Rotavírusové očkovanie dieťaťa. Má to zmysel?

sjuzi
24. nov 2007

Ahojte, zaujímalo by ma, či ste niektorá dali svoje bejby očkovať proti rotavírusom, ktoré často spôsobujú u malých detí hnačky. Čítam o tom v detských časopisoch (reklamy), ale bohužial môj lekár o tom zatiaľ nič nevie.
Oplatí sa to, čo to stojí, vraj sa to podáva ústami... A má to zmysel? Ďakujem vopred za skúsenosti. 😉

nazu
11. sep 2010

súhlasim s tebou katkas1,pretože naše detičky a ich zdravie sú najhlavnejšie, a osobne si myslím,že keby to malo také drastické nežiadúce účinky,tak by to určite zakázali,a nevystavovali by bábetka riziku.

bubulka722
11. sep 2010

@katkas1 http://aje.oxfordjournals.org/content/154/11/10...
Možno sa mi niečo podarí nájsť aj v slovenčine, neviem presne kde som to čítala. Ak by si ale chcela rozšíriť obzory klikni na rizikaočkovania.sk. Je tam toho fakt kopec, hotová beletria.

bubulka722
11. sep 2010

@nazu Ak by im tak veľmi záležalo na ich zdraví, tak nech mi potom niekto skúsi vysvetliť opodstatnenosť BCG vakcíny na 4. deň po narodení. Očkuje sa len v Sk, Cz (kde ju chcú zakázať ak už zakázaná nie je) a v Bulharsku. Skoro vo všetkých európskych štátoch je očkovanie len odporúčané, nie povinné. Prečo???

stacinka
11. sep 2010

@deniskateniska tak to sme dve.... odkedy som sa zacala zaujimat o poskodenia sposobene ockovanim, tak malu nechcem ockovat proti chorobam, ktore nie su zaradene medzi povinne...

deniskateniska
12. sep 2010

s povinnymi neurobime nic.ja som ako mala bola v nemocnici,po ockovani som chytila horucky a nasledoe krce.lezala som v nemocke,zistili,ze to bolo nedostatkom vit.D.mama si uvedomila,ze mi ho moc nedavala,bo zabudala.tak pri dalsich detoch to davala uz poctivo,takze robme ako lekari kazu aby sa rizika zminimalizovali 🙂 stale neviem ci dam rota zaockovat,takze to neham na muzovi:o)))

nazu
13. sep 2010

pozri bubulka sto ľudí,sto chutí,sto doktorov,sto názorov,viete čo ľudia,keď sa neviete rozhodnúť,dajte na svoju mamičkovskú intuíciu a tá vám skôr poradí,ako toto fórum.a čoho sa vlastne bojíte?Keď si dieťa nedáte zaočkovať,tú chorobu dostane a verte,že to nieje nič príjemné,keď dáte zaočkovať,isteže rotavírus dostane,ale bude trvať kratšie,čiže priebeh ochorenia bude znášanlivejší pre vaše bábetko aj pre vás.ja som mala črevnú chrípku a to ma dostalo na kolená,a čo potom také malé dieťa??????????????ani pneumokoky neboli povinné a keď si mamička nedala zaočkovať,aké to malo následky???Pamätáte,boli toho celé správy???preto sú teraz povinné!!!!!!!!!!

simatko1
10. feb 2011

ahojte maminy,nas tiez doktorka o tomto nepovinnom ockovani proti rotavirusovej hnacke,najskor sme vahali,pretoze tych penazi nie je vela,ale hned od doktorky som isla na net hladat info,ked som tam videla ako maminy pisali,ze bolo to dost drahe tak to nedali a potom im dietatko malo hnacky a trapilo sa hned sme sa rozhodli ze ho dame zaockovat,tuto vakcinu musel vypit 2x,teda na druhu este len pojdeme ale jedna stoji 53 eur,je to pekna sumicka,ale napr,teraz mame soplik,kaslik nam uz presiel a ked sme pili antibiotika sirupcek tak sme hnacky mali a stacilo nam,vsak len ten soplik jak sa s nim este trapi nie aby dostal este aj toto,vobec nebanujeme,len dufam ze nas to aj obide🙂

martinvelcicky
19. nov 2012

http://www.slobodavockovani.sk/news/rotavirusy-...
nie som odborník, ale tiež doma riešime, či malého treba zaočkovať, pretože dnes naša doktorka kývala silne hlavou že máme. Pozrel som si trošku net a našiel som túto stránku - pozrite hlavne nežiaduce účinky. To je fakt sila . Na stránkach o rotavírusoch nebolo o tomto nič písané. Je to vírus, ako každý iný a aj sila očkovacej vakcíny raz vyprchá.

hajanka
20. nov 2012

@martinvelcicky Rotarix obsahuje zive oslabene rotavirusy virusy pomnozene na VERO bunkach (bunkach obliciek africkej zelenej opice), dieta po ockovani moze sirit rotavirusovu infekciu (vlastne u neho ta rotavirusova infekcia prebieha - ockovanim je zamerne nakazene a velmi castym nez. ucinkom je prave hnacka, bolesti brucha, nafukovanie, podrazdenost, mal by chranit voci 7 genotypom, existuje min. 42 roznych G/P kmenov s najroznejsimi kombinaciami serotypov, ockovanie nezabrani ochoreniu, dokonca na rovnaky typ moze ochoriet viac krat

martinvelcicky
25. nov 2012

chcem sa ešte spýtať - ak sa teraz zaočkuje znamená to, že rotavírus môže dostať stále, lebo vakcína obsahuje len 7 druhov a celkovo ich je 42....? Znamená to aj to, že ak by sa teraz nenakazil, tak účinok vakcíny rokmi klesá a dostane to neskôr, ale už bude dieťa väčšie a bude to teda lepšie zvládať?
@hajanka

kubic
25. nov 2012

nikdy bych nedala svymu diteti zadny nepovinny ockovani.NIKDY!!!

hajanka
25. nov 2012

@martinvelcicky ano nakazit sa moze stale, hociakym typom, dokonca aj tym, proti ktorym bolo dieta ockovane, ockovanie nazabrani nakaze, jeho ulohou by malo byt len vytvorit si akusi pamat na dany typ virusu a potom ho rychlejsie zlikvidovat, otazne vsak je, ci su tu "pamat" tie protilatky vobec vytvori.
Spravne, ucinok vakciny rokmi klesa (ak sa vobec nejaky vytvoril), ale este raz opakujem, nakazit sa moze aj hned po ockovani, pretoze ockovanie nebrani nakaze, dokonca moze prave to ockovanie danu chorobu plne rozvinut. Nikto nedokaze predpovedat, aky priebeh bude ochorenie mat, ci s ockovanim, alebo bez. Ak niekto tvrdi ze s ockovanim bude mat choroba lahsi priebeh, tak ide len o zavadzanie, preto to nema s cim porovnat - neda sa to porovnat, nevieme totizto povedat, aky priebeh by malo bez ockovania, mozno tiez lahky prave kvoli nenarusenej zdravej imunite. Co sa tyka tychto rotavirusovych chorob plati, ze cim castejsie sa organizmus s nimi stretne, tym vacsiu odolnost zakazdym voci nim ma, ale napr. pri kiahnach cim je clovek starsi, tak toto ochorenie tazsie zvlada a ockovanie tuto nakazu posuva prave do vyssieho veku. Prave kvoli tomuto vsetkemu nevidim v ockovani ziadny zmysel.

nae
25. nov 2012

@martinvelcicky ahoj, účinnosť vakcíny je krátkodobá, tak max. 2-3 roky. Pri prirodzene prekonanej infekcii je to cca 5 rokov. My máme staršieho očkovaného a keď mal 10 mesiacov, odkrútili sme si riadnu enteritídu doma (nemám potvrdené, že to bol rotavírus, ale podľa príznakov a porovnaním so známymi, ktorí ho mali potvrdený, si to myslím). Bol to vcelku zážitok... ale nemuseli sme s malým do nemocnice. Mladší má tiež očkovanie proti rotavírusom, lebo až potom som sa ja, hlava dubová, dočítala, že u kojených detí je účinnosť vakcíny aj tak minimálna 😒
U detí do cca roku je riziko akurát v rýchlej dehydratácii, preto často končia na infúziách v nemocnici. Staršie deti už sú odolnejšie a aj keď je samozrejme každé hnačkovanie a zvracanie nepríjemné, dá sa to lepšie zvládať.

nae
25. nov 2012

@martinvelcicky Ešte poznámka - po prvej dávke očkovacej látky mladšiemu synovi sme mali krátkodobú hnačku doma všetci...aj keď sme dodržiavali základnú hygienu. Dieťa je po tomto očkovaní infekčné po dobu 14 dní, najviac okolo 7. dňa, ale to ti nikto z lekárov nepovie...bohužiaľ.

hajanka
25. nov 2012

@martinvelcicky ... ockovanim jednoducho dieta umelo zamerne nakazis 😖 a cakas ako to vypali.....

pectore
26. nov 2012

@martinvelcicky ockovanim sa u dietata vytvoria protilatky na najnebezpecnejsie kmene.....ktore pre male dieta mozu byt nebespecne najviac..... to ci ho chyti aj tak je relativne, no to ze chyti zrovna niektoreho stych 7 nejnebezpecnejsich je velmi nepravdepodobne.....ine vsak chytit moze... co isto nebude nic prijemne.... ale taketo hviezde hlasky typu " ockovanim jednoducho dieta umelo zamerne nakazis a cakas ako to vypali"...zavanaju akurat nejakou neockovacou propagandou... 😉 pretoze ked nemas dieta zaockovane..nic ine nerobis len cakas na to ako to vypali bez ockovania..... 🙂 V podstate si to pochopil dobre...: " ak by sa teraz nenakazil, tak účinok vakcíny rokmi klesá a dostane to neskôr, ale už bude dieťa väčšie a bude to teda lepšie zvládať". - je to tak..... ale tiez treba mysliet na to ze : ze vyrus stupuje do tela ústami – prostredníctvom rúk, konzumáciou kontaminovanej potravy alebo vody, náhodným dotykom, usídli sa v tráviacom trakte a z tela vychádza stolicou. Na vzduchu a na povrchoch (napríklad na hračkách alebo prebaľovacích doskách na verejných miestach!) však dokáže prežiť niekoľko dní. A kedze vsetci vieme ako je to s malími detmi...s tym ako vsetko chytaju, a davaju do pusy....tak je to na zvazenie na co clovek caka ci vypali viac......musis sa rozhodnut jedine ty a nikto s tychto preudoodbornikov ti v skutocnosti neporadi.... ty najlepsie vies aky stylom zivota zijete , ci casto cestujete, ste aktivny, chodite casto do spolocnosti ...to vsetko treba zvazit.... pretoze ak mamicka s dietatkom chodi okolo baraku je to rozdiel ako ked ho vlaci do nakupnych centier...napriklad. Tiez treba rozlisovat informacie...proockovacie a proti ockovaniu.... pretoze tu so dva brehy so stretom zaujmov...uz to nejaky cas sledujem

nae
28. nov 2012

----ale taketo hviezde hlasky typu " ockovanim jednoducho dieta umelo zamerne nakazis a cakas ako to vypali"...zavanaju akurat nejakou neockovacou propagandou..---uz to nejaky cas sledujem ...

Keďže sa z teba stáva odborníčka na danú problematiku, tak si dovoľujem pripomenúť, že vakcína proti rotavírusom (oba typy), spadajú do kolonky tzv. živých vakcín. Takže ÁNO, pri orálnej aplikácii naozaj dieťa zámerne nakazíš (resp. dovolíš, aby bolo nakazené). V príbalovom letáku máš vyslovene napísané, že vírusov je tam také množstvo, že NEVADÍ, keď dieťa časť vakcíny vypľuje, pretože aj to málo, čo prehltne alebo mu ostane v ústach, stačí na očakávanú (ktorú očakáva výrobca, pediater a rodičia) imunitnú odpoveď.
Čo je na tom neočkovacia propaganda? Keď si rodič, tak ty sa rozhoduješ, rozum ti nenaočkuje nikto.
Takže - dobré ráno, stará mama!

lucretia7
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evittam
15. aug 2016

@lucretia7 A ty vieš, že takto predávať liečivá je trestné?! Vráť ju do lekárne alebo k lekárovi.

lucretia7
15. aug 2016

@evittam A ty vieš čítať? Píšem, že je v lekárni, nevyzdvihla som si ju, len je zaplatená. Sama pani magistra mi poradila, nech ju niekomu posuniem a vyzdvihne si ju priamo v lekárni. Mala by si sa radšej venovať deťom ako dávať múdre právne rady a útočiť na druhých bez oprávnenia.

evittam
15. aug 2016

@lucretia7 Prepáč, to som prehliadla. Stáva sa. Tak tiež nemusíš hneď útočiť a svoje rady čo ja mám alebo nemám robiť si láskavo nechaj pre seba.

lucretia7
15. aug 2016

@evittam Poviem ti uprimne, som alergicka na vykricniky a na ludi, ktori nemaju k teme co povedat, ale neodpustia si prispiet, aby si ulavili. Preto taka reakcia...

evittam
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lucretia7
15. aug 2016

@evittam Neviem, ci vyhladavam verejne fora, ale posunut vakcinu maminkam na ulici asi nie je vhodne. Ved ked nemas zaujem, nemusis to riesit, neviem, o com sa bavime...

sasa1991
29. sep 2016

Ahojte,je normalne ak je dieta po ockovani na Rotavirus spavé aj viac dni?

tin007
2. okt 2016

Rotavirus vaccines in France : because of three infant death and too many serious side effects vaccines are no longer recommended for routine children immunization - http://www.bmj.com/content/350/bmj.h2867/rr-1