Očkovanie. Ste za alebo proti?

erikasadek
14. júl 2008

ahojte ja osobne som za vakcinaciu ale v mnohych prispevkoch vidim ze niektore vahate a niektore mate zlu skusenost s lekarmi ich pristupom alebo zlou informovanostou co sa tyka urcitych vakcin tak akoje to s vami ake su vase skusenosti a nazory?

stanislava2
13. jan 2013

@prevenar mne z toho grafu vyplýva že v rokoch od 1809 na narodených deti z1000 do roka zomrelo 300deti, v rokoch 1949 z 1000narodených deti do roka zomrelo už asi tak 125deti a do roku 2011 sa detská umrtnost minimalizovala na nejake 2 či 3 detičky.Podla mna je to užasné že nám neumieraju deti tak ako v dobe mojej prababičky a babičky.

katrenka111
13. jan 2013

Som tiež proti jedine co ma strasi je tetanus.....aj ked viem že je ojedinelý.....

stanislava2
13. jan 2013

@petot v tom grafe su zahrnute aj deti ktore zomreli v koncentračnom tábore a vo vojne?len sa pýtam alebo len umrtnost deti ktore zomreli na ochorenia na ktoré sa očkuje? Kedže sa nezvyšuje umrtnost deti zrejme detičky nezomieraju z dosledku očkovania.

stanislava2
13. jan 2013

Na tie Japonské detičky sa opýtam žije tam velmi dobrá priatelka.Má dve malé detičky tak to budem vediet z prvej ruky nie žiadne dohady a tabulky z ktorých ani nie je jasné o čo vlastne ide.

prevenar
13. jan 2013

@stanislava2 no, ved to je uzasne , s tym suhlasi kazdy 🙂

petot
13. jan 2013

@stanislava2 Je to celková detská úmrtnosť na akúkoľvek príčinu. Vojnové roky vidíš práve podľa tej špičky uprostred klesavého trendu, ktorý beží cca od rokov ~1890. Ak si všimneš, kedy boli zavedené prvé plošné očkovania (čierne trojuholníky), tak vtedy už bola detská úmrtnosť úplne minimálna, a až POTOM prišlo očkovanie. Čiže očkovaniu za ten ústup úmrtnosti NEďakujeme. Práve naopak, všimni si, ako upozornil aj @prevenar že po zavedení očkovania sa pokles úmrtnosti spomalil, takže kľudne by sme mohli tvrdiť, že očkovanie zvyšuje detskú úmrtnosť. Malo by to dokonca vyššiu vedeckú logiku než tvrdenie opačné, a je to potvrdené aj viacerými vedeckými štúdiami.

Takže nie sú žiadne dôvody na oslavné očkovacie ódy.

lucinocka
13. jan 2013

nechapem aky ma zmysel 500 rovnakych tem o ockovani 🙄 kto chce dat zaockovat da, kto nie nie.. uplne by na to stacila jedna tema..

halienka
13. jan 2013

@petot
@prevenar
inak to je fakt zaujímavé, to som si doteraz vôbec neuvedomila, že v podstate ten stav dojčenskej úmrtnosti, ktorý máme trebars teraz v r. 2012 mohol byť bez očkovania možno dosiahnutý už v r.1960 😖 Tam to v tých povojnových rokoch tak super prudko klesalo...

erikasadek
autor
14. jan 2013

@lucinocka ak si pozries den a rok kedy som zalozila tuto temu tak pochopis...... 😉 viem ze je vela tem a cudujem sa ze ju niekto vyhrabal po tolkych rokoch<;;; 😀 😀
od zalozenia som zasadne smenila smera myslenie co sa tyka ockovania.. 😉

nae
14. jan 2013

@lucinocka Na strane 7 sa možeš veľmi ľahko dozvedieť, kto tu neustále vŕta do tém o očkovaní, otvára staré témy a neustále obnovuje príspevky, aj keď zakladateľ už nepotrebuje ďalšie vyjadrenia. Možeš si pozrieť aj iné témy, ktoré boli založené pred x rokmi a možeš hádať, kto ich zase vyhrabal na svetlo božie. Nápoveda - kto ti lajkoval príspevok 😉

pectore
14. jan 2013

od toho su tu temy ..aby sa do nich prispievalo 😉 ku grafu o úmrtnosti dojčiat - - Zlepšenie hygieny , starostlivosti či výživa malo nepochybne vplyv na ústup úmrtnosti. Takisto vzrástol rozvoj antibiotík a liečebných metód, rozvoj technológie ktoré spôsobili, že úmrtnosť ustupovala. Vďaka týmto vymoženostiam začalo číslo populácie rásť hoc sa paradoxne znížila pôrodnosť.... prvé povinné očkovanie detí na slovensku bolo zavedené 1946 proti záškrtu. pred očkovaním bola úmrtnosť 1 z 20. na Slovensku sa ročne vyskytovalo niekoľko tisíc ochorení na záškrt, ktoré v stovkách prípadov skončili úmrtím. Nože sa ešte raz poriadne pozrite do toho grafu na roky a krivku úmrtnosti!!!! Po akom roku začala prudko klesať dole!!!! Ja som si to pracne počitala !!! Vychádza to cca presne..po zavedení očkovania proti záškrtu začala miera úmrtnosti prudko klesať ... ostatné očkovania boli zavedené neskor ako povinne v tom uz je graf správne : tetanus- 1958, tuberkuloza - 1953, obrna - 1957...atd..... ale ten záškrt bol 1946!!!!!!!!! Takže tak k úmrtnosti dojciat...

pectore
14. jan 2013

dojčenecka umrtnosť z blízka od roku 1950 ...

stanislava2
14. jan 2013

vymenili sme si par riadkou z priatelkou ktora žije 17 rokov v Japonsku má dve malé.očkuje sa u nich od 2 mesiacov dietatka a potom nasledna po mesiaci na očkovania ako su aj u nás.Očkovania maju dobrovolne.Ona očkovat dala.

pectore
14. jan 2013

halienka... na takýto server moze napisat ktokolvek cokolvek.... to neni zdroj ale vysmech internetu.... 😖 taketo stranky urobi ktokolvek kedykolvek...aj ten zdroj zas webnode.... cista kvantitativna manipulacia.... kludne to moze mnozit niekto z radou neockujucich... vytvarat weby rad radom.... nic o stranke , nic o autoroch... nic nic nic... iba velke HALLO....

bleeeeeeeeee 😝

nae
14. jan 2013
pectore
14. jan 2013

@nae vies co je zaujimave ze jedna a ta ista sprava sa kopiruje zo servera na server ...ako vír... 😉 kukni odkaz od halienky.... ja vravim to si nejaky It technik dava asi robotu s mnozenim serverov 😀 😀 😀 😀 😀

nae
14. jan 2013

@pectore Na množenie tu máme aj iných odborníkov, ale tí za to berú aj riadne love:
http://www.slobodavockovani.sk/news/obeznik-pre... (asi tak v poslednej tretine je to) 😉

pectore
15. jan 2013

@nae no nemaju si co vycítať ani zavidiet.... obydve strany su banda... ale to vsade vravim ani jedna ani druha nevravi pravdu... a ociernuju sa navzajom... 😀 asi si register domen tiez podstivejsie prejdem 😀

evicka_po
16. jan 2013

@pectore Co sa tych slavnych grafov tyka, ako moze niekto na zaklade nich tvrdit, ze ockovanie funguje. Graf ma stale klesajucu tendenciu, niekde pri konci je zavedene ockovanie. To je nejaky dokaz? Keby pred zavedenim ockovania bola aspon stagnacia a po zavedeni to klesne, tak prosim. Ale takto? To ti vazne pripada logicke? To mozem povedat, ze v roku 1950 vynasli toaletny papier a preto klesna umrtnost deti...nevidim tam vobec suvislost, ale ak mas taky graf, co tam suvislost vidno ja budem len rada ak ho uvidim...

@nae @halienka ten clanok je jeden z najhorsich co som videla. Nic konkretne, cely cas to iste dookola, ziadne fakty, strata casu autora, ci prekladatela a určite aj čitateľa...

pectore
16. jan 2013

@evicka_po no tazko bude taky graf ked ked vsetky faktory ktore sa rozvijali podporovali lepsiu zivotnu uroven .... 😉 taky dokaz neni...ale tiez sa neda tvrdit ze ockovanie tuto situaciu nezlepsilo... klesanie sa mohlo zastavit na nejakej urovni.... a vdaka ockovaniu moze byt nisie...lenze mohlo a nemuselo.... nemuselo a mohlo...dohady...skratka taketo grafy nehovoria ani proti ockovaniu ani za ockovanie... su len subeznice skutocnosti... o ucinosti ockovania hovoria ine cisla...

Zaskrt - vyskyt/umrtnost pred ockovanim: 21053/1822 Po ockovani 0/0

Osypky vyskyt/umrtnost pred ockovanim 530217/440 Po ockovani 55/0

Priusnice vyskyt/umrtnost pred ockovanim 162334/39 Po ockovani 6584/0

Cierny kasel vyskyt/umrtnost pred ockovanim 200752/ 4034 Po ockovani 15632/27

Obrna vyskyt/umrtnost pred ockovanim 19792/1955 Po ockovani 0/0

Pralyticka forma vyskyt/umrtnost pred ockovanim 16316/1879 Po ockovani 0/0

Ruzienka vyskyt/umrtnost pred ockovanim 47745/17 Po ockovani 11/0

Prave kiahne vyskyt/umrtnost pred ockovanim 29005/337 Po ockovani 0/0

Tetanus vyskyt/umrtnost pred ockovanim 580/472 Po ockovani 41/4

evicka_po
16. jan 2013

@pectore to su cisla z akeho roku?

prevenar
17. jan 2013

@lucinocka pre teba aj dalsich 🙂 zalozili sme verejnu skupinu , kde sa snad zjednotia informacie o neockovani 🙂

takto sa tam dostanes >

1) v druhom riadku z vrchu kliknes na FOTOBLOGY
2) na lavo v liste mas > ZOZNAM SKUPIN
3) vyberies >>> Nesúhlas s povinným očkovaním a riziká očkovania <<< kliknes "pridaj sa ku skupine"

evicka_po
17. jan 2013

@pectore tabulka zaujimava, chyba mi tam vsak obdobia pomaly 50 rokov medzi tym. Udaje pred zavedenim ockovania su z rokov cca 1950 - 60 (lisi sa podla choroby) a potom nic...az udaje z roku 2006. Tiez trosku zavadzajuce nie? Takto to predsa nebolo...ze zaviedli ockovanie a zrazu 0 !!!

pectore
17. jan 2013

@evicka_po to isto nie... je to tam celkom obsiahle... to nieje len clanok na ktorí je link mas tam odseky ako METHODS | RESULTS | COMMENT | AUTHOR INFORMATION | REFERENCES ... vsetko to obsahuje info jak sa na tom pracovalo... je to jeden z najuznavanejsich lekarskych magazinov.... myslim ze to tam bude vysvetlene len to treba vsetko prejst a poprekladat...

katka121
17. jan 2013

Ja som dala obe deti očkovať. Syn je teraz tretiak a ešte nebral antibiotiká, dcérka má 17 mes, a tiež doteraz zdravá..........

kamilb
17. jan 2013

Mila pectore.

Nestacim sa cudovat tvojim argumentom. Casto na tychto forach osocujes tych, ktori su za dobrovolne ockovanie z manipulacie udajov a klamstva. Pan Fillo Ti evidentne lezi v zaludku. Je vsak az neuveritelne, ako ste si vy dvaja podobni, pretoze robis presne to iste co on. Ste ako dva konce jednej palice, sice na opacnych stranach ale stale ta ista palica.

To, ze argumentujes detskou umrtnostou a jej znizenim ako argument ockovania, nemozes mysliet ani zo zartu. Az usmevne je, ze si si sama odvodila, ze detska umrtnost za zacala znizovat vdaka ockovaniu proti zaskrtu v roku 1946.

Neviem ako ty, ale ja si matne zo skoly pamatam, ze v roku 1945 skoncila vojna a az v roku 1944 bolo prve antibiotikum vo forme lieku. Po vojne bol akutny nedostatok jedla (potravinove listky), liekov, lekarskej starostlivosti, ktore sa postupne zlepsovali. No Ty si to prisudila ockovaniu proti zaskrtu!!! To si robis srandu??? To chces porovnavat detsku umrtnost v case vojny a kratko po nej s umrtnostou v case mieru a pripisovat to ockovaniu??? Okrem toho graf detskej umrtnosti zahrna aj choroby, proti ktorym sa neockuje.

Vcelku zabavny je aj tvoj odkaz na nejaky vyskum, ktory porovnava umrtnost na choroby v 40-50. rokoch minuleho storocia s dnesnou umrtnostou. Keby taky clanok zverejnil p. Fillo, roztrhala by si ho v zuboch. Tento clanok vsak nic nehovori o ucinnosti ockovacich latok a je len propagandou a to z nasledovnych dovodov:
1. Zivotne podmienky su neporovnatelne
2. Dostupnost a kvalita liekov je neporovnatelna
3. Dostupnost medicinskej starostlivosti je neporovnatelna.
4. Prevencia chorob je neporovnatelna (ina nez ockovanie)

to vsetko su faktory, ktore maju vplyv na detsku umrtnost. Dalej
1. diagnostika chorob sa zmenila napr. v minulosti sa kazda paralyza oznacovala ako obrna. Dnes sa musi laboratorne potvrdit, nakolko su aj ine priciny paralyz.
2. Menila sa za ten cas aj definicia chorob
3. Zmenila sa aj exponencia faktorov životného prostredia
4 zanedbava prirodzený cyklus výskytu chorôb

Toto vsetko a mnohe ine faktory tento pseudovyskum ignoruje, takze jeho vypovedna hodnota je velka nula. Na to, aby sme zistili vplyv nejakeho faktoru na biosystem potrebujeme vylucit vplyv ostatnych faktorov. Prave z tohto hladiska sa stanovil institut zaslepeneho pokusu (EBM), kde sa porovnavaju dve rovnako velke skupiny, vystavene v rovnakom case, rovnakym vplyvom. A to dufam uznas, porovnanie vyskytu chorob pred 70timi rokmi s dnesnym stavom ani zdaleka nesplna.

Prosim precitaj si materialy kritickym okom aj napriek tomu, ze ti hraju do karat.

pectore
18. jan 2013

@kamilb ocividne sme sa nepochopili. Netvrdim ze ockovanie proti zaskrtu sposobilo ze zacala umrtnost klesat... ale ze ten grah s umrtnostou co ponukol petot je neuplny a nesedi tam napriklad info o tom zaskrte. Ze v obdobi pred zavedenim ockovania proti zaskrtu mala umrtnost stupajucu tendenciu...a medzi rokmi 45 -48 zacala zase klesat a bolo to aj obdobie zavedenia tohto ockovania. Mozno som to napisala ostrejsie pretoze ma skratka sere ze si vsetko info prisposobuju aby im pasovalo do neockovacej teorie.... ale ockovanie proti zaskrtu tam skratka nesedi...

viem ze nemozem porovnavat dnesnu uroven a uroven v 40-50 rokoch...ani to nerobim...neviem teraz ktory pseudovýzkum myslis...ten graf bol pridany pre porovnanie s petotovym ... blizsi pohlad na umrtnost dojciat... a informacie s JAMA nepokladam za pseudovedu ...Ide o clanok z casopisu ktory ma ohromnu citanost a uznanie v lekarskych kruhoch. Navyse je tam v sekciach obsiahnute info o studii....

a s jednou vecou nesuhlasim hoc sa vela veci zmenilo su krajiny kde sa toho zmenilo malo... preto ockovanie nezavrhujem pretoze to ze su tu lespie podmienky dnes.........pretoze to neplati vsade... neznamena to ze budu aj zajtra. Skratka mi nestaci vediet ze na slovensku nemozem chytit zaskrt ked viem ze je v lotysku.... Ja zvyknem aj cestovat... a nie len do turistickych destinacii...

danjelca
18. jan 2013

aj tak sme všetci tí čo očkuju aj tí čo nie na jednej lodi......všetci máme strach, pochyby. To si treba uvedomit pred tým ako nám ego diktuje silno argumentovat proti ostatným z dôvodu aby sme si ten strach odlahčili 😉