Odloženie očkovania proti TBC. Je to možné?

janajanajana
9. mar 2009

Neviete mi poradit, ci mam pravo prelozit ockovanie proti TBC , ked sa mi narodi dietatko, na neskor? Myslim, ze bezne ockuju tak do tyzdna po narodeni, este v porodnici. Moja prva dcerka mala vazne komplikacie, ktore sa skoncili az operaciou, prave v dosledku zlej reakcie na vakcinu. Pricina, preco tak zareagovala, nie je vobec znama, takze pri druhej dcerke by som to rada odlozila na neskor ked je to telicko uz trosku silnejsie a ma vytvorenu lepsiu imunitu. Neviete mi niekto poradit ci to je mozne? Som povinna dat zaockovat dieta uz v porodnici? DAkujem za kazde info

jarus74
9. mar 2009

jana viem ze je to povinne niekedy bez toho dieta nepustili z porodnice ☹
je my luto ze tvoja dcerka mala take reakcie z ockovania ale kazde dieta reaguje inac no a je to povinne ockovanie a to odmietnut nesmies .

tanitta
9. mar 2009

ahoj... nas budu ockovat na tbc az v 1roku zivota.. ... tak kazali pri prepustani z nemocnice... su pripady kedy nedoporucuju hned po narodeni...sice neviem preco nas odlozili ale asi koli tomu ze sme o mesiac skor narodeny... horsi krvny obraz.. komplikacie pocas a po porode..atd...o povinnosti neviem...

bianca
9. mar 2009

Jani no neviem ako je to na Slovensku ale urcite musis povedat dr. o zlej reakcii na ockovanie pred tym ako malu budu ockovat.Potom to budu musiet brat na vedomie a zvazit to

petot
9. mar 2009

Odlozit je mozne v pohode do 6 tyzdnov (povies v porodnici, ze zaockuje pediater). Zatial mas cas na rozmyslanie a zbieranie informacii.

Mozes sa dozadovat kompletneho imunologickeho vysetrenia, aby sa vylucili predpoklady k zlej reakcii. Pravda je taka, ze do 3 rokov nikto nevie s istotou zhodnotit imunitu dietata! Vsetci by len tlacili do ockovania, ale je to ruska ruleta a nasledky nenesie nikto, len dieta a jeho rodicia.

Faktom tiez je, ze BCG vakcina vobec nechrani pred ochorenim, prave naopak, ockovani ochoreju castejsie. Vacsina europskych krajin ju uz nepouziva a niektore ju dokonca zakazali. V Cechach sa burlivo diskutuje o odlozeni na aspon 7.mesiac a zrusili preockovanie v 11 rokoch, lebo ide o vedecky nezmysel (to samozrejme nebrani ockovaniu v SR). Ockovanie BCG nam neodporuca uz dokonca ani WHO.

http://www.ockovanie.org/tuberkuloza.html
http://www.tuberkuloza.sk/ockovanie.html
http://www.answers.com/topic/bcg-disease-outbre...

Niektori rodicia ockovanie odmietali. Nasledkom moze byt priestupkove konanie a pokuta do 10000,- Sk (dohromady za vsetky ockovania). Najnovsie sa vyhrazaju aj odobratim rodicovskeho prispevku. Viac info na rizikaockovania.sk

zuza.m
9. mar 2009

no mojho zaočkovali ešte v porodnici a ani neviem kedy.nikto sa ma nič nepytal zaočkovali a hotovo.

alon111
9. mar 2009

janajanajana aj moj syn skoncil po ockovani pod skalpelom ked nemal ani tri mesiace.neviem preco ockuju deticky hned ked vakcinu maju pichat detickam nad dva a pol kila.mojho ockovali ked mal necele dve kila.tak sa ti ani necudujem ze vahaz ☹

janajanajana
autor
9. mar 2009

Ja viem, ze je to povinne, ale planujem to aspon odlozit o trocha neskor. Je zvlastne ale moja prva dcerka nemala ziadne komplikacie po porode, mala riadnu vahu 3300g, narodila sa v termine a vsetky ostatne ockovania zvladla bez najmensich komplikacii, nemavala ani teploty, dnes ma 3 roky a s imunitou nema ziadne problemy, ATB brala max. 2 co si spominam, ked som patrala po pricine, nikto mi nevedel odpovedat 😒 , tak snad sa mi podari to odlozit na neskor u tej druhej.
Alon111, moja skoncila pod skalpelom, mala asi 3 mesiace a cca 1 mesiac musela brat antituberkulotika ako keby mala riadnu TBC. No nerada by som si to zopakovala. 😒

zuzube
9. mar 2009

nasu malu ockovali, ked mala 2 mesiace a vsetko je ok

etnicka
9. mar 2009

janajana - odlozit to nie je problem - akurat to povedz dopredu v porodnici, aby Ti babatko nezaockovali automaticky. Je to Tvoje dieta, nie nemocnice, do ockovania Vas nikto nemoze nutit. Bavila som sa na tuto temu s pediatrickou a povedala, ze ona by svoje dieta rozhodne ockovat proti TBC na 4. den po porode nedala (ma 2 velke deti a vela skusenosti), to mi uplne staci. My nase babatko tiez dame zaockovat proti TBC az neskor - asi az, ked bude mat 1.5 roka a mozno vobec.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
alon111
9. mar 2009

janajanajana aj tvoj bral nidrazid dva mesiace. bolo to hrozne ale v tatrach ho dali do poriadku a operovali ho v martine

jarka007
9. mar 2009

Ked som sa o toto ockovanie pred casom zaujimala, nasla som nejaku spravu, kde sa pise, ze tieto komplikacie vznikaju neodbornym pichnutim injekcie. Vacsinou sa totiz picha detom ako pri pasovej vyrobe a pichaju sestricky. A preto sa napr. stava, ze taketo problemy maju deti z jednej nemocnice. Musi sa totiz pichat pod kozu a ked sa pichne prilis hlboko, moze to dietatu totalne rozstrielat imunitu.
A urcite sa da neockovat v nemocnici, ale musis to dopredu povedat a niekde som pocula, ze niektore mamicky prichadzaju aj s podpisanou ziadostou, kde si nezelaju ockovanie v nemocnici. Potom uz len "odstriehnut", aby ti aj napriek tomu dieta nezobrali.
Vela stastia.

petot
10. mar 2009

jarka007: Nespravne pichnutie sice zhorsuje vyskyt komplikacii, ale u nas sa to pouziva na uplne zastretie komplikacii BCG vakciny, a to je trapne. BCG vakcina patri medzi najhorsie. Na Slovensku sposobuje vacsinu ockovacich komplikacii, aj ked mam podozrenie, ze je to len kvoli tomu, ze tie zname komplikacie po BCG vakcine sa tazko daju prehliadnut a odskriepit, na rozdiel od zakernejsich komplikacii inych vakcin.

Vzdy podla hesla "na vine je pacient, rodicia, lekar, sestra, pocasie, den v tyzdni, ufonci, ale nikdy nie vakcina".

tina_
10. mar 2009

suhlas 😉

janajanajana
autor
10. mar 2009

alon111, na nazov lieku si uz nespominam, tiez sme boli v tatrach, a operovali ju v Martine, potom opat v tatrach, kde jej pichali este nejake injekcie, nastastie imunitu ma dcerka v poriadku. A tebe povedali aspon pricinu? Ja som sa to stale vypytovala, ale oni stale spominali len ze bud je babo malinke, co nebol nas pripad, alebo ma novorodenecku zltacku, co ma teda skoro kazde dietatko alebo nespravne vpichnutie, takze najskor to bol ten dovod.

tina_
10. mar 2009

inak tu je clanok k tuberkuloze.
http://povodna.rodinka.sk/user/view_page.php?pa...

pise sa tam napr.
Prevencia -Je zameraná v prvom rade na zvýšenie odolnosti detského organizmu BCG vakcináciou a na aktívne vyhľadávanie a odstraňovanie zdrojov infekcie. Základným opatrením je vakcinácia. Vykonáva sa u všetkých zdravých novorodencov s hmotnosťou nad 2500g od 4. dňa do 6. týždňa života. Týmto očkovaním sa však infekcii baktériami tuberkulózy nedá vyhnúť, možno len podmieniť tvorbu špeciálnych obranných buniek. Tým klesá riziko vzniku ťažkého ochorenia, resp. miera komplikácií. ( 😲 😲 😲 , nic nove)

petot
10. mar 2009

janajanajana: Zabudli na najdôležitejší dôvod: MIZERNÁ VAKCÍNA.
Argumenty viz.linky, ktoré som uviedol.

Vedia to všetci, vedia to Nemci, Rakúšania, Švédi, prišli na to aj Fíni, Češi sa už zobúdzajú, vedia to už aj naši pediatri, len u nás stále drieme ten istý komunizmus. Štát prikázal, občan drž hubu a krok.

alon111
10. mar 2009

janajanajana mne to vravela plucna ze boli dve vakciny a,jedna bola z rumunska a ta bola dobra a ta druha neviem odkial bola a ta bola velmi agresivna a bola stiahnuta z nemocnic ale napriek tomu ze nemocnice uz nemali s tou druhou ockovat mali jej plno a v pohode ockovali dalej a to mi pripada nefer ze ublizovali detom aj ked vedeli ze budu mat zlu reakciu na nu 😠

petot
10. mar 2009

alon111: Aj to sa mohlo stať. V USA bol jeden škandál v Tennessee v roku 1979, keď namiesto stiahnutia zlej série pertussis vakcíny, výrobcovia ju len rozprášili po krajine, aby štatisticky zriedili vážne a smrteľné komplikácie. Poučili sa, odvtedy prestali dodávať viac než 2500 vakcín z jednej výrobnej dávky na jedno územie, takže prípadná chybná séria sa už tak krikľavo neprejaví (The true story of pertussis vaccination).
Okrem toho, vždy je možnosť exportu, do viac či menej vyspelých krajín.

Ohľadom BCG vakcíny, v súčasnosti je už len jedna vakcína: SSI.
Fíni na ňu prešli v roku 2002, keď pre závažné nedostatky vo výrobnom procese inšpekcia zavrela továreň na predchádzajúcu vakcínu Evans.

SSI obsahuje "ostrejší" dánsky kmeň BCG, v množstve 4x väčšom, než predchádzajúce vakcíny. Fínov natoľko znepokojili závažné vedľajšie účinky tejto vakcíny, že radšej v roku 2006 predčasne ukončili plošné očkovanie, ktoré chceli ukončiť až v roku 2008. Aj tak boli dosť pozadu, ostatné európske krajiny ho zrušili omnoho skôr.
http://www.answers.com/topic/bcg-disease-outbre...

U nás sa veselo používa cca od roku 2004 dodnes, hnisavé abscesy lymfatických uzlín sa riešia chirurgicky a antibioticky (môžu nastať aj s odstupom 13 mesiacov, napríklad v súvislosti s potlačením imunity dávkou inej vakcíny), medzi závažné následky patrí tuberkulóza kostí, ktorá môže nastať aj po 4 rokoch od očkovania, a z roka na rok nastanú aj smrteľné následky (disseminovaná tuberkulóza). Toto sú popísané a uznané následky.
Neoficiálne sa vyskytli správy o kolapse imunitného systému, zápale mozgových blán (zo zdanlivo nesúvisiacich príčin), aj smrteľnom, ďalej neurologické následky a vznik ekzémov.

Trochu vysoká daň za vakcínu, ktorá nechráni pred ochorením.

tina_
10. mar 2009

Ohladom tuberkulozy
oficialna stranka
www.tuberkuloza.sk

Odkial citujem:

"Všeobecne

Mykobakteriálne infekcie sú jednou z najčastejších príčin chorobnosti aj úmrtnosti u ľudí. Na prvom mieste je to Mycobacterium tuberculosis. Snahy o elimináciu, pripadne obmedzenie prenosu tohto patogénu sú zatiaľ napriek dlhoročným pokusom neúspešné. Naše súčasné znalosti o biologických vlastnostiach a imunologickej odpovedi M. tuberculosis nie sú dostatočné na to, aby sa úspešná obrana voči tomuto patogénu realizovala aktívnou imunizáciou, tak ako voči väčšine nebezpečných patogénov. Účinná a bezpečná vakcína, ktorá by absolútne chránila pred infekciou, nie je k dispozícii. " 😲 😲 😲

Takze to normalne priznaju, napriek tomu sa ockuje dalej...

zitaje
10. mar 2009

Mne sa zda, ze TBC nie je povinne este v porodnici, alebo je? Tam je podla mna nejake rozmedzie, len je to tak zauzivane, ze pichaju hned na mieste.

tina_
10. mar 2009

pichaju za normalnych okolnosti na 4.den, takze ani nevies, a donesu ti zaockovane dieta
Takze ak chces, aby v nemocke neockovali, tak im to treba vyslovene povedat a DOHLIADNUT na to, zialbohu.
Inak da sa posunut do 6 tyzdnov,
Nas vdaka Bohu neockovali, lebo malicka nemala "vahu", to som rada.

kosicanka1
11. mar 2009

my nie sme zaockovani dodnes 😉 , v porodnici som si osobne vyziadala, ze zo zakona mam pravo ockovat medzi 5. az 40. dnom zivota, povedala som, ze prideme na 39.den k pediatrovi, podpisala som v porodnici poucenie a vobec z toho nerobili vedu. u druheho tiez tak planujem. neverim tomuto ockovaniu.