Rotavírusové očkovanie dieťaťa. Má to zmysel?

sjuzi
24. nov 2007

Ahojte, zaujímalo by ma, či ste niektorá dali svoje bejby očkovať proti rotavírusom, ktoré často spôsobujú u malých detí hnačky. Čítam o tom v detských časopisoch (reklamy), ale bohužial môj lekár o tom zatiaľ nič nevie.
Oplatí sa to, čo to stojí, vraj sa to podáva ústami... A má to zmysel? Ďakujem vopred za skúsenosti. 😉

andy.a
24. nov 2007

sjuzi,myslím,že tu už takáto téma bola.. 😉
skús pohľadať..

evercila
24. nov 2007

ahoj sjuzi, neviem uplne presne, co to stoji, ale urcite nejakch 2-3 tisic ☹ ako vsetky ☹ Tvoj lekar by o tom mal vediet, uz je to celkom zname ...
rotavirove hnacky mozu u niektorych deti prebiehat uplne v pohode, niektore mozu skoncit s dehydrataciu na JIS.
ja o tom ockovani uz tiez uvazujem, tak si rada precitam, co pisu ine mamicky 😉

nenka83
24. nov 2007

everlicina co j mam info tak su to tri vakciny kazda po 3OOO sk, ja som na tym rozmyslala a doma sme sa zhodli ze nie.no teraz ma moja mala hnacky a ked vidim ako sa trapi a ja s nou tak asi rozmyslam ze ano.ja ked som bola mala dva krat som skoncila s hnackami v nemcnici. najhorsie je pre mamu ked vide ako sa babatko trapi... ako my tento tyzden. ☹

baileysa
24. nov 2007

ahojte, ja som sa zatial rozhodla, ze nie, pokial ja viem tak taketo ockovanie ma vyznam najma v krajinach s nizkou urovnou hygieny a zdravotnickej starostlivosti, u nas mozu dietatko v pripade potreby hospitalizovat, takze by nemalo hrozit umrtie, kvoli comu to ockovanie vlastne existuje... navyse s tymto ockovanim je to ako so vsetkymi inymi, tazko povedat ako zaucinkuje, je iba proti jednemu typu virusu, takze dietatko aj tak moze skoncit v nemocke na infuziach, podobne ako je to pri ockovani proti chripke, niekto ochorie, niekto nie... podla mna je to hlavne marketingovy tah, nehovorim, ze je zle, ale myslim, ze u vacsiny deti nie nevyhnutne, ale to je iba moj nazor...

sjuzi
autor
24. nov 2007

ževraj od 1.10. niečo hradí aj poisťovňa? 😕

nenka83
24. nov 2007

no o tm nic neviem, ja sama neviem co si o to mmysliet... o tych ockovania.
pri pupocnikovej krvi som bola 100% rozhodnuta.no tu naozaj neviem 😖

evercila
24. nov 2007

no ono hnacky sposobuje strasne vela veci, tak percento, ze to bude akurat rotavirus, je asi dost male...iked je to dost ifekcne.
od jednej doktorky viem, ze si to davali hlavne mamy, ktore uz boli v spitale s prvym dietatom /infuzie a tak.../

ja mam napr.uz uaockovany prevenar, a mat tak viac penazi, urcite by som si dala aj toto.marketing-nemarketing...
je to ale fakt dost drahe...

cathrin
24. nov 2007

ja som dala malú zaočkovať, podáva sa to ústne a malej to celkom chutilo 🙂
jedna dávka nás stála 3035,-SK a sú potrebné dve....a očkovali sme sa po 1.10., tak neviem, čo uhradila poisťovňa 😕

pietra
24. nov 2007

ja som nad tym tiez uvazovala, ale nakoniec to nedame, dame len prevenar
to uhradzanie poistovnou je tiez tak trochu dezinformacia, poistovne cast nepreplacaju kazdemu, oni vlastne len rozsirili tu skupinu deti, ktorym na to prispievaju.

trixi
24. nov 2007

Ja som maleho dala "zaockovat" Rotarixom. Zatial dostal jednu davku. Doktorka mi to odporucila. A v mojom okoli poznam 2 pripady rotaviroveho ochorenia, kde deti skoncili na infuzkach v nemocnici. Davka ma stala 3.234,-. Ked som prisla k doktorke aby to malemu podali, sokovali ma, ze som prva, ktora to "skusa" a oni s tym nemaju ziadne skusenosti. Bala som sa pripadnych reakcii PO. Nastastie nic sa nedialo, maly nemal ziadne neziaduce ucinky. A chutilo mu to, je to sladke. Doktorka ani nevedela, ze sa davaju 2 davky a to po 4 tyzdnoch a tiez ze od 1.10. preplaca poistovna 300,-. Nam to poistovna nepreplati, pretoze este nemame slovensky rodny list (uz na neho cakame 2 mesiace) a tak vsetko musime platit. To je vsak o inom.
Ja neviem ci je to reklamny tah, nebudem to skumat. A tiez som sa rozhodla, ze dam maleho zaockovat proti pneumokokovej meningitide. Tiez to nehradi poistovna. Som za prevenciu a tie peniaze nelutujem.

nenka83
24. nov 2007

trixi jasne ze sa tu nik neyhovara na reklamny tah.podla mna je blbost argumentovat tym.podla mna je to hlavne otazka financ. 😔

trixi
24. nov 2007

Druhu davku kupi tatino v Cechach. Je to o 1000,- lasnejsie ako u nas na Slovensku. Ako vsetko. ☹ Aj po prepocitani kurzom.
Mna vytocili u doktorky, ze odporucaju a nevedia ani co odporucaju. Vraj im dealer nepovedal, ze su 2 davky. Sestricky na mna pozerali ako na zazrak, ze co im to rozpravam. Tu druhu davku dam malemu uz sama. Ked som videla ten zapasnicky hmat, ako sestricka malemu stlacila pusu, hoci on to slastne cuckal, tak ma skoro vystrelo.

nenka83, viem, ze je to hlavne otazka penazi. Ved mne doktorka povedala, ze to stoji 2000,- a v lekarni ma vyviedli z omylu.

pietra
24. nov 2007

trixi a na to nepotrebujes predpis od lekarky?

trixi
24. nov 2007

Aj ja som sa cudovala, ze nepotrebujem recept. Dokonca doktorka mi dala len taky letak, na ktorom bolo napisane: Dajte svoje dieta zaockovat .... a nebol tam nazov tej vakciny. Prisla som do lekarne a oni sa na mna divali, ze co chcem, ze to este nevideli a ked nemam nazov tak nevedia o com hovorim. Tak som musela volat doktorke, ze ako sa to vola (Rotarix) a az v tretej lekarni mi to boli ochotni objednat. Predava sa to bez lekarskeho predpisu a su to vlastne nejake zive bakterie (prirovnala by som to asi k Aktimelu alebo nejakemu bifidusu, laicky). Je to v ampulke a dava sa to ustami. Pocas prvych 7 dni treba venovat zvysenu hygienu pri manipulacii s pokakanymi plienkami (bolo napisane v pribalovom letaku 😉 ), ale pre dospeleho rotavir nie je nebezpecny, moze sa to prejavit riedsou stolicou, krcom v bruchu, ale skor si to clovek ani nevsimne.

denisa2214
24. nov 2007
tinaa
26. nov 2007

ahoj, my sme dali malu ockovat rotarixom spolu s hexavakcinou. Ockovacia latka je v striekacke a dietatko to musi zhltnut. Stoji nieco cez 3000 Sk a poistovna preplaca necelych 300 Sk. Ockuje sa dva krat, nasjkôr po mesiaci. Mala nemala ziadne reakcie, len bola trochu mrzuta.
MARTINA

sjuzi
autor
26. nov 2007

Trixi, ja si to tiež asi objednám v ČR. A potom s tým pôjdeš k dokimu, nech to malému podá?

trixi
27. nov 2007

sjuzi - Nas caka za dva tyzdne druha davka. Ako som to tu uz pisala, ked som videla pri tej prvej vakcine ako sestricka gniavi malemu pusu a pritom maly to cuckal uplne bez problemov, lebo je to sladke, tak tu druhu davku mu dam sama. Uz mam prax, prvy mesiac sme cucali Espumisan kvoli kolike, davala som mu to striekackou a ani kvapka nesla bokom, tak to mame nacvicene. V pribalovom letaku je vsak napisane, ze to ma podat lekar.

mimakro
27. nov 2007

Každú vakcínu by mal podať lekár, aby o tom vedel. Nikto nevie predpokladať nežiadúcu reakciu, ale lekár ju vie aspoň zmierniť. Ja by som to neriskla a šla by som k lekárovi. Rotarixom sa očkuje len do 6. mesiaca. Ide o slabený rotavírus, nie baktériu. Rotavírusy vyvolávajú u detí nepríjemné hnačky a najväčší problém hančky tkvie v dehydratovaní organizmu, čo je pre malé bábätká obzvlášť nebezpečné. Neplatí však, že každá hnačka je spôsobená rotavírusom. Ja osobne si myslím, že pre zdravé dieťa (nie nedonosené, resp. imunodeficientné), ktoré väčšinu času trávi v domácom prostredí, je to zbytočné. A iba to namáha imunitný systém. Ja som s nepovinnými očkovaniami začala až po treťom roku. Syn je očkovaný proti kliešťovej encefalitíde, hepatitíde A aj pneumokokom. Aj u dcéry začnem až v tomto období.

lienocka235
27. nov 2007

ahojte kocky... tie ktore sa rozhodujete ci dat zaockovat alebo nie.. napisem ako to bolo u nas...
mala dostala rotavirusovu infekciu tesne pred 2. narodeninami v materskom centre to chytila od jedneho dietatka, potom sme sa stretli v nemocke.. nasa doktorka mi tvrdila ze tie hnacky ma najprv zo zubkov.. potom ze ma asi usnu infekciu.. lebo si mala chytala uska.. nakoniec sme skoncili tak ze nas v noci viezla zachranka na infekcne na kramare a uzili sme si tam vyse dvojtyzdnovy pobyt... mala na infuzkach.. asi 5 mesiacov sme este museli kupovat specialne mlieka ziaden normalny cukor len glukozu vyse mesiaca sme museli mixovat.. a este dost dlho bola nzchylna na hnacku.. hned ako sa objavili v okoli tak to chytila..
vtedy este nebola tato moznost.. ale ak budem mat dalsie dietatko.. tak ho urcite dam zaockovat..

pietra
27. nov 2007

ja som nad tymto ockovanim tiez rozmyslala,ale ako pisala mimakro, da sa to len do 6.mesiaca a my bojujeme teraz s problemami po ockovani TBC, takze nemame este ani prve povinne ockovanie. Asi to ani nestihneme do toho polroka. ☹ Myslite, ze treba obe davky stihnut do toho 6.mesiaca, alebo staci, ked je ta prva podana do tohto obdobia a ta druha neskor?

trixi
27. nov 2007

Nasa doktorka ani nevedela, ze sestricka v cakarni podava malemu Rotarix. Ked som sa jej spytala, ci s tym ma skusenosti, tak povedala, ze tuto vakcinu dava prvy krat. Ked som sa jej spytala, ci to zapise do preukazu, tak mi povedala, ze to netreba. Tak som si vyziadala aby to pred nami tam zapisala, a vobec neviem ci to malemu zapisala do karty. A uz vobec nevedela, ze sa podavaju 2 davky. Ta druha po styroch tyzdnoch. Vraj im to dealer nepovedal 😕.

Trosku ma zaraza, nazor, ze ked je dieta v domacom prostredi je to zbytocne. To akoze mam drzat maleho len doma ako v sklenniku?

lienocka235
27. nov 2007

trixi moja bola doma.. chodila som s nou len do materskeho centra aj to len obcas a dostala to.. bola donosena dojcila som ju 18 mesiacov a predtym nebyvala vobec chora.. my sme dopadli tak zle aj kvoli doktorke ktora hnacky absolutne podcenila..ale poviem ti ze boli to nervy.. ja by som to dalsiemu dietatu urcite dala... ale to je asi tym ze som si prezila s tymto ochorenim svoje..

yesno22
27. nov 2007

trixi...mam tri poznamky: 1.suhlasim s mimakro, kazdu vakcinu by mal podat lekar, pripadne sestra za asistencie lekara a ten by mal vakcinu zapisat do knizky/karty...to, ze je tvoja lekarna neinfomovana hovori samo za seba, Rotarix j na trhu uz niekolko mesiacov, nie dva tyzdne 😒 ....2. neviem v ktorej lekarni ti predali tu vakcinu bez predpisu, aj ked sa hradi cela, ale bohuzial su lekarne, ktore idu po zisku skoro za kazdu cenu 😒 ...3.syna som dala zaockovat "pre istotu",lebo osobne poznam par pripadov takejto infekcie a hoci som zdravotnik, sama by som mu ju nepodala, aj ked aj nasa setricka na to pouzila zapasnicky hmat (bala sa, aby to nevyplul a nemusela som plati znova 😉 )

maaaki
27. nov 2007

Ahojte, ja som dceru dala zaockovat, tiez po skusenostiach u syna, ktory mal rotavirusovu hnacku dvakrat a raz z toho skoncil v nemocnici. Je to oslabeny zivy virus, tak pozor na pokakane plienky asi tak par dni po zaockovani, lebo su infekcne. U nas to schytal manzel...🙂

mimakro
27. nov 2007

trixi, nemusíš ju držať v skleníku. Ale pravdepodobnosť nákazy v detskom kolektíve je oveľa väčšia, ako v domácom prostredí. Ja bývam na dedine, žiadne materské centrum nemáme. A do škôlky bude Hanka chodiť až od troch rokov. Treba to zvážiť. Ale ak je to až také nebezpečné, prečo rotarix nepatrí medzi povinné očkovanie? A čo deti tých rodičov, ktorí nemajú zvyšných 7 tisíc i viac, ak sa k tomu pridajú aj ostatné očkovania (havrix, prevenar, fsme)?

sjuzi
autor
28. nov 2007

Ja si myslím, že je to zatiaľ, podobne ako odber pupočníkovej krvi, na zvážení rodiča. I čo sa týka tej sumy...
Ja nad tým, ale vážne uvažujem, počula som, že rotavírus možno chytiť hocikde i napr. na prebaľováku v nákupnom centre... a my teda dosť chodíme na stretávky... 😅

bibinka
28. nov 2007

mne naša dr. povedala, že snáď od r.2010 by to mali poisťovne preplácať. no ktovie. 😖
maaki- rotavírusovú hnačku možno dostať len jedenkrát v živote a človek získa imunitu na celý život. a tomto princípe je aj ten rotarix. tvoj syn mal tú druhú hnačku spôsobenú iným vírusom. môj starší si odpykal svoje keď dostal najprv bakteriálnu hnačku a následne po nej práve rotavírusku-a tak sme si "užívali" celé letné prázdniny. preto som si povedala, že u druhého to nechcem zažiť. v decembri ideme na prvé očkovanie, tak zároveň dáme aj rotarix.

trixi
28. nov 2007

Ten virus nemusi dieta dostat len v detskom kolektive, v materskom centre ale ho moze dostat od dospeleho cloveka aj v domacom prostredi. Predsa dospeli sa pohybuju medzi inymi a podla toho co o tom pisu, dospely clovek si nemusi ani vsimnut ze nejaky rotavir chytil (redsia stolica, krc v bruchu). Preco nepatri medzi povinne ockovanie to veru neviem, ja sa uz nicomu necudujem. Napr. ockovanie proti pneumokokom v mnohych vyspelych europskych krajinach je povinne a hradene poistovnou. Preco nie je u nas? Myslim ale, ze my tu na to odpoved nedostaneme a su to otazky na niekoho uplne ineho. Kde mi liek predali bez predpisu? Napr. v Piestanoch a nasa doktorka povedala, ze je to bez predpisu. A druhu davku kupi tatino v Ostrave a tiez bez predpisu. Zatial v lekarni sa necudovali, ze to chcem bez predpisu, naopak v dvoch sa cudovali co to vlastne chcem.
A co sa tyka ceny, ja mam na to jednoduchy recept. Ked sa ma pytali co chcem pre maleho, tak som otvorene povedala, ze nech nekupuju ziadnych plysakov, a ine blbiny, ze ked pridu, mame kasicku a do nej mozu vlozit malemu kolko uznaju za vhodne a ze z toho mu uhradime potrebne ockovania a ine naklady. Podotykam, ze ja musim hradit vsetky navstevy u lekara, vsetky lieky, pretoze (ako som to tu uz spominala) nemame este slovensky rodny list (rodila som v CR a na nas rodny list musim cakat 3-4 mesiace) a bez rodneho listu poistovna doktorke ani lekarni nic nepreplati. A nikto sa ma nepyta ci na to mam.

yesno22
28. nov 2007

http://www.nobel.sk/default.aspx?what=drug&code...

trixi, ja robim v lekarni a preto som sa pytala, nebolo to nic proti tebe 😉
...a to ze sa niekde cudovali, co to pytas...stacilo sa pozriet do pocitaca a clovek je hned mudrejsi...ale treba chciet 🙂 k poznamke tvojej dr, ze je to bez rp sa ani nevyjadrujem, osobne by som asi uvazovala ci pri nej ostanem... 😒