Rotavírusové očkovanie dieťaťa. Má to zmysel?

sjuzi
24. nov 2007

Ahojte, zaujímalo by ma, či ste niektorá dali svoje bejby očkovať proti rotavírusom, ktoré často spôsobujú u malých detí hnačky. Čítam o tom v detských časopisoch (reklamy), ale bohužial môj lekár o tom zatiaľ nič nevie.
Oplatí sa to, čo to stojí, vraj sa to podáva ústami... A má to zmysel? Ďakujem vopred za skúsenosti. 😉

danuska24
21. mar 2008

lia a co si davala? rotarix?

danuska24
21. mar 2008

my sme dali rotarix, za obe vakciny sme platili 4750. jednu vakcinu mame za sebou, druha nas caka, lebo este nema mala zahojene ockovanie po TBC. reakciu sme nemali ziadnu (klop, klop, klop)
poistovna to preplaca babätkam s nizkou porodnou hmotnostou - info od mojej Dr.

zuz11
22. mar 2008

katulienka1 • 1d • 4. únor 2008 ve 12:49
Ahojte maminky,chcem sa opýtať a vlastne aj tak sondujem,či ste dávali svoje babetka očkovať proti rotavirusu.Moja malá má 3 mesiace a chystáme sa na očkovanie normálne,tak rozmýšlam aj dať rovno toto.Máte s tým nejaké skúsenosti?Čo to vôbec stojí??Prepláca to aj poisťovňa?
Díky za rady a info.

kazdovci • 1d • 4. únor 2008 ve 14:39
ahoj. ja som svojho drobca zaockovat nedala. a asi ho nedam na nic co nie je povinne. ja som voci ockovaniu trochu skepticka...mam v rodine vela lekarov a ziaden ma na toto ockovanie neprehovaral. podla mna treba dodrziavat hygienu, dietatko od malicka zdravo otuzovat, zdravo papat, vela cerstveho vzduchu a bude OK. mam v blizkom okololi niekolko strasnych pripadov s ockovanim proti chripke a nic podobne by som so svojim babetkom a sebou neriskovala. takze moj nazor na rotavirus a ockovanie - nie. 😉

johanda • 2d • 4. únor 2008 ve 14:53
Katu, proč chceš očkovat proti rotaviru? (předpokládám, že chceš aplikovat Rotarix) Má malá nějaké časté střevní infekce? Pokud dodržuješ základní hygienu, nějaká gastroenteritida nehrozí, nehledě na to, že většina dětí s rotavirovou infekcí se uzdraví sama bez následků.

lenadka • 1d • 4. únor 2008 ve 14:53
ja som nad tym uvazovala ale zatial som nedala len proti pneumokokom a este urcite dam proti klies. encefalitide. A kolko stoji proti rotavirusom ma teda zaujima tiez 😉

logout • 1d • 4. únor 2008 v 15:00
Ahojte, my mame takuto skusenost s ockovanim: detska lekarka nam to navrhla v poradni, to mal maly uz 5 mesiacov. Rozhodli sme sa, ze sa dame zaockovat. Rotarix sa podava v dvoch davkach ustne. Medzi davkami ma byt odstup aspon 4 tyzdne. Jedna davka stoji okolo 3000 korun, z coho Vseobecna zdravotna preplaca asi 300 korun, ak si ockovaciu latku vyzdvihnes do pol roku veku dietata. Takze prvu davku sme dostali v tych 5. mesiacoch a druhu davku nam chce podat teraz ked pojdeme do poradne, to bude mat maly uz 7 a pol mesiaca. Lenze my sme si potom nasli informaciu, ze obidve davky sa musia podat najneskor kym ma dieta pol roka. Nechapali sme preco, az sme vypatrali, zevraj cim neskor sa davka poda, tym sa zvysuje riziko zauzlenia criev. Tak sme sa rozhodli, ze tu druhu davku mu uz nedame. Teraz spatne si myslim, ze sme podlahli reklamnej masazi. A tiez ma mrzi, ze lekarka bola taka neinformovana, ze nam tu druhu davku chcela dat az tak neskoro. Inak co sa tyka nejakych reakcii-vedlajsich ucinkov, tak po tej prvej davke sme nezaregistrovali, ze by maly mal nejaky problem.

trixi • 1d • 4. únor 2008 v 15:17
Uz tu bolo tema ohladne ockovania proti rotavirom, asi sa budem opakovat, napisem svoje skusenosti. Nesuhlasim celkom s nazorom, ze ked dodrzujes zakladnu hygienu, tak ziadne problemy nehrozia. V susedstve poznam 2 chlapcov vo veku cca 2 roky, ktorych rodicia dodrzuju hygienu a obaja chlapci skoncili na infuzkach v nemocnici prave kvoli hnackam, ktore boli sposobene rotavirusmi. Dieta sa moze nakazit hocikde, nielen doma a zakladna hygiena ho neochrani.
Aj nam to ponukla lekarka, ked som sa jej na to pytala (reklama je v kazdom casopise pre mamicky), bola som rozhodnuta dat maleho zaockovat. Lekarka mi dala letak a povedala, ze to stoji okolo 2000,- Sk. Sekla sa poriadne v cene, ja som prvu davku kupila za 3340,- (300,- z toho preplaca zdravotna poistovna). Druhu davku som kupila v CR, kde stala skutocne 2000,- CZK.
Ked sme vakcinu doniesli k doktorke a spytala som sa ake maju skusenosti a ake su reakcie po podani vakciny (vakcina sa papa a je sladucka, malemu to chutilo), povedali mi ze nemaju ziadne skusenosti, som prva, ktora u nej ide ockovat proti rotavirom. Hoci skoro denne ma jeden pripad ochorenia rotavirom. Vobec nevedeli, ze sa podava aj druha davka. Kedze patrim k tzv. internetovym mamickam, ktore vsetko nastuduju, nez sa pre nieco rozhodnu, tak som ich riadne poucila, myslim sestricky a doktorku.
Druhu davku dostal za 5 tyzdnov. Nemali sme ziadne vedlajsie ucinky, nic. Ovela horsie sme znasali Hexavakcinu.
Urcite dame maleho zaockovat proti pneumokokom, kliestom a aj zltacke. Vsetko vsak postupne. A nemyslim, ze podlieham reklamnej masazi. Mam len strach o dieta a o jeho zdravie. A nie je mi luto ani koruny ktoru ma jeho zdravie stoji.

musko • 1d • 4. únor 2008 v 15:28
Katu - ak kojíš( to je najlepšia ochrana sliznice tráviaceho traktu dieťatka) a dodržiavaš základnú hygienu, netrápila by som sa a nedala očkovať.
trixi, proti pneumokokovi - ak máš zdravé dieťatko - je zbytočné, dľa mojho názoru - očkovať, ja to vakcína vyvinutá v USA, na ich kmene, u nás účinná tak cca na 50% - na www.rozalio.cz sú presné info, aj som to knzultovala s našou pediatričkou a tá ma v tom - nedať očkovať - utvrdila..... proti žltačke B máš očkov. látku v hexavakcíne, žltačka A je choroba špinavých rúk a proti C žiadne očkovanie nie je.... Proti kliešť encefalitíde sa majú očkovať rodičia - nie deti. najviac ohrozená je generácia aokolo 30-35r, deti sa doporučuje dať očkovať v prípade ak žijú v endemickej oblasti a denne chodia do lesa ( a proti borelióze ťa neochráni).
Čo budem zvažovať, keď bude mať syn cca 10 rokov je očkovanie proti meningokokovi.

johanda • 2d • 4. únor 2008 v 15:39
trixi - většina gastroenteritid je způsobená rotaviry, to je poměrně známá věc.A většina dětí se rotavirem infikuje do 5 let bez následků (a bez hospitalizace). Samozřejmě - pokud to rodiče považuješ za přínosné, ať nechají mimi naočkovat - tím většinou nic nezkazí.

lilianak • 2d • 4. únor 2008 ve 21:47
Ahojte, tak ja mam osobnu skusenost s rotavirusovym ochorenim a veru som detska setra a dodrziavam zasady hygieny!! S mojim vtedy 16mesacnym synom sme boli hospitalizovani v nemocnici, vtedy som uz bola tehotna s dalsim synom a nebolo to nic jednoduche.
Johanda- nie je pravda, ze deti do 5 rokov prechadzaju infekciu bez nasledkov - hospotalizacie, prave tie su najohrozenejsie, pretoze maju velmi castu stolicu, vracanie, horucky kedy dochadza k odvodneniu. Co je pre male deti nebezpecne.
Bola som rada, ze je v nemocnici na infuziach a teda dostava dostatok tekutin, kedze 3 dni nic nejedol a z toho dva dni spal, mal horucky! Neviem si predstavit toto ochorenie u mladsieho dietata. Tazko clovek zabrani, aby si dietatko nepchalo ruky do pusinky, a ja mam skusenost, ze kazdy aj chyta deti za ruky.
Som za ockovanie proti rotavirusom, dala som toho druheho uz zaockovat, prveho bohuzial uz neslo dat.
A dala som zaockovat aj proti pneumokokom, Hepatitide A aj klliestovke.

Katulienka, drzim palce, aby si sa co najspravnejsie rozhodla 🙂 Vela zdravia

sylvasik • 1d • 4. únor 2008 ve 22:52
ahojte,aj ja mam zlu skusenost s ochorenim, lezali sme v nemocnici koli oblickam a bolo tom dost deti ktore mali rotavirusove ochorenie a samozrejme to chitila aj moja dcerka a prejavilo sa to na druhy den ked nas prepustili, hned sme sa aj vratili mala vysoke teploty,zvracala aj z vody a aj ju vsetko prehanalo, nemohla som jej dat ani sirup na horucku.Dostala hned infuzie a to nemala ani rok.Po mojej skusenosti by som ju uz zaockovala lebo to bolo aj pre mna preplakane obdobie.

johanda • 2d • 5. únor 2008 v 10:28
lilianak - informace o infikaci prakticky všech dětí do 5 let rotavirem je přímo na stránkách o očkování, potvrzeno naší pediatričkou
http://www.ockovanideti.cz/ocko_den/ockod11/p9.htm

navíc se neví, jak očkovat novorozence a malé kojence, kterým byla aplikována vakcína proti TBC
http://www.vakciny.net/AKTUALITY/akt_2006_28.htm

úmrtnost na rotavirovou infekci je menší než 1: 10 000 ve vyspělých zemích (ostatně proto musela být z trhu stažena americká vakcína, která měla fatální účinek zauzlení střev právě 1 : 10000), v ČR bylo v roce hlášeno kolem 67 tis. průjmů celkem(i bakteriálních)

Samozřejmě,maminky, pokud chcete očkovat rotarixem, očkujte, je to hodně testovaná vakcína s více než 90 % účinností před těžkými rotavirovými infekcemii (na rozdíl od Prevenaru, který jak píše Musko, je připraven pro americkou populaci s odlišnými kmeny pmeumokoka)

bibinka • 2d • 5. únor 2008 ve 12:47
katulienka- súhlasím s trixi aj s lilianouk. aj ja som dala mladšieho zaočkovať Rotarixom a vôbec to neľutujem. Aspoň mám čisté svedomie,že som urobila -samozrejme okrem dodržiavania hygieny- maximum aby to nedostal. Tiež mám osobnú skúsenosť s rotavírusmi a neprajem to nikomu . Dívať sa na kojenca,ktorý kaká a vracia zároveň a horúčkuje niekoľko dní bez prestávky,to nie je príjemný zážitok. Keby som o vakcíne vedela pred dvomi rokmi,okamžite by som ju malému podala i keby stála tisíce.
Môj syn dostal ako 9 mesačný rotavírusy po prekonaní bakteriálnej hnačky(mal E.coli) a trvalo mu to dobré dva mesiace,kým začal jesť normálnu stravu,dovtedy som ho živila len suchými varenými zemiakmi,banánmi,varenou mrkvou a ryžou.Nič príjemné.A to nevravím,že sa mu oneskoril psychomotorický vývoj a dalo to dosť práce aby to dohnal.
Takže ja som si nezvolila "vyčkávaciu taktiku"-že veď kým to nezažil,nebudem nič robiť,nech sa telíčko samé snaží imunitným systémom nejako vyrovnať s infekciou. Na toto tu máme predsa vakcíny.A dnešné kmene baktérií a vírusou sú veľmi agresívne a často nereagujú na dostupné lieky.

johanda- tá úmrtnosť na rotavíry je naozaj malá, ale predsa tu je!!! Myslím,že keď sa dá niečomu predísť vakcínou,tak to stojí za to. Za život dieťaťa to naozaj stojí.

lilianak • 2d • 5. únor 2008 ve 13:18
Johanda, nemyslela som nasledky na rotavirus-smrt /aj keby niekomu dieta zomrelo na rotavirus, myslim, ze na dake blbe statistiky nepozera/, ale hospitalizaciu, ktora je vo vacsine pripadov v nizkom veku nutna.
Nevidim ani problem v ockovani TBC a aj ockovani Rotarixom, kedze sme dodrzali 12tyzd. odstup, TBC sa u nas ockuje na 5 den. A Rotarix s prvym ockovanim, teda v tretom mesiaci 🙂

Ale to uz je na kazdej z nas, ci da dieta ockovat alebo nie.

Pekny den

johanda • 2d • 5. únor 2008 ve 14:24
lili, no jo, já pracuju s populačními riziky, takže jsou pro mě přesná data a statisticky podložené výsledky zásadní kritérium pro rozhodnutí 😉
Ale kdybych pracovala jako dětská sestra, jako ty, a měla tedy vyšší pravděpodobnost rotavirem se nakazit v práci a infikovat prcka, zvážovala bych očkování taky. Jak píšeš - je to na každé z nás.

liaa • 3d • Včera v 19:06
Ktoré pravidlá porušuje: | ZrušAhoj děvčata!
Tak já jsem včera nechala malého očkovat.Informace jsou k této vakcíně tyto:

Jedná se o 3 dávky podávané ustně.1 dávka musí být podána nejpozději do 12 týdne věku.Všechny 3 dávky by měly být podány do 26 týdnů věku.
Ostup mezi podáním musí být nejméně 4 týdny.

Kvůli Rota virům je v ČR ročně hospitalizováno 2200-4100 dětí ve věku do 5 let.Do svého 5 roku onemocní téměř každé dítě.Některé děti mají průběh onemocnění lehký,jiné velmi těžký až ohrožující život.

Onemocní děti z různých rodin.Netýká se to jen,,sociálně slabších" a pod.Virus je přenášen nejen dotykem ale i vzdušnou cestou.
Pozor si musí dát lidé,kteří mají slabou imunitu a přijdou s očkovaným děťátkem do uzkého kontaktu.Určitá část viru je vylučována stolicí ven a protože se jená o živou vakcínu,je malé riziko nakažení někoho druhého.
Virus je odolný i proti některým desinfekčním prostředkům a žije i několik dnů.

Filípek měl reakci asi 2 hodiny po podání.Byl velice neklidný a bylo mu blbě,zvracel.1x průjem.Bez teplot.
Nejčastější kontraindikací po podání je :zvracení,průjem,teplota.Toto se projeví zhruba u každého 10-tého dítěte po této vakcině.

wienika • 1d • Včera v 19:51
v rakusku to babatka dostavaju automaticky, hned pri prvej poradni, ani som nevedela, ze co to je...az potom som si vsimla v ockovacom preukaze. doktorka jej to podala 3 krat ustne, bez ziadnych problemov, ani potom. vsetko preplaca poistovna. keby to tu aj tak nebolo, urcite to spravim, nech to stoji co to stoji. akurat, co sa plati je pneumokok a meningitida, na oboje som ju uz dala tiez zaockovat, nic nechcem riskovat. odstupom casu dam aj encefalitidu a ovcie kiahne. vela mamiciek je proti tolkym ockovaniam, ale kazda robi pre svoje dieta co povazuje za najlepsie.

uhlikova09 • 1d • Včera ve 20:34
My sme nedali ☹ aj ked rozmyslali sme o tom

danuska24 • 1d • Včera ve 21:14
my sme platili 4750 za rotarix. mne dr. vravela ze su 2 davky a este ze poistovna preplaca detom s nizkou porodnou hmotnostou.

tigress • 1d • Dnes v 09:17
Ahoj! Tak moja malá má 5 a 1/2 mesiaca a my sme ju teda očkovať dali. Z okolia máme už 2 nepríjemné skúsenosti s touto infekciou, kedy detičky (cca 1 a 2 ročné) skončili na infúziách v nemocnici. A teda s dodržiavaním základnej hygieny to nemá nič spoločné. Dieťa sa môže naozaj nakaziť kdekoľvek (dokonca aj u lekára na prebaľovacom pulte). Malá dostala 1. dávku v troch mesiacoch spolu s hexavakcínou a druhú minulý týždeň tak isto spolu s hexa. Nie je to pre dieťatko nič nepríjemné, lebo to len spapá a je to také nasladlé, takže to deťom väčšinou aj chutí. Každá dávka nás stála 2770,- Sk a bola na predpis od lekára, tak neviem ako to môžete len tak kupovať v Čechách. Naozaj stačí len raz vidieť malé bezvládne telíčko v kŕčoch na infúziách a určite by potom nikto neváhal. ☹

adetka • 1d • Dnes v 10:11
Chcem sa opytat, ci to ma zmysel dat proti rotavirom zaockovat aj po prvom roku... chcela by som... ale vsade citam, ze to ma zmysel iba do polroka...

ivca82
22. mar 2008

Ahojte, tak to sa chcem aj ja opýtať, rovnako ako adetka, či sa to dá aj keď má dieťa cez 7 mesiacov
A nech sú štatistiky a pod. akékoľvek, keď by tu bolo aj jednopercentné riziko tak to určite má zmysel, veď keby bolo dieťa vážne choré a bola by tu síce len malá šanca na uzdravenie, nesnažili by sme sa aj tú malú šancu využit? 😉

mihalica
25. mar 2008

MAMINKY, VIAC INFORMACII JE AJ NA WWW.ROTAVIRUS.SK , MYSLIM, ZE SA DA ROTARIXOM OCKOVAT V 2 DAVKACH A DA SA TťO SPOJIT S POVINNYM OCKOVANIM, TAKZE ZIADNE ZBYTOCNE CHODENIE DO AMBULANCIE...

JA OCKOVAT DAM, MALA SOM VIACERE SKUSENOSTI Z OKOLIA, AKO NA ROTAVIRUSY BABETKA DOPLATILI...

jajcajka
25. mar 2008

My sme to nestihli do 6. mesiaca a teraz veeeeelmi lutujem. Prave mame 9 a pol a hnuuuuusnu hnacku za sebou, infuzky v tepne na cielku ☹

smary
25. mar 2008

my sme dali ockovat aj ked sme to nestihli presne do 6m,vlastne stihli sme dat len prvu davku par dni pred 6m a druhu sme dostali az teraz nedavno a doktorka vravela,ze to az tak nevadi...tak snad naozaj nevadi 😅 😖

chella
26. mar 2008

jajcajka my mame za sebou adenovirus, ten sposobuje take iste problemy, tiez infuzie v cielku, priviazany na nemocnicnu postel, no brrrr
oni v nemocnici robia testy spolu na rota adenovirusy a ked som hovorila sestrickam o ockovani na rota,tak len na mna krivo pozreli,ze oni daco take este nepoculi.
a o adeno mi dali minimum informacii.

zrzulka
13. apr 2008

davali ste detom po ockovani ryzovy al. mrkvovy odvar? mala ma riedku stolicu ale len raz ci dva razy za den treba jej dat odvar alebo je to normalna reakcia?

trixi
13. apr 2008

zrzulka, nas maly je zaockovany proti rotavirom. Ani pri prvej a ani pri druhej davke som nepozorovala zmenu stolice. On mava aj redsiu aj tvrdsiu, zalezi co zjem ja a aj co spapa on. Niekedy kaka aj 4 x za den. Uz si presne nepamatam ale v pribalovom letaku myslim pisali, ze moze byt redsia stolica. Ja by som ziadny odvar nedavala. Uvidis zajtra, a ked si nie si ista zavolaj doktorke.

emjee
30. sep 2008

jaja64 • Dnes o 15:23
Ahojte,
chcem sa Vas spytat, ci mate niektorá skusenosti s očkovaním proti rotavírusom, maly bude mat onedlho tri mesiace a rozhodujem sa ci ho dat zaockovat.

trixi • 1d • Dnes o 15:28
ahoj jaja, takato tema tu uz je, kuk na:
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

erikasadek • 2d • Dnes o 15:28
ahoj jaja, je to dobre ked ho das zaockovat, avsak mala , by si vediet , ze on aj tak ho moze dostat ; len v miernejsej forme, takze aby si nebola potom prekvapena, ze si ockovala pre nic ..
nie je to vyborne ockovat hlavne do 6 mesiaca je to vysoko doporucovane, moze to zachranit aj zivot dietata , hlavne u novorodencov, je to nebezpecne.
a hlavne to neboli podava sa oralnou formou, na trhu su dve vakciny jedna americka a druha francuzska tak si vyber....

blau • 1d • Dnes o 15:47
erika nepochopila som: nie je to vyborne ockovat hlavne do 6mesiaca je to vysoko doporucovane.......u novorodencov je to nebezpecne?....
Nasho ockovali 1x po mesiaci na prvej kontrole u lekara a to striekackou. To bolo jeho prve ockovanie proti rotavirusu

erikasadek • 2d • Dnes o 17:33
preklep, prepac je to vyborne ockovat , je tam preklep ,

erikasadek • 2d • Dnes o 17:34
nebezpecny je to rotavirus pre novonarodencov moj ho mal ked mal 5 tyzdnov takze svoje sme si presli... stastie bolo , ze uz bol v nemocnici takze hned nasadili infuzie inak neviem neviem..

katka.m • 2d • Dnes o 19:13
Môj je očkovaný Rotarixom, cena 2600 za vakcínku, treba ti dve. Mal akurát po nej trošičku slabšiu hnačku, asi tak 5x, do večera a bolo.

maruskak • 1d • Dnes o 20:45
Ahojte, aj moj maly je ockovany Rotarixom 2x, cena je taka ako uviedla katka.m-2600 za jednu vakcinu. U maleho som nezbadala ziadne zmeny, zvladol vsetko v pohode Obidve ockovanie latky mu boli podane do dovrsenia 6 mesiaca.

radka.m.
1. okt 2008

ahoj,myslím si,že očkování proti rotavirům je zbytečný,to by jste pak museli děti očkovat proti všemu,třeba i proti chřipce a každé očkování je neuvěřitelný zásah do organismu.rotavir je nebezpečný v tom případě,pokud se zanedbá a včas nerozpoznáte příznaky,tak může dojít k odvodnění,ale to může způsobit i klasická střevní viroza.na rotavir jse opravdu za včasné léčby neumírá,tak mi to očkování přijde zcela zbytečné.

avanka
1. okt 2008

Ani my neockujeme, mam brata lekara a ten povedal, ze v ziadnom pripade.....Z dovodu, ako napisala Radka

majula009
1. okt 2008

Čaute, my ideme na Rotavirus o dva týždne, sú to dve dávky a stojí to 2900 sk. aspon u Mudr. na Kramaroch.
Rozhodne to dám pretože ja som trpela vždy na všetky možné hnačky a grcačky, takže ak moja malá bude tak otvorená všetkým baktériám ako ja tak zbohom....a navyše kamoška bola TRI krát s malým hospitalizovaná kvoli rotavírusom...a podotkýnam že žije vo velmi dobrých pomeroch žiadny LUNIK, takže to nesúvisí s tým kto kde žije, ale súvisí to s tým kto je ako odolný..Ja nebudem čakať a potom si to vyčítať že som jej to nedala. Stojí to dosť ale zase neplatí sa to naraz ale na dvakrát takže to ide....
Majte sa baby...

katka.m
1. okt 2008

radka m., Kámoškiné deti to mali, z fleku tak silne, že leteli do nemocky, ležali v karanténe a o 3-ročného skoro prišla. Ak by boli zaočkovaní, tak nie je taký dramatický priebeh. Tak radšej zbytočne zaočkujem, pretože mne už staršieho syna 2 lekári liečili na angínu a on mal salmonelózu. Tak sa nemôžem spoliehať na včasnú diagnostiku.

radka.m.
1. okt 2008

moje starší dcera to taky měla,leželi jsme v nemocnici,ale lékaři to očkování nedoporučili,protože je to živá vakcína a někdy ty živé vakcíny jsou zrovna tak nebezpečné,jako základní onemocnění.a v nemocnici může člověk skončit i s chřipkou,pokud je špatný průběh,jak říkám,to by se muselo očkovat naprosto na všechno.

erikasadek
1. okt 2008

radka, samozrejme, lenze ked vidis take niekolko tyzdnove a, alebo 3 4 mesacne dieta ktore sa ti odvodnuje za hodinu aj 6 krat a ktomu aj vracia , tak tu je to otazka niekolko hodin, niekedy je to otazka zivota a smrti , u takychto , preto sa doporucuje do 6 mesiacov, ako som pisala, aj po zaockovani to dieta dostane , ale nema to taky drasticky priebeh,

gastro este pred 15 ,10 rokmi skoro u nas nebolo, na slovensku , kdezto tu je to to stala epidemia, ked som tu prisla tak som ani nechapal a, co to je, ma to kazde dieta a stale, no hroza a aj dospeli , len my to lepsie znasame, ale u tych najmansich je to hroza...
neexistuje zatial ziadna liecba, len upokojit hnacky a vracaie apretrpiet si to, pocas niekolkych dni

ak dieta strati viac ako 10% svojej vahy tak su okamzite infuzie, male dieta ti to spravy za par hodin vatsie za den dva,

oliolijanko
4. okt 2008

ja by som teda neriskovala, dat zaockovat dieta proti hnacke, ktora vo väcsine pripadov naozaj nekonci v nemocnici. zo 100 pripadov su to dva (som niekde citala) a aj keby som s mojim dietatom v tej nemocnici skoncila, vzy mi to pripada lepsie, ako keby mal dostat nejaky z tych neziaducich ucinkov, niekedy moze mat dieta po ockovani vazne problemy s crevami. viem, je to zriedkave, ale moze sa to stat prave mojmu dietatu.

radka.m.
4. okt 2008

taky jsem toho názoru,že to očkování je daleko nebezpečnější,než samotný rotavir.

binki
24. feb 2009

kdybych se mohla znovu rozhodnout, dala bych syna očkovat, minulý týden začal zvracet (co 15min), měl silné průjmy a horečku, zkazila se mu chuť do jídla, zhubl jedno kilo a začal víc zlobit, moc jsem se naplakala

helena001
24. feb 2009

My tiez ockujeme. Konzultovala som s pediatrami i s expertom na ockovanie z USA. Dieta formou ockovania dostava do tela oslabeny virus. Vase okolie je plne bakterii, ktore sa lahko dostanu do tela a sposobuju silnejsiu imunitnu reakciu.

yasmina
24. feb 2009

mame za sebou prve kolo Rotarixu a zajtra ideme na dalsie...a som rada ze to mame lebo pred dvoma tyzdnami manzel priniesol nejaku crevnu virozu....chytila som to ja, moja mam, moj otec, svokra, aj malicki samozrejme...ale nemalo to taky brutalny priebeh ako u nas a ako ked mali 4 mesiace a chytili to v nemocnici...tak sme to zvladli doma...ostatne deticky s tymto virusom skoncili na infuzkach v nemocnici...
aj ja som konzultovala s pediatrami a odbornikmi na vakciny...
ale ak je niekto proti vs.ockovaniam tak nech si neockuje ....je to na zvazeni kazdej mamicky 😉

erikasadek
24. feb 2009

yasmina, ale ked uz raz mal, samotnu chorobu tak je to akopo ockovani takze teraz vlastne zbytocne ockujes... uz mal imunitu ako taku , aby bol slabsi priebeh ako po prvykrat... 😉

takze , je to teraz aj zbytocne.. teda je to na tebe.. samozrejme... 😉

yasmina
24. feb 2009

erika boli to infekcne hnacky ale nie rotavirusovy povod...rotavirusy sa v stolici nepotvrdili...bol to iny virus...ale vdaka vakcine vsetky taketo ochorenia maju slabsi priebeh...
rotarix sa dava v dvoch davkach a ked sme zacali tak aj dokoncime...

erikasadek
24. feb 2009

yasmina ja viem, ja som pochopila ze ste uz prezili rotavirusove.... nehnevaj sa....

neboj ja tu uz roky poznam tuto pliagu.. moj dostal v nemocnici ked mal 5 tyzdnov.. 😉

jasne vdaka vakcine je slabsi priebeh to treba opakovat, lebo mnoho mamiciek si mysli ze uz nedostanu.. 😉

vela zdravicka;.

yasmina
24. feb 2009

erika ked to vyznelo ze sa hnevam tak to nie je vobec pravda 😉
ja len ked uz jednu davku maju tak im to dokoncim...
na nas sa vsetka pliaga lepi...tak radsej ockujem...

erikasadek
24. feb 2009

jasne.... 😉 radsej predchadzat ako plakat. my sme prezili pred mesiacom pekne 7 dni;; v plnej sile...
no hroza... nezelam nikomu.... 😉

tina_
24. feb 2009

yasmina, prepac, ale "ale vdaka vakcine vsetky taketo ochorenia maju slabsi priebeh... " - nemyslim si, ze je to pravda, a my ked sme zvazovali ockovanie proti rotavirusom, tak nam samotna pediatricka, ktora navyse robi aj na JIS-ke a novorodeneckom...Tak nam hovorila, ze mozeme dat ockovat, ale aby som si nemyslela, ze uz mala nemoze dostat hnackovite ochorenie, dokonca vazne hnackovite ochorenie,...Navyse vakcina proti rotavirusom je len proti rotavirusom, nie proti inym povodcom...takze ani nemoze zmiernovat priebeh tych ochoreni...

My sme nakoniec ockovat nedali.

Este pre mamicky, ktore budete davat ockovat - a nielen proti rotavirom, pytajte si VOPRED od svojho pediatra PRIBALOVY LETAK k danej vakcine (je jeho zakonna povinnost mimochodom vam ho dat), prestudujte ho a pred ockovanim sa spytajte na veci, ktore vam nie su jasne...Z peknych farebnych letacikov sa clovek vacsinou dozvie len polovicu pravdy... 😒

yasmina
24. feb 2009

tina nemam co prepacit 😉 ja som konzultovala s Dr. kt. sa venuju specialne vakcinam a to su ich vyjadrenia a nie len pediatra...nie su to moje vyjadrenia..nevravim ze nemozeme dostat ine hnackovite ochorenie ale to co sme mali pred nadavnom malo slabsi priebeh...a mozno je to aj vdaka Rotarixu a mozno nie....ale Rotavirusy su svinstvo preto ockujem...asi tolko k tomu 😉

sisinka5
25. feb 2009

aj my sme dali Matka zaockovat rotarixom a som rada ze sme sa tak rozhodli,susedin maly mal rotavirus-dieta sa zmenilo na nepoznanie vychudnuty batoztek aj keby stal 3x tolko urcite by som nelutovala peniaze...