Prvé povinné očkovanie

karlicsku
22. apr 2014

Ahojte chcela by som sa spýtať na prvé očkovanie, ja pôjdem teraz prvý krát s dcérkou. Ako si mám poradiť s bolesťami a horúčkami? Môžu nastať aj iné komplikácie? Ďakujem za radi.

alikaa
22. apr 2014

@karlicsku Na toto vsetko ti odpovie vasa pediatricka. Mala by ti dat aj prestudovat pribalovy letak pred ockovanim, tak si ho pozorne precitaj.

reni93
22. apr 2014

Rovnako odporucam precitat pribalovy letak, aby ta nahodou nedajbohu po nejakých komplikáciách neodpinkala lekarka s tym, ze to nie je z ockovania, hoci pribalovy letak to ako ucinok ockovania priznava..

pectore
22. apr 2014

@karlicsku poslala som ti pozvanku... v nasej skupine tieto otazky bezne rozoberame.... 😉

piacere
22. apr 2014

@alikaa prepáč, ale toto je utópia 🙂

lilysk
22. apr 2014

@karlicsku Tu si precitaj -pediatricka ti nic nepovie ,lebo keby ti mala povedat pravdu a menovat vsetky neziaduce ucinky tak by si tam bola minimalne 3 hodiny a nakoniec by si brala dieta a utekala kade lahsie 🙂
Ale to je samozrejme len moj osobny nazor 🙂))

https://www.modrykonik.sk/forum/ideme-ockovat/ake-neziaduce-ucinky-malo-vase-dieta-po-ockovani/

tahivka
22. apr 2014

@pectore aj ja si prosim pozvanku,zajtra mame den D 😲

dobromila1111
22. apr 2014

@karlicsku
@tahivka
Ahojte. Nám dr odporučila dať pred očkovaním homeopatiká Thuya occid. Majú zmierniť negatívne sprievodné javy očkovania, ako sú teplota, opuch v mieste vpichu, nepokoj... Odporučiť môžem príbalový leták, prípadne brožúrku k očkovaniu od dr, no nečítajte fóra..🙂

bralilienka
22. apr 2014

nežiadúce účinky hexy nie je len horúčka, či opuch, ale aj: anémia (chudokrvnosť)
trombocytopenická purpura
leukocytóza
leukopénia
neutropénia
zlyhanie srdca
tachykardia (trvale zrýchlený tep srdca)
cyanóza (zmodranie pokožky a slizníc)
mikrocefália (zaostávanie v raste mozgu)
hypotyroidizmus (nedostatok hormónov štítnej žľazy)
poruchy očí/zraku
zápal spojiviek
ochrnutie očného svalstva
strabizmus (škúlenie)
hematochézia (krvácanie z konečníka)
zápcha
bolesti brucha
intususcepcia (zapošvenie čriev, vo výsledku ich upchatie)
znížená pohyblivosť končatiny, do ktorej bola aplikovaná očkovacia látka
hyperpyrexia (veľmi vysoká horúčka)
smrť, náhla nečakaná smrť, syndróm náhleho úmrtia dojčaťa
únava
všeobecný úpadok telesného zdravia
fibróza (zmnoženie, zhustenie väziva v tkanive)
abnormálne fungovanie pečene
žltačka
alergia na mlieko
bakteriálna infekcia (napr. hemofilmi, čo je na prvý pohľad paradoxné, lebo Infanrix Hexa má už v sebe vakcínu proti hemofilom), zvýšené CRP
celulitída
infekcia močových ciest
čierny kašeľ (opäť na prvý pohľad paradoxné, lebo Infanrix Hexa má už v sebe vakcínu proti čiernemu kašľu)
gastroenteritída (akútny zápal sliznice žalúdka a čriev, črevná chrípka)
pneumónia (zápal pľúc)
herpes zoster (pásový opar)
úbytok telesnej váhy
dehydratácia
oligodipsia (abnormálne znížený pocit smädu)
artralgia (bolesť kĺbov)
svalové kŕče
mykavka/triaška
demyelinizácia
autizmus
poruchy pozornosti
mentálne poškodenie, mentálna retardácia
dyskinézia (porucha pohybového ústrojenstva), znížená pohyblivosť, oneskorenie vývoja pohybového ústrojenstva
psychomotorická hyperaktivita
zmenený stav vedomia, strata vedomia, omdletie (synkopa)
areflexia (strata reflexov), spomalenie odpovede na podnety, neodpovedanie na podnety, apatia
porucha rovnováhy
myoklonus (mimovoľný rýchly nepravidelný alebo rytmický svalový zášklb)
poruchy vývoja reči
hypertónia (príliš vysoké svalové napätie)
hypotónia (strata svalového napätia, ochabnutie)
epilepsia
poruchy spánku
dyspnoe (poruchy dýchania)
petéchie (bodkovité fialovočervené krvné výrony do kože)
Kawasakiho syndróm
zblednutie, strata farby pokožky

šťastnú voľbu. my sme schytali onko.
treba si dať radiť "pectore"- platená diskutérka farmafirmou 🙂

alikaa
22. apr 2014

@piacere co je utopia? Pediater sa podla zakona ma spravat presne tak ako som napisala. Ak to niekto takto nerobi, bud ho treba na to upozornit, alebo ho vymenit

pectore
22. apr 2014

tolko neziaducich ucinkov ...to hadam ani v pribalovom letaku tolko nieje... 😀 bralilienka vies mi dat zdroj?... ja som si presla pribalovy letak ale celulitídu som tam ozaj nenasla...
@alikaa je to utopia...v tom citani pribaloveho letaku....aby si si citala pribalovy letak tam..vsak je dostupny na nete..tak naco ti ho ma davat pediater citat v ambulacii..ci aby si zdrzovala vsetkych ostatnych?.

alikaa
22. apr 2014

@pectore pediater ti ma dat podla zakona precitat pribalovy letak pred kazdym ockovanim. A aby si nezdrzovala ostatnych, ti ho ma dat na predchadzajucej poradni, aby si si ho mohla v klude prestudovat doma do tej dalsej poradne, kde sa bude ockovat. Su rodicia, co internet nemaju, navyse je to pediatrova povinnost, tak isto ako aj podpis informovaneho suhlasu. Tiez si informovany suhlas rodic nestiahne z netu a nedonesie k pediatrovi. Tak isto ti pediater neda vakcinu do ruky, aby si si zaockovala vlastne dieta sama. Toto su proste povinnosti pediatra. Ako ma povinnost pediater ockovat, tak ma povinnost informovat o tomto zakroku v co najsirsej mierke + dat pribalovy letak + dat podpisat informovany suhlas. Ak toto pediater nerobi, rodic ho dokonca za to moze udat na urad a pediater moze niest nasledky svojich cinov.

kikuleenka
22. apr 2014

@pectore tak na nieco sa treba pri celulitide vyhovorit, najlepsie na ockovanie, nie? aj ja ju ma isto z neho :DD

anuskaaprazko
22. apr 2014

@bralilienka
@karlicsku tu su neziaduce ucinky z pribaloveho letaku:

kikuleenka
22. apr 2014

@karlicsku idealne je podla mna poradit sa s pediatrom, ktoreho navstevujete. Ak mu nedoverujete, tak ho vymente. Urcite by mal byt lepsim zdrojom informacii ako laicke forum typu ModryKonik.

Pribalove letaky vsetkych schvalenych lieciv najdete tu: http://www.sukl.sk/sk/databazy-a-servis/databaz.... Vopred sa informujte, z ktorych vakcin mate na vyber.

Rovnako dobry pediater Vas bude instruovat, ako postupovat v pripade komplikacii (my sme dostali A4 s podrobnym rozpisom, ako merat teplotu, kedy a ako ju pripadne zrazat, kedy utekat na pohotovost, co, kam a kedy hlasit).

pectore
22. apr 2014

@alikaa na co mi ho ma davat ked ho mam na nete?...nemame vsetci internet....njn....a ked mi da do ruk pribalovy letak ktory je aj na nete ...mozem si ho zobrat domov ??? ..nema byt pribalovy letak pri danom liecive aby nedoslo k nejakemu nedorozumeniu?...?.... ci maju pribalove letaky nakopirovane a rozdavaju ich v ambulancii na prestudovanie dopredu... neviem neviem ......toto je cisto len slovickarenie nic viac.... pretoze kto je rozhodnuty ockovat tak ockovat bude nech uz sa docita v pribalovom letaku cokolvek..hlavne v kolonke postmarketingove pozorovanie..... su zaujimave veci....informativny suhlas si z internetu sice stiahnem ale nemozem ho pouzit...význam ma az s podpisom.... ja viem ze by to tak malo byt ...niesom proti tomu.....ale je to realna zdrzovacka..a nebola by som si moc ista tym ze mi moze dat pribalovy letak a nezavysle od lieciva ho odseparovat na samostudium domov....to mi skor moze dat internetou adresu... . neni pravidlom aby mal kazdy lekar chladnicku v ktorej bude mat vakciny s pribalovym letakom.... tie sa objednavaju a preberaju z lekarne....nemusi mat pribalovy letak k dispozícii dopredu.... sice teoreticky by ho tam mat aj mohol..ale ked to bude pozadovat kazdy rodic na studium tak ...neviem neviem....ale tak je to jeho povinost nas upozornit.... a dat nam moznost si ho precitat... nikto z nas mudrejsi s toho nebude ale aspon pre lepsi pocit.... mozno si antivax mysli ze ked budu rodicia citat pribalove letaky ze ich to od ockovania odradi... ja o tom pochybujem..pretoze to by ma odradil aj pribalovy letak od hocjakeho ineho lieciva....

alikaa
22. apr 2014

@pectore heh si uplne mimo a aj teoretizujes uplne mimo. Vychadzas z vlastnej situacie. Vychadzas z toho, ze kazdy chce bud ockovat, alebo neockovat, nic medzi tym nie je. Dokonca vychadzas z toho, ze nikoho pribalove letaky nezaujimaju, iba tych, co chcu odmietnut. A tiez vychadzas z toho, ze davanie pribalovych letakov je pre pediatra starost navyse, co je uz uplna blbost, je to proste jeho povinnost a je uz na nom ako si to zariadi, ci si pribalove letaky na kopiruje, alebo da priamo letak z vakciny, ktora je urcena dietatu, ktore ma byt ockovane. Otvor svoju mysel a nebud taka upnuta, len na svoje myslienky.

pectore
22. apr 2014

@alikaa dakujem ze si mi ujasnila ze som uplne mimo... a za analyzu mojho myslenia....uplne si ma preklepla...😀 😀 kazdeho kto riesi problematiku ockovania by mal pribalovy letak zaujimat....pametam si este ako sa tu vravelo ze ma lekar vymenovat vsetky NU v letaku.... ze je to jeho povinnost....teraz sa to trosku znormalizovalo..a ma poskytnut pribalovy letak na precitanie.... ale ty si snad myslis ze lekar ma v mrazaku tolko vakcin a skladuje ich tam neviem jak dlho.."rozbalene" aby si pribalovy letak mohli doma studovat rodicia???.mozno sa s niakim bude dat dohodnut..aby pribalovy letak domov prepozical....co by nie....ale uplne bezne to zas nebude.... rozumnejsie PRE vsetkych je informovat sa este pred ockovanim....aj o pribalovom letaku........ja viem ze vela ludi zvazuje..a aj ja som do isteho casu zvazovala.....a momentalne zvazujem pri druhom babu zas.... ja som predsa suhlasila ze je to jeho povinost... ...no podla mna je to predovsetkym zdrzovacka...to je cele... ja mam mysel otvorenu...preto si viem predstavit to... co sa u lekara bude diat ked si tam vsetci budeme citat pribalove letaky ....

alikaa
22. apr 2014

@pectore Nebudem sa tu opakovat 100x, takze este raz, kedze si asi nerozumela. Lekar ma POVINNOST ukazat rodicovi pred ockovanim pribalovy letak, ako aj informovat o samotnom ockovani. To ako to urobi, je uz na nom, ale je to jeho POVINNOST.

pectore
22. apr 2014

@alikaa ale vsak ja stebou suhlasim...vravim tez ze je to jeho povinost..ale tez upozornujem na to ze je to zdrzovacka...ktora sa da vyriesit sikovnejsie...

kvieta
22. apr 2014

@alikaa

§ 13

Vykonávanie očkovania

(1) Očkovanie osôb vykonáva lekár 9) na základe preskripčného obmedzenia alebo ním poverená sestra 11) po posúdení aktuálneho zdravotného stavu očkovanej osoby a po zhodnotení možných dočasných alebo trvalých kontraindikácií očkovania podľa písomnej informácie pre používateľa lieku a súhrnu charakteristických vlastností lieku. Lekár na lekárskom predpise vyznačí spôsob úhrady predpísanej očkovacej látky, ak ide o očkovanie podľa § 5 ods. 1 písm. c) a e) prečiarknutím políčka "hradí poisťovňa".

(2) Očkovanie vykoná lekár po poučení osoby o charaktere očkovania a po jej lekárskom vyšetrení; do zdravotnej dokumentácie vyznačí indikáciu alebo kontraindikáciu očkovania podľa § 5 ods. 3.

(3) Záznam o očkovaní v zdravotnej dokumentácii obsahuje dátum očkovania, názov a poradie dávky očkovacej látky, výrobcu, šaržu, dávku, spôsob aplikácie a meno lekára, ktorý očkovanie vykonal. Do zdravotnej dokumentácie sa zapíše aj dôvod, pre ktorý sa očkovanie neuskutočnilo a nežiaduce účinky, ak sa u očkovanej osoby vyskytli. Nežiaduce účinky oznamuje lekár Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv a regionálnemu úradu na tlačivách, ktoré sú uvedené v prílohe č. 4.

(4) Ustanovenie odseku 1 sa vzťahuje aj na tuberkulín a na imunoglobulíny, ktoré sa použili na prevenciu prenosných ochorení.

(5) Lekár, ktorý poskytuje všeobecnú ambulantnú starostlivosť pre dospelých a lekár, ktorý poskytuje všeobecnú ambulantnú starostlivosť pre deti a dorast, s ktorým má osoba uzatvorenú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, 13) alebo ním poverená sestra, písomne oznámi termín povinného očkovania osobe alebo jej zákonnému zástupcovi. Ak sa má vykonať mimoriadne očkovanie, pri nebezpečenstve z omeškania možno oznámenie vykonať aj inou formou. Ak sa osoba, ktorá
má byť očkovaná, nedostaví na povinné očkovanie ani v náhradnom termíne, na ktorý bola pozvaná preukázateľným spôsobom, lekár oznámi túto skutočnosť regionálnemu úradu; lekár oznámi regionálnemu úradu každé odmietnutie povinného očkovania. Ak očkovanie vykoná iný lekár, je povinný písomne informovať o vykonanom očkovaní lekára, s ktorým má osoba uzatvorenú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

(6) Očkovanie v súvislosti s transplantáciou orgánov vrátane transplantácie kostnej drene vykonáva poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, ktorý osobe poskytuje zdravotnú starostlivosť na základné ochorenie v spolupráci s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ktorý vykonal transplantáciu orgánov.

http://www.uvzsr.sk/docs/leg/585_2008.pdf

"... Lekar ma POVINNOST ukazat rodicovi pred ockovanim pribalovy letak..." - potvrdenie tohto Tvojho tvrdenia tam nikde nevidím.

monika15
22. apr 2014

@bralilienka netrep telo :0;)

bralilienka
22. apr 2014

https://www.dropbox.com/s/txvre1la42k71da/vacci...

@anuskaaprazko a tu je skutočný súpis. ale ak chceš , never ani príbalovému letáku, ved na Slovensku nebol súdom uznaný jediný prípad nežiadúceho účinku z očkovania, takže neexistujú a preto never príbalovému. verte médiám, nie zdravému rozumu.

alikaa
22. apr 2014

@kvieta Vidim, ze z najnovsej novely to uz vynali, v bode 2. No stale je tam napisane, ze ma lekar poucit o charaktere a povahe ockovania, co by malo zahrnat aj pribalovy letak, kedze rodic by mal byt informovany o vsetkom, co moze po ockovani nastat a co si u dietata ma vsimat.

bralilienka
22. apr 2014

@alikaa myslíš opuch a teplotka? 🙂 treba im dať preventívne dithiadent, či paralen a striedať to s ibuprofenom 🙂 a všetko ostatné čo sa po očkovaní udeje je len zhoda náhod, alergia na zjedené, prach na pranie, viróza, alebo sa mu v troch mesiačkoch mení charakter, chuť do jedla, spánkový systém 🙂 takéto poučenie a vysvetlenie lekárov sa dostáva väčšine mamičiek. zlé, zákerné, hnusné, ale bežné. a takýmto lekárom sa klaniame ako bohom

shania31
22. apr 2014

@alikaa
Uprimne, mne napr. nasa pediatricka dala domov na prestudovanie prirucku- sprievodcu ockovanim- kde je vsetko vcelku dobre popisane. Ale chcem sa opytat, ake percento pediatrov to robi.
A riadit sa tym co "PEDIATER MUSI"......no mozno 20 % je poctivých a dodrziava to, co by mal. Nebudme naivni, kedze vieme ako to v tomto state funguje. Tak isto ako pediater musi zapisat, ked ma dieta neziaduce ucinky po ockovani - ZIADNY pediater ti otvorene neprizna, ano, je to následok ockovania.

alikaa
22. apr 2014

@shania31 Myslis toho sprievodcu ockovanim, co je sponzorovany firmou Pfizer alebo GSK - vyrobcou vakcin? Tam su fakt relevantne informacie, naozaj vcelku dobre popisane 😀
Ved prave preto by mali mat rodicia nastudovane pribalove letaky, aby ich pediater neodbil, ked ich dieta bude mat neziaduce ucinky. Ked si pribalove letaky necitaju pediatri, mali by si aspon rodicia, kedze pri pripadnych nasledkoch sa o dieta budu iba oni starat do konca zivota a platit vsetky liecby

shania31
22. apr 2014

@alikaa
Nemam pocit, ze to bolo sponzorovane firmou Pfizer/GSK.... Aspon nieco som dostala do ruk, aby som vedela na zaklade toho dalej hladat, citat ci uz pribalove letaky, kedze dovtedy pre mna tema ockovania, neziaduce ucinky po ockovani, druhy vakcin.... - bola "jedna velka neznama"..... Mnohe matky nedostanu ani to a necitaju si ani pribalove letaky na internete.
Poznam osobne maminky, ktore ani nevedia voci comu su ich deti ockovane a vôbec nie akou vakcinou. Iste je to ich chyba/nevedomost, oni nesu zodpovednost za svoje deti ......

bralilienka
22. apr 2014

@shania31 http://www.sprievodcaockovanim.sk/uploaded/file...
strana 43: vydanie s podporou spoločnosti Pfizer ☹

tahivka
22. apr 2014

Rozmýšľam, že načo mi je príbalový leták, keď aj tak ho očkovať "musím"... Lekári sú krytí, dajú rodičom podpísať tlačivo, že boli poučení a v prípade, že sa aj nejaký nežiadúci účinok vyskytne, oni majú ruky čisté. "Však ste o tom vedeli, podpísali ste ste, že ste informovaní!" a tým to hasne. Ja ako rodič vlastne VEDOME podstupujem riziko výskytu nežiadúcich účinkov, nie farmaceutická firma či lekár, v prípade súdu by na základe takéhoto tlačiva vyhrali. Lenže ja nie som veštec, nie som ani lekárka, som obyčajná matka so strachom o zdravie a budúcnosť dieťaťa....vlastne áno, mám na výber - môžem si zvoliť ZLO aké chcem, buď to očkovacie, alebo neočkovacie.

tahivka
22. apr 2014

A ešte jedna vec - aká je pravdepodobnosť, že moje dieťa dostane ochorenie, proti ktorému sa očkuje a aká je pravdepodobnosť, že dostane silný nežiadúci účinok z očkovania? Môj rozum mi hovorí, že pri druhom je pravdepodobnosť vyššia 😖
A na záver otázka:
Prečo farmaceutické firmy vynakladajú obrovské peniaze na marketing a reklamu očkovacích látok? Pre dobro ľudstva či pre ich zisk?