Respiračný syncytiálny vírus. Mám dať syna zaočkovať?

ivuska1680
14. aug 2012

Ahojte....🙂 mám predčasne narodeného syna (30tt) a máme možnosť sa zaočkovať proti RSV...máte niekto s tým skúsenosti?očkuje sa to 1x do mesiaca v priebehu 5 mesiacov...je to dobrovoľné očkovanie no, že vraj pre predčasne narodené deti veľmi podstatné.Ďakujem za odpovede🙂

xlucia
14. aug 2012

@ivuska1680 predcasne narodenemu dietatu nedavaj nic co nie je zivotne dolezite. dobieha uz ako narodene to, co malo este robit v brusku. ma co robit. nikdy by som predcasniatku nedala ockovanie. si zober ze tehotna moze max. paralen, ale dietatu narvu do tela co sa da.
ja som proti.

sofia2008
14. aug 2012

to musi tvoj lekar dostat peknu proviziu za take ockovanie..ja keby som mala predcasne nar. dieta, tak by nedostalo nijake ockovanie..

candy23
14. aug 2012

tiez by som nedala dobrovolne ockovat predcasniatko

zigzag
14. aug 2012

urcite NIE, radsej ho poriadne dojci a dobre papaj ty, potrbuje teba a nie neake ihly, vypytaj si od lekarky letacik s neziaducimi ucinkami vakciny a precitaj si ho.... ale uplne vazne, a sama si precitaj,ze to nie je nic dobre pre tvoje dobniatko 😉 drzim palce obom

maslenka47
14. aug 2012

http://en.wikipedia.org/wiki/Human_respiratory_...

Ten virus sposobuje obycajne prechladnutie, tak ako asi miliarda inych virusov. A tak ako kazde ine prechladnutie, aj toto sa moze skomplikovat. Pisu tam, ze vacsina deti tento virus schyta este v prvom roku zivota (najneskor do 3 rokov) zvycajne na jesen. Z toho mozno 2% maju zavaznejsie priznaky ako len prechladnutie. Predcasne narodene alebo inak chore deti maju vacsiu "sancu" na tazsi priebeh (to plati pre vsetky choroby). Tazsi priebeh bol u deti, u ktorych sa neskor vyvinula astma.

Ockovanie neexistuje, to co ponukaju tebe su injekcne protilatky proti tomu virusu. Tie ho ochrania do pol roka.. potom co? V lepsom pripade nic, v horsom si imunitny system zvykne, ze sa nemusi branit sam.

Rozhodnut sa musis ty, co je pre tvoje dieta mensie riziko.

ivuska1680
autor
14. aug 2012

@xlucia to ockovanie sa vraj dava detom, ktore este nemaju vyvinute pluca...a ta rsv doba je od novembra do aprila vtedy je pravdepodobne, ze sa moze nakazit. inak to ockovanie ho chrani teda chrani jeho pluca pred tymi virusmi (moze dojst az k vaznim ochoreniam pluc atd....) ked som ale Dr. naznacila, ze som proti ockovaniu tak sestricka na mna pozrela ako na nezodpovednu matku a hned zacala hovor. ze ako je to pre moje dieta dolezite ze mu to moze zachranit zivot a take strasiacky....)

xlucia
14. aug 2012

@ivuska1680 ja viem co to je. pokial sa nepromenadujes po nakupnych strediskach, ale mas klasicke prechadzky, ak mate auto a nepouzivas mhd, a nechodia k vam chore navstevy, nema sa ti kde dieta nakazit.
na sestricku sa vykasli. chran si dieta

ivuska1680
autor
14. aug 2012

@zigzag Dr. povedala, ze toto ochorenie niekedy vedie az k smrti....ked sa to nezaockuje..ale na Slovensku je tato RSV vakcina iba 5 rokov a zaujimalo by ma co sa davalo tymto detom pred tym???ake boli vtedy opatrenia?a neviem ako to bolo v Cesku kolko rokov to tam funguje...nevies nahodou ake vysetrenia sa robia ked chcem vediet aku imunitu ma moj syncek?ci je oslabena alebo v norme....Dikes...🙂

maslenka47
14. aug 2012

@ivuska1680 tato veta vyznie sprosto, ale keby tvoje dieta nemalo vyvinute pluca, tak je bud v nemocnici na umelom dychani alebo mrtve. A ano moze dojst k vaznym ochoreniam pluc, takisto moze dojst k zavaznej reakcii na tu "ockovaciu" latku. Akokolvek sa rozhodnes, riziko tam je vzdy. Ale auta su tiez nebezpecne a jazdime na nich.

maslenka47
14. aug 2012

@ivuska1680 aj chripka moze viest k smrti, dokonca aj zubny kaz, alebo aj to, ze zle prehltnes pohar vody... jaaj nemam rada taketo bububu argumenty :D

zigzag
14. aug 2012

@ivuska1680 no ked je predcasne narodeny, tak je slabsia ucite, a jednie co potrebuje je tvoje mliecko v ktorom ma vsetky protilatky, ktore potrebuje, ked to nie je potrebne urcite by som drobca nevystavovala ziadnym dalsim vystreniam a stresom, niekdy plati, cim dalej od lekarov tym lepsie, lekar ma za kazdu vakcinu proviziu, preto to ponukaju,, smrt moze nastat aj ked sa porezes a dostanes otravu krvi, vakciny nie su bezpecne,, si vedela,ze obsahuju ortud a hlinik? a to das pichnut predcasne narodenemu?, hlinik je odpovedny za vsetky decke alergie a exemy, nakolko velmi drazdi imunitu, a ta potom doslova zblazni a utoci na vlastne bunky,struktury, tato tema je nadlho,,, neviem co sa davalo pred tym, ale nie je to ani povinne, tak neries,a posviet si aj na povinne ockovania, pzri temu tu na konovi nesuhlas s povinny ockovanim, tam by ti manof vedel urcite povedat aj co sa ockovalo pred tym, ked sa nieco ockovalo....

ivuska1680
autor
14. aug 2012

@maslenka47 mne bolo povedane, ze predcasne deti ak sa teda nakazia, ze vzdy skoncia v nemocnici...lebo ich pluca neboli tak vyvinute u donosenych deti..
podla teba ma toto ockovanie vazne neziaduce ucinky?teda prevysuju nad pozityvnymi?obavam sa aj toho, ze mame doma aj 6 rocne dievcatko, ktore bude chodit do skolky ...a ze nieco prinesie domov....

zigzag
14. aug 2012

@ivuska1680 urcite ma viac negativ ako pozitiv, ockovanie nechrani dozivotne, nanajvys par rokov, ako vobec, zato dostanes do tela svojho dietata hlinik ortud a formaldehyd, a to za to nestoji urcite,,,,,

maslenka47
14. aug 2012

@ivuska1680 neviem ja na to nie som odbornik, ale povedala by som, ze aj predcasne narodene deti, ktore nemaju nejake "okate" problemy s existovanim si s tym virusom poradia bez toho, aby si to niekto poriadne vsimol. Ved ani tvojej starsej dcere nebrali krv zakazdym, ked mala soplik aby presne zistili, ktory virus to je. Nemozu tvrdit, ze kazde predcasne narodene dieta, ktore sa nakazi, skonci v nemocnici. To by museli kazdemu predcasniatku robit screening kazde 2 dni, ci nahodou ten virus nema ;)
Ani len netusim cim sa to "ockuje", neviem sa fundovane vyjadrit k neziaducim ucinkom. Ale RSV urcite nebude jedine, co ti moze 6rocne dieta doniest domov. U nas bol hlavny importer aj tak manzel :D (cela firma prechladnuta a nikomu sa nechce na PN...).

gubcikova
14. aug 2012

nie

zigzag
14. aug 2012

a este je hlupe si mysleit ze novorodena si vie tvorit neake protilatky, lebo jeho imunita nevie fungovat v TH2, vsetko co ma su placentarne protilatky od matky,a ked sa narodi tak protilatky ziskava z mieka, ale oki, podme nakopneme mu imunitu(neprirodzene) hned od zaciatku, tym,ze donho napichame jedy ..... keby sme ockovanie potrebovali, tak by sme sa uz taky narodili,, ludstvo je na svete miliony rokov, a z toho sa ockuje 200 rokov, tak sa mi to zda smiesne....

molka
14. aug 2012

@ivuska1680 inak je zaujímavé, že ti povedali len to, prečo je očkovanie také dôležité a správne, ale o možných nežiadúcich účinkoch ťa neinformovali. To malo byť hneď prvé, aby si sa vedela zodpovedne rozhodnúť.

mikymiky
14. aug 2012

@ivuska1680 pokial si spravne pamatam tak @tamix ma dcerku, ktora je predcasne narodena a myslim, ze ona toto ockovanie odmietla (vakcina sa vola Synagis, ak sa nemylim). Ma s tym realnu skusenost, asi by ti vedela povedat viac, ako my vsetci. @tamix, ak sa nenahnevas, vedela by si sa k tomu vyjadrit?

maartinkaa
14. aug 2012

ak ide o vakcinu synagis, tak moje dvojcata nou boli ockovane,,,,zvycajne sa ockuje od oktobra do februara a vraj nie su po nej nijake neziaduce ucinky, to nam bolo povedane, a ani sme nic nezaregistrovali,,,,,,tuto vakcinu musi dopredu schvalit zdravotna poistovna, pretoze je velmi draha, okolo 1500-1600 eur jedna, a myslim, ze ockuje lekar pneumolog a maju na nu narok deti predcasne narodene, deti chore na srdiecko atd,,,

maartinkaa
14. aug 2012

tu sumu som asi trochu prestrelila, lebo teraz som pozerala na nete, ze je to okolo 1000 eur 😉

alenka600
14. aug 2012

@maartinkaa myslim to uplne uprimne - to je uplne super, ze ste po ockovani nemali ziadne problemy.
Ale fuha, divim sa, ze si niekto dovolil Ti povedat (=klamat), ze nie su ziadne neziaduce ucinky, lebo v samotnom pribalovom letaku je napisane:horucka, nervozita, zacervenanie, opuch, nachladnutie, kasel, nadcha, sipave dychanie, zvracanie, vyrazka, hnacka, bolesti, virusova infekcia, pokles poctu bielych krviniek a vzostup pecenovych testov, prerusenie dychania, dychacie tazkosti, tazka alergicka reakcia.
Hlavne ze ziadne neziaduce ucinky, to je na zaplakanie ☹ ☹ ☹ ☹ ☹
@ivuska1680 no uvaz si teda tie neziaduce ucinky....jasne, ze sa nemusia vyskytnut, tak ako @maartinkaa pise, ze u nich bolo vsetko ok, ale musis ratat aj s tym, ze sa vyskytnut mozu a pre predcasniatko to teda bude dost velka zataz myslim....kazdopadne mali Ta na to upozornit

tamix
14. aug 2012

@mikymiky jasné, že napíšem 😉

@ivuska1680 - ja som trávila dlhé hodiny pri internete a hľadala info na hlavne NEslovenských stránkách a rozhodla som sa podľa Tamarkinej pôrodnej váhy (v Čachách a Maďarsku očkovali len detičky pod 1000g, kým na Slovensku ešte aj deti narodené v 36tt, lebo ich považujú za vysoko nedozreté ☹ ), váhy v októbri a v dôsledku faktu, že vôbec nebola chorľavá. Pošlem Ti link na mnou opísaný dcérin príbeh. Začiatok je venovaný Synagisu. Určite je strašne ťažké sa rozhodnúť. Ak sa mi podarí nájsť link na kópiu dokumentu ministerstva zdravotníctva CR, tak tam si môžeš tiež prečítať, že Synagis nepovažujú za moc účinnú. Sú to vlastne antibiotiká, preto sa musia dávať v presne určený deň - ani o deň neskôr. Lekári - pediatri tvrdia, že sa touto vakcínou vytvára celoživotná imunita, ale to nie je pravda. Nám potom pneumologička, rodinná známa povedala, že ak nedám očkovať, nič sa nestane, budeme riešiť danú chorobu. No našťastie sme nemuseli nič riešiť. Malá nič nedostala, ale jedny dvojičky, ktoré zaočkované boli, mali vážne zdravotné problémy po Synagise.

http://www.slobodavockovani.sk/news/vysoke-horu...

mimi
14. aug 2012

mne sa maly tiez narodil predcasne v 32tt a po prvej vakcine dostal zapal pluc a hned nasadili ATB. Vtedy mi to tak netulko, az ked som sa zacala hlbsie zaujimat o negativach ockovania. Ano, citala som vselijake nazory lekarov, prave predcasne narodene deti treba ockovat potrebuju to ako sol, ale stretla som sa aj s inymi nazormi taktiez od lekarov a som rada, ze mi otvorili oci. Druhe babo mam tiez predcasne narodene a to odmietam uplne ockovat. Ak sa rozhodnes ockovat, tak to co nie je povinne by som nedala.

maartinkaa
14. aug 2012

@alenka600 ja viem, ze to myslis uprimne, a ja som to aj tak myslela, ze nas vobec neinformovali, a ked mam pravdu povedat, tak my sme ani len letacik nevideli 😝 nam len povedali, ze je to pre nas vhodne a prospesne, tak sme suhlasili, ale my sme mali celkovo stastie, aj na povinne ockovanie,,,,,,mali nemali ziadne reakcie 😉

alenka600
14. aug 2012

@maartinkaa to aby nevyzeralo, ze spochybnujem Teba ako matku🙂 to nie. tesim sa za kazde dietatko co je zdrave 😀 😀

tamix
14. aug 2012

@maartinkaa aj mne povedali, že je to veľmi dobrá vakcína. Tak som si to naštudovala a pýtala som sa sestričky na dané otázky z internetu a na všetko mi povedala, že to nie je pravda. V podstate nič, čo bolo v príbalovom letáku a na anglických stránkach, nebola pravda. Tak mi to začalo byť dosť podozrivé. Večer pridám tých pár bodov, ktorých som sa držala, len ich musím nájsť a preložiť.

tamix
14. aug 2012

@mimi s akou váhou bol malý narodený? Naša Tamarka má v každom dokumente iný tt. Od 29tt do 33tt a to je obrovský rozdiel

mimi
14. aug 2012

@tamix vazil 2120g,celkom dobru vahu mal na ten tt.

ivuska1680
autor
14. aug 2012

prosim vas ako sa da zistit v akom stave ma imunitny system moj syn? som z Ba ak by ste o niecom vedeli bola by som Vam vdacna... je to dost dobry argument ked pridem do pneumolog. ambul. a poviem Dr. ze mojho syna nechcem dat zaockovat koli tomu, ze sa obavam vedlajsich ucinkoch a do 2 rokov sa mu vyvija imunitny a nervovy system?
som ale zvedava ako drza na mna bude...a ked mi povie co urob. ked mi syn ochorie?ci azda nebudem toto rozhodnutie lutovat...a inak Vam vsetkym velmi pekne dakujem za rady!

ivuska1680
autor
14. aug 2012

@tamix ahoj,
moj syncek mal 1680g a 42cm...zo zaciatku mal problem s dychanim ale potom sa mu to upravilo...ked ale pride to obdobie rsv a nedam synceka zaockovat ako ho mam chranit? aby nebol chory? ako napr. mam cistit nos?vsade pisu ine sposoby cistenia.a ak sa smiem opytat tvoje babo malo aku porodnu hmotnost? a kolkaty tyzden to bol? dikes🙂