Rotavírusové očkovanie dieťaťa. Má to zmysel?

sjuzi
24. nov 2007

Ahojte, zaujímalo by ma, či ste niektorá dali svoje bejby očkovať proti rotavírusom, ktoré často spôsobujú u malých detí hnačky. Čítam o tom v detských časopisoch (reklamy), ale bohužial môj lekár o tom zatiaľ nič nevie.
Oplatí sa to, čo to stojí, vraj sa to podáva ústami... A má to zmysel? Ďakujem vopred za skúsenosti. 😉

kamkito
7. apr 2010

aj my sme sa dali vcera zaockovat ale zatial len prvu davku.. no od vcera ma mala teplotu :( celu noc bola uplakana a nesvoja. takze to sa davaju dve davky a kazda jedna stoji 63 euro?? ja som si tiez myslela ze to je jednorazovy poplatok za obe... 🙄

ewana73
7. apr 2010

kamkito a to vam lekarka nepovedala,ze su to dve davky vopred ? 😲

ewana73
7. apr 2010

inak ja som za prvu davku dala 50 eur a za druhu 55 eur ale v lekarni mi povedali,ze kazde tri mesiace je ina cena na zaklade kategorizacie liekov.

bibione
8. apr 2010

to su co za sumy,ze 60eur za jednu davku??? 😲 ja ju mam za 38eur

maryanna
8. apr 2010

bibione mozno preto ze nam napr doktorka ponukala dve typy ockovania, teda oba su rotavirusy ale asi od inej firmy alebo neviem...a to tak ze bud zaplatime dve davky po okolo 50 eur....alebo taka davka ze na trikrat po 33 eur......

bobocka
18. apr 2010

ahojte.ja som dala malickeho zaockovat a som velmi rada.po pravde som zo zaciatku nad tym neuvazovala,ale ked musela ist moja kamaratka na tyzden na infecne so svojim malickym synom koli rotavirom,tak som nevahala.my sme dali rotarix jedna davka v tretom mesiaci spolu s hexavakcinou a prevenarom a druha v piatom mesiaci.dokopy 110euro.potom ako sme sa dali prvy krat zaockovat mi znama vravela,ze je to chyba,ze je lepsie ak si tym dieta prejde som mala hlavu v smutku.no v zapati na tom mi volala ina znama a vravela,ze musela lezat na infekcnom so svojim rok a pol rocnym synom,ze to bolo strasne,ze naraz zvracal aj hnackoval,ze bol ako zombie,unaveny,uplakany...ze keby mohla vratit cas,urcite by ho zaockovat dala.tak som isla evne odhodlana aj na tu druhu dvku a dnes s odstupom casu som velmi rada.nemali sme okrem jednodnovej teplote -38,5-ziadne ine komplikacie.

monikapalo
19. apr 2010

Ahoj bobcka, ja mam ist s malym na ockovanie buduci tyzden, tiez som velmi rozmyslala nad tym, ci ockovat, alebo nie,. No neviem ako to bude maly znasat, v jeden den povinne ockovanie aj ockovanie proti rotavirusom ☹ . Ma tri mesiace a jeden tyzden.

bobocka
19. apr 2010

ahoj monikapalo.my sme dali vsetko ockovat v jeden den a okrem zvysenej teploty sm ziadne neziaduce ucinky nemali.misko mal vtedy tiez tri mesiace a dva tyzdne.rotarix mu dali do pusky cez striekacku,to ani nevedel,ze je "ockovany",ale prevenar a hexa ho boleli,to je normalne ocovanie do nozicky.mne doktorka odporucila dat vsetko naraz ockovat.v piatom mesiaci sme sli na preockovanie,zas vsetko naraz,a neboli ziadne komplikacie.je pravda,ze tri tyzdne po prvom ockovani sa mi misko vyhadzal a husa dermatologicka hned,ze je to atopicky ekzem,no ja som maleho premastovala indulonou a preslo mu.dodnes ma pokozku ako ma mat-krasnu hebucku.moja detska povedla,ze to ze sa vyhadzal vtedy nebola reakcia na ockovanie-vsak by sa vyhadzal skor a nie tri tyzdne po.neboj nic. 🙂

chichaa
19. apr 2010

Ahojte dievčatá. Dovoľte mi prispieť k tejto téme, nakoľko som do MD pracovala na Infekčnej klinike FN Trnava, viem o čom rotavírusová hnačka je. Áno, dieťa môže byť aj v ťažkom stave, ale sme matky žijúce v rozvinutom svete a v 21. storočí, t.j. vieme čo robiť v prípade hnačky /najmä hydratovať, ryžový odvar, mrkva atď.../ a do ťažkého stavu sa v tom prípade dieťa ani nedostane. Naozaj ťažké stavy sa zvládnu pár infúziami a Smectou. Nie za všetkými hnačkami u malých detí ale hľadaj rotavírus, sú aj iné napr. noro a adenovírusy, pri ktorých je očkovanie neúčinné. Ja teda osobne moju malú princeznú očkovať nedávam, musí niečo zvládnuť aj sama a každé očkovanie je zásah do prirodzenej imunity. Napr. odporúčam radšej investovať do očkovania proti meningokokovej meningitíde. Majte sa, pa 🙂

rebecca2006
19. apr 2010

Chichaa,
prosím ťa, kedy je najlepšie zaočkova dieťa proti maningokokovej meningitíde? Synček má 9 mesiacov, určite by som ho chcela dať zaočkovať. Vďaka

bobocka
19. apr 2010

ahoj chichaa.kazdy ma na rotavirove ockovane iny nazor.ja mam dve zname,tore keby mohli svoje deti usetrit pobytu na infekcnom a infuzii,tak byt to hned spravili.ich vlastna skusenost ma presvedcila.kazdopadne darmo o tom teraz polemyzovat-vkcina je uz podana.skor ma zaujal ten tvoj nazor,ze je dobre dietatko ockovat proti meninokokovej meningitide.ja nie som zdravotnik,moc sa v tom nevyznam,ale je to zapal mozgovych blan?ja som myslela,ze teraz kej je prevenar uz v povinnom ockovani,ze to proti tomu chrani.ja som uz toho blazon,prilis vela info na mna-prevenar je vakcina proti pneumokokon,ktore zapal mozgovych blan mozu sposobovat.ci nie?ak mas trochu casu,tak toprosim vysvetli.a ak to teda prevenar podchytene nema,tak ako sa prosim vola ta vakcina proti meningokokovej meningitide,kolko stoji a kedy je to najvhodnejsie podat dietatku-v akom veku.a je to fakt nutne-teda velmi odporucane?ja som okrem rotarixu a povinnych ockovani nechcela maleho davat ockovat proti nicomu inemu.dakujem za odpoved 😉

elephant
19. apr 2010

Ahoj,

sorry, že vám takto vpadám do diskusie, ale to očkovanie, ako tu popisujete mi už nedá... Presnejšie som dosť v šoku, že sa na SLovensku očkuje nielen hexa a pneumokok v jeden deň, ale že do toho ešte (i keď nepovinne) pridajú rotavírus, to mi už hlava neberie. To fakt nemáte strach očkovať 8 chorob naraz? To je predsa šialene neprirodzené! Kde sa dieťa može nakazaiť takýmito chorobami naraz? Samozrejme, robte si to ako uznáte za vhodné, ale niekedy mám pocit, že ktosi skúša, koľko toho malé miminká, takmer novorodenci, vydržia...

bobočka, meningitída je zápal mozgových blán, a ten može byť spôsobený vírusmi, baktériami, i parazitmi. Prevenar chráni pred meningitídou sposobenou jednou konkrétnou baktériou, a to Streptokok pneumoniae (asi 7 jeho serotypmi). Nechráni pred meningitídou sposobenou inými baktériami (napríklad meningokokom), ani tou sposobenou vírusmi a parazitmi. (To ti ale snáď mal vysvetliť pred očkovaním lekár...) Meningokoková meningitída je v ČR, kde žijem, príčinou asi 3-5 úmrtí u detí ročne.

elephant
19. apr 2010

bobočka, mala som ešte podrobnejšie rozpísať, že Prevenear nechráni ani pred všetkými typmi meningitíd sposobených pneumokokom. Presnejšie, pneumokok má skoro 100 serotypov, vakcína Prevenar chráni len proti 7.

bobocka
19. apr 2010

elephant
moja lekarka mi vyslovene odporucila ockovat maleho naraz,ze to lesie deti znasaju.ona ma prax otvorenu uz roky a su na nu len chvaly.prevenar a hexa je povinne ockovanie na svk.to si matka velmi nenavybera kedy to bude malemu pichnute.dieta musi mat dve davky do prveho polroka rotarix sa dava 2x medzi tretim a sietym mesiacom.sama lekarka mi povedala ,ze ak teda chcem maleho dat ockovat aj rotarixom,tak spolu s hexa a prevenarom.misko mal len den zvysenu teplotu (to je uplne bezny vedlajsi ucinok).

collette
19. apr 2010

bobocka - jasně, a jak pozná v případě alergické reakce na co to dítě reaguje? 🙄 Každé dítě nemusí reagovat jako tvůj Miško...

bobocka
19. apr 2010

collette mas pravdu.mozno som mala len s miskom stastie.ale nasa pediatricka zjavne este nemala ziadne problemy s ockovanim naraz..ak ano,tak by to predsa neodporucala.ja zdravotne vzdelanie nemam,posudit to neviem.len ako matka co si tym presla hovorim,ze ziadne komplikacie sme nemali.

elephant
19. apr 2010

Bobocka, ja ťa nechcem o ničom presviedčať. 🙂 Len mi tak napadlo, že ako pneumokok, tak i rotavírus sú pomerne nové očkovania, a žiaden lekár nemôže mať dlhoročné skúsenosti s ich očkovaním v kombinácii s hexou. To bude môcť povedať tak možno o 20 rokov pravidelného očkovania 8 kombinácie... 😔

bobocka
19. apr 2010

joj elephant na presviecanie je uz neskoro 😀 vakcina je podana.ale je prava,ze po tomto rozhovore budem mat pre moju pediatricku pripravenych par "neprijenych" otazok v najblizsej poradni.ja jej verim,ale aj tak budem chciet aby mala pre mna pripravenych par presvedcivych argumentov potvrdzujucich jej rozhodnutie ockovat naraz..mozno sme len mali stastie a mozno je najidealnesie ockovat naraz,ale ako vravis,to sa bude dat s urcitoskou povedat az o par rokov.

collette
19. apr 2010

Očkování je záhul pro malé tělíčko tak jako tak. Píšeš, že Miško měl jen jeden den zvýšenou teplotu a že je to normální. My jsme se s naším pediatrem dohodli, že očkovat budeme zvlášť. Nechci to zakřiknout a ťukám to, ale Kubík neměl ani tu zvýšenou teplotu. Možná, že není tak citlivý, ale také je možné, že je to díky tomu, že se s těmi vakcínami pral postupně...

chichaa
20. apr 2010

elephant- súhlasím plne s tvojim názorom. Tuším si od fachu 🙂)
Podobne ako je to s Prevenarom, tak je to aj s meningokokom, očkuje sa len proti niektorým typom baktérií, napr. u nás je dostupná bivalentná vakcina Meningococcal A+C, existuje aj tetravalentná . A+C+W+Y / u nás ale nedostupná/, t.j. v prvej proti 2 a v druhej proti 4 typom baktérie. Áno, ide o hnisavý zápal mozgových blán, dá sa liečiť antibiotikami, ochorenie má však 30% úmrtnosť. Očkuje sa od 2 mesiacov do 1 roka, dvoma dávkami. U dieťaťa nad 1 rok, stačí jedna dávka, dáva sa do svalu. Z dostupných zdrojov je vakcína plne hradená poisťovňou, je to ale na recept. Treba sa bližšie opýtať svojho pediatra. S očkovaním netreba ale nejak extra ponáhlať, najmä keď nie je ukončená povinná schéma, teda ak sa dieťa nedostáva do rizikových situácii: život v komunitách, v kempoch, internátoch, cestovanie do rizikových oblastí atď.
Očkovanie teda nie je povinné, ale odporúčané.

mirka907
20. apr 2010

Nas ockovali naraz a aj proti rotavirusom a nemali sme ani raz zvysenu teplotu, ani ziadne ine problemy...Isla som ju ockovat len ked bola uplne zdrava, akonahle sa objavil soplik alebo zacala trosku kaslat, hned som ockovanie odlozila. A kebyze neexistuje internet a podobne diskusie, tak sa nad tym ani nepozastavujem ci to je dobre alebo zle...Vybrala som si doktorku a kedze ju pokladam za odbornika, nebudem jej do toho kecat. Mne to niekedy pripada na tychto diskusiach, ze podme sa strasit navzajom. Pocas tehotenstva som sa vdaka niketorym temam na konikovy nastresovala dost a nie je to prave naj riesenie.
No ale co ma zaujima, vidim , ze poniektore sa ozaj vyznate(to myslim v dobrom nie ironicky 😉 tak ma zaujima ako to riesite alebo ste riesili, ked chcete odmietnut ockovanie, ktore je povinne? Da sa to vobec?Nie su tam potom nejake sankcie?

elephant
20. apr 2010

Chichaa, presne, meningokoka sa i trochu bojím (sú to u mňa také hororové scenáre, že vypravím zdravé dieťa do škôlky... a kto ho tam bude sledovať, keď mu bude odrazu zle, či nemá príznaky meningitídy, či sa mu nerobia petechie... ), teraz ho očkovať určite nebudem, ale okolo puberty možno áno...

Mirka907 - podľa mňa je najdôležitejšia informovanosť rodiča. Nielen v tom, že bude vedieť, proti ktorým chorobám sa hexavakcínou očkuje (divila by si sa, koľko maminiek to nevie!), ale aj v tom, že bude vedieť, že očkovanie sa dá rozložiť síce na väčší počet vakcín, ale s menej zložkami... Za odmietnutie povinného očkovania môžu hroziť sankcie... paušálne odmietnuť všetko očkovanie je problém, ak sa ale chceš s lekárom dohodnúť o odklade niektorého očkovania, tak v prípade, že máš k tomu dôvody, tak by to tiež s rozumným lelkárom malo ísť.

erikasadek
20. apr 2010

elephant, 😉 parada suhlasim s tebou na 100% co a ako sa na slovensku sa ockuje , ja uz davno nechapem 8 vakcin naraz!!!!

este jedna poznamka, to ze nebola hned reakcia neznamena, ze nebude neskor 😉 ☹ u vela deti , sa neziduci ucinok prejavuje neskor a postupne, propblem je len ten ze v tom momente si to vobec nebudete prisudzovat vakcine, hlavne ako laici urcite nie; 😉

datkova
24. apr 2010

každá uvedomelá matka vie, čo by za zdravotnú starostlivost, aká sa dostáva tunajším detom, dali africké matky...

kocule
24. apr 2010

Holky, to myslíte vážně, že vám očkují všechno naráz? 😲 😲 😲 U nás pneumokok povinný není a nikdy bych ho nenechala naráz se vším. 😲 My jsme měli i hexu posunutou, vždy jsme očkovali po měsíčním odstupem i s rotavirama. 😝 Podle mě můžete odmítnout a posunout očkování, očkovací kalendář je dost volný. My s hexou začali až v 5 měsících a s malou to dost mávalo, měla 39st. horečku. Při té představě, že jí všechno píchnou naráz, se mi dělá mdlo. 😠

katkaromi
24. apr 2010

baby, tu je citacia z knihy sprievodca ockovanim, ktoru mi dala moja lekarka, lebo som mala strach z ockovania. MUDr. Dluholucký v nej píše - " Imunitný systém dieťaťa je plne schopný odpovedať na milióny antigénnych podnetov. Ak by dieťa dostalo celý očkovací program naraz, nezaťažil by viac ako jednu desaťtisícinu kapacity imunitného systému. Naviac, dnešné vakcíny majú okolo 50 antigénov v porovnaní s 3 500 antigénmi ešte pred pár rokmi". Tiez nas ockovali viac vakcinami naraz, najprv sa mi to nepozdavalo, ale uz nemam strach.

katkaromi
24. apr 2010

ockovali nas hexou+pneumokoky+rotavirusy v troch a v piatich mesiacoch, a klop-klop ziadna reakcia chvalabohu nebola.

elephant
24. apr 2010

Katkaromi - knižky o očkovaní sú rôzne. Neviem síce, čo je MUDr. Dluholucký zač, ale jeho tvrdenie, že: "Imunitný systém dieťaťa je plne schopný odpovedať na milióny antigénnych podnetov. Ak by dieťa dostalo celý očkovací program naraz, nezaťažil by viac ako jednu desaťtisícinu kapacity imunitného systému." mi pripadá dosť odvážne. On to ako niekde na niekom overoval? Je pravda, že vakcíny sa neustále zdokonaľujú, k dokonalosti ale majú ešte ďaleko, už len nedávana kontaminácia Rotarixu prasačím vírusom je toho pekným dôkazom. (http://www.vakciny.net/AKTUALITY/akt_2010_07.htm)

Ano, mnoho detí prejde očkovaním úplne v pohode, ale bohužiaľ, sú i také, ktoré majú veľké problémy po jedinej vakcíne. Najhošie je, že človek nikdy dopredu nevie, ako jeho dieťa bude očkovanie znášať. Takže Katkaromi, to, že nemáš pri očkovaní vôbec strach ti úprimne závidím (a prajem, nech nikdy nemáš dôvod o tom začať pochybovať), ja deti očkujem veľmi oneskorene a opatrne, ale vždy ich vediem na očkovanie s malou dušičkou...

katkaromi
25. apr 2010

Bol dlhoročným primárom na detskej klinike v Roosveltovej nemocnici v BB /neviem či ešte je/. Myslím, že sa tým dosť zaoberal, nakoľko v tejto knižke sleduje rôzne štatistiky, odpovedá na otázky a pod. Vieš, bola tam odfotená aj jedna strana zo záznamu z infekčného niekedy z 50. rokov a deti v nemocnici ležali kvôli chorobám, proti ktorým už tie naše chvalabohu sú zaočkované. A pri jednom bol červený krížik. To hovorí za všetko. Proste ja nie som odborník, plne dôverujem detskej lekárke a to je všetko. Nevravím, že deti treba očkovať proti všetkému. Ale asi to bude na niečo dobré. Tiež nemám z očkovania ktovieako dobrý pocit, vždy som rada, keď už je aspoň týždeň potom. Najhoršie je, že na internete je mnoho antiočkovacích fór, ktoré napísali asi takí odborníci ako ja a možno niekedy asi aj zbytočne vystrašia mamičky, ktoré sa o detičky dosť boja aj bez toho. Veď tie očkovania neboli vymyslené na týranie detí, ale na ich ochranu. O tej kontaminácii som pravdaže počula a riešila som to s doktorkou, ktorá bola na nejakom semináre ohľadom očkovania dávno potom, čo to prepuklo a údajne tam nič také nespomínali, keby to bolo niečo vážne, tak by vakcíny dávno stiahli z trhu. Plne dúfam, že som drobčekovi Rotarixom neublížila. Inak tá kontaminácia trochu vyznieva ako konkurenčný boj, v každom článku vrelo odporúčajú vakcínu konkurenčnej firmy.

bobocka
25. apr 2010

ja odpadnem!!!katkaromi sto bodov 😉 nie je veta ,s ktorou by som nesuhlasila 🙂 a hlavne ,ze OCKOVANIA NEBOLI VYVINUTE NA TYRANIE DETI,ALE NA ICH OCHRANU!!!tiez som mamina laicka,nie som lekar,no nasla som si pediatricku,ktorej verim a basta.