Rotavírusové očkovanie dieťaťa. Má to zmysel?

sjuzi
24. nov 2007

Ahojte, zaujímalo by ma, či ste niektorá dali svoje bejby očkovať proti rotavírusom, ktoré často spôsobujú u malých detí hnačky. Čítam o tom v detských časopisoch (reklamy), ale bohužial môj lekár o tom zatiaľ nič nevie.
Oplatí sa to, čo to stojí, vraj sa to podáva ústami... A má to zmysel? Ďakujem vopred za skúsenosti. 😉

pietra
28. nov 2007

to vazne nikto nevie, ci musia byt ozaj obidve davky podane do 6.mesiaca alebo staci len ta prva a druha o nieco neskor?

trixi
28. nov 2007

pietra, ja si uz nepamatam, ale je tam casove obmedzenie kedy sa to ma podat miminku. Nasla som reklamny material (pribalovy letak si nechali u doktorky aby si to nastudovali 😒 ), a v tom sa pise (je uverejneny v casopise Mama a ja 11/07) prva davka sa moze aplikovat uz od siesteho tyzdna, dalsia davka sa podava po mesiaci a ockovanie treba ukoncit do siestich mesiacov od narodenia a moze sa podavat subezne s povinnymi ci odporucanymi vakcinami. Tolko reklamna inzercia. Buduci tyzden kupujem druhu davku, tak Ti to potom mozem presne opisat z pribaloveho letaku.

pietra
28. nov 2007

vdaka, budem rada, lebo my este nemozeme ockovat, kvoli zlej reakcii na TBC a neviem, kedy sa vobec k ockovaniu dostaneme.

sjuzi
autor
29. nov 2007

Baby a na to netreba predsa len recept od dokiho, keď chcem, aby mi poisťovňa dačo preplatila? 😕 Aj keď je to len 300,- tak aj to je dačo, nie?

sjuzi
autor
11. dec 2007

Ahojte, tak až dnes nakoniec nám podali Rotarix (doki si ale musel čítať návod 😉 ), ale v pohode, malý to spapkal, vyzeral, akoby mu to aj celkom chutilo, šak na krabičke v zložení písali samá sacharóza, dextróza a iné humusy sladké...

Stretli ste sa s nejakými reakciami potom?

trixi
11. dec 2007

sjuzi, my mame za sebou prvu vakcinu a po poziti sme nemali ziadne reakcie, a to som maleho sledovala skoro pod mikroskopom 😀 . Buduci tyzden dostane druhu, verim, ze aj tu spapa a nebudu ziadne reakcie.

bibinka
11. dec 2007

my ideme na rotarix 20.dec +normálne prvé očkovanie, tak verím, že nás nejaké nežiadúce účinky zďaleka obídu. 🙂

pietra
11. dec 2007

trixi, mas k dispozicii ten pribalovy letak? My sa este stale nemozeme ockovat kvoli tomu nezahojenemu ramienku, takze ak by ozaj bola pravda, ze sa to musi ukoncit do 6.mesiaca, mame smolu

trixi
11. dec 2007

pietra, vo stvrtok nam tatino donesie vakcinu, vydrzis do stvrtka? 😉

denisa2214
11. dec 2007

Ahoj pietra, aj moja Simonka bola očkovaná staršia ako 6- mesačná (cca 7,5 mesačná dostala prvú dávku). V letáčiku píšu, že najvhodnejšie je zaočkovať dieťa do 24. týždňa veku- konzultovala som to priamo s DR., ktorý je poverený distribúciou tejto vakcíny na Slovensku- je to tak preto, lebo výskum robili iba u detičiek do tohto veku, keďže po tomto veku sa u detičiek začína s príkrmami ( u nekojených ešte skôr) a tým pádom dieťatko už má väčšiu šancu niečo "chytiť" ako dovtedy. A preto je vhodné , ak sa mu imunita vytvorí ešte pred týmto obdobím. Ale čisto teoreticky sa nič nestane, ak je dieťatko zaočkované aj staršie.

lua
11. dec 2007

pietra mohla si povedať, ja som ten leták práve predvčerom vyhodila. Sestrička mi ho dala, aby som si preštudovala prípadené komplikácie ale malá bola v pohode, žiadne reakcie som nespozorovala a to ju vtedy ešte aj očkovali prvou hexou.
17. decembra ideme na dalšiu hexu a aj na druhú dávku rotarixu.

denisa2214
11. dec 2007

pietra, ešte ma napadlo, kde si môžeš pozrieť text príbalového letáčika. Klikni na www.gsk.sk a vpravo je časť "Naše produkty" a tam pod vakcínami si klikni na Rotarix. Máš tam podrobnú informáciu, ale o tom, či sa to môže podať dieťatku staršiemu ako 6 mesiacov, tam nepíšu. Ja som preto prostedníctvom tejto stránky kontaktovala lekára- dílera, ktorý je poverený distribúciou tejto vakcíny a on mi povedal, že preto je tam tá informácia o veku do 6 mesiacov, lebo na starších deťoch vakcínu netestovali. Ale že nie je dôvod, prečo by sa nemohla podať aj staršiemu dieťatku, pokiaľ ešte rotavírusovú infekciu neprekonalo.

pietra
11. dec 2007

baby, dakujem vam 🙂

ikon
11. dec 2007

ahojte,
aj ja sa chcem podeliť o svoje skúsenosti. Adamko má dnes 20 týždňov a tiež sme prekonali rotavírusové hnačky. Keď mal cca 6 týždňov začal mať zelené riedke hlienovité stolice, najprv sme sa s doktorkou radili, že to bude z mojej stravy (stále kojím), nakoniec spravili výter, ktorý bol negatívny. O Ďalší týždeň sme sa zhodou okolností dostali do nemocnice, kde nám zistili, že máme rotavírusy, ale už sme to vraj prekonali 😕 Takže sme to nakoniec zvládli celkom dobre, žiadna dehydratácia ani hospitalizácia, ale musím podotknúť, že odvtedy máme stále problémy s bruškom, zelené stolice, hnačky a tak. A odvtedy v kuse berieme probiotiká.
Keby som mala znovu možnosť tak ho asi dám zaočkovať, i keď ako vravím, my sme mali ten ľahší priebeh.

dasica
12. dec 2007

No trochu som si zistovala informacie o rotavirusoch - nieje pravda, ze mas celozivotnu imunitu po jednej hnacke - ono tych rotavirusov je viac, takze kludne moze babo chytit 2-3 silne epizody, kym sa stane imunnym. Nasla som aj www.rotavirus.sk

bibinka
19. dec 2007

my sme včera boli na rotarixe, malému vakcína chutila. večer mal aj horúčku, ale to prikladám výzam infanrixu, lebo to bolo zároveň s prvým očkovaním. a za 6 týždňov,ideme na druhú.uf.

bibinka
19. dec 2007

ikon-
aj môj Alex máva také nazelenalé stolice,ale iba podvečer,inak celý deň má žlto hnedastú.nesmrdí to. Stále len kojím,dr.mi vravela, že to určite nie je hladová stolica. Ale ty si mi nasadila chrobáka do hlavy s tými rotavírusmi.malý ale nemá žiadny problém, dokonca aj koliky sa mu vyhýbajú-výnimočne ju chytá nadránom.Popýtam sa našej dr.i keď výter už bude zrejme nanič,keďže je už aj zaočkovaný.

bibinka
24. jan 2008

včera som kupovala rotarix v lekárni a platila som 2770,- . Za prvú dávku som platila 3000,- v tej istej lekárni. takže hurá 😀 ,polacnelo to. 😀

zuzka30
24. jan 2008

Tato tema je o skusenosti. Mam 9 rocnu dceru, ktorej nastastie nikdy nic nebolo a syn ked mal 8 mesiacov tak rotavirus dostal. Bol to brutal, 3x na pohotovosti na infekcnom s pobalenou taskou som vzdy ukecala lekarku, ze to rozkojim. Co sa nakoniec aj podarilo, ale neprajem to nikomu....
Odvtedy preventivne nechodim do mater. centier, moj syn nebol v nakup. centre v gulickach, na tociacich zvieratkach, v nakup. kosiku sedi v rukaviciach. Mozno je to na smiech, ale eliminujem vsetko co sa da, nechcem to uz zazit, moja doktorka vravela, ze je to spravne a eliminujem aj kontakt s pneumokokmi, ktore sa tiez nachadzaju na tychto miestach..

bibinka
30. jan 2008

zuzka30- to,že eliminuješ kontakt s kadejakými vírusmi a baktériami je chvályhodné,ale dokedy to chceš praktikovať? ja si myslím,že na vine je oslabená imunita u tvojho syna. vírusy a baktérie sú všade navôkol nás a záleží len na oslabení organizmu resp.na stave imunitného systému ako sa s tým popasuje. Skús podporiť imunitu nejakým probiotikom-možno to už robíš. Izoláciou od kolektívu to nevyriešiš. Keď pôjde do škôlky,to sa ani nebude dať.
😉

zuzka30
30. jan 2008

Bibinka maleho som kojila 18 mesiacov a okrem tych rotavirusov bol chory len raz. Takze si myslim, ze to nie je o imunite. Proste sa s tym dostal niekde do priameho kontaktu a dostal ich.
Inak izolaciu zas neprehanam, chodime cvicit medzi deti, starsia dcera tiez vselico donesie zo skoly a v pohode. Ale planujem ho dat v 2 rokoch zaockovat proti pneumokokom, to bude taky maly zicher, ked pojde do skolky.
Inak som uplne normalna , ved to nie je moje prve dieta, len ked clovek nieco prezije, ma skusenost, tak sa viac boji. papa

bibinka
1. feb 2008

zuzi- prosím,neber to v zlom,asi som bola pod vplyvom hormonov či čo,samozrejme,že vírusy sú naokolo všade a človek nikdy nevie čo to dieťa dostane,možno práve v ten moment bol malý na to citlivý a chytil ti to.
a akú vakcínu ideš dať malému?pneumo 23 alebo prevenar?

zuzka30
4. feb 2008

Aha, tak to neviem, len lekarka mi to spomenula, ale kedze nam do 2 rokov este nejaky cas chyba, tak som sa tym blizsie nezaoberala. Dokonca ani som nevedela, ze su na trhu dve vakciny. Tak ked zistim, dam vediet....
A cosi vobec som to nebrala v zlom, prave naopak, si mila, ze si zareagovala 😉

evercila
4. feb 2008

ahojte! ja asi tiez dam zaockovat. Tiez mal maly hnacky, ale mal patogennu E.Coli, takze to mi stacilo.
k tej sume...no co uz, je to drahe, ale povedzme si rovno, na kolko zbytocnosti clovek rozplieska prachy...pozbieram penazne dary z par sviatkov a je to 🙂

sarfy
5. feb 2008

my ideme v piatok aj na infanrix a rotarix

pneumokoky nam dokina odporucala az ked bude saska v kontakte so starsimi detmi, resp. ked pojde do skolky, tak na nu asi dam, aj ked by som radsej mala zaockovane vsetko hned, clovek nikdy nevie

famfrla
5. feb 2008

ahojte no nasa mala bola zaockovana ak myslis Rotarixom zijeme v zahranici a tu to je zadarmo

bibinka
5. feb 2008

zuzka30- možno tých vakcín proti pneumokokom je viec,ja mám znallosť len o dvoch druhoch-ten pneumo23 je zdarma pre deti od 2-15r,pre poistencov Všeobecnej poisťovne a účinok je cca 5r voči 23 kmeňom pneumokokov. Prevenar je doživotná imunita voči najagresívnejším kmeňom pneumokokov,len tá stojí asi 3000,.neviem presne. už tu je o tom aj diskusia na MK. My chceme dať zaočkovať vakcínou pneumo 23 obidvoch ale až keď budú škôlkári a ak budú nejakí chorľaví.

famfrla- ja som práve čítala v časopise dieťa,že v zahraničí je naozaj táto vakcína zadara. Aj tu na Slovensku by to mohlo byť,no len som zvedavá kedy... 😒 😖

liaa
21. mar 2008

Ahoj děvčata!
Tak já jsem včera nechala malého očkovat.Informace jsou k této vakcíně tyto:

Jedná se o 3 dávky podávané ustně.1 dávka musí být podána nejpozději do 12 týdne věku.Všechny 3 dávky by měly být podány do 26 týdnů věku.
Ostup mezi podáním musí být nejméně 4 týdny.

Kvůli Rota virům je v ČR ročně hospitalizováno 2200-4100 dětí ve věku do 5 let.Do svého 5 roku onemocní téměř každé dítě.Některé děti mají průběh onemocnění lehký,jiné velmi těžký až ohrožující život.

Onemocní děti z různých rodin.Netýká se to jen,,sociálně slabších" a pod.Virus je přenášen nejen dotykem ale i vzdušnou cestou.
Pozor si musí dát lidé,kteří mají slabou imunitu a přijdou s očkovaným děťátkem do uzkého kontaktu.Určitá část viru je vylučována stolicí ven a protože se jená o živou vakcínu,je malé riziko nakažení někoho druhého.
Virus je odolný i proti některým desinfekčním prostředkům a žije i několik dnů.

Filípek měl reakci asi 2 hodiny po podání.Byl velice neklidný a bylo mu blbě,zvracel.1x průjem.Bez teplot.
Nejčastější kontraindikací po podání je :zvracení,průjem,teplota.Toto se projeví zhruba u každého 10-tého dítěte po této vakcině.