Odmietnutie očkovania v Košiciach a následky

sandra_sul
15. jan 2013

Dcerku maju ockovat MMR vakcinou,chcem to odmietnut a viem,ze to ockovanie je povinne.Doteraz som ju normalne dala ockovat,ale po poslednej reakcii sa bojim a hlavne po tom vsetkom,co som o MMR citala.Je niekto z KE,co to ockovanie odmietol?A vyvodili voci vam nejake nasledky?Myslim tym pokuty atd. Dakujem

lenja123
15. jan 2013

@sandra_sul Najmladší má všetky očkovania okrem MMR, ktoré som odmietla. Detská dr ma upozornila, že to musia hlásiť, že zatiaľ ešte nikto neodmietol, tak niekde volala a informovala sa. Vraj musí vyplniť nejaké tlačivo, ktoré musím podpísať aj ja, nakoniec sme sa dohodli, že ked ho zoženie a vypíše, tak mi dá vedieť a prídem podpísať. Odvtedy prešli už takmer dva roky 😀 a nespomínala nič, samozrejme že sme u nej odvtedy boli už x-krát. Toľko moja skúsenosť.

sandra_sul
autor
15. jan 2013

@lenja123 Dakujem,ja zas viem,ze nemam nic podpisovat a mam doniest informovany nesuhlas s ockovanim,s odovodnenim.
Vtedy nemohli menovite hlasit,kto nie je zaockovany,cize nemohli stihat konkretnu osobu.Od decembra 2012 sa zmenil zakon a lekari mozu poskytovat osobne udaje atd.
Ale aj tak dakujem,dufam,ze tiez nebudem mat z toho opletacky,ale radsej,ako si znicit dieta.

ladywitch26
15. jan 2013

ja sice nezijem na svk, ale poradili mi, ze ak lekar robi problemy, staci mu povedat, ze neodmietas ockovanie, len si predtym ziadas pisomny suhlas s tym, ze lekar bude niest zodpovednost za pripadne neziaduce ucinky, resp. trvale nasledky po aplikacii vakciny. 😉

lenja123
15. jan 2013

@ladywitch26 to je síce pekné, ale ak by moje dieťa malo mať nejaké následky po očkovaní, tak neviem načo by mi ten papier bol 😕

ladywitch26
15. jan 2013

@lenja123 vtip je v tom, ze ziadny lekar, ktory je pri zmysloch, by ti taky papier nedal, kedze vedia, ake vsetky nasledky to moze mat 😉 akurat od neho budes mat uz pokoj

lenja123
15. jan 2013

@ladywitch26 písala som to preto, lebo takýto papier je z právneho hľadiska obyčajný nezmysel. Jemu to môže byť jedno, ak by ho aj podpísal. Kto a ako by ho mohol stíhať, prípadne vyvodzovať zodpovednosť? Ved lekár si len plní svoju zákonom stanovenú povinnosť, za to ho stíhať nemôžu.

ladywitch26
15. jan 2013

@lenja123 z pravneho hladiska to moze byt potom asi nezmysel jedine na svk. vsade inde by lekara ziadny pravnik uz z toho nevysekal.
a myslim,ze povinnostou lekara je dbat o zdravie pacientov a s tym uz ockovanie niekolko mesacnych deti nema nic spolocne. zvlast po tom,ze vacsina lekarov sa ani neunuva vysvetlit rodicovi aj negativa a mozne neziaduce ucinky ockovania.
a zvlast pri tej MMR, toto je taky biznis, jak svina. na jednej strane z osypok spravili strasneho strasiaka, pritom vacsina ludi nad 40rokov nebola zaockovana, prekonala osypky bez problemov. na mna tu spustila doktorka, ze ake hrozne komplikacie hrozia pri osypkach a pod. ano, hrozia, ale 75% pripadov hospitalizacie z dovodu komplikacii pri osypkach bolo kvoli tomu, ze sa podavali lieky na znizenie horucky, kdezto vsade sa pise, ze prave to je najvacsia chyba. no a dalsi rizikovy faktor je nedostatok vitaminu A. keby ti lekari radsej poradili rodicom v spravnej vyzive, aby deti netrpeli podvyzivou na vitaminy a aby nedavali paralen uz pri miernom zvyseni teploty, tak z osypok by bola dodnes mierna detska choroba a nie taky strasiak, ze je na to povinne ockovanie. dalsia vec je ruzienka. ta ma take mierne priznaky, ze ludia ju prekonaju ako nadchu, vacsina by ju ani nezaregistrovala. riziko predstavuje akurat pre nenarodeny plod, ak matka nema protilatky. z akeho dovodu teda ockuju uz 1.-2. rocne deti? a este k tomu chlapcov? nestacilo by zaockovat napr. len dievcata, aj to vo veku napr. 10 rokov? cisty biznis toto. ale lekari s tym nemaju nic spolocneho,ze?

lenja123
15. jan 2013

@ladywitch26 ja teda neviem ako je to v Írsku, ale tu rodič pred každým výkonom podpisuje informovaný súhlas. Takže tým rovno preberá zodpovednosť. Teraz budem asi silne OT 😝 , ale prednedávnom v krajine, kde teraz žiješ, prišla o život tehotná žena, ktorej odmietli urobiť potrat zo zdravotných dôvodov. A jej dr nebol stíhaný ani obvinený. Proste tam platia určité zákony, ktoré toto umožňujú. Tak isto je to na Slovensku, ak je raz zákon, že očkovanie je povinné, tak je dotyčný lekár proste nepostihnuteľný, alebo ako to mám nazvať, lebo si plní svoju zákonom stanovenú povinnosť. Nech podpíše akýkoľvek papier.

ladywitch26
15. jan 2013

@lenja123 v irskej ustave je zadefinovany zakaz potratov, proste musia chranit zivot za kazdych okolnosti. lekari sa snazili zachranit dieta, aj ked tym bohuzial stratili aj matku. kazdopadne bude referendum, ci obcania budu chciet zmenit tento zakon. na svk ma ake pravo rodic? nema moznost sa pomaly ani vyjadrit. ak nezaockuje, lekari funguju ako udavaci a platia sa pokuty. toto je chore podla mna. v irsku mam aspon dobrovolnu moznost, aj ked lekari mi to daju pocitit, ze s tym nesuhlasia.

lenja123
15. jan 2013

@ladywitch26 áno, na slovensku je to tak 😉 . Myslím, že ani jeden z týchto systémov nie je dokonalý - práve naopak. Ale to mi dve v diskusii určite nevyriešime. Len som reagovala na to, že dávať lekárovi podpisovať akýkoľvek papier je úplne zbytočné (som to pekne nazvala 😀 ). Okrem toho, že nemá žiadnu právnu váhu, tak sa každý lekár môže na to vy....Nie je povinný nič podpisovať a ak nedáš dieťa zaočkovať, tak budú "stíhať" teba, nie jeho. K zadávateľke témy by som ešte upresnila, že my sme z toho nemali absolútne žiadne problémy, ešte aj na prihlášku do škôlky uviedla že - absolvoval všetky povinné očkovania 😝 . Ale neviem, či každá lekárka by bola taká ústretová, zdá sa mi, že niektoré škôlky nezoberú dieťa, ktoré nemá všetky očkovania. Poznám okrem seba ešte 3 mamičky, ktoré neabsolvovali povinné očkovania - buď vôbec, alebo len niektoré. A ani jedna z toho nemala problém, že by ju niekto nasilu nútil alebo by dostala pokutu 😕

mirka_aa
15. jan 2013

dobra otazka,aj mna by to zaujimalo nakolko som ockovanie odmietla ale len pred 2mesiacmi..dufam ze sa tema nezvrtne a neodboci sa od temi ako vacsina tem o (ne)ockovani...

ladywitch26
15. jan 2013

@lenja123 a nevies ako je to v tom pripade, ak skolka odmietne zobrat dieta, ale dieta je povinne absolvovat aspon jeden rok v nej pred nastupom do skoly? ako to potom riesia? myslim, ze toto je v podstate stale akosi nedoriesene. vlastne na svk ani nepoznam rodica, co nema zaockovane dieta a uz chodi do skoly

slavaf
15. jan 2013

Ja som odmietla poslednú dávku hexavakcíny, nakoľko dcérka je mierne hypotonická, čo je aj jedným z negatívnych účinkov hexavakcíny, napriek tomu mi lekárka na prihlášku do škôlky napísala, že som to neabsolvovala plus ma upozornila, že budem mať problémy pri prijímaní dcérky do škôlky. Žiaden zdravotnícky dôvod na podporu očkovania neuviedla...Takže asi o tom to je. Žiadna diskusia, žiadne vysvetľovanie, žiadne rozmýšľanie - jednoducho rodič počúvaj, ale ak náhodou sa vyskytne nejaký zdravotný problém u dieťaťa, potom si vás lekári budú pohadzovať ako horúci zemiak, ale hlavne každý bude tvrdiť, že to v žiadnom prípade z očkovania nemôže byť...☹ Mimochodom, niekde som čítala právnu analýzu, že dieťa nemožno do škôlky neprijať na základe toho, či má alebo nemá všetky povinné očkovania...No ale nájsť si iný dôvod na neprijatie asi nie je problém... MMR som rozhodnutá nezaočkovať.

lenja123
15. jan 2013

@ladywitch26 neviem, naša lekárka napísala že očkovanie absolvoval. Kamoška, ktorá nemá zaočkované dieťa vôbec ničím od narodenia, tak odovzdávala prihlášku do škôlky, kde nebolo vôbec spomenuté očkovanie, len to, že dieťa je zdravé. Do školy sa pokiaľ viem nevyžaduje žiadne potvrdenie o očkovaní.

slavaf
15. jan 2013

A ešte jedna vec - bolo mi povedané, že škôlky nechcú nezaočkované deti prijímať, lebo sa tým ohrozujú iné deti - predpokladám, že tie zaočkované...Kde je tu logika?

ladywitch26
15. jan 2013

@slavaf ja mam tiez kvoli tomu problem, ze vraj moje dieta bude ohrozovat ostatne. pritom bude jediny nezaockovany. logika ziadna...riaditelka skoly je bezdetna, o tejto problematike nema ani sajnu a len pocuva to,co jej povedali (resp. cim ju doplasili) na ministerstve zdravotnictva. pritom som absolvovala telefonat s jednou pani odtial, ktora mala byt akoze odbornicka a na niektore otazky mi absolutne nevedela odpovedat. proste len verklikovala to,co sa niekde naucila. tito ludia vobec nerozmyslaju, lekari tiez len opakuju jedno a to iste, ale ked sa cosi stane a dieta zostane s trvalymi nasledkami, tak zrazu vsetci ruky prec, to nebolo nasledkom ockovania,atd. a je to hrozne nefer.

smatka
15. jan 2013

@sandra_sul Ja som tiez nechcela ockovat proti MMR. Bala som sa toho co som si precitla na nete.Doktorka mi zodpovedala vsetky otazky ohladom toho ktore som mala a musim priznat ze mala dobre argumenty. Nie vsetko co pisu na nete je pravda. Pise sa tam ze je to novy druh vakciny a pritom sa s tym ockuje uz 10 rokov ,atd. Nepamatam si ostatne lebo to bolo asi 3 mesiace dozadu.Nasledky neockovania boli take ze to musi ohlasit ,a obaja s mm musime podpisat papier o odmietnuti proti latky a oskolke ani slovo. Argumenty boli dost silne a malu sme dali zaockovat.Nemali sme ziadne tazkosti.Dufam ze ma neukrizujete za to ze som napisala svoju skusenost. 😖

slavaf
15. jan 2013

Ja myslím, že každý rodič sa musí rozhodnúť sám. Je lepšie, ak lekár povie za aj proti a nielen straší nejakými postihmi.Ale povedzme si, ktorý lekár to robí? Nejaké jedno percento? Minulý rok v Taliansku súd uznal, že dieťa dostalo autizmus po zaočovaní MMR vakcínou. Bolo to brané ako precedens. Asi nie je náhoda, keď sa zrazu nevyskytujú osýpky ale neúmerne veľa autistických detí. ja netvrdím a to si ani nemôžem dovoliť, že je to len a len vinou očkovania - ale povedzme si úprimne - zaoberá sa tým niekto, okrem rodičov detí, ktorým sa nejaké následky po očkovaní prejavili? My s manželom sme veľmi dlho uvažovali, čítali, hľadali informácie, aby sme sa vedeli správne rozhodnúť, či dať alebo nedať zaočkovať. A ani v jednom prípade si nie som istá, či je ten správny. Bolo by ale fér, keby sa konečne po vzore iných európskych krajín, prinajmenšom ako v Čechách dostala k slovu verejná diskusia na odbornej báze, aby rodičia nemuseli slepo počúvať aj úplne nelogické príkazy a na strane druhej, aby sa mohli a vedeli rozhodnúť, čo je pre ich dieťa lepšie...Samozrejme, po diskusii a porade s lekárom, ktorý po prvé, je kompletne informovaný o stave dieťaťa a rodinných anamnézach a po druhé, má aj iný ako komerčný záujem o dieťa...Asi dosť naivná predstava. Takže je lepšie naháňať čarodejnice a strašiť ľudí, pre ktorých je dieťa to najcennejšie...

ladywitch26
16. jan 2013

@smatka nema ta nikto preco ukrizovavat. je to tvoje rozhodnutie o tvojom dietati a nikto nema pravo ta za to kritizovat. 😉

@slavaf trochu ta opravim, osypky sa vyskutuju stale. pred par rokmi bola epidemia len 60km od miesta mojho bydliska. z casu na cas sa nejaka epidemia vyskytne. aj toto som spomenula doktorke, ked sa mi snazila nanutit MMRku a povedala mi, ze vlastne aby malo dieta plnu ochranu, musi dostat 2 davky. tu druhu dostavaju pri nastupe na strednu skolu, cize v 12.roku. tak som jej povedala, ze v tom nevidim logiku, ked do 12.roku dieta aj tak nebude chranene a moze ich kedykolvek dostat. no naco? dalsia vec je, ze znama, co ma dceru 6dni starsiu od mojho syna, dala dceru zaockovat a po tyzdni dostala osypky. ako vedlajsi ucinok ockovania proti nim. no zas nevidim v tom logiku. moj muz aj rodicia prekonali v detstve aj mumps, aj osypky, tak nech ma nikto nestrasi, ze aka strasna choroba to je.
ALE: ak sa niekto rozhodne neockovat, tak si musi byt vedomy toho, ze dieta sa tou chorobou moze nakazit a musi vediet, co robit. nie je spravne, ak matka neda dieta zaockovat, lebo pocula, ze moze dostat autizmus a tym to u nej hasne. ja som si precitala vsetky dostupne info, co som nasla, tusim viem o osypkach viac, nez moja doktorka. ratam s tym,ze kazda zacinajuca viroza u syna mozu byt prave osypky, tak sa podla toho aj chovam. snazim sa mu podporovat prirodzenu imunitu prirodnymi prostriedkami, nie chemiou, a rady doktorov, co su tu uplne bezne, ze "dajte mu paralen", tak tie uplne ignorujem.

slavaf
16. jan 2013

@ladywitch26 Ahoj, ešte by som chcela vedieť, ktorá je to škôlka. Ja sa inak tiež obávam, že skončíme tak, že budeme dieťa nosiť na druhý koniec KE, do škôlky, ktorú si budeme musieť vybrať z nutnosti, hoci máme jednu priamo pod nosom... Zatiaľ máme prihlášku doma, chystáme sa ísť s ňou do škôlky, tak uvidíme. Len sa obávam, že logické, nie to ešte zdravotné dôvody nehrajú v našaj spoločnosti nejakú rolu...

ladywitch26
16. jan 2013

@slavaf so skolkou ti neporadim, kedze nezijem na svk, ale aj tu mam problem. tiez som ich musela viac obehat. dost zavisi od ludi. ale pre istotu si obehaj viacere a popytaj sa, kde ti kvoli tomu nebudu robit problemy. lebo toto nie je o zakone, ale o ludoch. ziadny zakon totiz nehovori, ze dieta pri nastupe do skolky musi byt zaockovane.

slavaf
16. jan 2013

@ladywitch26 Áno, ja viem, že epidémie osýpok a aj iných chorôb sa vyskytujú, netvrdím, že nie. Len som tým chcela povedať, že sa v hojnej miere vyskytuje aj autizmus a nikto neodpovedá znepokojeným rodičom na otázky, ktoré ohľadom toho a očkovania dávajú...Tiež je otázne, prečo zrazu máme toľko hypotonických detí...Proste otázok je veľa, odpovede takmer žiadne...Ja som si tiež dala tú námahu a pozháňala si literatúru a info o jednotlivých chorobách, proti ktorým sa očkuje, aby som sa vedela rozhodnúť. A vôbec netvrdím, že neočkovať je správne...Ale ak je dieťa vedené u neurologičky, ktorá tvrdí, že jeho mozočku treba trochu pomôcť a na druhej strane pediater by do nej napichal vakcíny, kde viacero z vedľajších účinkov ten negatívny vplyv na mozog má, je to prinajmenšom diskutabilné a zodpovedný rodič sa začne pýtať a hľadať... a rozhodne sa tak, ako sa rozhodne. A je prinajmenšom ignoráciou, ak toto nik neberie do úvahy... Myslím, že osýpky sú ďaleko prijateľnejšie ako poškodenie mozgu... A poznám deti, ktoré osýpky a iné choroby dostali napriek tomu, že boli očkované...

sandra_sul
autor
16. jan 2013

@ladywitch26 ok,ale co budem mat z toho,ak lekar bude ,,znasat'' trvale nasledky,hlavne ich bude znasat moje dieta a my a zdravie mojej dcery mi uz nic nenahradi,neberte to v zlom...

sandra_sul
autor
16. jan 2013

@lenja123 ohladne skolky u nas na sidlisku som si to zistovala,je to v pohode,neviem aku reakciu mozem ocakavat od dr,ved to uvidime

sandra_sul
autor
16. jan 2013

@smatka nemame ta preco kritizovat,je to tvoje dieta a ako som spominala,ja som tiez doteraz svoju dceru riadne dala ockovat,lenze moja dr mi dala letaky a nastudujte si to z toho,tam samozrejme su popisane hlavne rizika toho,co sa moze stat,ked nedam ockovat a vychvalene su vakciny az do neba...o mmr ma vobec neinformovala...naposledy po tretom ockovani mala reakciu na 9 den od ockovania,pred tym nic a samozrejme,ze mi vobec nedoslo,ze je to ono...a hlavne,ze mi bolo povedane,ze ked 2 ockovania znasala dobre,bude aj tretie,asi tolko info zo strany dr,co si nezistim,neviem...a pokial viem,na osypky,mums a rubeolu sa neumiera,ja som tiez nebola ockovana,svokra prekonala aj rubeolu aj mums a priatel tiez,na ZS boli spoluziaci,co mali osypky a v pohode to zvladli...

sandra_sul
autor
16. jan 2013

@slavaf prosim ta,co je to hypotonicke?moja dcera tiez chodi na neuro,s lahkou hypotoniou,mala chabsi chrbatik pri narodeni

smatka
16. jan 2013

@ladywitch26 @sandra_sul
To ukrizovanie som mala na mysli kvoli tomu ze som odbocila od temy a napisala svoju skusenost.

Tiez som toho viac citala na nete a polozila som dr. vsetky otazky a ona mi na ne odpovedala.Fakt si nepamatam ake boli jej odpovede a ani moje otazky.Pustila som to z hlavy.Mame to chvala Bohu za sebou.Tiez nie som zastanca chemie.

lili_mia
16. jan 2013

@sandra_sul Ahoj, ja viem toľko, že na očkovanie sa máš dostaviť, aby si splnila svoju povinnosť dostavenia sa na očkovanie a tam potom to očkovanie odmietneš. Ďalší postup je indi vindi podľa konkrétneho pediatra.

sandra_sul
autor
17. jan 2013

@lili_mia Dakujem

prevenar
17. jan 2013

inak , ohladom neockovania sme zalozili verejnu skupinu do kt. sa mozte pripojit .

1) v druhom riadku z vrchu kliknes na FOTOBLOGY
2) na lavo v liste mas > ZOZNAM SKUPIN
3) vyberies >>> Nesúhlas s povinným očkovaním a riziká očkovania <<< kliknes "pridaj sa ku skupine"