrewq K tomu Wakefieldovi len toto. Neviem, kto z vas si precital jeho knihu Calous Disregard. Je to vcelku nudne citanie lebo v nom opisuje svoj vyskum, za ktory bol postihnuty. Je tvrdenia sa trochu odlisuju o toho co tvrdis a evidentne mas svoje informacie len z jednej strany.

1. V jeho pripade neslo o studiu v pravom slova zmysle. Niektori mu totiz vycitaju maly pocet jedincov. Islo totiz len o "Case study", ktora mala byt podkladom pre dalsie studie. T.j. na zaklade case study sa vyslovi nejaka hypoteza, ktora sa potom overuje.
2. Wakefield bol zbaveny svojho titulu nie za vedecke zlyhanie ale z etickych dovod. 1. Robil kolonoskopiu malym detom (hoci so suhlasom rodicov) a tym vystavil deti nepotrebnemu bolestivemu zakroku. 2. Peniaze na vyskum zobral od pravnikov rodicov, ktori zastupovali autisticke deti.
3. Wakefiel nikdy nebol proti ockovaniu ale navrhoval docasne (do overenia hypotezy) rozdelit MMR na jednotlive monovalentne vakciny. Niektorá tvrdia, že tak konal zistne, lebo mal prihlasene patenty na monovalentne vakciny.

adsumus
5. feb 2013

@nae Moje dieťa je oslabené po chorobe a ja sa nemám čoho obávať? Neobávam sa, ked je silná a vsetko ok, ale po chorobe mám chuť zaškrtiť každého pokašliavajúceho človeka.

stanislava2
5. feb 2013

@trajana to bude asi ten avizovaný koniec sveta však?netreba na nás žiadne očkovanie my sa vyhubime sami užasným životným štýlom.

kamilb
5. feb 2013

@bettypo Pokusim sa odpovedat. Lieky sa uvadzaju na trh v 4 stadiach. Prve dve sa tykaju vyskumu na zvieratach. 3 stadium su klinicke testy. V tychto testoch sa na kontrolovanych skupinach testuju lieky na ludoch. Porovnavaju sa ucinky lieku s placebom (dvojito zaslepena studia), pri vakcinach sa dovoluje porovnavat s inymi vakcinami. Tu je problem sporu, ze sa porovnava rozdiel v neziaducih ucinkoch napr voci starej vakcine a nie voci nezaockovanej populacii. Problem pri vakcinach je v tom, ze sa to viac menej ani neda, pretoze nemozes tym ludom naockovat chorobu a sledovat, ci ochoreju alebo nie. Na zaklade klinickych testov prichadza k schvalovaniu lieku a jeho naslednej masovej distribucii. Nasleduje IV. fáza tzv postmarketingova, ktora skuma ucinky a rizika v realnej populacii. Tu prichadzaju na rad epidemiologicke studie, po vyhodnoteni ktorych sa do pribalovych letakov dopisuju dalsie zistenia.

kamilb
5. feb 2013

@adsumus Tu je otazka miery ochrany a ceny za nu. Su jedinci, ktori sa nemozu ockovat a su aj ti, ktori si po ockovani nevytvoria imunitu. Ty pozadujes, aby sa vsetci naokolo nechali zaockovat kvoli tymto jedincom? Ak ja vyhodnotim, ze riziko vakcinacie prevysuje prinos, preco by som mal riskovat zdravie svojho dietaa pre to ine? Je moje dieta menej cenne?

trajana
5. feb 2013

veľmi dobré rady ohľadom zdravia celkove, aj o očkovaní sú na: www.badatel.sk

adsumus
6. feb 2013

@kamilb Miera ochrany a cena za nu.V Rakúsku mali pred tromi rokmi 252 prípadov ružienky.Na Ukrajine idú tie čísla na tisíce, percenta zaočkovanosti mizerné. Ak sa ľudia prestanu očkovať, môžeme to čakať aj u nás.Zatiaľ sme v bezpečí. Ja ťa nechcem strašiť, ale naše dievčatká budú čakať svoje bábetká s obavami, že sa nakazia touto nebezpečnou chorobou. Čo ak ti tvoje dieťa jedného dňa povie Ak by nebolo ľudí ako ty, mohla som mať zdravé dieťa? Vtedy by si vyhodnotil asi, že vakcinácia bola menšie riziko.Neber to v zlom, je to len úvaha. Pre ostatných: neprajem nikomu žiadne ochorenia a najradšej by som bola aby sme boli všetci krásni a zdraví aj bez očkovania a antibiotík.
Ináč ja nepožadujem nič. Len uvažujem či je lepšie očkovať alebo neočkovať.

nikimax
6. feb 2013

@kamilb chcem ti podakovať, aj za iné mamičky, že si prispel do televíznej diskusie (joj) Aj ked to nebolo jednoduché a dostal si oveľa menej priestoru, držal si tam úroveň.....Niektoré výplody tej mamičky sediacej vedľa teba, nám aj s mužom zastavovali dych a dvíhali tlak.....Za najväčšiu "perlu" diskusie považujem: nemali sme nežiaduce účinky, lebo sme očkovaní.....

konta
6. feb 2013

@poiuytrewq Velke medzinarodne studie NEPOTVRDILI ani vplyv vybuchu v Cernobyle na zvyseny pocet defektov plodov a deti v danom okoli... Deticky bez ruk, s rakovinami a inymi defektami su teda iba "nahoda", iny faktor. Nie Cernobyl. Ten za nic nemoze...

Dufam, ze robis vyskum, pises clanky do zahranicnych karentovanych casopisov a robis statistiku - ked tak vsetkemu co studie ukazu veris... Skor si myslim ze to nie je tvoja oblast, lebo by si vedel/a, ze ako to chodi...

Pre ostatnych by som iba dodala, ze co aj vyjde statisticky vyznamne, este nemusi znamenat aj KLINICKY vyznamne.

konta
6. feb 2013

@baryana Dakujem za reakciu. Iba som tym chcela na margo velkych obav z cierneho kasla ktore tu su opisovane naznacit, ze to nie je smrtelna choroba + nepocula som o vedlajsich ucinkoch a poskodeni zdravia na cely zivot po prekonani c. kasla, co zial v niektorych pripradoch po ockovani je.

adsumus
6. feb 2013

Čo hovoríte na ten čierny kašeľ u nezaočkovaného bratislavského bábätka liečený homeopatikami? To je to vaše zachranovanie životov v praxi?

nae
6. feb 2013

@adsumus Keď sa dieťa-dievča dostane do veku, kedy si bude plánovať rodinu, nech sa dá predtým zaočkovať hocičím, čo uzná za vhodné. Bude dospelá, bude si rozhodovať sama za seba. Ke riziko nákazy vyhodnotí ako vačšie v porovnaní s rizikom nú z očkovania, tak nech sa očkuje. Ale neviem, prečo by som mala očkovať malé deti.
Altruizmom v podobe výrokov, že oslabené deti doplatia na to, že sa nakazia od detí neočkovaných, je tak trochu hra na city. Napríklad na ihriskách či v detských kútikoch, v materských centrách - tam tiež nie sú pooznačované deti očkované a neočkované. Nebudem niečo robiť pre blaho spoločnosti, keď viem, že tým možem uškodiť svojmu malému.
Máš pravdu, že po chorobe je dieťa oslabené.
Ale teória o očkovaní je taká dokonalá, že zaručuje minimálne miernejší priebeh infekčného ochorenia, ako keby bolo dieťa neočkované, to sa tu všade papagájuje dokola (vrátane vašej náčelníčky). Tak aký strach? (odpoveď aj pre @kvieta ). Takže podľa očkovacích guru-ov sa jednak netreba obávať, lebo očkované dieťa sa nenakazí, a ak aj je oslabené, ale očkované, tak sa predsa nemusí obávať komplikácií, len miernejšieho priebehu. Fakt terno 😵

@kvieta Nepochopila som dobre, čo chceš vysvetli a akú odpoveď ešte odo mňa čakáš, tak mi to, prosím, zopakuj. Vďaka.

konta
6. feb 2013

@adsumus Rozvojove organizacie sa chcu prezentovat vo svetle ako vela a dobre pomahaju... nebudu si zverejnovat na webe neuspechy, neochotu domacich spolupracovat... Netreba vsetkemu verit na 100%.
Mam africkych priatelov (konkretne kenskych, lebo afriku nemozeme globalizovat) , neockovanych a maju ovela lepsiu imunitu ako ja, ockovana na vsetko mozne, co som podchvilou chora... uz sa mi vysmievaju, ze kedykolvek si volame mam nieco so zdravym... Nie je to vedecka studia, iba pozorovanie a input pre mna...

stanislava2
6. feb 2013

@adsumus Tak to sa ani nedá komentovat.To je bez komentára.Podla mna by takýto rodičia mali byt stihaný za zanedbanie zdravia dietata.

nae
6. feb 2013

@adsumus Keby ste sa ty a tvoje like-women odosobnili od toho, že existuje homeopatia, vitamíny z Ameriky a z dm-drogerie, tak by táto diskusia mala asi aj nejaký zmysel.
Podrobnosti o danom prípade neviem, takže nemožem to ohodnotiť.

stanislava2
6. feb 2013

@konta ano to verim ale v tej afrike nemuju tolko znečisneného prostredia.No a počula si o tom že imunita sa oslabuje aj stresom?

konta
6. feb 2013

@kamilb Vdaka za tieto info... uz by som iba k nim pridala, ze nasledne sa este po rokoch zistuje, ci predpoklad o dozivotnej "ochrane pred chorobou" plati, alebo nie. A ako sa ukazalo, aj ockovania nas, spred 30 - 40 rokov zrazu nie je dozivotne a mame ist na preockovanie. Aj pre toto tak malo verim ockovaniu. Lebo nevie sa, ci to je dozivotne, ake to ma vedlajsie ucinky a budu nam tlacit do hlavy ze je to take super a vyhodne a potom zrazu pridu na to ze to nie je pravda... 🙂

konta
6. feb 2013

@stanislava2 Stanka, dufam ze si bola v "afrike" a teda si videla, ze tie hlavne mesta su na tom tisic krat horsie!!! ako blava - odtial su moji kamarati. A je to mesto, kde zije 5mil. obyvatelov (ako na celom SK). Suhlasim s Tebou, ze vidiek je na tom ovela lepsie, to ano!!! Preto som pisala ze afrika sa neda generalizovat.
Ak sa vratim do hl. mesta, ak si bola v slumoch, nasinec by tam v ich podmienkach nevydrzal ani den. Skoncil by na psychiatrii. Nemat pracu, nemat prijem (nie je tam socialny system), nemat tam rodinu,... a uzivit deti, platit skolne... Oni vsak vedia stres ovela inaksie zvladat ako my... Ale toto je mozno do inej temy 🙂)))))))))))))))))))))))))

stanislava2
6. feb 2013

@konta nie Afriku ja nepoznám vobec a dávam ti za pravdu že su proti stresu viacej odolný ktovie prečo?že by sme to zvalili na vakciny?Vieš ja očkujem mám tri deti nemáme vážne ochorenia ale moja najstaršia študuje a sedi stále doma pri počitači von ju doslova vyhodim a chyti ju každá chripka mladšia 16 ročna to neudržim doma stale je vonku doma vo vykurenom dome ju snad kuše pokožka a chora nebola ani nepamätám.Synčeka 14,5 mes.otužujeme a chory zatial nebol.Ja som robila vonku tri roky či mrzlo či boli horučavy a chora som nebola ani raz ako som ostala doma ako tehotna som nemohla vykonávat svoje zamestnanie ochorela som každu chvilku.No nič idem von zo synom chodime von aj ked prši.

poiuytrewq
6. feb 2013

@kamilb Diky za info o Wakefieldovi.. Knihu som necital ale dufam ze suhlasis ze uvadzat jeho vyskum ako MILNIK na antiockovacich strankach je zavadzanie ludi.
@nikimax Davas do svojich prispevkov prilis vela emocii, neuplnych informacii a zavadzajucich clankov. Preto sa da reagovat iba ironiou. Niektori ludia tiez veria ze existuju Vesmirny ludia: http://cs.wikipedia.org/wiki/Vesmírní_lidé
@konta Myslim ze vplyv Cernobylu na zdravie je preukazatelny. Pokial Rusi na zaciatku kamuflovali dosledky tak je uz ina vec. Kazdopadne vsetky okolite krajiny potvrdili riadioaktivitu a jej negativny vplyv na zdravie tu sa nemame o com bavit. Ano, je jasne za vyskumy su platene roznymi stranami a potom mozu vyjst rozne vysledky. Tu si nerobim iluzie. Lenze v dnesnom svete by sa clovek musel odstahovat na samotu, pestovat si svoju zeleninu a vyrabat svoje oblecenie aby sa ochranil pred negativnymi vplyvmi spolocnosti. A obavam sa ze keby islo do tuheho tak aj takyto clovek by potom zo svojej samoty v pripade vaznej choroby vyhladal pomoc lekara a zabudol by na svoju prirodnu liecbu. Tiez by ma zaujimalo kolko ludi by nezaockovalo svoje deti keby vedeli ze v pripade nakazenia budu musiet zaplatit celu jeho liecbu. Mozno by sa pocet ludi, ktori vystupuju proti ockovaniu radikalne znizil. Inac vseobecne si myslim, ze je potrebna diskusia, individualny pristup, moznost oddialenia ockovania v pripade nizkej imunity alebo mozneho genetickeho zatazenia, Ale hlavne netreba sirit paniku.

nae
6. feb 2013

@poiuytrewq Liečbu v prípade nakazenia neočkovaných detí by som si s pokojným svedomím hradila sama.

Mňa by zase zaujímalo, koľko ľudí by dalo svoje deti očkovať, keby si museli hradiť očkovacie látky sami. HM? 😉

konta
6. feb 2013

@stanislava2 Stanka, budte aj nadalej zdravi! A nepisem ze ockovanie znizuje odolnost voci stresu... skor si myslim,ze ockovanie, stres, negat.prostredie a ine faktory vplyvaju na nase zdravie...

nikimax
6. feb 2013

@petot akurát počúvam na slobodnom vysielači vašu debatu, je to vynikajúce, na konkrétne otázky sú hned odpovede....výborné rozoberanie problému vakcín....máš moju aj mužovu poklonu, sme nadšený takouto osvetou, ktorá v iných médiách absolútne absentuje.......eše raz vdaka........aj za naše deti..... 🙂 🙂 😉

poiuytrewq
6. feb 2013

NO myslim, ze cena vakciny a cena liecby sa neda porovnat, takze volba by bola jasna. Staci ked ides do zahranicia a nepoistis sa a ochories alebo nedajboze dostanes infarkt. Znamemu sa to stalo a povedal, ze keby neboli poisteny tak mozu rovno predat byt, aby zaplatili naklady. Avsak neviem ake su naklady na liecbu napriklad rubeoly, ale oproti vakcine tak bude asi dost vysoka suma.Takze pozor - mozno by si tu liecbu nemala z coho hradit.

adsumus
6. feb 2013

@nae Podrobnodti o prípade, dúfam, že nechceš vypis zo zdravotného záznamu, sú takéto vo včerajšej diskusii lekárka z bratislavskej nemocnice uviedla, že mali 1 ročné nezaočkované dieťa v nemocnici s čiernym kašľom, ktoré predtým liečili homeopatikami. Jeho rodičia nielen že ho nedali zaočkovať ale ešte ho aj sami liečili homeopatikami. To dieťa mohlo zomrieť.Vieš čo to je? Dôsledok toho, čo tu neustále vtĺkate ľudom do hlavy.

konta
6. feb 2013

@poiuytrewq Moj nazor je, ze cernobyl ma vplyv. Su to GENETICKE studie, ktore to nepotvrdili a chcela som tym poukazat na to, ze netreba vsetkym studiam verit - tak ako viaceri tu v diskusii obhajuju Farma studie ohladom OCKOVANIA a vyskumy, ze ved je to opublikovane, tak to musi byt pravda. Na zaklade cernobytu vidime, ze to pravda nemusi byt.