Očkovanie. Ste za alebo proti?

erikasadek
14. júl 2008

ahojte ja osobne som za vakcinaciu ale v mnohych prispevkoch vidim ze niektore vahate a niektore mate zlu skusenost s lekarmi ich pristupom alebo zlou informovanostou co sa tyka urcitych vakcin tak akoje to s vami ake su vase skusenosti a nazory?

petot
2. feb 2013

@adsumus Skús si pozrieť viacej krajín. Napríklad Slovensko, rekordná zaočkovanosť a pritom značne vysoký výskyt čierneho kašľa.

adsumus
2. feb 2013

@petot Ale klesá to, všade, kde je nižšia zaočkovanosť to stúpa. To som chcela povedať.

desszi
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bettypo
2. feb 2013

@adsumus ak by si chcela pochopiť tak pochopíš ako som to myslela. Budem Ti prekladať články do angliny 😨
Vyššie som písala, že pri tých vakcínach nemáš veľmi na výber. Nie je problém si v adcc skontrolovať koľko vakcín je na Slovensku dostupných. A je zaujímavé že sa dajú vyrobiť aj bezpečnejšie vakcíny. No ale my máme povinné očkovanie a očkovacími látkami konkrétnych výrobcov

Ja k celej téme už len toľko že chápem snahu rodičov ktorí zažili vážne nežiadúce účinky vakcín.
A ak už je kvôli ochrane verejného zdravia (?) očkovanie povinné, tak by mal štát odškodňovať obete očkovania

adsumus
2. feb 2013

@bettypo Ja som si to preložila cez google aspon priblizne, ale mna naozaj nezaujimaju ine vakciny ako povinne, podla mna povinne vakciny su echt preverené, keby si ich vyrabala ty tiez si das vsetko skontrolovat a na tomto svete sa nic dlho neutaji, ako priklad teraz ta antikoncepcia

jerryjanka
2. feb 2013

ježin tak toto je inak fanaticky naivné 😀 😀 😀

zigzag
2. feb 2013

ja som za slobodnu volbu v ockovani, rovnako ako mame slobodnu volbu vo vierovyznani,,, prelozene do tejto reci som ateista, lebo vo vakciny, ockovanie neverim, rovnako podlatenym lekarom, ktori predpisu vsetko,len aby dostali proviziu za dobry predaj 😝
@adsumus heh, ututlali sa uz aj vatsie veci, ako vravi rokefeler, dolezite je skryvat, male tajomstva, tym ve;kym aj tak nikto neuveri,,, stary hajzlik ma pravdu

bettypo
2. feb 2013

@adsumus a čo sa prosím Ťa prevalilo pri tej antikoncepcii? Francúzi začali byť opatrní Veď u nás sa používa roky. A aj u nás boli úmrtia. Čítala si jej príbalový leták alebo príbalový leták nejakej inej? Kontraindikáciou sú trombofilné stavy. Na hematológii som sa dozvedela že to ženám vychádza z genetiky často. Netestovalo sa to pred začatím užívania.
Predpisovalo sa to vo veľkom a vidíš ako sa to podcenilo

adsumus
2. feb 2013

@jerryjanka No, len sa veľmi nevyškieraj a nehodnoť, ja tu vaše perly ducha tiež nehodnotím
@bettypo MMR vakcína sa používa už 30 rokov a čo sa zistilo? Nič. Len vy tu robíte bububu.A predávate vitamíny.

erikasadek
autor
2. feb 2013

@bettypo len na okraj diane nie je antikoncepcia ona sa 30 rokov pouziva ako antikoncepcia ale je to liek na akne, oni si ju zacali brat lekari ako antikoncepciu!!!!!
vysledok mnoho nezelanych tehotenstiev...... a bohuzia maju smolu pretoze bayern sa brani ze nikdy tento liek nespstil ako antikoncepciu ale ako liek na akne!!!!
problem je ze lekari ho lahko predpisovali bez toho aby citaliporiadne pribalovy listok!! 🙄

dalsi skandal je tu v fr skoro kazdy tyzden vcera dalsia nova listina liekov a medzi nimi aj motilium!!!!!!

ktore lahko pouzivaju havne u nas zeny na tvorbu mlieka kezde jeden s vedlajsich ucinkov je tvorba mlieka... problem je ze tu v fr sposibil tento liek 3 umrtia vela kardiovaskularnych prihod!!! chcu ho zakzat zatila je od vcera na ciernej listine...

to len na okraj... 😉

bettypo
2. feb 2013

@adsumus joj si trošinku mimo. Pozri si historiu očkovania napr. tu http://www.zzz.sk/?clanok=7784. Nechce sa mi zistiť odkedy sa vyrába napr. priorix ale u nás je registrovaný tuším od r. 1998
A hlavne si pozri moje príspevky v tejto téme keď už si ma zaradila ako predajcu vitamínov 😅
Zbytočná strata času táto naša debata

@erikasadek no veru, mne to predpísali ako antiku kvôli pco pred x rokmi. Ale dostala som vysoký tlak. Všetky tieto hormonálne lieky nesú riziko pre ľudí s nejakou trombofilnou mutáciou. Ja mám úplný zákaz. A zistila som to len nedávno. Pred začatím užívania sa to vôbec netestuje. Testy sú drahé. Moja hematologička odmieta testovať kvôli antike. Asi kvôli presvedčeniu. A to motilium hmm smutné hlavne ak to užívajú dojčiace matky 🙄

adsumus
2. feb 2013

@bettypo A to už prečo som mimo? MMR sa začala sa používať v roku 1971 a druhá dávka v roku 1989.V iac ako 500 miliónov dáviek sa použilo po celom svete a je stále podrobovaná štúdiam. Nabudúce poprosím napísať v čom konkrétne sa mýlim a nie argumenty typu " akože tvoj príklad- celé zle" dakujem.

petot
2. feb 2013

@adsumus Mne to vôbec tak jednoznačne nevychádza. Mohla by si vypočítať koreláciu?

Mimochodom, pokles hlásených prípadov čierneho kašľa, aj keby skutočne nastával, nie je žiadna výhra. Pretože vakcína spôsobuje atypický priebeh ochorenia. To znamená, že skutočný počet nákaz neklesá, ale kvôli atypickému priebehu ho lekári neidentifikujú a nehlásia. Pacienta liečia na "angínu", "bronchitídu" apod, a on veselo roznáša čierny kašeľ.

Tým sú potom ohrozené malé deti, ktoré bývajú nakazené práve zaočkovanými príbuznými. Tvrdí to už niekoľko štúdií.

Takže nakoniec tie HLÁSENÉ prípady sa môžu týkať práve malých detí, kde sú komplikácie najčastejšie. Malé deti už od očkovaných matiek nedostávajú ochranné protilátky. Inými slovami, ochorenie sme urobili závažnejším než bývalo. Pripočítam k tomu ešte závažné nežiaduce účinky vakcíny, ktorá patrí medzi najnebezpečnejšie vôbec, a očkovanie sa javí ako fiasko.

adsumus
2. feb 2013

@petot Ano?Tak najčastejšie sú nakazené práve deti okolo14 rokov, predpokladá sa, že pretože ockovanie už nie je účinné. Neviem počítať korelácie( pečiem však dobré bábovky), ale viem, že v Rakúsku pri zaočkovanosti 86%, počet ochorení stúpa rok od roka a vo Švédsku pri zaočkovanosti 98%, klesá rok od roka.

kaja73
2. feb 2013

@adsumus MMRk sa na SK pouziva od roku 1992
tu je popis ako zacinalo ockovanie-

História očkovania na Slovensku sa začína už v Rakúsko-Uhorsku. Prvý zákon o povinnom očkovaní proti pravým kiahňam bol vydaný 9. júla 1836. V Česko-Slovensku sa povinné očkovanie proti pravým kiahňam zaviedlo v roku 1919. Posledný prípad pravých kiahní na území Slovenska bol hlásený v roku 1924. Od roku 1980 sa očkovať prestalo, keďže Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila koniec výskytu tohto ochorenia na celom svete.

Nasledovalo očkovanie proti tetanu (1927) - povinné očkovanie bolo zavedené v roku 1958, ďalej proti záškrtu (1942), pričom od roku 1946 ako povinné očkovanie detí a od roku 1953 povinné očkovanie proti tuberkulóze. V roku 1957 sa začalo v ČSR prvé celonárodné očkovanie na svete proti detskej obrne. ČSR bola jednou z prvých krajín na svete, kde toto ochorenie úplne vymizlo. Od roku 1959 sa zaviedlo povinné očkovanie proti čiernemu kašľu, odvtedy sa vyskytlo niekoľko prípadov ochorenia, avšak nie sú zaznamenané žiadne úmrtia. Očkovanie proti vírusovej hepatitíde typu B sa začalo v roku 1986. Najskôr boli zaočkovaní zdravotnícki pracovníci, od roku 1989 rizikové skupiny a od roku 1998 pribudlo povinné očkovanie detí. Očkovať proti osýpkam sa začalo v roku 1969. V roku 1982 prvýkrát zaočkovali 14-ročné dievčatá proti rubeole a v roku 1987 zaviedli očkovanie kombinovanou vakcínou proti osýpkam a mumpsu. Očkovanie proti všetkým trom ochoreniam naraz v jednej vakcíne sa začalo v roku 1992.

Viem isto ze ja som ziadnu MMRk neodstala- ja som mala v cca 13-14 rokoch ockovanie len na rubeolu a chalani na mums-a bolo to zhruba v roku 1986.

adsumus
2. feb 2013

@kaja73 Na čo bola dobrá prednáška o histórii očkovania na Slovensku, neviem. My tu žijeme na planéte zem a na tejto planéte sa začalo očkovať v roku 1971.

kaja73
2. feb 2013

@adsumus a co sa zacalo celoposne a povinne ockovat na planete Zem v tom roku 1971?

kaja73
2. feb 2013

@petot ty mas mozno prehlad ako to bolo vo svete-ja viem len ako to bolo na SK-,mozes prispiet svojimi vedomostami,prosim ta-hlavne co sa tyka ockovanie na mums,osypky a rubeolu-dakujem

bettypo
2. feb 2013

@kaja73 celoplošne a povinne asi nič 😅 inak vakcína firmy merck.

Už len taká poznámka k vyhláseniu že MMR sa používa 30 rokov v nič sa nezistilo.
Za tie roky sa jednoznačne nič nezistilo, len je toho plný internet. Kopec ľudí si vymýšľa. Hlavne tí rodičia u ktorých nastala časová súvislosti nie príčinná. Jaj a aj výrobca si len tak z prsta vycucal informácie o nežiadúcich účinnoch. A hlavne sa používala len jedna vakcína jedného výrobcu bez zmeny zloženia. Takže takéto zovšeobecnenie o MMR má obrovskú výpovednú hodnotu.

petot
2. feb 2013

@adsumus Vybrala si si dve krajiny, ktoré sa Ti páčia, ale neodpovedala si, prečo na Slovensku stúpal čierny kašeľ napriek (resp. vďaka) 99% zaočkovanosti. Aj v Českej republike, Austrálii, USA boli prekonané 50-ročné rekordy vo výskyte čierneho kašľa a zároveň rekordy v zaočkovanosti proti nemu.

Tu je tabuľka WHO pre celú Európu:
http://apps.who.int/immunization_monitoring/en/...

Najväčší nárast zaočkovanosti v rámci tabuľky nastal z roku 1980 na 1990 z 45 na 87% a v tomto období čierny kašeľ stúpol z 91 na 130 tisíc prípadov. Potom v nasledujúcich rokoch mierne rástla zaočkovanosť a klesal čierny kašeľ, ale od roku 2009 sa trend obracia - s klesajúcou zaočkovanosťou mierne klesá aj čierny kašeľ. Nevidím tu teda žiadny jasný vzťah, že by vyššia zaočkovanosť musela znamenať nižší výskyt ochorenia.

Celkovo je veľmi detinské, vzťahovať vývoj výskytu ochorenia len na očkovanie. Je nad slnko jasné, že tu pôsobí veľa faktorov, ale keď sa to epidemiológom páči, tak blahoslavia očkovanie, a keď sa im to nepáči, tak je to len "náhodná časová súvislosť" - tak ako 2-násobný nárast detskej cukrovky, alebo 100-násobný nárast autizmu po zavedení plošného očkovania proti mumpsu, rubeole a kombinovanej vakcíny MMR, ako aj ďalších vakcín do plošného očkovania. Tu už ich zrazu nenapadne, dať to automaticky do súvislosti s očkovaním.

petot
2. feb 2013

@kaja73 Nasadzovali sa približne v rovnakom čase ako u nás, rozdiel je len pár rokov.

nae
2. feb 2013

@adsumus Len sa spýtam - dala si tu osobný príklad, ako mala tvoja malá reakciu na atb. Nemáš strach z reakcie na zvyšky atb. vo vakcínach?

jerryjanka
2. feb 2013

@adsumus prečo by som sa nevyškierala ved to bola na tejto téme asi najväčšia perla doteraz - ako fakt.
no ale tak každý máme nárok na svoj názor. ja som proti povinnosti očkovať. nech si očkuje kto chce čo chce ale nech nenútia mna očkovať ked proste nechcem.
máš ale veľké medzery v téme očkovanie aj ked sa snažíš si rychlo niečo pohľadať petot ťa vždy úplne zmetie.

turistka
2. feb 2013

@jarhal mne co si spravila? citujem "jarhal @turistka no je nacase ukoncit toto divadlo..o mna si usta neutieraj..." nemam taky dojem ze by som o tebe nieco napisala, aby si mi toto adresovala.

turistka
2. feb 2013

@pectore ja trepem o skupinach, vsak ty nevies ani co napises dany den, ked si to nepamätas, tak si kopiruj svoje prispevky do wordoveho suboru. citacia: "hovorim za skupinu ktora tu neprisla niekoho lutovat alebo sa mu vrtat v sukromi ale diskutovat o ockovani.... " skupinu si spomenula ty a nie ja, vsak ty si nepamätas ani prispevky za 12 hod. ako mozes vediet, ze to nema suvis? si nejaky vedecky pracovnik, ktory je fundovany v danom odbore? no podla tvojich prispevkov o tom silne pochybujem a aj o inych veciach. aha takze teba zaujimaju iba deti, ktore zomreli kvoli ockovaniu a ine ta nezaujimaju, podla teba nie je tragedia pre rodica ak mu umrie dieta (z akeho kolvek dovodu)? no hovorim ty si jedna empaticka, mila osoba na pohladanie, ako holubička.

carodejnica
2. feb 2013

@erikasadek zaujalo ma to motilium na čiernej listine v súvislosti s úmrtiami na kardiovaskulárne choroby, máš nejaký link k tejto téme? dík 🙂

erikasadek
autor
2. feb 2013

@carodejnica nemma vcera to bolo hlavnych spravach tu v fr o 20 vecer..... ako aj ine lieky////
vies tu je skoro kazdy tyzdne neaky problem s liekmy mozno viete neviet vdakla poprasku velkemu minuly rok kvoli liekom velka farmaceuticka psolocnost sanofi tera prepusta!! ludi.....
ak nieco najdem hodim link... 😉

erikasadek
autor
2. feb 2013

@carodejnica toto je stary list s minuleho roku zatial ten novy co vydali vcera este nie je zverejneny len v tv....
v starom liste je aj slavny prevnar a gardasil.....

http://www.terrafemina.com/vie-privee/bien-etre...

turistka
2. feb 2013

@pectore by the way aby som rozobrala ten tvoj status - kedze tvrdis, ze si neodporujes "Dovolujem si vás pozvať do našej skupiny Povinné očkovanie áno či nie pre každého. Voľná diskusiach o všetkých aspektoch očkovania, jeho pozitíva, negatíva, naše skúsenosti, rady, výzkumy, literatúra. novinky. Skupina nie je zameraná na presadzovanie jediného názoru. Nie sme ani za ani proti očkovaniu. Zvažujeme. Chceme vytvoriť nezávislý a otvorený priestor, kde sa bude kriticky pristupovať ku všetkým skutočnostiam podľa najlepšieho vedomia a svedomia. Priestor, kde sa nebudeme musieť báť vyjadriť svoje obavy, kde sa nebudú tolerovať žiadne urážky a spochybňovať inteligencia diskutujúcich. Priestor stavaný na konštruktívnom hľadaní odpovedí. Zaujímajú nás predovšetkým dôvody prečo máte taký alebo onaký názor. ste vrelo vítaný 😀 Najdete nás : https://www.modrykonik.sk/zoznam-skupin/ pod názvom Povinné očkovanie áno či nie pre každého"
prečítaj si zopár svojich prispevkov a z hore uvedeneho si odporujes hned v niekolkych veciach a ak mas nejaku sebareflexiu, tak prides na to sama. popripade si myslim, ze by ti to kludne niektori ludia aj rozanalyzovali. ja uvediem jeden priklad - "kde sa bude kriticky pristupovať ku všetkým skutočnostiam podľa najlepšieho vedomia a svedomia" pevne dufam ze ti tvoje najlepsie vedomie a svedomie nekazalo pisat tie ohavnosti o tom ako ti je jedno, ze umrelo dieta, jedna vec je kritika a druha vec je napisat takuto perličku.

erikasadek
autor
2. feb 2013

@carodejnica nasla som len toto islo to vo vstekych spravach vcera... 😉

aj ked nerozumies ale apson uvidis niektore lieky....
budu stiahnutu z trhu coskoro.. 😉 tu.....

https://www.youtube.com/watch?v=DmpvLCqWgZg