Očkovanie v krajinách EÚ, USA a iných . Ako to funguje?

jarka007
28. jan 2009

Kedze vela mamiciek na SR a v Cechach si mysli, ze ockovanie je vsade vo svete povinne, neda sa mu legalne vyhnut a pod. , rada by som vedela, ako je to inde v Europe.
Nepiste prosim Vas vase nazory, piste len ak viete ako to funguje inde vo svete.

jarka007
autor
28. jan 2009

Takze kedze zijem v Nemecku, tu to funguje takto.
Ockovanie je len odporucane, nie povinne. Viem iba o jednom obmedzeni, a to v Hessen, kde skolka moze neprijat dieta, ak nie je ockovane.
To znamena, ze rodic sa rozhoduje, ake ockovanie a kedy jeho dieta podstupi. Ockuje sa podla platneho ockovacieho kalendaru, ktory vydava STIKO (ockovacia komisia). Ockovanie sa moze presunut, ak je dieta chore, ma horucku, tazky at. ekzem.. Plati motto: kazde ockovanie plati. 🙂 Podla toho sa tento kalendar upravuje
Neziaduce ucinky maju lekari povinnost zaznamenat a zhromazduje ich PEI-Paul Ehrlich Institut. Databaza je volne pristupna na internete, kedykolvek si mozete pozriet, ake zaznamy sa tam podali.
Ockuje sa spravidla pri pravidelnej prehliadke a lekari maju povinnost vas poucit o neziaducich ucinkoch ako aj dosledkoch, ake bude mat choroba, ktoru nedavate ockovat.
Preockovanost obyv. je pri hexe cca 90 %, MMR tusim len nejakych 75 %.

erikasadek
28. jan 2009

ahoj jarka, tak nova tema...
tak ja pridam...

ja zijem vo francuzsku... tu je povinne len tetanus polio a diphteria...
ostatne su odporucane ale nie povinne...

rodic ma pravo odmietnut alebo odlozit ockovanie, na hociaku , dobu... poviine, sa stava pri nastupe do kolektivu....
to znamena, pokial nie je dieta v kolektive nikto vas neprinuti dat zaockovat aj to povinne, ktore moze byt odlozene aj na neskor..... nie je hranica vekova,

netreba zabudnut, ze ockovanie nie je hradene na 100% statom okrem MMR a povinneho , ostatne su na 65% a niektore vobec ako rotavirus , chripka, a.....
samozrejme , tu lekar nie je plateny za akt, ako samotny ako u nas teda system bodov od poistovne..
ale kazda navsteva sa plati hned a na ruku...
potom poistovna vracia 65% , poistenemu na konto.. zo sumy...
to len na okraj...

danae
28. jan 2009

Očkování v U.S. povinné není. Jde odmítnout a jen záleží na lékaři, zda to rozhodnutí rodičů komentuje a řekne jim svůj názor na to, či ne. Jinak je doporučený očkovací plán, který je v podstatě podobný tomu v ČR. Jen se neočkuje tuberkulóza. Navíc se standardně očkuje Prevenar.

jarka007
autor
28. jan 2009

Tak teda doplnujem, ze vakciny hradia poistovne. Ja som zatial neplatila nic, takze neviem ktore sa platia 😒 . ALe vsetky lieky pre dieta sa preplacaju, za liek neplati rodic nic.

jarka007
autor
28. jan 2009

danae a nie je vo vsetkych statoch USA, alebo len niektorych ? Ja som citala, ze mozes odmietnut, len z nabozenskych alebo inych dovodov.

jarka007
autor
28. jan 2009

A TBC sa v Nemecku tiez neockuje, vakcina nie je povolena, inak je kalendar podobny. To som bola dost sokovana, ked mi moj prvy lekar v Nemecku povedal, ze neockuju, lebo nie je dokazane, ze je vakcina ucinna a ze ma vela neziaducich ucinkov. Vtedy som tomu absolutne nezorumela, ako to mozu, sak maju ovela viac cudzincov ako na SR 😕 .

tina_
28. jan 2009

super, vdaka dievcata za temu, dufam, ze sa prida este niekto, kto ma skusenost z ostatnych krajin EU

Erika, vo Francuzsku je tiez zakazane TBC? Citala som, ze WHO (svet. zdravotnicka organizacia) kazala toto ockovanie stiahnut, len u nas na Slovensku sa veselo ockuje uz 4.den v nemocke... 😒

bihan
29. jan 2009

Tina, TBC nie je zakázané, do nedávna bolo povinné pri vstupe dieťaťa do kolektívu (jasle, škôlka), teraz sa od toho ustupuje.

vroni
29. jan 2009

Rakusko: ockovanie nie je povinne, len odporucane podla ockovacieho kalendara, podobneho ako u nas, na rovnaky cas ako ockovanie su nastavene povinne prehliadky, kde rodic pisomne deklaruje rozhodnutie ockovat alebo nie (nasledne zmenit nie je problem) Ockovaci kalendar je len informativny, ockovanie mozno lubovolne posuvat. Odporucane a plne hradene poistovnou su hexavakcina a mmr, pneumokoky, rotavirus a spol. odporucane nie su a pacient si ich hradi sam (poistovna nepreplati ani dodatocne) - vynimku maju deti so specifickou diagnozou. TBC sa ockovat neda, v Rakusku nie je povolena ziadna vakcina (cize vas doktor nezaockuje ani ked si ju prinesiete zo Slovenska) Podla rakuskych tabuliek je ockovanost deti hexa 89%, mmr 61% (tak to ma sokovalo!!!) s klesajucou tendenciou. Skolky nezaujima, ci je dieta ockovane, len niektore waldorfske skolky nezoberu ZAOCKOVANE dieta (mmr)!!!! (info z tlace, neoverovala som pravdivost)

jarka007
autor
29. jan 2009

tina WHO v podstate nezakazuje TBC ockovanie, akurat ho neodporuca ockovat plosne pre staty, ktore dosiahli TBC pripady do 0,1 %. Najnovsie som niekde pocula, ze Slovinsko od toho tiez ustupuje, ale nemam overene.

vroni to, ze waldorf ma najviac neockovanych deti, to viem, ale to ze ti zaockovane nezoberu 😲 ? To sa musim spytat, akurat mame v marci zapis a chcem manzela presvedcit na waldorf pre dceru. No ale takto mi ju nezoberu 😲 .

lalitagopi
29. jan 2009

dakujem za temu.super.
ja viem o Hollandsku ze sa TBC neockuje a že maju najmenší vyskyt TBC v europe.

vroni
29. jan 2009

Jarka, to sa netykalo waldorfskych skolok vseobecne, len pri tej "epidemii" osypok pred rokom sa prave riaditelka takejto skolky vyjadrila, ze oni ockovane deti nezoberu, lebo to nezodpoveda waldorfskym principom a vie, ze to takto robia este niektore w.skolky. Na druhej strane to uviedol dennik viac nez pochybnej kvality (asi ako slovensky novy cas), takze treba brat velmi s rezervou.....

erikasadek
29. jan 2009

tina ahoj , bihan ti odpovedala za mna..
zakazana nie je je odporucana, ale zakazana nie je..

tina_
29. jan 2009

vdaka za odpovede, zle som sa vyjadrila...tiez som myslela, ci sa teda odporuca, alebo nie.... 🙂

alanis85
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luciauk
4. feb 2009

to som ani nevedela, že waldorf nepripúšťa očkovanie...ale ja poznám začínajúcu waldorfskú škôlku a tam zobrali aj očkované deti 🙂

v UK sa očkuje podľa očkovacieho kalendára, ktorý je veľmi podobný tomu slovenskému. očkuje sa o jednu dávku viac detskej obrny, pretože sa v posledných rokoch vyskytlo viac prípadov tejto choroby. tuberkulóza sa neočkovala, ale mne malého zaočkovali cca 24h po pôrode s tým, že vraj to musia urobiť, lebo sme cudzinci. súhlasila som, aj keď sa mi to nepáčilo. inak všetky očkovania prebiahajú tak,že mi health visitor vysvetlí o akú látku ide, aké sú vedľajšie účinky a či si prajem dieťa zaočkovať a pospisujem papier s prehlásením. ak niekto potrebuje vedieť niečo konkrétne, tak sa pozriem do našich očkov. preukazov alebo sa opýtam 😉

jarka007
autor
4. feb 2009

ahoj lucia 🙂 , no waldorfske skoly maju vseobecne najmensiu preockovanost. Prave som niekde citala, ze napr. osypky iba 18 %.

V Nemecku nerobia ziadne rozdiely, ci sme cudzinci alebo domaci. To je zaujimave 😕 .
A ockuje sa napr. aj Hep. B ?

adoracion
4. feb 2009

Neviem proti comu ale moja mala do ukonceneho 4 mesiaca 4 ockovania za sebou, vlastne 5. v porodnici nejaky vitamin K potom ta tuberkuloza do laveho ramienka a potom v 2 mesiacoch v 3 mesiacoch do laveho a praveho stehienka na kazdom ockovani a v 4 mesiacoch 3x do stehienok. a teraz ma pokoj do jedneho roka. tak tak to bolo v UK.

adoracion
4. feb 2009

a este nieco na ziadne nemala ziadnu reakciu neviem ci to je len stastim dobrym organizmom alebo to je tym ze sa ockuje do dvoch noziciek trosku sa to rozdeli a kedze to ockovanie je castejsie mozno su to mensie davky podelene medzi ockovaniami no nesom si ista

mywiel
5. feb 2009

Vo Svajciarsku nie je ziadne ockovanie povinné, len ked sa ide do skoly tak chcu nejaké myslim ze je len jedno, len uz neviem presne aké zistim... 😉 My sme este ockovany neboli az teraz nam doki povedal, ze v 8ch mesiacoch pichneme mono vakcinu tetanos.

luciauk
6. feb 2009

adoracion, tak sa to očkuje aj na SK 😉

myslím, že mne hovorili pri mladšej, keď mala 3 roky, že ju nemusím dať zaočkovať, ale pred školou, takže pred 4tým rokom áno, kvôli kolektívu.

jarka, mne to tak povedali v pôrodnici, že preto, že nie sme angličania. a tiež sa mi zdá, že sa očkuje aj žltačka, ale nechcela som tárať do vetra. musím poštudovať tie očkovacie preukazy a malého zdravotnú knižku. ale popýtať sa budem môcť boh vie kedy, lebo sme zasnežení a nemáme už ani chlieb, toaletný papier, vajcia...a obchod už vykradnutý , autobusy nechodia 😀 ale to už odbočujem a vyhováram, ako angláni 😅

mirka414
6. feb 2009

mywiel ja len doplnim,ze mi dali aj na vyber,ci chcem zaockovat malinku proti pneukokopom 😔 😕 ..ja sa neviem rozhodnut..doktor povedal,ze tak zdrave a pevne dievcatko ako leonie by nedal zaockovat...tak asi este pockam a spytam sa aj lekara na sk.

jarka007
autor
6. feb 2009

mirka predpokladam, ze na SR ti povedia, ockuj. Tam je to totiz povinne ☹ . A ockuje sa skoro vsetko.

lucia aj tak sa mi to zda nejake divne, ze cudzincov chrania ockovanim a vlastne deti nie 😒 ? Dava vam to zmysel ? Nerypem, akurat sa mi to zda divne.....Zasnezeny v Anglicku ? Tam aj snezi 😀 ? A pocula som prave od kamosa z Londyna, ze anglani su taki, ze vsetko im je dobre. Ze on sa buri proti napr. zlemu jedlu v restike a anglanom je to jedno. Sak vraj to nie je az take zle 😉 .

A este pridam, ze v Belgicku je povinne iba polio.

martina46
21. máj 2009

ahojte,
ako je to teda s tym ockovanim v usa? neviete niekto upresnit?

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
anetka1978
1. okt 2016
https://www.youtube.com/watch?v=h5LjehZkFI0


Tu v AT ockovanie chvala bohu nie je povinné, 25% rakusanov odmietlo svoje dieta zaockovat.

adsumus
1. okt 2016

@anetka1978 tak to určite, tam je 99% detí v minulom roku zaočkovaných.

http://apps.who.int/immunization_monitoring/glo...

vroni
1. okt 2016

@adsumus, tam je percento zaockovanej populacie a nie novonarodenych deti. Cize aj storocna babicka, naposledy ockovana 1920 tam vpadne do kolonky ockovana populacia. Podla oficialnych zdrojov je cca len 60% deti do 12 rokov komplerne ockovanych (vsetky vakciny v odporucanych rozostupoch). Zvysnych 40% su ockovani ciastocne alebo vobec (v blizsie nespecifikovanom pomere)

robin30
1. okt 2016

@adsumus ze 99%to odkial mas? V mojom okoli su vacsinou neocko deti chvalabohu ze sa clovek moze rozhodnut slobodne niet nad slobodu